صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تعبیر استخاره ای که گرفتم چیست؟

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تعبیر استخاره ای که گرفتم چیست؟

با سلام
    استخاره ای گرفتم که در ابتدای صفحه آن آیه 27(تقریبا به طور کامل ) و آیه 28 سوره مومنون بود. میخواستم بدونم که تعبیر این آیات چیست ؟
    و به نظر شما این آیا چقدر بر انجام یا عدم انجام نیت من تاکید میکنند.
    متشکر

2.  

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

این چند تجربه رو از من بپذیرید که
    هیچ کس نمیتونه بهتر از خود درخواست کننده استخاره ربط استخاره رو به خودش بفهمه
    و اینکه
    بار دوم استخاره نگیرید

نوشته
    202
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

من کارشناس نیستم و فقط نظرم رو میگم.
    بنظر من از آیات مذکور توکل بر خدا،راه یا وسیله نجات و تاکید بر انجام کار استنباط میشود ولی اگر کار شخصی تان در مورد ازدواج است من نظرم رو حتمی نمیدونم چون برای خودم موردی پیش آمد و آیه ازدواج بود ولی به مراد دل نرسیدم

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

سلام بر دوستان

من با اجازتون به حسب اهمیت مطلب وارد این بحث می شم

اول این فرمایش دوست بزرگوارمون جناب شوخ

نقل قول نوشته اصلی توسط شوخ نمایش پست
    با سلام
    من کارشناس نیستم و فقط نظرم رو میگم.
    .... ولی اگر کار شخصی تان در مورد ازدواج است من نظرم رو حتمی نمیدونم چون برای خودم موردی پیش آمد و آیه ازدواج بود ولی به مراد دل نرسیدم
    خب اینجا باید این رو متذکر بشیم که به نظر شما معنای استخاره چیه؟

آیا فکر می کنید استخاره یعنی اینکه خدایا اگر این کار مطابق میل من پیش میره به من بگو ( خوب بیار ) و اگر هم مطابق میل من نیست من رو از اون آگاه کن؟ ظاهر جمله ی بالا اینه ( ولی من به مراد دل نرسیدم )

اما استخاره معناش این نیست معناش اینه که خدایا خیر من رو به من نشون بده ( خدایا از تو خیر خود را درخواست می کنم ) و خیر انسان همیشه مطابق میلش نیست.

وَ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ

وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ

وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُون‏

چه بسا چیزی رو که شما ناپسند بدانید ولی آن برای شما خیر باشد

و چه بسا شما چیزی را به خیر خود بدانید ولی آن برای شما شرّ باشد

و خدا می داند و شما نمی دانید

سوره ی بقره / آیه 216

من در قالب مثال برای شما بحث رو دنبال می کنم

گاهی پسری مثلا عاشق یه دختری می شه و برای این که با او ازدواج کنه استخاره میزنه و اتفاقا استخاره هم خیلی خوب میاد. این بنده ی خدا هم با اشتیاق فورا پا پیش میزاره و به خواستگاری میره و جوابی که از دختره می شنوه اینه که برو از خونمون بیرون. مثل اینکه آدم از هر چی بدش میاد باید حتما سرش بیاد من توی عمرم از کسی به اندازه ی شما بدم نمیومد که یه کاره پا شدی اومدی خواستگاری من.

خب توی این حالت چه حالی به آدم دست میده خدا میدونه ولی امیدوارم که قسمت هیچ کسی نشه.

حالا این پسره وقتی از حالت گیجی در میاد اولین سوالی که از خودش می کنه اینه که همه چیز یه طرف اون استخارهه یه طرف. چه طور شد اگر قضیه می خواست به این فجیعی بشه اون استخاره اون قدر خوب اومد؟

بنده ی خدا حق هم داره با اون استخاره به شدت ترغیب شده بود که اون کار رو با عجله انجام بده حالا این همه خرد شدن رو چطور می تونه با اون استخاره جمع و جورش کنه. قطعا نمی تونه. اما جوابش می تونه این باشه که

اگر این پسره به خواستگاری اون دختره نمی رفت ممکن بود که اون خانم از دستش بپره و قسمت یکی دیگه بشه. اون وقت این آقا بود و خیالات خامی که در مورد این خانم داشت. همش و تا پایان عمر فکر می کرد که اگه با اون خانم ازدواج می کردم چی می شدم و چی نمی شدم. می بینی کوتاهی از خودم بود اون هم کشته مرده ی من بود ولی من هی به خاطر خجالتی که می کشیدم دست دست کردم تا اینکه اون رو از دست دادم.

خلاصه وقتی می ره و یه جواب به این سنگینی می شنوه دیگه یه دفعه خواب از سرش می پره و دیگه تا آخر عمر حسرت اون ازدواج خیالی رو نخواهد کرد. و واقعا درک این مطلب براش خیلی با ارزشه ولو اینکه مطابق میلش نباشه.

این یه مثال بود برای اینکه بگم خیلی وقتها شکست خودش یه سرمایه برای پیروزی های بعدیه و خیر ما توی یه شکست ظاهریه. پس نباید اشتباه فکر کنیم. باید خیر بودنش رو درک کنیم و ازش بهره بگیریم تا بتونیم از لحظه لحظه ی زندگیمون شادمانانه بهره ببریم.

سر بلند باشید

لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

اما در مورد سوال اول

نقل قول نوشته اصلی توسط nimja نمایش پست
    با سلام
    استخاره ای گرفتم که در ابتدای صفحه آن آیه 27(تقریبا به طور کامل ) و آیه 28 سوره مومنون بود. میخواستم بدونم که تعبیر این آیات چیست ؟
    متشکر
    ضمن تاکید بر مطالبی که دو دوست بزرگوار دیگه مطرح کرده اند برداشت شخصی خودم رو از آیات براتون بیان می کنم با این تذکر که این برداشت رو به هیچ وجه از باب نظر یه متخصص نگاه نکنید بلکه فقط یه نظره نه بیشتر

من از این آیه می فهمم که یه سری مقدمات برای این کار لازمه و باید منتظر یه وقت مناسب برای انجام قطعیش بود. اصل کار خیلی خوب و لازمه ولی مقدماتش باید دقیق انجام بشه و در وقت مناسب خودش هم اگر صورت بگیره به ثمر می رسه. این مختص به اول آیه ی 27 بود. در ادامه هم نکات دیگری هست که شاید مورد احتیاج نباشه.

سر بلند باشید

نوشته
    202
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مدافع نمایش پست
    سلام بر دوستان

آیا فکر می کنید استخاره یعنی اینکه خدایا اگر این کار مطابق میل من پیش میره به من بگو ( خوب بیار ) و اگر هم مطابق میل من نیست من رو از اون آگاه کن؟ ظاهر جمله ی بالا اینه ( ولی من به مراد دل نرسیدم )

اما استخاره معناش این نیست معناش اینه که خدایا خیر من رو به من نشون بده ( خدایا از تو خیر خود را درخواست می کنم ) و خیر انسان همیشه مطابق میلش نیست.

سوره ی بقره / آیه 216

سر بلند باشید:rose:
    با سلام و ممنون از پاسختان

این آیه ای که ذکر فرمودید همان جواب من بود! و من در اشتباه بودم

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

نقل قول نوشته اصلی توسط شوخ نمایش پست
    و من در اشتباه بودم
    سلام بر شوخ بزرگوار.

برادرم من در مقابل بزرگواریهای دوستان نمی تونم عکس العمل نشون ندم لذا به سهم خودم از بزرگواری شما در حق پذیری و اخلاقی بودنتان تشکر می کنم. شما بزرگوارید و خدا به بزرگواریتان بیفزاید.

سر بلند باشید

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nimja نمایش پست
    با سلام
    متشکر
    با سلام به شما دوست گرامي
    1- استخاره از باب استفعال بمعني طلب خير از خدا خواستن هست.
    2-درقرآن آيه اي بعنوان استخاره نداريم.
    3- درورايات اسلامي از حدود 80 روايات يك مورد تعبير استخاره دارد بقيه عموما استشاره دارد .. يعني شور كردن با كسي كه اهل مشورت هست.
    4- كسي كه به شما مشاوره خير دهد قطعا از ناحيه خداست..
    ما اصابك من حسنة فمن الله .. (سوره نساء آيه 94)هر چه خوبي بتو رسد از ناحيه خداست!
    5- درصورتي كه عقول متحير ماندند .. استخاره به قرآن مطمئنترين طريق رفع حيران است.
    6- اصولا استخاره درزماني است كه عقل فرد يا اطرافيانش به موضوع مربوطه قد ندهد...
    چنانچه يك سوره بنام شوري (مشورت) داريم و آيات متعددي درباره استشاره داريم... مانند : وشاورهم في الامر فاذا عزمت فتوكل علي الله (سوره آل عمران آيه 159)
    ونيز آيه وامرهم شوري بينهم.. (سوره شوري آيه 38 )از ويژگيهاي مومن مشورت كردن است.جالب توجه اينه كه ..درمعناي ظريف عرفاني.. مشورت دادن از انفاقات است .. درادامه همين آيه فرمود: ومما رزقناهم ينفقون.. .مومن از رزق معنوي تجربه وعلم به ديگران انفاق ميكند!!
    بنابراين بهترين عمل استشاره با افراد صاحب نظر هست.
    وبا درماندگي عقول؛ آرامش بخش ترين عمل استخاره به قرآن است.
    موفق باشيد.
    ویرایش توسط hoseintabar : ۱۳۸۸/۰۸/۲۹ در ساعت ۱۷:۵۵
    الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مدافع نمایش پست
    سلام بر دوستان

سوره ی بقره / آیه 216

من در قالب مثال برای شما بحث رو دنبال می کنم

گاهی پسری مثلا عاشق یه دختری می شه و برای این که با او ازدواج کنه استخاره میزنه و اتفاقا استخاره هم خیلی خوب میاد. این بنده ی خدا هم با اشتیاق فورا پا پیش میزاره و به خواستگاری میره و جوابی که از دختره می شنوه اینه که برو از خونمون بیرون. مثل اینکه آدم از هر چی بدش میاد باید حتما سرش بیاد من توی عمرم از کسی به اندازه ی شما بدم نمیومد که یه کاره پا شدی اومدی خواستگاری من.

خب توی این حالت چه حالی به آدم دست میده خدا میدونه ولی امیدوارم که قسمت هیچ کسی نشه.

حالا این پسره وقتی از حالت گیجی در میاد اولین سوالی که از خودش می کنه اینه که همه چیز یه طرف اون استخارهه یه طرف. چه طور شد اگر قضیه می خواست به این فجیعی بشه اون استخاره اون قدر خوب اومد؟

بنده ی خدا حق هم داره با اون استخاره به شدت ترغیب شده بود که اون کار رو با عجله انجام بده حالا این همه خرد شدن رو چطور می تونه با اون استخاره جمع و جورش کنه. قطعا نمی تونه. اما جوابش می تونه این باشه که

اگر این پسره به خواستگاری اون دختره نمی رفت ممکن بود که اون خانم از دستش بپره و قسمت یکی دیگه بشه. اون وقت این آقا بود و خیالات خامی که در مورد این خانم داشت. همش و تا پایان عمر فکر می کرد که اگه با اون خانم ازدواج می کردم چی می شدم و چی نمی شدم. می بینی کوتاهی از خودم بود اون هم کشته مرده ی من بود ولی من هی به خاطر خجالتی که می کشیدم دست دست کردم تا اینکه اون رو از دست دادم.

خلاصه وقتی می ره و یه جواب به این سنگینی می شنوه دیگه یه دفعه خواب از سرش می پره و دیگه تا آخر عمر حسرت اون ازدواج خیالی رو نخواهد کرد. و واقعا درک این مطلب براش خیلی با ارزشه ولو اینکه مطابق میلش نباشه.

این یه مثال بود برای اینکه بگم خیلی وقتها شکست خودش یه سرمایه برای پیروزی های بعدیه و خیر ما توی یه شکست ظاهریه. پس نباید اشتباه فکر کنیم. باید خیر بودنش رو درک کنیم و ازش بهره بگیریم تا بتونیم از لحظه لحظه ی زندگیمون شادمانانه بهره ببریم.

سر بلند باشید
    سلام دوست عزیز
    با تشکر از مثال خوبتون حالا یک پرسش پیش میاد
    این مثالی که فرمودید آخرش معلوم بود و راهی نبود که بشه بازم ادامه داد یعنی منظورم اینه که طرف رفت و جواب منفی شنید و تموم شد البته همینجا هم میشد که طرف با استناد به استخاره ای که انجام داده در این کار اصرار بیشتری می کرد و مثلا چندین بار میرفت خواستگاری و این کارش مدت مدیدی طول می کشید مگر اینکه مشکل اینجا بوده باشه که فکر میکرده دختره ازش خوشش میاد
    منظورم از این حرفام اینه که ممکنه یه کاری باشه که بشه بازم ادامش داد و اصطلاحا نقطه سر به سنگ خوردن درش وجود نداشته باشه و اگه وجود داره طرف باز با اعتماد به استخاره کارشو ادامه میده هرچند از نظر روحی بهم میریزه ولی فکر می کنه که تهش حتما خوبه چون استخاره خوب دراومده!
    خواستم بدونم نظر شما در این مورد چیه چون دقیقا برای خودم همچین حالتی پیش اومده و من موندم البته در مورد ازدواج نیست و در مورد کار دیگه ایه و اینکه من تا حدود زیادی از کاری که انجام دادم و از انتخابم ناراحتم ولی نمیتونم قبول کنم که خوب اومدن استخاره برای چی بوده و چرا این همه مدت باید وقت هدر بره چون همون اول هم نیتم این بود که یا این کارو میکنم و یا اگه بد اومد کار دیگه
    اگر کسی دیگه هم جواب سوالم رو میدونه لطفا راهنماییم کنه
    ویرایش توسط mnrhm : ۱۳۹۳/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۹:۱۹

11. تشکر

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و ادب
    در مورادی مثل ازدواج طبق فرمایشات بزرگان استخاره لازم نیست و باید طبق مشورت و عقل و فکر پیش رفت و به هر نتیجه ای رسیدید به آن عمل کنید و در این کار خوبه از خدا هم کمک خواست اما استخاره لازم نیست.
    این لینک رو مطالعه کنید:
    http://www.askdin.com/thread17414.html

تعبیر استخاره ای که گرفتم چیست؟

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

13. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری