صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سیمای منافقان در قران...

نوشته
    1,007
    حضور
    17 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

سیمای منافقان در قران...

در آیات اول سوره بقره و آیاتى از سوره‏هاى منافقون، احزاب، توبه، نساء و محمّد سیماى منافق معرّفى شده است كه به بعضى از آن‏ها اشاره مى‏كنیم:
    1. منافق، در باطن ایمان ندارد.
    سیمای منافقان در قران...
    2. خود را مصلح و عاقل مى‏پندارد
    3. پنهانى با همفكران خود اعلام وفادارى مى‏كند.
    4. نمازش را با كسالت مى‏خواند و انفاقش را با كراهت مى‏پردازد.
    5. نسبت به رهبران دینى، موذى و در مورد مؤمنان عیبجو است.
    6. غافل، یاوه سرا، ریاكار، شایعه ساز و علاقمند به دوستى با كفار است.
    7. ملاك دوستى و علاقه‏اش كامیابى خود و معیار غضبش، محرومیّت است.
    8. نسبت به تعهّداتش بى وفا است.
    9. نسبت به خیراتى كه به مؤمنین مى‏رسد نگران، ولى نسبت به مشكلاتى كه براى مسلمین پیش مى‏آید، شاد مى‏شود.
    10. امر به منكر و نهى از معروف مى‏كند.

اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
    غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
    با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....

2.  

نوشته
    1,007
    حضور
    17 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

11. متحیّر، لجوج و متعصّب، كور و كر و لال است.
    12. مضطرب و با دلهره و رسوا و ذلیل است.
    13. متكبّر، سركش و طغیان‏گر و مغرور است.
    14. مؤمنان را به استهزا مى‏گیرد و آنان را تحقیر مى‏كند.
    15. بى‏صداقت و بى‏شهامت، ترسو و هراسان است.
    16. نان را به نرخ روز مى‏خورد.
    17. روحیه امتیازطلبى و خود برتربینى دارد.
    18. نسبت به ارشاد و دعوت دیگران بى‏تفاوت است.
    19. خود را اصلاح‏گر و دیگران را مفسد مى‏داند.
    20. مریض است و روز به روز بر مریضى او افزوده مى‏شود.
    21. اهل خدعه، حیله و نیرنگ است.(1)
    با توجّه با این ویژگى‏ها خداوند به پیامبرش مى‏فرماید؛
    «یا ایّها النبىّ جاهد الكفّار و المنافقین و اغلظ علیهم و مأواهم جهنّم و بئس المصیر»(2)
    «اى پیامبر! با كافران و منافقان بستیز و بر آنان سخت گیر كه جایگاهشان دوزخ است و بد سرنوشتى دارند.»
    پی نوشت ها:
    1) تفسیر نمونه.
    2) توبه، 73.
    برگرفته از: راز دعوت، محسن قرائتی
    اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
    غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
    با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

چگونه میتوانیم منافق را شناسایی کنیم

قران می فرماید منافق کسی است که اظهار ایمان می کند و به اسانی قابل شناسایی نست

ایا منافق ایمان دارد یا بی ایمان است چرا منافق راه نفاق را پیش می گیرد
    ویرایش توسط مزمل : ۱۳۸۸/۰۶/۲۱ در ساعت ۰۰:۲۲
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

در سوره بقره از همان اوايل سوره که شما معمولاً قرآن را مي خوانيد بعد از اين که بحث متقين را بيان مي کند که قرآن براي متقين هدايت است، بعد درباره کفار صحبت مي کند « ان الذين کفروا سواء عليهم... »( بقره: 6) بلافاصله بعد آيه 8 مي فرمايند: « و من الناس من يقول امنا بالله و باليوم الاخر و ما هم بمومنين » يعني بعضي از مردم هم هستند که مي گويند ما به خدا و قيامت ايمان آورده ايم ولي اين ها مومن نيستند.

« يخادعون الله » اين ها دارند با خدا نيرنگ مي کنند ، « و الذين امنوا » و با مومنين دارند نيرنگ مي کنند ؛

« و ما يخدعون الّا انفسهم » البته در حقيقت غير از خودشان با هيچ کس نيرنگ نمي کنند، يعني در واقع سرخودشان را کلاه مي گذارند.

« و ما يشعرون » ولي نمي فهمند.

« في قلوبهم مرض » اين ها در دل شان مرض وجود دارد، يعني سالم نيستند، نرمال نيستند. اگر دل اين ها سالم بود به سمت حقيقت متمايل مي شدند.

« فزادهم الله مرضا » خدا مرضشان را زياد مي کند.

« و لهم عذاب اليه بما کانوا يکذبون » و به خاطر همين دروغي که مي گويند عذاب دردناکي در انتظارشان است.

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

6. تشکرها 3

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

منافق در همان اول سوره بقره به عنوان کسي که به زبان چيزي را مي گويد که در دل اعتقاد به آن ندارد،

مي گويد ما ايمان داريم به خدا و قيامت « و ما هم بمومنين » در حالي که ايمان ندارد، براي همين منافق تعريفي که در عرف پيدا کرده است به انسان « دو چهره » و « دو رو » يا به انساني که زبانش با دلش يک سو نباشد گفته شده است.

ريشه منافق چه بوده که به انسان دو رو منافق گفته شده است؟

« دو رو » در عرب مي شود « ذو وجهين »، ولي به منافق اصطلاح ذو وجهين گفته نشده و قرآن از کلمه منافق استفاده کرده است. شما اين ريشه را در جاي ديگر هم مي بينيد، مثلاً نفقه يا انفاق. اينها معاني مثبت است، يعني پرداخت کردن مال. نفقه براي خرجي است، انفاق براي صدقه و در راه خدا به ديگران کسي پولي بدهد، خرجي بکند. آن وقت به منافق هم از اين ريشه گفته مي شود منافق.

« نفق » به معني شکاف است. نفقه و انفاق عاملي است که شکاف هاي موجود در جامعه و از جمله شکاف هاي اقتصادي را تلاش مي کند که پر کند، به همين جهت به آن مي گويند انفاق. يعني کسي که انفاق مي کند در راه خدا، مي خواهد آن فاصله هاي طبقاتي و شکاف هايي که به وجود آمده و يک عده فقير هستند و دستشان از مال دنيا کوتاه است، يک مقداري وضع مالي شان بهتر بشود.

« منافق » به عکس است و بيشتر در مسايل سياسي و اجتماعي است. يعني کسي است که در جامعه شکاف ايجاد مي کند!

بنابراين منافق به صرف « دو رو » بودنش به او منافق گفته نمي شود، يعني اگر کسي واقعاً در دل باور نداشته باشد ، ولي بر زبان بيايد با بقيه هم سو بشود، بگويد من هم قبول دارم، باور دارم، خوب اين دو رو است و ظاهرش با باطنش يکي نيست و علي القاعده بايد به او منافق گفته بشود، ولي منافق نيست!

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۸/۰۶/۲۱ در ساعت ۰۶:۰۰

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

8. تشکرها 3

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

به صرف اين که کسي در دل چيزي داشته باشد ولي در زبان چيز ديگري بيان کند، يعني دو رو باشد، به صرف اين منافق نمي شود.

منافق زماني منافق مي شود که در صدد ايجاد شکاف در جامعه باشد، يعني بخواهد در جامعه تزلزل ايجاد کند، بخواهد آن انسجامي که در جامعه بايد وجود داشته باشد را برهم بزند. اين جا است که عنوان منافق بر او بار مي شود.

بنابراين اصطلاح منافق يک اصطلاح کاملاً سياسي و اجتماعي است ، نه يک اصطلاح شخصي و عبادي و آن چه که از قرآن به دست مي آيد اين است که منافق کافر است.

10. تشکر

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

برخی از ویژگی های منافقان:

منافقان افرادی هستند که در ظاهر خود را مؤمن و مصلح نشان می دهند ولی در باطن ایمان ندارند ؛ با افراد بی دین رفت و آمد و خلوت می کنند ؛ نمازشان با کسالت و انفاقشان با کراهت است ؛ نسبت به مؤمنان عیب جو هستند ؛ از جبهه و جهاد فراری و از خدا غافل اند ؛ افرادی یاوه سرا ، ریاکار ، شایعه ساز و علاقمند به دوستی با کفارند ؛ ملاک علاقه شان کامیابی و ملاک غضبشان محرومیت است ؛ نسبت به پیشرفت مؤمنان نگران ولی نسبت به مشکلاتی که برای مسلمانان پیش می آید شادند ؛ امر به منکر و نهی از معروف می کنند.

12. تشکرها 2

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

سوره بقره :

في‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضاً وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ بِما كانُوا يَكْذِبُونَ ( 10)
    • سرمایه اصلی منافقان دروغ است.
    وَ إِذا قيلَ لَهُمْ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قالُوا إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ * أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَ لكِنْ لا يَشْعُرُونَ ( بقره ـ 11 و 12 )
    • نخستین داعیه منافقان، اصلاح امور است ، در حالی که مفسد واقعی خودشان هستند.
    وَ إِذا قيلَ لَهُمْ آمِنُوا كَما آمَنَ النَّاسُ قالُوا أَ نُؤْمِنُ كَما آمَنَ السُّفَهاءُ أَلا إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهاءُ وَ لكِنْ لا يَعْلَمُونَ ( 13 )
    • آنها خود را عاقل و هوشيار و مؤمنان را سفيه و ساده لوح و خوش‏باور مى‏پندارند.

• هر روز به رنگى در مى‏آيند و در ميان هر جمعيتى با آنها هم صدا مى‏شوند، آن چنان كه قرآن مى‏گويد:" هنگامى كه افراد با ايمان را ملاقات كنند مى‏گويند ايمان آورديم" ( وَ إِذا لَقُوا الَّذِينَ آمَنُوا قالُوا آمَنَّا ) .
      ما از شما هستيم و پيرو يك مكتبيم، از جان و دل اسلام را پذيرا گشتيم و با شما هيچ فرقى نداريم!" اما هنگامى كه با دوستان شيطان صفت خود به خلوتگاه مى‏روند مى‏گويند ما با شمائيم"! ( وَ إِذا خَلَوْا إِلى‏ شَياطِينِهِمْ قالُوا إِنَّا مَعَكُمْ ).

14. تشکرها 2

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

برخی دیگر ازنشانه های منافق :

1- هياهوى بسيار و ادعاهاى بزرگ، و خلاصه گفتار زياد و عمل كم و ناهماهنگ.

2- در هر محيطى رنگ آن محيط را گرفتن و با هر جمعيتى مطابق مذاق آنان حرف زدن، با مؤمنان" آمنا" گفتن و با مخالفان" إِنَّا مَعَكُمْ"!

3 - حساب خود را از مردم جدا كردن، و تشكيل انجمنهاى سرى، و مرموز دادن با نقشه‏هاى حساب شده.

4- خدعه و نيرنگ و فريب و دروغ و تملق و چاپلوسى، پيمان شكنى و خيانت.

5- خود برتربينى، و مردم را نا آگاه، سفيه و ابله قلمداد كردن و خود را عاقل و هوشيار دانستن.

خلاصه دوگانگى شخصيت و تضاد برون و درون كه صفت بارز منافقان است پديده‏هاى گوناگونى در عمل و گفتار و رفتار فردى و اجتماعى آنها دارد كه به خوبى مى‏توان آن را شناخت.

تفسیر نمونه ـ ج 1 ـ ص 100

16. تشکر

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

در حديثى مى‏خوانيم:

ثلاث من كن فيه كان منافقا و ان صام و صلى و زعم انه مسلم، من اذا ائتمن خان، و اذا حدث كذب، و اذا وعد اخلف:
    " سه صفت است در هر كس باشد منافق است هر چند روزه بگيرد و نماز بخواند و خود را مسلمان بداند: كسى كه در امانت خيانت مى‏كند، و كسى كه به هنگام سخن گفتن دروغ مى‏گويد، و كسى كه وعده مى‏دهد و خلف وعده مى‏كند" «1».

مسلما اين گونه افراد منافق به معنى خاص نيستند، ولى رگه‏هايى از نفاق در وجود آنها هست.

18. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری