جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حقوق زن در جامعه

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما حقوق زن در جامعه

بنام خدا
    حقوق زن در جامعه يکي از مباحث و موضوعات کلي و ابعاد گسترده دارد. مانند حق مدني، حق سياسي، حق اقتصادي، مشارکت‌هاي سياسي و اجتماعي و...
    از مـجـموع مطالعات و بررسى ها در جوامع غير متمدن قبل ازاسلام و جوامع متمدن مثل چين ، هند ، مصر قديم و ايران و جوامع عرب پيش از اسلام مى توان چنين نتيجه گرفت :
    اولا : اين جوامع زن را انسانى هم سطح حيوان و ضعيف مى دانستند كه اگر آزاد ومستقل باشد ،براى جامعه فساد و تـباهى به بار مى آورد .
    ثانيا : زن را به مثابه سكنى يا غذا كه از شرايط لازم براى زندگى است ،به حـسـاب مـى آوردند ،نه عضو و عنصرى سازنده اجتماع .
    ثالثا براى زن هيچ حقى و مالكيتى را به رسـميت نمى شناختند مگربه تبع مرد و تا آن جا كه براى مرد مفيد است .
    رابعا : اساس رفتار با آنها برسلطه و استخدام استوار بود . امـا اسـلام زن را مـانند مرد انسان مى داند و همه انسان ها را برابر مى داند مگر آن كه تقوايش بيشتر است ( 000 ان اكرمكم عنداللّه اتقيكم) (1)
    نيزمى فرمايد : ( الا من عمل صالحا من ذكر او انثى و هو مومن فلنحيينه حياه طيبه ولنجزينهم اجرهم باحسن ما كانوا يعملون )(2)
    1:حجرات/13
    2: نحل /72
    ویرایش توسط meshkaat : ۱۳۸۸/۰۴/۱۹ در ساعت ۲۲:۲۴

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

يكى از بزرگان عرفان جايگاه دينى زن را چنين به تصوير كشيده است: «زن به لحاظ داشتن قدرت خالقيت كه تنها از صفات خاص خداوند سبحان است، براى رسيدن به كمال مستعدتر است». جايگاه اجتماعى زن، در منظر يكى از شخصيتهاى جهانى اين گونه است: «زن با يك دست گهواره و با دست ديگر تاريخ بشريت را حركت مي دهد».

وجود اين دو ويژگى، زن را در دو بُعد عرفانى و اجتماعى به رقيبى بلامنازع مبدل ساخته است؛به گونه اى كه اگر مردان جايگاه واقعى زن در كائنات را در مي يافتند، بدان رشك مي بردند.

بشريت به خصوص جهان غرب جايگاه رفيع زن را درنيافته است و نمىخواهد حق وى را حتى به شكل صورى به وى باز گرداند. به راستى چند درصد از وكلا، معاونان و رؤساى جمهور كشورهاى غربى زن هستند و در دايرهاى محدودتر چند درصد از نيروهاى سازمانهاى بين المللى را زنان تشكيل مي دهند؟
    مقام و جايگاه زن تنها در حكومت امام زمان شناخته مي شود. در اين حكومت است كه زن به جايگاه حقوقى و حقيقى خود دست مي يابد. در اين حكومت نگرش مردان به زنان دگرگون ميشود؛ شعور فكرى زن بدانجا ميرسد كه به «زن بودنش افتخار مي كند» و هرگز خود را با مرد نمي سنجد

4. تشکرها 2

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خانوم مشكات به نظر من با زير سوال بردن قوانين كشور هاي غربي به هيچ جايي نمي رسيم مخصوصا اينكه كشور ما هنوز خيلي از آن ها قوي تر است البته اين موضوع رو زير سوال نميبرم كه در همه ي جاي دنيا به زنان ظلم مي شود ولي خوشبختانه اقدام هاي مثبتي هم صورت گرفته مثلا در ايتاليا يك زوج به هنگام بچه دار شدن مي توانند تصميم بگيرند كه فاميلي مرد روي بچه برود يا زن. اين توضيح رو هم بدم كه زن به درد و رنج اصلي رو به هنگام بچه دار شدن مي كشد و كمي ظالمانه است كه فاميلي مرد روي بچه برود.
    خلاصه به نظر من بهتر است بجاي زير سوال بردن ملل ديگر به ارائه راه حل بپردازيم
    البته اين تاپيك شماست و بايد به دلخواه شما پيش برود و من فقط نظر شخصي خودم رو گفتم

6. تشکر

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چون شما جملاتي از عارفي ديني نوشته بوديد حالا من هم با اجازتون از كتاب جايگاه زن دز اسلام و يهوديت از سيد محمد رضا جليلي چند مطلب بيارم تا نظر يك محقق اسلامي در مورد زنان رو هم ببينيد:
    د کتاب جایگاه زن در اسلام و یهودیت مطلب زیر آمده :

خلقت زن عامل تسکین و آرامش

به گواه بسیاری از آیات قرآن خداوند هدف از خلقت زن را آرامش و آسایش مردان بیان کرده است خداوند در سوره ی مبارکه ی روم می فرماید: ((و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها...))یِعنی : از نشانه های خداوند آن است که برای شما از نوع خودتان همسرانی آفریده که با آنان آرام گیرید. شیح طوسی به نقل از "قتاده" در تفسیر آیه کریمه چنین می نویسد: ((انه خلقت حواه من ضلع آدم)) یعنی : همانا خداوند حوا از اضلاع آدم آفرید و از گفتار مفسرین و محققین چنین فهمیده می شود که هیچ نقصانی در آفرینش جنس مونث نسبت به مذکر وجود ندارد بلکه خلقت مد نظر می باشد چنانچه مولف توضیح الملل در این زمینه می فرماید : ((خداوند ابتدا آدم را خلق کرد و پس از آن از پهلوی مرد زن را آفرید))

در صفحه43 و 44 کتاب جایگاه زن در اسلام و یهودیت مطلب زیر آمده :

خلقت زن برای آرامش مرد

به استناد آیات قرآن و روایات تاریخی بیان کردیم که خداوند زن را به خاطر تسکین و آرامش مردان آفرید و این وجه اشتراک در دیدگاه یهودیان نیز مشاهده می شود که خداوند بنی اسرائیل هنگامی که آدم ابوالبشر خواب بود یک دنده از او را کشید و گوشت در جایش پر نمود وقتی که از خواب بیدار گشت زنی در کنار خویش دید که در سفر پیدایش آمده است : ((و آدم همچنان خواب بود تا خدا از دنده وی هوا را آفرید و زنی شد که بدو آرام گیرد چون خواب از او برفت وی را پهلوی خویش دیده))(نقل شده از کتاب تورات- صفر پیدایش – باب3 – فقره16 و 17) و در تورات نیز همانند قرآن چندین بار به این موضوع اشاره شده است. چنانچه طبری در تاریخش از زبان حضرت آدم می نویسد: (( گوشت و خون و استخوانم به وسیله ی او آرامش پیدا کرد)) با مطالعه و پژوهش در مطالب مذکور این حقیقت ثابت می شود که وجه تشابه آفرینش در اسلام و یهود تاثیرگذاری زن در تسکین و آرامش مردان است که صراحتا به آن اشاره گردیده است و با توجه به دستاورد های محققانه و کنکاش چنین استنباط می شود که آدمی به تنهایی توان زیستن و تولید مثل را نداشته و ادامه زندگی او منوط به وجود بانوان در کانون گرم خانواده در فضای آرام و مساعد است که زمینه های تربیت و پرورش فرزندان را همواره فرهم می سازد و هیچکدام به تنهایی قادر به ادامه حیات نیستند مگر در سایه مهر و محبت ورزیدن به یکدیگر.

8. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط tahghigh-ya-taghlid نمایش پست
    خانوم مشكات به نظر من با زير سوال بردن قوانين كشور هاي غربي به هيچ جايي نمي رسيم مخصوصا اينكه كشور ما هنوز خيلي از آن ها قوي تر است البته اين موضوع رو زير سوال نميبرم كه در همه ي جاي دنيا به زنان ظلم مي شود ولي خوشبختانه اقدام هاي مثبتي هم صورت گرفته مثلا در ايتاليا يك زوج به هنگام بچه دار شدن مي توانند تصميم بگيرند كه فاميلي مرد روي بچه برود يا زن. اين توضيح رو هم بدم كه زن به درد و رنج اصلي رو به هنگام بچه دار شدن مي كشد و كمي ظالمانه است كه فاميلي مرد روي بچه برود.
    البته اين تاپيك شماست و بايد به دلخواه شما پيش برود و من فقط نظر شخصي خودم رو گفتم
    بنام خدا
    سلام
    1:با عرض پوزش بايد عرض كنم كه حقير بعنوان برادر كوچك شما بوده كه در سايت در خدمت شما هستم.
    2:گاهي اوقات بايد فرهنگ دو ملت را با هم مقايسه كرده تا قوم هر جامعه اي به نقاط قوت وضعف فرهنگ خويش پي ببرند.
    3:حقوق يك زن تنها در انتخاب فاميلي و...خلاصه نمي گردد بلكه به نظرم يكي از ظلمهاي فاحشي كه به زنان در برخي جوامع صورت مي گيرد برخي قوانين كاذبي است كه به اسم حمايت از زن و در حقيقت براي خفه كردن صداي يك زن اجرا مي شود. متاسفانه نوع نگاه ابزاري به زن و بعنوان يك كالا بودن زن در برخي جوامع بخصوص جوامع غربي يعني زير پا له كردن زنان بدون هيچ صدايي.
    4:اين سايت براي تمام كاربران بوده وهر كاربري حق دارد در مورد هر تاپيكي نظر دهد .و اتفاقا دوست دارم نظرات شما رو نيز بدانم.

10. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط tahghigh-ya-taghlid نمایش پست
    بنام خدا
    نمونه بارز عدم توجه به حقوق زن در برخي جوامع ديگر شهادت خانم محجبه اي كه تنها جرم او حفظ حجاب بوده است .آنهم در برابر ديدگان قاضي دادگاه وجلوي چشمان شوهر خويش.و شوهراو نيز تنها به خاطر دفاع از همسر،مجروح مي شود.
    البته اين نمونه كوچكي از رواداشتن بي عدالتي وظلم نسبت به خانمها در چنين جوامعي بوده وجاي تعجب هم ندارد.

12. تشکر

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام آقاي مشكات
    من متاسفانه شما رو با خانوم فاطمه مشكات اشتباه گرفتم (آيا شما با ايشان نسبتي دارين (خيلي فضولم؟!!!))
    تو جامعه ما اگه به يه پسر صفتي دخترونه نسبت بدهند يه نوع فحش حساب ميشه البته مطمئن هستم كه سطح فكري شما بالاتر از اين حرف هاست ولي به هر حال از سوء تفاهم ايجاد شده عذر خواهي مي كنم
    جناب مشكات روزانه در دنيا هزاران قتل انجام ميشود كه به دلايل مختلف مانند تبعيض نژادي و تبعيض جنسيتي و تبعيض ديني و بيماري هاي رواني و هزاران دليل ديگر انجام ميشود حالا در اين ميان يك خانوم محجبه مصري بوسيله مردي آلماني به قتل رسيده و تلويزيون جمهوري اسلامي به دلايل زيادي اين خبر را با آب و تاب پخش كرده و اين دليل نمي شود كه در اروپا تبعيض جنسيتي بيداد مي كند؟
    اگه اين جوري باشه من هم شهادت ندا رو به تبعيض جنسيتي در اين ربط مي دهم
    ولي اگه منطقي به موضوع بنگريم متوجه مي شويم كه يك قتل نشان دهنده تبعيض نيست و دوما بايد منتظر حكم دادگاه باشيم اگر قاتل رو بيگناه اعلام كنند حرف شما قابل بحث مي شود
    Love Is Blind

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری