صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از منظر شما،دین چیه؟

نوشته
    710
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    10 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    25

از منظر شما،دین چیه؟

سلام
    1-دین از نظر شما چه تعریفی داره؟ یعنی چطور در زندگیتون تعریف شده.؟

2-چه تاثیری روی زندگیتون داشته؟

3-اگر نبود زندگیتون چه فرقی با الان میکرد؟

4-چی باعث شده خودتونو مقید به عمل به دین کنین؟چجوری؟
    اصلا مقید هستین؟

5- چرا خیلی ها از عمل به دین فراری هستن علی رغم قبول اصولش؟

سکوت کن!

اهسته برو
    اهسته بیا

وجدان ها همه خواب اند...

2.  

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

1)
    دین به نظر من دستور العملی است برای رسیدن به زندگیه سالم که خدا به بندگانش پیشنهاد دارده !
    به نظر من نباید در پذیرفتن دین اجباری باشد !

2)
    خب ! رغایت کردنش ما رو از خطا و گناه درو می کنه !

3)
    فرقی نمی کرد !
    (چون من خیلی چیزا رو خودم رعایت می کنم ! حتی اگه دین هم نداشتم بازم رعایتشون می کردم)

4)
    تا چه جوری مقید رو بدونیم ؟ من در حده خودم و در حده توانم اصول دین رو انجام میدم !

5)
    می دونید ! خب چرا دروغ بگیم ... رعایت کردن اصول دین گاهی سخته !
    یعنی چون ما دلبسته ی دنیا هستیم رعایت کردنش خیلی از چیزا و لذت های دنیایی رو از ما می گیره !
    شاید واسه اینه گاهی از دین فراری می شیم !
    و دلیل دیگه به نظر من اینه که ما به درک درستی از دین نرسیدیم !

مشکی رنگ عشقه ...

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

دین عبارت است از مجموعه معارف، احكام و دستورالعمل هايي كه منشأ الهي دارد و براي هدايت انسان و وصول به سعادت دنيايي و آخرتي به دست بشر مي رسد
    قوه تفكر، قوه نيرومندي است كه در بشر به وديعت نهاده شده و به ابديت مي انديشد و با جهان ديگر پيوند پيدا مي كند، اين قدرت فكري و تصوري، احساسات و تمايلات ابديت خواهي را در او به وجود مي آورد. پيدايش اين تمايلات و خواسته هاي عظيم با ساختمان بدني و محدود و فاني او ناسازگار است لذا يك عدم تعادل عجيب و ناراحت كننده اي ميان آرزوها و ميان استعداد جسماني خود مي بيند و تصور محروميت از ابديت او را خرد مي كند. بسياري از تلاش هاي بشري براي جاويد ماندن نام و عنوان و يادگاري هايشان مولود همين احساس و آرزو است و مي دانيم كه لذت از شهرت و افتخار نام و عنوان فرع بر بقا و حيات خود انسان است تنها چيزي كه اين احساس و احتياج را به صورت كامل و مطمئن تامين مي كند احساسات ديني و عقايد ديني است.
    ويكتور هوگو مي نويسد: «راستي اگر انسان اين طور فكر كند كه عدم است و بعد از اين زندگي، نيستي مطلق است ديگر اصلا زندگي براي او ارزشي نخواهد داشت آن چيزي كه زندگي را براي انسان گوارا و لذت بخش مي كند و كار او را مفرح مي سازد و به دل حرارت و گرمي مي دهد و افق ديد انسان را خيلي وسيع مي كند همان چيزي است كه دين به انسان مي دهد يعني اعتقاد به خلود و جهان ابدي، اعتقاد به اينكه تو اي انسان فاني نبوده و از اين جهان بزرگتري و اين جهان براي تو آشيان كوچك و موقتي است و فقط يك گهواره براي دوران كودكي توست و دوران بيشتر دوران ديگري است.
    [1]
    تولستوي حكيم روسي در پاسخ به تعريف ايمان مي گويد: «ايمان همان چيزي است كه انسان با آن زندگي مي كند و سرمايه زندگي است.»
    [2]
    بنابراين براي اينكه از حيات بهره مند شده و حقيقت زندگي را دريافته تا از پوچي دور بمانيم بايد به پرسشهاي اساسي فلسفه زيستن (از كجا آمدم؟ در كجا هستم؟ به كجا مي روم؟) پاسخ دهيم و تنها دين به اين سوال ها پاسخ هاي روشن و شفاف مي دهد. بسياري از انسانها از زندگي روزمره خود بيزار شده و گاه حيات اجتماعي را رها مي سازند و گاه دست به خود كشي مي زند و اين امور زاييده پوچي و بي معنا خواندن و گرايش به بي ديني است.
    [1و2] . مجموعه آثار شهيد مطهري، ج3، ص398.

نوشته
    710
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    10 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    25

نقل قول نوشته اصلی توسط مشکی پوش نمایش پست
    1)

دین به نظر من دستور العملی است برای رسیدن به زندگیه سالم که خدا به بندگانش پیشنهاد دارده !
    به نظر من نباید در پذیرفتن دین اجباری باشد !

2)
    خب ! رغایت کردنش ما رو از خطا و گناه درو می کنه !

3)
    فرقی نمی کرد !
    (چون من خیلی چیزا رو خودم رعایت می کنم ! حتی اگه دین هم نداشتم بازم رعایتشون می کردم)

4)
    تا چه جوری مقید رو بدونیم ؟ من در حده خودم و در حده توانم اصول دین رو انجام میدم !

5)
    می دونید ! خب چرا دروغ بگیم ... رعایت کردن اصول دین گاهی سخته !
    یعنی چون ما دلبسته ی دنیا هستیم رعایت کردنش خیلی از چیزا و لذت های دنیایی رو از ما می گیره !
    شاید واسه اینه گاهی از دین فراری می شیم !
    و دلیل دیگه به نظر من اینه که ما به درک درستی از دین نرسیدیم !
    ممنونم
    ولی امیدوارم دوستان درمورد قسمت اول تعریف دین نکنن.
    بلکه بگن چطور تعریف شده درزندگیشون.

سکوت کن!

اهسته برو
    اهسته بیا

وجدان ها همه خواب اند...

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

ركن اساسي اجتماع، اخلاق و قانون است و پشتوانه آن فقط دين و ايمان برخاسته از عمق وجدان بشر است.
    الكسيس كارل مي گويد: «مغزها خيلي پيش رفته است اما افسوس كه دلها هنوز ضعيف است دل را فقط ايمان قوي مي كند و تمام مفاسد بشراز اين نوع است كه مغزها نيرومند شده و دلها ناتوان باقي مانده اند... تمدن براي انسان فقط ابزارهاي خوب ساختند اما آدمها چطور؟ چيزي كه بتواند آدمها را عوض كند و ارزشهاي انساني را جانشين كند دين است پس انسانيت مساوي با دين و ايمان است.»(1)

اخلاق منهاي دين پايه ندارد و پايدار نمي ماند تجربه نشان داده است كه آنجا كه دين از اخلاق جدا شده، اخلاق خيلي عقب مانده است.

داستايوفسكي مي نويسد: «اگر خدا نباشد همه چيز مباح مي شود»(2) يعني غير از خدا، هيچ چيز ديگري كه واقعا بتواند مانع انسان از انجام اعمال ضد اخلاقي شود نيست. و همچنين هيچ يك از مكاتب اخلاقي غير ديني در كار خود موفق نبوده اند.
    دين پديد آورنده علوم است و به علوم گرمي مي بخشد:
    تمام اديان آسماني نجات انسان از جهل و ناداني را وظيفه و آرمان بزرگ مي دانستند و انبيا تمام تلاش خود را براي اين هدف به كار گرفتند و همواره علم را فضيلت دانستند و مقام عالم را ارج نهادند به ويژه دين اسلام که بنا به فرموده پیامبر صلی الله علیه وآله:طلب العلم فريضه علي كل مسلم و مسلمه.

طلب علم را فريضه و وظيفه عمومي مسلمين (بدون اختصاص به زن و مرد) مي داند (3)
    و امام باقر(علیه السلام) فرمود: «دانش را از حاملان آن بياموزيد و آنرا به برادران خود بياموزيد همانگونه كه علماء آن را به شما آموختند.»(4)
    (1) . مطهري، مرتضي، امدادهاي غيبي در زندگي بشر، تهران، انتشارات صدرا، 1368، ص40ـ39.
    (2) . مطهري، مرتضي، تعليم و تربيت در اسلام، تهران، انتشارات صدرا، 1368، ص100.
    (3) . شهيد ثاني، منيه المريد، تحقيق رضا مختاري، مكتب الاعلام الاسلامي، چاپ سوم، 1374، ص99.
    (4) . شهيد ثاني، منيه المريد، تحقيق رضا مختاري، مكتب الاعلام الاسلامي، ص111، .

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط منای رضاک یا الله نمایش پست
    سلام
    اوضاع و احوال اجتماعي نامطلوبي كه در پاره اي از جوامع پديد مي آيد و متصديان امور ديني نقشي در پيدايش يا گسترش آنها دارند, در چنين شرايطي بسياري از مردم كـه از نظر تفكر عقلاني ضعيف هستند و نمي توانند مسائل را به درستي تجزيه و تحليل كنند و علل واقـعـي رويـدادهـا را تـشخيص دهند, اين نابسامانيها را به دليل دخالت دينداران در وقوع آنها, بـه حساب مكتب و دين مي گذارند و چنين مي پندارند كه اعتقادات ديني, موجب پيدايش اينگونه اوضـاع واحوال نامطلوب شده است لذا از دين و عمل به آن بيزار مي شوند.
    مثلا در عهد رنسانس اروپا رفتارهاي ناشايست كليسائيان در زمينه هاي مذهبي و حقوقي و سياسي, عامل مهمي براي بيزاري مردم از مسيحيت و بطور كلي از دين و دينداري گرديد.

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

اصلا مقید هستین؟

1_دین برای من یعنی روش درست زندگی کردن
    2_دین همه ی زندگیمه
    3_تازه همین الان که دین تو زندگیمه کلی مشکلات دارم(البته به خاطر نقص خودمه)چه برسه که بخواد حذف بشه
    4_اینو من نباید بگم که چقدر مقید هستم ولی حداقل تلاش خودمو می کنم دعا کنید رو به پیشرفت باشم.
    5_به نظرم ما نباید هر قسمتی از دین که آسون بود و ازش خوشمون اومد عمل کنیم اما سخته رو بگذاریم کنار
    همان طور که خدا در قرآن می فرماید:...ویقولون نؤمن ببغض و نکفر ببعض....(نساء150)
    ویا :فلا و ربک لایؤمنون حتی یحکموک فیما شجر بینهم ثم لایجدوا فی أنفسهم حرجا" مماقضیت و یسلموا تسلیما"(نساء65)

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

سلام
    دین به نظر من چیزی هست که انسان رو رهنمود می کنه...یعنی راه درست رو به انسان نشون میده و راه های رسیدن به کمال رو در وجود انسان بیدار می کنه...و این در صودتی امکان پذیر هست که ما تعریف واقعی دین رو بدونیم و اصول اصلی اون رو.............

خب مسلما کسی که از یک دین خاص پیروی می کنه هدف های مشخص و منسجمی رو دنبال میکنه و برای زندگی بهتر،می تونه برنامه ی خاصی رو پیگیری کنه و با توجه به اینکه دین راهیست برای رسیدن به خدا،بی شک کسی که از یک دین اطاعت کنه برای رسیدن به خدا راهش همواه است.
    بدون دین زندگی بی معناست...یعنی بدون ایمان زندگی بی معنا و بی هدف دنیال میشه و یه نوع سردرگمی در انسان بوجود میاد که هر لحظه خدا رو دورتر می بینیم
    اصلا مقید هستین؟
    معمولا این یه جور انتصاب هست نه اکتساب و انتخاب......اما گاهی هم انتخاب برای یک انسان بوجود میاد که باعث میشه انسان خودش رو با دین مورد نظر خودش وفق بده...و در راه دین حرکت کنه......ترس از خدا و راهی برای ریبا زندگی کردن هر انسانی رو واراد می کنه از یه اصول خاص پیروی کنه که دین واقعا یه اصول خاص و جالب داره
    این یه بحث گسترده است که من بعدا راجع بهش حرفهای زیادی دارم.
    انشاالله اینو بعدا جواب میدم.
    یا حق

ویرایش توسط سیاوش عشق : ۱۳۸۸/۰۶/۳۱ در ساعت ۰۱:۴۳

نوشته
    47
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    9

1.دین تنظیم کننده ی رابطه هاست برای جلوگیری از انحرافات و رسیدن به محبوب
    دین معیاری است که در آن:
    1.رابطه با خود
    2.رابطه با خدا
    3.رابطه با بنده های خدا
    تعریف شده و نقش تنظیم کنندگی،سامان دهی ونظارت و... را بر عهده دارد
    2.به حدی روی من تاثیر گذاشته که خودمم باورم نمیشه
    3.شاید دچار غرب زدگی و...شده بودم
    4.مقیدم چون نمی توانم مقید نباشم و از بی دینی زجر میکشم اما اولین گام ها را مدیون یکی از دبیران عزیزم هستم
    5.لذت ظاهری و زودگذر گناه که با آن انس گرفته اند و از طرفی محدودیت های ظاهری قوانین دین

نوشته
    83
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 دقیقه
    دریافت
    196
    آپلود
    32
    گالری
    3

سلام

اصلا مقید هستین؟

1.از نظر من دین حجت خداوند برای بندگانشه و با عمل به دستورات و حقایقی که در اون بیان شده میتوان خویش را سعادتمند نمود و به هدف غایی که رسیدن به معبود یگانه است نزدیک و نزدیک تر کرد.

2.اینکه آدم بدونه که با برنامه ای که براش مشخص شده و عمل کردن به اون میتونه به سعادت واقعی برسه باعث ایجاد آرامش و شوق در انسان میشه.

3.سردرگمی , پوچی , ترس از مرگ و نیستی, اینکه آدم نمی دونست از کجا اومده به کجا می ره , کی اون رو خلق کرده ,برای چی خلق کرده و ....

4.با دونستن اینکه خداوند 124000 هزار نفر از برترین بندگانش رو فقط برای هدایتش فرستاده وحجتش رو بر اون تموم کرده و راه و روش و کتاب آسمانی براش توسط پیامبرانش نازل کرده .
    خب مسلمآ با انجام اصول و روش های که توسط پیامبران بیان شده.

5.خب این سوال جواب های زیادی میتونه داشته باشه میتونه سستی ایمان , دنباله روی از هوی و هوس , شرایط محیطی و اطرافیانش , برداشت غلط از خود دین و ....
    آلبرت انیشتین میگه:

دنیای هر انسانی افکار واندیشه های اوست.

وخودمم میگم :

عشق و امید برای انسان همچون بال است برای پرندگان .

عجایب آیت الکرسی www.sajadpersian.mihanblog.com

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری