جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرهنگ عزاداری درعاشورا

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  فرهنگ عزاداری درعاشورا
  خواستم نظر دوستان را در باره كارهايي كه در مراسمات عزاداري انجام مي شوداز قبيل زنجير زني ، شيپور وموسيقي ها و قمه زني و صدها خرافات ديگر كه اصلا پايه واساس در عزاداريها ندارد...جويا شوم.
  چه كساني اين چنين برنامه را طراحي وبا چه هدفي دنبال مي كنند .آيا دلسوزان به دين اند يا سو ءاستفاده كننده هاي از دين ؟ ضرر يا نفع اين كارها براي دين وحماسه حسيني چيست؟نگاه بيگانه هابه چنين حركاتي از سوي مسلمانان چگونه است و....

  پس بفرماييد نظراتتون را مطرح كنيد
  زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۶
  نوشته
  169
  مورد تشکر
  304 پست
  حضور
  15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  امر مسلم اینکه اگر کسی عزادار امام حسین باشد و هدف عاشورا را درک کرده باشد و روایت حقیقی قیام عاشورا و فلسفه قیام را بداند ، دیگر با چینن شیوه هایی عزاداری نمی کند .


  شاید یکی از دلایل پدید آمدن چنین مواردی ، کوتاهی کسانی بوده که می دانستند و نگفتند و از ابتدا در مقابل چنین حرکاتی ایستادگی نکردند ،باشد .

 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,957
  مورد تشکر
  3,494 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0

  احکام
  نقل قول نوشته اصلی توسط شهيدان نمایش پست
  خواستم نظر دوستان را در باره كارهايي كه در مراسمات عزاداري انجام مي شوداز قبيل زنجير زني ، شيپور وموسيقي ها و قمه زني و صدها خرافات ديگر .....
  پس بفرماييد نظراتتون را مطرح كنيد
  با سلام به شما دوست عزیز اگه ممکنه چون این موضوع بر میگرده به احکام
  اینودر بخش احکام شرعی قراردهید.
  اجرتان با امام حسین علیه السلام
  الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  513
  مورد تشکر
  1,094 پست
  حضور
  1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا
  با عرض سلام
  فتاوای صریح مراجع در مورد قمه زنی (تمام این فتاوا در سایت حضرات ایات عظام موجود است)
  مقام معظم رهبری حضرت ایت الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی )
  س: قمه زنى در روز عاشورا چه حكمى‏ دارد؟
  ج) قمه زنى علاوه براینكه عرفاً از مظاهر حزن و اندوه شمرده نمى‏شود و در زمان ائمه (علیهم السلام) و پس از آن نیز سابقه ندارد و تأییدى از ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز در مورد آن - نه به شكل عام و نه به شكل خاص - نشده است، در حال حاضر وهن مذهب شمرده مى‏شود و جایز نیست.
  آیا قمه زدن بطور مخفى حلال است یا اینكه فتواى شریف حضرت عالى عمومیت دارد؟
  ج: قمه زنى علاوه بر اینكه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏شود و سابقه‏اى در عصر ائمه «علیهم السلام» و زمانهاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شكل خاص یا عام از معصوم «علیه السلام» در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى‏شود بنابراین در هیچ حالتى جایز نیست
  حضرت ایت الله العظمی فاضل لنکرانی (رحمه الله علیه )
  آیا قمه زنى جایز است؟ چنانچه در این مورد نذرى وجودداشته باشد، وظیفه چیست؟جواب : با توجه بهگرایشى كه نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اكثر نقاطجهان پیدا شده، و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود، واعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است لازم است در رابطهبا مسایل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابى عبدالله الحسین(علیه السلام)بهگونه اى عمل شود كه موجب گرایش بیشتر و علاقمندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وىگردد. پیداست در این شرایط، مسأله قمه زدن نه تنها چنین نقشى ندارد، بلكه به علّتعدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچگونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتبخواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مكتب امام حسین(علیه السلام) از آنخوددارى كنند. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت وانعقاد نیست.
  حضرت ایت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی )
  نظر معظم له در مورد قمه زنی چیست؟
  بسمه تعالی با عرض سلام چون وهن به مذهب است و ضرر دارد جائز نیست حسین نوری همدانی
  حضرت ایت الله العظمی تبریزی (رحمه الله علیه )
  در زمان حاضر قمه زدن براى امام حسین (علیه السلام)یا به عشق امام حسین(علیهالسلام)چه حكمى دارد؟بسمه تعالى؛عزادارى حضرت سید الشهداء (علیه السلام) و سایر معصومین (علیهم السلام) بهر صورتى كه عنوان جزع بر آن منطبق باشد مطلوبیت شرعى دارد، قمه زنى فى نفسه مانعى ندارد، و لكن دخول آن در جزع محل بحث مى باشد، والله العالم
  حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی )
  نظر جناب عالی راجع به قمه زنی چیست؟
  تعظیم شعایر حسینی(ع) از افضل قربات است ولی باید از اعمالی كه موجب وهن مذهب و ضرر به بدن می شود اجتناب كرد
  و در جواب استفتائی دیگر فرموده اند: تعظیم شعایر حسینی(ع) از بهترین كارهاست و آثار مثبت فراوانی دارد ولی قمه زنی جزو برنامه های حسینی نیست و غالباً سبب می شود كه این مراسم عزاداری در نظر دیگران موهون گردد. با زبان خوب و مؤدبانه همه را سفارش كنید كه این كار را بطور كامل ترك كنند
  یا حق

 6. تشکرها 2


 7. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10  نقل قول نوشته اصلی توسط hoseintabar نمایش پست
  با سلام به شما دوست عزیز اگه ممکنه چون این موضوع بر میگرده به احکام
  نقل قول نوشته اصلی توسط hoseintabar نمایش پست
  اینودر بخش احکام شرعی قراردهید.
  اجرتان با امام حسین علیه السلام
  باسلام به شما دوست عزيز وتشكر از توجه شما
  هدف بنده از راه اندازي اين بخش اين بود كه يك آسيب شناسي جدي نسبت به اين خرافات وارد شده در عزاداريها انجام دهيم .كه امروزه باعث شده دشمنان شيعه به شيعيان انگ بزنند .مثل وهابيها كه به خاطر همين اعمال خرافي شيعه را مشرك ومجوس مي دانندومثلا اگر شيعيان در مراسم عزاي حسيني علم بر مي دارند وجلوي علم قرباني مي كنند و...به خاطر اين عمل مي گويند شيعه آهن پرست است و....
  خلاصه قصد آسيب شناسي اين اعمل خرافي بود نه صرف بررسي حكم شرعي آنها و...هر چند آن هم باشد بحث كاملتر مي شود....
  اگر خرافات جديدي در اين باره مي شناسيد معرفي كنيد تا آسيب شناسي كنيم ...
  باتشكر-شهيدان
  زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,937 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نظر می رسد در زمینه عزاداری سالار شهیدان (ع) مسائل حاشیه ای وجود دارد که در بسیاری از مواقع اهمیت زیادی پیدا می کند .
  قمه زنی ( که دوستان هم احکام شرعی و نظر مراجع عظام را در این خصوص بیان کردند ) یکی از مواردی است که موجبات وهن مذهب تشیع را در جهان فراهم می سازد . با توجه به موج عظیم اسلام گرایی که در جهان وجود دارد و همچنین با در نظر گرفتن عشق و محبتی که از اهل بیت عصمت (ع) در قلوب بسیاری از غیر مسلمانان در مناسبت های مختلف و بویژه ایام سوگواری سید الشهدا ملاحظه می شود ، دشمنان اهل بیت ( ع) در صدد تبلیغات سوء بر علیه اسلام هستند و در راستای تحقق این هدف از هیچ موردی فروگذار نمی کنند ، خون پاک و مطهر حسین بن علی (ع) و اصحاب وفادارشان ضامن بقای اسلام است و دوستداران و شیعیان واقعی آن حضرت هرگز حاضر نمی شوند با قمه زنی و ریختن این چنینی خون خودشان و یا اعمال خرافی دیگر موجبات وهن دین و یا هدر رفتن خون سالار شهیدان را فراهم کنند .
  امام حسین (ع) با تمام هستی خودشان – خانواده ، اصحاب ، آب ، خون و تمام آنچه داشتند – برای احیاء دین قیام کردند ، شایسته است که هر یک از ما هر آنچه برای احیاء عزاداری بر امام (ع) مصروف می داریم در جهت تحقق هدف این نهضت باشد ، نیروی عظیم یک جوان که صرف بلند کردن علم و نشانه ای سنگین می شود - که هیچ سابقه و سفارش و توصیه ای هم در سنت معصومین (ع) ندارد - می تواند در جهات سازنده تری بکار رود که مرضی خدا باشد ، الات و ابزار موسیقی موجب تحت الشعاع قرار گرفتن این واقعه می شود و روح حقیقی عزاداری و پیام عاشورا را سلب می نماید و تمرکز عزاداران را مصروف نوع نواخت ها و تماشای این ادوات می گرداند و اساسا معلوم نیست آیا عزاداران را در فضای واقعه عاشورا قرار میدهد یا خیر ؟ حال از مزاحمت هایی که وقت و بی وقت با صداهای ناهنجار آن فراهم میکنند و این کار حرام است یا نه می گذریم .
  صف کشیدن جمعی از مردم و صرفا تماشای دسته عزایی که تا نیمه آن تجهیزات موسیقی است حقیقتا تا چه اندازه به تحقق هدف حسین بن علی (ع) کمک می کند ؟
  آگاه نمودن مردم از اهداف نهضت عاشورا و شیوه هایی که در طول تاریخ برای به انحراف کشاندن این نهضت یا هدف آن از سوی دشمنان دین صورت گرفته است موجبات پیشگیری از چنین اعمالی را فراهم می سازد .
  زمانی که در جهانی پیشرفته زندگی می کنیم و مسلمان و شیعه باشیم و دشمن نتواند هدف قیام سید الشهدا را در بین مسلمانان و شیعیان به تحریف بکشاند ، بهم ریختن تمرکز عزاداران و انحراف اذهان آنان از سخنرانی ها و تحلیل های این قیام خونین ، می تواند با توجه دادن آنان به چنین ابزارهایی و القاء
  این نیت که این کارها برای عاشوراست و ثواب هم دارد ، صورت پذیرد .
  مطمئنا هیچ یک از شیعیان عزادار با این نیت سوء به نواختن و یا گوش دادن و تماشای این مسائل جنبی و البته انحرافی اقدام نمی کنند ... اما روشنگری و آگاهی دادن به توده مردم ، راه را برای هر گونه سوءاستفاده و انحراف در مسیر عزاداریها می بندد .


 9. تشکرها 2


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  70
  مورد تشکر
  81 پست
  حضور
  36 دقیقه
  دریافت
  120
  آپلود
  0
  گالری
  0

  این توطئه توهم نیست!
  چه بسیار اتفاقات مهمی که در طول تاریخ افتاده است، اما کم کم به دست فراموشی سپرده شده اند. حتی در همین قرن معاصر ما، وقایع مهمی اتفاق افتاده و انسانهای زیادی جان خود را از دست داده اند، و چه بسا این حادثه در زمان خودش بسیار تأثیر گذار بوده و فواید زیادی هم داشته، ولی گذر زمان آن را از یاد برده است.
  اما حدود 1400 سال پیش، فرزند رسول الله را به همراه عده ای از یارانش، غریبانه و مظلومانه، با لب تشنه به شهادت رساندند، چه عاملی باعث شده است که این حادثه هنوز زنده است و فواید و برکات خودش را نو به نو در جهان بشریت ساری و جاری می کند؟!
  طبیعی است که وقتی حادثه و واقعه ای اینقدر مهم باشد، و باعث جوش و خروش شیعه و جنگ با باطل و قیام به حق در طول تاریخ شده باشد و حتی انقلاب ایران هم در راستای همین قیام و الگو گرفته از همین حادثه عظیم باشد، قطعا دشمنی ها و توطئه ها در این جهت هم بیشتر خواهد بود.
  همین چند وقت پیش بود که رسانه ها خبر از طرح سازمان سیا برای براندازی شیعه دادند. طرحی کاملا حساب شده، دقیق و با مطالعات و تحقیقات میدانی و کتابخانه ای. در ابتدا با تأسیس مراکز شیعه شناسی، به طور دقیق به مطالعه فرهنگ شیعه و سیر تفکر فقهی، حدیثی، کلامی و فلسفی شیعه پرداختند.( اگر لازم باشد برای هر کدام هم نمونه ای از تألیفات آنها را ذکر خواهم کرد) و بعد هم با تحقیقات میدانی، و حضور در مراسمات و آئینهای اسلامی و شیعی، به طول کامل با آن آشنا شده و به مطالعه در نقاط آسیب پذیر آنها پرداخته و در جهت براندازی شیعه، طرح و برنامه های عملیاتی را ارائه کردند.
  البته پنهان نماند که ظاهر عملکرد اینها، کاملا علمی و آکادمیک بوده و حتی با برخی از مراکز علمی – دانشگاهی ما هم مرتبط بوده اند، اما خروجی مطالعات اینها، در اختیار مراکز امنیتی و اطلاعاتی غرب قرار گرفته تا در جهت ضربه زدن به فرهنگ شیعه از آن استفاده کنند.
  بنا ندارم وارد جزئیات شوم، اما برای نمونه، همین بحثی که این چند سال اخیر بر سر زبانها افتاد و حتی در داخل کشور هم روی آن مانور داده شد، این بود که : شیعه دو نوع نگاه دارد: 1. نگاه سبز 2. نگاه سرخ .
  نگاه سبز آنها معطوف به آینده است و بحث مهدویت و ظهور، که نوعی امید و تلاش را در آنها زنده نگه داشته و به آینده امیدوار می کند و نگاه سرخ هم به گذشته است و فرهنگ عاشورا که در طول تاریخ، همیشه باعث جوش و خروش و قیام علیه باطل و زیر بار ظلم نرفتن بوده است. شاید تعابیر مشابه این تعبیر، از قبل در میان مردم وجود داشته، اما به نظر من، تبیین دقیق و مدوّن کردن و بررسی زوایای دقیق این دو نوع نگاه، حاصل مطالعات آکادمیک مراکز اسلام شناسی و شیعه شناسی دنیای غرب بوده که ما حصل آن در جهت ارائه طرح و برنامه برای مبارزه با این دو نوع نگاه، در اختیار سازمان سیا و مراکز مشابه آن قرار گرفته است.
  شاید از قدیم بحث تحریفهای عاشورا، به خاطر ایجاد شور کاذب توسط جهال شیعه و یا عدم دقت در نقل و فهم روایات تاریخی حادثه عاشورا و یا حتی شیطنت مخالفان، رخ می داده است، اما با اندک مطالعه ای در برنامه های دشمن در سالهای اخیر، به خوبی رد توطئه را در این بحث می توان مشاهده کرد.
  بنای طولانی کردن کلام را ندارم، اما برای نمونه می توانید با یک جستجوی ساده، در مورد طرح دکتر مایکل برانت، در مورد براندازی شیعه اطلاعاتی کسب کنید. که تازه اینها قسمتهای رو شده این مبارزه است و چه بسیارند محققین و پژوهشگرانی که در مراکز علمی و تحقیقاتی، در جهت شناخت دقیق اسلام و شیعه تلاش می کنند تا به تعبیر این بیت شعر:" دزد چو با چراغ آید، گزیده تر برد کالا "، به اهداف شوم خود، که در راستای تفکر اومانیستی شان است، برسند.
  امید است با بصیرت و چشم باز، اهداف دشمن را رصد کرده و بتوانیم به آنها ضربه بزنیم.
  علم خمینی بر زمین نمی ماند،مگر ما مرده ایم!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود