جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گفتگویی با سید حسین موسوی قاری بین المللی قرآن کریم

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

گفتگویی با سید حسین موسوی قاری بین المللی قرآن کریم

گفتگوی اختصاصی تاپ ایرانیان با" سید حسین موسوی" قاری بین المللی قرآن کریم

تهیه و تنظیم: علی احمدی نیا

اشاره:

قرآن کریم کتاب هدایت و انسان سازی و یگانه ملجاء و پناهگاه انسان در هنگاه هجوم فتنه هاست.
    بی تردید توسعه و ترویج فرهنگ انسان ساز قرآن کریم از مهمترین و موثرترین حرکت های فرهنگی است که آحاد جامعه رادر مقابل آفات ناشی از تهاجم فرهنگی مصونیت بخشیده و رشد و بالند گی انسان را در عرصه های مختلف فرهنگی میسر می سازد.
    سید حسین موسوی از اساتید ،قاریان و کارشنا سان علوم قرآنی کشور است که سالهاست در مجامع داخلی و بین المللی در امر آموزش قرآن به نوجوانان و جوانان فعالیت دارد.
    وی تا به حال به کشور های هند،ترکیه، سوریه، عربستان سعودی، لبنان، امارات متحده عربی، چین . سری لانکا ....... برای تبلیغ قرآن سفر کرده است .

وی در یک نشستی به سوالات تاپ ایرانیان پاسخ گفت:

لطفا" بفرمائید از چه سنی و چگونه با قرآن آشنا شدید؟

از سن 9 سالگی در خانه توسط مادرم و از سن 10 سالگی به بعد از طریق برادرم استاد دکتر سید محسن موسوی به صورت کلاسیک کار قرانی را شروع کردم.

- از زمانی که انس و علاقه شما به قرآن بیشتر شد چه تاثیرات روحی و روانی در خود احساس می کنید؟

- هیچوقت احساس فقر و نا امیدی و یاس نمی کنم. حتی با کوهی از مشکلات تا مرز بی خیالی صبر می کنم. ته دلم همیشه روشن است.

- تربیت انسان محور بعثت رسول گرامی اسلام و مکتب قرآن است از نظر شما این انسان چگونه باید باشد؟

- یک کارگاه قرآنی را مثال می زنم. از سال 57 بعد از پیروزی انقلاب تا دو سه سال بعد از انقلاب مردم نسبت به یکدیگر چگونه برخورد می کردند.
    - اوج ایثارگری ،گذشت وفاداری ، دقیقا خیلی از مردم با هم قرآنی برخورد می کردند ولی متاسفانه امروزقرآن حتما" آن موقع را بیشتر می پسندیدند.

- قرآن در تربیت فرزندان چگونه است؟

- جامعه باید قرآنی می شود. مدرسه . محیط . دانشگاه و اصل بر خانواده است، همه به هم مرتبط می باشد.

- به نظر شما آموزش صوت و لحن باید از چه سنی آغاز شود؟

- بعد از یاد گرفتن الفبای فارسی و روان خوانی.مثلا حدود 9 سالگی به بعد یواش یواش باید با الفبای عربی در قرآن آشنا شده و بعد از روان خوانی و فصیح خوانی از 10 الی 11 سالگی به سمت گوش کردن نوار و تقلید از سبک های مصری، تمرین صوت و لحنآغاز گردد.

- برای یاد گیری قرائت قرآن به نوجوانان بیشتر سبک کدام یک از اساتید مصری را توصیه می کنید؟

- سلطان قرائت عبد الباسط است و بعد منشاوی و بعدا خودشان یاد می گیرند و از لحن تقلید کنند.

- آیا مسابقات قرآن را در ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش قرآن کریم نقش دارد؟

- امروز مسابقات دیگر آن حال و هوا را ندارد.
    - باید یک فضاسازی بهتری ایجاد گردد.
    - ما در قرائت قرآن هنوز تقلید می کنیم ولی در امر مسابقات هنوز به مرحله فصیح خوانی هم نرسیده ایم
    - چه برسد به تقلید از دیگران و ابداعات دست نیافتنی

- خصوصیات فنی یک قاری موفق چیست؟

- قاری موفق انصا فا شهید حسین محمدی است و امثال
    - آنها که قرآن عملی را فرا گرفتند.
    - چقدر فاصله بین ما و آنهاست.قصد توهین ندارم.
    - خودم را می گویم ، خدا به آبرو یمان رحم کند.
    - روز دیدار ما و با آنها اگر تازه اتفاق بیفتد خدا کند تلخ نباشد.
    - از لحاظ فنی کسی که تصویر آیات را می بیند و می خواند، مسلما بیشترین تاثیر را می گذارد و آن محق نمی شود مگر درک معنا و شان نزول و گا ها دانستن تفسیر.
    - برای رساندن و ابلاغ پیام ها و محتوای ارزشمند قرآن که زیر بنای اخلاق و نظام های مختلف جامعه است چه اقدام هایی باید غیر از مسابقات صورت پذیرد؟
    - مردم عملا و روحا باید عملکرد قرآنی ببینند تا تاثیر پذیر شوند. یک عنصر قرآنی در یک مجموعه همیشه باعث برکت است. مردم را باید با عمل تشویق نود نه با زبان . پیامبر و ائمه و صحابی آنان همیشه در تبلیغ دین خدا هنرمند بودند. باید روش تبلیغ را فرا گرفت.

- نقش رسانه های گروهی در رشد فرهنگ قرآن چگونه است، آیا تاسیس یک شبکه قرآنی در صداو سما ضروری بود؟ آیا توانسته آن تاثیر گذاری خاص را روی جامعه علی الخصوص جوان ها بگذارد؟

- اولا بنده ورزشکار نیستم ولی ورزشکاران را هم دوست دارم. مسلما شبکه ورزش برای آنان دارای جاذبه های فروانی است. برای من هم داشتن یک شبکه قرآنی یک ضرورت است و باعث افتخار. من از هر کار قرآنی استقبال می کنم منتها اگر کار دست هنرمند باشد ما باعث افتخار آن باشیم

- از مسئولین چه انتظاری دارید؟

- ببخشید شما ما را با ورزشکاران و هنرمندان اشتباه گرفته اید. خواندن قرآن که هنر نیست
    - یک وظیفه است و به آسمان ها ارتباط دارد

/

2.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

گفتگویی با سید حسین موسوی قاری بین المللی قرآن کریم

4. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)