جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهدی الهی قمشه‌ای، مترجم قرآن

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

مهدی الهی قمشه‌ای، مترجم قرآن

آیت‌الله محی‌الدین مهدی الهی قمشه‌ای (1318 - 1392 قمری)فیلسوف، حکیم، شاعر، مترجم قرآن و پدر حسین الهی قمشه‌ای است.

وی مقدمات علوم فقه و اصول و حکمت را از شیخ هادی قمشه‌ای و دیگران آموخت در اصفهان از محضر اساتیدی چون آقا شیخ محمد حکیم خراسانی و سپس در خراسان از محضر آقا بزرگ حکیم مشهدی و آقا شیخ اسدالله یزدی استفاده کرد وی مدتی هم در حوزه درس آیت‌الله حاج‌آقا حسین قمی و میرزا مهدی اصفهانی حاضر شد پس از آن به تهران مراجعت کرد و در مدرسه عالی سپهسالار به تدریس حکمت و فلسفه پرداخت.

وی استاد زبان عربی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و استاد فلسفه در دانشکده الهیات (معقول و منقول) بود.

از میان شاگردان وی که اکنون از بزرگان حوزه‌های علمیه به شمار می‌روند، می‌توان به آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، آیت‌الله حسن حسن‌زاده آملی و آیت الله سید محمدباقر حجتی اشاره کرد.

کتاب زندگی‌نامه مرحوم آیت‌الله محی‌الدین مهدی الهی قمشه‌ای، که ترجمه او از قرآن در حال حاضر فراگیرترین ترجمه قرآن در ایران است، نوشته علیرضا متولی در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.

..

2.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

طبع لطیف و طلاقت بیان مرحوم قمشه‏ای

طبعش بسیار لطیف بود. از طلعت دیوانش، فروغ «إن من الشعر لحكمة» ساطع است، و از طلاقت(روان بودن) بیانش شروق «إن من البیان لسحرا» طالع. نازكی اشعارش خود برهان ناطق است، و تفریظ(مقدمه) مرحوم ملك الشعرای بهار كه در ابتدای نغمه عشاق ثبت است، شاهدی صادق. این بنده، گوینده‏ای را از معاصران نمی‏شناسد كه آن همه مضامین رفیع حكمت و معانی منیع عرفان را به این سبك روان به رشته نظم كشیده باشد. لذا، با هیچ یك از دواوین معاصران جز به دیوان درج درر حقایق الهی، خو نكرده است.

جلوه‏های اخلاص

درس ما را بعد از نماز مغرب و عشا می‏فرمود كه به تعبیر لطیفشان تدریس ما به جای تعقیبات نماز ما باشد. ما نیز نماز را با ایشان در منزلش می‏خواندیم و به آن بزرگوار اقتدا می‏كردیم. اما نماز می‏خواند؛ در قنوت گریه‏ها می‏كرد. گویا الآن نغمه الهیش را در حال قنوت می‏شنوم كه با گردن كج و صورت حزین و آهنگی جانفزا و دلربا همراه با درر غلطان قطرات اشك می‏گوید: «إلهی و ربی من لی غیرك، أسأله كشف ضری والنظر فی أمری».*

زاهد و معرض حقیقی از متاع دنیا

كتاب و كتابخانه‏ای نداشت و بسیاری از كتابهایش را در زمان حیاتش بفروخت و خود كتابخانه متحرك بود؛ گفتار از خودش می‏جوشید.
    بسیار قانع بود؛ ملبسش عادی و مسكنش عادی‏تر. سقف خانه‏اش حصیر و چوب بود و برق نكشیده بود و می‏فرمود: برق را در پشت بام كشیده‏ایم. مرادش لامپهای گوناگون سقف مینای آسمان، یعنی ستارگان بود. گویا مرحوم شوكت در باره او فرمود:

بس كه شد شهد قناعت فرش در كاشانه‏ام
    نیشكر گردد اگر پیچی حصیر خانه‏ام

وقتی، یكی از اساتید بزرگوارم به این بنده می‏فرمود كه، به آمل نرو، ضایع می‏شوی؛ مرحوم الهی فرمود: برو كه اگر امثال شما حمایت دین را به عهده نگیرد، مبادا....
    مقامات و مناصب عاریت دنیوی كه اگر فرضا آنها را وفا و ثبات و دوام باشد تا لب گور بیشتر نیست، در چشم توحید او ارزش پشیزی نداشت و می‏فرمود:

جهان كشور من خدا شاه من
    نداند جز این قلب آگاه من

منبع: تبیان

.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)