جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خسرو روشن یک هنرمند قرآنی

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

خسرو روشن یک هنرمند قرآنی

هوالحق

حتي اگر يك بار در يكي از نمايشگاه‌هاي قرآني حضور يافته باشيد، با آثار حجمي روبه‌رو شده‌ايد كه با ظرافت خاصي، آيات قرآن كريم را به نمايش گذاشته‌اند.اين آثار كه آيات خوش‌نويسي شده قرآن را با شيوه‌ي هنرمندانه‌اي با آب طلا و نقره به زيور نگارش آراسته‌اند، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌كند.

خسرو روشن، هنرمندي است كه سال‌ها دل در گرو پرداختن به خوش‌نويسي آيات قرآن و ساخت اين آثار گذاشته است.هر چند پرداختن وي به اين هنر، دشواري هايي در پي داشته است، ولي فرزندان اين هنرمند ارجمند نيز همانند پدر، عشق پرداختن به هنرهاي قرآني را در وجود خود شعله‌ور نگاه داشته‌اند.

برگرفته شده از سایت پایگاه حوزه

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۰۴/۲۲ در ساعت ۱۵:۰۸

2. تشکر

3.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

مهرنوش روشن، فرزند اين هنرمند، دانشجوي ادبيات فارسي است و تاكنون چندين بار در نمايشگاه‌هاي قرآني به عنوان خادم قرآن معرفي شده است. وي مي‌گويد در زمان دفاع مقدس، كودكي بيش نبوده است و هنگام حمله‌ي موشكي دشمن به تهران، آثار هنري و خوش‌نويسي شده پدر را جمع مي‌كرد و روي آن مي‌خوابيد تا اگر خانه در اثر اصابت موشك و بمباران، ويران شد، آثار هنري و قرآني پدرش آسيبي نبيند. شايد به دليل همين عشق و علاقه به قرآن و هنرهاي قرآني بوده است كه امروز او را به عنوان جوان‌ترين تذهيب كار قرآن و خادم قرآن معرفي مي‌كنند. ....

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

سوالاتی از مهرنوش روشن ....

از انگيزه خود در پرداختن به هنرهاي قرآني بگوييد ؟؟؟.

خوب در خاطرم هست زماني كه پدرم، خوش‌نويسي آيات قرآن را انجام مي‌داد، هميشه كنار او بودم. آن زمان هنوز مدرسه نمي‌رفتم، ولي پدرم برايم سرمشق مي‌نوشت و من تمرين مي‌كردم. سرمشق من نيز اين جمله بود: «ز ارباب ادب درياب آداب».

زمينه‌هاي گرايش به هنرهاي خوش‌نويسي و قرآني، اين‌گونه در من شكل گرفت تا اين كه در دوران راهنمايي، با تشويق پدر و هنرجوياني كه پيش پدرم آموزش مي‌گرفتند، خوش‌نويسي آيات قرآن را به صورت جدي شروع كردم . پس از آن بود كه در انجمن خوش نويسان، براي دوره‌ي متوسطه امتحان دادم و امتياز لازم را به دست آوردم .

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

چگونه به سوي هنر تذهيب گرايش پيدا كرديد؟

پس از فراگيري خوش‌نويسي آيات قرآن، به هنر نقاشي و طراحي گرايش پيدا كردم. در اين هنگام بود كه با راهنمايي‌هاي يكي از شاگردان پدرم ،به سمت هنر تذهيب رفتم و در اين زمينه به تمرين پرداختم.

در دوران تمرين،از وجود كدام استادان بهره برديد؟

ابتدا در انجمن خوش‌نويسان نزد آقاي مسعود صالحي تذهيب آموختم و پس از آن چند وقتي نزد آقاي احمد علي نامور شاگردي كردم.

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۰۴/۲۲ در ساعت ۲۲:۳۱

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

از نخستين فعاليت و حضور رسمي خود براي ارايه‌ي آثار هنري‌تان بگوييد.

اولين حضور من،شركت در نمايشگاه بين‌المللي قرآني بود كه در سال 1379برگزار شد.در اين نمايشگاه، يك اثر هنري قرآني ارايه كرده بودم وآقاي حبيبي كه در آن زمان معاون رييس جمهوري بود، در بازديد از نمايشگاه، آن تابلو را از من خريداري كردند.
    هم زمان با حضور در آن نمايشگاه،همايش بزرگ نگارش قرآن برگزار شد كه در بخش تذهيب شركت كردم. در اين بخش،بيش از 60 نفر تذهيب‌كار از سراسر كشور حضور داشتند كه من جوان‌ترين آن‌ها بودم. خوشبختانه و با ياري قرآن ،اثري كه در آن همايش ارايه كردم،در شمار كارهاي برتر، معرفي و انتخاب شد.

شما بارها به عنوان جوان‌ترين هنرمند قرآني و خادم قرآن معرفي شده‌ايد؛ براي جوانان چه سفارش يا سخني داريد؟

هر چند كوچك‌تر از آنم كه بخواهم براي جوانان و نوجوانان، توصيه‌اي داشته باشم،ولي بايد بگويم هنر سرشار از معنويت است.هم چنين ما هنرهايي داريم كه خاص ايرانيان است و هنرهاي اصيل ديني و ملي ما به شمار مي‌آيند و قدمت بسياري دارند كه نيازي نيست به تك‌تك آن‌ها اشاره شود.با اين حال،متأسفانه اين هنرها و آفرينندگان آن‌ها مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند و شايد بسياري از جوانان ما حتي با نام اين هنرها مانند تذهيب آشنا نيستند.
    همه‌ي ما وظيفه‌ي حفظ و ادامه‌ي اين هنرها را به دوش داريم و بايد اين هنرها سينه به سينه منتقل شوند كه در اين ميان‌، وظيفه و نقش جوانان بيشتر و سنگين‌تر است.
    بهتر است جوانان ما به جاي اهتمام به امور نامربوط به فرهنگ و اصالت ايراني، در رونق هنرهاي اصيل ايراني و قرآني بكوشند و در ياد گيري، ريشه‌يابي و نوآوري در اين هنرها كوشا باشند. به يقين، خداوند در راه پرداختن به هنرهاي ديني و قرآني،آن‌ها را ياري خواهد كرد و من معتقدم خداوند به هنرمنداني كه در خدمت قرآن هستند، نگاه ديگري دارد.

اگر ممكن است از احساس خود هنگام فعاليت‌هاي هنري و قرآني بگوييد. بيشتر چه حس و حالي داريد؟

شايد نتوانم آن‌گونه كه بايسته و شايسته است، آن رابر زبان بياورم.وقتي مي‌بينم واسطه‌اي برايم پديدار گشته است تا به خد نزديك شوم، تصورم اين است كه هر انساني،رسالتي بردوش دارد كه بايد آن‌را به انجام برساند.البته تشخيص آن رسالت به خود شخص بستگي دارد.
    بشارت: شما به نكته‌ي خوبي اشاره داشتيد. براي ما بگوييد از پرداختن به هنرهاي قرآني چه تأثيري پذيرفته‌ايد؟
    به يقين هم‌نشيني با هنرمندان قرآني، مؤثر و مفيد است. به وسيله آشنايي با قرآن و هنر قرآني، ديدگاه انسان دگرگون مي‌شود. فكر مي‌كنم تذهيب قرآني، درها را به روي من باز كرد و از زماني كه به اين هنر قرآني روي آوردم، با قرآن و مفاهيم آن بهتر مأنوس وآشنا شدم . معتقدم خداوند و قرآن كريم در اين راه به من كمك كرده‌اند و راه‌ها را به خوبي به من نشان داده‌اند.

يك هنرمند قرآني بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد؟

بايد دل باخته باشد و درونش با قرآن آشنا باشد حتي اگر آن شخص ابتدا قرآني نبوده است، ولي خالصانه و با تمام وجود از خداوند ياري بخواهد كه حتماً خداوند، او را به اين سمت هدايت خواهد كرد. بايد در درون شخصي كه هنرمند قرآني است، يك حس عشق به معنويت وجود داشته باشد.

به عنوان يك هنرمند از مسؤولان چه انتظاري داريد؟

چه بگويم كه ناگفتنم بهتر است.مي‌دانم كه همه‌ي هنرمندان قرآني شايد در اين زمينه، بسيار سخن به ميان آورده‌اند و گفته‌هاي من تكراري بيش نيست.نمي‌دانم از كجا بگويم؛ چون اين قصه سر دراز دارد.فكر مي‌كنم بايد هنرمندان راشناسايي كنند و به كساني كه عمر و وجودشان را در پاي هنرهاي قرآني نهاده‌اند، امكانات بدهند. بايد هنرمندان قرآني را ياري كرد كه تجربه‌ي خود را به نسل جديد منتقل كنند. اندوخته‌هاي هنرمندان قرآني در كوچه پيدا نشده است كه به آن اهميت ندهيم.آنان اين هنرها ر در سال‌هاي دراز و با رنج فراوان آموخته‌اند، پس نبايد به آساني از كنار آن گذشت.شايد بهتر باشد متوليان امر، مكان‌هاي خاصي را براي هنرمندان اختصاص دهند كه آن‌ها بتوانند اندوخته‌هاي خويش را به نسل جوان منتقل كنند. چه بسيار هنرمنداني هستند كه براي چاپ آثار نفيسشان، توان مالي ندارند.متأسفانه مشكلات اقتصادي و غم‌نان دغدغه‌هايي را براي هنرمند ايجاد مي‌كند كه وي نتواند باآسودگي خاطر، به خلق اثر هنري بپردازد. هنرمند بايد به گونه‌اي‌ آرامش خاطر داشته باشد كه بتواند مانند چشمه جوشان به توليد آثار هنري بپردازد.
    اگر اين گونه پيش برويم و به هنرمندان ارج نگذاريم و هنرمندان، اين‌گونه با بي مهري روبه‌رو شوند، هنر جويان جوان با ديدن وضعيت استادان خويش، هرگز به سمت هنرهاي قرآني نخواهند رفت. البته ناگفته نماند كه عشق به قرآن و فعاليت‌هاي قرآني به گونه‌اي است كه انسان در اين راه ،هر گونه سختي را به جان و دل مي‌خرد.

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۰۴/۲۳ در ساعت ۰۸:۲۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری