صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاریخ وتمدن جهان باستان

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

تاریخ وتمدن جهان باستان

قوم اولمک

ولین تمدن بزرگ در قاره آمریکا تمدن اولمک مکزیک بود.آنها از سال ۱۲۰۰قبل از میلاد یک جامعه سازمان یافته تشکیل داده بودند.محل استقرار قوم اولمک واقع در ” سان لورنزو ” و ” لاونتا ” میباشد.که در این مکان ها اماکن با شکوهی برای مراسم مذهبی خود ساخته بودند.بسیاری از دستاورد های تمدن اولمک برای جوامع بعدی آمریکا منافع زیادی را به همراه داشت

تاریخ وتمدن جهان باستان

و فرهنگ اولمک را به عنوان فرهنگ مادر قرار دادند. در واقع نقش تمدن اولمک در تکامل تمدن مایا آشکار است.مهمترین خصیصه این تمدن مهارت آنان در پیکرتراشی بوده است .

هنر اولمک ها در پیکر تراشی تاکید بر تجسم بخشیدن به کودکانی چاق با چهره هایی پف کرده و دهانی نیمه باز به نیشخند بوده که بر روی هم علایم صورت گربه وحشی را حتی گاه با چنگال هایش آشکار میسازد و در حقیقت چنین پیداست که آن قوم خود را از نسل گربه سانان میدانستند . کاوشگاه “لاونتا” در جنوب شرقی مکزیک بزرگترین زیستگاه تمدن اولمک به شمار می آید که در آن بقایای شهری به شکل یک ردیف ساختمان های گلی به طول ۵/۲ کیلومتر و در مسیر شمالی جنوبی قرار دارد . در این شهر یک هرم اشکوبه ای به طول ۱۳۵ و عرض ۷۵ متر و بلنی ۳۵ متر ساخته شده از گل مهمترین اثر معماری بجا مانده از قوم اولم میباشد . چنانکه معلوم است زیستگاه ”لاونتا” در حدود ۴۰۰-۳۰۰ ق-م بر اثر تهاجم دشمنانی ویران شده است .

از آثار بجا مانده از قوم اولمک میتوان به هشت سر سنگی بزرگ در ” سان لورنزو ” واقع در کشور مکزیک اشاره کرد که به احتمال فراوان مجسمه حاکمان تمدن اولمک میباشند که در زیر تصویر یکی از این مجسمه ها نشان داده شده است.

2. تشکر

3.  

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

فریادی از رامسس دوم

تاریخ وتمدن جهان باستان

پدرم: آمون: من تو را می خوانم
    من در میان گروهی از
    بیگانگان هستم

تمام کشورها در برابر من ایستاده اند.
    من تنها هستم: هیچکس همراه
    من نیست
    .
    سربازان بیشمار من: مرا ترک کرده
    اند

من فریاد
    می زنم و آنها را صدا می کنم

ولی هیچ کدام به آن اعتنایی نمی کنند.
    من می دانم که آمون مرا با
    بیش از یک میلیون سرباز یاری خواهد داد

بیش از صد هزار ارابه
    ران
    .
    بیش از ده
    هزار برادر و فرزند

کسانی که مثل یک قلب: متحد شده اند
    حال هر چند که من در
    سرزمینی دور دست دعا می کنم

هنگامی که آمون را خواندم دیدم که می
    آید

او دستش را
    به من داد و شاد شدم
    .
    او از پشت مثل اینکه نزدیک من باشد
    گفت
    :
    به پیش:
    من با تو همراهم.

تاریخ وتمدن جهان باستان

رامسس بزرگ قویترین پادشاه مصر باستان

5. تشکر

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

تاریخ وتمدن جهان باستان

مصر باستان - ماسک با ارزش توتان خامون فرعون جوان مصر باستان

7. تشکر

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

حیوانات مقدس در مصرباستان

پرستش گربه در مصر باستان معمول بود ودر غارهای بنی حسن العامر مصر هزاران جسد مومیایی گربه بدست آمده و شهر ” بوباستیس ” زیارتگاه گربه بشمار می رفته . گربه از علامت و نشانه ماه حکایت میکرده و چشمانش در بزرگ شدن و یا کوچک شدن مردمک به افزودن و کاستن هاله و قرص ماه و یا به هلال و ماه شب چهارده تشبیه میشد . ” گربه بعقیده مصریان باستان دشمنان خورشید ( آمون ) را بهلاکت میرساند .”
    گاو ماده برای الهه هاتور یا ناهید و همچنین برای الهه ایزیس ( مادر جهانیان ) بسیار عزیز و گرامی بود .هلال را در تصویرها بالای هیکل گاو ماده قرار میدادند .
    اسب آبی بخدای پلیدی و بدی و زشتی منتسب می باشد و در مراسم دینی بجای پرستش این خداوند از وی بدگویی میکردند و لعنت میفرستادند و معبد او در شهر پاپرمیس قرار داشت و وی در حقیقت مجسمه گستاخی و بی شرمی بود . ” ست ” خداوند زشتی و پلیدی ( مانند اهریمن در نزد پارسیان ) با تنه و اندام اسب ابی مجسم می شد .
    شاهین در میان پرندگان احترام مخصوص داشته و شکل وی در خطوط هیروگلیف مصری علامت و نشانه روح انسان است و این پرنده در شهر هراکلئوپلیس به هورس خدای بزرگ وابسته بود . شاهین در تصویرها و قتی بحالت مرده و مومیایی ترسیم میشد از هوش و ذکاوت بدون فعالیت حکایت میکرد و هرگاه تصویر سر یا پای وی بشکل آدمی نموده میشد از حیات و زندگی پس از مرگ در آخرت حکایت می نمود
    خرگوش در اکثر کشورهای عهد قدیم تقدیس میشد و وی در مصر و آشور جانور مقدس بشمار می امد . بومیان در بعضی کشورهای افریقایی از خوردن گوشت خرگوش کراهت داشتند . بعضی از صفات خدایان مصری در این جانور جمع شده بود و خداوند ماه در وی تجسم می یافته. “اروس ” الهه عشق در یونان ضمن تصویرها همه وقت یک خرگوش با خود همراه داشت ، خرگوش با جهان برزخ درارتباط بود
    برگرفته از کتاب افسانه های دینی مصر باستان تالیف موسی جوا

9. تشکر

نوشته
    1,334
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    57

تاریخ وتمدن جهان باستان

اهرام مصر باستان- شب هنگام

تاریخ وتمدن جهان باستان
    لحظه زیبا غروب خورشید - اهرام مصر باستان

ویرایش توسط طلوع1 : ۱۳۸۸/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۹:۲۳
    پروردگارا به من بیاموز دوست بدارم کسانی را که دوستم ندارند...
    عشق بورزم به کسانی که عاشقم نیستند...
    بگریم برای کسانی که هرگز غمم را نخوردند...
    محبت کنم به کسانی که محبتی در حقم نکردند

نوشته
    1,334
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    57

تاریخ وتمدن جهان باستان
    عکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”

پروردگارا به من بیاموز دوست بدارم کسانی را که دوستم ندارند...
    عشق بورزم به کسانی که عاشقم نیستند...
    بگریم برای کسانی که هرگز غمم را نخوردند...
    محبت کنم به کسانی که محبتی در حقم نکردند

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

عکس هایی از تمدن مایا

تاریخ وتمدن جهان باستان
    نمونه ای از حجاری و کنده کاری روی سنگ در تمدن مکزیک باستان
    تاریخ وتمدن جهان باستان
    تاریخ وتمدن جهان باستان
    هرم خورشید تمدن مکزیک باستان بزرگترین هرم جهان می باشد، عکاس برای انداختن این عکس، از هرم خورشید یک کیلومتر فاصله گرفته است! تا هرم کامل نمایان شود

13. تشکر

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

عکس های هرم چیچن ایتزا در مکزیک

تاریخ وتمدن جهان باستان
    تاریخ وتمدن جهان باستان
    تاریخ وتمدن جهان باستان

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

علت مرگ توتان خامون

تاریخ وتمدن جهان باستان
    توت عنخ آمون از معروفترین فراعنه مصر است . که به دلیل معلوم بودن مویایی وی موضوع بسیاری از محققان بوده و هست.
    عده ای از محققین اعلام کرده اند که توت عنخ آمون یکی از فراعنه مصر باستان کشته نشده بلکه احتمالا بر اثر عوارض ناشی از شکستگی پایش مرده است.عکسی که بوسیله اشعه ایکس از مومیایی ساله این فرعون مصری برداشته شده است نشان می دهد که او احتمالا پیش از مرگ از شکستگی پایش رنج می برده است.عکس دیگری از مومیایی که توسط اشعه ایکس برداشته شده است خرده استخوانی را در جمجمه او نشان می دهد.پس از اینکه این عکس برداشته شد اعلام شد که او بر اثر ضربه ای که به سرش وارد شده است مرده است.برخی از مورخین معتقدند که او به این دلیل که قصد داشت دوباره پرستش خدایان متعدد را رواج دهد کشته شده است.عده ای نیز معتقدند که او توسط آی(فرمانده جاه طلب ارتشش که او را به سلطنت رسانیده بود)به قتل رسیده است.زاهی حواس(رئیس شورای عالی اثار باستانی مصر)می گوید:ما نمی دانیم که این فرعون چگونه مرده است اما مطمئن هستیم که به قتل نرسیده و شاید به مرگ طبیعی مرده باشد.پرونده اکنون بسته شده و ما نباید بیش از این پادشاه را آزار دهیم.هیچ نشانه ای دال بر به قتل رسیدن فرعون وجود ندارد.پژوهشگرانی که نتایج تحقیقاتشان اعلام شد گفته اند که انها هیچ نشانه ای که موید وارد شدن ضربه ای به پشت سر فرعون باشد پیدا نکرده اند.در این گزارش امده است که خرده استخوان موجود در جمجمه نمی تواند دلیلی بر جراحت و صدمه دیدن فرعون در زمان حیاتش باشد بلکه احتمالا جمجمه او در حین مومیایی شدن جسدش شکسته است.
    تاریخ وتمدن جهان باستان
    همچنین در این گزارش آمده است که اگرچه شکستگی به تنهایی نمی تواند تهدیدی برای جان انسان باشد اما احتمالا عفونت ناشی از شکستگی عامل مرگ فرعون بوده است.با این حال عده ای دیگر در تیم تحقیق در تائید نظریه شک دارند و احتمال می دهند که ممکن است باستان شناسان مسبب شکستگی استخوان پای مومیایی باشند. فاروق حسنی(وزیر فرهنگ مصر)تایید کرد که برای نخستین بار جسد مومیایی شده این فرعون به موزه قاهره منتقل خواهد شد.دوره سلطنت توت عنخ امون پس از سقوط اخناتن(فرعونی که خدایان چندگانه مصری را کنار گذاشت و یکتاپرستی را رواج داد)در سن ?? سالگی با مرگش پایان یافت

نوشته
    359
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    4
    گالری
    0

مجسمه آزادی مسیح

مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه با ۱۲۵ فوت ارتفاع در سال ۱۹۲۶ و در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه Corcovado ساخته شده است. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسانها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است. توریستهایی که از برزیل دیدن می کنند حتماً به دیدن این مجسمه نیز می روند. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر Rio de Janeiro و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می کند. مناظر بسیار جذابی را می توان از آنجا مشاهده کرد که نفس را در سینه تماشاچی حبس می کند. این مناظر شامل شهر Rio، خلیج، کوه Sugarloaf و ساحل رودخانه های Copacabana و Ipanema می شود. علاقمندان به فوتبال نیز می توانند منظره ای از استادیوم را مشاهده نمایند
    مجسمه زیبا آزادی حضرت مسیح در برزیل
    مجسمه زیبا آزادی حضرت مسیح در برزیل بر فراز کوه
    شاهکار معماری جهان : مجسمه زیبا آزادی حضرت مسیح در برزیل

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری