جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آنتن‌هاي سرطان‌زا پرندگان تهران را كوچاند !!

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  937
  مورد تشکر
  1,684 پست
  حضور
  1 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آنتن‌هاي سرطان‌زا پرندگان تهران را كوچاند !!
  دکل‌هاي BTS نصب شده در شهرهاي بزرگ ايران از جمله تهران سبب ساز بروز مشکلات مختلف در بدن شهروندان از جمله اختلالات خوني و مغزي مي‌شوند.

  مهندس حسن اصيليان، معاون محيط زيست انساني سازمان محيط زيست کشور در گفت‌وگو با روزنامه «خراسان» هشدار مي‌دهد: «براساس گزارش‌هاي به دست آمده و تحقيقات انجام شده، فراواني امواج الکترومغناطيس که به طور عمده به دنبال نصب دکل‌هاي BTS در مناطق مسکوني منتشر مي‌شود، باعث بروز مشکلات خوني و مغزي براي ساکناني که در ميدان مغناطيسي تاثيرگذار اين امواج زندگي مي‌کنند، شده است و با توجه به اثرات زيان بار اين امواج، لازم است راهکارهاي اساسي براي کاهش اثرات اين امواج در کشور به کار گرفته شود.»

  گوراني، کارشناس و مسئول بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت هم با صراحت اعلام مي‌کند: «آنتن‌هاي BTS تلفن همراه تشعشعات الکترومغناطيسي از خود ساطع مي‌کنند که قرار گرفتن در معرض اين امواج در درازمدت مشکلات مختلفي از جمله سردرد، سرگيجه، مشکلات و تحريکات عصبي و... را براي فرد ايجاد خواهد کرد.»

  اما مسئولان وزارت ارتباطات به ويژه مسئولان شرکت ارتباطات سيار هرگونه خطر احتمالي ناشي از نصب و راه‌اندازي اين آنتن‌ها را مردود اعلام مي‌کنند و معتقدند هنوز عارضه ثابت شده‌اي در اين زمينه وجود ندارد.
  کارشناسان با اعلام مهاجرت نيمي از پرندگان تهران به دليل وجود امواج الکترومغناطيس دکل‌هاي BTS، افزايش پديده جهش زايي ژنتيکي در شهروندان، جانوران و گياهان شهر تهران را محتمل مي‌دانند.

  دکل‌هاي BTS؛ سلامت انسان‌ها

  از زماني که براي اولين بار در خيابان‌هاي تهران مردم با گوشي‌هاي در دست مشغول صحبت با ديگري بودند بيش از 13 سال سپري شده است و در آن زمان به علت قيمت بالا و محدود بودن شبکه، تعداد اندکي از مردم امکان دسترسي به اين وسيله ارتباطي را داشتند و در مجموع گفته مي‌شود شبکه تلفن همراه در کشور توسط مخابرات در مردادماه سال 73 با نصب و راه‌اندازي 24 ايستگاه BTS براي تنها 9 هزار و 200 کاربر تهراني راه‌اندازي شد و اين در حالي است که اين تکنولوژي با تاخيري 10 ساله وارد کشورمان شده بود.

  بعد از تهران به دليل استقبال از اين وسيله ارتباطي مسئولان مخابراتي به فکر توسعه آن افتادند و يک سال بعد شهرهاي ديگر کشور همچون تبريز، مشهد، اهواز، اصفهان و... نيز زير پوشش شبکه تلفن سيار قرار گرفتند، اما با اين حال همچنان به دليل قيمت بالاي سيم کارت و بازار سياهي که براي فروش آن از سوي بخش دولتي به طور ناخواسته ايجاد شده بود؛ آنچنان اين وسيله ارتباطي بين عموم مردم رواج نيافته بود، اما رفته رفته با ورود اپراتورهاي بخش خصوصي به ميدان رقابت به نوعي قيمت سيم کارت‌ها به نحوه چشمگيري شکسته شد و خريد سيم کارت و اتصال به شبکه تلفن همراه به يکباره گسترش پيدا کرد و بر پايه آخرين آمارها، گفته مي‌شود تعداد مشترکان تلفن همراه تنها در بخش اپراتور شرکت ارتباطات سيار به 20 ميليون نفر رسيده است و اين در حالي است که چند ميليون نفر کاربر دو اپراتور ديگر را نيز بايد به اين ليست 20 ميليون نفري اضافه کرد.

  به هر حال رشد صعودي مشترکان تلفن همراه و همه گير شدن اين وسيله ارتباطي در اقصي نقاط کشور را بايد از نظر پيشرفت کشورمان به نوعي به فال نيک گرفت. مسئولان مخابراتي اعلام مي‌کنند تاکنون بيش از 14 هزار ايستگاه BTS در کشور راه‌اندازي شده است و به طور متوسط در کشور هر آنتن تلفن همراه مي‌تواند دو هزار مشترک را زير پوشش قرار دهد و اين در حالي است که امروزه واگذاري خطوط تلفن همراه در کشور به دليل تنوع اپراتورها، قيمت نسبتاً پايين و از همه مهم تر به روز عرضه شدن آن با اقبال بسيار خوبي از سوي مشترکان روبه رو شده است. به طوري که اکثريت به سمت خريد اين وسيله ارتباطي به طور چشمگيري جذب شده‌اند و در مجموع مي‌توان يادآور شد هرچه تعداد مشترکان افزايش پيدا کند به تبع آن، اين روند در نصب ايستگاه‌هاي BTS نيز تاثير مستقيمي دارد، همان آنتن‌هايي که در سطح شهر به رشد خود ادامه مي‌دهند.

  اما سوالي که بارها مطرح شده است اين است که آيا دکل‌هاي BTS پراکنده در سطح شهر خطرناک هستند يا بي خطر. سوالي که تاکنون به طور شفاف و دقيق به آن پاسخ داده نشده است. اين در حالي است که براساس گزارش‌هاي متعدد علمي، تاثيرات آنتن‌هاي BTS بر انسان به خصوص کودکان بسيار خطرناک بوده و عوارضي همچون سرطان را در پي خواهد داشت، ولي مسئولان اظهارنظرهاي متفاوتي دارند.

  رمضانعلي صادق زاده رئيس کميسيون مخابرات مجلس به «سرمايه» مي‌گويد: «آنتن‌هاي BTS به هيچ وجه ضرر و زياني براي مردم ندارد چرا که اين آنتن‌ها معمولاً در بالاي ساختمان‌ها و به گونه‌اي نصب مي‌شود که شدت امواج الکترومغناطيسي ساطع شده از آنها در سطح زمين بسيار پايين تر از حد مجاز است و هيچ گونه خطري براي افراد به وجود نمي‌آورد.»
  اما علي گوراني کارشناس و مسئول بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت در اين زمينه به «سرمايه» مي‌گويد: «بيشتر آنتن‌هاي تلفن همراه BTS که از سوي اپراتورهاي تلفن همراه در کشور نصب شده‌اند، مجوز ايمني وزارت بهداشت را ندارند.»

  او اضافه مي‌کند: «متاسفانه نصب کليه آنتن‌هاي BTS تاکنون بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت انجام شده است حال آنکه وزارت بهداشت اين موضوع را بارها به مسئولان امر متذکر شده است.»
  حسن اصيليان معاون محيط زيست انساني سازمان محيط زيست معتقد است: «منبع انتشار امواج الکترومغناطيس به طور عمده دکل‌هاي BTS هستند. بنابراين با توجه به عوارض و تاثيرات سوءخوني و مغزي اين امواج مطابق با استانداردهاي جهاني اين دکل‌ها بايد دور از مناطق مسکوني بنا شود.»
  او در ادامه مي‌افزايد: «نتايج تحقيقات مختلف نشان داده است که اين امواج نه تنها روي انسان بلکه روي ساير موجودات نيز تاثيرات سوئي ايجاد مي‌کنند به طوري که برخورد اين امواج با انسان و ساير موجودات باعث بروز اختلالات خوني اعم از موتاسيون (جهش‌هاي خوني) مي‌شود که در نهايت از عوامل بروز سرطان است.»

  معاون محيط زيست انساني سازمان محيط زيست مي‌افزايد: «طي تحقيقي که در دانشگاه تربيت مدرس انجام داديم، به دنبال بررسي نتايج تست‌هاي خوني افرادي که در نزديکي اين دکل‌هاي برق سکونت دارند و در شعاع تاثيرگذار اين امواج قرار مي‌گيرند، مشخص شد که در اين افراد نوعي جهش‌هاي خوني بروز کرده است. ضمن آنکه نتايج بررسي پرسشنامه‌هايي که در بين افراد ساکن در اين مناطق توزيع شده بود نيز نشان داده که اين امواج همچنين اثرات سوءعصبي و مغزي به دنبال دارند.»

  دکتر محققي رئيس مرکز تحقيقات سرطان نيز در گفت وگو با سايت سلامتيران در مورد مضرات آنتن‌هاي تلفن همراه مي‌گويد: «اصولاً آنتن‌هاي تلفن همراه و دکل‌هاي مخابراتي و نيز تشعشعات ناشي از دکل‌هاي برق فشارقوي هريک به نوبه خود اثرگذاري خفيف تا شديدي روي افراد دارند. به عنوان نمونه در مورد دکل‌هاي برق فشارقوي طيف‌هاي مختلف امواج الکترومغناطيسي، ميدان‌هاي مغناطيسي ايجاد مي‌کنند و افرادي که در حوزه اين ميدان‌ها قرار مي‌گيرند تحت تاثير آثار سوء اين امواج واقع مي‌شوند. تاثير اين امواج روي کودکان مي‌تواند باعث بروز برخي از انواع سرطان‌ها شود. در افراد بالغ نيز موضوع در مواردي باعث بروز مخاطرات و بيماري‌ها در سيستم‌هاي عصبي، قلب و عروق و دستگاه گوارش مي‌شود و در مواردي نيز باعث ايجاد سرطان خون در اين افراد شده است.»

  دکل‌هاي BTS؛ کوچ پرندگان

  خطر انتشار امواج الکترومغناطيس توسط دکل‌هاي BTS محدود به شهروندان تهران و شهرهاي بزرگ کشور نمي‌شود. اين امواج با تاثير روي سيستم جهت يابي پرندگان، حيات آنها را در معرض خطر قرار داده و سبب ساز کوچ دسته جمعي آنها مي‌شوند.

  حسين دماوندي نژاد سرپرست دفتر طيور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزي در گفت وگو با سايت الف مي‌گويد: «حدود 50 درصد از پرندگان وحشي به شکل بي‌سابقه تهران را ترک کرده‌اند که علت اين امر گسترش امواج تلفن همراه است.»

  آنتن‌هاي سرطان‌زا پرندگان تهران را كوچاند !!

  دکتر نواييان متخصص محيط زيست و مدير موزه هفت چنار با اشاره به تاثير امواج راديويي در مهاجرت جانوران به «سرمايه» مي‌گويد: «خودکشي و مرگ تعداد زيادي از دلفين‌ها در سواحل خليج فارس به دليل ارسال امواج الکترومغناطيسي و مختلف شدن سيستم جهت يابي آنها بود.»
  اين متخصص محيط زيست در ادامه مي‌افزايد: «در کشور به دليل اينکه سيستم‌هاي ارتباطي پيشرفته نيست و از آن استفاده صحيح نمي‌شود، تاثير مخربي بر محيط زيست مي‌گذارد.»

  نواييان معتقد است: «پرندگان تهران با استفاده از امواج ماوراي بنفش، مادون قرمز و الکترومغناطيس جهت يابي مي‌کنند اما افزايش بي رويه و وحشتناک امواج الکترومغناطيس سبب ساز مختل شدن سيستم جهت يابي و کوچ آنها شده است.»

  دکل‌هاي BTS و از بين رفتن منظر شهري

  چندي است شهرداري تهران به عنوان متولي حفظ زيبايي شهري با وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در رابطه با نصب آنتن‌هاي BTS تلفن همراه کشمکش‌هايي پيدا کرده است.
  محمدباقر قاليباف شهردار تهران با وجود اينکه تصريح مي‌کند:«اين ارگان هيچ مخالفتي با نصب آنتن‌هاي BTS تلفن همراه ندارد»، معتقد است: «مخابرات براي نصب اين آنتن‌ها بايد ضوابط شهر و شهرسازي را رعايت کند.»

  او با بيان اينکه «نصب آنتن يک مساله مهم است»، مي‌افزايد: «شرکت ارتباطات سيار مجاز نيست اين آنتن‌ها را در اماکن مسکوني و شخصي حياط منازل نصب کند.»
  قاليباف اظهار مي‌دارد: «شهرداري هيچ مشکلي براي نصب BTS ندارد و اگر ضعف فني در اين زمينه وجود دارد، نبايد شهرداري را در اين زمينه مقصر دانست.»

  اين درحالي است که شرکت ارتباطات سيار دليل اصلي اختلالات شبکه تلفن همراه را ممانعت شهرداري در نصب آنتن‌هاي BTS عنوان کرده و معتقد است شهرداري به دليل حفظ زيباسازي شهري اجازه نمي‌دهد اپراتور اول در نقاط فاقد پوشش دهي آنتن نصب کند.

  بنا بر گفته روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري ارتباطات، 300 نقطه کور در تهران وجود دارد و ظاهراً شهرداري براي نصب BTS مخالفتي نمي‌کند اما در عمل هيچ اقدامي صورت نمي‌دهد. البته به نظر مي‌رسد پس از مصوبه جديد هيات دولت مبني بر بلامانع بودن نصب آنتن‌هاي BTS در اماکن دولتي، چالش‌هاي اخير بين شرکت ارتباطات سيار و شهرداري برطرف شود. براساس اين مصوبه تمامي وزارتخانه ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي موظف هستند فضاي موردنياز شرکت ارتباطات سيار براي نصب آنتن‌هاي فرستنده و گيرنده راديويي BTS را در اختيار اين شرکت قرار دهند.

  در پايان بايد گفت تفاوتي بين دو اپراتور و يک پيمانکار وجود ندارد؛ چراکه براي اکثر مشترکان اتفاق افتاده روزهايي به هيچ عنوان نتوانسته‌اند با تلفن همراه خود صحبت کنند و اگر تماسي نيز برقرار بوده در کمتر از چند ثانيه با اختلال بسيار شديد به طور کامل قطع شده است، در صورتي که همگان مي‌دانند دستگاه‌هاي تلفن همراه روشن است. از نظر علمي دليل به وجود آمدن چنين مشکلاتي بازمي گردد به ضعف شبکه و زيرساخت‌ها و همان کور بودن نقاط. به عنوان نمونه گفته مي‌شود در حال حاضر بيش از 10 نقطه کور در تهران وجود دارد که با اتصال آنتن‌هاي BTS برطرف مي‌شود؛ همان آنتن‌هايي که مضر بودن آنها به نوعي اثبات شده است. حال انتخاب با مشترکان است؛ يا با آغوش باز بام و زمين‌هاي خود را در اختيار اپراتور قرار مي‌دهند تا بلکه با به جان خريدن مضرات اين آنتن‌ها تماسي راحت داشته باشند يا تماسي ناقص را به عوارض جسم و محيط زيست ترجيح مي‌دهند.

  منبع : تابناک

 2. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود