جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گفتگو با شهريار پرهيزگار

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

گفتگو با شهريار پرهيزگار

بسمه تعالی

گفتگو با شهريار پرهيزگار حافظ و قاري قرآن كريم

ضمن تقدير و تشكر از ايشان و با‌آرزوي توفيق و بهروزي براي شما،

قسمت‌اول گفت‌و‌گو :

بشارت:درابتداخودتان رامعرفي نماييد وخلاصه اي ازتحصيلات وزندگي خود بيان بفرماييد.

ابتدابايدتشكركنم ازجنابعالي ودوستاني كه چنين نشريه خوب وپاكيزه‌اي را تهيه‌مي‌فرماييد. نشريه اي كه انصافاًبوي معارف قرآني ازآن استشمام مي شود ومشخص است كه پشت اين تلاشها يك اخلاص و صداقتي هست و از تشريف فرمايي شما من تشكر مي‌كنم.

بنده شهريار پرهيزكار در سال1343 درتهران متولد شدم و باپيشنهادپدر ومادرم فعاليتهاي قرآني راشروع كردم. ازسال1352 كه نه ساله بودم، شروع به يادگيري قرآن كردم و چون مادرم قرآن ودعا را با صوت حزين درمنزل قرائت ميفرمودند و من پيش ايشان مي‌نشستم،از همين جا علاقمند شدم. پدرم آدم خوش سليقه‌اي است،ايشان رفت وبهترين جلسات قرآني رادرسطح شهر شناسايي كرد و اساتيدي كه بنده درخدمتشان بودم، الآن از اساتيد مبرز ومطرح مي‌باشندوما درخدمت آقايان قرائت راشروع كرديم وخداوند هم خيلي كمك كرد، هفته اي4 ـ 5 شب جلسه ميرفتم وخسته هم نمي‌شدم وپدرم هم من را همراهي ميكرد، مخصوصا ًماه‌هاي رمضان كه خاطر ه خوشي از آن ماه‌ها دارم،در اين سي شب بعد ازافطار مي رفتيم و وقتي كه بر‌مي‌گشتيم، نزديك اذان صبح بود وهيچ احساس خستگي نمي‌كرديم واين دراثر لطف خداوند وشوق وعلاقه اي بود كه داشتم
    منبع : سایت سراج

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۰۴/۲۸ در ساعت ۱۸:۱۳

2.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

بشارت:براي ما بگوييدچطورباقرآن مانوس و به‌آن علاقمند شديد؟

علت عمده اي كه باعث‌شد من به طرف قرآن بروم اين بود كه تلاوت‌هاي زيبا مي‌شنيدم. اگر صوت زيبا و دل‌نشين نبود، انگيزه نداشتم كه بروم به طرف قرآن ـ‌حداقل درآن سن كودكي انگيزه اي نداشتم‌ـ ومن الآن دههاقاري قرآن را مي شناسم كه فقط با شنيدن يك نوار قرآن به‌سراغ قرائت قرآن رفته‌اند و براي اينها كسي سخنراني نكرده است و منبري هم نشنيده اند كه درباره فضيلت قرآن برايشان صحبت كرده باشند .فقط يك نوار‌ـ‌ مثلاًعبدالباسط‌ـ‌ شنيده است ورفته سراغ قرآن وبعد وقتي وارد قرآن مي‌شود،ممكن است اهداف ديگري پيدا كند وبعد وقتي وارد اين خط مي‌شود بايد مواظب باشد نيتّها و اهد افش از قرآن تغيير نكند و ما هم اينطور بوديم.

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

بشارت: از تحصيلات غير قرآني خودتان بگوييد، چه خوانده‌ايد و الان چه مي‌كنيد؟

ـ بعد از اينكه ديپلم گرفتم، وارد سپاه شدم و تا سال 1366 در سپاه بودم و همان سال وارد دانشگاه شدم ، در رشته مهندسي كامپيوتر درس خواندم و فارغ التحصيل شدم ، در طول اين دوره نيز من شايد 6 ـ 7 سفر خارجي داشتم ، بعضي وقتها حتي از امتحانات عقب مي‌ماندم و مي‌رفتم و آن درس را حذف‌مي‌كردم ولي هر كدام را كه بودم خودم را مي‌رساندم و قبول مي‌شدم. الآن هم با بعضي دوستان كارهاي جسته و گريخته كامپيوتري انجام مي‌دهيم، ولي عمده كارهاي ما قرآني است، در شوراهاي قرآني و جلسات طرح و برنامه‌هاي قرآني كه در سطح كشور فعاليت مي‌كنند، همكاري‌هايي داريم و بعضي وقتها مشورتهايي مي‌شود كه ما هم نظر مي‌دهيم.

.

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

بشارت:‌آقي پرهيزگار! همه شما را به‌عنوان يكي از موفق‌ترين حفّاظ كشورمان مي‌شناسند ما سؤالات زيادي پيرامون حفظ و نكات مهم آن داريم كه اكثراً از خوانندگان به‌دست ما رسيده است، ابتدا بفرمييد كه چطور حفظ قرآن را شروع كرديد؟

ـ بعد از 2 ـ 3 سالي كه قرائت را كار كرديم‌ـ‌ باز به پيشنهاد پدر و مادرم حفظ قرآن را شروع كردم ـ جلسه حفظي كنار جلسات قرآن داشتم و من با حفّاظ ديگركار مي‌كردم و ين حافظان را كه مي‌ديدم،الهام مي‌گرفتم و تشويق‌مي‌شدم و 7 ـ 8 جزء نيز حفظ كردم. اول جزء سي‌ام را با آنها شروع و حفظ آن را تمام كردم و امتحان گرفتند. بعد اسم نويسي حفظ از اول‌قرآن شروع شد و حدود چهل‌نفر ثبت نام كردند، و لي كم‌كم تحليل رفتند. به يه پجاه كه رسيديم چهار نفر رفتند به يه صد كه رسيديم باز چهار نفر و سوره بقره كه تمام شد، ما پنج نفر مانده بوديم و مسابقه داديم و استاد جلسه عادت داشتند كه جيزه‌هي بزرگي را هديه مي‌كردند و خلاصه تا انتها ما چهار نفر بوديم وادامه داديم.

بشارت: استادان شما چه كساني بودند؟

ـ البته من به آن معني در حفظ استاد نداشتم، البته استاد اوليه ما آقي «مرّوت» بودند كه الآن يران نيستند. يشان ابتدا در قرائت با ما كار كردند كه استاد بسيار مسلّط و خوبي بودند، يشان اول قرائت كار مي‌كردند ولي تشويق مي‌كردند كه در كنار قرائت حفظ كنيم.

.

6. تشکر

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

بشارت: پس شما حفظ قرآن را تحت نظر استاد نبوديد و با روش منظم و خاصّي عمل نمي‌كرديد؟

ـ بلي، در حقيقت ما روش خاصي در حفظ نداشتيم، بلكه بيشتر بر اساس تجربه‌هي شخصي كار مي‌كرديم و گاهي روشي را پيش مي‌گرفتيم بعد مي‌ديديم مناسب نيست روش ديگري را دنبال‌مي‌كرديم ، كتاب و نوار آموزش و خلاصه هيچ چيزي در ين زمينه نبود و فقط هفته‌ي يك‌بار محفوظات خود را نزد استاد تحويل مي‌داديم، امّا همين كه دو سه نفر بوديم و جلسه‌ي داشتيم خودش مؤثر بود و آدم يك الزامي پيدا مي‌كرد كه ادامه دهد و مخصوصاً تشويقاتي كه يشان مي‌كردند و ما چون سن‌مان كم بود، تشويق را خيلي دوست داشتيم‌ـ البته يك وقفه‌ي در حفظ ما افتاد‌ـ‌ من در سال 54 يا 55 حفظ را شروع كردم، حدود ده جزء كه حفظ كردم انقلاب‌شد و جلسات ما متوقف‌شد، ولي بعد دوباره شروع كرديم و اگر بخواهيم ين فاصله‌ها را حذف كنيم حدود سه سال حفظ ما طول كشيد.

بشارت:‌شما چه تجربه‌خاصّي بري حفظ داريد كه بدرد ديگران بخورد؟

ـ الآن كه از ما روش مي‌خواهند و مي‌پرسند، من روي نظم خيلي تكيه مي‌كنم، ولي خودم چون تجربه نداشتم بر اساس روش منظمي كار نكردم و الآن متوجه مي‌شوم كه نظم و ينكه آدم بداند در هر روز چه مقدار حفظ كند، خيلي مهم است و من خودم ين تجربه را نداشتم. گاهي روزي 5 ـ 6 ساعت كار مي‌كردم، امّا خسته نمي‌شدم و بعضي اوقات اصلاً حفظ نمي‌كردم، ولي اگر به طور متوسط حساب‌كنيم روزي دو ساعت بيشتر نمي‌شد.

بشارت: يعني مي‌فرمائيد كه اگر كسي به صورت منظم روزي دو ساعت در طول سهسال كار‌كند مي‌تواند حافظ قرآن بشود؟

ـ بله دقيقا ً. با يك حافظه معمولي و لازم نيست كه شخص داري هوش و حافظه خيلي قوي داشته‌باشد. البته من درسهيم خيلي خوب بود، ولي خودم را در حدّ متوسط ارزيابي مي‌كنم.

بشارت:‌به نظر شما چه ساعاتي به لحاظ فني بري حفظ خوب است و ـ غير از جهت فني‌ـ شما چه مواقعي از شبانه روز كه قرآن مي‌خوانيد بيشتر از قرآن بهره‌مند مي‌شويد؟

ـ معمولاً بري حفظ قرآن ساعاتي را پيشنهاد مي‌كنند كه انسان يك استراحتي كافي داشته باشد و بعد از استراحت وقت خوبي است بري حفظ قرآن كه طبيعتاً صبحها يا بعد از ظهرها كه يك كمي استراحت كرده است، مواقع خوبي بري حفظ است، ولي باز نمي‌شود حفظ را به ساعات مخصوصي مقيد كرد. بري قرائت قرآن افرادي كه اهل تلاوت و اهل حال هستند، تجربه كرده‌اند و ديده‌اند كه صبح‌ها و بين الطلوعين وقت خوبي است هم بري تلاوت و هم بهره معنوي بردن از قرآن.

.

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری