صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مناظره-بررسی مذهب برتر:تشیع یا تسنن؟

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مناظره-بررسی مذهب برتر:تشیع یا تسنن؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    پیرامون بحثی که در تاپیک معرفي منابع براي پژوهش در مسائل اختلافي شيعه و سني بوجود اومد بهتر دیدم که این موضوع رو ایجاد کنم تا دوستان چه از شیعه و چه از سنی باهم در مورد اختلافات و بررسی مذهب برتر به مناظره بپردازند
    برای اینکه بحث بهتر پیش بره و به انحراف کشیده نشه چند مورد رو تذکر میدم امیدوارم دوستا توجه داشته باشند:
    **تمام کسانی که در بحث ها شرکت میکنند باید اسلام رو به عنوان آخرین دین و حضرت محمد صلی الله علیه و آله رو به عنوان آخرین پیامبر الهی قبول و قرآن را به عنوان کلام خدا که هیچ تحریفی در اون صورت نگرفته قبول داشته باشند**
    1-بحث ها بدون تعصب بیجا و بدور از توهین به شخص یا عقیده ای نوشته بشه.
    2-هر مطلب یا حدیثی که نقل قول میشه حتما باید سند معتبر داشته باشه.
    3-دوستان شیعه باید مطالبشون رو از منابع مورد قبول اهل تسنن مثل کتب صحاح و دوستان اهل تسنن هم باید مطالبشون رو از منابع مورد قبول تشیع مثل بحار ذکر کنن.
    4-سعی کنید بحث ها به صورت تک تک پیش بره و حالت مناظره حفظ بشه و مثلا اگر بحث در مورد خلافت هست در همین مورد صحبت بشه و تا روشن شدن مطلب موضوع جدیدی مطرح نشه.
    5-فعلا مطلب خاصی به ذهنم نمیرسه اگر دوستان شرایط دیگری رو هم لازم میدونن بگن تا اضافه بشه.

خودم بحث رو شروع نمیکنم تا اولین نفری که چه از شیعه و چه از سنیبه تاپیک اومد و موضوعی رو مطرح کرد پیرامونش صحبت کنیم

موفق باشید
    یاعلی
    وبلاگ منتقم منتظر حضور سبز شماست...

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

و کسانی از اهل کتاب که در دین خود تفرقه و جدایی افکندند و به گروه ها و دسته های مختلف تبدیل شدند
    جالب اینکه هر کدام به ایین خود دل بسته است

آیه 32 سوره روم

5. تشکر

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط montaghem630 نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    پیرامون بحثی که در تاپیک معرفي منابع براي پژوهش در مسائل اختلافي شيعه و سني بوجود اومد بهتر دیدم که این موضوع رو ایجاد کنم تا دوستان چه از شیعه و چه از سنی باهم در مورد اختلافات و بررسی مذهب برتر به مناظره بپردازند
    برای اینکه بحث بهتر پیش بره و به انحراف کشیده نشه چند مورد رو تذکر میدم امیدوارم دوستا توجه داشته باشند:
    **تمام کسانی که در بحث ها شرکت میکنند باید اسلام رو به عنوان آخرین دین و حضرت محمد صلی الله علیه و آله رو به عنوان آخرین پیامبر الهی قبول و قرآن را به عنوان کلام خدا که هیچ تحریفی در اون صورت نگرفته قبول داشته باشند**
    3-دوستان شیعه باید مطالبشون رو از منابع مورد قبول اهل تسنن مثل کتب صحاح و دوستان اهل تسنن هم باید مطالبشون رو از منابع مورد قبول تشیع مثل بحار ذکر کنن.
    4-سعی کنید بحث ها به صورت تک تک پیش بره و حالت مناظره حفظ بشه و مثلا اگر بحث در مورد خلافت هست در همین مورد صحبت بشه و تا روشن شدن مطلب موضوع جدیدی مطرح نشه.
    5-فعلا مطلب خاصی به ذهنم نمیرسه اگر دوستان شرایط دیگری رو هم لازم میدونن بگن تا اضافه بشه.

خودم بحث رو شروع نمیکنم تا اولین نفری که چه از شیعه و چه از سنیبه تاپیک اومد و موضوعی رو مطرح کرد پیرامونش صحبت کنیم

موفق باشید
    یاعلی

چرا تصور می کنید چنین بحثی سودمند است ؟

نیاز فعلی ما وحدت مسلمین است ، حول محور اسلام . همه ی ما خداوند یکتا را می پرستیم ، قرآن را قبول داریم و رسول خدا را پیامبر خود می دانیم .

ایجاد این گونه بحث ها ، در نهایت جز تشنج و خشم و دوری دل ها از یکدیگر سودی ندارد .

نوشته
    676
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    76
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط montaghem630 نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

موفق باشید
    یاعلی
    سلام علیکم و رحمت الله
    اخوی ببینید ما در اینجا هنوز کسی را نداریم که از برادران اهل سنت ما باشد(از قسمی که بخواهند برتری سنت را اثبات نمایند) به همین دلیل درست نیست با اینگونه اعمال جو سایت را متشنج کنیم.
    در ضمن در پاسخ به اخوی مون سرامیک بگم که وحدت به این معنی نیست که در برابر هجوم سکوت کنیم .اگر هجومی باشد البته.
    و من الله التوفیق
    الهی و سیدی و مولای و ربی صبرت علی عذابک فکیف اصبر علی فراقک

صبرت علی حر نارک فکیف اصبر عن النظر الی کرامتک

ام کیف اسکن فی النار و رجائی عفوک

9. تشکر

نوشته
    676
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    15 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    76
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط نقطهء عطف نمایش پست
    و کسانی از اهل کتاب که در دین خود تفرقه و جدایی افکندند و به گروه ها و دسته های مختلف تبدیل شدند
    جالب اینکه هر کدام به ایین خود دل بسته است

آیه 32 سوره روم
    سلام
    البته احتمالا شما ایات دیگر قران را نخوانده اید یا اگر خوانده اید در ان تدبر ننموده اید
    الهی و سیدی و مولای و ربی صبرت علی عذابک فکیف اصبر علی فراقک

صبرت علی حر نارک فکیف اصبر عن النظر الی کرامتک

ام کیف اسکن فی النار و رجائی عفوک

11. تشکرها 2

نوشته
    802
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    9

اهل کتاب

نقل قول نوشته اصلی توسط نقطهء عطف نمایش پست
    قبلا دراینجا به تفصیل وبا استناد به خود قرآن بیان شده که مراد از اهل کتاب در قرآن یهودیان و نصرانیان هستند نه مسلمانان
    خلاصه بحث

وَدَّ كَثِيرٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَوْ يَرُدُّونَكُم مِّن بَعْدِ إِيمَانِكُمْ كُفَّارًا حَسَدًا مِّنْ عِندِ أَنفُسِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَينَ‏َ لَهُمُ الْحَقُّ فَاعْفُواْ وَ اصْفَحُواْ حَتىَ‏ يَأْتىِ‏َ اللَّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللَّهَ عَلىَ‏ كُلّ‏ِ شىَ‏ْءٍ قَدِيرٌ(109)
    وَ أَقِيمُواْ الصَّلَوةَ وَ ءَاتُواْ الزَّكَوةَ وَ مَا تُقَدِّمُواْ لِأَنفُسِكمُ مِّنْ خَيرٍْ تجَِدُوهُ عِندَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ(110)
    وَ قَالُواْلَن يَدْخُلَ الْجَنَّةَ إِلَّا مَن كاَنَ هُودًا أَوْ نَصَارَى‏ تِلْكَ أَمَانِيُّهُمْ قُلْ هَاتُواْ بُرْهَانَكُمْ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ(111)

شما بفرمایید ضمیر فاعلی جمع مذکر در فعل( قَالُواْ )و ضمیر جمع مذکرمجروری در(أَمَانِيُّهُمْ )به کدام اسم ماقبل خود عود دارد؟
    آیا مرجع ضمیری غیر از (كَثِيرٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ)برای این ضمیر سراغ دارید؟
    آیا مقول قول فعل
    ( قَالُواْ )میتواند گفتار کسانی غیر از یهود ونصاری باشد؟

ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۸/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۰:۴۶

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا
    از مؤمنان مردانى هستند كه به پيمانى كه با خدا بسته بودند وفا كردند. بعضى بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضى چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نكرده‏اند
    مارا به دعا کاش نسازند فراموش
    رندان سحر خیز که صاحب نفسانند

13. تشکرها 2

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    دوستانی
    که گفتند ما از اهل تسنن کسی رو اینجا نداریم و این بحث سودمند نیست به تاپيک قبلی که باعث ایجاد این بحث شد مراجعه کنند و دليل ایجاد این بحث رو ببینند
    من هم با وحدت موافقم اما این وحدت باعث نمیشه که از حق شیعه بگذریم و ساکت باشیم
    ما در اسلام در قبله در پیامبر وحدت داریم اما نمیتونیم قبول کنیم که شیعیان چین عربستان پاکستان عراق و ... قتل عام بشن و در بدترین وضعیت زندگی کنند و ما ساکت بشینیم
    فکر کنم هیچ کدوم از مسلمانها بیشتر از شیعیان به فکر وحدت و همدلی نیستند و این قضیه رو در مورد فلسطین به اثبات رسوندند که برادران اهل تسنن فلسطین بزرگترین یاورشون رهبر بزرگ شیعیان امام خمینی و بعد از ایشون هم مقام معظم رهبری و مردم ایران هستند
    من خودم خدا قسمتم کرد و به سرف عمره رفتم
    در اونجا هم برای حفظ وحدت تلاش زیادی کردم و سعی کردم همیشه در نمازهای جماعت شرکت کنم و کارهایی که باعث اختلاف بشه بپرهیزم اما شما باید رفتار برادران اهل سنت را با شیعیان اونجا میدید که در بدترین وضعیت زندگی میکردند بدون پست های مهم دولتی و وضعیت معیشتی مناسب و البته خود شرطه های اونجا تمایل زیادی داشتند برای بحث کردن و کشوندن بچه شیعه ها به سمت خودشون و حتی خود من حدود یک ساعت نیم با یکی از شرطه هاشون داشتم بحث میکردم که البته چون ایشون فارسی متوجه نمیشد و من هم دست و پا شکسته میتونستم عربی حرف بزنم خیلی نتیجه نداد و در آخر فقط چندتا کتاب به من داد که تبلیغ عقاید اهل تسنن و کوبوندن عقاید شیعه بود(اون هم در سفر عمره که ما از اون به عنوان یکی از ارکان وحدت یاد میکنیم)

در آخر اینکه وحدت باید باعشه اما بحث های دوستانه و بدور از جنجال برای روشن شدن حقیقت لازمه و این رویه ائمه و بزرگان دین بوده

امیدوارم این بحث بصورت دوستانه برگزار بشه و دوستان همراهی کنند

موفق باشید
    یاعلی
    وبلاگ منتقم منتظر حضور سبز شماست...

15. تشکر

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

با سلام خدمت همه دوستان
    به نظر حقیر مباحث اعتقادی هیچ ربطی به وحدت و غیره ندارد.
    لازم است در یک محیط علمی تمام مسائل امامت بررسی شود.
    البته بخشی از این مباحث در تایپیک های همین انجمن آمده است، مثل:
    اختلاف ما با برادران اهل سنت چیست؟
    و غیره مطرح شده است

ولی پیشنهاد من تخصصی کردن بحث است، مثل:
    دشمنی وهابیت با پیامبر به روایت تصویر

لذا اگر تایپیکی مستقل ایجاد شود (یا در همینجا مطرح شود) با این مضمون:
    از دیدگاه قرآن انتخاب جانشین پیامبر حق مردم است یا حق خدا؟

بهتر میتوان به بررسی بحثها پرداخت
    با تشکر
    ویرایش توسط سيد حسين : ۱۳۸۸/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۷:۳۸

نوشته
    1,122
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    0

من هم نظر سید حسین بزرگوار رو دارم باید مطالب رو علمی ومستند قرار بدهیم وسوالات وشبهات اهل سنت رو بذاریم وشیعه هم مستندات خودشو ارائه بده وحقانیت شیعه رو رو شن کنیم
    اعوذبالله
    ماشاالله لا قوة الا بالله
    یافارس الحجاز ادرکنی یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری