جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گفتاری از دکتر حسن رحیم پور ازغدی درباره متدینین سکولار

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  802
  مورد تشکر
  2,185 پست
  حضور
  12 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  9

  گفتاری از دکتر حسن رحیم پور ازغدی درباره متدینین سکولار
  متدينين سكولار هر جا توان داشتند جامعه را به دنيامحوري سوق دادند

  عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي به پديده متدينين سكولار طي يكصد سال اخير اشاره كرد و گفت: زماني 2 دسته انسان وجود داشت، يك عده متدين بودند و مي‌خواستند مبناي نظام اجتماعي،‌ سياسي و فرهنگي زندگي‌اشان را دين قرار دهند، اما دسته ديگر سكولار بودند و مي‌خواستند بر اساس مولفه‌هاي دنيوي كار کنند که اگر چنين باشد، تکليف مشخص است اما آن چه در 100 سال اخير به وجود آمده است، پديده‌اي با عنوان متدين سكولار با رفتار و ظاهر ديني و مذهبي اما ساختار فكري غيرديني و سكولار است.
  به گزارش رجانيوز، دكتر حسن رحيم‌پور ازغدي كه در مراسم اختتاميه اختتاميه سيزدهمين همايش هم‌انديشي فرهنگيان بسيجي در مشهد سخن مي‌گفت، افزود: برخي جناح‌هاي سياسي و اشخاص آلوده به تفکر و فرهنگ سکولاريسم با ظاهر ديني تلاش مي‌کنند اين امر را در جامعه نهادينه کنند که افراد مي‌توانند متدين باشند ولي ضرورتي براي ايجاد نظام سياسي، اجتماعي و اقتصادي و آموزش و پرورش مبتني بر مباني ديني وجود ندارد.
  وي ادامه داد: اين دسته افراد بر اين باورند که کشور را بايد مبتني بر دنيا محوري و نه دين محوري و عنايت به مسائل ديني ساخت و يا آن را اداره کرد.
  او اضافه کرد: بخشي از دعواهاي سياسي در کشور از تعصب و دنيامحوري افراد و جريان‌ها نشأت مي گيرد.
  وي گفت: در ابتداي پيروزي انقلاب و در دهه 60، نظام جمهوري اسلامي با جريان‌هاي سکولار که با عمليات مسلحانه در صدد ضربه زدن به آرمان‌هاي انقلاب و نظام بودند، برخورد کرد.
  اين استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: دعواي ميان متدين دين‌دار و متدين سکولار که از 20 سال گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد و متدينين سکولار به عناوين مختلف در صدد ترويج اين سري افکار در جامعه هستند و بايد برابر ترفندها و القائات منفي آنان هوشيار بود.
  او بيان کرد: برخي جناح‌هاي سياسي آلوده به اين تفکر در کشور با ظاهر دين‌دار طي 30 سال گذشته هرجا توان داشتند و امکان براي آنان به وجود آمد، سعي کردند شئون جامعه به‌خصوص در بخش‌هاي تعليم و تربيت و آموزش و پرورش و اقتصاد و خانواده را به اين سمت سوق دهند.
  عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اضافه کرد: اشخاصي که طي دهه گذشته بر اساس قانون اساسي، مسئوليت‌هايي را در کشور بر عهده گرفتند و بر ما حاکم شدند، هم اکنون تحت تأثير استحاله فکري دشمنان قرار گرفتند.
  رحيم‌پور ازغدي گفت: اين دسته افراد حتي طي سال‌هاي نخستين انقلاب و دفاع مقدس فداکاري‌هاي بسياري براي دفاع از سرحدات کشور برابر معاندان انجام داده و با گروه‌هاي منحرف مقابله و يا عليه آنان بيانيه صادر مي‌کردند.
  اين استاد دانشگاه گفت: بعضي از همين افراد ريش‌اشان از ما بلندتر و سابقه جبهه‌اشان بيشتر بود، 20 سال قبل، آن‌ها از ما حزب‌اللهي‌تر بودند و هميشه به دين ما و حزب‌اللهي بودن ما شك داشتند، اما بعدها در نقد قرآن مقاله نوشتند.
  عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: در جامعه ما هستند كساني كه به ظاهر مذهبي‌اند و ريش و انگشتر عقيق دارند اما ساختار فكري‌اشان كاملاً سكولار است.
  او ادامه داد: كساني كه در همين مملكت با همين قانون اساسي مدت‌ها بر ما حاكم بودند، 30 سال پيش خودشان عليه اين جريان‌ها مقاله مي‌نوشتند و در صف امام و انقلاب بودند. اين در حالي است که هم‌اکنون که در آستانه دهه چهارم انقلاب که دهه عدالت و پيشرفت هستيم، اين اشخاص گفته‌هايي را بيان مي‌کنند که 30 سال قبل با آن مبارزه مي‌کردند.
  رحيم‌پور ازغدي هم‌چنين با اشاره به دوران جنگ اظهار كرد: زمان جنگ هم اين مسائل را داشتيم و گاه كساني كه گمان مي‌كرديم، ترس بسياري داشتند، اما بعضي ديگر كه برايمان جاي سؤال داشت چرا به جبهه آمده‌اند، بسيار محكم ايستادگي كردند.
  وي ادامه داد: در 150 سال اخير بر اساس دين‌شناسي غربي نوع مسلماني مدرن به وجود آمده كه بر اساس آن، افراد به حداقلي كردن دين با شعار حفظ قداست دين مي‌پردازند. در دهه 60 ما ظاهراً با سكولارها خداحافظي كرديم، اما در حقيقت دعواي بين سكولارها و متدين‌ها همچنان ادامه دارد.
  وي افزود: آموزش و پرورش سکولار يک حيوان متمدن و آموزش و پرورش ديني يک انسان واقعي تربيت مي‌کند.
  اين استاد دانشگاه درباره تعليم و تربيت نيز اظهار كرد: مخاطب آموزش و پرورش انسان است و ما در پاسخ به اين سؤال كه انسان كيست و چه كسي بايد باشد دقت بسياري بايد بكنيم؛ زيرا تفاوت در نظام‌هاي آموزش و پرورش سکولار و ديني از تفاوت در پاسخ به همين سوال‌ها ناشي مي‌شود.
  عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم‌چنين با تأکيد بر اين که آموزش و پرورش سكولار تنها 50 يا 60 سال آينده‌ افراد را مي‌بيند اما آموزش و پرورش ديني بايد دنيا و آخرت را با هم مد نظر قرار دهد، گفت: عده‌اي انسان را به اسم آناليز علمي با چاقوي بنيادگرايي تجربي تكه تكه كردند و هر كدام از اجزاي احساس، عقل و... را به يك سو فرستادند و به طور افراطي از آن جانب‌گرايي مي‌كنند.
  رحيم‌پور ازغدي درباره انسان‌شناسي نيز گفت: بعضي انسان‌شناسي ديني را در مقابل انسان‌شناسي عقلي قرار دادند اما بايد بدانند كه انسان يك بخش فيزيكي دارد و يك بخش متافيزيكي که هيچ کدام را نبايد تحقير كرد؛ زيرا هر كدام جايگاه خاص خود را دارد و تقابل فيزيك و متافيزيك نوعي تفكر سكولار است.
  وي خاطرنشان کرد: هم‌چنين عده‌اي تعريف نيوتني ابداع كرده‌اند و به مبارزه با متافيزيك به اسم خرافه‌ستيزي مي‌پردازند؛ اين‌ها به حاشيه‌رفتن دين را تعقل مدرن مي‌نامند و متأسفانه بعضي از جناح‌هاي سياسي ما نيز به اين تفكر آلوده شده‌ و در اين 30 ساله هم هر كجا توانسته‌اند تلاش كردند افكار را به اين سمت هدايت كنند.
  عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر اين امر كه گاه اين افراد قصد خير داشته‌اند نيز تأكيد و اظهار كرد: به‌رغم اين قصد خير و اين امر كه اين افراد گمان مي‌كردند پيشرفت برابر است با غربي و سكولار شدن مي‌دانيم که اين تفکر اشتباه بود.
  ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ در ساعت ۲۰:۳۳

  مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
  از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند
  مارا به دعا کاش نسازند فراموش
  رندان سحر خیز که صاحب نفساننداطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود