صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیات آرام بخش

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  164
  مورد تشکر
  409 پست
  حضور
  2 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  7

  آیات آرام بخش
  1 - چگونه دل با یاد خدا آرام مى گیرد؟ همیشه اضطراب و نگرانى یكى از بزرگترین بلاهاى زندگى انسانها بوده و هست ، و عوارض ناشى از آن در زندگى فردى و اجتماعى كاملا محسوس است . همیشه آرامش یكى از گمشده هاى مهم بشر بوده ، و به هر درى میزند تا آن را پیدا كند، و اگر تلاش و كوشش انسانها را در طول تاریخ براى پیدا كردن آرامش از طرق ((صحیح )) و ((كاذب )) جمع آورى كنیم خود كتاب بسیار قطورى را تشكیل مى دهد. بعضى از دانشمندان مى گویند: به هنگام بروز بعضى از بیماریهاى واگیردار همچون وبا از هر ده نفر كه ظاهرا به علت و یا مى میرند اكثر آنها به علت نگرانى و ترس است و تنها اقلیتى از آنها حقیقتا بخاطر ابتلاى به بیمارى و یا از بین مى روند! به طور كلى آرامش و دلهره ، نقش بسیار مهمى در سلامت و بیمارى فرد و جامعه و سعادت و بدبختى انسانها دارد، و چیزى نیست كه بتوان از آن به آسانى گذشت و به همین دلیل تاكنون كتابهاى زیادى نوشته شده كه موضوع آنها فقط نگرانى و راه مبارزه با آن ، و طرز بدست آوردن آرامش است . تاریخ بشر پر است از صحنه هاى غم انگیزى كه انسان براى تحصیل آرامش به هر چیز دست انداخته و در هر وادى گام نهاده ، و تن به انواع اعتیادها داده است . ولى قرآن با یك جمله كوتاه و پر مغز، مطمئن ترین و نزدیكترین راه را نشان داده و مى گوید: ((بدانید كه یاد خدا آرامبخش دلها است ))!. براى روشن شدن این حقیقت قرآنى به توضیح زیر توجه كنید: عوامل نگرانى و پریشانى .
  1 - گاهى اضطراب و نگرانى به خاطر آینده تاریك و مبهمى است كه در برابر فكر انسان خودنمائى مى كند، احتمال زوال نعمتها، گرفتارى در چنگال دشمن ، ضعف و بیمارى و ناتوانى و درماندگى ، و احتیاج ، همه اینها آدمى را رنج مى دهد، اما ایمان به خداوند قادر متعال ، خداوند رحیم و مهربان ، خدائى كه همواره كفالت بندگان خویش را بر عهده دارد مى تواند این گونه نگرانیها را از میان ببرد و به او آرامش دهد كه تو در برابر حوادث آینده درمانده نیستى ، خدائى دارى توانا، قادر و مهربان .
  2 - گاه گذشته تاریك زندگى فكر انسان را به خود مشغول مى دارد و همواره او را نگران مى سازد، نگرانى از گناهانى كه انجام داده ، از كوتاهیها و لغزشها، اما توجه به اینكه خداوند، غفار، توبه پذیر و رحیم و غفور است ، به او آرامش مى دهد، به او مى گوید: عذر تقصیر به پیشگاهش بر، از گذشته عذر خواهى كن و در مقام جبران براى ، كه او بخشنده است و جبران كردن ممكن .
  همیشه اضطراب و نگرانى یكى از بزرگترین بلاهاى زندگى انسانها بوده و هست ، و عوارض ناشى از آن در زندگى فردى و اجتماعى كاملا محسوس است .
  3 - ضعف و ناتوانى انسان در برابر عوامل طبیعى و گاه در مقابل انبوه دشمنان داخلى و خارجى ، او را نگران مى سازد كه من در برابر اینهمه دشمن نیرومند در میدان جهاد چكنم ؟ و یا در مبارزات دیگر چه مى توانم انجام دهم ؟ اما هنگامى كه به یاد خدا مى افتد و متكى به قدرت و رحمت او مى شود، قدرتى كه برترین قدرتها است و هیچ چیز در برابر آن یاراى مقاومت ندارد، قلبش آرام مى گیرد، با خود مى گوید آرى من تنها نیستم ، من در سایه خدا، بینهایت قدرت دارم !. قهرمانیهاى مجاهدان راه خدا در جنگها، چه در گذشته ، چه در حال ، و سلحشوریهاى اعجاب انگیز و خیره كننده آنان ، حتى در آنجائى كه تك و تنها بوده اند، بیانگر آرامشى است كه در سایه ایمان پیدا مى شود. هنگامى كه با چشم خود مى بینیم و با گوش مى شنویم كه افسر رشیدى پس از یك نبرد خیره كننده ، بینائى خود را به كلى از دست داده و با تنى

  مجروح به روى تخت بیمارستان افتاده اما با چنان آرامش خاطر و اطمینان سخن مى گوید كه گوئى خراشى بر بدن او هم وارد نشده است ، به اعجاز آرامش در سایه ذكر خدا پى مى بریم .
  4 - گاهى نیز ریشه نگرانیهاى آزار دهنده انسان ، احساس پوچى زندگى و بى هدف بودن آن است ولى آن كسى كه به خدا ایمان دارد، و مسیر تكاملى زندگى را به عنوان یك هدف بزرگ پذیرفته است ، و تمام برنامه ها و حوادث زندگى را در همین خط مى بیند، نه از زندگى احساس پوچى مى كند، و نه همچون افراد بى هدف و مردد، سرگردان و مضطرب است .
  5 - عامل دیگر نگرانى آن است كه انسان گاهى براى رسیدن به یك هدف زحمت زیادى را متحمل مى شود، اما كسى را نمى بیند كه براى زحمت او ارج نهد و قدردانى و تشكر كند، این ناسپاسى او را شدیدا رنج مى دهد و در یك حالت اضطراب و نگرانى فرو مى برد، اما هنگامى كه احساس كند كسى از تمام تلاشها و كوششهایش آگاه است ، و به همه آنها ارج مى نهد و براى همه پاداش مى دهد دیگر چه جاى نگرانى و ناآرامى است ؟
  6 - سوء ظنها و توهمها و خیالات پوچ یكى دیگر از عوامل نگرانى است كه بسیارى از مردم در زندگى خود از آن رنج مى برند، ولى چگونه مى توان انكار كرد كه توجه به خدا و لطف بى پایان او و دستور به حسن ظن كه وظیفه هر فرد با ایمانى است این حالت رنج آور را از بین مى برد و آرامش و اطمینان جاى آن را مى گیرد.
  7 - دنیا پرستى و دلباختگى در برابر زرق و برق زندگى مادى یكى از بزرگترین عوامل اضطراب و نگرانى انسانها بوده و هست ، تا آنجا كه گاهى عدم دستیابى به رنگ خاصى از لباس یا كفش و كلاه و یا یكى دیگر از هزاران وسائل زندگى ساعتها و یا روزها و هفته ها فكر دنیا پرستان را نا آرام و مشوش مى دارد. اما ایمان به خدا و توجه به آزادگى مؤ من كه همیشه با زهد و پارسائى سازنده و عدم اسارت در چنگال زرق و برق زندگى مادى همراه است به همه این اضطرابها پایان مى دهد، هنگامى كه روح انسان ((على وار)) آنگونه وسعت یابد كه بگوید: دنیا كم هذه اهون عندى من ورقة فى فم جرادة تقضمها: ((دنیاى شما در نظر من بى ارزشتر از برگ درختى است كه در دهان ملخى باشد كه آن را مى جود)) نرسیدن به یك وسیله مادى یا از دست دادن آن چگونه امكان دارد آرامش روح آدمى را بر هم زند و طوفانى از نگرانى در قلب و فكر او ایجاد كند.
  سوء ظنها و توهمها و خیالات پوچ یكى دیگر از عوامل نگرانى است كه بسیارى از مردم در زندگى خود از آن رنج مى برند، ولى چگونه مى توان انكار كرد كه توجه به خدا و لطف بى پایان او و دستور به حسن ظن كه وظیفه هر فرد با ایمانى است این حالت رنج آور را از بین مى برد و آرامش و اطمینان جاى آن را مى گیرد.
  8 - یك عامل مهم دیگر براى نگرانى ترس و وحشت از مرگ است كه همیشه روح انسانها را آزار مى داده است و از آنجا كه امكان مرگ تنها در سنین بالا نیست بلكه در سنین دیگر مخصوصا به هنگام بیماریها، جنگها، ناامنیها وجود دارد، این نگرانى مى تواند عمومى باشد. ولى اگر ما از نظر جهان بینى مرگ را به معنى فنا و نیستى و پایان همه چیز بدانیم (همانگونه كه مادیون جهان مى پندارند) این اضطراب و نگرانى كاملا بجا است ، و باید از چنین مرگى كه نقطه پایان همه آرزوها و موفقیتها و خواستهاى انسان است ترسید، اما هر گاه در سایه ایمان به خدا مرگ را دریچه اى به یك زندگى وسیعتر و والاتر بدانیم ، و گذشتن از گذرگاه مرگ را همچون عبور از دالان زندان و رسیدن به یك فضاى آزاد بشمریم دیگر این نگرانى بى معنى است ، بلكه چنین مرگى - هر گاه در مسیر انجام وظیفه بوده باشد - دوست داشتنى و خواستنى است ، البته عوامل نگرانى منحصر به اینها نیست بلكه مى توان عوامل فراوان دیگرى براى آن نیز شمرد، ولى باید قبول

  كرد كه بیشتر نگرانیها به یكى از عوامل فوق باز مى گردد. و هنگامى كه دیدیم این عوامل در برابر ایمان به خدا ذوب و بى رنگ و نابود مى گردد تصدیق خواهیم كرد كه یاد خدا مایه آرامش دلها است (الا بذكر الله تطمئن القلوب ).
  1- آیا آرامش با خوف خدا سازگار است ؟ بعضى از مفسران در اینجا ایرادى مطرح كرده اند كه خلاصه اش این است : ما از یك طرف در آیه فوق مى خوانیم یاد خدا مایه آرامش دلها است ، و از طرفى دیگر در آیه 2 سوره انفال مى خوانیم انما المؤ منون الذین اذا ذكر الله وجلت قلوبهم : مؤ منان كسانى هستند كه وقتى نام خدا برده مى شود قلبشان ترسان مى گردد آیا این دو با هم منافات ندارند؟ پاسخ سؤ ال این است كه منظور از آرامش همان آرامش در برابر عوامل مادى است كه غالب مردم را نگران مى سازد كه نمونه هاى روشن آن در بالا ذكر شد، ولى مسلما افراد با ایمان در برابر مسئولیتهاى خویش ‍ نمى توانند نگران نباشند، و به تعبیر دیگر آنچه در آنها وجود ندارد نگرانیهاى ویرانگر است كه غالب نگرانیها را تشكیل مى دهد اما نگرانى سازنده كه انسان را به انجام وظیفه در برابر خدا و خلق و فعالیتهاى مثبت زندگى وا مى دارد در وجود آنها هست و باید هم باشد، و منظور از خوف از خدا نیز همین است .
  3 - ذكر خدا چیست و چگونه است ؟ ((ذكر)) همانگونه كه راغب در ((مفردات )) گفته است ((گاهى به معنى حفظ مطالب و معارف آمده است با این تفاوت كه كلمه ((حفظ)) به آغاز آن گفته مى شود و كلمه ((ذكر)) به ادامه آن ، و گاهى به معنى یادآورى چیزى به زبان یا به قلب است ، لذا گفته اند ذكر دو گونه است : ((ذكر قلبى )) و ((ذكر زبانى )) و هر یك از آنها دو گونه است یا پس از فراموشى است و یا بدون فراموشى . و به هر حال منظور در آیه فوق از ذكر خدا كه مایه آرامش دلها است تنها این نیست كه نام او را بر زبان آورد و مكرر تسبیح و تهلیل و تكبیر گوید، بلكه منظور آن است كه با تمام قلب متوجه او و عظمتش و علم و آگاهیش ‍ و حاضر و ناظر بودنش گردد، و این توجه مبداء حركت و فعالیت در وجود او به سوى جهاد و تلاش و نیكیها گردد و میان او و گناه سد مستحكمى ایجاد كند، این است حقیقت ((ذكر)) كه آنهمه آثار و بركات در روایات اسلامى براى آن بیان شده است .
  خدا كردن به هنگام مصیبت (و شكیبائى و استقامت ورزیدن ) و از آن برتر آن است كه خدا را در برابر محرمات یاد كند و میان او و حرام سدى ایجاد نماید)). و به همین دلیل است كه در بعضى از روایات ذكر خداوند به عنوان یك سپر و وسیله دفاعى شمرده شده است.
  در حدیث مى خوانیم كه از وصایائى كه پیامبر به على (علیهالسلام ) فرمود این بود: یا على ثلاث لا تطیقها هذه الامة المواسات للاخ فى ماله و انصاف الناس من نفسه و ذكر الله على كل حال ، و لیس هو سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اكبر و لكن اذا ورد على ما یحرم علیه خاف الله عز و جل عنده و تركه : اى على سه كار است كه این امت طاقت آن را ندارند (و از همه كس ساخته نیست ) مواسات با برادران دینى در مال ، و حق مردم را از خویشتن دادن ، و یاد خدا در هر حال ، ولى یاد خدا (تنها) سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اكبر نیست ، بلكه یاد خدا آن است كه هنگامى كه انسان در برابر حرامى قرار مى گیرد از خدا بترسد و آن را ترك گوید)). در حدیث دیگرى مى خوانیم على (علیهالسلام ) فرمود: الذكر ذكران : ذكر الله عز و جل عند المصیبة و افضل من ذلك ذكر الله عند ما حرم الله علیك فیكون حاجزا: ذكر دو گونه است : یاد خدا كردن به هنگام مصیبت (و شكیبائى و استقامت ورزیدن ) و از آن برتر آن است كه خدا را در برابر محرمات یاد كند و میان او و حرام سدى ایجاد نماید)). و به همین دلیل است كه در بعضى از روایات ذكر خداوند به عنوان یك سپر و وسیله دفاعى شمرده شده است ، در حدیثى از امام صادق (علیهالسلام ) مى خوانیم كه روزى پیامبر رو به یارانش كرد و فرمود: اتخذوا جئنا فقالوا یا رسول الله امن عدو قد اظلنا؟ قال لا، و لكن من النار قولوا سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اكبر: ((سپرهائى براى خود فراهم كنید عرض كردند اى رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) آیا در برابر دشمنان كه اطراف ما را احاطه كرده و بر ما سایه افكنده اند؟ فرمود نه ، از آتش (دوزخ ) بگوئید: سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اكبر (خدا را به پاكى بستائید و بر نعمتهایش ‍ شكر گوئید و غیر از او معبودى انتخاب نكنید و او را از همه چیز برتر بدانید). و اگر مى بینیم در پاره اى از احادیث ، پیامبر به عنوان ((ذكر الله )) معرفى شده ، نیز به خاطر آن است كه او مردم را به یاد خدا مى اندازد و تربیت مى كند. از امام صادق (علیهالسلام ) در تفسیر الا بذكر الله تطمئن القلوب نقل شده است كه فرمود: بمحمد تطمئن القلوب و هو ذكر الله و حجابه : ((به وسیله محمد دلها آرامش مى پذیرد و او است ذكر خدا و حجاب او


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99
  آیات آرام بخش

  مطالبی را که Mostafa گرامی مطرح کردند ،مباحثی است که در تفسیر نمونه ذیل آیه 28 سوره رعد آورده شده است.

  برای تکمیل بحث ایشان به چند نکته که مرحوم علامه طباطبایی (ره) در تفسیر شریف المیزان به آن اشاره کرده اند را بیان می کنیم.

  1- ((الا بذكر اللّه تطمئن القلوب )) تنبيهى است براى مردم به اينكه متوجه پروردگار خود بشوند و با ياد او دلهاى خود را راحت سازند، چون آدمى در زندگى خود هدفى جز رستگارى به سعادت و نعمت نداشته ، و بيمى جز از برخورد ناگهانى شقاوت و نعمت ندارد، و تنها سببى كه سعادت و شقاوت و نعمت و نقمت به دست اوست همان خداى سبحان است ، چون بازگشت همه امور به اوست ، و او است كه فوق بندگان و قاهر بر آنان و فعال ما يشاء و ولى مؤ منين و پناهندگان به اوست ، پس ياد او براى نفسى كه اسير حوادث است و همواره در جستجوى ركن وثيقى است كه سعادت او را ضمانت كند،
  و نفسى كه در امر خود متحير است و نمى داند به كجا مى رود و به كجايش مى برند و براى چه آمده ، مايه انبساط و آرامش است ، آن گونه كه نوش دارو مايه راحتى و آرامش مارگزيده است . همانطور كه مارگزيده به نوش دارو ركون و اعتماد نموده ، خود را به آن مى رساند، و پس از بكار بردن سریعا احساس نشاط سلامتى و عافيت مى كند، نفس نيز از ياد خدا اين احساس را مى نمايد.


  2- هر قلبى با ذكر خدا اطمينان مى يابد، و اضطرابش تسكين پيدا مى كند.(
  جمع محلى بالف و لام (القلوب ) افاده عموم مى كند )

  آرى ، اين معنا حكمى است عمومى كه هيچ قلبى از آن مستثناء نيست ، مگر اينكه كار قلب بجايى برسد كه در اثر از دست دادن بصيرت و رشدش ديگر نتوان آن را قلب ناميد، البته چنين قلبى از ذكر خدا گريزان و از نعمت طمانينه و سكون محروم خواهد بود همچنانكه فرموده : ((فانها لا تعمى الابصار و لكن تعمى القلوب التى فى الصدور)) و نيز فرموده ((لهم قلوب لا يفقهون بها))و نيز فرموده : ((نسوا اللّه فنسيهم ))

  از ظاهر الفاظ آيه انحصار فهميده مى شود، چون متعلق فعل يعنى ((بذكر اللّه )) بر خود فعل يعنى ((تطمئن )) مقدم آمده ، در نتيجه مى فهماند كه دلها جز به ياد خدا به چيز ديگرى اطمينان نمى يابد.

  زيرا دلهاى آدميان كه همان نفوس مدرکه باشد هيچ هدفى جز رسيدن به سعادت و امنيت از شقاوت ندارد، و بهمين جهت است كه دست به دامن اسباب مى زند و چون هيچ سببى از اسباب نيست مگر آنكه از جهتى غالب و از جهتى مغلوب است ، و تنها سبب غالب و غير مغلوب خداى سبحان و خداى غنى و ذو الرحمه است ، پس تنها به ياد او دلها آرامش مى يابد، و اگر دلى به ياد غير او آرامش يابد، دلى است كه از حقيقت حال خود غافل است و اگر متوجه وضع خود بشود بدون درنگ دچار رعشه و اضطراب مى گردد.


  ر.ک: تفسیر المیزان،ذیل آیه 28 سوره رعد
  ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۲۳:۱۰ دلیل: آپلود تصویر در سایت


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  آیات آرام بخش
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا

 4. تشکرها 2


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  در خصوص این بحث كه یاد خدا و ذكر قلبى آرام بخش دلهاست، امام صادق علیه السلام مى‏فرماید:
  «اِنَّ القَلبَ لَیَتَجلجلُ فِى الجَوفِ یَطلُبُ الحَقَ فَاذا اَصابَهُ اِطمَئن وَ قَرَّ».
  «دل آدمى از درون مضطرب مى شود و در حقیقت خواهان حق است پس آنگاه كه به حق رسید، آرام و قرار مى‏گیرد».
  اصول كافى، ج 2، ص 421.  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  الذین امنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله تطمئن القلوب الذین امنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئن القلوب

  همان کسانی که ایمان اورده اند و دلهایشان به یاد خدا ارام می یابد اگاه باشید که دلها تنها با یاد خدا ارام میگیرد کسانی که کارهای شایسته کردند خوشی و مسرت زندگی پاکیزه بهشت برین
  و درخت طوبا از ان انهاست و باز گشتی نیک دارند


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  58
  مورد تشکر
  102 پست
  حضور
  1 روز 4 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  بشخصه وقتي بياد آيات خاصي مي افتم برام آرامش بخشه مثل اين آيه:

  إِن تَتَّقُوألله يَجعَل لَكُم فُرقانا

  يا

  فَمَن يَتَوَكَّل عَلَي الله فَهُوَ حَسبُه

  يا

  ....يَبَدِّلُ الله سَيِّئاتِهِم حَسَنات (در مورد كساني كه توبه ي واقعي داشته باشند خداوند گناهانشان رو به حسنات تبديل مي كنه)


  در مجموع معجزه ي عامي در قرآن نهفته كه حتي زماني كه كتاب مقدس رو رو قلبمون هم ميذاريم يا فقط بازش مي كنيم اين آرامش منتقل مي شه .

  انشالله خداوند همه ي مارو تو اين شبهاي عزيز از بركت انس با قرآن برخوردار كنه. آمين يا رب العالمين

  اللّهم عَجِّل لِوَليِّك الفَرَج


 8. تشکرها 2


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  خداوند، بازگرداننده موسی (علیه السلام) به مادرش برای خشنودی و رفع اندوه از وی:
  ...فرجعنک إلی أمّک کی تقرّ عین‌ها و لاتحزن  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

 10. تشکر


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  287
  مورد تشکر
  1,153 پست
  حضور
  34 روز 11 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  دعای سحر با صدای محمد اصفهانی

  موسیقی ما - فایل صوتی دعای زیبای سحر با صدای محمد اصفهانی خواننده خوش صدای موسیقی ایران را اینجا گوش و دانلود کنید.
  آیات آرام بخش

  .
  در کلاس عاشقی عباس غوغا می کند / در دل هر عاشقی عباس مأوا می کند
  هر کسی خواهد رود در مکتب عشق حسین / ثبت نامش را فقط عباس امضاء می کند
  .

 12. تشکر


 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا . »
  همانا با سختى ، راحتى است ؛ پس همانا با سختى ، راحتى است  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

 14. تشکرها 3


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  ضمن تشکر از دوستان

  اگه ممکنه، لطفا" نام سوره و شماره آیه رو هم ذکر کنید.

  ممنون میشم


 16. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود