صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شمه اي از فضايل سادات

نوشته
    13
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تفاوت سادات با سایر انسان ها چیست؟

با سلام
    یه سوالی برام پیش اومد
    این مطلب و نگاه کنید:
    . زكات مال و زكات فطره غير سيّد را نمى‏توان به سيّد داد و بنا بر احتياط بقيه صدقات واجب، مثل صدقه نذرى و ردّ مظالم و كفّارات واجبِ غير سيّد را نيز نمى‏توان به سيد داد؛ ولى صدقه مستحبّ غير سيّد را مى‏توان به سيّد داد؛ اما سيّد مى‏تواند هم صدقه واجب و هم صدقه مستحبّ خود را به سيّد بدهد.
    سؤال 27 : آيا گرفتن صدقه بر سيّد حرام است؟
    پاسخ : زكات واجب (زكات مال و زكات فطره) غير هاشمى را نمى‏توان به
    (475)

شمه اي از فضايل سادات شمه اي از فضايل سادات

شمه اي از فضايل سادات شمه اي از فضايل سادات هاشمى داد و بنا بر احتياط ساير صدقات واجب هم همين حكم را دارد؛ ولى دادن صدقه مستحب مانعى ندارد.
    سؤال 28 : آيا گرفتن صدقه بر كسى كه مادر او سيّده است، حرام است؟
    پاسخ : كسى كه مادرش سيّده است، ولى پدر او از سادات نيست، گرفتن زكات و صدقه واجب و مستحب بر او حرام نيست.

اطلاعاتی در مورد این حکم ندارم
    چرا بین سادات و خلق تفاوت قائل شده؟
    این چه قانونیه که در بین شیعه وجود داره؟
    مگر ما اعتقاد به این نداریم که همه انسان ها در آفرینش "اعم از زن و مرد با هم برابرند
    حتی در قرآن هم خداوند ملاک برتری انسان ها رو تقوا می دونه
    پس برای چی سادات تو این حکم از سایر انسان ها جدا شدند؟
    خودمون هم حتی به این ملاک تقوا اعتقاد داریم و از سادات بودن ملاک برتری نسبت به خلق نیست
    حتی خدا هم این تفاوت و قبول نداره
    در سر در سازمان ملل هم شعری از سعدی علیه الرحمه اومده
    بنی آدم اعضای یکدیگرند ""که در آفرینش ز یک گوهرند
    پس چرا؟
    ------------------
    موفق باشید
    در پناه خدای مهربون
    ویرایش توسط eI 333 : ۱۳۸۷/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۰:۴۱

2. تشکر

3.  

نوشته
    13
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این مورد و هم اضافه کنم که در کتاب حلیة المتقین هم حدیثی در این مورد هست که اشاره به ازدواج با بنی هاشم کرده
    و اذعان به این تفاوت کرده

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط lout نمایش پست

چرا بین سادات و خلق تفاوت قائل شده؟
    این چه قانونیه که در بین شیعه وجود داره؟
    مگر ما اعتقاد به این نداریم که همه انسان ها در آفرینش "اعم از زن و مرد با هم برابرند
    حتی در قرآن هم خداوند ملاک برتری انسان ها رو تقوا می دونه
    پس برای چی سادات تو این حکم از سایر انسان ها جدا شدند؟
    خودمون هم حتی به این ملاک تقوا اعتقاد داریم و از سادات بودن ملاک برتری نسبت به خلق نیست
    حتی خدا هم این تفاوت و قبول نداره
    در سر در سازمان ملل هم شعری از سعدی علیه الرحمه اومده
    بنی آدم اعضای یکدیگرند ""که در آفرینش ز یک گوهرند
    پس چرا؟
    ------------------
    موفق باشید
    در پناه خدای مهربون

با سلام وعرض ادب خدمت شما بزرگوار
    از نظر آفرینش وخلقت ونوع حساب وکتاب اعمال هیچ فرقی بین سادات وغیر سادات وجود ندارد.سادات هم خلقتشان مانند دیگر افراد است وخطاکاران از آنها هم فردای قیامت مجازات می شوند.که حتی از آنها به خاطر انتسابشان به پیامبر توقع بیشتری نیز می رود.وبه قول شما معیار در اعمال تقوی است .
    اما اگر منظورتان فرق آنها با دیگران در مسئله خمس وزکات است که برای این حکم شرعی حکمتهایی وجود دارد که من کوتاه عرض می کنم:
    بلی بین سادات و غیر سادات از این جهت تفاوت هست که به یک گروه زکات تعلق میگیرد و به گروه دیگر خمس و خود این مسأله دارای حکمت‏های مختلف و مهمی است که از آن جمله میتوان به مشخص بودن ذریّه پیامبر(ص) در بین مردم اشاره کرد. این امر هم موجب میشود ذریه آن حضرت حفظ گردند و هم موجب میگردد این گروه بیشتر مراقب اعمال و کردار خویش باشند؛ زیرا انتسابشان به حضرت رسول(ص)، آنان را از دیگر افراد متمایز کرده است. هم‏چنین کسانی با منتسب ساختن خود به خاندان پیامبر(ص)، به جمع‏آوری اموال مردم (صدقات) نپردازند و با سوء استفاده از عنوان خاندان رسالت، چهره ناپسندی از آنان ارائه نکنند. بلی اگر نیازمندی در بین آنان وجود داشت، از اموالی که تحت نظر امام معصوم(ع) و یا وکلای ایشان است، به آنان پرداخت میگردد.

موفق باشید

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

نوشته
    13
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط askari110 نمایش پست
    اما اگر منظورتان فرق آنها با دیگران در مسئله خمس وزکات است که برای این حکم شرعی حکمتهایی وجود دارد که من کوتاه عرض می کنم:
    بلی بین سادات و غیر سادات از این جهت تفاوت هست که به یک گروه زکات تعلق میگیرد و به گروه دیگر خمس و خود این مسأله دارای حکمت‏های مختلف و مهمی است که از آن جمله میتوان به مشخص بودن ذریّه پیامبر(ص) در بین مردم اشاره کرد. این امر هم موجب میشود ذریه آن حضرت حفظ گردند و هم موجب میگردد این گروه بیشتر مراقب اعمال و کردار خویش باشند؛ زیرا انتسابشان به حضرت رسول(ص)، آنان را از دیگر افراد متمایز کرده است. هم‏چنین کسانی با منتسب ساختن خود به خاندان پیامبر(ص)، به جمع‏آوری اموال مردم (صدقات) نپردازند و با سوء استفاده از عنوان خاندان رسالت، چهره ناپسندی از آنان ارائه نکنند. بلی اگر نیازمندی در بین آنان وجود داشت، از اموالی که تحت نظر امام معصوم(ع) و یا وکلای ایشان است، به آنان پرداخت میگردد.

موفق باشید
    با سلام
    یعنی منظور شما اینه که این تفاوت بیانگر این موضوعه که سادات نقش قابل توجهی در دعوت سایر انسان ها به شیعه دارند.
    یعنی در واقع با توجه به رشد اسلام که اولین دین از نظر رشد و گرایش سایر انسان ها در بین سایر ادیانه و همچنین با توجه به اینکه نام ائمه در قرآن به صورت مستقیم نیومده؛پس در کل این وظیفه ی دعوت و نشون دادن ولایت به عهده ی سادات هستش و به همین منظور این تفاوت وجود داره
    در پیوستن سایر انسان ها به اسلام که شاید میشه به جرات گفت که اکثر این افراد اهل سنت میشن ،پس این تفاوت به این خاطر به نظر می رسه که سادات این وظیفه به گردنشون هست که راه درست و نشون این افراد بدن
    البته این فقط برداشت من از صحبتای شما بود و این توجه به این موضوع که هیچ قانونی در اسلام بی خود و بی جهت مطرح و وضع نشده
    خوشحال میشم صحت و سقم حرفای من و متذکر بشید و اگر روایاتی در این زمینه داریم بیان کنید و اگه این برداشت درسته آیا روایتی مبنی بر واجب بودن یا مستحب بودن این وظیفه وجود داره یا نه
    با تشکر
    خدایا به داده هایت شکر
    به نداده هایت شکر
    به گرفته هایت شکر
    چون داده هایت نعمت, نداده هایت حکمت وگرفته هایت امتحان است

آن "امانت" که خدا بر زمین و آسمان و کوه ها عرضه کرد
    و از برداشتنش سر باز زدند و "انسان" برداشت،
    نه عشق است و نه معرفت و نه طاعت،
    که مسئولیت ساختن خويش است.

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

شمه اي از فضايل سادات

قال رسولالله(ص):كل حسب و نسب منقطع يوم القيامه الا حسبي ونسبي
    پيامبراكرم(ص) فرمود: همه حسب ها ونسب ها در روز قيامت قطع مي شود به جز حسب و نسب من.

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

چرا سادات داراي فظيلتند؟
    بزرگترين امتياز براي فرزندان فاطمه زهرا(س) اين است كه ان ها مادري چون آن حضرت و پدري همچون حضرت علي بن ابيطالب(ع) دارند ولذا حتي ائمه اطهار (ع) در بسياري از خطبه ها و سخنان خود به اين موهبت افتخار مي كردند .

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید

یا علی

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

ديگر امتياز سادات اين است كه بدن ظاهري و طينت آن ها متصل به حضرت فاطمه(س) است.آن حضرت از ميوه بهشتي خلق شده و از اب و خاك كثيف اين دنيا نبوده است، فرزندان ان ها به واسطه آن حضرت متصل به آن طينت هستند و يقينا از آن طينت پاك بهشتي بي نصيب نيستند

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

(شادی روحشان صلوات)

یا علی

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

سلام
    منم سید هستم ولی اعتقاد دارم همه یکی هستیم.چرا احتام به من میگذارند در صورتی که شان همه از من بالاتره
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

11. تشکرها 3

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط lout نمایش پست
    با سلام
    یعنی منظور شما اینه که این تفاوت بیانگر این موضوعه که سادات نقش قابل توجهی در دعوت سایر انسان ها به شیعه دارند.
    یعنی در واقع با توجه به رشد اسلام که اولین دین از نظر رشد و گرایش سایر انسان ها در بین سایر ادیانه و همچنین با توجه به اینکه نام ائمه در قرآن به صورت مستقیم نیومده؛پس در کل این وظیفه ی دعوت و نشون دادن ولایت به عهده ی سادات هستش و به همین منظور این تفاوت وجود داره
    در پیوستن سایر انسان ها به اسلام که شاید میشه به جرات گفت که اکثر این افراد اهل سنت میشن ،پس این تفاوت به این خاطر به نظر می رسه که سادات این وظیفه به گردنشون هست که راه درست و نشون این افراد بدن
    البته این فقط برداشت من از صحبتای شما بود و این توجه به این موضوع که هیچ قانونی در اسلام بی خود و بی جهت مطرح و وضع نشده
    خوشحال میشم صحت و سقم حرفای من و متذکر بشید و اگر روایاتی در این زمینه داریم بیان کنید و اگه این برداشت درسته آیا روایتی مبنی بر واجب بودن یا مستحب بودن این وظیفه وجود داره یا نه
    با تشکر

اگر نظر شما صرفا یک نظر شخصی نیست و متکی به شواهد و ادله ای هست ، لطفا مستندات خود را در این مورد که سادات وظیفه ی نشان دادن راه درست را به دیگران دارند ، ارائه بفرمایید .

13. تشکرها 2

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
    سلام
    منم سید هستم ولی اعتقاد دارم همه یکی هستیم.چرا احتام به من میگذارند در صورتی که شان همه از من بالاتره
    دیدگاه نادرستی است ، بی شک !

15. تشکرها 2

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری