جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سیمای پیامبر در زبان امیر مومنان

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

سیمای پیامبر در زبان امیر مومنان

امیر مومنان علی علیه السلام بهترین معرفی کننده پیامبراعظم صلی الله علیه وآله

بهترین وسیله برای معرفت پیدا کردن به ابعاد مختلف وجود مبارک و پر برکت پیامبر عظیم الشأن اسلام، کلام ها و گفتارهای مولی الموالی، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام است و آنچه که علی علیه السلام در تشریح شخصیت پیغمبر خاتم صلی الله علیه وآله ارائه می نماید زیباترین و دقیقترین تصویر از ان حضرت و بهترین راه برای شناخت نور نبوی می باشد.
    در کلام زیبایی از پیامبر اعظم صلی الله علیه واله رسیده که فرمود:
    (انا مدینة العلم و علی بابها فمن اراد العلم فلیأته من بابه)(1)
    پیغمبر اسلام صلی الله علیه وآله در این گفتار، شخصیت نورانی خویش را به شهر علم و حکمت تشبیه فرموده و راه ورود به این شهر را فقط از طریق امیرمومنان علی علیه السلام معرفی مینماید.
    بنابراین راه یافتن به ابعاد وجود پیامبر خاتم صلی الله علیه واله و گشوده شدن درهای علم ومعرفت نبوی ، تنها از طریق سیدالاولیاء و المقربین حضرت ابوتراب علیه السلام ممکن و میسور خواهد بود.

1. میزان الحکمة، ج 1، حدیث 985.

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

خلقت نورانی و جسمانی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله
    اگرچه پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه وآله از نظر خلقت جسمانی، پس از تمامی پیامبران متولد شد، لکن نور وجود ایشان، اولین مخلوق خداوند بوده است؛ چنانچه در برخی روایات وارد شده اولین چیزی که خداوند خلق کرد نور مبارک پیامبر خاتم صلی الله علیه وآله بود و سپس دیگر موجودات را خلق فرمود.
    حضرت امیر علیه السلام فرمود: خداوند متعال بود و چیزی با او نبود، پس نخستین چیزی را که آفرید نور حبیبش محمد صلی الله علیه واله بود واین امر چهارصد وبیست وچهار هزار سال پیش از آفرینش آب، عرش، کرسی، آسمان ها ، زمین، لوح، قلم، بهشت، دوزخ، فرشتگان وحضرت آدم وحوا بود.
    هنگامی که خداوند متعال نور پاک پیامبر ما _ محمد مصطفی صلی الله علیه وآله - را آفرید، آن نور پاک ، هزار سال در پیشگاه خداوند احدیت تسبیح الهی می گفت و حمد و ستایش خدا رامی نمود.
    خداوند متعال نیز به اونظر رحمت می کرد و می فرمود:
    ای بنده من! تو مراد و مرید هستی، تویی برگزیده من از میان آفریدگانم، سوگند به عزت و جلالم! اگر تو نبودی افلاک را نمی آفریدم؛ هر که تو را دوست بدارد من او را دوست دارم و هر که با تو دشمنی ورزد با او دشمنی می نمایم....
    سپس خدای متعال فرشتگانی را آفرید که بر محمد و آل محمد صلی الله علیه وآله تا روز قیامت صلوات فرستاده و برای امتش طلب آمرزش نمایند..)(1)
    آری اولین مخلوق حضرت رب الارباب ، نور پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بوده است و آنچه بعد از ان خلق شده است به برکت وجود ذی شرف حضرت حبیب الله صلی الله علیه وآله می باشد که حدیث قدسی مشهور ( یا أحمد! لولاک لماخلقت الافلاک........) موید این مطلب است.

1. ترجمه کتاب القطره، ج 2، ص 125 تا 130.

5. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

نکته مهم دیگر این است ه خداوند نور وجودی حضرت محمد صلی الله علیه واله را از نور جلاله خود آفریده است که خود پیامبر صلی الله علیه واله به این موضوع اشاره می فرمایند. چنانچه از امام صادق علیه السلام از پدرانش علیهم السلام و آنها ازامام حسن علیه السلام نقل کرده اند که فرمود: از جدم رسول خدا صلی الله علیه واله شنیدم که آن حضرت فرمود:

(خُلقتُ مِن نور الله عزوجل و خُلقَ أهلُ بیتی من نُوری و خُلق مُحبیهم من نُورهم و سائر الخَلقِ من النار)
    من از نور خداوند تبارک و تعالی آفریده شده ام و اهل بیتم از نور من آفریده شده اند و دوستان ایشان از نور انها آفریده شده اند و دیگر مخلوقات از آتش می باشند.(1)
    لذا با شرافت ترین و با فضیلت ترین بندگان از نظر خلقت، وجود مبارک پیامبر اسلام صلی الله علیه واله می باشد و به همین دلیل امیر المومنین علیه السلام به بیان برتری آن حضرت در میان تمامی بندگان خداوند سبحان می پردازد.

1. ترجمه کتاب القطره، ج 1، ص 136

7. تشکرها 2

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: امیر المومنین فرمود:
    (ما براء الله نسمة خیرا من محمد صلی الله علیه واله)(1)
    خداوند تبارک وتعالی موجودی را بهتر از محمد صلی الله علیه واله نیافریده است.
    روایات رسیده از معصومین علیهم السلام اشاره دارند که خداوند نور پیامبر صلی الله علیه واله و علی علیه السلام را پیش ازخلقت آسمانها و زمین و فرشتگان و... خلق فرمود که این دو، نورواحدی بودند و به تسبیح وتقدیس خداوند مشغول ، آنگاه از نور آنها، دیگر اهل بیت علیهم السلام خلق شدند که همگی به حمد و ثنای پروردگار مشغول بودند. تا اینکه خداوند ادم ابوالبشر را آفرید و نور پیامبر خاتم صلی الله علیه واله و علی علیه السلام را در وجود او به امانت گذاشت و سپس این نور از صلب آدم منتقل شد و دائما در صل پدران نیکو سرشت و صالح و مادران پاکیزه قرار می گرفت تا یانکه به جناب عبدالمطلب انتقال یافت و این زمانی بود که اراده الهی بر ظهور اخرین پیامبران واماماناز نسل او محقق گردید . پس نیمی از این نور یعنی نور پیغمبر صلی الله علیه وآله از عبدالمطلب به عبدالله ونیم دیگر یعنی علی علیه السلام به ابوطالب منتقل شد و سپس وجود با شرافت این دو پا به جهان گذاشتند.
    1. ترجمه کتاب القطره، ج 1، ص 138.

9. تشکرها 2

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

امیرالمومنین در نهج البلاغه می فرماید:
    ........خداوند پیامبران را در بهترین جایگاه به ودیعت گذارد و در بهترین مکانها استقرارشان داد. از صلب کرمیانه پدران به رحم پاک مادران منتقل فرمود که هرگاه یکی از آنان درگذشت، دیگری برای پیشبرد دین خدا به پا خاست.
    تا اینکه کرامت اعزام نبوت از طرف خدای سبحان به حضرت محمد صلی الله علیه وآله رسید.نهاد اصلی وجود او را از بهترین معادن استخراج کرد ونهال وجود او را دراصیل ترین وعزیزترین سرزمین ها کاشت و آبیاری کرد. او را از همان درختی که دیگر پیامبران و امینان خود را از آن آفرید به وجود آورد کهعترت او بهترنی عترها وخاندانش بهترین خاندانها و درخت وجودش از بهترین درختان است، در حرم امن خدا رویید ودر آغوش خانواده کریمی بزرگ شد، شاخه های بلند آن سر به آسمان کشیده که دست کسی به میوه آن نمی رسید پس پیامبر صلی الله علیه وآله پیشوای پرهیزگاران و وسیله بینایی هدایت خواهان است......

نهج البلاغه، ترجمه مرحوم دشتی، خطبه 94، ص 177.

11. تشکرها 2

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

فضیلت پیامبر اعظم صلی الله علیه واله بر فرشتگان الهی وتمامی انبیاء
    شیخ صدوق از حضرت امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود: (یک نفر یهودی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله رسید و چون در مقابل آنحضرت قرار گرفت خیره خیره به ایشان نگاه کرد. رسول خدا صلی الله علیه واله به او فرمود : ای یهودی چه کاری با من داری و حاجت تو چیست؟
    عض کرد میخواهم سوال کنم آیا تو برتر هستی یا موسی بن عمران که خدا با اوتکلم کرد و تورات را بر او نازل نود وعصا به او مرحمت کرد و دریا را برایش شکافت ودستور داد ابرها بر او سایه افکند؟
    پیامبر اسالم صلی الله علیه وآله فرمود: شایسته نیست کسی از خودش تعریف کند ولی در جواب تو میگویم حضرت آدم وقتی آن خطا را مرتکب شد برای توبه کردن چنین گفت:
    (اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما غفرت لی)
    یعنی خداوندا از تو می خواهم که به حق محمد و آل محمد گناه مرا بیامرزی.
    وخدا آمرزید.
    وقتی نوح در میان کشتی از غرق شدن ترسید گفت:
    (اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما أنجیتنی من الغرق)
    یعنی خداوندا از تو میخواهم که به حق محمد وآل محمد مرا از غرق شدن نجات دهی.
    و خداوند او را نجات داد.
    وقتی حضر ابراهیم به طرف آتش رها شد گفت:
    (اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لماأنجیتنی منها)
    یعنی خداوندا از تو میخواهم ه به حق محمد و ال محمد مرا از این آتش نجات دهی.
    و خداوند آتش را بر او سرد و بی آزار کرد.
    حضرت موسی وقتی عصا را رها کرد و در وجود خود ترسی احساس نمود گفت:
    (اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما أمنتنی)
    یعنی خداوندا از تو میخواهم که به حق محمد و آل محمد مرا ایمن گردانی و از وحشت برهانی.
    ای یهودی اگر موسی مرا درک کند و بیاید سپس به من و نبوت من ایمان نیاورد هرگز ایمانش برای او نفعی ندارد و از نبوتش سودی نمی برد.
    ای یهودی مهدی علیه السلام از ذریه و نسل من است که وقت ظهورش عیسی بن مریم از آسمان برای یاری او حاضر می شود و هنگام نماز او را مقدم می دارد و به او اقتدا میکند. و اگر موسی در این زمان زنده بود چاره ای جز متابعت و پیروی از من نداشت.

ترجمه القطره، ج 2، ص 118.

13. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام از پدران بزرگوارش نقل کرده که رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود:
    (ان موسی سأل ربه عزوجل فقال: یا رب اجعلنی من امة محمد فأوحی الله تعالی الیه یا موسی إنک لاتصل الی ذلک)
    (همانا حضرت موسی علیه السلام ازپروردگارش درخواست نمود و گفت پروردگارا مرا از امت محمد صلی الله علیه وآله قرار بده. خداوند متعال به اووحی فرمود: ای موسی تو به این مقام نائل نمی شوی) . (1)

15. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

شیخ صدوق ازابوذر غفاری نقل کرده که گفت: از رسول اکرم صلی الله علیه وآله شنیدم که فرمود:
    اسرافیل بر جبرائیل مباهات کرد و گفت: من از تو بهتر هستم ، جبرائیل گفت: چگونه و به چه دلیل تو ازمن بهتری؟
    گفت: به خاطر اینکه من یکی ازهشت فرشته ای هستم که عرش الهی را به دوس دارند و من مأمور دمیدن در سور هستم و من نزدیکترین فرشته به درگاه ربوبی ام.
    جبرئیل گفت: من از تو بهترم. اسرافیل گفت: چگونه و به چه علت تو ازمن بهتری؟
    گفت: به خاطر اینکه من امین پروردگامر بر وحی و فرستاده او به سوی انبیاء و رسولانم. امر خسوف وغرق کردن اشیاء به دست من است و خداوند امتهایی راکه بخواهد هلاک کند به دست من هلاک و نابود می کند.
    بعد فرمود: این دو نفر نزاع خود را به پیشگاه الهی عرضه داشتند خداوند به آنها خطاب کرد و فرمود: ساکت باشید و مباهات نکنید به عزت و جلالم قسم کسی را آفریده ام که از شما بهتر است.
    عرض کردند: آیا مخلوقی بهتر از ما آفریده ای در حالی که ما از نور آفریده شده ایم.
    فرمود: بلی آنگاه به حجاب قدرت فرمان داد که ظاهر شود.
    وقتی آشکار شد دیدند کهبر ساق عرض نوشته شده است:
    (لا اله الاالله ، محمد رسول الله و علی و فاطمة و الحسن و الحسین خیر خلق الله)
    جبرئیل عرض کرد: خداوندا از تو درخواست میکنم به حق این بزرگواران که مرا خدمتگزار ایشان قرار دهید.
    و خداوند آن را پذیرفت پس جبرئیل جزو اهل بیت علیهم السلام قرا گرفت و او خادم وخدمتگزار ما می باشد.

ترجمه القطره، ج 1، ص 96

17. تشکرها 2

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

علی علیه السلام همراه همیشگی پیامبر
    پیامبر خدا صلی الله علیه وآله که ازتمامی بدی ها و ناپاکی ها، پیراسته و وجود مبارکش ازهر گونه آلودگی عقیدتی و اخلاقی دور و مبرا بود، برای امتداد خط هدایت الهی و رسالتی که در آینده بر دوش خواهد گرفت، تربیت علی علیه السلام را بر عهده گرفت تا مبادا آلودگی های عقیدتی و شرک و بت پرستی و زشتی های اخلاقی و ناهنجاری های اجتماعی، روح پاک و لطیف او را بیازارد و بیالاید.
    بنابراین محمد امین صلی الله علیه واله اوقات زیادی در کنار گهواره او می نشست و آن هگام که بیدار میشد او را در آغوش می فشرد، در دوران خردسالی او را با خود به گردش می برد و در کوهها و صحراهای مکه و در فضایی دور ازجامعه، همراهش بود.
    روش پیامبر صلی الله علیه واله این بود که هر از گاهی از مردم فاصله می گرفت و در غار حرا مشغول عبادت و مناجات با خالق خود می شد و چه بسیار اتفاق می افتاد که علی علیه السلام همراه آن حضرت بود و از انفاس قدسی او استفاده می کرد این روش را پیامبر صلی الله علیه واله در قبل از بعثت و هم بعد از آن داشت و علی علیه السلام تنها محرم سر او بود.

19. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

پس از بعثت پیامبر صلی الله علیه واله ، علی علیه السلام، در تمامی شرایط سخت، همراه پیامبر صلی الله علیه واله بود و جانفشانی می کرد تا اینکه 13 سال بعثت گذشت و پیامبر مأمور شد تا به مدینه هجرت نماید اما هجرت رسول خدا یعنی مهمترین واقعه دوران رسالت آن جناب، بدون حضور و فداکاری علی علیه السلام میسور نبود، علی علیه السلام در بستری خوابید که توطئه مشرکان سایه مرگ را بر آن بستر انداخته بود، اما علی علیه السلام راحت و آرام خوابید چون پیامبر صلی الله علیه واله به سلامت بود.
    آن هنگام که پیامبر رحمت صلی الله علیه واله به تدبیر الهی در بین مسلمانان عقد اخوت و برادری برقرار نمود، به فرمان پروردگار، علی علیه السلام را برای خود نگه داشت و او را به برادری خود برگزید و پیوند اخوت را میان خویش و او جاری کرد، اخوتی که فرشتگان در آسمانها برای آن جشن گرفتند و خدای تبارک و تعالی آنرا ستود.

21. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری