صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا عربی ؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا عربی ؟

بعد از نماز :

- حاج آقا سلام علیکم ، تقبل الله !
    - به به ، سلام علیکم و رحمة الله و برکاته... صبحکم الله بالخیر و العافیة !! تقبل الله انشاء الله !! والدین کرام خوبند انشاء الله ؟
    - بحمدالله و المنة !!!!!!!! دعاگو هستند !
    - اخوی تحصیل شان تمام شد ؟
    - بحمدالله بله !! ..... حاج آقا عارضم حضورتان که ....
    چرا عربی ؟ جز قرآن که سخن خداست ، نوشته ای نداریم که ناگزیر باشیم آن را حتما عربی بخوانیم . پس چرا کاربرد واژگان عربی در میان روحانیون ما این اندازه زیاد است ؟

بعضی از آقایان وقتی اعلامیه ای می نویسند ، برای درک آن باید یک فرهنگ واژه های عربی دم دست داشت !! در گفته های روزمره نیز همین ترتیب برقرار است . این در حالی است که زبان فارسی خود واژه های بسیاری دارد که ما از آن بهره نمی بریم .

آیا مسلمان بودن به معنای انکار فرهنگ ملی است ؟ آن هم در جایی که هیچ تعارضی بین او دو وجود نداشته باشد ؟ چرا فکر می کنیم هر اندازه متشرع تر می شویم ، باید عرب تر هم بشویم ؟

نظر دوستان چیست ؟

2.  

نوشته
    1,122
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ceramic نمایش پست
    چرا عربی ؟ جز قرآن که سخن خداست ، نوشته ای نداریم که ناگزیر باشیم آن را حتما عربی بخوانیم . پس چرا کاربرد واژگان عربی در میان روحانیون ما این اندازه زیاد است ؟

بعضی از آقایان وقتی اعلامیه ای می نویسند ، برای درک آن باید یک فرهنگ واژه های عربی دم دست داشت !! در گفته های روزمره نیز همین ترتیب برقرار است . این در حالی است که زبان فارسی خود واژه های بسیاری دارد که ما از آن بهره نمی بریم .

آیا مسلمان بودن به معنای انکار فرهنگ ملی است ؟ آن هم در جایی که هیچ تعارضی بین او دو وجود نداشته باشد ؟ چرا فکر می کنیم هر اندازه متشرع تر می شویم ، باید عرب تر هم بشویم ؟

نظر دوستان چیست ؟
    سلام دوست عزیز اینرا به خدمت شما عرض نمایم که زبان عربی زبان بسیار کاملی است که تمام اصطلاحات را میشود به ان تبدیل کرد وچه اشکالی دارد که گفتمان ما هم از زبان عربی باشد زبا ن قران
    اعوذبالله
    ماشاالله لا قوة الا بالله
    یافارس الحجاز ادرکنی یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

نوشته
    964
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

ولی جناب سرامیک من مثل شما فکرنمیکنم.
    بنظرمن روحانیون دوست دارند ازآیات و روایات بیشتراستفاده کنن وبه زبان قرآن حرف بزنن چون سروکارشون بیشتربا متون عربیه
    زبان عربی مقدسه زبان قرآنه
    البته بقول یکی ازاساتیدمون این آسیب برای هرمبحثی هست که هرکسی تامقداری تخصص دراون مبحث پیدامیکنه ادبیاتش میشه ادبیات تخصصش مثل اینکه اونایی که بازبان انگلیسی سروکاردارن کلمات انگلیسی خیلی درمحاوراتشون استفاده میکنن...
    بهرحال نظرشما حتما ارزشمنده ولی من شخصا ازاستفاده ی کلمات عربی خیلی لذت میبرم احساس میکنم یه صفای دیگه ای داره.
    موفق باشید
    التماس دعا

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اما من بیشتر با جناب سرامیک موافقم
    درسته که عربی کامله و شیرینه وزبان قرانه
    ولی همه ی اینا نباید مانع حفظ فرهنگ کشوری بشن .
    جایی ما در روایات یا احادیث نداریم که عربی صحبت کردن ثواب بیشتری داشته باشه واین نشون میده که برای فرهنگ ملی ارزش قائل بودن.

6. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط raiat نمایش پست
    سلام دوست عزیز اینرا به خدمت شما عرض نمایم که زبان عربی زبان بسیار کاملی است که تمام اصطلاحات را میشود به ان تبدیل کرد وچه اشکالی دارد که گفتمان ما هم از زبان عربی باشد زبان قران
    سلام علیکم

ارزیابی یک زبان صرفا بر اساس کامل بودن آن از نظر دستوری انجام نمی گیرد . اگر چنین بود ، زبان فرانسه یا آلمانی به جای انگلیسی در دنیا حاکم بودند .

موضوعات دیگری هم باید در این میان در نظر گرفته شود :

1. آسانی یادگیری و کاربرد : عربی زبان ساده ای نیست . برای عربی سخن گفتن باید حرف های متعددی را از جاهای مختلف دهان و گلویتان تلفظ کنید . همچنین ، یادگیری عربی هم در قیاس با انگلیسی ساده نیست .

2. زیبایی از نظر آواشناسی : معمولا حرف هایی مثل ق یا غ و خ زبان را زشت می کند . حال در نظر داشته باشید که در عربی علاوه بر این ها ، ع هم داریم که از داخل گلو تلفظ می شود . زبان عربی از نظر آواشناسی زبان زشتی است .

اما در باره ی این که چه اشکالی دارد ، باید عرض کنم غیر از بحث قرآن کریم و نکات دینی ، زبان عرب به عنوان نماینده ی فرهنگ عربی ، نماینده ی یک فرهنگ بیگانه و غریبه است . و می دانید که فرهنگ عرب ها چندان چیز جالبی نیست . چه دلیلی دارد که ما ارزش های ملی فرهنگ خود را با نوع عربی آن جایگزین کنیم ؟

8. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط atragin نمایش پست
    ولی جناب سرامیک من مثل شما فکرنمیکنم.
    بنظرمن روحانیون دوست دارند ازآیات و روایات بیشتراستفاده کنن وبه زبان قرآن حرف بزنن چون سروکارشون بیشتربا متون عربیه
    زبان عربی مقدسه زبان قرآنه
    البته بقول یکی ازاساتیدمون این آسیب برای هرمبحثی هست که هرکسی تامقداری تخصص دراون مبحث پیدامیکنه ادبیاتش میشه ادبیات تخصصش مثل اینکه اونایی که بازبان انگلیسی سروکاردارن کلمات انگلیسی خیلی درمحاوراتشون استفاده میکنن...
    بهرحال نظرشما حتما ارزشمنده ولی من شخصا ازاستفاده ی کلمات عربی خیلی لذت میبرم احساس میکنم یه صفای دیگه ای داره.
    موفق باشید
    التماس دعا

در جواب شما دوست عزیز :

1. نخست باید عرض کنم که سخن استاد شما هر چند درست باشد ، توجیه کننده ی این کار نیست . به بیان دیگر ، تا جایی که کاربرد واژه ی بیگانه به خاطر نبود واژه ی جایگزین باشد ، آن را می شود قبول کرد اما در جایی که هیچ ضرورتی برای استفاده از آن واژه نیست ، کاربرد آن منطقی نیست .

2. ما ایرانی هستیم و به عنوان مردم ایران ، دارای فرهنگی هستیم که بعضی از عناصر کهن آن مورد تاکید دین مبین اسلام است . طبیعتا آسیب های فرهنگی ای هم داریم که باید برای اصلاح آن اقدام کنیم . به هر حال مسلمان بودن ما ، به معنای " عرب " بودن نیست و ما موظفیم فرهنگ و زبانی را که از آن برخواسته ایم ، حفظ و حراست کنیم و این هدف با عربی سخن گفتن همساز نیست .

3. حس شما کاملا شخصی است . به وارونه ؛ من غیر از قرآن و برخی متون دینی ، اصلا از سخن گفتن اعراب خوشم نمی آید .

10. تشکرها 2

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست عزیز اینرا به خدمت شما عرض نمایم که زبان عربی زبان بسیار کاملی است که تمام اصطلاحات را میشود به ان تبدیل کرد وچه اشکالی دارد که گفتمان ما هم از زبان عربی باشد زبا ن قران
    این چه ارتباطی به این دارد که ما لغات عربی استفاده کنیم...
    من هم با این قضیه مشکل دارم و فکر میکنم این اشکال به قرن ها پیش باز میگردد ؛ یعنی زمانی که دانشمندان ایرانی کتاب های خود را به زبان عربی می نوشتند و اصولا دانستن زبان عربی و تکلم و نگارش با این زبان در بین مردم نوعی فضل محسوب میشد (البته دانستن یک زبان دیگر مطمئنا نوعی فضل است) ولی کنار گذاشتن زبان مادری که بخش بزرگی از فرهنگ ماست اصلا عالمانه نیست...
    عربی را باید به قدر نیاز فرا گرفت...

12. تشکر

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

yeki az 3 sarcheshmeye ghvie iman khedmat be mihan ast
    (hazrate mohammad)

ghatan parsi sokhan goftan az neshanehaye iman ast

albate agar parsi bashid va khodetono parsi bedonid

ویرایش توسط khalifatollah : ۱۳۸۸/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۱:۱۶

14. تشکر

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشکالش در اینه که شما اینقدر با زبان ملی تون نا آشنا هستید که معنای صحیح گفتمان رو نمی دونید.

16. تشکر

نوشته
    757
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    5

شهید مطهری:

زبان اسلام را زنده نگهدارید. زبان عربی زبان یک قوم نیست , زبان اسلام است. زبان عربی زبان عرب نیست , زبان اسلام است. اگر قرآن نبود اصلا این زبان در دنیا وجود نداشت. از اهم وظایف ما این است که این زبان را حفظ کنیم.
    هر فرهنگی هر تمدنی اگر بخواهد زنده بماند باید زبانش زنده بماند. اگر زبانش مرد خودش مرده است. این مبارزه علنی را که با زبان عربی می بینید باید بیدار شوید باید بفهمید باید شعور داشته باشید والله این مبارزه با اسلام است.با حروف الفبا که کسی مبارزه ندارد. به خدا قسم ما در مقابل زبان عربی وظیفه داریم که این زبان اسلام را حفظ کنیم. کلاسهایی تشکیل دهید و از کسانیکه زبان عربی را می دانند دعوت کنید. خودتان همسرتان فرزندانتان این زبان را یاد یگیرید. این همه انگلیسی ها زبانشان را تبلیغ کردند و آن را آنچنان به ما تحمیل کردند که تا اندرون خانه های ما نفوذ کرده است. برای چه؟ دلشان به حال ما سوخته بود؟ برای اینکه عادتشان را به ما تحمیل کنند افکارشان را به ما تحمیل کنند تمدن خودشان را به ما تحمیل کنند روح خودشان را بر روح ما تحمیل کنند برای اینکه روح ما را خرد کنند.

(حماسه حسینی - جلد 2 - صفحه 78)

ای شهید ، ای آنکه بر کرانه‌ی ازلی و ابدی وجود برنشسته‌ای،
    دستی بر آر و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز از این منجلاب بیرون کش

إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ
    http://kalem-tayeb.ir

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری