جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آموزش Front Page (بخش اول)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  359
  مورد تشکر
  176 پست
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  4
  گالری
  0

  آموزش Front Page (بخش اول)
  آموزش Front Page (بخش اول)


  مقدمه
  چند نکته براي شروع
  1) جهت شروع كار، كاربر بايد قبلاً با اينترنت كار كرده و با ساختار كاركردى آن بطور كامل آشنا باشد، همچنين نمونه صفحاتى را كه دوست دارد بسازد، در ذهن داشته باشد. (فرا گيرانى كه در اين زمينه مشكل دارند مي توانند به جزه آموزشى اينترنت ما نيز مراجعه نمايند.)
  2) بهتر است قبل از كار كردن با برنامه Front Page، با برنامه تايپى Word آشنا شده و كار نموده باشيد. چرا كه اكثر مطالب آنجا مورد نياز بوده و تكرارى است. (فرا گيرانى كه در اين زمينه آشنايي ندارند، مى توانند به جزوه آموزشى Word ما نيز مراجعه نمايند.)
  • چون عكس يك قسمت اعظم و مهم كار شما را در اينترنت تشكيل مى دهد، لذا بهتر است شما حداقل كمى با برنامه Photo Shop آشنا باشيد. (ما بطور مختصر اشاره به آن در بخش تصوير گذارى خواهيم کرد.)

  تذکرات مهم
  قبل از هر چيزى، نظم در كار حرف اول را جهت موفقيت مى زند لذا قبل از شروع به كار شما بايد بدانيد كه چه كاري مى خواهيد انجام دهيد و به چه چيزهايى نياز داريد.
  هنگامى كه يك صفحه وب ساخته مى شود معمولا" دارى يك صفحه اصلى (Home Page) به نام ايندكس اچ تي ام ال (index.html) بوده و ساير ملزومات آن يعنى صفحات ديگر و عكسها يا وسايل مورد لزوم در پوشه هاى مربوطه بطور منظم نگهدارى مي شوند. لذا براى شروع كار بهتر است شما در بخشى از كامپيوتر خود يك پوشه به نام مثلا" (My Web) ايجاد نموده و درون آن دو پوشه ديگر به نامهاي (docs) و (images) بسازيد.
  صفحه اول يا اصلى شما درون(My Web) قرار گرفته و بقيه صفحات درون پوشه (docs) و تمامى عكسها درون پوشه (images) ذخيره خواهند شد. اين عمل فقط جهت منظم بودن كار توصيه مى شود و ضمنا" مى توانيد مدارك و فايلهاى يك بخش حجيم و زياد يك اتصال خود را به يك پوشه جداگانه هدايت نموده و ذخيره كنيد، مثلا" مسئوليت آنرا به عهده يك فرد يا گروه خاصى قرار داده و فقط شما آنها را به صفحه اصلى يا index.html آن اتصال دهيد. مثلا" يک يا چند پوشه جداگانه درون My Web که خودشان داراي docs و images و همچنين صفحه اصلي Index جداگانه داشته باشند.
  تذكرات مهم:
  • از دادن اسمهاى فارسى به پوشه ها، فايلها، عكسها و اسناد خود جداً خوددارى نماييد چرا كه در اينترنت آنها دچار مشكل شده و قابل دسترسى نخواهند بود.
  • از نوشتن كاراكترهاى غير مجاز، دادن فاصله هاي زياد بين اسامى و استفاده از حروف بزرگ در نام اسناد و پوشه ها خوددارى كنيد.
  • از درست كردن پوشه هاى تو در تو و پيچ در پيچ و با نام بلند خوددارى كنيد و از مخفف كلمات استفاده نماييد (مثلا" به جاىteaching center از tc يا tcenter استفاده شود بهتر است.)


  قسمت هاي مختلف Front Page
  پنجره Front page نيز مانند ساير پنجره هاى windows بوده و شامل :
  1) Title Bar
  2) Menu Bar
  3)Tool Bar
  4) Main Window
  5) Status Bar
  6) Scroll Bar
  7) ودر اين برنامه يك ستون اضافى در سمت چپ صفحه اصلى قرار دارد كه View Bar مى باشد و بطور پيش فرض فعال است.

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  359
  مورد تشکر
  176 پست
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  4
  گالری
  0  آموزش Front Page (بخش دوم)


  الف)آشنايي با ميله نمايش يا View Bar درپنجره باز شده علاوه بر ميله عنوان و ابزار در سمت چپ پنجره يك پنجره جداگانه بصورت عمودى و بطور پيش فرض باز بوده و فعال مى باشد (View Bar). كه اين پنجره در مراحل تكميلى (هنگامي كه تقريبا" سايت شما كامل شده و صفحات متعددى داريد) مفيد خواهد بود. در اين پنجره معمولا" شما شش لايه (Tab) مى بينيد كه عبارتند از:
  1) Page : يا صفحه
  2)Folders: پوشه ها
  3) Reports : يا گزارشات
  4) Navigation : يا ساختار كلى (چارت) شبكه
  5) Hyperlinks : يا وضعيت اتصالات
  6) Tasks : يا وظايف و كارها

  حالا به تعريف هر عنوان مي پردازيم :

  1) Page يا صفحه: اگر فعال باشد شما صفحه اى را كه در آن كار مى كنيد را در پنجره اصلى بطور فعال خواهيد ديد.

  2) Folders يا پوشه ها: اگر روى آن كليك نماييد و فعال باشد شما تمامى پوشه هاى درون سايت خود را در درون پنجره اصلى مشاهده خواهيد نمود. يک پنجره عمودي به اسم Folder List ما بين پنجره اصلي و پنجره Views باز مي کند که ما مي توانيم تسلط کامل به تمامي Folder ها و پوشه هاي خود داشته باشيم. اگر بخواهيم محتويات يک پوشه را در پنجره اصلي سمت راست ببينيم، کافي است روي پوشه در بخش Folder List کليک کنيم.
  حال به بررسي بخش هاي مختلف پوشه ها مي پردازيم
  نکات
  دقت کنيد که اگر بر روي پوشه اي در بخش Folder List کليک راست کنيد يک سري امکانات ويژه در اختيار شما قرار مي دهد از جمله:
  Convert to web: پوشه را به حالت صفحه وب در مي آورد و کل آن پوشه و محتويات آن پوشه به عنوان يک سايت فرعي و زير مجموعه اي از سايت اصلي و کلي ما عمل مي کند.
  Cut: شما مي توانيد پوشه مورد نظر را از آنجا برداشته حرکت (Move) داده و در جاي ديگر قرار دهيد. (با عمل paste)
  Copy: يک نسخه از پوشه موردنظر را در جاهاي ديگر رونوشت مي کند.
  Rename: اسم پوشه را عوض مي کند.
  نکته مهم در Rename: چون در اينترنت تغيير نام باعث عدم دسترسي به فايل مربوطه خواهد شد، لذا در اين قسمت دقت شود که بعد از تغيير نام link ها نيز تعمير شود و يا حتماً از آدرس دهي نسبي استفاده شود.
  Delete: کل پوشه و محتويات آن را حذف مي کند و ديگر قابل دسترسي نيست (در اينترنت سطل آشغال (Recycle Bin)نداريم).
  1. Page New: در پوشه يک صفحه جديد مي سازد. براي اينکار يک بار کليک کنيد و حتماً اسم با مفهومي به جاي new page تايپ کنيد. حتماً براي ساختن صفحه بايد پسوند (.htm) وجود داشته باشد.
  2. Folder : در درون پوشه يک پوشه جديد مي سازد.
  3.Publish : انتقال يا انتشار پوشه درست شده به سايت اصلي را به عهده دارد.
  تدکر بسيار مهم: Title و اسامي صفحات (File Name) در اينترنت مهم بوده لذا بايد در نامگذاري صفحات و Title آنها کمال دقت را داشته باشيد و اين امر در دستيابي موتورهاي جستجوگر به صفحات ما کمک زيادي مي کند.
  انواع آدرس دهي
  الف) مطلق: که آدرس را بطور کامل (پوشه-زير پوشه- فايل) مي نويسيم که به درد Link هاي خارج از سايت خودمان مي خورد.
  ب)نسبي: هميشه بهتر است در درون سايت خودمان از اين نوع استفاده کنيم. بدين ترتيب که در هنگام آدرس دادن پوشه موردنظر را پيدا کرده و انتخاب مي کنيم. و آدرس نسبي سبب مي شود در صورت جابجايي فايل مورد نظر درون پوشه کلي و يا تغيطر نام پوشه فرعي آن اتصال آن قطع نشود.
  • چگونه فايل ها و پوشه ها را نامگذاري کنيم؟
  سعي کنيد از کاراکترهاي غيرمجاز، حروف بزرگ، فاصله بين کلمات و حروف فارسي براي نامگذاري پوشه ها، عکس ها و صفحات استفاده نکنيد- زيرا در اينترنت مشکل خواهند داشت- و هنگام ذخيره کردن فايلي حتما" دکمه Change Title را کليک کرده و تيتر صفحه را ( در اينجا فارسي و يا انگليسي فرقي ندارد) عوض نماييد و توجه نماييد که از کلمات با مفهوم در تيتر استفاده نماييد و ديکته آنها صحيح باشد چون اين امر نشانگر اعتبار سايت شماست.و اگر خواستيد براي اين کار درون صفحه کليک راست کرده وTitle آن را به اينصورت عوض نماييد:
  در روي صفحه کليک راست کرده و page properties را نتخاب مي کنيم. در تب General و در بخش Title، تيتر زيبا، جالب توجه و با معنايي را که مي تواند يک جمله باشد و مفهوم کلي صفحه را برساند، درج مي کنيم.

  3) Reports يا گزارشات: اگر روى آن كليك نماييد و فعال كنيد شما قادر خواهيد بود يك گزارش اجمالى از وضعيت اسناد و كارهاى خود و احتمالا" مشكلات و ايرادهاى سايت خود آگاهى يابيد. شما مىتوانيد با انتخاب گزينه هاى فرعى پنجره باز شده گزارش مورد نظر خود را مشاهده نماييد.

  4) Navigation يا ساختار كلى (چارت) شبكه: در پنجره اصلى يك شماى كلى از سايت شما را بصورت يك چارت كلى و درختي نمايش مىدهد و شما ضمن آگاهى از ساختار و ارتباطات كلى ساختار سايت خود قادر خواهيد بود با گرفتن و كشيدن (click & drag ) ساختار سايت خود را تغيير دهيد.


  5.Hyperlinks يا وضعيت اتصالات: نحوه اتصالات صفحات به يكديگر را نشان مى دهد و در صورت قطع اتصالى آن را با رنگ قرمز يا شکستگي خط نشان مى دهد و شما مى توانيد آن را اصلاح نماييد.

  6.Task يا وظايف و كارها: در سايتى كه چند نفر مسئول كارها مى باشند سرپرست سايت مى تواند در اين قسمت وظايف هر شخص را معيين نماييد و فرد مورد نظر از وظايف خود در اين قسمت مطلع شده و كار را تحويل دهد. و بطور کلي وظايف کارکنان يک سايت که چه کارهايي بايد انجام دهند را نشان مي دهد. اگر بخواهيم وظيفه اي را به کسي محول کنيم روي قسمت Edit/Task/Add Taskرفته و وظيفه او را معلوم مي نماييم.

  تذكر: در صورتى كه به اين ابزارها يا بطور كلى به View Bar نيازى نداريد با كليك برview و كليك روي گزينه view bar آن را غير فعال نماييد.

 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  359
  مورد تشکر
  176 پست
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  4
  گالری
  0  آموزش Front Page (بخش سوم)  Folder List يا ليست پوشه ها:
  همانطور که در بالا گفتيم ما بين پنجره View Bar و پنجره اصلى صفحه فعال باز، يك پنجره عمودى ديگر بطور پيش فرض باز مى باشد كه ليست پوشه ها مى باشد و شما مى توانيد از طريق آن سريعتر به پوشه ها وفايلهاى خود دسترسى داشته باشيد. (در حاليكه اگر تب Folders در View Bar فعال باشد، شما پوشه هاى خود را در درون صفحه اصلى خواهيد ديد.)
  تذكر:
  جهت فعال نمودن يا غير فعال كردن Folder List مى توانيد از قسمت ميله فهرست view آن را كليك نماييد و يا روى دكمه folder list واقع در ميله ابزار (پنجمين دكمه كنار دكمه پرينتر) كليك نماييد.


  آشنايي با منوي ابزار يا toolbar
  يا ميله ابزارها:
  بطور پيش فرض ميله ابزارهاى Standard و Format فعال بوده ودر زير ميله فهرست باز مى باشند. و احيانا" شما آنها را مشاهده ننموديد، مى توانيد در ميله فهرست (Menu Bar) در بخش View كليك كرده و از قسمت Toolbar گزينه هاى Standard و يا Format را انتخاب نماييد تا فعال شوند.
  در اين ميله، ابزارها و وسايل اساسى، مورد لزوم فراوان و فورى برنامه كه همگى آنها در درون Menu Bar (ميله فهرست) نيز قرار دارند، جهت دسترسى سريع و فورى به شكل يك ابزار و دكمه قابل كليك جهت فعال شدن در اين ميله قرار داده شده اند. و چون بيشتر كار ما در ساختن صفحات وب با اين ابزار است ما ابتدا به معرفى كار آنها پرداخته و سپس ساير ابزار موجود در Menu Bar را معرفى و آموزش خواهيم داد.
  تذكر:
  اگر اشاره گر ماوس خود را يك لحظه روى اشكال موجود در نوار ابزار نگه داريد نام ابزار به صورت Tool Tip در زير آن ظاهر خواهد شد.


  ابزارهاي استاندارد
  ابزارهاى نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:
  1.Create a new normal page ( صفحه جديد): جهت ايجاد يا باز كردن صفحه جديد
  با کليک بر روي آن، يک صفحه خالي خواهيد داشت که مي توانيد مطالب موردنياز را برروي آن نوشته يا قرار دهيد. بطور پيش فرض اسم اين صفحه New page (1..n) مي باشد که حتماً بايد در هنگام ذخيره سازي اسم بامسمايي به آن داده شود. دقت شود که يک صفحه جديد علاوه بر اسم بايد Title مناسبي نيز داشته باشد.کليک راست داخل صفحه و از آنجا page properties، و سپس عوض کردن Title
  2)Open(باز كردن ): جهت باز كردن صفحات مورد نياز قبلى
  3)Save ( ذخيره ): جهت ذخيره نمودن كارهاى انجام شده
  4)Search (جستجو ): جهت جستجو و يافتن فايلها و مدارك مورد نياز در كامپيوتر يا شبكه
  5)Publish Web (صدور وب): جهت انتشار يا قرار دادن سايت ساخته شده در سرور و سايت اصلى (انتقال يا انتشار پوشه يا صفحه ساخته شده به اينترنت واقعي که در اينحالت پنجره اي باز شده و با دادن آدرس مي توانيم اين عمل را انجام دهيم. البته در هنگام انتقال username و password را هم مي خواهد.)  Toggle pane
  ابزارهاى نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:
  5.Toggle Pane ( فهرست پوشه): جهت مشاهده فهرست پوشه ها در كنار(سمت چپ) صفحه اصلى
  6.Print (چاپ): جهت چاپ نمودن صفحات مورد نظر
  Preview in Browser (مشاهده در جستجوگر وب): جهت مشاهد صفحه ساخته شده در جستجو گر وب مثلا" Internet Explorer يا برنامه Netscape و نسبت به Preview Tab پايين صفحه واقعي تر و قابل اعتماد تر است.
  7.Spelling (كنترل ديكته): جهت چك و كنترل ديكته كلمات تايپ شده از نظر قواعد ديكته نويسى و قواعد مربوطه.
  اگر کلمه اي در داخل صفحه اشتباه ديکته داشته باشد زير آن با رنگ قرمز و اگر اشتباه گرامر داشته باشد با رنگ سبز مشخص مي شود. براي اصلاح آنها روي هر قسمت کليک راست کرده و تک تک درست مي کنيم. اما با زدن دکمه spelling کادري باز مي شود که مي توان در آنجا اشتباهات را اصلاح کرد.
  Ignore: چشم پوشي کردن از غلط موجود ( وقتي که ما از قصد آنرا غلط نوشته ايم، کلمه يا اسم خاصي است که در ديکشنر دستگاه نيست.
  :Ignore All از همه موارد چشم پوشي کردن
  Change: عوض کردن ( با کلمه پيشنهادي پنجره که در درون کادر انتخاب مي کنيم عوض نمايد.)
  Change All: عوض کردن کلي (با کلمه پيشنهادي پنجره که در درون کادر انتخاب مي کنيم اين کلمه را در صورت وجود در هر کجاي اين صفحه عوض نمايد.)
  Add: به ديکشنري اضافه کند و ديگر در سندهاي بعدي از ما نپرسد و ايراد نگيرد. (هرگاه کلمه خاصي که زياد به آن نياز داريم و ديکته آن را درست نوشته ام به ديکشنري اضافه مي نمايد)
  Suggest: دستگاه نظر يا پيشنهاد خودش را ارائه دهد که مي تواند جهت رفع اشکال انتخاب شود.


  Cut COPT pASTE
  Cut (برش): جهت بريدن و برداشتن بخشى از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشى ديگر
  Copy (كپي): جهت برداشتن نسخه يا كپى بخشى از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشى ديگر (Ctrl + C)
  Paste (الصاق): جهت الصاق يا چسباندن قسمت كپى يا بريده شده موجود در حافظه (clipboard) در بخش مورد نظر (Ctrl + X)
  نحوه انتخاب كردن كلمه، خط، پاراگراف وكل متن
  تا چيزي را انتخاب نكنيم نمي توانيم روي آن عملي (cut،copy، تغيير رنگ، اندازه و ...) را انجام دهيم و در اينكار بايد خيلي دقت كنيم.
  براي انتخاب يك كلمه كافي است دوبار روي كلمه كليك كنيم.
  براي انتخاب يك خط به ابتداي خط رفته به نحوي كه علامت درج متن (I) ماوس تبديل به فلش شود و يكبار كليك مي كنيم اگر دو بار كليك كنيم پاراگراف انتخاب مي شود و اگر سه بار پشت سر هم كليك كنيم كل متن انتخاب مي شود.
  براي انتخاب كلمه، خط، متن ويك يا چند حرف با صفحه كليد به صورت زير عمل مي كنيم. به ابتداي جايي كه مي خواهيم انتخاب کنيم با كليدهاي جهت نما حركت كرده و در آنجا قرار مي گيريم، دكمه shift را نگه داشته با كليدهاي جهت نما (Arrow Keys)به انتهاي قسمت انتخابي خود مي رويم.
  ساده ترين و راحت ترين روش انتخاب drag كردن با ماوس است. بدين طريق كه در ابتداي قسمت مربوطه كليك كرده و با احتياط تمام تا آخر قسمت مربوطه (حرف، كلمه، خط، پارگراف و كل متن) مي كشيم.
  دقت:
  • اگر روي آن قسمت كه انتخاب شده است، كليك كنيم آماده براي حركت به جاي ديگر مي باشد يعني مي توان عمل cut را انجام داد و شما اشتباها" آن را نگرفته و جابجا نماييد.
  • اگر بخواهيم كل متن را يكجا انتخاب كنيم، Edit ---Select All و يا از Ctrl+A استفاده مي كنيم  Formating Painter
  Format Painter (حكاك قالب بندى):
  جهت انتقال قالب بندى يك بخش انتخاب شده به بخشهاى ديگرو سرعت بخشيدن به قالب بندى كارها (كليد طلايي) اگر مي خواهيم چند چيز را با Format يكسان تغيير دهيم كافي است اين اعمال را فقط روي يك چيز انجام داده، سپس آن موضوع را انتخاب كرده (جهت يكباراستفاده، يك بار و براي چند بار استفاده، دو بار پشت سر هم روي اين دكمه كليك ميكنيم) سپس روي(حروف، كلمات، بندهاي ) مورد نظر، كليك كرده و با درگ drag انتخاب مي كنيم. براي خارج كردن نشانگر از آن حالت (خنثي كردن آن)، يكبار روي خودش كليك مي كنيم.
  Undo (خنثي كردن):
  جهت خنثي نمودن آخرين اعمال و كارهاى انجام شده اشتباهى در صفحه (Ctrl+Z)
  Redo (برعكس خنثى):
  اگر عملى را خنثى نماييم ولى مجددا" بخواهيم به آن عمل باز گرديم از اين دكمه استفاده مىنماييم (Ctrl+Y)


  Web companet
  Web Component: يكسري افه ها را در اختيار كاربر قرار مي دهد. از جمله:
  :hover Button ميتوانيد كلمه اي را از طريق اين به صفحه اي يا سايتي اتصال دهيد. و هنگامي كه بيننده روي آن مي آيد مي تواند جلوه هاي ويژه اي در صفحه مربوطه ايجاد كند.
  :marquee متن انتخابي يا نوشته شده را متحرك مي كند با تغيير جهت و رنگ پس زمينه و ...
  Banner Ad manager: كه شما مي توانيد با استفاده از دكمه Add عكسها و تصاوير انتخابي را در اين قسمت قرار داده و حتي در بخش link toآن را به سايت يا صفحه اي متصل كنيدو جلوه خاصي نيز در قسمت Effect به آن بدهيم.
  نكته مهم:
  بعضي از اين افه ها را فقط مي توانيم درون اينترنت واقعي ببينيم.
  :web search براي درون سايت ميتوانيم جستجوگر بگذاريم.
  :hit counter براي درون سايت مي توانيم شمارشگر بازديد كننده بگذاريد.
  hoto gallary براي درون سايت مي توانيم عكسها را به صورت گالري بدهيم.
  تذكر مهم: بهتر است تا حد امكان از گذاشتن چنين قرتي بازيهايي درون سايت خود، خود داري كنيم چرا كه بعضي از اينها سايت را سنگين كرده و حال بيننده را به هم مي زند.  Insert tsble
  (قرار دادن جدول): جهت درج جدول در محل انتخاب شده از طريق اين دكمه و يا منوي Tableميتوانيم با توجه به نيازمان جدول بسازيم. در اين گزينه كليك كرده و به تعداد مورد نياز مي كشيم. اما در قسمت Table/Insert تعداد سطرها و ستون هاي مورد نظر را وارد مي كنيم. بعد از درج جدول اگر بخواهيم روي آنها كار كنيم، روي جدول كليك راست كرده گزينه Table properties مشخصات كل جدول را در اختيار ما قرار ميدهد اما cell properties مشخصات سلولي را كه درآن كليك كرده ايم در اختيار ما قرار ميدهد.
  اگر بخواهيم سلولي را حذف نماييم درون آن كليك كرده (براي انتخاب سلول هاي مختلف كليد Alt را گرفته يكي را انتخاب كرده سپس با Alt + shift بقيه سلولها را انتخاب مي كنيم و يا با درگ كردن ماوس روي سلولها اينكار مي نماييم.) و يا جاي مورد نظر را انتخاب كرده سپس از گزينه Table/ Select را انتخاب مي كنيم و دکمه Delete را جهت حذف کليک مي کنيم.
  :mergeچند سطر يا ستون انتخاب شده را ادغام مي كند ولي split ميتواند سلول انتخاب شده رابه چند سلول ديگر تقسيم كند.
  كليك راست روي جدول و انتخاب گزينه Table properties
  :Alignment تنظيم سمت قرار گرفتن جدول نسبت به متن اطراف و همچنين تعيين جهت نوشتن متن
  : Float نسبت به متن جدول را در سمت راست يا چپ قرار ميدهد.
  :cell spacing فاصله بين سلول و متن درون آنرا كم و يا زياد مي كند.
  :cell padding فاصله بين سلول ها را از هم كم يا زياد مي كند.
  :Table Direction جهت جدول را راست به چپ يا چپ به راست مي كند.
  :Borders با درج عدد بزرگتر جدول را قاب مي كند. شما مي توانيد با حذف كردن Border Size، جدول را براي بيننده مخفي كنيد. براي قاب كردن عدد بزرگ و با (light, Dark) Border رنگ خاصي بدهيم. color رنگ كلي به جدول مي دهد.با زدن show both cells and table مي توانيم خطوط جدول و سلول ها را كامل ببينيم. براي Background يا زمينه کل جدول و يا يک سلول تنها، مي توانيم رنگ مخصوص و يا حتي يك تصوير بدهيم. اگر بخواهيم درون سلول متني درج كنيم موقعيت نوشتن متن را كه هميشه از پيش تعيين شده است را از سمت چپ ، راست، متعادل و نسبت به عكس از وسط، بالا ، زير و ...
  اگر بخواهيم سلولي خطش درشت شده و تيتر گردد ميتوانيم آن ها را انتخاب كنيم و از قسمت cell properties درون header cell كليك كنيم.
  اگرNo wrap را تيك بزنيم، جملات يك سلول را پيوسته مي آورد و شكنندگي ايجاد نمي كند.
  مي توانيم براي تك تك سلول ها قاب رنگي جدا يا پس زمينه مخصوص قرار دهيم.
  در قسمت گزينه Table بر روي Menu Bar گزينه هاي زيادي است كه عبارتند از:
  raw Table به صورت دستي جدول مي كشيم و هنگام کليک روي آن ماوس ما تبديل به يک قلم ميشود و به شکل و اندازه و جاي مورد نظر ميتوانيم جدول بکشيم.
  :Insert مي توانيم جدول(Table)، ستون(Columns)، رديف(Rows)، سلول و ... قرار دهيم.
  elete cellحذف سلول هاي انتخاب شده
  :Selectانتخاب جدول، ستون، رديف، سلول
  :merge ادغام سلول هاي انتخاب شده
  :Spiltتقسيم سلولهاي انتخاب شده به تعداد مورد نياز
  :Auto Format با توجه به ساختارهاي قبلي موجود در حافظه جدولمان را قالب بندي ميكند.
  istribute Columns rowsهماهنگ كردن رديف ها و سطرها به طور مساوي
  :Auto Fit contentبا توجه به محتويات درون جدول و متن درج شده، تنظيم داخل سلول را انجام ميدهد.
  :convertجدول را بر ميدارد و متن را بدون جدول مي گذارد.


  Insert picture
  Insert picture from file: (قرار دادن عكس از فايل) جهت درج و قرار دادن عكس يا ClipArt در صفحه. اگر بخواهيم دردرون صفحاتمان عكس قرار دهيم با استفاده ازاين دكمه و يا گزينه Insert / picture استفاده ميكنيم.
  :clip Artعكسهاي پيش فرض نرم افزار آفيس را در اختيار شما قرار مي دهد.
  :From File عكسهاي داخل اسناد مارا مي آورد.
  :Auto shape براي گذاشتن علائم و عکسهاي خاص Drawing مي باشد.
  :From scanner or camاز اسكنر يا دوربين مي آورد.
  :Word Artافه هاي نوشتاري ويژه
  Video: يك فيلم ويدئو كوتاه قرار ميدهد.
  New Drawing: يک Canvas يا بوم نقاشي جهت درج شئ يا عکسي در اختيار شما قرار ميدهد.
  براي انجام كار روي عكس:
  روي عكس دو بار كليك كرده و يا از قسمت View به قسمت Toolbar رفته و گزينه Drawings را انتخاب مي کنيم.
  Select: براي انتخاب عکس و يا Hotspots ها مي باشد.
  Hotspots: جهت اتصال تكه اي ازعكس به يك سايت، صفحه و ... استفاده مي شود بدين گونه كه با توجه به نياز روي يكي از آن ها كليك كرده در روي عكس به اندازه دلخواه مي كشيم وقتي ماوس را رها كنيم پنجره Hyperlink بازمي شود و مي توانيم آدرس مناسب بدهيم و بعد ازآن مي توانيم اندازه و مكان اتصال را جابجا، کوچک و بزرگ نماييم (براي تغيير اندازه از كناره ها و براي تغيير مكان روي آن كليك مي كنيم.)
  Restore: عكس تغيير يافته را به حالت اوليه بر مي گرداند.
  Resample: عكس را هنگاميكه از نظر اندازه تغيير كرده باشد به حالت قبلي اش بر مي گرداند.
  Bevel: از كناره هاي خود عكس يك قاب براي عكس مي سازد.
  Color: مي توانيم از اين بخش براي شستن رنگ عكس و كم كردن ياسفيد وسياه كردن آن استفاده كنيم.
  Transparent: جلوه ويژه به عكس دادن و برجسته کردن بخشي از آن
  Crop: براي بريدن تكه اي از عكس كه نياز است و حذف زايده هاي آن. براي اين کار ابتدا روي عکس كليك كرده تكه مورد نظر را انتخاب كرده و آن را تنظيم كرده، سپس دوباره روي دکمه Crop كليك كرده تكه مورد نظر مانده و بقيه حذف مي گردند.
  Less Brightness: شفافيت يا نور را كم مي كند.
  :More Brightness شفافيت يا نوررا زياد ميكند.
  :Less Contrastحساسيت دو رنگ را كم ميكند.
  More Contrast: حساسيت دو رنگ را زياد ميكند
  4 دكمه بعدي براي چرخش و زاويه بندي عكس مي باشند. بدين نحو که:
  Flip Vertical: جهت چرخش عمودي عکس نسبت به مرکز عکس
  Flip Horizontal: جهت چرخش افقي عکس نسبت به مرکز عکس
  Rotate Vertical: جهت دوران عمودي عکس
  Rotate Horizontal:جهت دوران افقي عکس
  Send Backward: هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در پشت سر ديگري قرار دهيم.
  Bring Forward: هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در جلوي ديگري قرار دهيم.
  Positional absolutely: موقعيت و محل قرار گرفتن عكسها را ثابت نگه مي دارد.
  Thumbnail: براي اينكه عكسها سريع تر قابل دسترس براي بيننده باشد در صورتيكه عكسها بزرگ و زياد باشند، ابتدا نمونه عكس كوچكي از آن كه اندازه خيلي كمي دارد ساخته مي شود. در صورتيكه بيننده بخواهد عكس بزرگ تر را ببيند روي آن عكس كليك كرده و عکس بزرگ و اصلي را مي بيند.
  Text: مي توانيم با انتخاب اين گزينه در درون عكس انتخابي خود متن مورد نظر را تايپ كنيم.
  تذکر:
  دکمه هاي ترکيبي Alt + Shift سمت راست کيبرد فقط متن را فارسي مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)
  دکمه هاي ترکيبي Alt + Shift سمت چپ کيبرد فقط متن را انگليسي مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)
  دکمه هاي ترکيبي Ctrl + Shift سمت راست کيبرد نه تنها متن را فارسي مي كند بلکه متن را راست چين مي نمايد.
  دکمه هاي ترکيبي Ctrl + Shift سمت چپ کيبرد نه تنها متن را انگليسي مي كند بلکه متن را چپ چين مي نمايد.
  Insert picture From File: عكس يا تصوير از فايل مي آورد.
  چند نکته مهم در باره عکس:
  فراموش نشود كه گرفتن و كشيدن عكس براي كوچك و بزرگ كردن آن هيچ تاثيري در اندازه و حجم صفحه نخواهد داشت و فقط كيفيت عكس را خراب ميكند اينكار در صورتيكه فقط به 10% براي جابجايي عكس نياز داريم اشكالي ندارد و براي اين امر روي عکس کليک نموده و از گوشه هاي آن گرفته براي بزرگ کردن به کناره ها و جهت کوچک نمودن به درون و مرکز عکس مي کشيم.
  با انتخاب عکس مي توانيد روي Align Centre, Align Right, Align Left و يا Justify جهت تغيير محل قرار دادن عکس در وسط، سمت راست، سمت چپ و يا به حالت متعادل در صفحه عمل نماييد.
  Drawing (نقاشى يا ترسيم): برنامه بسيار جالب و قشنگ جهت انجام كارهاى گرافيكى  Insert Hyperlink
  Refresh (تازه كردن صفحه): جهت مشاهده آخرين تغييرات انجام داده شده در صفحه
  Stop (توقف): جهت توقف صفحه اى كه در حال باز شدن مىباشد و طول مىكشد يا مورد لزوم نيست.
  Show All (نمايش تمامى علامتها): جهت نمايش محلهاى فاصله خورده بين كلمات (Space bar ) ، محل زدن دكمه Enter جهت درج پارگراف.
  Microsoft FrontPage Help (برنامه كمكى Front Page): برنامه هلپ يا كمكى فرانت پيج را در پنجر هاى جداگانه براى شما باز مىكند كه در صورت آشنايى شما به انگليسى بسيار مفيد خواهد بود.
  Toolbar Options ( دكمه هاى اضافى): جهت انتخاب و افزودن (يا برداشتن) ابزار هاى اضافى مورد لزوم به اين قسمت

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  359
  مورد تشکر
  176 پست
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  4
  گالری
  0  آموزش Front Page (بخش چهارم)  آشنايي بامنوي Format
  Style (سبك):جهت قالب بندى سبك و ساختار نوشتارى معين مختلف موجود در اين بخش در متن در حال درج يا انتخاب شده.
  Font (نوع خط): جهت انتخاب نوع خط براى نوشتن يا بخش انتخاب شده
  Font size (اندازه خط): جهت انتخاب اندازه خط براى نوشتن يا بخش انتخاب شده
  Bold (تو پر): جهت توپر نوشتن متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن
  Italic (خط شكسته): جهت دادن حالت شكسته به متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن
  Underline (زير خط دار): جهت زير خط دار نمودن متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن
  Align Left (تراز چپ): جهت چپ چين نمودن متن نوشتارى، عكس و يا بخش انتخاب شده
  Center (وسط چين): جهت وسط چين نمودن متن،عكس و يا بخش انتخاب شده
  Align Right (تراز راست): جهت راست چين نمودن متن نوشتارى، عكس و يا بخش انتخاب شده
  Justify (تراز عادى): متن يا بخش انتخابى شما را از سمت چپ و راست يكسان مىچيند.
  Left to Right
  Right to Left
  Run TextDirection LTR
  Run TextDirection RTL
  Increase Font Size
  Decrease Font Size
  Numbering(شماره گذارى): جهت ايجاد رديف و شماره گذارى و ليست نمودن
  Bullets (قرار دادن دكمه): جهت ايجاد رديف، ليست نمودن و مرتب كردن
  Decrease Indent(كاهش حاشيه): جهت كم كردن حاشيه و فاصله بخش انتخابى از كناره صفحه
  Increase Indent (افزايش حاشيه): جهت افزودن فاصله و يا حاشيه از كناره صفحه به متن يا بخش انتخاب شده
  Out50162e Borders
  High light color (ايجاد برجستگى به كمك رنگها در پشت زمينه): جهت دادن جلوه ويژه و برجسته جلوه دادن بخش انتخاب شده به كمك انواع رنگها در قسمت پشت زمينه
  Font color (رنگ خط): جهت انتخاب انواع رنگها براى متن نوشتارى يا انتخاب شده
  Toolbar Options (دكمه هاى اضافى): جهت انتخاب و افزودن (يا برداشتن) ابزار هاى اضافى مورد لزوم به اين قسمت.
  تذکر:
  در پايين هر صفحه سه Tab وجود دارد:
  1.Normal Tab
  حالت عادي مي باشد که مي توانيم آن را Edit کنيم.
  2. HTML Tab
  source (زبان طراحي) صفحات وب را به روش HTML نشان مي دهد و کساني که به اين زبان تسلط داشته باشند مي توانند با سادگي تغييرات لازم را در آن ايجاد نمايند.
  3. Preview Tab
  پيش نمايش صفحه ساخته شده مي باشد. به ما نشان مي دهد که اين صفحه چگونه در اينترنت ديده خواهد شد ولي در اين حالت ديگر نمي توان چيزي را در داخل متن(صفحه) تغيير داد. فرق آن با (preview استاندارد) اين است که آن پيش نمايش صفحه را ذخيره کرده و در browser اينترنت عملاً نشان مي دهد.

 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  359
  مورد تشکر
  176 پست
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  4
  گالری
  0  آموزش Front Page (قسمت اول)
  مقدمه
  چند نکته برای شروع
  1) جهت شروع كار، كاربر بايد قبلاً با اينترنت كار كرده و با ساختار كاركردى آن بطور كامل آشنا باشد، همچنين نمونه صفحاتى را كه دوست دارد بسازد، در ذهن داشته باشد. (فرا گيرانى كه در اين زمينه مشكل دارند مي توانند به جزه آموزشى اينترنت ما نيز مراجعه نمايند.)
  2) بهتر است قبل از كار كردن با برنامه Front Page، با برنامه تايپى Word آشنا شده و كار نموده باشيد. چرا كه اكثر مطالب آنجا مورد نياز بوده و تكرارى است. (فرا گيرانى كه در اين زمينه آشنايی ندارند، مى توانند به جزوه آموزشى Word ما نيز مراجعه نمايند.)
  • چون عكس يك قسمت اعظم و مهم كار شما را در اينترنت تشكيل مى دهد، لذا بهتر است شما حداقل كمى با برنامه Photo Shop آشنا باشيد. (ما بطور مختصر اشاره به آن در بخش تصوير گذارى خواهيم کرد.)
  تذکرات مهم
  قبل از هر چيزى، نظم در كار حرف اول را جهت موفقيت مى زند لذا قبل از شروع به كار شما بايد بدانيد كه چه كاری مى خواهيد انجام دهيد و به چه چيزهايى نياز داريد.
  هنگامى كه يك صفحه وب ساخته مى شود معمولا” دارى يك صفحه اصلى (Home Page) به نام ايندكس اچ تي ام ال (index.html) بوده و ساير ملزومات آن يعنى صفحات ديگر و عكسها يا وسايل مورد لزوم در پوشه هاى مربوطه بطور منظم نگهدارى می شوند. لذا براى شروع كار بهتر است شما در بخشى از كامپيوتر خود يك پوشه به نام مثلا” (My Web) ايجاد نموده و درون آن دو پوشه ديگر به نامهاي (docs) و (images) بسازيد.
  صفحه اول يا اصلى شما درون(My Web) قرار گرفته و بقيه صفحات درون پوشه (docs) و تمامى عكسها درون پوشه (images) ذخيره خواهند شد. اين عمل فقط جهت منظم بودن كار توصيه مى شود و ضمنا” مى توانيد مدارك و فايلهاى يك بخش حجيم و زياد يك اتصال خود را به يك پوشه جداگانه هدايت نموده و ذخيره كنيد، مثلا” مسئوليت آنرا به عهده يك فرد يا گروه خاصى قرار داده و فقط شما آنها را به صفحه اصلى يا index.html آن اتصال دهيد. مثلا” يک يا چند پوشه جداگانه درون My Web که خودشان دارای docs و images و همچنين صفحه اصلی Index جداگانه داشته باشند.
  تذكرات مهم:
  • از دادن اسمهاى فارسى به پوشه ها، فايلها، عكسها و اسناد خود جداً خوددارى نماييد چرا كه در اينترنت آنها دچار مشكل شده و قابل دسترسى نخواهند بود.
  • از نوشتن كاراكترهاى غير مجاز، دادن فاصله هاي زياد بين اسامى و استفاده از حروف بزرگ در نام اسناد و پوشه ها خوددارى كنيد.
  • از درست كردن پوشه هاى تو در تو و پيچ در پيچ و با نام بلند خوددارى كنيد و از مخفف كلمات استفاده نماييد (مثلا” به جاىteaching center از tc يا tcenter استفاده شود بهتر است.)
  قسمت های مختلف Front Page
  پنجره Front page نيز مانند ساير پنجره هاى windows بوده و شامل :
  1) Title Bar
  2) Menu Bar
  3)Tool Bar
  4) Main Window
  5) Status Bar
  6) Scroll Bar
  7) ودر اين برنامه يك ستون اضافى در سمت چپ صفحه اصلى قرار دارد كه View Bar مى باشد و بطور پيش فرض فعال است.

 10. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود