جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معجزات حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  18
  مورد تشکر
  47 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شاد معجزات حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم
  معجزات حضرت رسول بر دو قسم است، اول معجزاتى كه پیش از بعثت او ظاهر شده، دوم آنهائى كه بعد از بعثت به معرض بروز رسیده، اینك معجزاتى كه قبل از بعثت به ظهور رسیده نگاشته مى‏شود.
  [معجزاتى كه قبل از بعثت به ظهور رسیده نگاشته مى‏شود.]
  1- در احادیث مستفیضه وارد شده كه مادر حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله در هنگام ولادت آن جناب نورى مشاهده كرد، و بوسیله آن قصور شامات را دید،

  ابو سعید خرگوشى از مخزومى و او از پدرش روایت كرده كه گفت: شبى كه حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله متولد شد ایوان كاخ كسرى به شدت لرزید و بیست و چهار غرفه از آن فرو ریخت و آتشكده‏هاى فارس خاموش شد در حالى كه مدتى قبل از آن میسوخت و هزار سال این آتش در حال اشتعال بود و دریاچه ساوه نیز خشك گردید موبدان- رئیس مذهب زردشت- در خواب دید شتران سركشى اسبان عربى را با خود میكشند این شتران از دجله گذشته و در شهرها پراكنده گردیدند هنگامى كه كسرى از خواب بیدار شد از خرابى ایوان سخت بهراس افتاد و از این جهت ناراحت شد، و لیكن براى اظهار شجاعت صبر خود را از دست نداد پس از اندكى به فكر افتاد این موضوع را از وزراء و مرزبانان خود پنهان ندارد و لذا آنان را جمع كرد و جریان خواب را به آنها گفت در این هنگام كه انوشیروان با آنان سخن میگفت ناگهان قاصدى از راه رسید و نامه‏اى در دست داشت در این نامه براى كسرى نوشته بودند كه: آتشكده فارس خاموش گردید.
  موبدان در این موقع خواب خود را براى انوشیروان نقل كرد، وى گفت: معنى خواب شما چیست؟ و او را چه گونه تعبیر میكنى؟ گفت: در ناحیه عربستان حوادث و اتفاقاتى بظهور خواهد رسید انوشیروان در این هنگام براى نعمان بن منذر پادشاه عرب نامه‏اى نوشت و گفت: مرد دانشمندى نزد ما بفرست تا از وى مسائلى كه مورد نظر است پرسیده شود.
  نعمان بن منذر عبد المسیح غسانى را نزد انوشیروان روانه كرد، هنگامى كه به حضور شاه رسید، كسرى جریان خرابى ایوان و خواب موبدان را بوى گفت، عبد المسیح جوابداد، تعبیر این خواب را دائى من «سطیح» كه اكنون در «مشارق» شام اقامت دارد

  میداند.
  انوشیروان گفت: اینك باید نزد او بروى و جواب این مسأله را از وى اخذ كنى و براى ما بیاورى، عبد المسیح از نزد او بیرون شد و بشام رفت و جریان خواب را به دائى خود گفت، وى در این هنگام مشرف بموت بود، حتى از جواب سلام نیز عاجز شده بود، عبد المسیح چند بیتى از براى او خواند و قصد خود را بوى اظهار داشت‏

  ابراهیم بن هاشم از مشایخ خود روایت كرده كه گفتند: در مكه مردى از یهود كه یوسف نام داشت زندگى میكرد، او در شبى كه حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله متولد میشد، مشاهده كرد ستارگان وضع طبیعى خود را از دست داده، و به یك دیگر فرو ریخته‏اند، این مرد گفت: باید در این شب پیغمبرى متولد شده باشد، زیرا ما در كتب خود خوانده‏ایم، هر گاه پیغمبر آخر الزمان متولد شود، شیاطین از صعود به‏آسمانها ممنوع میشوند.
  این مرد یهودى هنگام صبح در اجتماع قریش حاضر شده و گفت: آیا در خانواده‏هاى شما فرزندى متولد گردیده؟ گفتند: آرى دیشب براى عبد اللَّه بن عبد المطلب پسرى متولد شده، گفت: او را بمن نشان دهید، وى را به در منزل آمنه بردند، و به او گفتند: فرزندت را بیرون كن، او نیز كودك خود را در حالى كه در قماط پیچیده بود بیرون آورد.
  این مرد همواره به چشم‏هاى این مولود نگاه میكرد، پس از این كتف آن جناب را باز كرد، و خال سیاهى كه چند دانه موى ریز در آن دیده میشد بین دو كتف آن حضرت دید، هنگامى كه چشمش به این خال افتاد روى زمین افتاده و بیهوش گردید.
  قریش از این جریان تعجب كردند، و باین مرد یهودى خندیدند، وى پس از این كه بهوش آمد گفت: اى جماعت قریش این مولود در آینده نزدیكى شما را به هلاكت خواهد رسانید، و نبوت بنى اسرائیل نیز براى همیشه از بین خواهد رفت، مردم از أطراف او پراكنده شدند و گفته‏هاى او را در محافل و مجالس نقل میكردند
  (معجزات حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله بعد از بعثت)
  (2) معجزات حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله كه پس از بعثت و اظهار نبوت او به ظهور رسیده بر دو نوع است: اول قرآن كریم است كه خاتم النبیین بوسیله او تحدّى كرده، دوم معجزات دیگرى است كه از او به معرض بروز و ظهور رسیده است، اینك معجزه باقیه او كه قرآن است چند سطرى در باره او نگاشته مى‏گردد.

  1- آمدن درخت به حضور حضرت‏
  2- بیرون شدن آب از میان انگشتان حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله‏

  3- ناله و فریاد ستون در فراق حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله.

  4- حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله و گوسفند ام معبد.

  5- خبر سراقة بن جعشم.

  6- حدیث غار ثور

  7- مكالمات گرگ با چوپان در باره حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله‏

  8- تكلم ذراع مسموم با حضرت خاتم النبیین صلى اللَّه علیه و آله‏

  9- اطعام حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله اصحاب خود را.

  10- اطعام حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله جماعت زیادى را با خرماى مختصرى‏

  12- تكلم آهو با حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله‏

  14- شفاء كودكى از بركت حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله‏ و


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  1,138
  مورد تشکر
  2,302 پست
  حضور
  13 روز 1 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  139  ایا این واقعیت داره که تعداد معجزات حضرت محمد 4000بوده است
  البته من شکی ندارم که معجزات ایشان زیاد بوده فقط میخوام از صحت این روایت اطمینان پیدا کنم

 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  163
  مورد تشکر
  709 پست
  حضور
  2 روز 14 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط شروع دوباره نمایش پست
  ایا این واقعیت داره که تعداد معجزات حضرت محمد 4000بوده است
  البته من شکی ندارم که معجزات ایشان زیاد بوده فقط میخوام از صحت این روایت اطمینان پیدا کنم

  با سلام و عرض ادب

  هر پیامبری با معجزه نبوت و پیامبری خود را اثبات نموده است، خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله وسلم نیز از این قاعده مستثنی نبوده است، و در جاهای مختلف برای اثبات نبوت خود و اتمام حجت با مردمان معجزه ای آورده است؛ که بزرگترین و ماندگارترین آنها قرآن کریم است که در طول زمان حجتی بر پیامبری او بوده است!

  به طور کلی معجزاتی که از پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) ظاهر شد در چند مرحله ظاهر شده است:

  نخست معجزاتی است که در بدو تولد ایشان رخ داد مانند فرو ریختن ایوان مدائن و تخت کسری و...
  بخش دوم معجزاتی است که در هنگام کودکی تا زمان نبوت از آن حضرت ثبت شده است:
  بخش سوم : معجزاتی است که از ابتدای بعثت تا پایان عمر شریف آن حضرت (صلّی الله علیه و آله) رخ داد
  بخش چهارم : معجزاتی که بعد از وفات آن حضرت تجلی نمود.
  که تعداد این معجزات را ۴۴۴۰ مورد عنوان کرده اند که به طور کلی در سه نوع معجزه می توان به آن اشاره کرد!

  معجزات نوع اول

  مـعـجـزاتـى اسـت كـه مـتـعلّق است به اجرام سماویّه مانند شقّ قمر و ردّ شمس ‍ و تظلیل غمام و نزول باران و نازل شدن مائده و طعامها و میوه ها براى آن حضرت از آسمان و غیر ذلك

  معجزات نوع دوم

  معجزاتى است كه از آن حضرت در جمادات و نباتات ظاهر شده مانند سلام كردن سـنـگ و درخـت بـر آن حـضـرت و حـركـت كـردن درخـت بـه امـر آن حـضـرت و تـسـبـیـح سـنـگـریـزه در دسـت آن حـضـرت و حـنـیـن جذع و شـمـشـیـر شـدن چـوب بـراى عـُكـّاشـه در بـَدْر و براى عـبـداللّه بـن جـَحـْش در اُحـُد و شـمـشـیـر شـدن بـرگ نـخـل بـراى ابـودُجـانـه بـه مـعـجزه آن حضرت و فرو رفتن دستهاى اسب سـُراقـه بـر زمـیـن در وقـتـى كـه بـه دنـبـال آن حـضـرت رفـت در اوّل هجرت و غیر ذلك

  معجرات نوع سوم

  مـعجزات آن حضرت است در زنده كردن مردگان و شفاى بیماران و معجزاتى كه از اعضاى شریفه آن حضرت به ظهور آمده مانند خوب شدن درد چشم امیرالمؤ منین علیه السـّلام بـه بـركـت آب دهـان مـبـارك آن حـضرت كه بر آن مالیده و زنده كردن آهوئى كه گوشت آن را میل فرموده و زنده كردن بزغاله مرد انصارى را كه آن حضرت را میهمان كرده بـود بـه آن و حضرت محمد (ص)

  تـكـلّم فـاطـمـه بـنت اَسَد ـ رضى اللّه عنهما ـ با آن حضرت در قبر و زنده كـردن آن حـضرت آن جوان انصارى را كه مادر كور پیرى داشت و شفا یافتن زخم سلمة بن الا كوع كه در خیبر یافته بود به بركت آن حضرت و ملتئم و خوب شدن دست بریده معاذ بن عفرا و پاى محمّد بن مسلمة و پاى عبداللّه عتیك و چشم قتاده كه از حدقه بیرون آمده بود به بركت آن حضرت و سیر كردن آن حضرت چندین هزار كس را از چند دانه خرما و سیراب كردن جماعتى را با اسبان و شترانشان از آبى كه از بین انگشتان مباركش جوشید الى غیر ذلك.

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  با سلام به شما دوست عزیز
  نقل قول نوشته اصلی توسط شروع دوباره نمایش پست
  ایا این واقعیت داره که تعداد معجزات حضرت محمد 4000بوده است
  البته من شکی ندارم که معجزات ایشان زیاد بوده فقط میخوام از صحت این روایت اطمینان پیدا کنم

  طبق پژوهشی که انجام شد روایتی مبنی بر بیان تعداد معجزات حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم نیامده است اما ابن شهر آشوب مازندرانی (متوفی588) در کتاب مناقب آل ابی طالب ج 1 ص 125 مدعی شده که برای پیامبر 4440 معجزه ذکر شده است، اما اشاره به مدرک سخن خود ننموده است.

  البته چون در تعریف معجزه (و تفاوت آن با هرنوع کرامت و عمل خارق العاده) اختلاف نظر وجود دارد، بیان عددی خاص در این مورد ارزش علمی چندانی نداشته و احتمالا به همین جهت علماء و مفسرین بزرگ اسلامی اصراری بر بیان تعداد معجزات پیامبر نداشته و مطلبی عنوان نکرده اند.

  موفق باشید.

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
  از دست ندهید
  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  487
  مورد تشکر
  561 پست
  حضور
  1 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  نکته ای که نباید در این بحث فراموش شود این است که ما با معجزات زنده به حضرت رسول(ص) ایمان می آوریم، و نه با گزارشهای معجزه. گزارش و ادعای معجزه را معمولاً پیروان تمام ادیان اعم الهی و غیرالهی به بزرگان خویش نسبت می دهند، ولی معجزۀ زنده چیزی است که شما با چشمان خویش می بینید.

  معجزات زندۀ حضرت محمّد(ص)، معجزاتی هستند که هم دیروز بوده اند و هم امروز هستند و در واقع معجزات قرآن می باشند، مثل تحدّی و عدم اختلاف قرآن.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود