جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن و تاثير آن در زندگي اجتماعي وفردي

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما قرآن و تاثير آن در زندگي اجتماعي وفردي

قرآن کتاب توحيد و انسان سازي بر مبناي بينش توحيدي است. باور به قران باور به خداي قرآن و به تربيت قراني و عمل طبق دستور حياتبخش آن است. باور به خداي يگانه با صفات جمال و کمالش انسان را در نور و روشنايي و اميد و آسايش روحي و رواني قرار مي دهد.زندگي را معني دار مي سازد و به زندگي هدف مي بخشد .خوف و هراس را از انسان دور مي سازد و...

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

انسان وقتي باور کرد که جهان مخلوق و در يد قدرت خداي يگانه اي است که بينا و شنوا و اجابت کننده و دوست دار مومنان است و هيچ قدرتي در برابر او نيست و هيچ مانعي براي اراده اش نمي باشد و به بندگان خود رؤوف و مهربان است ،نيز بيش از خود آنان، مصالح آنان را رعايت مي کند و نمي پذيرد که بندگانش در حيراني و سرگرداني بمانند ،هم چنين به هنگام گرفتاري آنان را ترک نمي کند و ذلت و زبوني و خواري آنان را در مقابل غير نمي پسندد و مي خواهد آنان عزيز و سر بلند باشند و... ،چنين باور هايي انسان را قدرتمند مي کند و استوار مي سازد و مصمم مي گرداند و احساس ذلت و زبوني و شکست را از روح ودل انسان دور مي سازد

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

انسان وقتي باور داشته باشد که خداوند به تمام احتياجات و نياز هاي بندگانش و از جمله او علم و آگاهي دارد و به برآوردن همه آنها قادر است و هيچ مانعي براي او قابل تصور نيست و بخل هم ندارد و نسبت به او و همه بندگانش محبت و شفقت دارد ، چنين باورمندي با خيال راحت بر خدا توکل مي کند و به هر چه به او برسد، راضي و خشنود است زيرا يقين دارد که خدا بهترين را برايش بر مي گزيند. براي باور مند به خدا شکست معنا ندارد و به بيان قرآن او را دو عاقبت بيشتر نيست :شهادت و لقاي خدا و حضور بر سفره نعمت بي پايان خدا يا موفقيت و پيروزي مقطعي و ادامه پيروزمندانه زندگي : قل هل تربصون بنا الا احدي الحسنيين* (1) چنين کسي فقط به فکر انجام وظيفه اي است که خدا خواسته و هيچ خوف و حزن و اندوهي ندارد مگر ترس از اينکه به وظيفه ايماني اش عمل نکرده باشد . اين خوف و ترس هم شيرين، نيرو بخش و حرکت زا بوده و او را استوار تر مي گرداند .
    1:توبه/52

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

ترس هاي بنيان برانداز و اندوه هاي ريشه کن کننده را با او سر و کاري نيست: من آمن بالله و اليوم الاخر و عمل صالحا فلا خوف عليهم و لا هم يحزنون*(1) چنين کسي در مصيبت هاي دنيا چون کوه استوار است ،چون همه آنها را به اراده خدا و براي آزمايش مي بيند که پاداش عظيم به جهت تحمل آنها برايش پيش بيني شده ، به اين جهت به خدا رو آورده و از محضرش تحمل و رضا مي طلبد: و لنبلونکم بشيء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال والانفس و الثمرات و بشر الصابرين الذين اذا اصابتهم مصيبه قالوا انا لله و انا اليه راجعون اولئک عليهم صلوات من ربهم و رحمة و اولئک هم المهتدون*(2) انسان خدا باور نه در ايام خوشي و بهرمندي سرمست مي شود و به طغيانگري رو مي آورد و نه در ايام محرويت و ناکامي مايوس مي شود و نا اميد مي گرد چون همه اينها را از جانب خدا براي ساخته شدن و امتحان مي داند: ما اصاب من مصيبة في الارض و لا في انفسکم الا في کتاب من قبل ان نبراها ان ذلک علي الله يسير لکيلا تاسوا علي ما فاتکم و لا تفرحوا بما آتاکم و الله لا يحب کل مختال فخور (3)
    1:آل عمران / 170
    2:آل عمران/ 155-157
    3:حديد/22-235

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نگرش توحيدي زندگي را گلستان و با هدف و شيرين مي گرداند و زندگي بدون باور توحيدي جهنم و تلخ و کشنده است: و من اعرض عن ذکري فان له معيشة ضنکا(1) هر کس از ياد من رو بگرداند (و زندگي اش بر مبناي باور توحيد نباشد) زندگي سخت و کشنده اي خواهد داشت. قرآن بهترين قانون براي اداره اجتماع را ارائه داده و انسان ها را موظف به پذيرش ولايت و سرپرستي صالح ترين انسان ها نموده و از پذيرش قانون غير خدايي و واليان ناصالح منع کرده است. و ان احکم بينهم بما انزل الله (2) و من لم يحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون(3) انما وليکم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزکاة و هم راکعون(4) قرآن زن و مرد مؤمن را ولي و متعهد نسبت به هم معرفي کرده و وظيفه همگاني امر به معروف و نهي از منکر را بر دوش همه گذارده است که با انجام صحيح و فراگير اين وظيفه تمام فسادها از جامعه ريشه کن شده و خوبي ها همه جا را فرا خواهد گرفت: المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولياء بعض يامرون بالمعروف و ينهون عن المنکر (5)
    1:طه/124
    2:مائده/44
    3:مائده/ 48
    4:مائده/ 55
    5:توبه/71

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری