جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق و دین

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اخلاق و دین

در انجیل عهد قدیم دستور محکم اومده که افرادی که روز سبت کار میکنند رو بکشید. آیا یهودیان این عمل رو انجام میدن؟
    این جوابیه که باید سوال کسی که گفت میگه "اخلاق از دین منشاء میگیره." مگر در قرآن نیومده که بهتره زنای پیامبر در خونه بمونن و به متعاقب به مردم گفته شده که پیامبر اسوه ی خوبی برای شماست؟ چرا زنای مسلمون ایرانی الان از خونه میرن بیرون و کار میکنن؟
    در انجیل عهد جدید آورده که زنا نکنید. چرا خیلی از مسیحیها این دستور رو پشت گوش میندازن؟
    در قرآن به جهاد دستور داده شده. چرا الان جهاد نمیکنید و در خونه هاتون نشستید و عوض خون ریختن، موی سرتون رو میریزید؟

با دیدن این مثالات نقض به این نتیجه میرسیم که اخلاق از دین نمیاد، بلکه از Zeitgeist یا "جو زمانه" میاد. نظرتون چیه؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من اخلاق از منش فکری و اون طرز فکر و عقیده و نظر یک انسان به وجود میاد

نوشته
    142
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

آقا شما وکیل مردمید که میگید جهاد نمی کنند
    اقا انسان موجودی با اختیار است

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط با من فقط از خدا بگو نمایش پست
    آقا شما وکیل مردمید که میگید جهاد نمی کنند
    اقا انسان موجودی با اختیار است
    وقتی من رو ختنه کردند نظرم رو پرسیدن؟ یا وقتی بهم گفتن مسلمونی و در یک کشور اسلامی زندگی میکنی، و باید 11 سال کتاب دینی رو بخونی و امتحان بدی، و اگر خارج بشی از دین میکشیمت، اختیار داشتم؟ یکم منطقی حرف بزنید. نخیر، در کشورهای اسلامی انسان تنها چیزی که نیست موجودی با اختیار است.

فرض کنیم یک روزنامه نوشته باشه "احمد(مسلمان)، جان (مسیحی) و ربکا (یهودی) هر سه هفت ساله هستند. به نظر من اگر مینوشت " احمد(دئیست)، جان(اتئیست) و ربکا (نوماییست) همونقدر معنی میداد که جمله ی اول معنی میده.

لطفا بحث رو منحرف نکنید. اخلاق از جامعه میاد نه شخص.

7. تشکر

نوشته
    767
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    47

نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    در انجیل عهد قدیم دستور محکم اومده که افرادی که روز سبت کار میکنند رو بکشید. آیا یهودیان این عمل رو انجام میدن؟
    این جوابیه که باید سوال کسی که گفت میگه "اخلاق از دین منشاء میگیره." مگر در قرآن نیومده که بهتره زنای پیامبر در خونه بمونن و به متعاقب به مردم گفته شده که پیامبر اسوه ی خوبی برای شماست؟ چرا زنای مسلمون ایرانی الان از خونه میرن بیرون و کار میکنن؟
    در انجیل عهد جدید آورده که زنا نکنید. چرا خیلی از مسیحیها این دستور رو پشت گوش میندازن؟
    در قرآن به جهاد دستور داده شده. چرا الان جهاد نمیکنید و در خونه هاتون نشستید و عوض خون ریختن، موی سرتون رو میریزید؟

با دیدن این مثالات نقض به این نتیجه میرسیم که اخلاق از دین نمیاد، بلکه از zeitgeist یا "جو زمانه" میاد. نظرتون چیه؟

من نظر شخصی خودم را میگویم:

اینکه دینداران ادعا میکنند که ادیان مروج اخلاق بوده و تلاش میکنند که از کنار اخلاق، اعتباری برای دین کسب نمایند، یک دروغ است! اگر ادیان احیانا در برخی موارد ظاهری اخلاق مدار دارند، صرفا بدلیل موجه نشان دادن دین، برخی گزاره های اخلاقی را به طرق مختلف وارد در باورهای دینی کرده اند.

نه اخلاق از دین بر آمده و نه دین از اخلاق.

هر چند که در همه ادیان احکام اخلاقی کوچک و بزرگ داریم.
    در قرآن در جایی میگوید که که "یکدیگر را با الفاظ زشت خطاب نکنید" اما در بسیاری جاهای دیگر، در قرآن، مخالفین پیامبر با الفاظ زشتی خطاب میشوند:

بقره / 65: و شناخته ايد آن گروه را كه در آن روز شنبه از حد خود تجاوز كردند ، پس به آنها خطاب كرديم : بوزينگاني خوار و خاموش گرديد.

مائده / 60 : بگو : آيا شما را از كساني كه در نزد خدا كيفري بدتر از اين دارند خبر، بدهم : كساني كه خدايشان لعنت كرده و بر آنها خشم گرفته و بعضي را بوزينه و خوك گردانيده است و خود بت پرستيده اند ؟ اينان را بدترين جايگاه است و از راه راست گمگشته ترند.

اعراف / 166: و چون از ترك چيزي كه از آن منعشان كرده بودند سرپيچي كردند ، گفتيم : بوزينگاني مطرود شويد.

توبه / 28: اي كساني كه ايمان آورده ايد ، مشركان {از جمله اهل کتاب!} نجس اند.
    گمان نمیکنم تناقض فاحش میان آنچه که قرآن میگوید که "یکدیگر را با الفاظ زشت خطاب نکنید"، با اینکه خود قرآن مخالفان فکری و دگر اندیشان را، خوک و بوزینه و نجس میخواند نیاز به توضیح داشته باشد!

از این نمونه ها فراوان میتوان ذکر نمود.

ادامه دارد . . .

نوشته
    767
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    47

نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    با دیدن این مثالات نقض به این نتیجه میرسیم که اخلاق از دین نمیاد، بلکه از zeitgeist یا "جو زمانه" میاد. نظرتون چیه؟
    در مورد ریشه اخلاق، نظریات فراوانی داده شده، از ارسطو گرفته تا آکویناس تا اسپینوزا تا هگل و کانت، تا نیچه و لویناس و سارتر و دهها فیلسوف و متفکر دیگر.

البته "جو زمانه" مرا به یاد "فرم زندگی" ویتگنشتاین می اندازد! این اصطلاح کیست؟

اما فکر میکنم تنها یک جمله است که لب و لباب تمام غور و تعمق چند هزار ساله بشر در مورد اخلاق است. آن یک جمله این است:

«هیچ پدیده ای اخلاقی نیست، بلکه ما آنرا اخلاقی تفسیر میکنم!»

«فردریش ویلهلم نیچه»

خردبین سبز اندیش.

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من از ترجمه ی زایستگایست خبری ندارم. اما به نظرم منطقی میاد. اخلاق و دین اصلا با هم جور در نمیان. توی یک تاپیک دیگه هم گفتم، یک گربه رو دیدم که سوزونده و تارونده بودنش. آیا این شخص ضد دین بوده یا ضد زایستگایست؟ مسلما زایستگایست.

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
    من نظر شخصی خودم را میگویم:

اینکه دینداران ادعا میکنند که ادیان مروج اخلاق بوده و تلاش میکنند که از کنار اخلاق، اعتباری برای دین کسب نمایند، یک دروغ است! اگر ادیان احیانا در برخی موارد ظاهری اخلاق مدار دارند، صرفا بدلیل موجه نشان دادن دین، برخی گزاره های اخلاقی را به طرق مختلف وارد در باورهای دینی کرده اند.

نه اخلاق از دین بر آمده و نه دین از اخلاق.

هر چند که در همه ادیان احکام اخلاقی کوچک و بزرگ داریم.
    در قرآن در جایی میگوید که که "یکدیگر را با الفاظ زشت خطاب نکنید" اما در بسیاری جاهای دیگر، در قرآن، مخالفین پیامبر با الفاظ زشتی خطاب میشوند:
    بقره / 65: و شناخته ايد آن گروه را كه در آن روز شنبه از حد خود تجاوز كردند ، پس به آنها خطاب كرديم : بوزينگاني خوار و خاموش گرديد.

مائده / 60 : بگو : آيا شما را از كساني كه در نزد خدا كيفري بدتر از اين دارند خبر، بدهم : كساني كه خدايشان لعنت كرده و بر آنها خشم گرفته و بعضي را بوزينه و خوك گردانيده است و خود بت پرستيده اند ؟ اينان را بدترين جايگاه است و از راه راست گمگشته ترند.

اعراف / 166: و چون از ترك چيزي كه از آن منعشان كرده بودند سرپيچي كردند ، گفتيم : بوزينگاني مطرود شويد.

توبه / 28: اي كساني كه ايمان آورده ايد ، مشركان {از جمله اهل کتاب!} نجس اند.
    گمان نمیکنم تناقض فاحش میان آنچه که قرآن میگوید که "یکدیگر را با الفاظ زشت خطاب نکنید"، با اینکه خود قرآن مخالفان فکری و دگر اندیشان را، خوک و بوزینه و نجس میخواند نیاز به توضیح داشته باشد!

از این نمونه ها فراوان میتوان ذکر نمود.

ادامه دارد . . .
    سلام.
    ابتدا باید از اخلاق تعریفی ارائه داده شود که همه با آن موافق باشند.
    مثلا من و شما بگوییم حجاب خوب نیست و آئوریلتو بگوید که خوب است.بعد ما بگوییم که اسلام خوب نیست و آئوریلتو بگوید...
    سپس باید مشخص نمود که کدام دین و کدام اخلاق؟
    ای مالک!
    هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری