جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راهنمایی با اجر ومزد

نوشته
    84
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنمایی با اجر ومزد

سلام
    یکی از دوستان من می گوید خدادر قران فرموده از کسی پیروی کنید که از شما در مقابل هدایتش اجر ومزدی نخواهد(ایه را گفت می پرسم ومی نویسم) وچون روحانیون برای ارشاد ما هزینه می گیرند نباید از انها پیروی کینم حتی مراجع تقلید چون از سهم خمس به ایشان میرسد ممکن است مرا کمک کنیدتا پاسخ محکمی به او بدهم ممنون

2. تشکر

3.  

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhandara نمایش پست
    سلام
    یکی از دوستان من می گوید خدادر قران فرموده از کسی پیروی کنید که از شما در مقابل هدایتش اجر ومزدی نخواهد(ایه را گفت می پرسم ومی نویسم) وچون روحانیون برای ارشاد ما هزینه می گیرند نباید از انها پیروی کینم حتی مراجع تقلید چون از سهم خمس به ایشان میرسد ممکن است مرا کمک کنیدتا پاسخ محکمی به او بدهم ممنون
    با سلام به شما دوست عزیز

آیه مورد نظر دوست شما احتمالا ...قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی باشه...
    در مورد این استدلال دوست شما باید عرض کنم که:وظیفه روحانیون تبلیغ دین خداست .وهر کس در این مسیر قرار گیرد انتظار چشم داشتی از مردم ندارد .ولی از طرفی مردم هم باید متوجه این مسئله باشند که این شخص هم قرار است زندگی کند.او هم خانواده دارد ، زن وبچه دارد و....آیا به نظر شما تأمین زندگی یک مبلغ دین که بتواند بهتر وبا خاطری آسوده تر در مسیر ترویج دین خدا ، تلاش کند ، امر خدا پسندانه ای نیست؟
    اگر این مبلغ دین برای خود اجساس وظیفه کرده وتوقعی هم ندارد ، آیا بر مردم هم هیچ مسئولیتی در این راه وجود ندارد؟
    خمسی هم که به مراجع داده می شود ، صرف هزینه زندگی آنها که نمی شود....خمس مصارفی دارد که بخشی از آن صرف تقویت بنیه دینی می شود.وبخشی صرف سادات فقیر و...
    لذا نتیجه عرایض بنده این است که: همه ما در مسیر ترویج دین وظیفه داریم ؛ یک روحانی وظیفه دارد خودش را از نظر علمی واخلاقی بسازد ودر خدمت دین خدا باشد ومردم هم وظیفه دارند به او کمک کنند تا این راه ادامه پیدا کند.
    اگر کمک ورسیدگی مردم در کار نباشد وهمه بی توجه نسبت به زندگی روجانی باشند؛ دیگرکمتر کسی حاضر می شود در این مسیر گام بردارد.
    مطالب دیگری هم خواستم عرض کنم ...انشاءالله در فرصتی دیگر درخدمتم
    التماس دعا

ویرایش توسط askari110 : ۱۳۸۸/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۹:۵۲

نوشته
    84
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام ممنون
    "مطالب دیگری هم خواستم عرض کنم ...انشاءالله در فرصتی دیگر "
    اگر ممکن ان مطالب را هم بفرماییدممنون از راهنمایی وپاسختون

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhandara نمایش پست
    سلام
    سلام
    بله کسی برای هدایت مردم نمی تواند پولی دریافت کند. این حکم در بسیاری از احکام فقهی است. مثلا فقها می گویند که: کسی که میت را غسل و کفن می کند نباید پولی بگیرد .یعنی گرفتن پول برای واجبات غسل و کفن اشکال دارد اما اگر عمل مستحبی را انجام دهد می تواند برای آن پولی را دریافت کند.

در مورد روحانیت هم همین گونه است . روحانیت برای هدایت و ارشاد مردم پولی را نمی گیرند. بلکه بسیاری از مواقع هزینه ای که می گیرند به عنوان هدیه است و از قبل توافقی انجام نمی شود که مثلا من شما را هدایت می کنم به شرط این که این مقدار را برای من هزینه کنید این حرف خلاف اخلاق روحانیت است.
    ضمنا روحانیت و مبلغ دین می تواند هزینه ای را برای خرج سفر و اسکان و ... دریافت کند و این هیچ اشکالی ندارد چون برای اصل هدایت هزینه ای نگرفته است.
    بسیاری از روحانیون هستند که همین مقدار ( هزینه سفر ، اسکان و ...) را هم دریافت نمی کنند .

در مورد خمس هم باید گفت که مراجع پول خمس را برای خودشان بر نمی دارند. بلکه پول خمس را دو قسم می کنند که یک قسمت آن برای سادات فقیر ، یتیم و در راه مانده است . و قسم دیگر سهم امام است که مراجع بنا به مصالح از این سهم امام برای پیشبرد اسلام و تبلیغ و گسترش اسلام و ... استفاده می کنند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)