صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيه 100 آل عمران و مراجع تقليد

نوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

آيه 100 آل عمران و مراجع تقليد

در معني اين آيه شريفه مي خوانيم كه :
    اي كساني كه به دين اسلام گرويده ايد اگر پيروي بسياري از اهل كتاب را كنيد شما را بعد از ايمان به كفر بر مي گردانند.

به نظر شما منظور قرآن از بسياري از اهل كتاب نمي تواند مراجع تقليد هم باشد؟چرا كه آنها هم اهل كتاب هستند و اين آيه شريفه نيز مي گويد كه اگر زيادي از آنها پيروي كنيد
    شما را به راه كج خواهند برد.به نظر من منظور قرآن اين است كه چندان هم نبايد (دقت كنيد كه عرض كردم چندان هم نه / نه اينكه كلا قيد مراجع تقليد را بزنيم ) از مراجع تقليد پيروي نكرده و از عقل خودتان هم استفاده كنيد.

2.  

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam-soft نمایش پست
    اي كساني كه به دين اسلام گرويده ايد اگر پيروي بسياري از اهل كتاب را كنيد شما را بعد از ايمان به كفر بر مي گردانند.

به نظر شما منظور قرآن از بسياري از اهل كتاب نمي تواند مراجع تقليد هم باشد؟چرا كه آنها هم اهل كتاب هستند و اين آيه شريفه نيز مي گويد كه اگر زيادي از آنها پيروي كنيد
    شما را به راه كج خواهند برد.به نظر من منظور قرآن اين است كه چندان هم نبايد (دقت كنيد كه عرض كردم چندان هم نه / نه اينكه كلا قيد مراجع تقليد را بزنيم ) از مراجع تقليد پيروي نكرده و از عقل خودتان هم استفاده كنيد.

خیر

مصطلح قرآن برای عبارت اهل کتاب ، یهود و مسیحیان است .

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

لازم است یاداوری کنم که بسیاری از مسلمانان از ابتدای رحلت پیامبر تا کنون بر سر ایات قران اختلاف داشته اند اما همه در یک باور مثل هم بودند و ان اینکه ایات قران مربوط به زمان گذشته است و نمیتواند اینده را در بر داشته باشد یعنی قسمت غیب قران یعنی خبرهای اینده را قبول نداشتند نکته ای که جناب بهنام روی ان دست گذاشته اند این است که این ایه شامل حال مسلمانان هم می شود
    من روی هردو تاکید دارم اما کسانی که شعور بالایی دارند هرگز به سمت اهل کتاب نمیروند چرا که قران مانند میوه ای است طبیعی که از ذرخت تازه چیده شده است اما کتب دیگر مانند میوه ای است که دست کاری شده و الوده به دروغ و انحراف و تحریف است
    قران میخواهد مومنین اهل فکر و تحقیق باشند و ادمای مقلد را سرزنش می کند مسلم است پیروی از دیگران بدون این که دلیل و سند دقیق و کافی و قابل قبول ان هم از نوع قرانی را ارائه ندهند شامل حال این ایه می شود
    این ایه یک قانون کلی در مورد تقلید نکردن است
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

نوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط ceramic نمایش پست

مصطلح قرآن برای عبارت اهل کتاب ، یهود و مسیحیان است .
    بر طبق چه اصولي به اين نتيجه رسيده ايد؟در اين آيه كه اسمي از يهود و مسيحيان نيامده است.

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

جناب بهنام
    ایراد شبهه به چه قیمتی ؟
    آنا که با قرآن اندک انسی دارند میدانند که مقصود از اهل کتاب،پیروان ادیانی غیر از اسلام هستند که پیامبرانشان صاحب کتاب بودند
    قبلاًهم از شما تقاضا کردم که علاوه برترجمه اصل آیات را نیز بیاورید
    يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ إِن تُطِيعُواْ فَرِيقًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ يَرُدُّوكُم بَعْدَ إِيمَانِكُمْ كَافِرِين‏
    چندپرسش
    1-
    مخاطب آیه (الذین آمنوا)مسلمانان هستند یا نه؟
    2-
    (فَرِيقًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ)داخل در(الذین آمنوا)هست یانه؟
    3-
    آیا (فریقاً) یعنی 0(گروهی) یا (بسیاری)؟

قرآن به کسانی که به قرآن و پیامبر ایمان آورده اند خطاب الذین آمنوا میکند.
    به بت پرستان، مشرک میگوید.
    به یهود و نصاری،اهل کتاب میگوید.

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
    از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند
    مارا به دعا کاش نسازند فراموش
    رندان سحر خیز که صاحب نفسانند

7. تشکر

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط مزمل نمایش پست
    لازم است یاداوری کنم که بسیاری از مسلمانان از ابتدای رحلت پیامبر تا کنون بر سر ایات قران اختلاف داشته اند اما همه در یک باور مثل هم بودند و ان اینکه ایات قران مربوط به زمان گذشته است و نمیتواند اینده را در بر داشته باشد یعنی قسمت غیب قران یعنی خبرهای اینده را قبول نداشتند نکته ای که جناب بهنام روی ان دست گذاشته اند این است که این ایه شامل حال مسلمانان هم می شود
    یعنی این آیاتی مانند
    غُلِبَتِ الرُّومُ(2)
    فىِ أَدْنىَ الْأَرْضِ وَ هُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ(3)
    فىِ بِضْعِ سِنِينَ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَ مِن بَعْدُ وَ يَوْمَئذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ(4)

وبسیاری دیگر از آیات را مسلمین قبول ندارند؟!
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۸/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۰:۰۹

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
    از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند
    مارا به دعا کاش نسازند فراموش
    رندان سحر خیز که صاحب نفسانند

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ابو محمد نمایش پست
    یعنی این آیاتی مانند
    غُلِبَتِ الرُّومُ(2)
    فىِ أَدْنىَ الْأَرْضِ وَ هُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ(3)
    فىِ بِضْعِ سِنِينَ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَ مِن بَعْدُ وَ يَوْمَئذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ(4)
    وبسیاری دیگر از آیات را مسلمین قبول ندارند؟!
    سلام و تشکر
    چرا این ایه را همه قبول داریم که غیب است ولی منظور من چیز دیگری بود
    در مورد اهل کتاب سوال کردند یا مثلا داریم می فرماید کسانی که به انها کتاب دادیم که منظور مسلمانان است و مربوط به ادیان قبلی نیست
    که البته ایاتش را در پستهایی که مربوط به این ایات است می اورم
    ولی در تفسیرها خیلی کم رنگ این ایات به مسلمانان بعد از رحلت پپیامبر نسبت میدهند در حالیکه اگر دقیق به ایه نگاه کنیم می بینیم که ایه هیچ سنخیتبی با یهود و نصارا ندارد
    ویرایش توسط مزمل : ۱۳۸۸/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۰:۳۹
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

از کجا می فهمیم مراد قرآن از عبارت " اهل کتاب " چیست ؟

توجه شما را به آیات زیر از سوره ی مبارکه ی نساء جلب می کنم :

وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِن شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُواْ فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِّنْهُ مَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًا ﴿157﴾ و گفته ايشان كه ما مسيح عيسى بن مريم پيامبر خدا را كشتيم و حال آنكه آنان او را نكشتند و مصلوبش نكردند ليكن امر بر آنان مشتبه شد و كسانى كه در باره او اختلاف كردند قطعا در مورد آن دچار شك شده‏اند و هيچ علمى بدان ندارند جز آنكه از گمان پيروى مى‏كنند و يقينا او را نكشتند
    (157)

بَل رَّفَعَهُ اللّهُ إِلَيْهِ وَكَانَ اللّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا ﴿158﴾ بلكه خدا او را به سوى خود بالا برد و خدا توانا و حكيم است
    (158)

وَإِن مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا ﴿159﴾

و از اهل كتاب كسى نيست مگر آنكه پيش از مرگ خود حتما به او ايمان مى‏آورد و روز قيامت [عيسى نيز] بر آنان شاهد خواهد بود (159)

نوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    1

آنا که با قرآن اندک انسي دارند ميدانند که مقصود از اهل کتاب،پيروان ادياني غير از اسلام هستند که پيامبرانشان صاحب کتاب بودند
    قرآن در چند جا به طور مكرر اشاره كرده است كه مثلا اي اهل كتاب چرا بعد از اينكه به قرآن و خدا ايمان آورديد باز به آن كافر مي شويد؟ خب اهل كتاب آناني هستند كه قرآن مي خوانند شما چگونه و بر اساس چه دليلي مي گوييد منظور قرآن ساير اديان است؟ خداوند در قرآن كه دو پهلو سخن نمي گويد و بار ها من در قرآن ديده ام كه خداوند اگر با قوم خاصي صحبت داشت نام آنان را مي آورد

به يهود و نصاري،اهل کتاب ميگويد.
    يهود و نصاري مگر مسلمان هستند كه اهل كتاب ( قرآن ) باشند ؟در ضمن چه دليلي وجود دارد كه شما بر طبق آن مي گوييد منظور خدا ازاهل كتاب يهود و نصاري ست؟يك دليل محكم ارائه كنيد.

نوشته
    27
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    1
    گالری
    2

مطلب چرا؟؟

شما که محکم و متشابه رو نمی دونی اصلا اظهار نظر نباید بکنی
    باید سوال کنی توجیهت کنن برادر من
    خود امام زمان میگه در نبود من به مراجع رجوع کنید مگه خدا تو قران ولی خودشو نقض می کنه
    فکر فکر قل.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری