صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اشتباهاتی در فهم و برداشت از قرآن

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشتباهاتی در فهم و برداشت از قرآن

صافی و بدون حرکت بودن زمین:

نوح:
    و خداوند زمين را براى شما فرش گسترده‏اى قرار داد... (19)
    تا از راههاى وسيع و دره‏هاى آن بگذريد (و به هر جا مى‏خواهيد برويد)!» (20)

نمل:
    يا كسى كه زمين را مستقر و آرام قرار داد، و ميان آن نهرهايى روان ساخت، و براى آن كوه‏هاى ثابت و پابرجا ايجاد كرد، و ميان دو دريا مانعى قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند; با اين حال) آيا معبودى با خداست؟! نه، بلكه بيشتر آنان نمى‏دانند (و جاهلند)! (61)

در ضمن درین آیه گفته شده که کوهها ثابت و پابرجا هستند در حالی که ما میدونیم بعضی از کوهها منشع زلزله هستند.

حجر:
    و زمين را گسترديم; و در آن كوه‏هاى ثابتى افكنديم; و از هر گياه موزون، در آن رويانديم; (19)

به فعل "گستردن" توجه کنید. ما میدونیم که زمین گسترش نیافته، بلکه مثل یک یک کلم از چند دایره ی متحد المرکز شکل گرفته.

نازعات:
    و زمين را بعد از آن گسترش داد، (30)

حرکت خورشید:

لقمان:
    أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ «29»

اول اینکه:
    1- برای ماه و خورشید یک فعل به کار رفته و نشون میده به تصور خدا، خورشید و ماه حرکت یکسان دارند. بعد گفته که یجری. مثل رودخونه! یعنی برای چرخش به دور خود در عربی فعلی نیست؟

ادامه در یاسین: 38
    و خورشيد (نيز براى آنها آيتى است) كه پيوسته بسوى قرارگاهش در حركت است; اين تقدير خداوند قادر و داناست. (38)

و در یاسین:40
    نه خورشيد را سزاست كه به ماه رسد، و نه شب بر روز پيشى مى‏گيرد; و هر كدام در مسير خود شناورند. (40)

در رعد:
    خدا همان كسى است كه آسمانها را، بدون ستونهايى كه براى شما ديدنى باشد، برافراشت، سپس بر عرش استيلا يافت (و زمام تدبير جهان را در كف قدرت گرفت); و خورشيد و ماه را مسخر ساخت، كه هر كدام تا زمان معينى حركت دارند! كارها را او تدبير مى‏كند; آيات را (براى شما) تشريح مى‏نمايد; شايد به لقاى پروردگارتان يقين پيدا كنيد! (2)

انبیاء:
    و اوست كه شب و روز و خورشيد و ماه را آفريد كه هر يك در مدارى شناور است . « 33»

کهف:
    تا به غروبگاه آفتاب رسيد; (در آن جا) احساس كرد (و در نظرش مجسم شد) كه خورشيد در چشمه تيره و گل‏آلودى فرو مى‏رود; و در آن جا قومى را يافت; گفتيم: «اى ذو القرنين! آيا مى‏خواهى (آنان) را مجازات كنى، و يا روش نيكويى در مورد آنها انتخاب نمايى؟» (86)

میدونید مکارم شیرازی چه فعلی رو "احساس کرد" ترجمه کرده؟ "وجد"! باور کنید اگر شش سال عربی نخونده بودم باورش میکردم. خدا بیامرزه کسی که درس عربی رو گذاشت توی دروس ما تا دروغ رو از حقیقت تشخیص بدیم!

آسمان؟

انبیاء:و آسمان را سقف محفوظى قرار داديم; ولى آنها از آيات آن روى‏گردانند. (32)

من زمانی که مسلمون بودم خیال میکردم این منظورش اینه که شهابسنگها نمیخورن به زمین و اینها، ولی با توجه به آیات بالا، اینم یکی از Mythology ها بیش نیست.

ملک:
    همان كسى كه هفت آسمان را بر فراز يكديگر آفريد; در آفرينش خداوند رحمان هيچ تضاد و عيبى نمى‏بينى! بار ديگر نگاه كن، آيا هيچ شكاف و خللى مشاهده مى‏كنى؟! (3)
    بار ديگر (به عالم هستى) نگاه كن، سرانجام چشمانت (در جستجوى خلل و نقصان ناكام مانده) به سوى تو باز مى‏گردد در حالى كه خسته و ناتوان است! (4)
    ما آسمان پايين (نزديك) را با چراغهاى فروزانى زينت بخشيديم، و آنها ( شهابها ) را تيرهايى براى شياطين قرار داديم، و براى آنان عذاب آتش فروزان فراهم ساختيم! (5)

اشتباهات علمی این سه آیه رو خودتون بشمرید.

و فصلت:

او در زمين كوه‏هاى استوارى قرار داد و بركاتى در آن آفريد و مواد غذايى آن را مقدر فرمود، - ينها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نياز تقاضا كنندگان! (10)
    سپس به آفرينش آسمان پرداخت، در حالى كه بصورت دود بود; به آن و به زمين دستور داد: س‏خ‏للّهبه وجود آييد (و شكل گيريد)، خواه از روى اطاعت و خواه اكراه!» آنها گفتند: «ما از روى طاعت مى‏آييم (و شكل مى‏گيريم)!» (11)
    در اين هنگام آنها را بصورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و در هر آسمانى كار آن (آسمان) را وحى (و مقرر) فرمود، و آسمان پايين را با چراغهايى ( ستارگان) زينت بخشيديم، و (با شهابها از رخنه شياطين) حفظ كرديم، اين است تقدير خداوند توانا و دانا! (12)

آسمون از دود خلق شده؟ ستاره ها در نزدیکترین آسمون به ما قرار دارن؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    827
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    208
    آپلود
    7
    گالری
    71

نقل قول نوشته اصلی توسط Aurlito نمایش پست
    صافی و بدون حرکت بودن زمین:
    نوح: و خداوند زمين را براى شما فرش گسترده‏اى قرار داد... (19) تا از راههاى وسيع و دره‏هاى آن بگذريد (و به هر جا مى‏خواهيد برويد)!» (20) نمل: يا كسى كه زمين را مستقر و آرام قرار داد، و ميان آن نهرهايى روان ساخت، و براى آن كوه‏هاى ثابت و پابرجا ايجاد كرد، و ميان دو دريا مانعى قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند; با اين حال) آيا معبودى با خداست؟! نه، بلكه بيشتر آنان نمى‏دانند (و جاهلند)! (61) در ضمن درین آیه گفته شده که کوهها ثابت و پابرجا هستند در حالی که ما میدونیم بعضی از کوهها منشع زلزله هستند.
    سلام دوست من
    اين ايرادات و سوالهاي شما که پاسخهاي بسيار ساده اي داره!!!
    اصلا اين ايرادات وارده با عقل سليم جور در نمياد.
    من هم به عنوان يکي از کاربران کانون ، فقط ذهنيات خودم رو در اينجا برات نقل مي کنم.
    پاسخ کارشناسي و استادانه اش باشه با اساتيد پاسخگوي کانون.

من چند سوال مي پرسم :
    گستردگي زمين به معني صاف بودنه؟؟؟
    آيا واقعا اين جوريه
    مستقر و آرام بودن زمين به معني بي حرکت بودن اونه؟؟؟

منظور از اين استقرار و آرامش براي ساکنين زمينه.مگه شما حرکت زمين رو احساس مي کني؟

در ضمن درین آیه گفته شده که کوهها ثابت و پابرجا هستند در حالی که ما میدونیم بعضی از کوهها منشع زلزله هستند. حجر: و زمين را گسترديم; و در آن كوه‏هاى ثابتى افكنديم; و از هر گياه موزون، در آن رويانديم; (19) به فعل "گستردن" توجه کنید. ما میدونیم که زمین گسترش نیافته، بلکه مثل یک یک کلم از چند دایره ی متحد المرکز شکل گرفته. نازعات: و زمين را بعد از آن گسترش داد، (30)
    منظور از ثابت و پابرجا بودن کوهها ،استواري اونهاست.
    ضمنا دقت کنيد که منشا زلزله کوهها نيستند بلکه همون فعل و انفعالات زير زميني و گازهاي درون لايه هاي زمين منشا لرزش ميشن و فقط از دل کوهها اونچه که ما مي بينيم خارج ميشن.

راجع به گسترش زمين هم بايد اطلاعاتي راجع به واقعه دحوالارض کسب کنيد...
    توضيح مختصرش اينکه ، منظور گسترش خشکيهاي زمين از دل آبهاست.

حرکت خورشید: لقمان: أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى وَأَنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ «29» اول اینکه: 1- برای ماه و خورشید یک فعل به کار رفته و نشون میده به تصور خدا، خورشید و ماه حرکت یکسان دارند. بعد گفته که یجری. مثل رودخونه! یعنی برای چرخش به دور خود در عربی فعلی نیست؟ ادامه در یاسین: 38 و خورشيد (نيز براى آنها آيتى است) كه پيوسته بسوى قرارگاهش در حركت است; اين تقدير خداوند قادر و داناست. (38) و در یاسین:40 نه خورشيد را سزاست كه به ماه رسد، و نه شب بر روز پيشى مى‏گيرد; و هر كدام در مسير خود شناورند. (40) در رعد: خدا همان كسى است كه آسمانها را، بدون ستونهايى كه براى شما ديدنى باشد، برافراشت، سپس بر عرش استيلا يافت (و زمام تدبير جهان را در كف قدرت گرفت); و خورشيد و ماه را مسخر ساخت، كه هر كدام تا زمان معينى حركت دارند! كارها را او تدبير مى‏كند; آيات را (براى شما) تشريح مى‏نمايد; شايد به لقاى پروردگارتان يقين پيدا كنيد! (2) انبیاء: و اوست كه شب و روز و خورشيد و ماه را آفريد كه هر يك در مدارى شناور است . « 33» کهف: تا به غروبگاه آفتاب رسيد; (در آن جا) احساس كرد (و در نظرش مجسم شد) كه خورشيد در چشمه تيره و گل‏آلودى فرو مى‏رود; و در آن جا قومى را يافت; گفتيم: «اى ذو القرنين! آيا مى‏خواهى (آنان) را مجازات كنى، و يا روش نيكويى در مورد آنها انتخاب نمايى؟» (86) میدونید مکارم شیرازی چه فعلی رو "احساس کرد" ترجمه کرده؟ "وجد"! باور کنید اگر شش سال عربی نخونده بودم باورش میکردم. خدا بیامرزه کسی که درس عربی رو گذاشت توی دروس ما تا دروغ رو از حقیقت تشخیص بدیم!
    همون طور که مي دونيد خورشيد و ماه تنها دو ستاره از بيشمار ستارگان کهکشان ما هستند و خود کهکشانها هم داراي حرکت هستند .
    بنابراين مي توانند تمام اجرام اين کهکشان علاوه بر حرکتهاي وضعي و چرخشي خود ، يک حرکت يکسان نيز داشته باشند.
    شايد معني يجري هم (به قول شما) اين طور تعبير بشه...

آسمان؟ انبیاء:و آسمان را سقف محفوظى قرار داديم; ولى آنها از آيات آن روى‏گردانند. (32) من زمانی که مسلمون بودم خیال میکردم این منظورش اینه که شهابسنگها نمیخورن به زمین و اینها، ولی با توجه به آیات بالا، اینم یکی از Mythology ها بیش نیست. ملک: همان كسى كه هفت آسمان را بر فراز يكديگر آفريد; در آفرينش خداوند رحمان هيچ تضاد و عيبى نمى‏بينى! بار ديگر نگاه كن، آيا هيچ شكاف و خللى مشاهده مى‏كنى؟! (3) بار ديگر (به عالم هستى) نگاه كن، سرانجام چشمانت (در جستجوى خلل و نقصان ناكام مانده) به سوى تو باز مى‏گردد در حالى كه خسته و ناتوان است! (4) ما آسمان پايين (نزديك) را با چراغهاى فروزانى زينت بخشيديم، و آنها ( شهابها ) را تيرهايى براى شياطين قرار داديم، و براى آنان عذاب آتش فروزان فراهم ساختيم! (5) اشتباهات علمی این سه آیه رو خودتون بشمرید. و فصلت: او در زمين كوه‏هاى استوارى قرار داد و بركاتى در آن آفريد و مواد غذايى آن را مقدر فرمود، - ينها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نياز تقاضا كنندگان! (10) سپس به آفرينش آسمان پرداخت، در حالى كه بصورت دود بود; به آن و به زمين دستور داد: س‏خ‏للّهبه وجود آييد (و شكل گيريد)، خواه از روى اطاعت و خواه اكراه!» آنها گفتند: «ما از روى طاعت مى‏آييم (و شكل مى‏گيريم)!» (11) در اين هنگام آنها را بصورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و در هر آسمانى كار آن (آسمان) را وحى (و مقرر) فرمود، و آسمان پايين را با چراغهايى ( ستارگان) زينت بخشيديم، و (با شهابها از رخنه شياطين) حفظ كرديم، اين است تقدير خداوند توانا و دانا! (12) آسمون از دود خلق شده؟ ستاره ها در نزدیکترین آسمون به ما قرار دارن؟
    آيا آسمان سقف محفوظ نيست؟
    اين همه شما راجع به سوراخ شدن لايه ازن و مضرات اون در رسانه ها مي شنويد.
    همين لايه ازن که بخشي از اين آسمانه از ما انسانها در برابر تشعشعات مضر کيهاني محافظت مي کنه.

در مورد دوم ، من و شما از کجا مي دونيم که در فراسوي اين آسمانها و کهکشانها آيا آسمانهاي ديگري هستند يا نه.
    پس اين جمله که ستارگان در نزديکترين آسمانها به ما هستند در صورت وجود اين آسمانهاي بالاتر مصداق پيدا مي کنه.

در مورد خلقت از دود يا همون دخان هم شايد اگر راجع به واقعه انفجار بزرگ که منشا پيدايش کهکشانها بوده مطالعاتي داشته باشين شايد خودتون متوجه بشين.

من زمانی که مسلمون بودم...
    دوست عزيز من:
    صرف شنيدن يک مطلب مغرضانه از طرف گروهها و سايتها و ساير منابعي که با ايجاد شبهه از ناکافي بودن اطلاعات جوونها سوء استفاده مي کنن و قصد نابودي اعتقاداتشون رو دارن ، نبايد منجر به تغيير در آيين و مرام و مذهب انسان بشه.بلکه انسان حقيقت جو بايد با افزايش سطح علم و آگاهي براي پاسخ به سوالات درون ذهني خودش پاسخهاي مناسبي رو پيدا کنه.

«ربنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هديتنا و هب لنا من لدنک رحمة انک انت الوهاب»

ویرایش توسط goleleila : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۴:۵۶

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

اما قران میگه
    و کوه ها را به گونه ای قرار دادیم که هنگامی که به آنها نگاه می کنی فکر می کنی که ثابت اند
    اما در حال حرکت(اشاره به حرکت کره زمین)

ویرایش توسط با من فقط از خدا بگو : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۴:۵۴

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

اينطوري هاهم نيست

بسم الله الرحمن الرحيم
    باسلام
    يكي از اشكالات بزرگ اين تاپيك و محتواي آن توجه سطحي به آيات قرآن است
    لذا چند نكته را بايد بررسي كرد
    آيا قرآن به اين صورت سطحي ترجمه مي شود؟!
    معناي اين كه مي گويند قرآن نياز به تفسير دارد و آيات بايست تبيين گردند چيست؟
    در مورد ترجمه بارها در تاپيك هاي ديگر بحث شده است كه ترجمه قرآن به اين راحتي ها هم نيست و با جرات مي توان گفت ترجمه هايي كه براي قرآن شده است هيچكدام كامل نيستند بنابراين حتما بايد براي اين برداشتي كه از آيات مي شود به تفسير قرآن مراجعه كرد

با توجه به اين نكات بايد گفت موضوع به اين راحتي نيست كه فردي ترجمه اي از قرآن را به دست بگيرد و با آن به نقد قرآن بپردازد
    در پست هاي بعدي به تك تك آيات خواهيم پرداخت

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان عزیز متدین من میدونید مشکل شما چیه؟ اینه که خیال میکنید همه از "سایت معترض" و "غربی" به مشکلات قرآن پی بردن!

یک مشکل دیگه ی شما اپولوجیسم شماست. الان من منطقی جز اپولوجیسم در پست جوابیه ی شما نمیبینم و براتون این امر رو ثابت میکنم.

اصلا اين ايرادات وارده با عقل سليم جور در نمياد.
    همونقدر که داستان آدم و حوا با عقل سلیم (یک جوری حرف میزنید که انگار فقط عقلهای شما که با داستان آرماگدون و قوری پرنده پر شده، سالمه. این توهین بود به من) جور در میاد، این استدلالها هم با عقل سالم جور در میاد. مگر توی سوره ی قمر نیومده "ما قرآن را براى تذكر آسان ساختيم; آيا كسى هست كه متذكر شود؟! (17)". پس قرآن برای تذکر و به یاد آوری هرچیز آسونه و آیه ی "او كسى است كه اين كتاب (آسمانى) را بر تو نازل كرد، كه قسمتى از آن، آيات «محكم‏» ( صريح و روشن) است; كه اساس اين كتاب مى‏باشد; (و هر گونه پيچيدگى در آيات ديگر، با مراجعه به اينها، برطرف مى‏گردد.) و قسمتى از آن، «متشابه‏» است ( آياتى كه به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات ديگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفى در آن مى‏رود; ولى با توجه به آيات محكم، تفسير آنها آشكار مى‏گردد.) اما آنها كه در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهاتند، تا فتنه‏انگيزى كنند (و مردم را گمراه سازند); و تفسير (نادرستى) براى آن مى‏طلبند; در حالى كه تفسير آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمى‏دانند. (آنها كه به دنبال فهم و درك اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهى) مى‏گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم; همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذكر نمى‏شوند (و اين حقيقت را درك نمى‏كنند). (7)" در تناقض با این آیه ست.

بریم سراغ براهنه و عدله ی شما

گستردگي زمين به معني صاف بودنه؟؟؟
    بله دوست من. ترجمه ی مترجمان انگلیسی قرآن ازین فعل Spread Out هست. به گفته ی دیکشنری کانسایس آکسفورد:Move apart so it can cover wider area.
    در ضمن نشنیدید که سپاه پاسداران در کوههای فلانجا "مستقر" شدند؟

راجع به گسترش زمين هم بايد اطلاعاتي راجع به واقعه دحوالارض کسب کنيد...
    توضيح مختصرش اينکه ، منظور گسترش خشکيهاي زمين از دل آبهاست.
    چه برهان خوبی! به این میگن اپولوجیسم. یعنی ماست مالی. با این برهان شما من میگم "در آوردن دست از جیب" معنی "پاک کردن دماغ" رو میده.
    همون طور که مي دونيد خورشيد و ماه تنها دو ستاره از بيشمار ستارگان کهکشان ما هستند و خود کهکشانها هم داراي حرکت هستند .
    بنابراين مي توانند تمام اجرام اين کهکشان علاوه بر حرکتهاي وضعي و چرخشي خود ، يک حرکت يکسان نيز داشته باشند.
    شايد معني يجري هم (به قول شما) اين طور تعبير بشه...
    کلمه ی "فلک" درینجا نکره هست و مترجمان "یک مدار" ترجمش کردن. اگر شک ندارید آستین بالا بزنید و بهم ثابت کنید خورشید در یک مدار در حرکته. اصلا اون آیه ها رو خوندید؟
    "و الشمس تجری لمستقرٍلها".
    خورشید به سمت مکان استقرارش جاری هست؟
    آيا آسمان سقف محفوظ نيست؟
    اين همه شما راجع به سوراخ شدن لايه ازن و مضرات اون در رسانه ها مي شنويد.
    همين لايه ازن که بخشي از اين آسمانه از ما انسانها در برابر تشعشعات مضر کيهاني محافظت مي کنه.
    منهم به این حرفی که میزنید ایمان داشتم ولی آنالیز زیبای قرآن از حرکت خورشید و ماه و "فرش مانند" بودن زمین من رو به این باور باز داشت که منظور چیز دیگه ایه.
    در مورد خلقت از دود يا همون دخان هم شايد اگر راجع به واقعه انفجار بزرگ که منشا پيدايش کهکشانها بوده مطالعاتي داشته باشين شايد خودتون متوجه بشين.
    میشه دخان رو به بیگ بنگ ربط بدید؟

صرف شنيدن يک مطلب مغرضانه از طرف گروهها و سايتها و ساير منابعي که با ايجاد شبهه از ناکافي بودن اطلاعات جوونها سوء استفاده مي کنن و قصد نابودي اعتقاداتشون رو دارن ، نبايد منجر به تغيير در آيين و مرام و مذهب انسان بشه.بلکه انسان حقيقت جو بايد با افزايش سطح علم و آگاهي براي پاسخ به سوالات درون ذهني خودش پاسخهاي مناسبي رو پيدا کنه.
    1- خوندن کتابهای The Selfish Gene و God Delusion من رو به این فکر انداخت که دنبال اشتباهاتی که قرآن کرده برم، وگرنه مطالب سایت خاصی رو نخوندم. البته یک ویدئو توی یوتیوب دیدم که فقط آیه ها رو ترجمه کرده بود و حرف دیگه ای نزده بود. دیگه هرچقدر اطلاعاتم کم باشه میدونم خورشید به سمت محل استقرارش جاری نیست!

8. تشکر

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

عزیز برادر
    حالا که آیاتو میگی کامل تر بگی خیلی بهتره ها
    لا اقل ادامه رو هم می گفتی که خود خدا هم میگه فکر می کنی ثابت اند اما در حال حرکت
    بد میگم؟

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط با من فقط از خدا بگو نمایش پست
    عزیز برادر
    حالا که آیاتو میگی کامل تر بگی خیلی بهتره ها
    لا اقل ادامه رو هم می گفتی که خود خدا هم میگه فکر می کنی ثابت اند اما در حال حرکت
    بد میگم؟
    به نظر شما خدا حرف خودشو نقض میکنه؟ پس باید نتیجه بگیریم یا این از خداست یا اون. البته به نظر من باید اول به شبهات من جواب بدید. این آیه رو دوم دبیرستان گذاشته بودن توی درس عربی. این ترجمه ی منه.

"فمر السحاب" نشون از عدم پایداری زمین و قیامته و این آیه داره میگه که "آیا کوهها را میبینی که ثابت و جامدند؟ در حالی که در حال گذرند، همانطور که ابرها میگذرند."

این تفسیر منه زیرا کسی هنوز به من توضیح نداده که "و کلهم (ماه و خورشید) فی الفلک یسبحون" و "زمین را مانند فرش گستراندیم" یعنی چی. حرف علمی، همونطور که دوم دبیرستان گفتن، حرفیه که چیز دیگه ای جز معنی اصلیش ازش برداشت نشه.
    ویرایش توسط Aurlito : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۵:۳۵

11. تشکر

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    به نظر شما خدا حرف خودشو نقض میکنه؟ پس باید نتیجه بگیریم یا این از خداست یا اون. البته به نظر من باید اول به شبهات من جواب بدید. این آیه رو دوم دبیرستان گذاشته بودن توی درس عربی. این ترجمه ی منه.

"فمر السحاب" نشون از عدم پایداری زمینه و این آیه داره میگه که "آیا کوهها را میبینی که ثابت و جامدند؟ در حالی که در حال گذرند، همانطور که ابرها میگذرند."

این تفسیر منه زیرا کسی هنوز به من توضیح نداده که "و کلهم (ماه و خورشید) فی الفلک یسبحون" و "زمین را مانند فرش گستراندیم" یعنی چی. حرف علمی، همونطور که دوم دبیرستان گفتن، حرفیه که چیز دیگه ای جز معنی اصلیش ازش برداشت نشه.
    خب درسته که باید به سوال شما پاسخ داده بشه و حق شماست
    اما گاهی در سوال هم نقص وجود داره و باعث میشه جواب مناسب سوال رو تصحیح کنه.

من با علم اندک خودم جواب میدم
    فکر می کنم دلیل از فرش گفتن خداوند اینه که وسعت زمین برای یک انسان خیلی زیاده
    و وقتی شما روی زمین هستید فکر می کنید گرد نیست
    خداوند در حد توانایی انسانی گفته که زمین براش مثل یک فرش هست

و یا جدا از این صحبت ها فکر کنم خداوند به جاذبه زمین داره اشاره می کنه که
    با وجود اینکه زمین گرد هست به عنوان مثال وقتی یک خلبان در ارتفاع قرار می گیره به خاطر جاذبه انگار داره در یک سطح صاف حرکت می کنه و از جو خارج نمیشه در حالی که زمین گرد هست

یا فضاپیماها که وقتی در مدار زمین قرار می گیرند به کمک جاذبه زمین در یک سطح حرکت می کنند بدون اینکه ارتفاعشون زیاد و کم بشه

در ریاضی میگن روی محور x و y=0

یعنی این مقدار جاذبه انقدر دقیق و محاسبه شده هست که زمین باعث نمیشه جسمی که در اسمان با مقدار سرعت ثابت در حال حرکت هست هست رو به سمت خودش بکشونه
    یا انقدر ضعیف نیست که جسم مورد نظر در اسمان بخواد هی خودش رو در ارتفاع مورد نظر نگه داره تا بالا نره

ویرایش توسط با من فقط از خدا بگو : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۵:۴۹

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط با من فقط از خدا بگو نمایش پست
    خب درسته که باید به سوال شما پاسخ داده بشه و حق شماست
    اما گاهی در سوال هم نقص وجود داره و باعث میشه جواب مناسب سوال رو تصحیح کنه.

من با علم اندک خودم جواب میدم
    فکر می کنم دلیل از فرش گفتن خداوند اینه که وسعت زمین برای یک انسان خیلی زیاده
    و وقتی شما روی زمین هستید فکر می کنید گرد نیست
    خداوند در حد توانایی انسانی گفته که زمین براش مثل یک فرش هست

و یا جدا از این صحبت ها فکر کنم خداوند به جاذبه زمین داره اشاره می کنه که
    با وجود اینکه زمین گرد هست به عنوان مثال وقتی یک خلبان در ارتفاع قرار می گیره به خاطر جاذبه انگار داره در یک سطح صاف حرکت می کنه و از جو خارج نمیشه در حالی که زمین گرد هست

یا فضاپیماها که وقتی در مدار زمین قرار می گیرند به کمک جاذبه زمین در یک سطح حرکت می کنند بدون اینکه ارتفاعشون زیاد و کم بشه

در ریاضی میگن روی محور x و y=0
    البته من برای استدلالات شما احترام قائلم، اما یکم بوی اپولوجیسم و پشت گوش اندازی ازش بلند نمیشه؟ با این برهان شما من میتونم بدون مشکل نسل خودم رو برسونم به یکی از اینکاهای بزرگ. بگم چون اون اینکای بزرگ به موهاش روغن نمیزده و من به موهام روغن نمیزنم، با هم قرابت فامیلی داریم.
    ویرایش توسط Aurlito : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۵:۴۸

14. تشکر

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    البته من برای استدلالات شما احترام قائلم، اما یکم بوی اپولوجیسم و پشت گوش اندازی ازش بلند نمیشه؟ با این برهان شما من میتونم بدون مشکل نسل خودم رو برسونم به یکی از اینکاهای بزرگ. بگم چون اون اینکای بزرگ به موهاش روغن نمیزده و من به موهام روغن نمیزنم، با هم قرابت فامیلی داریم.
    شما فرمودید مثل فرش گسترده است یعنی چی
    منم پاسخ دادم
    پاسخی علمی

اینکاها هم نمیدونم چیه

ویرایش توسط با من فقط از خدا بگو : ۱۳۸۸/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۵:۵۱

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری