جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عوامل خوشنودی امام زمان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  351
  مورد تشکر
  502 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  2

  عوامل خوشنودی امام زمان
  یكی از اموری كه در روایات بر آن تأكید شده، تلاش برای جلب خشنودی امام زمان علیه‌السلام و دوری از خشم و ناخرسندی آن حضرت است. پرسشی كه در اینجا مطرح می‌شود این است كه چگونه می‌توان خشنودی آن امام را به دست آورد.

  برای روشن‌تر شدن موضوع، خوب است كه نگاهی داشته باشیم به یكی از این یادگاری‌های گرانقدر امام عصر علیه‌السلام؛ یعنی دعای معروفی كه با جملة «اللّهم ارزقنا توفیق الطّاعة...» شروع می‌شود و در اوایل «مفاتیح الجنان» نیز آمده است.

  در این دعای كوتاه و مختصر، امام مهدی علیه‌السلام همه آنچه را كه شایسته است ما خود را بدان‌ها آراسته یا از آنها پیراسته سازیم در قالب درخواست از خدا بیان كرده و به صورت غیر مستقیم به ما فهمانده‌اند كه به عنوان حجّت خدا، چه انتظاری از ما دارند و چگونه شیعه‌ای را برای خود می‌پسندند. با هم قسمت‌هایی از این دعا را می‌خوانیم:  «اللّهمّ ارزقنا توفیق الطّاعة و بُعدَ المعصیة و صِدقَ النیّة و عِرفانَ الحُرمة و أكرمنا بالهُدیٰ و الإستقامة و سَدّد ألسِنَتَنا بالصّواب و الحكمة و اَملأ قلوبَنا بالعلم و المعرفة و طهّر بُطونَنا عن الحرام و الشّبهة و اكفف أیدیَنا عَن الظّلم و السَّرِقَة و اغضُض أبصارَنا عن الفُجور و الخیانة و اسدُد أسماعَنا عن اللّغو و الغیبة؛1

  بار خدایا! توفیق فرمان‌برداری، دوری از گناهان، درستی و پاكی نیّت و شناخت حرام‌ها را، روزی ما فرما؛ و ما را به راهنمایی و پایداری گرامی دار و زبان ما را در درست‌گویی و گفتار حكیمانه استوار ساز و دل ما را از دانش و معرفت سرشار كن و درون ما را از حرام و مال شبهه‌ناك پاكیزه گردان و دست ما را از ستم‌گری و دزدی بازدار و چشم ما را از فجور و خیانت بپوشان و گوش ما را از شنیدن سخن بیهوده و غیبت بربند و...»  در ادامه این دعا، امام عصر علیه‌السلام صفات و ویژگی‌هایی را كه شایستة عالما، دانش‌پژوهان، پیران، جوانان، زنان، توانگران، تنگ‌دستان، جنگ‌جویان، حكم‌رانان و... است بر می‌شمارند و از خداوند می‌خواهند كه به هر یك از این گروه‌ها و اقشار اجتماعی صفات و ویژگی‌هایی را كه شایسته آنهاست عطا فرماید.
  كتاب "آموزش سخت افزار" با فرمت جاوا قابل اجرا در تمامي گوشي هاي همراه
  دانلود

  لينك پست
  .................................................. ..........................


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  766
  مورد تشکر
  3,309 پست
  حضور
  2 روز 4 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  2  تشکر امام زمان از کسانی که برای ظهور دعا میکنند
  در کتاب عنایات ولی عصر آمده:

  یکی از دوستانم از سادات بزرگوارو طلاب علوم دینی هستند نقل کردند:

  شبهای ماه رجب و شعبان سال 1416 هجری قمری برنامه ای داشتم که طبق آن هر شب برای فرج امام زمان(عج)چند مرتبه سوره ی یاسین میخواندم و این کار راادامه میدادم.بعضی از شبها تعداد بیشتری میخواندم یک شب این کار را بالای سر مطهر حضرت رضا (ع) انجام میدادم.حال خوشی به من دست داده بود و گویا حضرت رضا را میدیدم که به من لبخند میزنند.
  به خانه رفتم همین که خوابم برددید مدر اتاق باز شد و حضرت بقیه ا... که بسیار جوان بودندوارد اتاق شدند.من که تازه خوابم برده بود فرصت بلند شدن پیدا نکردم شاید هم خودشان اینطور میخواستند.در همان حالکه دراز کشیده بودم تشریف آوردند و بالی سرم نشستند و در حالی که دست به سرم میکشیدند از من تفقد کردند و با من مهربانی فرمودند و به این مضمون تشکر مینمودند:
  ((ممنون که به یاد ما بودی و برای فرجم دعا کردی))

  اللهم عجل لولیک الفرج............


  محبت و عشق واقعی ،خود زاییده شناخت و معرفت است،ناگهانی و تک بعدی نیست،حاصل تدریج است و به موازات رشد و تحول آدمی و اعتلای معرفت و بینش نسبت به محبوبها و مطلوبها صد چندان می شود. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,501 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  خشنودى امام زمان در خشنودى پيامبر گرامى (صلى الله عليه واله) و اطاعت دستورات الهى يعنى انجام واجبات و ترك محرمات ميباشد، و پس از آن تا حد امكان بايد به انجام مستحبات و دورى از مكروهات اقدام نمود، و بايد توجه نمود كه خشنودى معصومين(عليه السلام) در اين است كه با آنان همراهى كنيم و در تمام افعال و رفتار و گفتارمان از آنان تبعيّت كنيم.
  در روايتى از معصومين(عليه السلام) آمده است كه (شيعتنا شايعنا) شيعيان ما كسانى هستند كه ما را مشايعت و همراهى مى كنند.
  به اين معني كه تمام اعمالمان را به سيره و روش ائمه تطبيق دهيم.

  به طور خلاصه، هدف از امامت امام زمان(عليه السلام) دعوت ما به بندگى خداست، و شرط بندگى عمل به دستورات خداوند در قرآن مجيد و تقليد از مجتهد واجد شرايط باشد.


  تحف العقول ج2، ص432


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  766
  مورد تشکر
  3,309 پست
  حضور
  2 روز 4 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  2

  اللهم عجل لولیک الفرج
  اگر دعا کنید ظهور ما میرسد

  یکی از موالیان صالح اهل بیت عصمت (ع)نقل میکند:
  شب ولادت با سعادت امام رضا(ع) یک دعایی را دیدم که ابتدای آن نوشته بود:هرکس این دعا را بخواند امام زمان (ع)را در خواب میبیند.
  من نیز چون شب ولادت بود با خود اندیشیدم :آن را میخوانم شاید شب ولادت سعادتی نصیبم شود و دیدار روی محبوبم را عیدی بگیرم.آن را خواندم و خوابیدم.
  شب در خواب صورت و رخسار شریف امام زمان روحی فداه را دیدم که غرق نور بود ایشان چشمان مبارک خود را باز وبسته نمودندو فرمودندبرای فرجم دعا کنید اگر دعا کنید فرج من به اندازه ی چشم بر هم زدنی میرسد.)
  وقتی بیدار شدم به قدری سخن ایشان اثر عمیقی در وجودم نهاده بود که قابل توصیف نیست.
  هنوز هم بعد سالها آن چهره پر از نور در ذهنم باقی مانده است.

  از کتاب عنایات حضرت ولی عصر (عج)ص474.
  محبت و عشق واقعی ،خود زاییده شناخت و معرفت است،ناگهانی و تک بعدی نیست،حاصل تدریج است و به موازات رشد و تحول آدمی و اعتلای معرفت و بینش نسبت به محبوبها و مطلوبها صد چندان می شود. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,114
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 14 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  از آن جايي كه رضايت و خشنودي خداوند تبارك و تعالي همان رضايت و خشنودي حضرت بقيه الله الأعظم امام زمان(ع) است، بهترين راه تحصيل رضايت ايشان، عبوديت و بندگي خالص خداوند است. انسان بايد واجبات شرعي را انجام دهد و از منهيات ديني پرهيز كند و به گونه اي رفتار كند كه بندگان الهي اعم از اقوام، همسايه ها و ديگران از وي راضي باشند و سعي كند كه دلي را شاد كند و كوشش كند كه دلش خالي از حق و كينه و حسد باشد و قلبش سليم شود. وقتي انسان كردارش را نيك كرد و از اوامر و نواهي الهي سرپيچي نكرد و از آلودگي هاي ظاهري و باطني خود را پاكيزه كرد، انساني امام زمان پسند مي شود و هنگامي كه پرونده اعمالش را به خدمت ولي عصر(ع) عرضه مي دارند، حضرت خوش حال مي شود.
  امام صادق(ع) فرمود: "در هر پنج شنبه اعمال بندگان به رسول خدا(ص) و امامان(ع) عرضه مي شود".(1) حضرت در حديثي ديگر فرمود: چرا رسول الله(ص) را ناراحت مي كنيد؟ مردي عرض كرد: چگونه ناراحتش مي كنيم؟ حضرت فرمود: آيا نمي دانيد اعمال شما بر حضرتش عرضه مي شود؟ كه اگر گناهي ببيند ناراحت مي شود، پس رسول خدا را ناراحت نكنيد، بلكه خوشحالش كنيد.(2) بنابراين، انسان با بندگي و خودسازي و عمل به وظيفه خود در زمان غيبت كه بعضي از وظايف زمان غيبت عبارتند از: انتظار فرج، خواندن دعاي فرج و دعاي ندبه و دعاي عهد و صدقه دادن براي سلامتي حضرت و انجام حج و زيارت به نيابت از ايشان و كارهاي خير ديگر مي تواند قدمي در جهت خشنودي حضرت ولي عصر(عج) بردارد.
  ايمان و عمل صالح دو ركن اساسي در زندگي انسان به شمار مي رود و براي كسب رضايت امام مهدي(عج) بايد هر چه بيشتر آن دو را تقويت كرد. گفته اند در دورة آخر الزمان مردم لباس اسلام را وارونه به تن مي كنند؛ اين سخن ممكن است به اين معنا باشد كه برخي از ارزش هاي اسلامي جايگاه خود را از دست مي دهد و برخي از امور بي ارزش يا ضد ارزش، ارزشمند مي گردد. يكي از اموري كه موجب مي شود فرد از اين آسيب تا حد زيادي در امان بماند، اين است كه بايد تلاش كند اسلام را درست بفهمد و به آثار دانشمندان اسلامي مورد اعتماد مراجعه نمايد. بعد از شناخت اسلام صحيح آن را به بهترين وجه ممكن در زندگيش پياده كند. اين بهترين راه جلب رضايت امام زمان(عج) است.
  پي نوشت ها:
  1. بحار، ج 23، ص 345.
  2. كافي، ج 1، ص 219.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود