جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,012 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42

  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  نامه اي براي تبرئه متهمان انفجار نخست وزيري
  محمد مهدي اسلامي: پس از درج گزارشي پيرامون فراز و فرود رهايي متهمين انفجار نخست وزيري از مجازات در سايت؛پيام هايمکرر خوانندگانسايت حاکي از علاقه‌مندي افکار عمومي در خصوص پرداختن دقيقتر و کامل‌تر به اين پرونده بود.

  يکي از سؤالاتي که براي بسياري از خوانندگان مطرح گرديده، پیرامون نامه شهادت بر برائت متهمین توسط برخی مسئولین وقت به امام و دستور‌ايشان بود. بررسی‌اين نامه از آن رو حائز اهمیت است که با گذشت بیش از 23 سال و تغییر دیدگاه بسیاری از سیاسیون، امضا کنندگان آن در انتخابات اخیر و حوادث پس از آن مواضعی بسیار مشابه اتخاذ کردند و به عبارت دیگر نمایانگر ریشه‌های فکری مشترک میان تبرئه کنندگان متهمین شهادت شهیدان رجایی و باهنر و طيفي از اغتشاشگران امروز است.

  البته بنا نداريم كه تمام امضا كنندگان اين نامه را كه قطعاً اقدامي منطقي نيست ـ‌ متهم سازد بلكه با يادآوري يك سند تاريخي ، خوانندگان محترم را به قضاوت دعوت مي كند .

  توضیح داده شد که پرونده انفجار نخست وزیری توسط گروهی به مسئولیت بهزاد نبوی خارج از روال قانونی و قضایی تحت بررسی قرار گرفت؛ با حساسیت قوه قضائیه و انحلال‌اين کمیته، در اولین مراحل تحقیق گروه، نبوی مورد سوءظن بازپرس ویژه قرار می‌گیرد و به دستور وی، این گروه منحل و بعضی از اعضای آن بازداشت می‌گردند. اما بهزاد نبوی با برخورداری از اهرم‌های فشار گوناگون توانست مانع از رسیدگی کامل به پرونده گردد. یکی از پشتیبانان او در این عرصه، موسوی خوئینی‌ها بود. او مانع از بازجویی از حجاریان و نبوی مي‌گردد و حتی آنگونه که برخی از حاضران نقل مي‌کنند، خوئینی‌ها با جعبه شیرینی به دیدن متهمین مي‌رود و آنها را دعوت به استقامت کرده و از رهایی نزدیک آنها خبر می‌دهد.

  او همچنین دستور می‌دهد تا متهمین کنار هم باشند که علی‌رغم توضیح در این خصوص که موارد اتهامي‌اینها یکی است و هنوز تحقیقات تمام نشده و دادگاه نیز در پیش است و این امر می‌تواند باعث تبانی شده و در روند رسیدگی اخلال ایجاد کند، او تأکید می‌کند که این دستور همین امشب انجام گردد که این امر موجب اعلام استعفای مسئولین پرونده می‌شود و خوئینی‌ها نیز با ابراز این که تاکنون با شما مماشات کرده‌ام، می‌گوید همین فردا تکلیف شما را روشن می‌کنم. همزمان رازینی به نقل از آقاي منتظری اعلام می‌کند که قائم مقام (وقت) رهبری گفته‌اند اگر چیزی نیست، آزاد کنید! این اقدامات اما مورد انتقاد برخی مسئولین وقت شورای عالی قضایی قرار می‌گیرد که خواستار ادامه تحقیقات و تعیین تکلیف پرونده‌ها در دادگاه شده بودند. اما سرانجام پرونده که بارها با فشارهایی مواجه گردیده بود، متوقف گردید. در این میان 61 تن از وزرا، نمایندگان و مسئولین توماری به دفاع از متهمین امضا می‌نمایند و به محضر حضرت امام(ره) ارسال می‌نمایند و همزمان 62 نماینده مجلس نیز به قوه قضائیه تذکر داده و خواستار پیگیری جدی پرونده نخست وزیری می‌شوند.

  این طومار و تذکر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و متعاقب ارسال تومار به حضرت امام، ایشان آیت‌الله اردبیلی، رئیس وقت شورای عالی قضایی، موسوی خوئینی‌ها دادستان وقت کل و دادستان وقت انقلاب تهران را به حضور می‌طلبند. آن‌گونه که گفته شده است، حضرت امام در آن جلسه بسیار عصبانی بوده‌اند و پس از استماع گزارش‌ها و تأکید موسوی‌خوئینی‌ها به این که «به پرونده رسیدگی نمودیم و مسئله خاصی در پرونده‌ها وجود ندارد»، دستوری می‌دهند که دوگونه نقل شده است. برخی نظر امام را این گونه می‌دانند که ایشان به دلیل شرایط جنگی کشور و بحران‌هایی که به سبب اختلافات حاصل از این پرونده پدید آمده بود، فرموده‌اند: «فعلاً مسکوت بماند.» برخی دیگر نیز مدعی‌اند که امام فرمودند که «متهمین را آزاد و پرونده را مختومه نمایید.» دادستان انقلاب تهران بلافاصله دستور امام مبنی بر آزادی متهمین را اجرا می‌کند اما درباره روند قضایی پرونده و این‌که دستور امام مسکوت ماندن یا مختومه شدن آن است اختلافی پدید مي‌آید. سرانجام موسوی خوئینی‌ها خود مصاحبه کرده و از قول امام خبر از مختومه شدن پرونده مي‌دهد.

  جملات امام در آن جلسه اما از سوی خوئینی‌ها در محافل به گونه‌اي نقل مي‌گردد که مورد انتقاد دیگر حضار قرار مي‌گیرد. نکته جالب‌اينجا است که به رغم حساسیت بالای‌اين جلسه و علی رغم تلاش متهمین برای نسبت دادن مختومه شدن پرونده به امام، جملات امام در صحیفه نور درج نمي‌گردد. ‌اين اقدام با توجه به حضور چهره‌های نزدیک به خوئینی‌ها در مجموعه تدوین کننده صحیفه نور، مي‌تواند دو گونه تأویل گردد، یا با استناد به‌ اين‌که ‌اين سخنان محرمانه بوده است، از درج آن خودداری شده تا نسخه مخدوش خوئینی‌ها همچنان مستند بماند و یا امام برای جلوگیری از بالا گرفتن دوباره اختلافات، دستور به عدم انتشار واقعیت آن جلسه داده‌اند. اما در خردادماه سال گذشته «عصرنو»، نشریه داخلی سازمان مجاهدین انقلاب در مقاله‌اي که تلاش مي‌نمود اعضای‌اين سازمان را از اتهامشان در پرونده مبرا نماید؛ جملاتی را به امام نسبت داد که طبق حکم صریح امام مسموع نیست؛ بنیانگذار کبیر انقلاب در نامه‌اي در پاسخ به سؤال فرزندشان فرموده بودند:

  «مع الأسف در حالى كه من زنده هستم بسيارى از مطالب كه از طرف بعض اشخاص يا بعض گروه‌ها در نوشتار و گفتارها به من نسبت مى‏دهند، برخلاف واقع است. امروز كتاب‌ها و رساله‏هاى فراوانى چاپ يا در دست چاپ است كه عامداً يا اشتباهاً براى دروغ پردازى و تاريخ سازى بنا شده است. بايد ملت عزيز بدانند كه ميزان در صحت آنچه به من نسبت داده شده است و مى‏شود نوشته‏هاى خود من و گفته‏هاى من كه ضبط شده است و گفته‏هاى من در زمان حياتم در روزنامه‏هاى كثيرالانتشار مى‏باشد و يا به شهادت دو نفر عادل از اهل علم، خالى از گرايش به احزاب يا گروههاى سياسى ثابت شود. و قيد آخر براى آن است كه بعض اشخاص سياسى براى مقاصد خويش توجيه دروغ را مى‏نمايند، گر چه به حسب ظاهر موصوف به ديانت باشند. به خداى تبارك و تعالى پناه مى‏برم از شرّ شيطان و نفس اماره ... روح‌اللَّه الموسوى الخمينى.» با پایان نیافتن‌اين رویه، سید احمد خمینی نامه مجددی به پدر مي‌نویسد که گاه جراید و بولتنها، سخنان شما را متفاوت نقل کرده‌اند، در‌اين موارد چه باید کرد و با تذکر‌ اين‌که «اين ترديد در جايى است كه دسترسى به صدا و خط حضرتعالى نيست و اين هم بسيار است چرا كه خيلى وقت‌ها است كه صحبت‌هاى جنابعالى را من و يا يكى ديگر از دوستان مى‏نويسيم و بعد از تصويب شما به مطبوعات و غيره مى‏دهيم، چه كسى بايد تشخيص دهد آن جمله از حضرتعالى است يا نه؟» همچنین مي‌پرسد که مسئله ديگر اين است كه تكليف نامه‏ها و نوشته‏ها و پيام‌ها و فيلم و نوارها و اشعارتان كه بطور كلى منتشر نشده است و در بايگانى دفتر موجود است را هم روشن بفرماييد.
  و امام پاسخی مي‌دهند که تشخیص آن را منحصر به فرزندشان مي‌کنند «از آنجا كه شما را بحمداللَّه تعالى در مسائل سياسى و اجتماعى صاحبنظر مى‏دانم و در تمامى فراز و نشيبها در كنار من بوده‏اى و هستى و با صداقت و كياست امور سياسى و اجتماعى اينجانب را متصدى هستى، لهذا شما را براى تنظيم و تدوين كليه مسائل مربوط به خود- كه بسا در رسانه‏هاى گروهى اختلافات و اشتباهاتى رخ داده است- انتخاب مى‏نمايم. و از خداوند متعال، كه حاضر و ناظر است، توفيقات شما را خواستارم. اميد است با صرف وقت و دقت نظر اين امر را به پايان برسانى.»

  اما در یک تخطی آشکار از‌ اين رویه، بدون آنکه مورد انتقاد مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی - که قائم مقام آن آقای انصاری در انتخابات اخیر بارها به موارد بسیار سطحی‌تر از ‌اين که علیه میرحسین موسوی بود واکنش نشان داده بود- قرار گیرد، در مقاله مذکور در ارگان‌ اين سازمان، متنی به امام منصوب مي‌گردد که‌ اينگونه آغاز مي‌گردد «علت اينكه آقايان را زحمت دادم اين بود كه نامه‌اي را عده‌اي از آقايان براي من نوشته و فرستاده‌اند كه شهادت داده‌اند ما اين افراد را مي‌شناسيم و تأييد مي‌كنيم و مسئله اين نيست كه چند نفر را بگيرند و محكوم كنند، بلكه قضيه اين است كه افراد مؤمن به انقلاب و جمهوري اسلامي را كنار بزنند و افرادي كه مخالفند كم كم روي كار بيايند... » و در ادامه مي‌نویسد که پس از توضيحاتي كه اعضاي حاضر در جلسه دادند، حضرت امام دو دستور مي‌دهند. يكي اينكه «اين پرونده بايد خاتمه داده شود». و ديگر اينكه «اين افراد را من خودم بايد درباره شان تحقيق كنم ...».

  یکی از متهمین‌اين پرونده در مصاحبه‌اي در دفاع از خود به سخنان امام استناد مي‌کند و مأخذ آنرا متنی اعلام مي‌کند که موسوی خوئینی‌ها در اختیار آنها قرار داده است. گویا‌اين متن منتشر شده همان متنی است که خوئینی‌ها منتشر نمود و مورد اعتراض حضار در جلسه قرار گرفت. اما آنچه مسلم است یکی از دلایل دستور امام (چه مسکوت ماندن باشد و چه خاتمه)، نامه 60 مسئول به‌ايشان و شهادت بر بیگناهی متهمین بوده است. در متن‌اين نامه که با امضای سید محمد خاتمي‌وزیر وقت ارشاد آغاز و با امضای عبدالکریم سروش خاتمه مي‌یابد، پس از مقدماتی آمده است « تا به امروز بیش از چند ماه است که جمعی از برادران مخلص و متعهد به اسلام و جمهوری اسلامي‌و از جمله یاران شهید رجايی که هر یک از ما یک و یا چند نفر از آنان را مي‌شناسیم، به اتهاماتی یکسر بی اساس و واهی و دردآور و زبانمال لال آنهم به خونخواهی آن شهید بزرگوار به بند کشیده شده‌اند [...] تا به امروز بنا به حرمت و حفظ شئونات قوه محترم قضائیه کلامي‌ابراز نکردیم ولی هنگامی‌که مسئله از حد خواص ناگهان به صفحه اول روزنامه داخل کشور کشیده مي‌شود و به دنبال آن دستاویز و خوراک برای رادیوهای بیگانه فراهم مي‌کند، ناچار از بازگو کردن‌اين درد شدیم و تقاضای امعان نظر عاجل داریم [...]» فارغ از‌اينکه در ابتدای امر برخی از دوستان همین جریان به بیگناهی کشمیری نیز شهادت داده بودند؛ ادعای بیگناهی آنها در میان امضای تک تک آنها نیز تنها منحصر به چند متهم است اما آن را به کل متهمان تعمیم داده‌اند.

  جملات امضا کنندگان نامه نیز،‌اينک پس از فرو افتادن نقاب نفاق از چهره برخی از متهمین، بسیار پند آموز است. به عنوان نمونه محمد‌هاشمی، ریاست وقت صدا و سیما، و از مؤسسین حزب کارگزاران در شهادت خود برای امام از 2 متهم نوشته است او نخست درباره محسن سازگارا یادآوری کرده است که او را از سال 1355 می‌شناسد و با ذکر صفاتی همچون جوانی پرجوش و خروش، متعهد و متدین و علاقه مند به انقلاب اسلامي‌ و کاملاً مؤمن به اهداف آن اظهار مي‌دارد از هر نوع وابستگی ا‌يشان را مبرا مي‌دانم، اتهام مذکور برای‌ايشان بسیار ناروا و ناجوانمردانه است. «برادر اکبر‌هاشمي‌رفسنجانی در ادامه در تبرئه خسرو تهرانی نیز مي‌نویسد» از آبان‌ماه 1359 در نخست وزیری با ‌ايشان آشنا شدم، همانند آقای سازگارا از جوانان متدین، مسلمان و علاقه مند به اسلام و انقلاب اسلامي ‌[...] کوچکترین اثری که بتوان در ‌ايشان حتی شک نمود دیده نشده است.» البته همه امضاکنندگان یک سیاق را اتخاذ نکرده‌اند، به عنوان نمونه حسین نمازی کسی را تبرئه نکرده و تنها خواستار دقت در روش رسیدگی شده است تا هتک حرمت صورت نگیرد، اما مرتضی الویری کل متهمین را یکجا تبرئه کرده و مي‌نویسد: «اگر جمله انقلاب فرزندان خود را مي‌خورد تنها یک مصداق در کشور ما داشته باشد، بدون تردید مصداقش همین عزیزان هستند...» در‌اين میان عناصری که به مکانیسم دستگاه قضا آشنا بودند، بدترین مواضع را به لحاظ حقوقی اتخاذ کردند.

  اسدالله بیات، خواستار فیصله پرونده در اسرع وقت مي‌شود و در ذیل نامه به امام مي‌نویسد: «با توجه به شناختی که از اکثریت‌اين برادران از نزدیک دارم و تعهدی که به اسلام و امام و انقلاب اسلامي‌دارند، مناسب است قوه قضائیه سریع و قاطع مسئله را فیصله داده و افراد خدوم و صادق را مورد تشویق قرار داده تا مردم از خدمات آنها بهره‌مند گردند»، دری نجف آبادی نیز بر حسب‌اينکه یکی از متهمان را 3 الی 4 سال مي‌شناسد و‌ اينکه عده‌اي که از نظر او متعهد و مؤمن هستند، دخالت آن فرد را در‌اين جنایت هولناک بعید مي‌دانند، به تبرئه او دست یازیده است.

  اما طنزترین بخش نامه، شهادت بهزاد نبوی است که خود در ردیف متهمین است. او اتهام وارده را از سوی بی‌بی‌سی و «عمال و اذناب داخلیش عنوان مي‌کند و متهمین را نزدیک ترین و صدیق ترین یاران رجايی شهید مي‌نامد.
  از دیگر امضا کنندگان‌اين نامه که امروز چهره‌های شناخته شده‌اي هستند، مي‌توان به علی اکبر محتشمی، روغنی زنجانی، شافعی، زالی، سرحدی زاده، عابدی جعفری، عطاءالله مهاجرانی،‌هادی غفاری، محسن صفائی فرهانی، مصطفی تاج زاده، کمال خرازی، مرتضی حاجی و ... اشاره کرد. جالب‌اينجا است که امضا کنندگان‌اين نامه را مي‌توان به چند دسته تقسیم کرد.

  حامیان نشاندار منتظری، اعضای سازمان مجاهدین انقلاب، اعضای مجمع روحانیون مبارز و افرادی که اگرچه آن روز عضو تشکلی نبودند اما در آينده از مؤسسین و حامیان اصلی احزاب کارگزاران و مشارکت گردیدند.

  بسم الله الرحمن الرحيم

  حضور محترم حضرت آيت‌الله العظمي امام خميني

  رهبر كبير انقلاب اسلامي مد ظله‌العالي علي رئوس المسلمين

  با سلام و آرزوي سلامت و طول عمر پربركت براي آن وجود مقدس و پيروزي هرچه سريعتر جندالله بر بعثيان عفلقي و توفيق روزافزون براي خادمان با سلام از درگاه احديت جل جلاله، اينجانبان امضا‌كنندگان زير به لحاظ شرايط سرنوشت‌ساز حاكم بر جمهوري اسلامي بر آن شديم كه از سر صدق درد خود پيش دردآشناي جهان اسلام بريم تا ان‌شاء‌الله درماني درخور حكومت حق مقرر گردد.

  تا به امروز بيش از چند ماه است كه جمعي از برادران مخلص و متعهد به اسلام و جمهوري اسلامي و از جمله ياران شهيد رجايي كه هر يك از ما يك يا چند نفر از آنان را مي‌شناسيم به اتهاماتي يكسر بي‌اساس و واهي و دردآور و زبانمان لال، آن‌هم به خونخواهي آن شهيد بزرگوار، به بند كشيده شده‌اند.

  شايد مشكلات و مصائبي كه هر روز در ابعاد گوناگون فراروي انقلاب اسلامي قرار مي‌دهند مانع از آن گرديده كه به روند حذف تدريجي و آرام نيروهاي مخلص و مؤمن و تلاشگر براي جمهوري اسلامي كه به صور مختلف اسير خط‌بازي‌ها و برچسب‌ها و تله‌هاي گوناگون مي‌گردند، توجه كافي مبذول گردد و اين حركات در لابه‌لاي مسائل روز به نحوي چهره پنهان مي‌كند، ولي آيا همچنان بي‌دفاع گذاردن برادراني كه يكسر در مسئوليت‌هاي مختلف فارغ از اين حركات سرگرم خدمت و مبارزه در سنگرهاي مختلف جمهوري اسلامي هستند، تا كجا مي‌تواند ادامه يابد؟

  ما هم‌اكنون مشاهده مي‌كنيم كه نيروهاي مؤمن و انقلابي جوان كشور، مضطرب و نگران چگونگي برخورد با اين مسئله هستند و از كنار هم قرار دادن مسائلي از اين دست و توقعي كه از نظام جمهوري اسلامي ايران دارند، جوياي تكليف‌اند؟
  مطلب صرفاً بر سر اين برادران مخلص نيست كه در راه دوست هر آنچه كه رسد نيكوست و از ادعاي دوستي تا به دوست رسيدن هزاران وادي، نگراني اينجاست كه ابعاد و پيامدهاي اين اتفاقات صدمات جبران‌ناپذيري به جمهوري اسلامي وارد آورد.
  تا به امروز بنا به حرمت و حفظ شئونات قوه محترم قضائيه كلامي ابراز نكرديم، ولي هنگامي كه مسئله از حد خواص ناگهان به صفحه اول روزنامه داخل كشور كشيده مي‌شود و به دنبال آن دستاويز و خوراك براي راديوهاي بيگانه فراهم مي‌آيد ناچار از بازگو كردن اين درد شديم و تقاضاي امعان نظر عاجل داريم كه ان‌شاء‌الله خداوند عاقبت ما را ختم به خير كند و از نعمت دعاي حضرت امام بهره‌مند سازد وما النصرالله من عندالله. والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته


  1- سيدمحمد خاتمي وزير ارشاد اسلامي
  2- محمدرضا آيت‌اللهي وزير معادن و فلزات
  3- علي‌اكبر محتشمي وزير كشور
  4- مسعود زنجاني وزير برنامه و بودجه
  5- غلامرضا شافعي وزير صنايع
  6- عباسعلي زالي وزير كشاورزي
  7- ابوالقاسم سرحدي‌زاده وزير كار و امور اجتماعي
  8- حسن عابدي جعفري وزير بازرگاني
  9- بهزاد نبوي وزير صنايع سنگين
  10- محمدتقي بانكي وزير نيرو
  11- حسين نمازي وزير سابق اقتصادي و دارايي
  12- محمدعلي نجفي وزير سابق فرهنگ و آموزش عالي
  13- محمد ميرصادقي وزير سابق كار
  14- محمدشهاب گنابادي وزير سابق مسكن و شهرسازي
  15- سيدمصطفي هاشمي مشاور نخست‌وزير و وزير سابق صنايع
  16- هادي منافي معاون نخست‌وزير و وزير سابق بهداري
  17- عطاالله مهاجراني معاون نخست‌وزير
  18- طهماسب مظاهري معاون نخست‌وزير و سرپرست بنياد مستضعفان
  19- محسن نوربخش رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
  20- اسدالله بيات نماينده مجلس شوراي اسلامي
  21- صادق خلخالي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  22- عباس دوزدوزاني نماينده مجلس شوراي اسلامي
  23- احمد عزيزي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  24- سيدعباس موسوي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  25- فخرالدين حجازي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  26- مرادعلي احمدي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  27- اكبر حميدزاده نماينده مجلس شوراي اسلامي
  28- عبدي محمد ميرزايي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  29- هادي غفاري نماينده مجلس شوراي اسلامي
  30- جعفر سعيديان نماينده مجلس شوراي اسلامي
  31- قربانعلي دري نجف‌آبادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  32- قاضي‌زاده هاشمي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  33- غلامحسين نادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  34- سيدابوالحسن حائري‌زاده نماينده مجلس شوراي اسلامي
  35- محمدعلي هادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  36- سيدمحمدكاظم موسوي بجنوردي نماينده سابق مجلس و رئيس بنياد دايره‌المعارف بزرگ اسلامي
  37- محمد هاشمي مديرعامل صداوسيما
  38- محسن صفايي فراهاني معاون امور دفاعي وزارت صنايع سنگين
  39- ابوالقاسم جمشيدي معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع
  40- محمد باقريان معاون وزير صنايع سنگين و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش
  41- حسن رمضانپور معاون طرح و برنامه وزارت صنايع سنگين
  42- ناصر رضايي معاون اداري و مالي وزارت صنايع سنگين
  43- مسعود كرباسيان معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع سنگين
  44- سيدعبدالواحد موسوي معاون وزارت ارشاد اسلامي
  45- سيدمصطفي تاج‌زاده معاون وزارت ارشاد اسلامي
  46- صباح زنگنه معاون وزارت ارشاد اسلامي
  47- محمدامين سازگارنژاد معاون وزارت كشاورزي
  48- حسين فاضل معاون وزارت كشاورزي
  49- بهروز ماكويي معاون وزارت كشاورزي
  50- سيدحسن طباطبايي معاون وزارت كشاورزي
  51- محمد هندي معاون وزارت برنامه و بودجه
  52- مرتضي الويري معاون وزارت برنامه و بودجه
  53- مهدي سيداصفهاني معاون وزارت صنايع سنگين
  54- زرهاني معاون وزارت آموزش و پرورش
  55- اسماعيل حبيب‌الله‌زاده مشاور وزير صنايع سنگين
  56- سيدكمال خرازي رئيس خبرگزاري جمهوري اسلامي و تبليغات شوراي عالي دفاع
  57- مرتضي حاجي استاندار مازندران
  58- تقي امانپور عضو جهاد سازندگي
  59- محمد جعفري عضو دفتر تبليغات

  60- عبدالكريم سروش محقق و استاد دانشگاه و عضو سابق ستاد انقلاب فرهنگي

  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  اسامي زير جزو 60 نفري هستند كه نامه محرمانه به امام(ره) درخصوص شهادت بر بيگناهي متهمان پرونده انفجار نخست وزيري را به امضا رساندند.

  اين نامه با امضاي سيدمحمد خاتمي آغاز و با امضاي عبدالكريم سروش خاتمه مي‌يابد.

  در اين بخش اسامي افراد و بعضاً جملاتي كه در تبرئه متهمين نوشته‌اند، مي‌آيد كه البته در برخي از موارد به دليل ناخوانا بودن متن در سند اصلي، از كروشه استفاده شده است.

  1- سرحدي زاده، وزير كار و امور اجتماعي
  2- اسدالله بيات، نماينده مجلس (با توجه به شناختي كه از اين [...] از نزديك دارم و تعهدي كه به اسلام و امام و انقلاب اسلامي دارند، مناسب است قوه قضائيه سريع و قاطع مسئله را فيصله داده و افراد خدوم و صادق را مورد تشويق قرار داده (تا مردم) از خدمات آنها بهره‌مند گردند.
  3- احمد عزيزي، نماينده مجلس
  4- سيدعباس موسوي، نماينده مجلس
  5- محسن صفايي فراهاني، معاون امور دفاعي وزارت صنايع سنگين
  6- ابوالقاسم جمشيدي، معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع
  7- محمد باقريان، معاون وزير صنايع سنگين و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران
  8- حسن رمضان‌پور، معاون طرح و برنامه وزارت صنايع سنگين
  9- صادق خلخالي، نماينده مجلس
  10- بهروز ماكوئي


  بسمه تعالي
  تا آنجايي كه اين حقير از برادران خسرو تهراني و محمد رضوي شناخت دارم، افرادي به دور از هرگونه خدعه و نيرنگ مي باشند و همواره در تحقق عالي اسلامي كوشا بودند.
  11- ناصر رضايي، معاون اداري و مالي وزارت صنايع سنگين
  12- مسعود كرباسيان، معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع سنگين
  13- محمد هاشمي، مديرعامل صدا و سيما

  بسمه تعالي
  اينجانب محمد هاشمي با دو نفر از آقايان كه در اتهام و در حال حاضر در بند به شرحي كه ذكر مي‌شود، آشنايي دارم:
  1- آقاي محسن سازگارا. ايشان را از سال 1355 مي‌شناسم. جواني پرجوش و خروش، متعهد و متدين و علاقه‌مند به انقلاب اسلامي و كاملاً مؤمن به اهداف آن. از هر نوع وابستگي‌ ايشان را مبرا مي‌دانم. اتهام مذكور براي ايشان بسيار ناروا و ناجوانمردانه است.
  2- خسرو تهراني. از آبان ماه 1359 در نخست وزيري با ايشان آشنا شدم. همانند آقاي سازگارا از جوانان متدين مسلمان و علاقه‌مند به اسلام و انقلاب اسلامي و سختكوش در جهت تحقق آرمان‌هاي آن بود. از هر جهت مورد تأييد برادر شهيد رجايي بود.
  كوچك‌ترين اثري كه بتوان در ايشان حتي شك نمود، ديده نشده است.
  اتهام مذكور را به ايشان نيز بسيار ناروا و ناجوانمردانه مي‌دانم. از خداوند تبارك و تعالي درخواست دارم كه ما را از همه انحرافات مصون بدارد.
  14- عباس دوزدوزاني، نماينده مجلس
  15- محمدتقي بانكي، وزير نيروي جمهوري اسلامي ايران

  بسمه تعالي
  با توجه به شناختي كه نسبت به افراد در بند بخصوص برادران محسن سازگارا و خسرو تهراني دارم، يقين دارم كه اثرات منفي اين گونه برخوردها بسيار زياد بوده و درخواست حقير اين است كه در اين امر خطير با بي‌نظري و سرعت عمل شود.
  16- اسماعيل حبيب‌الله‌زاده، مشاور وزير صنايع سنگين
  17- سيدكمال خرازي، رئيس خبرگزاري جمهوري اسلامي و تبليغات شوراي عالي دفاع

  بسمه تعالي
  اين حقير نيز [...] از برادران در بند را از نزديك مي‌شناسم و اميدوارم هر چه سريع‌تر موجبات استخلاص ايشان در يك بررسي بي‌نظر و سريع فراهم گردد.
  18- محمدشهاب گنابادي، وزير سابق مسكن و شهرسازي
  19- سيدعبدالواحد موسوي (لاري)، معاون وزارت ارشاد اسلامي
  20- محسن نوربخش، رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
  21- حسين فاضل، معاون وزارت كشاورزي
  22- سيدمصطفي هاشمي، مشاور نخست وزير و وزير سابق صنايع

  بسمه تعالي
  اينجانب با شناختي كه از برخي برادران دارم، ايشان را مبرا از هرگونه سوء عمل و سوء نظر دانسته و از خداوند متعال آزادي
  هر چه سريع‌تر ايشان را مسئلت نمايم.
  23- محمدامين سازگارنژاد، معاون وزارت كشاورزي

  بسمه تعالي
  با توجه به مسئوليت اين برادران، اگر رسيدگي بي طرفانه و سريع نشود، مسئوليت‌پذيري در جمهوري اسلامي دچار خلل خواهد شد.
  24- هادي منافي
  25- تقي امان‌پور، عضو جهاد سازندگي

  بسمه تعالي
  با شناختي كه از برادر سيدمحمد رضوي [...] ان‌شاءالله از هرگونه انحرافي و [...] و هر چه زودتر موجبات [...] ايشان و آزادي ايشان [...]
  26- مرتضي حاجي، استاندار مازندران
  27- محمد جعفري، عضو دفتر تبليغات
  28- اكبر حميدزاده، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  شناختي كه از سوابق برادر ايماني، آقاي خسرو تهراني در زندان و حسن و صداقت انقلابي وي در مسئوليت‌هاي بعد از انقلاب دارم، به پاكي و خلوص وي شهادت شرعي مي‌دهم.
  29- عبدي محمد ميرزايي، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  رسيدگي سريع مسائل بر حسب واقع و ختم عادلانه مسئله كه بيش از اين اسباب تبليغات مشكوك نشود مورد درخواست است.
  30- زرهاني، معاون وزارت آموزش و پرورش
  بسمه تعالي
  با توجه به اطلاعاتي كه از خدمات گذشته اين برادران شنيده‌ام ارتكاب چنين اعمالي توسط آنان را غير‌ممكن و باورنكردني مي‌دانم.
  31- مهدي سيد‌اصفهاني، معاون وزارت صنايع سنگين، استاديار دانشگاه صنعتي اميركبير، عضو و دبير جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران، عضو گروه فني و مهندسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
  32- عباسعلي زالي، وزير كشاورزي
  33- مسعود زنجاني، وزير برنامه و بودجه
  شناختي كه از برادر محسن سازگارا دارم، ويژگي كه از برادر خسرو تهراني شنيده‌ام، قابل قبول نيست كه با اين برادران چنين برخورد مي‌شود كه مايه [...] نيروهاي مخلص و وفادار خواهد شد.
  34- غلامرضا شافعي، وزير صنايع
  35- علي‌اكبر محتشمي، وزير كشور

  بسمه تعالي
  با توجه به آبرو و حيثيت افرادي مسلمان و مورد تأييد بسياري از بزرگان اسلام و روحانيت و چند سالي كه پس از پيروزي انقلاب داشته‌اند، قوه قضائيه همانند [...] ديگر برخورد غير‌صحيح تاكنون داشته است، اميدواريم با اوامري كه به اين دستگاه ابلاغ مي‌شود، روش اين دستگاه تصحيح گردد.
  36- حسن عابدي جعفري، وزير بازرگاني
  37- محمدرضا آيت‌اللهي، وزير معادن و فلزات
  ان‌شاء‌الله با پيگيري و تسريع در اين امر اذهان جوانان حزب‌الله روشن شود و از آبرو و حيثيت برادران مؤمن به صورت مؤثر دفاع شود.
  38- مرادعلي احمدي، نماينده مجلس
  39- عطاء‌الله مهاجراني، معاون نخست‌وزير

  بسمه تعالي
  آنچه اهميت دارد، بررسي عاجل و بدون پيشداوري اين تقاضاست. مع‌الاسف [...] مراجع ذي‌ربط، با پيشداوري [...] با كار پرداخته و [...]
  40- سيدحسن طباطبايي، معاون وزارت كشاورزي
  41- محمد ميرصادقي، وزير سابق كار، بنياد شهيد

  بسمه تعالي
  اينجانب با كمال تأسف و به عنوان وزير كار كابينه شهيد رجايي و شهيد باهنر از وقوع چنين حوادثي در نظام جمهوري اسلامي و به نام آن عزيزان متأثر و متألم مي‌باشم.
  42- سيدمحمد كاظم موسوي بجنوردي، نماينده سابق مجلس و رئيس بنياد دايره‌المعارف بزرگ اسلامي

  بسمه تعالي
  حقير سال‌ها در سلول شاه در كنار خسرو تهراني بودم. در آن ايام كه هيچ نشانه‌اي از پيروزي ما و تشكيل حكومت اسلامي نبود، من و خسرو تهراني در سلول كتاب ولايت فقيه حضرتعالي را كه در زندان مخفيانه وارد شده بود، مباحثه مي‌كرديم. او در كنار ما و عليه منافقين بود.
  43- فخرالدين حجازي، نماينده مجلس
  اينجانب آقاي سازگارا را از قبل از انقلاب مي‌شناسم كه جواني مؤمن و پاك و انقلابي بود و آقاي خسرو تهراني را هم پس از انقلاب در مواقف عديده بر صداقت و ايمان [...] اميد كه رفع سوء‌تفاهم شود.
  44- محمد هندي، معاون وزارت برنامه و بودجه

  بسمه تعالي
  خواست منافقين و دشمنان اسلام ايجاد شك و بدبيني نسبت به برادران شناخته شده ديني است. اينجانب برادر خسرو تهراني را متعهد به اسلام و خدمتگزار انقلاب اسلامي مي‌شناسم.
  45- سيدحسين قاضي‌زاده هاشمي، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  اينجانب در مدتي كه توفيق خدمت در جبهه‌هاي نور عليه ظلمت جنگ تحميلي داشتم ناظر بر همكاري صادقانه اين عزيزان بودم و آنان را افرادي مخلص براي جمهوري اسلامي مي‌دانم.
  46- غلامحسين نادي، نماينده مجلس
  نامبردگان [...] در تماس بوده شهادت مي‌دهم كه از افراد صالح و نافع براي جمهوري اسلامي بوده‌اند.
  47- سيدابوالحسن حائري‌زاده، نماينده مجلس
  48- هادي غفاري، نماينده مجلس
  49- طهماسب مظاهري، معاون نخست‌وزير و سرپرست بنياد مستضعفان

  بسمه تعالي
  اينجانب از اولين سال پيروزي انقلاب اسلامي با برادر سازگارا آشنا شدم، با توجه به خصوصيات اخلاقي و اعتقادي ايشان، امكان دخالت ايشان در اين جنايت بسيار بعيد به نظر مي‌رسد. اميد است با سرعت زياد و با بررسي بي‌نظير مسائل روشن شود و اين پرونده نيز به سرنوشت ساير احكام توفيقي دچار نشود. ان‌شاء‌الله تحمل زحمات و ناملايمات براي همه مؤمنين بي‌گناه، اجر اخروي در بر داشته باشد و موجب ارتقاي نظام آنها نزد خداوند تبارك و تعالي شود.
  50 – محمد علي نجفي، وزير فرهنگ و آموزش عالي كابينه شهيد باهنر
  51 – سيد محمد خاتمي، وزير ارشاد اسلامي

  بسمه‌تعالي
  بعضي برادران را از نزديك مي‌شناسم و آنان را افرادي صالح مي‌دانم از اين گذشته حيثيت افراد مطرح است و به نظر مي‌رسد كه قوه قضائيه در چنين موردي بايد، با سرعت براي [...] خداي ناخواسته حيثيت افراد مورد تعرض برخي اغراض قرار بگيرد و اعتماد مردم به جريان [...] جمهوري اسلامي بيشتر گردد [...]
  52 – صباح زنگنه، معاون وزارت ارشاد اسلامي
  53- محمد علي هادي، نماينده مجلس

  بسم‌الله الرحمن الرحيم
  بنده برادر محسن سازگارا را از نزديك مي‌شناسم، ايشان در پاريس در خدمت امام و سپس در ايران در كارهاي مختلف من‌جمله در [...] مجدانه براي جمهوري اسلامي فعاليت داشت. برادر خسرو تهراني را نيز بعد از انقلاب در مراحل مختلف ديده و در تماس با وي بوده‌ام و جز تلاش و كوشش جهت برقراري نظم و امنيت و دلسوزي براي جمهوري اسلامي از وي نديدم.
  من بسيار بعيد مي‌دانم كه اين برادران در جريان انفجار نخست‌وزيري تقصيري داشته باشند.
  البته قوه قضائيه مستقل است و بايد با كمال بي‌طرفي و به دور از جوسازي و جنجال و در نامه‌اي پرونده را رسيدگي و در صورتي‌كه برادران تبرئه شده و اتهامات واهي بوده بايد به صورت شايسته از آنان اعاده حيثيت شود، ضمناً اين نامه محرمانه است.
  54 – جعفر سعيديان، نماينده مجلس

  بسمه‌تعالي
  اميدوارم كه قوه قضائيه هرچه سريعتر به اين جريان رسيدگي كرده و [...] مشكوك پايان داده شود و اينجانب خسرو تهراني را از زندان مي‌شناسم. فردي معتقد و علاقه‌مند به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي است و بسيار بعيد است كه بتوان چنين اتهامي را به او نسبت داد.
  55- قربانعلي دري نجف‌آبادي، نماينده مجلس

  بسمه‌تعالي
  برادر محترم آقاي حسن كامران را چند سال است، 3 الي 4 سال مي‌شناسم و برادران متعهد و مؤمن ديگر از قبل از انقلاب با نامبرده آشنا هستند، دخالت نامبرده را در اين جنايت هولناك بعيد مي‌دانند.
  اميد است دستگاه قضايي بتواند ريشه جنايت را يافته و مسببين آن را به جزاي عدل برساند. والسلام عليك و رحمه‌الله
  56 – مرتضي الويري، معاون پارلماني وزارت برنامه و بودجه

  بسمه‌تعالي
  اگر جمله انقلاب فرزندان خود را مي‌خورد تنها يك مصداق در كشور، داشته باشد بدون ترديد مصداقش همين عزيزان هستند. اسارت افرادي چون محمد رضوي و خسرو تهراني كه قبل از انقلاب شكنجه رژيم و ( ) و بايكوت منافقين و بعد از انقلاب فشار و رنج كار شبانه‌روزي و خالصانه را جهت تثبيت انقلاب عمل كرده‌اند به چه معناست و چگونه قابل تحمل است؟
  آثار منفي و تخريبي اين گونه وقايع در حماسه اسلامي و در روحيه مؤمنين آنقدر زياد است كه با هيچ عبارتي قابل بيان نمي‌باشد. اميدواريم با رهنمودهاي حضرت امام نگراني برطرف شود و اين انقلاب مقدس از درون ضربه نخورد.
  57 – حسين نمازي

  بسمه‌تعالي
  چون اعاده حيثيت برخلاف اتهام و هتك حيثيت دشوار است لذا روش‌هايي بايد اتخاذ گردد كه رسيدگي‌هاي قضايي موجب هتك حرمت و حيثيت افراد نگردد.
  58 – عبدالكريم سروش، عضو سابق ستاد انقلاب فرهنگي

  بسمه‌تعالي
  اين جانب آقاي محسن سازگارا را از نزديك مي‌شناسم و كمتر كسي را در صداقت و كفايت و داوري و خدمتگزاري و هوشمندي و ايمان به مانند وي ديده‌ام. [...]
  59- مصطفي تاج زاده
  60 – بهزاد نبوي، وزير صنايع سنگين
  امام بزرگوار
  بعد از عرض سلام و آرزوي طول عمر با عزت براي جنابعالي، بارها مصمم شدم كه در اين‌باره شخصاً مصدع اوقات شريفتان شده و رنجنامه‌اي تقديم حضورتان گردد تا مستحضر شويد كه در حيات آن رهبر عزيز (كه خداوند تا انقلاب مهدي(عج) مستدام بدارد)، چه به روز ياران اسلام، انقلاب و امام مي‌آيد و چه مظلومانه نزديكترين و صديقترين ياران رجايي شهيد توسط «بي‌.بي‌.سي» و عمال و اذناب متهم به قتل وي شده و در واقع با روش خائنانه ديگري ترور شده و از [...] خارج و با حذف آنها و يأس و گوشه‌گيري عده‌اي ديگر، عملاً راه براي منفعت‌طلبان وابسته بازمي‌گردد. ولي به دو دليل به همين چند جمله بسنده مي‌كنم و اين‌كه اطمينان يافته‌ام جنابعالي اشراف كامل به مسئله، بيش از همه ما صلاح اسلام، انقلاب و نظام را مي‌دانيد.
  دوم اين‌كه دادستاني كل كشور را در پي دستورات جنابعالي مصمم يافتم و رجاء واثق يافتم كه گرچه با به بار آمدن سختي‌ها و بي‌آبرويي‌هاي موقت براي فرزندان مخلص انقلاب، حقايق روشن و «سيه‌روي شود هر كه در او غش باشد» تنها تقاضاي دستور تسريع دارم.

  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,012 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42

  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  نامه اي براي تبرئه متهمان انفجار نخست وزيري
  محمد مهدي اسلامي: پس از درج گزارشي پيرامون فراز و فرود رهايي متهمين انفجار نخست وزيري از مجازات در سايت؛پيام هايمکرر خوانندگانسايت حاکي از علاقه‌مندي افکار عمومي در خصوص پرداختن دقيقتر و کامل‌تر به اين پرونده بود.

  يکي از سؤالاتي که براي بسياري از خوانندگان مطرح گرديده، پیرامون نامه شهادت بر برائت متهمین توسط برخی مسئولین وقت به امام و دستور‌ايشان بود. بررسی‌اين نامه از آن رو حائز اهمیت است که با گذشت بیش از 23 سال و تغییر دیدگاه بسیاری از سیاسیون، امضا کنندگان آن در انتخابات اخیر و حوادث پس از آن مواضعی بسیار مشابه اتخاذ کردند و به عبارت دیگر نمایانگر ریشه‌های فکری مشترک میان تبرئه کنندگان متهمین شهادت شهیدان رجایی و باهنر و طيفي از اغتشاشگران امروز است.

  البته بنا نداريم كه تمام امضا كنندگان اين نامه را كه قطعاً اقدامي منطقي نيست ـ‌ متهم سازد بلكه با يادآوري يك سند تاريخي ، خوانندگان محترم را به قضاوت دعوت مي كند .

  توضیح داده شد که پرونده انفجار نخست وزیری توسط گروهی به مسئولیت بهزاد نبوی خارج از روال قانونی و قضایی تحت بررسی قرار گرفت؛ با حساسیت قوه قضائیه و انحلال‌اين کمیته، در اولین مراحل تحقیق گروه، نبوی مورد سوءظن بازپرس ویژه قرار می‌گیرد و به دستور وی، این گروه منحل و بعضی از اعضای آن بازداشت می‌گردند. اما بهزاد نبوی با برخورداری از اهرم‌های فشار گوناگون توانست مانع از رسیدگی کامل به پرونده گردد. یکی از پشتیبانان او در این عرصه، موسوی خوئینی‌ها بود. او مانع از بازجویی از حجاریان و نبوی مي‌گردد و حتی آنگونه که برخی از حاضران نقل مي‌کنند، خوئینی‌ها با جعبه شیرینی به دیدن متهمین مي‌رود و آنها را دعوت به استقامت کرده و از رهایی نزدیک آنها خبر می‌دهد.

  او همچنین دستور می‌دهد تا متهمین کنار هم باشند که علی‌رغم توضیح در این خصوص که موارد اتهامي‌اینها یکی است و هنوز تحقیقات تمام نشده و دادگاه نیز در پیش است و این امر می‌تواند باعث تبانی شده و در روند رسیدگی اخلال ایجاد کند، او تأکید می‌کند که این دستور همین امشب انجام گردد که این امر موجب اعلام استعفای مسئولین پرونده می‌شود و خوئینی‌ها نیز با ابراز این که تاکنون با شما مماشات کرده‌ام، می‌گوید همین فردا تکلیف شما را روشن می‌کنم. همزمان رازینی به نقل از آقاي منتظری اعلام می‌کند که قائم مقام (وقت) رهبری گفته‌اند اگر چیزی نیست، آزاد کنید! این اقدامات اما مورد انتقاد برخی مسئولین وقت شورای عالی قضایی قرار می‌گیرد که خواستار ادامه تحقیقات و تعیین تکلیف پرونده‌ها در دادگاه شده بودند. اما سرانجام پرونده که بارها با فشارهایی مواجه گردیده بود، متوقف گردید. در این میان 61 تن از وزرا، نمایندگان و مسئولین توماری به دفاع از متهمین امضا می‌نمایند و به محضر حضرت امام(ره) ارسال می‌نمایند و همزمان 62 نماینده مجلس نیز به قوه قضائیه تذکر داده و خواستار پیگیری جدی پرونده نخست وزیری می‌شوند.

  این طومار و تذکر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و متعاقب ارسال تومار به حضرت امام، ایشان آیت‌الله اردبیلی، رئیس وقت شورای عالی قضایی، موسوی خوئینی‌ها دادستان وقت کل و دادستان وقت انقلاب تهران را به حضور می‌طلبند. آن‌گونه که گفته شده است، حضرت امام در آن جلسه بسیار عصبانی بوده‌اند و پس از استماع گزارش‌ها و تأکید موسوی‌خوئینی‌ها به این که «به پرونده رسیدگی نمودیم و مسئله خاصی در پرونده‌ها وجود ندارد»، دستوری می‌دهند که دوگونه نقل شده است. برخی نظر امام را این گونه می‌دانند که ایشان به دلیل شرایط جنگی کشور و بحران‌هایی که به سبب اختلافات حاصل از این پرونده پدید آمده بود، فرموده‌اند: «فعلاً مسکوت بماند.» برخی دیگر نیز مدعی‌اند که امام فرمودند که «متهمین را آزاد و پرونده را مختومه نمایید.» دادستان انقلاب تهران بلافاصله دستور امام مبنی بر آزادی متهمین را اجرا می‌کند اما درباره روند قضایی پرونده و این‌که دستور امام مسکوت ماندن یا مختومه شدن آن است اختلافی پدید مي‌آید. سرانجام موسوی خوئینی‌ها خود مصاحبه کرده و از قول امام خبر از مختومه شدن پرونده مي‌دهد.

  جملات امام در آن جلسه اما از سوی خوئینی‌ها در محافل به گونه‌اي نقل مي‌گردد که مورد انتقاد دیگر حضار قرار مي‌گیرد. نکته جالب‌اينجا است که به رغم حساسیت بالای‌اين جلسه و علی رغم تلاش متهمین برای نسبت دادن مختومه شدن پرونده به امام، جملات امام در صحیفه نور درج نمي‌گردد. ‌اين اقدام با توجه به حضور چهره‌های نزدیک به خوئینی‌ها در مجموعه تدوین کننده صحیفه نور، مي‌تواند دو گونه تأویل گردد، یا با استناد به‌ اين‌که ‌اين سخنان محرمانه بوده است، از درج آن خودداری شده تا نسخه مخدوش خوئینی‌ها همچنان مستند بماند و یا امام برای جلوگیری از بالا گرفتن دوباره اختلافات، دستور به عدم انتشار واقعیت آن جلسه داده‌اند. اما در خردادماه سال گذشته «عصرنو»، نشریه داخلی سازمان مجاهدین انقلاب در مقاله‌اي که تلاش مي‌نمود اعضای‌اين سازمان را از اتهامشان در پرونده مبرا نماید؛ جملاتی را به امام نسبت داد که طبق حکم صریح امام مسموع نیست؛ بنیانگذار کبیر انقلاب در نامه‌اي در پاسخ به سؤال فرزندشان فرموده بودند:

  «مع الأسف در حالى كه من زنده هستم بسيارى از مطالب كه از طرف بعض اشخاص يا بعض گروه‌ها در نوشتار و گفتارها به من نسبت مى‏دهند، برخلاف واقع است. امروز كتاب‌ها و رساله‏هاى فراوانى چاپ يا در دست چاپ است كه عامداً يا اشتباهاً براى دروغ پردازى و تاريخ سازى بنا شده است. بايد ملت عزيز بدانند كه ميزان در صحت آنچه به من نسبت داده شده است و مى‏شود نوشته‏هاى خود من و گفته‏هاى من كه ضبط شده است و گفته‏هاى من در زمان حياتم در روزنامه‏هاى كثيرالانتشار مى‏باشد و يا به شهادت دو نفر عادل از اهل علم، خالى از گرايش به احزاب يا گروههاى سياسى ثابت شود. و قيد آخر براى آن است كه بعض اشخاص سياسى براى مقاصد خويش توجيه دروغ را مى‏نمايند، گر چه به حسب ظاهر موصوف به ديانت باشند. به خداى تبارك و تعالى پناه مى‏برم از شرّ شيطان و نفس اماره ... روح‌اللَّه الموسوى الخمينى.» با پایان نیافتن‌اين رویه، سید احمد خمینی نامه مجددی به پدر مي‌نویسد که گاه جراید و بولتنها، سخنان شما را متفاوت نقل کرده‌اند، در‌اين موارد چه باید کرد و با تذکر‌ اين‌که «اين ترديد در جايى است كه دسترسى به صدا و خط حضرتعالى نيست و اين هم بسيار است چرا كه خيلى وقت‌ها است كه صحبت‌هاى جنابعالى را من و يا يكى ديگر از دوستان مى‏نويسيم و بعد از تصويب شما به مطبوعات و غيره مى‏دهيم، چه كسى بايد تشخيص دهد آن جمله از حضرتعالى است يا نه؟» همچنین مي‌پرسد که مسئله ديگر اين است كه تكليف نامه‏ها و نوشته‏ها و پيام‌ها و فيلم و نوارها و اشعارتان كه بطور كلى منتشر نشده است و در بايگانى دفتر موجود است را هم روشن بفرماييد.
  و امام پاسخی مي‌دهند که تشخیص آن را منحصر به فرزندشان مي‌کنند «از آنجا كه شما را بحمداللَّه تعالى در مسائل سياسى و اجتماعى صاحبنظر مى‏دانم و در تمامى فراز و نشيبها در كنار من بوده‏اى و هستى و با صداقت و كياست امور سياسى و اجتماعى اينجانب را متصدى هستى، لهذا شما را براى تنظيم و تدوين كليه مسائل مربوط به خود- كه بسا در رسانه‏هاى گروهى اختلافات و اشتباهاتى رخ داده است- انتخاب مى‏نمايم. و از خداوند متعال، كه حاضر و ناظر است، توفيقات شما را خواستارم. اميد است با صرف وقت و دقت نظر اين امر را به پايان برسانى.»

  اما در یک تخطی آشکار از‌ اين رویه، بدون آنکه مورد انتقاد مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی - که قائم مقام آن آقای انصاری در انتخابات اخیر بارها به موارد بسیار سطحی‌تر از ‌اين که علیه میرحسین موسوی بود واکنش نشان داده بود- قرار گیرد، در مقاله مذکور در ارگان‌ اين سازمان، متنی به امام منصوب مي‌گردد که‌ اينگونه آغاز مي‌گردد «علت اينكه آقايان را زحمت دادم اين بود كه نامه‌اي را عده‌اي از آقايان براي من نوشته و فرستاده‌اند كه شهادت داده‌اند ما اين افراد را مي‌شناسيم و تأييد مي‌كنيم و مسئله اين نيست كه چند نفر را بگيرند و محكوم كنند، بلكه قضيه اين است كه افراد مؤمن به انقلاب و جمهوري اسلامي را كنار بزنند و افرادي كه مخالفند كم كم روي كار بيايند... » و در ادامه مي‌نویسد که پس از توضيحاتي كه اعضاي حاضر در جلسه دادند، حضرت امام دو دستور مي‌دهند. يكي اينكه «اين پرونده بايد خاتمه داده شود». و ديگر اينكه «اين افراد را من خودم بايد درباره شان تحقيق كنم ...».

  یکی از متهمین‌اين پرونده در مصاحبه‌اي در دفاع از خود به سخنان امام استناد مي‌کند و مأخذ آنرا متنی اعلام مي‌کند که موسوی خوئینی‌ها در اختیار آنها قرار داده است. گویا‌اين متن منتشر شده همان متنی است که خوئینی‌ها منتشر نمود و مورد اعتراض حضار در جلسه قرار گرفت. اما آنچه مسلم است یکی از دلایل دستور امام (چه مسکوت ماندن باشد و چه خاتمه)، نامه 60 مسئول به‌ايشان و شهادت بر بیگناهی متهمین بوده است. در متن‌اين نامه که با امضای سید محمد خاتمي‌وزیر وقت ارشاد آغاز و با امضای عبدالکریم سروش خاتمه مي‌یابد، پس از مقدماتی آمده است « تا به امروز بیش از چند ماه است که جمعی از برادران مخلص و متعهد به اسلام و جمهوری اسلامي‌و از جمله یاران شهید رجايی که هر یک از ما یک و یا چند نفر از آنان را مي‌شناسیم، به اتهاماتی یکسر بی اساس و واهی و دردآور و زبانمال لال آنهم به خونخواهی آن شهید بزرگوار به بند کشیده شده‌اند [...] تا به امروز بنا به حرمت و حفظ شئونات قوه محترم قضائیه کلامي‌ابراز نکردیم ولی هنگامی‌که مسئله از حد خواص ناگهان به صفحه اول روزنامه داخل کشور کشیده مي‌شود و به دنبال آن دستاویز و خوراک برای رادیوهای بیگانه فراهم مي‌کند، ناچار از بازگو کردن‌اين درد شدیم و تقاضای امعان نظر عاجل داریم [...]» فارغ از‌اينکه در ابتدای امر برخی از دوستان همین جریان به بیگناهی کشمیری نیز شهادت داده بودند؛ ادعای بیگناهی آنها در میان امضای تک تک آنها نیز تنها منحصر به چند متهم است اما آن را به کل متهمان تعمیم داده‌اند.

  جملات امضا کنندگان نامه نیز،‌اينک پس از فرو افتادن نقاب نفاق از چهره برخی از متهمین، بسیار پند آموز است. به عنوان نمونه محمد‌هاشمی، ریاست وقت صدا و سیما، و از مؤسسین حزب کارگزاران در شهادت خود برای امام از 2 متهم نوشته است او نخست درباره محسن سازگارا یادآوری کرده است که او را از سال 1355 می‌شناسد و با ذکر صفاتی همچون جوانی پرجوش و خروش، متعهد و متدین و علاقه مند به انقلاب اسلامي‌ و کاملاً مؤمن به اهداف آن اظهار مي‌دارد از هر نوع وابستگی ا‌يشان را مبرا مي‌دانم، اتهام مذکور برای‌ايشان بسیار ناروا و ناجوانمردانه است. «برادر اکبر‌هاشمي‌رفسنجانی در ادامه در تبرئه خسرو تهرانی نیز مي‌نویسد» از آبان‌ماه 1359 در نخست وزیری با ‌ايشان آشنا شدم، همانند آقای سازگارا از جوانان متدین، مسلمان و علاقه مند به اسلام و انقلاب اسلامي ‌[...] کوچکترین اثری که بتوان در ‌ايشان حتی شک نمود دیده نشده است.» البته همه امضاکنندگان یک سیاق را اتخاذ نکرده‌اند، به عنوان نمونه حسین نمازی کسی را تبرئه نکرده و تنها خواستار دقت در روش رسیدگی شده است تا هتک حرمت صورت نگیرد، اما مرتضی الویری کل متهمین را یکجا تبرئه کرده و مي‌نویسد: «اگر جمله انقلاب فرزندان خود را مي‌خورد تنها یک مصداق در کشور ما داشته باشد، بدون تردید مصداقش همین عزیزان هستند...» در‌اين میان عناصری که به مکانیسم دستگاه قضا آشنا بودند، بدترین مواضع را به لحاظ حقوقی اتخاذ کردند.

  اسدالله بیات، خواستار فیصله پرونده در اسرع وقت مي‌شود و در ذیل نامه به امام مي‌نویسد: «با توجه به شناختی که از اکثریت‌اين برادران از نزدیک دارم و تعهدی که به اسلام و امام و انقلاب اسلامي‌دارند، مناسب است قوه قضائیه سریع و قاطع مسئله را فیصله داده و افراد خدوم و صادق را مورد تشویق قرار داده تا مردم از خدمات آنها بهره‌مند گردند»، دری نجف آبادی نیز بر حسب‌اينکه یکی از متهمان را 3 الی 4 سال مي‌شناسد و‌ اينکه عده‌اي که از نظر او متعهد و مؤمن هستند، دخالت آن فرد را در‌اين جنایت هولناک بعید مي‌دانند، به تبرئه او دست یازیده است.

  اما طنزترین بخش نامه، شهادت بهزاد نبوی است که خود در ردیف متهمین است. او اتهام وارده را از سوی بی‌بی‌سی و «عمال و اذناب داخلیش عنوان مي‌کند و متهمین را نزدیک ترین و صدیق ترین یاران رجايی شهید مي‌نامد.
  از دیگر امضا کنندگان‌اين نامه که امروز چهره‌های شناخته شده‌اي هستند، مي‌توان به علی اکبر محتشمی، روغنی زنجانی، شافعی، زالی، سرحدی زاده، عابدی جعفری، عطاءالله مهاجرانی،‌هادی غفاری، محسن صفائی فرهانی، مصطفی تاج زاده، کمال خرازی، مرتضی حاجی و ... اشاره کرد. جالب‌اينجا است که امضا کنندگان‌اين نامه را مي‌توان به چند دسته تقسیم کرد.

  حامیان نشاندار منتظری، اعضای سازمان مجاهدین انقلاب، اعضای مجمع روحانیون مبارز و افرادی که اگرچه آن روز عضو تشکلی نبودند اما در آينده از مؤسسین و حامیان اصلی احزاب کارگزاران و مشارکت گردیدند.

  بسم الله الرحمن الرحيم

  حضور محترم حضرت آيت‌الله العظمي امام خميني

  رهبر كبير انقلاب اسلامي مد ظله‌العالي علي رئوس المسلمين

  با سلام و آرزوي سلامت و طول عمر پربركت براي آن وجود مقدس و پيروزي هرچه سريعتر جندالله بر بعثيان عفلقي و توفيق روزافزون براي خادمان با سلام از درگاه احديت جل جلاله، اينجانبان امضا‌كنندگان زير به لحاظ شرايط سرنوشت‌ساز حاكم بر جمهوري اسلامي بر آن شديم كه از سر صدق درد خود پيش دردآشناي جهان اسلام بريم تا ان‌شاء‌الله درماني درخور حكومت حق مقرر گردد.

  تا به امروز بيش از چند ماه است كه جمعي از برادران مخلص و متعهد به اسلام و جمهوري اسلامي و از جمله ياران شهيد رجايي كه هر يك از ما يك يا چند نفر از آنان را مي‌شناسيم به اتهاماتي يكسر بي‌اساس و واهي و دردآور و زبانمان لال، آن‌هم به خونخواهي آن شهيد بزرگوار، به بند كشيده شده‌اند.

  شايد مشكلات و مصائبي كه هر روز در ابعاد گوناگون فراروي انقلاب اسلامي قرار مي‌دهند مانع از آن گرديده كه به روند حذف تدريجي و آرام نيروهاي مخلص و مؤمن و تلاشگر براي جمهوري اسلامي كه به صور مختلف اسير خط‌بازي‌ها و برچسب‌ها و تله‌هاي گوناگون مي‌گردند، توجه كافي مبذول گردد و اين حركات در لابه‌لاي مسائل روز به نحوي چهره پنهان مي‌كند، ولي آيا همچنان بي‌دفاع گذاردن برادراني كه يكسر در مسئوليت‌هاي مختلف فارغ از اين حركات سرگرم خدمت و مبارزه در سنگرهاي مختلف جمهوري اسلامي هستند، تا كجا مي‌تواند ادامه يابد؟

  ما هم‌اكنون مشاهده مي‌كنيم كه نيروهاي مؤمن و انقلابي جوان كشور، مضطرب و نگران چگونگي برخورد با اين مسئله هستند و از كنار هم قرار دادن مسائلي از اين دست و توقعي كه از نظام جمهوري اسلامي ايران دارند، جوياي تكليف‌اند؟
  مطلب صرفاً بر سر اين برادران مخلص نيست كه در راه دوست هر آنچه كه رسد نيكوست و از ادعاي دوستي تا به دوست رسيدن هزاران وادي، نگراني اينجاست كه ابعاد و پيامدهاي اين اتفاقات صدمات جبران‌ناپذيري به جمهوري اسلامي وارد آورد.
  تا به امروز بنا به حرمت و حفظ شئونات قوه محترم قضائيه كلامي ابراز نكرديم، ولي هنگامي كه مسئله از حد خواص ناگهان به صفحه اول روزنامه داخل كشور كشيده مي‌شود و به دنبال آن دستاويز و خوراك براي راديوهاي بيگانه فراهم مي‌آيد ناچار از بازگو كردن اين درد شديم و تقاضاي امعان نظر عاجل داريم كه ان‌شاء‌الله خداوند عاقبت ما را ختم به خير كند و از نعمت دعاي حضرت امام بهره‌مند سازد وما النصرالله من عندالله. والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته


  1- سيدمحمد خاتمي وزير ارشاد اسلامي
  2- محمدرضا آيت‌اللهي وزير معادن و فلزات
  3- علي‌اكبر محتشمي وزير كشور
  4- مسعود زنجاني وزير برنامه و بودجه
  5- غلامرضا شافعي وزير صنايع
  6- عباسعلي زالي وزير كشاورزي
  7- ابوالقاسم سرحدي‌زاده وزير كار و امور اجتماعي
  8- حسن عابدي جعفري وزير بازرگاني
  9- بهزاد نبوي وزير صنايع سنگين
  10- محمدتقي بانكي وزير نيرو
  11- حسين نمازي وزير سابق اقتصادي و دارايي
  12- محمدعلي نجفي وزير سابق فرهنگ و آموزش عالي
  13- محمد ميرصادقي وزير سابق كار
  14- محمدشهاب گنابادي وزير سابق مسكن و شهرسازي
  15- سيدمصطفي هاشمي مشاور نخست‌وزير و وزير سابق صنايع
  16- هادي منافي معاون نخست‌وزير و وزير سابق بهداري
  17- عطاالله مهاجراني معاون نخست‌وزير
  18- طهماسب مظاهري معاون نخست‌وزير و سرپرست بنياد مستضعفان
  19- محسن نوربخش رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
  20- اسدالله بيات نماينده مجلس شوراي اسلامي
  21- صادق خلخالي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  22- عباس دوزدوزاني نماينده مجلس شوراي اسلامي
  23- احمد عزيزي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  24- سيدعباس موسوي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  25- فخرالدين حجازي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  26- مرادعلي احمدي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  27- اكبر حميدزاده نماينده مجلس شوراي اسلامي
  28- عبدي محمد ميرزايي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  29- هادي غفاري نماينده مجلس شوراي اسلامي
  30- جعفر سعيديان نماينده مجلس شوراي اسلامي
  31- قربانعلي دري نجف‌آبادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  32- قاضي‌زاده هاشمي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  33- غلامحسين نادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  34- سيدابوالحسن حائري‌زاده نماينده مجلس شوراي اسلامي
  35- محمدعلي هادي نماينده مجلس شوراي اسلامي
  36- سيدمحمدكاظم موسوي بجنوردي نماينده سابق مجلس و رئيس بنياد دايره‌المعارف بزرگ اسلامي
  37- محمد هاشمي مديرعامل صداوسيما
  38- محسن صفايي فراهاني معاون امور دفاعي وزارت صنايع سنگين
  39- ابوالقاسم جمشيدي معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع
  40- محمد باقريان معاون وزير صنايع سنگين و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش
  41- حسن رمضانپور معاون طرح و برنامه وزارت صنايع سنگين
  42- ناصر رضايي معاون اداري و مالي وزارت صنايع سنگين
  43- مسعود كرباسيان معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع سنگين
  44- سيدعبدالواحد موسوي معاون وزارت ارشاد اسلامي
  45- سيدمصطفي تاج‌زاده معاون وزارت ارشاد اسلامي
  46- صباح زنگنه معاون وزارت ارشاد اسلامي
  47- محمدامين سازگارنژاد معاون وزارت كشاورزي
  48- حسين فاضل معاون وزارت كشاورزي
  49- بهروز ماكويي معاون وزارت كشاورزي
  50- سيدحسن طباطبايي معاون وزارت كشاورزي
  51- محمد هندي معاون وزارت برنامه و بودجه
  52- مرتضي الويري معاون وزارت برنامه و بودجه
  53- مهدي سيداصفهاني معاون وزارت صنايع سنگين
  54- زرهاني معاون وزارت آموزش و پرورش
  55- اسماعيل حبيب‌الله‌زاده مشاور وزير صنايع سنگين
  56- سيدكمال خرازي رئيس خبرگزاري جمهوري اسلامي و تبليغات شوراي عالي دفاع
  57- مرتضي حاجي استاندار مازندران
  58- تقي امانپور عضو جهاد سازندگي
  59- محمد جعفري عضو دفتر تبليغات

  60- عبدالكريم سروش محقق و استاد دانشگاه و عضو سابق ستاد انقلاب فرهنگي

  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  ویرایش توسط عماد المقاومه : ۱۳۸۸/۰۶/۲۵ در ساعت ۱۴:۰۱
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,012 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42  اسامي زير جزو 60 نفري هستند كه نامه محرمانه به امام(ره) درخصوص شهادت بر بيگناهي متهمان پرونده انفجار نخست وزيري را به امضا رساندند.

  اين نامه با امضاي سيدمحمد خاتمي آغاز و با امضاي عبدالكريم سروش خاتمه مي‌يابد.

  در اين بخش اسامي افراد و بعضاً جملاتي كه در تبرئه متهمين نوشته‌اند، مي‌آيد كه البته در برخي از موارد به دليل ناخوانا بودن متن در سند اصلي، از كروشه استفاده شده است.

  1- سرحدي زاده، وزير كار و امور اجتماعي
  2- اسدالله بيات، نماينده مجلس (با توجه به شناختي كه از اين [...] از نزديك دارم و تعهدي كه به اسلام و امام و انقلاب اسلامي دارند، مناسب است قوه قضائيه سريع و قاطع مسئله را فيصله داده و افراد خدوم و صادق را مورد تشويق قرار داده (تا مردم) از خدمات آنها بهره‌مند گردند.
  3- احمد عزيزي، نماينده مجلس
  4- سيدعباس موسوي، نماينده مجلس
  5- محسن صفايي فراهاني، معاون امور دفاعي وزارت صنايع سنگين
  6- ابوالقاسم جمشيدي، معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع
  7- محمد باقريان، معاون وزير صنايع سنگين و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران
  8- حسن رمضان‌پور، معاون طرح و برنامه وزارت صنايع سنگين
  9- صادق خلخالي، نماينده مجلس
  10- بهروز ماكوئي


  بسمه تعالي
  تا آنجايي كه اين حقير از برادران خسرو تهراني و محمد رضوي شناخت دارم، افرادي به دور از هرگونه خدعه و نيرنگ مي باشند و همواره در تحقق عالي اسلامي كوشا بودند.
  11- ناصر رضايي، معاون اداري و مالي وزارت صنايع سنگين
  12- مسعود كرباسيان، معاون اقتصادي و بازرگاني وزارت صنايع سنگين
  13- محمد هاشمي، مديرعامل صدا و سيما

  بسمه تعالي
  اينجانب محمد هاشمي با دو نفر از آقايان كه در اتهام و در حال حاضر در بند به شرحي كه ذكر مي‌شود، آشنايي دارم:
  1- آقاي محسن سازگارا. ايشان را از سال 1355 مي‌شناسم. جواني پرجوش و خروش، متعهد و متدين و علاقه‌مند به انقلاب اسلامي و كاملاً مؤمن به اهداف آن. از هر نوع وابستگي‌ ايشان را مبرا مي‌دانم. اتهام مذكور براي ايشان بسيار ناروا و ناجوانمردانه است.
  2- خسرو تهراني. از آبان ماه 1359 در نخست وزيري با ايشان آشنا شدم. همانند آقاي سازگارا از جوانان متدين مسلمان و علاقه‌مند به اسلام و انقلاب اسلامي و سختكوش در جهت تحقق آرمان‌هاي آن بود. از هر جهت مورد تأييد برادر شهيد رجايي بود.
  كوچك‌ترين اثري كه بتوان در ايشان حتي شك نمود، ديده نشده است.
  اتهام مذكور را به ايشان نيز بسيار ناروا و ناجوانمردانه مي‌دانم. از خداوند تبارك و تعالي درخواست دارم كه ما را از همه انحرافات مصون بدارد.
  14- عباس دوزدوزاني، نماينده مجلس
  15- محمدتقي بانكي، وزير نيروي جمهوري اسلامي ايران

  بسمه تعالي
  با توجه به شناختي كه نسبت به افراد در بند بخصوص برادران محسن سازگارا و خسرو تهراني دارم، يقين دارم كه اثرات منفي اين گونه برخوردها بسيار زياد بوده و درخواست حقير اين است كه در اين امر خطير با بي‌نظري و سرعت عمل شود.
  16- اسماعيل حبيب‌الله‌زاده، مشاور وزير صنايع سنگين
  17- سيدكمال خرازي، رئيس خبرگزاري جمهوري اسلامي و تبليغات شوراي عالي دفاع

  بسمه تعالي
  اين حقير نيز [...] از برادران در بند را از نزديك مي‌شناسم و اميدوارم هر چه سريع‌تر موجبات استخلاص ايشان در يك بررسي بي‌نظر و سريع فراهم گردد.
  18- محمدشهاب گنابادي، وزير سابق مسكن و شهرسازي
  19- سيدعبدالواحد موسوي (لاري)، معاون وزارت ارشاد اسلامي
  20- محسن نوربخش، رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
  21- حسين فاضل، معاون وزارت كشاورزي
  22- سيدمصطفي هاشمي، مشاور نخست وزير و وزير سابق صنايع

  بسمه تعالي
  اينجانب با شناختي كه از برخي برادران دارم، ايشان را مبرا از هرگونه سوء عمل و سوء نظر دانسته و از خداوند متعال آزادي
  هر چه سريع‌تر ايشان را مسئلت نمايم.
  23- محمدامين سازگارنژاد، معاون وزارت كشاورزي

  بسمه تعالي
  با توجه به مسئوليت اين برادران، اگر رسيدگي بي طرفانه و سريع نشود، مسئوليت‌پذيري در جمهوري اسلامي دچار خلل خواهد شد.
  24- هادي منافي
  25- تقي امان‌پور، عضو جهاد سازندگي

  بسمه تعالي
  با شناختي كه از برادر سيدمحمد رضوي [...] ان‌شاءالله از هرگونه انحرافي و [...] و هر چه زودتر موجبات [...] ايشان و آزادي ايشان [...]
  26- مرتضي حاجي، استاندار مازندران
  27- محمد جعفري، عضو دفتر تبليغات
  28- اكبر حميدزاده، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  شناختي كه از سوابق برادر ايماني، آقاي خسرو تهراني در زندان و حسن و صداقت انقلابي وي در مسئوليت‌هاي بعد از انقلاب دارم، به پاكي و خلوص وي شهادت شرعي مي‌دهم.
  29- عبدي محمد ميرزايي، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  رسيدگي سريع مسائل بر حسب واقع و ختم عادلانه مسئله كه بيش از اين اسباب تبليغات مشكوك نشود مورد درخواست است.
  30- زرهاني، معاون وزارت آموزش و پرورش
  بسمه تعالي
  با توجه به اطلاعاتي كه از خدمات گذشته اين برادران شنيده‌ام ارتكاب چنين اعمالي توسط آنان را غير‌ممكن و باورنكردني مي‌دانم.
  31- مهدي سيد‌اصفهاني، معاون وزارت صنايع سنگين، استاديار دانشگاه صنعتي اميركبير، عضو و دبير جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران، عضو گروه فني و مهندسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
  32- عباسعلي زالي، وزير كشاورزي
  33- مسعود زنجاني، وزير برنامه و بودجه
  شناختي كه از برادر محسن سازگارا دارم، ويژگي كه از برادر خسرو تهراني شنيده‌ام، قابل قبول نيست كه با اين برادران چنين برخورد مي‌شود كه مايه [...] نيروهاي مخلص و وفادار خواهد شد.
  34- غلامرضا شافعي، وزير صنايع
  35- علي‌اكبر محتشمي، وزير كشور

  بسمه تعالي
  با توجه به آبرو و حيثيت افرادي مسلمان و مورد تأييد بسياري از بزرگان اسلام و روحانيت و چند سالي كه پس از پيروزي انقلاب داشته‌اند، قوه قضائيه همانند [...] ديگر برخورد غير‌صحيح تاكنون داشته است، اميدواريم با اوامري كه به اين دستگاه ابلاغ مي‌شود، روش اين دستگاه تصحيح گردد.
  36- حسن عابدي جعفري، وزير بازرگاني
  37- محمدرضا آيت‌اللهي، وزير معادن و فلزات
  ان‌شاء‌الله با پيگيري و تسريع در اين امر اذهان جوانان حزب‌الله روشن شود و از آبرو و حيثيت برادران مؤمن به صورت مؤثر دفاع شود.
  38- مرادعلي احمدي، نماينده مجلس
  39- عطاء‌الله مهاجراني، معاون نخست‌وزير

  بسمه تعالي
  آنچه اهميت دارد، بررسي عاجل و بدون پيشداوري اين تقاضاست. مع‌الاسف [...] مراجع ذي‌ربط، با پيشداوري [...] با كار پرداخته و [...]
  40- سيدحسن طباطبايي، معاون وزارت كشاورزي
  41- محمد ميرصادقي، وزير سابق كار، بنياد شهيد

  بسمه تعالي
  اينجانب با كمال تأسف و به عنوان وزير كار كابينه شهيد رجايي و شهيد باهنر از وقوع چنين حوادثي در نظام جمهوري اسلامي و به نام آن عزيزان متأثر و متألم مي‌باشم.
  42- سيدمحمد كاظم موسوي بجنوردي، نماينده سابق مجلس و رئيس بنياد دايره‌المعارف بزرگ اسلامي

  بسمه تعالي
  حقير سال‌ها در سلول شاه در كنار خسرو تهراني بودم. در آن ايام كه هيچ نشانه‌اي از پيروزي ما و تشكيل حكومت اسلامي نبود، من و خسرو تهراني در سلول كتاب ولايت فقيه حضرتعالي را كه در زندان مخفيانه وارد شده بود، مباحثه مي‌كرديم. او در كنار ما و عليه منافقين بود.
  43- فخرالدين حجازي، نماينده مجلس
  اينجانب آقاي سازگارا را از قبل از انقلاب مي‌شناسم كه جواني مؤمن و پاك و انقلابي بود و آقاي خسرو تهراني را هم پس از انقلاب در مواقف عديده بر صداقت و ايمان [...] اميد كه رفع سوء‌تفاهم شود.
  44- محمد هندي، معاون وزارت برنامه و بودجه

  بسمه تعالي
  خواست منافقين و دشمنان اسلام ايجاد شك و بدبيني نسبت به برادران شناخته شده ديني است. اينجانب برادر خسرو تهراني را متعهد به اسلام و خدمتگزار انقلاب اسلامي مي‌شناسم.
  45- سيدحسين قاضي‌زاده هاشمي، نماينده مجلس

  بسمه تعالي
  اينجانب در مدتي كه توفيق خدمت در جبهه‌هاي نور عليه ظلمت جنگ تحميلي داشتم ناظر بر همكاري صادقانه اين عزيزان بودم و آنان را افرادي مخلص براي جمهوري اسلامي مي‌دانم.
  46- غلامحسين نادي، نماينده مجلس
  نامبردگان [...] در تماس بوده شهادت مي‌دهم كه از افراد صالح و نافع براي جمهوري اسلامي بوده‌اند.
  47- سيدابوالحسن حائري‌زاده، نماينده مجلس
  48- هادي غفاري، نماينده مجلس
  49- طهماسب مظاهري، معاون نخست‌وزير و سرپرست بنياد مستضعفان

  بسمه تعالي
  اينجانب از اولين سال پيروزي انقلاب اسلامي با برادر سازگارا آشنا شدم، با توجه به خصوصيات اخلاقي و اعتقادي ايشان، امكان دخالت ايشان در اين جنايت بسيار بعيد به نظر مي‌رسد. اميد است با سرعت زياد و با بررسي بي‌نظير مسائل روشن شود و اين پرونده نيز به سرنوشت ساير احكام توفيقي دچار نشود. ان‌شاء‌الله تحمل زحمات و ناملايمات براي همه مؤمنين بي‌گناه، اجر اخروي در بر داشته باشد و موجب ارتقاي نظام آنها نزد خداوند تبارك و تعالي شود.
  50 – محمد علي نجفي، وزير فرهنگ و آموزش عالي كابينه شهيد باهنر
  51 – سيد محمد خاتمي، وزير ارشاد اسلامي

  بسمه‌تعالي
  بعضي برادران را از نزديك مي‌شناسم و آنان را افرادي صالح مي‌دانم از اين گذشته حيثيت افراد مطرح است و به نظر مي‌رسد كه قوه قضائيه در چنين موردي بايد، با سرعت براي [...] خداي ناخواسته حيثيت افراد مورد تعرض برخي اغراض قرار بگيرد و اعتماد مردم به جريان [...] جمهوري اسلامي بيشتر گردد [...]
  52 – صباح زنگنه، معاون وزارت ارشاد اسلامي
  53- محمد علي هادي، نماينده مجلس

  بسم‌الله الرحمن الرحيم
  بنده برادر محسن سازگارا را از نزديك مي‌شناسم، ايشان در پاريس در خدمت امام و سپس در ايران در كارهاي مختلف من‌جمله در [...] مجدانه براي جمهوري اسلامي فعاليت داشت. برادر خسرو تهراني را نيز بعد از انقلاب در مراحل مختلف ديده و در تماس با وي بوده‌ام و جز تلاش و كوشش جهت برقراري نظم و امنيت و دلسوزي براي جمهوري اسلامي از وي نديدم.
  من بسيار بعيد مي‌دانم كه اين برادران در جريان انفجار نخست‌وزيري تقصيري داشته باشند.
  البته قوه قضائيه مستقل است و بايد با كمال بي‌طرفي و به دور از جوسازي و جنجال و در نامه‌اي پرونده را رسيدگي و در صورتي‌كه برادران تبرئه شده و اتهامات واهي بوده بايد به صورت شايسته از آنان اعاده حيثيت شود، ضمناً اين نامه محرمانه است.
  54 – جعفر سعيديان، نماينده مجلس

  بسمه‌تعالي
  اميدوارم كه قوه قضائيه هرچه سريعتر به اين جريان رسيدگي كرده و [...] مشكوك پايان داده شود و اينجانب خسرو تهراني را از زندان مي‌شناسم. فردي معتقد و علاقه‌مند به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي است و بسيار بعيد است كه بتوان چنين اتهامي را به او نسبت داد.
  55- قربانعلي دري نجف‌آبادي، نماينده مجلس

  بسمه‌تعالي
  برادر محترم آقاي حسن كامران را چند سال است، 3 الي 4 سال مي‌شناسم و برادران متعهد و مؤمن ديگر از قبل از انقلاب با نامبرده آشنا هستند، دخالت نامبرده را در اين جنايت هولناك بعيد مي‌دانند.
  اميد است دستگاه قضايي بتواند ريشه جنايت را يافته و مسببين آن را به جزاي عدل برساند. والسلام عليك و رحمه‌الله
  56 – مرتضي الويري، معاون پارلماني وزارت برنامه و بودجه

  بسمه‌تعالي
  اگر جمله انقلاب فرزندان خود را مي‌خورد تنها يك مصداق در كشور، داشته باشد بدون ترديد مصداقش همين عزيزان هستند. اسارت افرادي چون محمد رضوي و خسرو تهراني كه قبل از انقلاب شكنجه رژيم و ( ) و بايكوت منافقين و بعد از انقلاب فشار و رنج كار شبانه‌روزي و خالصانه را جهت تثبيت انقلاب عمل كرده‌اند به چه معناست و چگونه قابل تحمل است؟
  آثار منفي و تخريبي اين گونه وقايع در حماسه اسلامي و در روحيه مؤمنين آنقدر زياد است كه با هيچ عبارتي قابل بيان نمي‌باشد. اميدواريم با رهنمودهاي حضرت امام نگراني برطرف شود و اين انقلاب مقدس از درون ضربه نخورد.
  57 – حسين نمازي

  بسمه‌تعالي
  چون اعاده حيثيت برخلاف اتهام و هتك حيثيت دشوار است لذا روش‌هايي بايد اتخاذ گردد كه رسيدگي‌هاي قضايي موجب هتك حرمت و حيثيت افراد نگردد.
  58 – عبدالكريم سروش، عضو سابق ستاد انقلاب فرهنگي

  بسمه‌تعالي
  اين جانب آقاي محسن سازگارا را از نزديك مي‌شناسم و كمتر كسي را در صداقت و كفايت و داوري و خدمتگزاري و هوشمندي و ايمان به مانند وي ديده‌ام. [...]
  59- مصطفي تاج زاده
  60 – بهزاد نبوي، وزير صنايع سنگين
  امام بزرگوار
  بعد از عرض سلام و آرزوي طول عمر با عزت براي جنابعالي، بارها مصمم شدم كه در اين‌باره شخصاً مصدع اوقات شريفتان شده و رنجنامه‌اي تقديم حضورتان گردد تا مستحضر شويد كه در حيات آن رهبر عزيز (كه خداوند تا انقلاب مهدي(عج) مستدام بدارد)، چه به روز ياران اسلام، انقلاب و امام مي‌آيد و چه مظلومانه نزديكترين و صديقترين ياران رجايي شهيد توسط «بي‌.بي‌.سي» و عمال و اذناب متهم به قتل وي شده و در واقع با روش خائنانه ديگري ترور شده و از [...] خارج و با حذف آنها و يأس و گوشه‌گيري عده‌اي ديگر، عملاً راه براي منفعت‌طلبان وابسته بازمي‌گردد. ولي به دو دليل به همين چند جمله بسنده مي‌كنم و اين‌كه اطمينان يافته‌ام جنابعالي اشراف كامل به مسئله، بيش از همه ما صلاح اسلام، انقلاب و نظام را مي‌دانيد.
  دوم اين‌كه دادستاني كل كشور را در پي دستورات جنابعالي مصمم يافتم و رجاء واثق يافتم كه گرچه با به بار آمدن سختي‌ها و بي‌آبرويي‌هاي موقت براي فرزندان مخلص انقلاب، حقايق روشن و «سيه‌روي شود هر كه در او غش باشد» تنها تقاضاي دستور تسريع دارم.
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  انتشار يك سند تاريخي براي اولين بار
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

 5. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. "صلى عليك مليك السماء" - ملاباسم کربلایی
  توسط Si14 در انجمن کلیپ صوتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۲۱, ۱۱:۴۰
 2. چرا به امام زمان (عج) شريك القرآن مي‎گوئيم
  توسط raze_shab در انجمن مهدویت و امام زمان در قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۴/۲۳, ۱۷:۱۶
 3. جمع بندی آيا بشر مى تواند از راه تكنيك جديد به سعادت برسد؟
  توسط shamime_yas در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۸, ۲۳:۳۲
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۷, ۱۳:۰۹
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۹/۱۶, ۲۱:۵۱

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود