صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اراده ي خداوند مهربان و تلاش بنده ها

نوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

اراده ي خداوند مهربان و تلاش بنده ها

سلام خدمت دوستان محترم.
    چند روز پيش با چند تن از دوستان مشغول گپ زدن بوديم كه يكي از آنها ناگهان از من پرسيد :
    فلاني تو بسيجي نيستي؟ منم گفتم چطور؟گفت كه اگر بسيجي باشي خدمتت فلان ميشه و ...
    من هم در پاسخ به حرف اون گفتم فلاني اگر خدا بخواد من به خدمت نمي رم (البته منظورم اين نيست كه خداي نكرده مشكلي دارم).همين جا يه نكته به ذهن من رسيد كه مطمئنا شما هم بارها از طرق مختلف باهاش برخوردي داشتيد.
    بعضي از افراد كه ايمان بالايي نسبت به خدا دارند مي گويند كه اگر خدا بخواهد مثلا فلان مي شود....
    بطور مثال شب در بيايان مي روند و مي گويند كه اگر خدا بخواهد گرگ به من حمله نخواهد كرد يا اينكهمثلا مي گويند من به جبهه مي روم اما اگر خدا بخواهد بدون هيچ زخمي بر مي گردم. يا اينكه مي گوييند فلاني به خودت زحمت بده و تلاش كن تا پولدار تر شوي و طرف در جواب مي گويد كه اگر خدا بخواهد من پولدار مي شوم. البته مثال هايي از اين قبيل بسيار هستند
    كه من به همين تعداد اكتفا مي كنم.(اگه لازم بود بگوييد تا موضوع را باز تر و مفصل تر بيان كنم) حالا سوال بنده اين است كه وقتي مي دانيم كه خودمان مي توانيم با انجام كاري سلامت خود را تضمين كنيم ديگر چرا بايد بگوييم اگر خدا بخواهد؟(البته مي دانم كه همه چيز به يد خداست و منظور من استفاده از عقل خودمان است نه اينكه كاري را بدون تفكر انجام بدهيم وبعد بگوييم اگر خدا بخواهد...)
    آيا اين درست است كه ما از عقل و اراده خود استفاده نكنيم وبعد بگوييم اگر خدا بخواهد...؟

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

بنام خدا
    درباره ارتباط مشيت خداوند و خواست انسان وشناخت صحيح اين موضوع مبتني بر داشتن تصور صحيح از مشيت خداوند در نظام جهان و انسان است . شکی نيست كه هيچ رخدادي درجهان جز به مشيت خداوند اتفاق نمي افتد .برگي كه از درخت ساقط مي شود ويا كاري كه از انسان سر مي زند هر دو به مشيت خداوند است . اماچگونگي جريان مشيت در اين دو تفاوت دارد .زيرا انسان تفاوتي عمده واساسي باديگر موجودات دارد وآن اينكه داراي اختيار است . به عبارت ديگر خداوند خواسته است كه انسان مختار باشد و به اختيار خود بتواندكاري را انجام دهد .براين اساس اختيار انسان در طول مشيت خداوند است. يعني خداوند خواسته كه انسان توان خواستن و انتخاب را داشته باشد .ازهمين رو اگر شما علل و عوامل كاري را كاملا فراهم وبر آن اقدام نموديد .آن واقعه اتفاق خواهد افتاد .مثلا اگر آتش بنزين و اكسيژن را در كنار هم قراردهيد قطعا انفجار رخ خواهد داد .اين همان نظام متقن و تخلف ناپذير هستي است .

4. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

زماني كه اسباب و علل كاري را فراهم مي سازيد وآن كار صورت مي پذيرد آيا بدون مشيت الهي صورت گرفته ؟
    مسلما اين چنين نيست ولي مشيت خدا چيزي زايد بر همان اسباب و علل و تاثير بخشي به آن نيست. در مورد انسان هم مشيت او برآزاد و مختار بودن انسان است . بنابراين فعاليت هاي ارادي انسان جبراً از او صادر نمي شود و مستند به خواست آزادخود اوست . در عين حال به مشيت الهي نيز استناد دارد .به اين معنا كه اگرتكوينا نمي خواست چنين بشود به او آزادي و اختيار نمي داد و مانند ديگراجزاي طبيعي در مسير واحدي انسان را به حركت در مي آورد .

6. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

اسلام قايل به مشيت و تقدير الهي است . اما تقدير به معنايي كه هرگز مستلزم جبر نيست . علم پيشين الهي مستلزم جبر نيست . زيرا زماني مستلزم جبر است كه علت اعمال ما باشد در حالي كه خدا از افعال ما آگاه است . چون ماآنها را انجام مي دهيم نه اينكه چون او مي داند باید چنان كنيم . به بيان دقيق ترخداوند موجودي غير زماني است و براي او قبل و بعدي نيست و همه زمان ها نزد او يكسان است پس همين طور كه علم ديگران به اعمال ما درحال انجامش رافع اختيار ما نيست علم الهي نيز همين طور است.

8. تشکرها 2

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

از تو حرکت از من برکت

10. تشکر

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    به نظر من اراده خداوند متعال زیرا ما اگر جهان هستی را خدا فرض گنیم تمام هستی عضوی از این مجموعه است پس بهتر است برای این سوال جواب اراده خداوند متعال را در نظر بگیریم البته ممکن است طرح سوال را تغییر داد اما جواب را نمی توان تغییر داد
    بهترین شاهد هم زندگی یوسف پیامبر اس خواب یوسف در کودکی با اراده خدای مهربان در دهها سال بعد به وقوع پیوست پس تلاش برادران یوسف به جایی رسید نه اراده خدای مهربان چی بله
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

12. تشکرها 2

نوشته
    375
    حضور
    6 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    218
    آپلود
    7
    گالری
    259

تا اراده نباشه هیچ چیزی انجام نمیشه!
    مـــــا از قدیــــم طــــایفه ای سینــه خستــه ایــم
    مـــــا بچـــه هــــای مــادر پهلــــو شکســــته ایــم
    امــــــروز اگـــــر سیـــنـــه و زنـــجـــیــــر می زنیم
    فردا به عــشــــق فــاطـــمه شمــشیر می زنیم
    مـــا را پیــــامـبــر ، قبیـله سـلـمــان خطـاب کرد
    روی غــرور و غـــیـرت مــا هـــــم حــســــاب کرد
    ازمـــا بــتـــــرس! طــایــفـــه ای پــــر اراده ایـــــم
    ما مثل کوه پشت سر سید علـــی ایستاده ایم

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر خدا نخاد از دست اراده انسان کاری ساخته نست
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

نوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط مزمل نمایش پست
    سلام
    به نظر من اراده خداوند متعال زیرا ما اگر جهان هستی را خدا فرض گنیم تمام هستی عضوی از این مجموعه است پس بهتر است برای این سوال جواب اراده خداوند متعال را در نظر بگیریم البته ممکن است طرح سوال را تغییر داد اما جواب را نمی توان تغییر داد
    بهترین شاهد هم زندگی یوسف پیامبر اس خواب یوسف در کودکی با اراده خدای مهربان در دهها سال بعد به وقوع پیوست پس تلاش برادران یوسف به جایی رسید نه اراده خدای مهربان چی بله

جناب مزمل شما اگر از جواب خودتون مطمئن هستيد و به آن اعتقاد داريد لطفا آزمايش زير را انجام دهيد و نتيجه آن را ببينيد.
    شما اگر دانشجو هستيد انصراف بدهيد و ادامه تحصيل ندهيد.بعد از مدتي در روزنامه آگهي اي مي بينيد كه نوشته است :
    به يك آقاي متخصص در رشته الكترونيك با مدرك فوق ليسانس و با ترجيها 5 سال سابقه كار نيازمنديم.
    شما قصد مي كنيد كه به استخدام آن شركت در بياييد.اطرافيان به شما مدام گوشزد مي كنند كه آن شركت هرگز شما را با اين مدركي كه داريد نخواهند پذيرفت چه برسد به اين كه سابقه كار هم نداريد.اما شما (طبق حرفخودتون-اراده خدا)به آنها مي گوييد كه اگر خدا بخواهد من استخدام آن شركت مي شوم.حالا به نظر شما آن شركت شما را كه نه مدرك درست وحسابي داريد و نه تخصص و نه سابقه كار مي پذيرد؟(اين مثال صرفا جهت درك بهتر موضوع بود و قصد اهانتي در كار نبود)

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بله اگر مرا استخدام نکنند چون اراده خدا در باره من تعلق نگرفته است پیامبر اسلام ایا مدرک داشت که به عنوان پیامبر انتخاب شد اگر پیامبران سلسله مراتبی را که شما اطلاع داده اید را طی کرده اند پس شما درست می گی اما پیامبر اسلام حتی نوشتن نمی دانست و این را تاریخ می گه و کسی هم شک نداره که پیامبر اسلام امی بوده است
    و اراده خداوند بر این قرار گرفت که ایشان به عنوان رهبر مردم زمان خود انتخاب شود
    و یوسف که از طرف پددشاه مصر به عنوان وزیر امور اقتصاد و دارایی انتخاب شد ایا دکتر اقتصاد داشت نه پس علت این که این افراد استخدام شدند اراده خدا بود و هر جا که این اتفاق نمی افتد چون که اراده خدا تعلق نگرفته

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری