صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: >>>>>* عـیـد غـدیـر ، عـیـد ولـایـت *<<<<<

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما >>>>>* عـیـد غـدیـر ، عـیـد ولـایـت *<<<<<

وقتي شخصيت علي (ع) را مورد مطالعه قرار ميدهيم ،لبريز از فضايل و بزرگي مي باشد ،علي(ع) انساني است كه دوستان او از وجود چنين شخصيتي فخر ومباهات كرده و سعي ميكنند در طول زندگي خويش راه او را سرلوحه زندگي خويش قرار داده وهدف او را در بلنداي اهداف زندگي خود قرار دهند،<و دشمنانش نيز با همه كينه توزي هاي خود نسبت به ايشان توان انكار ويا حتي نهان كردن عظمت ومنزلت جايگاه او را نداشته وندارند ،وقتي از علي (ع) حرف بميان ميايد اوّل چيزي كه به ذهن هر عقل سليمي ميرسد جايگاه آنحضرت نزد آخرين فرستاده خدا پيامبر گرامي اسلام (ص) ميباشد

رسول اکرم صلي الله عليه و آله در شخصيت بي انتهاي علي عليه السلام و کمالات بي نظير و فضايل بي پايانش احاديثي فرموده اند که به بخشي از آنها اشاره مي نماييم .
    حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله فرمود :
    - اگر تمام باغها قلم گردد ، همه دريا ها مرکب ، همه جن ها حسابگر و انسانها نويسنده شوند تا همه فضايل و مناقب علي را بشمارند نمي توانند . (1)
    - سوگند به آن خدايي که جان من در دست قدرت اوست، اگر نبود اين که گروهي از امت من تورا مثل انصاري که عيسي را به خدايي اشتباه گرفتند ، غلو کنند در مورد فضايل و مناقب تو ، مطالبي مي گفتم که تمام مسلمانان خاک زير پاي تورا توتياي چشم خود مي کردند . (2)
    - هر کس دوست دارد مثل من زندگي کند و مثل من بميرد ، به ولايت علي بن ابيطالب تمسک کند . (3)
    - پروردگار عالم به من وحي کرد و مرا مأمور ساخت که علي عليه السلام را با لقب اميرالمومنين بخوانم و فرمود: تا به حال، کسي را با اين لقب نخوانده ام و آن را به کسي نخواهم داد . (4)

پی نوشت:
    1- محجة البيضاء، ج 4، ص 206
    2- مسند احمد حنبل به نقل شرح ابن ابي الحديد، ج 9، ص 168
    3- شرح ابن ابي الحديد، ج 9، ص 168
    4- بحار الانوار، ج 37، ص 290

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
    وقتي شخصيت علي (ع) را مورد مطالعه قرار ميدهيم ،لبريز از فضايل و بزرگي مي باشد ،علي(ع) انساني است كه دوستان او از وجود چنين شخصيتي فخر ومباهات كرده و سعي ميكنند در طول زندگي خويش راه او را سرلوحه زندگي خويش قرار داده وهدف او را در بلنداي اهداف زندگي خود قرار دهند،<و دشمنانش نيز با همه كينه توزي هاي خود نسبت به ايشان توان انكار ويا حتي نهان كردن عظمت ومنزلت جايگاه او را نداشته وندارند ،وقتي از علي (ع) حرف بميان ميايد اوّل چيزي كه به ذهن هر عقل سليمي ميرسد جايگاه آنحضرت نزد آخرين فرستاده خدا پيامبر گرامي اسلام (ص) ميباشد

پيامبراکرم صلوات الله عليه قبل از وفات خويش از آينده خبرداد و فرمود: پيروان حضرت موسي به هفتاد و يک گروه تقسيم شدند؛ همه آنان اهل آتش هستند جز گروهي که از وصي اش" يوشع " پيروي نمودند و پيروان حضرت مسيح نيز به هفتاد و دو گروه تقسيم گرديدند و همگي گرفتار عذاب اخروي مي گردند، جزآنان که از جانشين او" شمعون" تبعيت کردند ، امت من نيز به هفتاد و سه شعبه تقسيم مي شوند همگي در قهر خدا گرفتار خواهند شد مگر آن گروه راستين که از وصي و جانشينم علي بن ابيطالب عليه السلام پيروي نمايند . (1)
    - هر کس مي خواهد حضرت نوح (ع) را در عزم و اراده اش بنگرد و علم سرشار حضرت آدم (ع) را درک کند و به جدم حضرت ابراهيم (ع) در حلم و بردباري اش نگاه کند و حضرت موسي (ع) را در ذکاوت و هوشياري و حضرت عيسي (ع) را در زهد و بي توجهي به دنيا ببيند ، وجود مبارک علي عليه السلام را ببيند . (2)
    - من شهرعلم هستم و علي درِ آن است ، هر کس مي خواهد وارد آن شود بايد از درش بگذرد . (3)
    - علي از حيث قضاوت و داوري نيز در ميان امت من بي نظير است . (4)
    - سرلوحه دفتر هر فرد با ايمان محبت و دوستي علي ابن ابيطالب است .(5)
    - علي داناترين امت من ، بعد از من است .(6)

پاورقی:
    1- وسايل الشيعه، ج 18، ص 31
    2- محجة البيضاء، ج 4، ص 192
    3- کنز العمال، ج 11، ص 600
    4- آفتاب ولايت، ص 138
    5- بحار الانوار، ج 39، ص 229
    6- کنز العمال، ج 6، ص
    153

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

نماز بی ولای او عبادتی است بی وض
    و
    به منکر علی بگو نماز خود قضا کند

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر نمایش پست
    نماز بی ولای او عبادتی است بی وض

وبه منکر علی بگو نماز خود قضا کند
    باده بده ساقيا ، ولي ز خم غدير

چنگ بزن مطربا ، ولي به ياد امير

تو نيز از چرخ پير ، بيا ز بالا به زير

داد مسرت ستان ، ساغر عشرت بگير

بلبل نطقم چنان قافيه پرداز شد

که زهره در آسمان ، به نغمه دمساز شد

محيط کون و مکان ، دايره ساز شد

سرور روحانيون ، هو العلي الکبير

نسيم رحمت وزيد ، دهر کهن شد جوان

نهال حکمت دميد ، پر ز گل و ارغوان

مسند حشمت رسيد ، به خسرو خسروان
    حجاب ظلمت دريد ، ز آفتاب منير

6. تشکرها 2

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

باده بده ساقيا ، ولي ز خم غدير

چنگ بزن مطربا ، ولي به ياد امير

تو نيز از چرخ پير ، بيا ز بالا به زير

داد مسرت ستان ، ساغر عشرت بگير

بلبل نطقم چنان قافيه پرداز شد

که زهره در آسمان ، به نغمه دمساز شد

محيط کون و مکان ، دايره ساز شد

سرور روحانيون ، هو العلي الکبير

نسيم رحمت وزيد ، دهر کهن شد جوان

نهال حکمت دميد ، پر ز گل و ارغوان

مسند حشمت رسيد ، به خسرو خسروان

حجاب ظلمت دريد ، ز آفتاب منير
    فاتح اقليم جود ، به جاي خاتم نشست

يا به سپهر وجود ، نير اعظم نشست

يا به محيط شهود ، مرکز عالم نشست

روي حسود عنود ، سياه شد مثل قير

صاحب ديوان عشق ، زيب و شرافت گرفت

گلشن خندان عشق ، حسن و لطافت گرفت

نغمه دستان عشق ، رفت به اوج اثير

به هر که مولامنم ، علي است مولاي او

نسخه اسما منم ، علي ست طغراي او

يوسف کنعان عشق ، بنده رخسار اوست

خضر بيابان عشق ، تشنه گفتار اوست

کيست سليمان عشق ، بر در جاهش فقير

اي به فروغ جمال ، آينه ذو الجلال

"مفتقر" خوش مقال ، مانده به وصف تو لال

گرچه براق خيال ، در تو ندارد مجال

ولي ز آب زلال ، تشنه بود ناگزير

8. تشکرها 2

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

الحمدالله الذي جعلنا من
    المتمسكين به ولايت اميرالمومنين

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

نوشته
    94
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درب بهشت را گرنگشایند به روی ما
    گوییم یا علی و ز دیوار می رویم

خدایا شکرت که ما شیعه شدیم
    شکرت.
    بزرگترین نعمته!
    تحت هر شرایطی می شه برگشت...می شه برگشت...من برگشتم به مدد مولایمان علی(علیه السلام)

من دیگه خسته شدم بس که چشام بارونیه...

11. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط خسته نمایش پست
    درب بهشت را گرنگشایند به روی ما
    گوییم یا علی و ز دیوار می رویم

خدایا شکرت که ما شیعه شدیم
    شکرت.
    بزرگترین نعمته!
    تحت هر شرایطی می شه برگشت...می شه برگشت...من برگشتم به مدد مولایمان علی(علیه السلام)
    حضرت رسول اکرم (ص) همراه حاجيان حجة الوداع به منطقه غدير خم رسيدند. حضرت امر فرمود که منبري از جهاز اشتران فراهم سازند. سپس خطبه اي طولاني ايراد فرمودند . در آغاز سخن حمد و سپاس خدا را کرده و مي فرمايد...
    الحمد لله الذى علا فى توحده، و دنا فى تفرده، و جل فى سلطانه، و عظم فى اركانه، و احاط بكل شئ علما و هو فى مكانه، و قهر جميع الخلق بقدرته و برهانه.
    « حمد و ستايش پرودگاري را سزاست که درعظمت،يکتا ودروحدانيت، بي همتا است. سلطنت اوباعظمت ودراداره امورخلايق مقتدر و به همه مخلوقات دانا و در همه جا حاضر و ناظر و قدرت او برهمه موجودات غالب است.»
    ... و قد ضمن لى تبارك و تعالى العصمة، و هو الله الكافى الكريم، فاوحى الى: بسم الله الرحمن الرحيم (يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك) فى على - يعنى فى الخلافة لعلىبن ابى طالب عليه السلام (و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله يعصمك من الناس) (المائدة،67).
    معاشر الناس! ما قصرت فى تبليغ ما انزل الله تعالى الى و انا مبين لكم سبب نزول هذه الآية، ان جبرئيل عليه السلام هبط الى مرارا ثلاثا يأمرنى عن السلام ربى - و هو السلام - ان اقوم فى هذا المشهد فاعلم كل ابيض و اسود ان على بن‏ ابى‏طالب عليه السلام اخى و وصيى و خليفتى، و الامام من بعدى، الذى محله منى محل هارون من موسى الّا انه لا نبى بعدى، و هو وليكم بعد الله و رسوله، و قد انزل الله تبارك و تعالى علىَّ بذلك آية من كتابه: (انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزكاة و هم راكعون) (المائدة، 55). و على بن ابى‏طالب عليه السلام ، اقام الصلاة و آتى الزكاة و هو راكع يريد الله عز و جل فى كل حال.
    "معبودي جزاو نيست او به من اعلام فرموده که اگر نرسانم آنچه وحي شده ، تبليغ رسالت نکرده ام و خداوند ضمانت نموده که مرا حفظ فرمايد و خداوند بزرگ براي حفظ من کافي است. " (سوره مائده آيه 67 )
    خداوند بر من وحي فرستاده است، به نام خداوند بخشنده مهربان، اي پيغمبر برسان آنچه را که فرستاده شد به سوي تو از پروردگارت و اگر انجام ندهي تبليغ رسالت نکرده اي و خداوند تو را از شر مردم حفظ خواهد نمود.
    اي مردم در ابلاغ آنچه برمن وحي شده کوتاهي نکرده ام و برا ي شما سبب نزول اين آيه را بيان مي نمايم. جبرئيل عليه السلام سه بار بر من نازل شد و سلام پروردگار را به من ابلاغ نمود و مرا مأمور نمود که در اين محل بايستم و آنچه را وحي آورده به شما ابلاغ نمايم . تا بر هر سفيد و سياه اعلام کنم که علي بن ابيطالب برادر من و وصي من و جانشين من و امام بعد از من است و مقام او نسبت به من مانند مقام هارون نسبت به موسي است. جز آن که پيغمبري بعد از من نخواهد آمد و او بعد از من رسول و پيشوا بر شماست و اين فرمان را خداوند تبارک و تعالي صادر فرموده است.
    اين آيه از کتاب خداست. اين است و جز اين نيست . ولـّي شما، خدا و رسول او هستند و آنان که ايمان آورده اند و اقامه نماز مي نمايند و در حال رکوع زکات مي دهند . و علي بن ابيطالب اقامه نماز نمود و در حال رکوع زکات داد و او در هر حال رضاي پروردگار را مي جويد.»

13. تشکرها 3

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

حضرت رسول اکرم (ص) همراه حاجيان حجة الوداع به منطقه غدير خم رسيدند. حضرت امر فرمود که منبري از جهاز اشتران فراهم سازند. سپس خطبه اي طولاني ايراد فرمودند . در آغاز سخن حمد و سپاس خدا را کرده و مي فرمايد...
    الحمد لله الذى علا فى توحده، و دنا فى تفرده، و جل فى سلطانه، و عظم فى اركانه، و احاط بكل شئ علما و هو فى مكانه، و قهر جميع الخلق بقدرته و برهانه.
    « حمد و ستايش پرودگاري را سزاست که درعظمت،يکتا ودروحدانيت، بي همتا است. سلطنت اوباعظمت ودراداره امورخلايق مقتدر و به همه مخلوقات دانا و در همه جا حاضر و ناظر و قدرت او برهمه موجودات غالب است.»
    ... و قد ضمن لى تبارك و تعالى العصمة، و هو الله الكافى الكريم، فاوحى الى: بسم الله الرحمن الرحيم (يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك) فى على - يعنى فى الخلافة لعلىبن ابى طالب عليه السلام (و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله يعصمك من الناس) (المائدة،67).
    معاشر الناس! ما قصرت فى تبليغ ما انزل الله تعالى الى و انا مبين لكم سبب نزول هذه الآية، ان جبرئيل عليه السلام هبط الى مرارا ثلاثا يأمرنى عن السلام ربى - و هو السلام - ان اقوم فى هذا المشهد فاعلم كل ابيض و اسود ان على بن‏ ابى‏طالب عليه السلام اخى و وصيى و خليفتى، و الامام من بعدى، الذى محله منى محل هارون من موسى الّا انه لا نبى بعدى، و هو وليكم بعد الله و رسوله، و قد انزل الله تبارك و تعالى علىَّ بذلك آية من كتابه: (انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزكاة و هم راكعون) (المائدة، 55). و على بن ابى‏طالب عليه السلام ، اقام الصلاة و آتى الزكاة و هو راكع يريد الله عز و جل فى كل حال.
    "معبودي جزاو نيست او به من اعلام فرموده که اگر نرسانم آنچه وحي شده ، تبليغ رسالت نکرده ام و خداوند ضمانت نموده که مرا حفظ فرمايد و خداوند بزرگ براي حفظ من کافي است. " (سوره مائده آيه 67 )
    خداوند بر من وحي فرستاده است، به نام خداوند بخشنده مهربان، اي پيغمبر برسان آنچه را که فرستاده شد به سوي تو از پروردگارت و اگر انجام ندهي تبليغ رسالت نکرده اي و خداوند تو را از شر مردم حفظ خواهد نمود.
    اي مردم در ابلاغ آنچه برمن وحي شده کوتاهي نکرده ام و برا ي شما سبب نزول اين آيه را بيان مي نمايم. جبرئيل عليه السلام سه بار بر من نازل شد و سلام پروردگار را به من ابلاغ نمود و مرا مأمور نمود که در اين محل بايستم و آنچه را وحي آورده به شما ابلاغ نمايم . تا بر هر سفيد و سياه اعلام کنم که علي بن ابيطالب برادر من و وصي من و جانشين من و امام بعد از من است و مقام او نسبت به من مانند مقام هارون نسبت به موسي است. جز آن که پيغمبري بعد از من نخواهد آمد و او بعد از من رسول و پيشوا بر شماست و اين فرمان را خداوند تبارک و تعالي صادر فرموده است.
    اين آيه از کتاب خداست. اين است و جز اين نيست . ولـّي شما، خدا و رسول او هستند و آنان که ايمان آورده اند و اقامه نماز مي نمايند و در حال رکوع زکات مي دهند . و علي بن ابيطالب اقامه نماز نمود و در حال رکوع زکات داد و او در هر حال رضاي پروردگار را مي جويد.»
    ...معاشر الناس! ان الله قد نصبه لكم وليا و اماما مفترضا طاعته على المهاجرين و الانصار و على التابعين لهم باحسان، و على البادى و الحاضر و على الاعجمى و العربى، و الحر و المملوك، و الصغير و الكبير، و على الابيض و الاسود، و على كل موحد، ماض حكمه، جائز قوله، نافذ امره، ملعون من خالفه، مرحوم من تبعه، و من صدقه فقد غفر الله له و لمن سمع منه و اطاع له.
    « اي مردم آگاه باشيد که خداوند علي را سرپرست و پيشوا بر شما قرار داده و اطاعت او را بر مهاجر و انصار و همه مردم واجب فرموده است ، شهري و بياباني ، عرب و عجم ،بنده و آزاد ، کوچک و بزرگ ، سفيد و سياه ، هر که خدا را مي پرستد بايد فرمان علي را اطاعت کند ، گفتار او را تصديق نمايد و امر او را انجام دهد.
    محروم از رحمت حق است کسي که مخالفت کند، مشمول رحمت پروردگار است کسي که از او پيروي نمايد، مؤمن است کسي که او را به اين سمت تصديق نمايد . کساني که از او اطاعت کنند و فرمان او برند خداوند آنها را مي آمرزد . »
    ... معاشر الناس! ما من علم الّا و قد احصاه الله فى ، و كل علم علمت فقد احصيته فى امام المتقين ، و ما من علم الا علمته عليا ، و هو الامام المبين .
    معاشر الناس ! لا تضلوا عنه و لا تنفروا منه ، و لا تستكبروا من ولايته ، فهو الذى يهدى الى الحق و يعمل به و يزهق الباطل و ينهى عنه ، و لا تاخذه فى الله لومة لائم، ثم انه اول من امن بالله و رسوله ، و [هو] الذى فدى رسوله بنفسه و [هو] الذى كان مع رسول الله و لا احد يعبد الله مع رسوله من الرجال غيره .
    « اي مردم هيچ علمي نيست مگر آن که خداوند آن را به من آموخت و هر دانشي که به من آموخته شد من آن را به علي پيشواي پرهيزکاران آموختم و او پيشواي بزرگ و آشکار شماست.
    اي مردم مبادا علي را تنها بگذاريد و از او دوري کنيد واز پيشوائي او سرپيچي نموده و تکبر نمائيد او تنها کسي است که شما را به سوي حق رهبري مي نمايد و به حق عمل مي کند و باطل را محو مي نمايد و شما را از آن باز مي دارد و از ملامتِ ملامت کنندگان در راه خدا بيمي ندارد.»

15. تشکرها 4

نوشته
    70
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شخصيت ممتاز جهان است علي
    حاكم به زمين و آسمان است علي

در روز غدير خم پيامبر(ص) فرمود
    مولاي چو من، به انس و جان است علي(ع)
    به جان دوست كه غم پرده بر شما ندرد
    گر اعتماد به الطاف كار ساز كنيد

17. تشکر

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری