جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روش هاي غلبه بر بي حوصلگي و دلزدگي

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  395
  مورد تشکر
  628 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0

  روش هاي غلبه بر بي حوصلگي و دلزدگي
  بي حوصلگي هنگامي روي مي‌دهد كه ما ديگر به اطرافيان، اشياي پيرامون و فعاليت‌هاي روزمره خود علاقه ‌مند نبوده و از آنها لذت نمي‌بريم. بي حوصلگي در واقع فقدان تنوع و انگيزش در زندگي است. ‌يكي از خصوصيات انسان، تنوع طلبي و نياز به تغيير مداوم در شكل و نوع محركات بيروني مي‌باشد. سازگاري ‌حسي سبب مي‌شود ما از فعاليت‌هاي تكراري به ستوه آييم. سازگاري حسي يعني كاهش حساسيت ‌حواس؛ زماني كه در معرض مداوم يك عامل محرك، ثابت و تغيير ناپذير قرار مي‌گيرند. مثلا پس از خريد يك تلفن ‌همراه نو شوق و ذوق فراواني داريم اما پس از گذشت يكي، دو ماه همان تلفن همراه برايمان تكراري و ملال ‌آور مي‌شود.‌همين عامل در روابط زن و مرد نيز مصداق دارد. اما بايد آگاه بود كه تنوع طلبي، يك ويژگي ذاتي انسان‌ها بوده و مي‌بايست در برخي موارد آن ‌را تحت كنترل درآورد و برايش محدوديت قائل شد، وگرنه مجبور خواهيم بود هميشه بي ‌حوصله و دلزده باقي بمانيم و طعم رضايت را نچشيم. يكي از نكات بسيار مهم در روابط، اين مي‌باشد كه زن و ‌مرد هر آنچه كه دارند را يكباره رو نكنند؛ يعني تمام مهارت‌ها، خصوصيات اخلاقي و شخصيتي، آرزوها، اسرار، ‌برنامه‌هاي آينده، هدف‌هاي بلند مدت و كوتاه مدت و غيره. چون زماني كه مثلاً زني از تمام راز و رمز، ‌مهارت‌ها و شيرين كاري‌هاي نامزدش آگاه شود ديگر چيزي باقي نمي‌ماند كه حس كنجكاوي او را نسبت ‌به آن مرد برانگيزد و رابطه از هيجان و تب وتاب مي‌افتد. مانند فيلمي كه وقتي از ابتدا تا انتهاي آن را ‌مشاهده مي‌كنيم ديگر به ندرت پيش مي‌آيد كه بخواهيم مجدداً آن را نگاه كنيم اما اگر همين فيلم به صورت سريال ‌نمايش داده شود، هم هيجانش بيشتر مي‌شود و هم كنجكاوي بيننده براي سر درآوردن از ادامه داستان. اما ‌اين بدين معنا هم نيست كه به طرف مقابلمان دروغ بگوييم و شخصيت اصلي خود را كتمان كنيم بلكه بايد ‌به گونه اي پيش برويم كه در هر يك از ملاقات ‌هايمان يك سخن، مطلب، خبرو يا برنامه تازه در چنته داشته ‌باشيم. خلاصه بايد پيش بيني ناپذير باشيم. ‌براي غلبه بر بي حوصلگي در زندگي از اين راهكارها سود ببريد: ‌1‌-سعي كنيد هر از گاهي در زندگي خود تغييراتي هر چند جزئي ايجاد كنيد. ‌2-‌ بيكاري و فقدان فعاليت، يك عامل مهم در ايجاد بي حوصلگي است. دست به كار شويد، با نشستن و به ‌نقطه اي خيره شدن، چيزي عوض نمي‌شود. برخيزيد و به كاري مشغول شويد.‌3-‌ حس پوچي و اين باور كه زندگي، شغل و فعاليت‌هاي شما بي معني مي‌باشند مي‌تواند شما را تا مرز خود‌كشي پيش برد. نبايد زندگي خود را يك دايره بي پايان و هدف بدانيد. اين وظيفه شماست كه به ‌زندگي خود معنا بخشيد. ‌4‌-هر روز يك چيز جديد ياد بگيريد و به علم خود بيفزاييد. ‌5-‌ خود را به چالش بكشانيد. به فعاليتي دست بزنيد كه در شما استرس ملايمي ايجاد مي‌كند؛ مانند مسابقات ورزشي و يا پذيرش ايده‌هاي جديد.‌6-‌ به ياد داشته باشيد كه هيچ چيز كسالت بار و خسته كننده نيست بلكه اين ذهن بي حوصله شماست ‌كه همه چيز را كسل كننده مي‌بيند. بي حوصلگي يك امر نسبي و دروني است. افكار خود را تغيير دهيد تا ‌احساسات شما نيز تغيير يابند.‌7‌-حس كنجكاوي خود را برانگيزيد. نسبت به پيرامون خود بي تفاوت نباشيد.سعي كنيد از همه چيز سر در ‌بياوريد.البته به غير از مسائل شخصي ديگران. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,069
  مورد تشکر
  2,633 پست
  حضور
  3 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  20  خب خيلي مواقع اين مورد براي بنده پيش آمده كه بي حوصله ميشم از برخي موقعيتهايي كه در داخلش قرار دارم . سعي ميكنم موقعيت خودم رو تغيير بدم و گاهي شده كه اونقدر موقعيت رو تغيير دادم كه بالاخره از بي حوصلگي در اومدم و خودم رو راضي كردم . يقين دارم همه چيز دست خود ما آدماست يعني خدا اون چيزي رو ميخواد كه خودمون ميخوايم . فقط نهايتا خداوند تاييدش ميكنه يا ردش ميكنه . تلاش شرط اول موفقيت هست .
  از قديم ميگن زمانه با تو نسازد تو با زمانه بساز . اين معنيش همون تغيير موقعيتها توسط خود انسانها به نفع خودشونه .
  ************************
  وبلاگ اقاقيهاي نوراني شما را به بازديد از خود دعوت مي نمايد
  ************************


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  راه های درمان بی حوصلگی


  ارتباط خود را با افراد بیشتر كنید.
  ١ به دوستی كه بیشتر مایل به دیدارش هستید، تلفن كنید و برای دیدن وی برنامهریزی نمائید.
  ٢ به خانواده و دوستان خود كه مدتی از آنها دور بودهاید تلفن كنید و یا نامه بنویسید.
  ٣ به مكانهای ورزشی، كتابخانه، پارك و …. بروید.
  ٤ برای فردی كه نیازمند كمكی است، كاری انجام دهید. مثلاً به همسایه سالخورده خود و یا افراد كهنسال دیگری كه نیاز به كمك دارند، توجه كنید و برایشان كاری انجام دهید.


  برای خودتان كار دلپذیری انجام دهید.

  1 غذای مورد علاقه خود را تهیه كنید.
  2 به تماشای فیلمی كه مدتها خواهان دیدارش بودهاید، بنشینید.
  3 در چارچوب تواناییهای مالی خود و برحسب نیاز، چیزی را كه خواهان خریداری آن بودهاید تهیه كنید.
  4 در محیطی زیبا قدم بزنید.


  نیمه پرلیوان را ببینید
  ١ از چیزهای خوبی كه در زندگیتان وجود دارد و یا از اتفاقات خوبی كه در زندگیتان افتاده است، فهرستی درست كنید.
  ٢ از ویژگیها و صفات مثبتی كه در شما وجود دارد فهرستی تهیه كنید. مثل مهربانی، توجه به دیگران، سخت كوشی و …)
  ٣ جملات و واژههای منطقی و دلگرم كننده را با خود تكرار كنید. مثلاً هنگام پیش آمدن یك اتفاق ناگوار با خود بگویید: این روز نیز همانند بسیاری از » روزهای ناخوشایند دیگر میگذرد ومن دوباره احساس خوبی خواهم داشت .هر فردی حق دارد گاه احساس كسالت و بیحوصلگی نماید اما من به طور قطع به چنین چیزهای موقتی اجازه نمیدهم كه زندگی و آینده را تباه سازند

  آرامش خود را به دست آورید.
  ١ با خدای خویش راز و نیاز كنید و به او توكل كنید.
  ٢ درباره رویاها، خاطرات و مسایل شیرین زندگی خود و یا آرزوهای خود تصاویر دلپذیری بسازید و آنها را در ذهن خود مرور كنید.
  ٣ برای آرام نمودن خود و غلبه بر تنشها از تكنیكهای آرام سازی استفاده كنیدشما میتوانید برای یادگیری این تكنیكها از متخصصین مراكز مشاوره كمك بگیرید.
  ٤ نسبت به مشكلات زندگی واقع بین باشید. در صورت پیش آمدن مسئلهای در زندگی، همواره به خود یادآوری كنید كه بدتر از این نیز میتوانست پیش بیاید و از اینكه مسئله موجود چندان هم فاجعه آمیز نبوده، احساس خرسندی كنید.
  ٥ زیباییهای زندگی را ببینید. در میان همه زشتیها و تیرگیها هنوز چیزهای زیبایی در كنار شما وجود دارند كه گاه از دیدن آنها غافل میمانید : گلها هنوز هم زیبا هستند.
  ٦ از مسایل و سختیهای زندگی درس بیاموزید و ارزش این یادگیری را همواره به خاطر بسپارید:
  هر یك از مسائل و مشكلات زندگی شما، درسهایی را برای آینده به ارمغان خواهد داشت. پس تجربههای خود را از این مبارزات، كوچك نشمارید. شما با این تجارب، كاملتر میشوید.

  ویرایش توسط مجیب : ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ در ساعت ۲۱:۵۷


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  5,443 پست
  حضور
  16 روز 13 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  107  من هر وقت بی حوصله میشم بهترین مکان واسه تغییر حالم گلستان شهداس و بوییدن گلهای سر مزارشونروح ادم جلا میگیره

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  259
  مورد تشکر
  557 پست
  حضور
  5 روز 14 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هیچ دارویی به جز خودتون وجود نداره بالاخره باید با خودت آشتی کنی وبگی من حاصل عشق خدا به وجود خودم هستم حاصل امید خدا به آدمی و اونوقته که میشی پر انرژیترین موجود
  زندگی به وسعت پرواز بلند است اما...


  مسئله این است، چقدر
  کبوتر باشیم...


 8. تشکر


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  براي غلبه بر بي حوصلگي در زندگي از اين راهکارها سود بريد:

  -) سعي کنيد هر از چند گاهي در زندگي خود تغييراتي هر چند جزئي ايجاد کنيد.

  -) بي کاري و فقدان فعاليت يک عامل مهم در ايجاد بي حوصلگي ست. دست به کار شويد با نشستن و به نقطه اي خيره شدن چيزي عوض نميشود. برخيزيد و به کاري مشغول شويد.

  -) حس پوچي و اين باور که زندگي، شغل و فعاليتهاي شما بي معني ميباشند ميتواند شما را تا مرز خود کشي پيش برد. شما نبايد زندگي خود را يک دايره بي پايان و هدف بدانيد. اين وظيفه خود شماست که به زندگي خود معنا بخشيد.

  -) هر روز يک چيز جديد ياد بگيريد و به علم خود بيفزاييد.

  -) خود را به چالش بکشانيد. به فعاليتي دست بزنيد که در شما استرس ملايمي ايجاد ميکند. مانند برد و باخت (در بازي، ورزش) و يا پذيرش ايده هاي جديد.

  -) به ياد داشته باشيد که هيچ چيز کسالت بار و خسته کننده نيست بلکه اين ذهن بي حوصله شماست که همه چيز را کسل کننده ميبيند. بي حوصلگي يک امر نسبي و درونيست. افکار خود را تغيير دهيد تا احساسات شما نيز تغيير يابند.

  -) حس کنجکاوي خود را بر انگيزيد.نسبت به پيرامون خون بي تفاوت نباشيد.سعي کنيد از همه چيز سر در بياوريد.البته به غير از مسائل شخصي ديگران.

  -) خيالپردازي کنيد. خيالپردازي بيش از حد سبب دور افتادن شما از واقعيتها و حقايق ميگردد اما از تخيل خود ميتوانيد در رفع بي حوصلگي کمک بگيريد. خيالپردازي کنيد و به آرزوهاي خود دست يابيد.

  -) تکرار فعاليتهاي روزمره و يا از روي عادت بسيار خسته کننده است. بنابراين ديگر ايده ها، گزينه ها واحتمالات را هم انتخاب کنيد. مثلا هر روز براي صبحانه چاي شيرين نخوريد، يک روز هم قهوه و يا شير بخوريد و يا هر روز سر يک ساعت فعاليت خاصي را انجام ندهيد.

  -) تکراري نباشيد.  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود