جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرسش های sajad7777 و پاسخ های اساتید و کارشناسان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  83
  مورد تشکر
  290 پست
  حضور
  5 دقیقه
  دریافت
  196
  آپلود
  32
  گالری
  3

  پرسش های sajad7777 و پاسخ های اساتید و کارشناسان
  با سلام خدمت دوستان

  من یکی سری از سوالات که ممکنه برای شما هم پیش اومده باشه یا بعدآ براتون پیش بیاد رو که خودم من قبلآ از اساتید پرسیدم رو به صورت یک مجموعه سوال و جواب در اختیارتون قرار میدم که ان شاالله براتون مفید واقع بشه. شایان ذکر است در صورت سوال و جواب های جدید به اطلاع دوستان خواهد رسید و لطفآ از زدن تاپیک های اضافی خودداری نمایید.
  باتشکر


  س1: در مورد آیت الکرسی میدونیم که این شبهه وجود داره که آیا آیت الکرسی یک آیه است یا , دو آیه بعد از آن هم شاملش میشه؟

  ج 1 : با توجّه به تفاسیر و كتب مختلف و وجود قرائن و شواهد، روشن می‎شود آیةالكرسی منحصر در یك آیه است و فقط شامل آیه 255 سوره بقره است. قرائن و شواهد عبارتند از:
  1. با مراجعه به كتب تفسیر در می‎یابیم مفسران فقط همین آیه را به عنوان آیةالكرسی مورد بررسی و تفسیر قرار داده و متعرض آیه‎های بعد نشده اند.

  2. شأن نزول آیه‎های بعدی با شأن نزول این آیه متفاوت است.
  3. با توجّه به روایاتی كه در این باره از معصومین ـ علیهم السّلام ـ آمده میان عالمان شیعه انحصار آیة‎الكرسی به همین یك آیه اشتهار یافته از این‎رو علامه مجلسی فرمود:
  الف) ... و المشهور انّ آیة الكرسی الی "العلی العظیم"..
  ب) ... والأشهر فی آیة الكرسی الی "العلی العظیم"...
  ج) هم‎چنین در روایتی كه از حضرت امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در باب فضیلت آیةالكرسی بیان شده :آن حضرت آیةالكرسی را از جمله "اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ" شروع و با جمله "الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ" ختم كرده‎اند، كه فقط همین یك آیه را شامل می‎شود.
  آیة الکرسی: "اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ ما بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا یُحِیطُونَ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ كُرْسِیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا یَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ". (( استاد پاسخگو askari110 ))


  س2: اگر کسی رویای صادقانه ای رو ببینه و خوابش رو برای کسی تعریف کنه که اون شخص تعبیری کنه که با تعبیر اصلی خواب فرق داشته باشد آیا تعبیر خواب رویای صادقانه عوض میشه؟
  مبنای سخن من بر اساس گفتار و دیدگاه مردم است که می گویند اولین بار هر تعبیری برای خواب بشه همون تعبیر برای خواب رخ میده؟


  ج2: عامه مردم چنين تصور مي كنند كه اگر كسي خواب خود را براي فردي كه از علم تعبير هيچ نمي داند ،تعريف كند ،تعبير خواب وي همان باشد كه فرد نادان بگويد .اما چنين تصوري غلط است و هيچ اصلي ندارد .ليكن حكما و معبرين مشهور گفته اند :کسی که خوابی دید از روي احتياط خواب خود را براي غير اهل تعبير بازگو نكند .(یعنی بهتر است برای جلوگیری از سردرگمی برای کسی تعریف نکنید)
  خوابي كه توسط فرشته بر انسان وارد مي شود ،چون پيامي است از جانب خداوند ،تعبيرش هرچه باشد دقيقا همان خواهد شد و هيچ كسي توانايي تغيير پيامد آن را ندارد .علي هذا چه بهترين معبر ، خوابي را تعبير كند و چه يك فرد جاهل ،در باز شدن تعبير هيچ فرقي نمي كند ،بلكه فرق اينست كه جاهل تعبير درست را نمي داند و با گفتن تعبيري نادرست ،خواب بيننده را به گمراهي مي كشاند و او نمي تواند از پيام خوابش مطلع گردد.ولي معبر كه تعبير را مي داند ،خواب بيننده را با تعبير درست خواب آشنا مي سازد و وي مي تواند پيام را بگيرد و خودرا براي پيشامدهاي خوشايند يا ناخوشايند آماده كند .
  بزرگان گفته اند چنانچه تعبير خواب شما خبر از وقوع پيشامدي ناخوشايند را مي داد با دعا و صدقه دادن به مستحق واقعي اتفاق ناگوار رفع خواهد شد.....توصیه می شود شما هم برای رفع بلا و نزول خیرات ؛صدقه ای دهید وازخدا بخواهید تا آنچه خیر است بر شما محقق شود...(( استاد پاسخگو askari110 ))


  ج2 : روياي صادقه تعبير نادرست نداره .. (( استاد پاسخگو hoseitabar ))

  ج2 : منم شنیدم که خوابی که دیده اید و فکر می کنید تعبیر خاصی داره، برای هر کسی تعریف نکنید. بلکه اگر هم خواستید، برای کسانی تعریف کنید که میتونند تعبیر کنند. چون برخی موارد ممکنه تعبیر نادرست، اثر نامطلوبی هم بر جای بذاره.
  (در ذهنم هست که این سخن برگرفته از حدیث هست.)

  البته نکته ای که باید توجه کرد اینکه: خواب ها هر چقدر هم که صحیح باشند هیچ حجیت عملی و التزام به انجامش وجود نداره. (برای ما انسان های معمولی. وگرنه پیامبران و معصومین فرق می کند.) (( کارشناس پاسخگو parsa ))


  س3 : در مورد شمارش در تعداد اذکار این سوال مطرح است که اگر بر فرض مثال ذکر (یا علی) که برای گشایش در امور است رو که سفارش شده 110 بار بخونید , اگر ما فرضآ 111 بار یا بیشتر بخونیم آیا اثر ذکر رو ناقص یا از بین میبره ؟

  ج3 : به قول یکی از بزرگان ذکرهای وارد شده با تعداد خاص ، مثل داروی تحویز شده از طرف پزشک است که مثلا می گوید فلان قرص را هر 6 ساعت یکی بخور یا فلان شربت را هر 8 ساعت 2 قاشق بخور...که اگر خلاف آن باشد خاصیت مداوایی آن کم می شود ویا شاید ضرر هم داشته باشد.
  لذا ذکر وارده از ناحیه معصومین با تعداد خاص ؛ به همان شکل رعایت شود.البته اگر بیشتر یا کمتر هم گفته شود ثوابش رو بردید ولی بهره ازخواص ذکر شده ،بعید است.

  (( استاد پاسخگو askari110 ))


  س4: ما در روایات داریم که هر کس یکبار بر پیامبر اسلام (ص) صلوات بفرست از گناهان بیرون آ ید همانند روزی که از مادر متولد شده است اگر چه وسعت گناهانش به اندازه تعداد ستارگان یا برگ درختان یا ذرت خاک زمین باشد. سوال اینست که اگر شخصی گناهان همچون چشم چرانی , تهمت , دزدی و یا گناهان کبیره ای همچون زنا کاری , آزار پدر ومادر , ربا خواری و امثالهم را انجام دهد با این وجود تنها با یک صلوات همه آنها محو و در قیامت هم مورد مواخذه قرار نمیگیره ؟

  ج4 : در پاسخ به این سؤال چند مطلب عرض میکنم
  1-گناهان به دوبخش کلی تقسیم می شوند یک دسته گناهانی که در آنها حق خدا رعایت نشده مثل نماز ، روزه و... ودسته دیگر گناهانی که حق مردم رعایت نشده( بردن آبروی کسی، خوردن مال مردم و..) گناهانی که جنبه حق الهی در آنها رعایت نشده ممکن است لطف الهی شامل حال فرد گنه کار شود وخداوند چون پیامبر واهل بیت را زیاد دوست می دارد ، با فرستادن درود وتحیت بر پیامبر واهل بیت ، آن فرد گنه کار را بیامرزد.ولی گناهانی که جنبه حق الناسی دارند ،تا زمانی که چبران نشود وطرف رااز خود راضی نکند،بخشیده نمی شود.(پس این روایت ببخشش گناهان مربوط به بخش حق الهی است).
  2-در بسیاری از روایاتی که به بخشش گناهان با ذکر صلوات پرداخته ، بیان نکرده که تمام گناهان بخشیده می شود.مثل این روایت : رسول الله میفرماید: «هر كس بر من یك صلوات بفرستد، خداوند بر او 10 صلوات (رحمت) میفرستد و از او 10 گناه پاك میكند و 10 درجه به درجات ایمان و مقام او نزد خداوند افزوده میشود.».
  3-از همه مهمتر اینکه کسی که از جان ودل بر پیامبر واهل بیت صلوات می فرستد ، به راحتی گرد گناهان کبیره و...نمی رود ولذا اگر خطایی هم مرتکب شد با صلوات وتوسل برپیامبر خداوند به او لطف می کند واورا به خاطر حبیبش محمد (ص) می آمرزد.

  (( استاد پاسخگو askari110 ))


  س5 : در قرآن آمده که شب های قدر از هزار ماه برتر است آیا می توان اینگونه تفسیر کرد که اگر ما عملی نیکی رو در روزهای عادی انجام بدهیم و فرضآ ثواب آن 1 حسنه باشد اگر همین عمل رو در شب های قدر انجام دهیم ثوابش 1000 برابر یا 1000 حسنه می شود؟

  ج5 : اینکه شب قدر بهتر از هزار ماه است
  این به آن معنا نیست که شب قدر برایر با هزار ماه کار و عبادت است یا عمل روزهای دیگر درشب قدر هزار برابر می شودبلکه به این معنا است که اگر کسی هزار ماه عبادت کند که به اندازه یک عمر عبادت است، این شب از آن هم بهتر و بالاتر است.دلیل آن هم این است که سرنوشت انسان رقم می خورد .شب تقدیر است.وسرنوشت خوب یا بد هم بسته به حال انسان در آن شب دارد..... (( استاد پاسخگو askari110 ))  س6: در مورد پاک کردن یا تراشیدن موهای سینه ,دست یا پا در مورد آقایان این سوال مطرح است که آیا در اسلام از این عمل نهی شده است؟
  با توجه به اینکه ورزشکاران بعضی از رشته ها مانند پرورش اندام این عمل را انجام میدهند؟

  ج6: خیر , هیچ مشکلی نیست. ((کارشناس پاسخگو parsa ))  آلبرت انیشتین میگه:

  دنیای هر انسانی افکار واندیشه های اوست.


  وخودمم میگم :

  عشق و امید برای انسان همچون بال است برای پرندگان .

  عجایب آیت الکرسی www.sajadpersian.mihanblog.com


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,443 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9  با سلام به جناب سجاد
  دوست عزیز: ازاینکه پیشنهاد حقیر را مبنی بر زدن این تاپیک ،جهت استفاده سایر کاربران از این سؤال وجوابها،پذیرفتید واقدام کردید...صمیمانه تشکر میکنم.انشاءالله حقیر وسایر دوستان پاسخگو برای پاسخگویی به سؤالات دینی ،وشبهات ذهنی و... در خدمت شما وهمه کاربران
  برزگوار سایت هستیم.....
  موفق باشید 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  83
  مورد تشکر
  290 پست
  حضور
  5 دقیقه
  دریافت
  196
  آپلود
  32
  گالری
  3  س7 : یقینآ شما هم تا حالا تصویر زن هایی به صورت موهای سر عریان در سریال ها و فیلم های سینمایی که از تلویزیون پخش میشه رو دیدید که عمدتآ بازیگران این فیلم و سریال ها مسیحی , کمونیست یا .... هستند که به صورت قانونی از صداوسیمای ایران پخش میشه( چه شخصی که این تصویر رو میبینه از دیدن سر برهنه لذت ببرد یا نبره !) . حال این شبهه در ذهن پدیدار میشه که اگر این گونه تصاویر که از صداوسیما برای مردمی مسلمان پخش میشه مطمئنآ اشکالی بر آن وارد نیست و نگاه کردن به آنها حلال است پس این نتیجه رو میشه گرفت که نگاه کردن به سایر نقاط بدن این بازیگران نیز باید حلال باشد و ایرادی بر آن نمیتوان گرفت (مانند نگاه کردن به فیلم های پورنو که به صورت سی دی یا کانال های ماهواره ای قابل دسترسی است ) و اگر ایرادی گرفته شود تناقضی بر اصل موضوع است ؟

  ج7: هرچی که از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شه دلیل بر حلال بودن نیست.دراینگونه مسائل حلال یا حرام بودنش تابع تشخیص مکلف است ،یعنی اگر مکلف بادیدن تصویری به گناه می افته بر او دیدنش حرام است.
  درمورد دیدن موی سر وقسمتهایی از بدن زنهای بازیگر خارجی که مسلمان نیستند (آن قسمتهایی که مهیج نیست ومعمولا بازاست )ممکن است ایرادی برای خیلی ها ایجاد نکند.ولی قسمتهایی از بدن زن هست که به هیچ وجه نگاه انداختن به آنجاها برای هیچ کس جایز نیست ، چه تأثیرگذار باشه وآدمی را به گماه بیاندازد وچه تأثیرگذارنباشه.واساسا این قیاس که چون دیدن موی سر ،فلان بازیگر غیرمسلمان گناهی ندارد پس میتوان به بقیه جاهای بدن آو هم نکاه کرد،قیاس مع الفارق است .وبرداشت اشتباهی است.(( استاد پاسخگو askari110 ))

  آلبرت انیشتین میگه:

  دنیای هر انسانی افکار واندیشه های اوست.


  وخودمم میگم :

  عشق و امید برای انسان همچون بال است برای پرندگان .

  عجایب آیت الکرسی www.sajadpersian.mihanblog.com

 4. تشکرها 2


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  83
  مورد تشکر
  290 پست
  حضور
  5 دقیقه
  دریافت
  196
  آپلود
  32
  گالری
  3  س8: من تو کتابی در مورد نگاه حرام به نامحرم ,حدیثی رو خوندم که اگر کسی نگاه حرامی به نامحرمی بندازد سرانجام در دنیا نگاه حسرت باری نصیبش خواهد شد که تا اعماق جانش تلخی آنرا حس خواد کرد .
  سوال من اینه که اگر کسی این گناه رو مرتکب شد , آیا روایتی از معصومین وجود داره که در اون دستورالعملی گفته شده باشه که بشه از اثرات ناخوشایند دنیوی و اخروی اون جلوگیری کرد؟

  ج8:این روایات تا حدودی راه حل ریشه ای داده است که یکی از راهها تمرین نگاه نکردن به حتی امور حلال غیر ضروری است.
  پيامبر ـ صلّي اللّه عليه و آله و سلّم ـ فرمود: از نگاههاي اضافي پرهيز كنيد كه بذر هوس مي پاشد و غفلت به بار مي آورد «اياكم و فضولَ النظرِ فاِنَّه يَبذُري الهوي و يُوَلِّدُ الغفلةَ»
  اگر در خيابان حركت مي كند از نگاههاي زائد به اين سوي و آن سوي خودداري كند و هرگاه نگاهش به نامحرمي افتاد به ياد عذاب هايي بيفتد كه خداوند براي افراد هوس باز در نظر گرفته است و يا در رواياتي كه گفته اگر به نامحرم نگاه سوء كنيد به محرم شما نگاه سوء مي شود تأمل كند. گاهي هم به فوائد حفظ ديده از نامحرم توجه نمائيد. پيامبر خدا ـ صلّي اللّه عليه و آله و سلّم ـ فرمودند: هيچ مرد مسلماني نيست كه نگاهش به زني بيفتد و چشم خود را پايين اندازد مگر اين كه خداوند متعال به او توفيق عبادت دهد كه شيريني آن را در دل خودش بيابد.
  امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمودند: هرگاه كسي نگاهش به زني بيفتد و چشم خود را به طرف آسمان كند يا آن را بر هم نهد، هنوز چشم برهم نزده خداوند از حورالعين به ازدواج او درآورد.
  یکی دیگر از راههای جلوگیری از هرزگی چشم جايگزيني حلال است : امام علي ـ عليه السّلام ـ فرمودند هرگاه فردي از شما زني را ديد و از او خوشش آمد برود منزل خود نزد همسرش زيرا نظير آن چه ديده است در همسر خود او نيز هست شيطان را به دل خود راه ندهد و چشم خود را از آن زن برگرداند. اگر زن ندارد دو ركعت نماز بخواند و بسيار حمد خدا گويد و بر پيامبر و آل او صلوات فرستد و آن گاه از خداوند مسألت كند كه از فضل خويش عطايش فرمايد. خداوند از روي مهر و رأفت خود نياز او را برطرف ساخت.
  راههای دیگه هم ذکر شده که فعلا به همین چند مورد اکتفا میکنم.(( استاد پاسخگو askari110 ))
  ویرایش توسط sajad7777 : ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ در ساعت ۱۸:۰۲
  آلبرت انیشتین میگه:

  دنیای هر انسانی افکار واندیشه های اوست.


  وخودمم میگم :

  عشق و امید برای انسان همچون بال است برای پرندگان .

  عجایب آیت الکرسی www.sajadpersian.mihanblog.com

 6. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود