صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اراده ي خداوند مهربان و تلاش بنده ها

نوشته
    263
    مورد تشکر
    345 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط مزمل نمایش پست
    بله اگر مرا استخدام نکنند چون اراده خدا در باره من تعلق نگرفته است پیامبر اسلام ایا مدرک داشت که به عنوان پیامبر انتخاب شد اگر پیامبران سلسله مراتبی را که شما اطلاع داده اید را طی کرده اند پس شما درست می گی اما پیامبر اسلام حتی نوشتن نمی دانست و این را تاریخ می گه و کسی هم شک نداره که پیامبر اسلام امی بوده است
    و اراده خداوند بر این قرار گرفت که ایشان به عنوان رهبر مردم زمان خود انتخاب شود
    و یوسف که از طرف پددشاه مصر به عنوان وزیر امور اقتصاد و دارایی انتخاب شد ایا دکتر اقتصاد داشت نه پس علت این که این افراد استخدام شدند اراده خدا بود و هر جا که این اتفاق نمی افتد چون که اراده خدا تعلق نگرفته

به نكته جالبي اشاره كرديد.اما اين قضيه بايد بطور مو شكافانه مورد بررسي قرار گيرد.چرا كه كوچكترين اشتباهي نتيجه ي كار راخراب مي كند.آيا پيامبر براي سواد دار شدن هيچ زحمتي نكشيد؟آيا خدا از اين جور عنايت ها فقط به چنين بنده هايي عطا مي كند؟
    اگر اينگونه باشد ما هم نبايد تلاشي كنيم و فقط منتظر باشيم تا خدا خود به ما عنايت كند و به ما علم بياموزد مانند پيامبر (ص)...

نوشته
    959
    مورد تشکر
    649 پست
    حضور
    4 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالات اساسی

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam-soft نمایش پست
    به نكته جالبي اشاره كرديد.اما اين قضيه بايد بطور مو شكافانه مورد بررسي قرار گيرد.چرا كه كوچكترين اشتباهي نتيجه ي كار راخراب مي كند.آيا پيامبر براي سواد دار شدن هيچ زحمتي نكشيد؟آيا خدا از اين جور عنايت ها فقط به چنين بنده هايي عطا مي كند؟
    اگر اينگونه باشد ما هم نبايد تلاشي كنيم و فقط منتظر باشيم تا خدا خود به ما عنايت كند و به ما علم بياموزد مانند پيامبر (ص)...
    جواب دادن به هر سوالی نیاز به داشتن یکسری اطلاعات است مطرح کردن سوال و ایحاد اشوب ذهنی کار بسیار ساده ای است اما پاسخ دادن به سوال اسان نیست مخصوصا سوالاتی که منبع تاریخی دارد

سوالات شما هم از نوع سوالات پرسشی نیست بلکه سوالات شما از نوع جواب در سوال است یعنی درست است که سوال می پرسید اما دربیشتر پست هاتان ابتدا نظر خود را در مورد سوال می نویسید و بعد سوال را می پرسید مثلا در مورد همین سوال شما در نظر دارید به این نتیجه برسید که خداوند یکسری امکانات اضافی به پیامبران به صورتی عطا کرده است که با این امکانات پیامبر توانسته پیامبر شود که اگر این امکانات را به دیگران هم می داد انها می توانستند همین کار را بکنند

در مورد زندگی پیامبر و سواد خواندن ونوشتن قبل از بعثت و سایر ویزگیها مانند علم به اینده مصونیت از خظا و گناه و اشتباه سوالات بسیاری وجود دارد که البته جوابهای بیشماری هم وجود داره

افراد به چند گروه نقسیم میشوند1-گروهی دین تقلیدی دارند که اینها سوال درست کن نیستند بلکه اینها فقط سوال و جوابها را می پذیرند2-عده ای دین تحقیقی دارند اینها به راحتی تسلیم القائات و جوابهای پیش فرض و اماده نیستند و معمولا با این جوابها قانع نمی شونداما جوابهای منطقی را می پذیرند مثلا اگر خدا جوابی به سوال بدهد می پذیرند 3- عده ای بی دین هستند اینها حتی اگر خدا هم جواب سوال انها را بدهد قبول نمی کنند

من خودم گروهی را که دین تحقیقی را دنبال می کنند را در راه راست می دانم یعنی همانهایی که خدا به انها نعمت داده و گروهی که بی دین هستند را جزو کسانی میدانم که خدا به انها غضب کرده است و گروه ی هم که دین تقلیدی دارند را جزو گمراهان می شمارم
    در مورد سوالات شما در مورد پیامبران و پیامبر اسلام هم جوابهایی که ارائه می شود قانع کننده نیست زیرا سوالات وتناقضات بسیاری را ایجاد می کند

اهدنا الصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا يَنْبَغِي لَهُ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِينٌ

ما به او شعر نیاموخته ایم او سزاوار شعر گویی نیست بلکه او (پیامبر) ذکر و قران است

نوشته
    1,246
    مورد تشکر
    2,311 پست
    حضور
    50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

رحم خدا
    در كتاب حیوة الحیوان نوشته شده است كه گوزن عاشق مار است و از خوردن گوشت مار لذت مى برد. گاهى در روزهاى گرم تابستان گوزن آنقدر مى دود تا به مارى برسد.
    آنگاه مار را گرفته و از دمش شروع به خوردن مى كند. هوا گرم است . گوزن هم دویده و عرق كرده و عطش پیدا نموده است و گوشت مار هم گرم است در نتیجه گوزن به شدت تشنه مى شود و خودش را به آب مى رساند.
    خداوند به طور تكوینى به گوزن ها الهام كرده است كه اگر در این هنگام آب بنوشند سمِّ مار كه در بدن آنهاست رقیق شده و آنها را به كشتن مى دهد. بنابر این با اینكه تشنگى او را به سختى آزار مى دهد. از نوشیدن آب خود دارى مى كند. ولى از روى بیچارگى نعره مى زند داد مى زند بواسطه فشارى كه بخودش مى آورد اشك در چشمانش ظاهر مى شود.
    زیر چشمان گوزن ، دو گودى كوچك قرار دارد اشك ها در آنها جمع شده جامد و براق مى شود این اشك ها پادزهر هستند بسیار قیمتى است و علاج هر نوع مارگزیدگى مى باشد.
    خداوند دانا و حكیم با الهام تكوینى این درس را به گوزن ها آموخته است تا آن ها جان خود را از مرگ نجات دهند.
    به راستى اگر لطف خدا نبود گوزنها چگونه مى فهمیدند كه باید از نوشیدن آب خود دارى كنند؟
    جوان : گناه برایش پیش بیاید یكجا فشار نفس و فشار شهوت بعین مثل فشار عطش گوزن است . مى بینید اگر آب بخورد باید بمیرد مؤ من هم مى بیند اگر گناه كرد راه جهنم را باید پیش بگیرد.
    اى جوانى كه مى ترسى مى لرزى مى بینى یكجا فشار شهوت یكجا راه جهنم بگو یا اللّه پناه بخدا ببر. اگر اشكت ریخت در آنحال قیمتى مى شود. در آنحال بیچارگى و فشار گناه یكدفعه داد بزنى بحال زار خودت دردت دوا مى شود. دعاى غریق بعد از نماز شب خیلى خوب است . فَیاغُوثاه ثُمَّ وَ اغَوثاه بِكَ یا اللّهَ مِنْ هَوى قد غَلَبَنى و مِن عد و قد استنكب على حاشیه مفاتیح الجنان دعاى حزین - خدایا بدادم برس خدایا سگ نفس بمن حمله مى كند مى خواهد مرا بگناه بكشاند.
    تفسیر سوره حدید: ص 26 .

منبع: http://www.cloob.com/club/article/li...h/wrapper/true
    شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

4. تشکر

نوشته
    2
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0

به تصور من

به نظر من از آنجا كه ما نهايت امر خود را در امور دنيايي وآخرتي نمي دانيم واين در تدبير الهي مستور ميباشد ؛ لذاميبايست در امور دنيا وآخرت خود با نشانه هاي موجود در كتب آسماني وسيرةپيامبران وامامان وتجربيات موجود؛ با تدبير ورعايت جانب احتياط و تعقل ؛بهترين مسير را براي پيمايش امور خود برگزينيم وتوكل را فراموش نكنيم.در اينصورت نتيجه هر چه باشد از قصور در اداي مسئوليت مانميباشدويا حداقل از روي تعمدنبوده وما بدون اعتراض به نتيجه كار ؛به وظيفه حركت درست خود عمل نموده ايم.نهايتا اينكه تدبير خداوند غالب ومستور بر بندگان بوده و انسان موظف به طي مسير درست وانتخابي خود براساس موازين صحيح ميباشد .
    ویرایش توسط 1mojtaba1 : ۱۳۸۹/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۷:۱۳

نوشته
    153
    مورد تشکر
    198 پست
    حضور
    7 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

کسب خیرات و برکات با همسویی بنده با اراده پروردگار...

از بحث ها و مطالب مهمی که در باب اراده الهی وجود دارد مسله ای است به نام " حلول در اراده خداوندی" که بیشتر در میان اهل عرفان وجود دارد و از مراتب سیر و سلوک به شمار می رود و آن به این معنا است که بنده وقتی به این باور و ایمان رسید که اراده خداوند همواره بر امور خیر و نیک واقع شده و همین اراده خیر الهی است که انسان را توسط دستورات و تکالیفی که خداوند معین کرده به سمت کمال و قرب پروردگار، می خواند،پس بر انسان لازم است که همواره در جهت این اراده خیر الهی حرکت کند و اعمال و رفتار خود را طبق خواست و اراده خداوند انجام دهد به عبارت دیگر اراده اش را هم جهت با اراده خداوند قرار دهد .
    بدین طریق است که انسان می تواند به جمیع خیرات و برکات زندگی نائل شود و خداوند نیز به پاس این تلاش بنده که برای همسویی با خواست و اراده پروردگارش می کند ،دعاها و خواسته های بنده اش را اجابت می کند که همین دعاها و خواسته ها ی چنین بنده ای از حوزه خواست و اراده خیر الهی بیرون نیست بلکه او آنچیزی را می خواهد که خداوند برایش خواسته و در نظر گرفته است در عوض بدیهی است که اگر بنده خواست و هوای نفس خویش را بر خواست و اراده خیر الهی ترجیح دهد و پایش را از حددود و قوانین الهی درازتر کند خداوند بدترین ها را در زندگی به او می بخشد و به میزانی که شخص از اراده و خواست خود برای پیشبرد کارش استفاده کرده باشد و از اراده و خواست الهی دور شده باشد به همان اندازه سرنوشت و عاقبت کارش در هم گره می خورد .
    رسول خدا (ص) در این رابطه از قول خدای تعالی می فرماید :
    " من با کسی هم نشینم که با من هم نشین باشد و فرمان کسی را می برم که فرمان مرا ببرند قسم به عزت و جلال و عظمت و ارتفاع مکانتم که اختیار نکند بنده ای هوای خویش را بر خواست من، مگر آنکه به تفرقه اندازم کارش را و درهم نمایم دنیایش را و مشغول فرمایم به دنیا قلبش را ، و حال آنکه ندهم به او از آن، مگر آنچه مقدر فرمودم برای او.
    و به عزت و جلال و عظمت و نور و بزرگی و رفعت مکانتم قسم که اختیار نکند بنده هوای مرا بر هوای خود مگر آنکه ملائکه من حفظ کنند او را و متکفل شوند آسمانها و زمین روزی او را و می باشم من از برای او دنباله تجارت هر تاجر ( یعنی من برای او تجارت می کنم و روزی اش را می رسانم ) و بیاید او را دنیا در صورتی که منقاد و ذلیل اوست"
    آری اینگونه است معامله ای که خداوند با بندگان مطیعش می کند پس یادمان باشد که .....

"خداوند بهترین های خودش را به کسانی میدهد که حق انتخاب را به او می سپارند"

این چنین است که در دنیائی که همه چیز و عزیز ترین و
    مقدس ترین چیزها ، ایمــان و عشــق نیز همه رو به ابتذال
    « نمــــود » می رود ،
    کتمـــان یعنی « بـــــودی بی نمود » .چنان سرشار از خــــلوص و تقــــوا و قــــداست خدائــــی است که با همه سختــی ها و محـــرومیت هایش لذتـــی ماورائـــی دارد .

" دکتر علی شریعتی"

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری