جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدا كه به همه مَحرم است، پس چرا در نماز، مردان و زنان بايد خود را بپوشانند؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  395
  مورد تشکر
  628 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0

  خدا كه به همه مَحرم است، پس چرا در نماز، مردان و زنان بايد خود را بپوشانند؟
  خدا كه به همه مَحرم است، پس چرا در نماز، مردان و زنان بايد خود را بپوشانند؟هميشه پوشيدن لباس به خاطر مَحرم و نامَحرمى نيست، بلكه گاهى پوشيدن لباس جنبه تكريم و ادب دارد. معمولاً افراد در خانه خود، لباس ساده مى‏پوشند ولى وقتى مهمان وارد خانه مى‏شود، به احترام مهمان، لباس كامل و مناسب مى‏پوشند و اگر قرار باشد در مجلس عروسى شركت كنند، لباس كامل‏ترى بر تن مى‏كنند. اين تغيير لباس‏ها، به خاطر ادب و احترام مهمانان مجالس است.
  حضور در محضر خداوند در حال نماز نيز مقتضى پوشيدن لباس مناسب و كامل است.


 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,509 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  خداوند بـا بـنـدگـان خـود نيز نامحرم نيست ولى انسان در حال عبادت خود رادر حضور خدا مى بيند و با او سخن مى گويد و به راز و نياز با او برمى خيزد درچنين حالى بايد مناسبترين لباس را در حـضـور او بپوشد حـتـى در مـورد مـردان نـه تنها با بدن عريان نماز خواندن باطل و دور از روح خضوع واحترام به ساحت مقدس پروردگار است بلكه بهتر اين است كه علاوه بر پوشش مقدارواجب با لباسى نماز بخواند كه نشانه نهايت احترام باشد .


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  448
  مورد تشکر
  391 پست
  حضور
  2 دقیقه
  دریافت
  90
  آپلود
  0
  گالری
  0  مگر خدا مرد است که به همه محرم باشد یا نباشد خیر زن باید در هنگام نماز شرایطی داشته باشد که اگر نامحرمی وارد شد لازم نباشد نماز را بشکند .
  خدایا مرا آن ده که آن به

 5. تشکر


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,509 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  حجاب و پوشش بانوان در نماز، علل و فلسفه‏هاى متعددى دارد؛ از جمله:
  الف. اين خود نوعى تمرين مستمر و روزانه براى حفظ حجاب مى‏باشد و يكى از عواملى است كه در پاس‏داشت دائمى پوشش اسلامى زن و جلوگيرى از آسيب‏پذيرى آن، نقش مهمى ايفا مى‏كند.
  ب. وجود پوششى يك‏پارچه براي تمام بدن و داشتن پوششى مخصوص براى نماز، توجه و حضور قلب انسان را بيشتر مى‏كند و از التفات ذهن به تجملات و چيزهاى رنگارنگ مى‏كاهد و ارزش نماز را صد چندان مى كند اين آداب از جنبه روانى و به جهت حصول حضور قلب مؤثر است و رعايت اين امور شخص را از غياب به حضور مى رساند و پرده ها و حجاب هايى را كه ميان بنده و خدا ايجاد شده است،‌ كنار مى زند.
  ج. داشتن پوشش كامل در پيشگاه خداوند، نوعى ادب و احترام به ساحت قدس ربوبى است. ازاين‏رو براي مرد نيز در بر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز، مستحب است و همين ادب حضور در پيشگاه الهى زمينه ساز حضور معنوى و بار يافتن به محضر حق مى شود.
  افزون بر آن، حكم پوشش در نماز، با حفظ حجاب در برابر نامحرم تفاوت‏هايى دارد و با آن قابل مقايسه نيست؛ مثلاً پوشاندن روى پا در برابر نامحرم واجب است؛ ولي در نماز - بدون حضور نامحرم - واجب نيست.

  ویرایش توسط کلات : ۱۳۸۸/۰۹/۰۸ در ساعت ۰۷:۳۹

 7. تشکرها 2


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  448
  مورد تشکر
  391 پست
  حضور
  2 دقیقه
  دریافت
  90
  آپلود
  0
  گالری
  0  افزون بر آن، حكم پوشش در نماز، با حفظ حجاب در برابر نامحرم تفاوت‏هايى دارد و با آن قابل مقايسه نيست؛ مثلاً پوشاندن روى پا در برابر نامحرم واجب است؛ ولي در نماز - بدون حضور نامحرم - واجب نيست.
  خوب شد نمردیم تفاوت بسیار زیاد را هم فهمیدیم !
  یعنی اگربر زنی که در هنگام نماز بنا به فتوی شما روی پایش باز است نامحرمی وارد شد باید نمازش را بشکند یا ادامه دهد ؟
  ویرایش توسط بهلول2 : ۱۳۸۸/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۰:۴۸
  خدایا مرا آن ده که آن به

 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  مسأله محرم و نامحرم مربوط به انسان ها و خداوند منزّه از آن است ; ولى فلسفه پوشش انسان تنها مربوط به مسأله محرم و نامحرمى نيست .چون بر هر نمازگزارى (زن باشد يا مرد) واجب است خود را در نماز به مقدارى كه در شرع مقدس واجب شده ، بپوشاند اگرچه تنها باشد و در خلوت نماز بخواند و هيچ كس او را نبيند .
  پوشش براى انسان ، اعم از زن و مرد ، نوعى كرامت الهى است . بنى آدم لباس مى پوشند. امّا هيچ حيوانى لباس نمى پوشد ; بنابراين ، پوشش نشانه اى براى شخصيت و احترام انسان محسوب مى شود ; افزون بر اين ، در نماز علاوه بر خشوع قلبى ، خشوع ظاهرى و احترام در مقابل ذات حق تعالى هم لازم است ، و آنچه خداوند براى بانوان در خضوع و احترام بندگى مى خواهد ، مسأله رعايت حجاب هنگام نماز است . قرآن كريم مى فرمايد:«وَ نَحنُ أَقرَبُ إِلَيهِ مِن حَبلِ الورِيد »(1) و ما از شاه رگ او(انسان ) به او نزديكتريم .»
  از اين كه خداوند ، رعايت حجاب را هنگام نماز واجب كرده ، مى فهميم كه حجاب ، بهترين و
  *******************
  1: ق/ 16


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  تنها لباسِ حضور ، نزد پروردگار است . حجاب براى زنان مؤمن ، مقدمه قرب به حق تعالى است و بهترين تمرين براى حفظ و رعايت آن براى بانوان در برابر نامحرم به شمار مى رود .زيرا خانمى كه پنج نوبت در شبانه روز در آن جا كه نامحرمى نيست ، اين چنين خود را بپوشاند ، بى گمان خود را در برابر نامحرم بهتر مى پوشاند ; البته مسأله لزوم رعايت حجاب براى بانوان در نماز ، ممكن است حكمت هاى ديگرى هم داشته باشد كه براى ما معلوم نيست .چون فلسفه و حكمت همه احكام براى ما بيان نشده و آنچه بيان شده نيز به طور كامل به دست ما نرسيده است .(1)
  ***************
  1:اقتباس از احكام بانوان ، محمد وحيدى ، ص17

  ویرایش توسط meshkaat : ۱۳۸۸/۰۹/۱۳ در ساعت ۱۶:۱۸

 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  در دين اسلام براي نماز و ايستادن در مقابل پروردگار و راز و نياز با او، آداب و احكامي قرار داده شده تا انسان آمادگي لازم براي حضور در مقابل پروردگار را پيدا كند. از جمله طهارت قبل از نماز و وضو و رو به قبله ايستادن و... كه برخي از آن موارد آداب مستحب است، مانند لباس پاكيزه پوشيدن، استفاده از عطر و به طور كامل پوشيده بودن. مورد اخير در مورد زنان واجب است كه مي‌تواند به دلائل مختلف باشد، از جمله اين كه به زنان مي‌فهماند حجاب و پوشاندن بدن در مقابل ديگران آن قدر اهميت دارد كه خداوند آن را حتي در نماز و راز و نياز با خود نيز خواسته است..هم چنين حجاب در نماز نوعي تمرين مستمر و روزانه براي حفظ حجاب و تاكيد بر آن درون جامعه و اجتماع است.

 12. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  خداوند همراه نماز، درس عفّت و پوشش مناسب مي‌دهد، تا الگوي رفتاري و كرداري زن مسلمان را معرفي كند. در عين حال پوشش كامل در پنج نوبت در شبانه روز تمرين و تلقين عملي بسيار خوب و مناسبي بر پوشش و حجاب اسلامي زن مسلمان است.
  بنابر اين مي‌تواند حجاب ازجمله عواملي باشد كه در پاسداشت دائمي پوشش اسلامي زن و جلوگيري از آسيب پذيري او نقش مهمي ايفا كند. اگر بپذيريم اسلام همواره درصدد حفظ حجاب بانوان و مصونيت آنها است و به عفّت و پاكدامني سفارش مي‌كند، متوجه مي‌شويم پوشش كامل همسو با اين ايده است.
  از طرف ديگر نماز خواندن در منظر مردم و در اماكن عمومي و مساجد و مجامع، حجاب كامل مي‌طلبد، به ويژه براي زنان تا از نگاه ديگران مصون بمانند، مخصوصاً كه در نماز ركوع و سجده و نشست و برخاست است، در اين صورت حجاب كامل موجب مصون ماندن زنان از نگاه ديگران و باعث حفظ آرامش روحي نمازگزار، نيز پاسداري از عفّت عمومي مي‌شود و چون تفاوتي بين نوع پوشش نماز گزار در موارد و شرايط متفاوت نيست، در مواردي نيز كه زن در خانه خود ودر جاي خلوت است، اين حكم در آنجا نيز هست و استثنا نشده است، در عين حال كه اين احتمال وجود دارد كه در هر لحظه نامحرمي داخل خانه و حتي در جاي خلوت شده و زن را در حالي كه حجاب ندارد، ببيند. در هر حال اين مسئله در احساس آرامش زن و احساس حضور در مقابل پروردگار تاثير بسيار دارد.

 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,245
  مورد تشکر
  5,583 پست
  حضور
  19 روز 19 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  با توجه به اين كه خداوند متعال عليم و حكيم است، پس يكايك احكام حكمت خاصي دارد ولكن پي بردن به آن اسرار براي ما هم ميسر نيست و هم چندان مفيد نيست چه اين كه با علم محدود ما از نيازها، استعدادها و نيز راه رفع نيازهاي واقعي و شكوفا كردن استعدادها به نحو صحيح و بدون مخاطرات جسمي و روحي، مادي و معنوي، چگونه مي‏توان چنين ادعايي نمود.
  علاوه بر اين كه اساس در اين احكام فراخوان بشر به تعبد و اظهار بندگي در مقابل حضرت پروردگار است. البته چه بسا ممكن است آگاهي به اين اسرار و حكمت‏ها حداقل در بعضي افراد موجب تقويت انگيزه آنها در پيروي از آن دستورات شود به همين جهت در صدد كنكاش از اسرار و حكمت‏هاي احكام مي‏كنند.
  به هر صورت حجاب و پوشش بانوان در نماز، علل و فلسفه‏هاي متعددي دارد ؛ از جمله:
  الف) اين خود نوعي تمرين مستمر و روزانه براي حفظ حجاب مي‏باشد و يكي از عواملي است كه در پاس‏داشت دائمي پوشش اسلامي زن و جلوگيري از آسيب‏پذيري آن، نقش مهمي ايفا مي‏كند.
  ب ) وجود پوششي يك‏پارچه براي تمام بدن و داشتن پوششي مخصوص براي نماز، توجه و حضور قلب انسان را بيشتر مي‏كند و از التفات ذهن به تجملات و چيزهاي رنگارنگ مي‏كاهد و ارزش نماز را صد چندان مي‏كند.
  ج ) داشتن پوشش كامل در پيشگاه خداوند، نوعي ادب و احترام به ساحت قدس ربوبي است. ازاين‏رو براي مرد نيز در بر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز، مستحب است و همين ادب حضور در پيشگاه الهي زمينه ساز حضور معنوي و بار يافتن به محضر حق مي شود.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود