جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بي او، سر مي توان کرد اما بي حليم و آش و قطاب هرگز!

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  719
  مورد تشکر
  1,947 پست
  حضور
  4 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  41
  آپلود
  0
  گالری
  4

  غمگین بي او، سر مي توان کرد اما بي حليم و آش و قطاب هرگز!

  بسم الله الرحمن الرحيم
  گمشده رمضان

  باز دوباره نغمه ملکوتي ربنا مي پيچد در فضاي خانه، اذان جانبخش موذن زاده روح را تاعرش بالا مي برد، بار ديگر رمضان ماه با عظمت و پر برکت خدا با همه شکوه و معنويتش به خا نه هاي ما پا نهاده، ماهي که ما را با خود به دنياي شيرين و خاطرات خيال انگيز خود مي برد.

  ماه رمضان فرا رسيده با همه سمبل ها و نشانه هايش و آداب و رسومي که به آن خو گرفته ايم و از هفته ها پيش خود را براي رسيدنش مجهز ساخته و به استقبالش
  شتافته ايم ليست خريد تحويل گرفته و به سراغ تهيه حبوبات و گوشت و مرغ و سبزي رفته ايم تا مبادا رمضان بيايد و مابي آذوقه بمانيم!

  بعد از آن دست به کار نظافت شديم با ششست و شو و رفت و روب و خانه تکاني
  ماه رمضان خود را براي افطاري دادن و افطاري رفتن آماده نموديم.
  چند تا حليم پزي درست و حسابي هم پيدا کرديم تا سفره هايمان از حليم خالي
  نماند؛ افطاري بدون حليم نمي چسبد. زولبيا و باميه و قطاب را هم که از هر قنادي اي نمي شود خريد!

  سرانجام بعد از آن همه تلاش و تدارک، حالا ديگر ماه خدا هم فرارسيده و سفره هاي افطار به برکت و رحمت الهي رونق گرفته، حلوا و خرما، آش رشته و حليم و نان سنگک داغ و... به راه است مبادا کاچي و فرني را از ياد برده باشيم و يا احيانا به خود بياييم و بگوييم اي دريغ رمضان گذشت و ما يک شله زرد نخورديم! رمضان است و اين تنقلاتش از سحر تا افطار که دهانها بسته است، لااقل از افطار تا سحر مشغوليتي داشته باشيم.

  سريال هاي ويژه رمضان را داشتيم ناديده مي گرفتيم تماشاي اين همه برنامه شاد و مفرح يک جا، فقط در اين ماه تحقق پيدا مي کند و از اين بابت بايد سپاسگزار و قدر دان دست اندر کاران مربوطه باشيم؛ اما همه اش همين ها ست؟

  البته که فقط همين ها نيست؛ رمضان ماه خودسازي و عبادت نيز مي باشد، در روايت آمده قرآن بهار رمضان است هر روز دست کم يک جز قرآن تلاوت مي کنيم و دعاي سحر و شب هاي قدر هم که قدر و منزلت خودش را دارد: سه شب در ميان همه شب هاي سال هست که تمام سرنوشت افراد در آن مشخص مي شود بايد زيرک باشيم و در اين سه شب احيا بگيريم و از خدا طلب خوشبختي کنيم، سلامتي تندرستي، طول عمر، زندگي خوب، منزل و اتو مبيل و همسر سر به راه براي فرزندانمان و تحصيل و دانشگاه و مال و روزي فراوان... دقت کنيم چيزي از قلم نيفتد!
  و آيا اين همه آن چيزي است که ما در اين ماه با عظمت خداوند در پي آن بوده و هستيم همه چيز را در نظر داشته ايم چيزي از قلم نيفتاده کسي را از ياد نبرده ايم؟
  صاحب اين ماه!
  تجسم ليلة القدر را!
  نکند مثل هميشه او را از ياد برده ايم ياد و خاطرش را ازقلم انداخته ايم؟!
  صاحب اين ماه، معنا بخش آن، روح و کالبد ماه خدا، کسي که با او پاي در اين شهر ايمان نهاديم و با او از آن گذر خواهيم کرد، اصلا بي او سر از اين شهر به در نخواهيم برد، تا دستمان به دامن اوست شياطين در بندند، جز عنايت و ولايت وي هيچ زنجيري ديوان را در بند نمي کند و ورائ حصن حصينش پناهگاهي از هيولاي نفس نيست.
  او معناي شب قدر است و مفهوم قدر و اندازه و اجال و...

  براي او نيز ماه مبارک فرا رسيده ليک چطور و چگونه؟
  مطمئناً براي آن بزرگوار اين ماه مقدس با حس و حال ديگري شکل مي گيرد. براي او رمضان يعني سوره قدر:

  بِّسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَانِ الرَّحِيمِ‏
  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ
  وَ مَا أَدْرَئکَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
  لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌْ مِّنْ أَلْفِ شهَْرٍ
  تَنزََّلُ الْمَلَئکَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبهِِّم مِّن
  کلُ‏ِّ أَمْرٍ
  سَلَامٌ هِىَ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْرِ

  به نام خداى بخشاينده مهربان‏
  ما در شب قدرش نازل کرديم.
  و تو چه دانى که شب قدر چيست؟
  شب قدر بهتر از هزار ماه است.
  در آن شب فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان براى انجام دادن کارها نازل مى‏شوند.
  آن شب تا طلوع بامداد همه سلام و درود است.
  ماه مبارک رمضان ميعادگاهي است که درآن قرآن کريم برقلب مبارک امام زمان(عج) نازل مي گردد و علوم و دانش ها چون باران بر وجودش باريدن مي گيرد، همانگونه که پيش از او بر قلب رسول اکرم (ص) و پدران بزرگوارش ائمه طاهرين (ع) نازل مي گشت.

  از علي (ع)نقل شده که فرمودند:
  اي حارث! من صاحب سرّ رسول خدا هستم و با او به نجوا پرداختم، فهم قرآن و کتاب به من داده شد، خداوند به من علوم و فضائل عطا کرد به من هزار کليد دادند که با هر کليدى هزار در گشوده مى‏شود و از هر درى هزار هزار دانش به روى من باز مى‏گردد، و در شب قدر هم علاوه بر اين‏ها به من کمک مى‏شود.
  اين علوم و فضائل براى من و ذريه‏ام که نگهدارندگان دين هستند در شب و روز جريان پيدا مى‏کند تا آنگاه که خداوند زمين را به وارثان بدهد، اى حارث تو را مژده مى‏دهم که دوستان و دشمنان من در جاهائى مرا خواهند شناخت، و آنجاها هنگام مردن، و هنگام عبور از صراط و هنگام ورود در کنار حوض و هنگام مقاسمه خواهد بود.
  (ايمان و کفر-ترجمه الإيمان و الکفر بحار الانوار/ج‏1/ص252 )

  ماه مبارک رمضان فرصتي است که در آن حجت پروردگار و پادشاه عالم هستي امام
  زمان (عج)، دستور العمل اداره يکساله رعيت خويش را از خالق حکيم دريافت مي دارد و فرشتگان ديوان ها و دفاتر مخصوص را به محضرش فرود آورده در انتظار امضاي تقديرات مي مانند.

  امام صادق (ع)فرمود:
  «ابتداء خلقت چون خداوند دنيا را آفريد و پيغمبر و اوصياء او را و شب قدر را خلق نمود، در قضاء الهى گذشته بود که بايد در هر سال يکشب از جانب خداوند تفسير و امور آن سال تا سال ديگر بر پيغمبر و يا وصى او فرود آيد و هر کس آن شب را انکار نمايد علم خدا را رد و انکار نموده و قيام نمي کنند پيغمبران و اوصياء آنها و محدثين مگر آنکه براى ايشان از طرف پروردگار حجتى باشد و در شب قدر آن را جبرئيل و فرشته روح بياورند.
  شخصى عرض کرد آيا بر اوصياء و محدثين جبرئيل و فرشتگان با اوامر پروردگار در شب قدر بر آن حجت نازل مي شوند؟
  فرمود: سوگند به خدا آدم از دنيا نرفت مگر از براى او وصى بود و همچنين پيغمبران بعد از آدم و بر تمام اوصياء در شب قدر امر خداوند را فرشتگان و روح نازل مي نمودند و خداوند آيه ذيل را اختصاص داده به اوصياء و صاحبان امر بعد از محمد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم و در باره آنها فرموده:
  وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ...
  خدا به کساني که از شما بندگان ايمان آورده و نيکو کار گردد وعده فرموده در زمين
  خلافت دهد چنانکه امم صالح پيغمبران گذشته جانشين پيشينيان خود شدند و علاوه بر خلافت، دين پسنديده آنان را که دين اسلام است بر همه اديان تمکين و تسلط عطا کند و مؤمنان را پس از خوف و انديشه از دشمنان ايمنى کامل بخشد تا مرا به يگانگى بدون شائبه شرک و ريا پرستش کنند و بعد از آن هر که کافر شود به حقيقت‏ همان فاسقان تبه کارند.(نور/55)
  آنگاه حضرت فرمود: ما ائمه همان خليفه‏هاى خدا مي باشيم که ما را به علم و دانش توانايي داده است.
  اى مردم سؤال نمائيد از ما اگر تصديق کرديم شما را پس ثابت و بر قرار باشيد و از جانب خودکارى انجام ندهيد و به رأى و عقيده خود عمل ننمائيد همانا امر ائمه بسيار ظاهر و آشکار است سوگند به خدا ، پروردگار حکم نموده که اختلافى بين مؤمنين نبوده باشد و از اين جهت امامان را شاهد و گواه بر مردم قرار داده است و شيعيان ما بايد گواه باشند بر مردم ... .» (تفسير جامع، ج‏7، ص:458)

  و شب هاي اين ماه مبارک شب عبادت و راز و نياز خالصانه اوست و مجال درخواست ظرفيت و شرح صدر و آمادگي دريافت آن علوم و دانش ها ...
  اينک او شبي دارد و ما نيز شبي ديگر و شب هاي ما عجب خالي از اوست و چه بي
  سنخيت با شب ها ي او!
  بي او، سر مي توان کرد اما بي حليم و آش و قطاب هرگز!
  سراغي از او شايد بشود نگرفت ليک از سريال هاي شبانه حاشا!
  کاش مي شد رمضان را از سر آغاز کرد و از نو به استقبالش رفته و اين چنين نجوا نمود:
  مولاي من، ساليست که چشم انتظار ماه خداييم تا بيايد و با تو که صاحب اختيار آني و حقيقت و معنايش و درکنار تو به بزم با شکوه پروردگار درآييم با عنايت تو روزهايش را به ذکر و شبهايش را بنيايش به سر آوريم، سفره هاي ساده افطارش را از ياد و نام و معرفت تو زينت بخشيده و به حضور تو از بهار قرآنش شکوفه چيني کنيم و در بلنداي قدرش از اقيانوس وجود تو پيمانه معرفت برگيريم و لذت ناب جرعه هاي بندگي را ميهمان سفره مهر تو شويم

  هر كس به شأن خود به كاري مي پردازد

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  937
  مورد تشکر
  1,691 پست
  حضور
  1 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  عمل خیری انجام بدهیم ، گره از کار بسته ای بگشاییم ، دل غمدیده ای را شاد کنیم ، به اندازه ی هفتاد هزار ماه رمضان که شب تا صبح دانه ی تسبیح بیندازیم ، بالا رفته ایم .

  منکر عبادت نیستم ؛ ولی نمی دانم چرا مردم ما یا در نقطه ی صفراند ، یا در مقام صد ... یا سفید ، یا سیاه ، میانه ای وجود ندارد انگار ...

  نه چندان بخور کز دهانت برآید
  نه چندان که از ضعف ، جانت برآید

 4. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود