جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تحقيق

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

تحقيق

سلام بر پیمان عزیز

قبلا هم مشکل آی دی شما را متذکر شدم
    تقلید با تحقیق منافاتی ندارد، و لازم است هردو در زندگی وجود داشته باشد، هر دو شأنی از شئون هر انسانیست و اختصاص به مسلمین ندارد.

البته در انتخاب نام آزادید ولی از باب تذکر مطالبی را قبلا عرض کردم

اما در مورد بحث:
    نقل قول نوشته اصلی توسط tahghigh-ya-taghlid نمایش پست
    همگي مطلع هستيم كه خداوند اين تعدد زوجات را حلال شمرده ولي بحث براي افرادي مانند من است كه به تبعيض آميز بودن اسلام شك دارم و تلاش دارم به نتيجه اي برسم.

امیدوارم در پرتوی رعایت انصاف شک شما بر طرف شود.

با چند سؤال بعنوان مقدمه، بحث را آغاز میکنم چه قرآن را کلام خدا بدانید چه ندانید:
    ویرایش توسط سيد حسين : ۱۳۸۸/۰۶/۱۰ در ساعت ۱۸:۴۰

2.  

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

در تمام هستی حقیقت مستقلی جز خدا وجود دارد؟
    آیا غیر خدا کس دیگری مالک حقیقی کل هستی است؟
    آیا علم بشر با علم خدا قابل مقایسه است؟
    آیا در مقابل او کس دیگری حق اظهار نظر دارد؟

عقلاء جواب مثبت به سؤالات فوق نمیدهد، چرا؟
    غیر از این است که عقل، وجود مستقلی برای چیزی جزخدا قائل نیست؟
    غیر از این است که عقل مالکیت غیر خدا را اعتباری میداند؟
    مثلا ما ها مالک اموالمان هستیم، اما به صورت اعتباری، یعنی خداوند که مالک حقیقی است چنین قانونی را وضع کرده که اگر نمیکرد حقی نداشتیم، چراکه مالک حقیقی اوست.

در حقیقت ما مالک هیچ چیز نیز نیستیم، یعنی بی همه چیزیم!!
    ما در اصل وجودمان مالک خودمان نیستیم، چه رسد به اعضاء و جوارح و سائر موجودات خارجی.

مالک همه آنها خداست.

من جمله چیزهائی که هیچ اختیار و ملکیتی بالنسبه به آنها نداریم (مگر آنکه خداوند وضع کرده باشد) حق و حقوق فردی و اجتماعی است.

فقط او میتواند إظهار نظر نماید، چون هم مالک است و هم عالم.
    مالکیت ما اعتباری است و او حقیقی.
    در علم ما خطا راه دارد در او خیر.

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

خلاصه اینکه:
    اولا
    شما وقتی میتوانید صحبت از تبعیض کنید که حقی داشته باشید.
    ارباب اوست.
    هرچه آن خسرو کند شیرین بود.
    بندگی خدا یعنی همین.

ثانیا:
    شما وقتی میتوانید صحبت از تبعیض کنید که علم کافی به همه اسرار جسمی و روحی زن و مرد داشته باشید.
    حضرت علی علیه السلام درباره انسان میفرمایند:
    فکر میکنی جسم کوچکی هستی؟ در حالی در تو عالم بزرگ جای داده شده است.

کدام دانشمند را سراغ دارید بگوید: تمام مجهولات فلان علم را کشف کردم؟ تا نوبت به انسانی برسد که اشرف مخلوقات است.

لذا فقط با معرفت اوصاف إلهی (علم و ملک) شک شما برطرف خواهد شد.

عقل خودت را معیار حق و باطل بودن دستورات قرار نده.
    دستور خدا را معیار حق و باطل بودن برداشتت بدان.
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۸/۰۸/۲۴ در ساعت ۲۱:۳۹ دلیل: اصلاح فونت

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سيد حسين نمایش پست
    در تمام هستی حقیقت مستقلی جز خدا وجود دارد؟
    آیا غیر خدا کس دیگری مالک حقیقی کل هستی است؟
    آیا علم بشر با علم خدا قابل مقایسه است؟
    آیا در مقابل او کس دیگری حق اظهار نظر دارد؟

عقلاء جواب مثبت به سؤالات فوق نمیدهد، چرا؟
    غیر از این است که عقل، وجود مستقلی برای چیزی جزخدا قائل نیست؟
    غیر از این است که عقل مالکیت غیر خدا را اعتباری میداند؟
    مثلا ما ها مالک اموالمان هستیم، اما به صورت اعتباری، یعنی خداوند که مالک حقیقی است چنین قانونی را وضع کرده که اگر نمیکرد حقی نداشتیم، چراکه مالک حقیقی اوست.

در حقیقت ما مالک هیچ چیز نیز نیستیم، یعنی بی همه چیزیم!!
    ما در اصل وجودمان مالک خودمان نیستیم، چه رسد به اعضاء و جوارح و سائر موجودات خارجی.

مالک همه آنها خداست.

من جمله چیزهائی که هیچ اختیار و ملکیتی بالنسبه به آنها نداریم (مگر آنکه خداوند وضع کرده باشد) حق و حقوق فردی و اجتماعی است.

فقط او میتواند إظهار نظر نماید، چون هم مالک است و هم عالم.
    مالکیت ما اعتباری است و او حقیقی.
    در علم ما خطا راه دارد در او خیر.
    جناب سيد حسن گرامي
    نام كابري من به جور كنايه اي به افرادي است كه اعتقاد ژنتيكي دارند منظورم اينه بدون تحقيق و صرفا به خاطر اينكه تو يه خانواده و جامعه اسلامي به دنيا اومدن دين اسلام رو قبول كردند داره.
    سرور گرام
    اگه اينجوري كه شما ميگين باشه كه هيچ كس نبايد در مورد قران تحقيق كنه چون قران حرف خداست و خدا هم كه اشكال نداره پس تحقيق تو قران اشتباه هستش. ولي اونطور كه من ديدم بزرگاي دين اهل تحقيق بودن و همه چيز رو با منطق قبول مي كردند.
    مطلبي كه شما مي فرماييد رو من يه بار قبلا گفتم كه استدلال اسنتاجي تو دين اشتباه يعني نبايد بگيم خدا عاري از اشتباه است پس قران هم اشتباه ندارد
    درست اين است كه اول به اين نتيجه برسيم كه فران بي اشتباه است بعد به خدا برسيم.
    يعني از جزء كوچك به بزرگ برسي نه بزرگ به كوچك.
    (اين نكته رو هم بگم كه من به خدا شديدا اعتقاد دارم ولي در دين شك هايي دارم)
    Love Is Blind

6. تشکر

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

اگه اينجوري كه شما ميگين باشه كه هيچ كس نبايد در مورد قران تحقيق كنه چون قران حرف خداست و خدا هم كه اشكال نداره پس تحقيق تو قران اشتباه هستش. ولي اونطور كه من ديدم بزرگاي دين اهل تحقيق بودن و همه چيز رو با منطق قبول مي كردند.

با سلام
    تحقیق درباره قر آن فقط محدود به صدور است نه محتوا

یعنی اگر یقین به إلهی بودنش نداری برو تحقیق کن که از جانب خدا صادر شده یا نشده؟

اگر شما به این نتیجه نرسیدی که قرآن کلام خداست با شما در این قسمت هیچ بحثی نداریم.

در جای خودش إثبات شده است که قرآن کلام خداست.

اما اگر إلهی بودنش بر کسی ثابت شد، هیچ تحقیقی درباره حق و باطل بودن دستوراتش معنا نخواهد داشت، بلکه تحقیق درباره مطالبی است که امکان برداشتهای متفاوت در آن میرود، که ضوابط آن را نیز قرآن مشخص کرده است.

و در مسأله تعدد زوجات هیچ برداشتی غیر همین معنائی که سر آن بحث داریم متصور نیست.
    ویرایش توسط سيد حسين : ۱۳۸۸/۰۶/۱۲ در ساعت ۱۴:۳۲

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

اما منطق:

اونطور كه من ديدم بزرگاي دين اهل تحقيق بودن و همه چيز رو با منطق قبول مي كردند.

منطق و عقل و استدلال و... تمامی اینها حجت إلهی هستند برای پذیرش دین، یعنی بدون کمک آنها نمیتوانیم ضرورت توحید و عدل و نبوت و ... را درک کنیم.

دین بر دوش عقل سوار است، به کمک آن بالا میرود، اما افق دیدش از عقل بیشتر است، همه چیزهائی را که بعنوان خیر و شر بیان میکند برای عقل قابل درک نیست، یعنی عقل قدرت و ظرفیت و امکان درک بعضی از آنها را ندارد، مثلا:

اگر کسی رفت حمام نیت غسل جنابت نکرد، یا نیت کرد پول حمامی را از مال حرام بدهد، دین میگوید تو هنوز ناپاکی ولی عقل میگوید تو پاکی.
    حالا بیا استدلال بیار که هنگام جنابت ذراتی مضر روی پوست جمع میشوند باید با غسل آنها را از بین برد، و الآن از بین رفته!!
    گرچه در مثال فوق عقلی که دین را پذیرفته، این دستور دینی را ضد عقل نمیداند، چرا که دین را در افق بالاتری میبیند و برای نظراتش احترام قائل است.
    ویرایش توسط سيد حسين : ۱۳۸۸/۰۶/۱۲ در ساعت ۱۴:۴۰

نوشته
    117
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداي من مرد رو برتر از زن نمي دونه
    خدای شما کلاً محدوده دانائیش بسیار کم هست.چون همونطور که شماهم گفتید این خدا منحصر در عقل شماست.
    و طبیعتا نادانسته های تک تک ما،من جمله شما بسیار کمتر از وسعت دانش ما هست.
    پس هر آنچه را که شما ندانید و یا با عقل شخصی خود تأئیدش نکنید،خدای شما نیز آنرا نمیداند و تأئید نمیکند.
    خدای شما،عقل شماست و عقل شما آفریننده مرد و زن نیست تا بتواند درست تصمیم بگیرد و برای آن دو برنمه ریزی کند.
    اما خدای مسلمین
    همچون خدای شما (البته از یک منظر)مرد رو از زن برتر نمیدونه و اون از جهت حقیقت انسانی هست که برتری مطلقاً از آن تقوا هست نه چیز دیگر.
    اما از جهات مادی ،هریک از موجودات نسبت به دیگری ،دارای محدودیتها و یا قابلیتهای خاص خودش هست.در اکثر موارد این قابلیتها و یا محدودیتها ،حتی در یک نوع خاص از موجودات،و دربین دو جنس مخالف ازآن متفاوت هست.
    مثال ببخشید،ساده ترین مثالی که به ذهنم رسید عرض میکنم)
    گوشت بره نر گرانتر و خوش مشتری تر از میش هست(البته اگر تجربه خرید گوشت داشته باشید مطمئناً میدانید)
    آیا بره نر بهره بیشتری از گوسفند بودن دارد نسبت به میش؟!
    یقیناً اینطور نیست.
    یا مثلا گاو ماده از گاو نر با ارزش تر هست.
    چون شیر میدهد و زاد و ولد دارد.
    اما آیا گاو نر کمتر گاو هست؟!!!
    نتیجه اینکه:
    مرد و زن نیز تفاوتهای مادی با هم دارند که البته اینها برتری حقیقی نیست اما همین تفاوت ظاهری باعث شده تا برای هریک برنامه خاصی از جانب خالق یکتا تدارک دیده شود که ممکن هست عقل ما از درک علل آن عاجز باشد.
    اما اگر یک چیزی را عقل ما نتوانست تحلیل کند الزاماً بمعنی غلط بودن آن نیست
    بلکه احتمال دیگر،توان پائین عقل در درک آن مطلب هست.
    اگر عقل همه چیز را درک میکرد دیگر نیازی به آمدن پیامبران و نزول وحی برای هدایت بشر نبود.
    ایراد شما اینست که به خدا به اندازه عقل خود اطمینان ندارید.
    لذا بدنبال تحقیق درباره محتوای قرآن(برای اثبات یا رد حقانیت آن)هستید.
    در صورتی که اگر به خداوند اعتماد داشتید،(خدائی که بیش از عقل شما،فهم و درک و شعور داشته باشد نه خدائی که منطبق با عقل شما عمل کند)به تحقیق درباره جنبه صدوری قرآن،برای اثبات یا رد حقانیت آن،اکتفا میکردید.
    ویرایش توسط انتخاب : ۱۳۸۸/۰۶/۱۵ در ساعت ۰۱:۱۴
    بزرگی میگفت:
    همیشه یادت باشه گه دنیا کرد هست،
    هروقت که احساس کردی به آخر خط رسیدی،ممکنه دقیقاً در نقطه شروع ایستاده باشی.

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

حجیت قرآن در انجمن قرآن باید باشد

خيلي كله گنده تر آقاي سميعي هم بودند كه به خدا اعتقاد راسخ داشته اند مانند نيوتن و داروين كه بار ها اقرار كرده اند كه علم آنها در مقابل آنها هيچ است ولي اين را هم نبايد فراموش كنيم كه تعداد زيادي از دانشمندان و متفكران مانند نيچه و برتراند راسل و ... هم بودند كه كاملا كافر بودند.

نمیدانم منظورم را درست نرساندم، یا درست نفهمیدید یا ....

حرف من اینه که علوم طبیعی که إثبات شدنی و قابل حس و لمس است و در محدوده علم بشریست، اینقدر بی انتهاست که لازم است با کمک خدا مراحل بالای آن را طی کرد، چرا علمی که ادعا میکند احاطه به کل مسائل مربوط به روح و جسم انسان دارد را با عقل کوچکمان بسنجیم.

همین.

نه اینکه به دنبال این باشم که بگویم هرکه با علم طبیعی سروکار داشته باشد به خدا ایمان دارد، آنوقت شما بیائی نام چند دانشمند کافر را بعنوان جواب برایم بنویسی.

گرچه کافر بودن به معنای منکر خدا شدن را در شأن هیچ دانشمندی نمیتوانم قبول کنم، حتی اگر فلان دانشمند اصرار بر انکار خدا داشته باشد، که بحثش اینجا نیست، لطفا در اینجا کش ندهید.

مخلص کلام جای إلهی بودن قرآن در این انجمن نیست.

والا باید در جواب هر سؤالی که درباره دستورات قرآن باشد از حجیت قرآن نیز بحث کنیم.

11. تشکر

نوشته
    579
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    0
    گالری
    10

من براي اينكه مطمئن بشم قران كتاب خداست اول بايد مطمئن بشم كه قران عاري از اشكال است و اين دو مسئله جدا از يكديگر نيستند بلكه لازم و ملزوم يكديگرند.

چطور میتوانید اطمینان از عدم اشکال پیدا کنید؟
    ابزار اطمینان را دارید؟
    عقل شما کامل است؟
    محدوده عقل و درک شما چقدر است؟
    برای اینکه بهتر به نتیجه برسیم طوری دیگر بحث را ادامه میدهم:

سه جمله زیر را حتما قبول دارید:
    1- خدا خالق روح و جان انسان است
    2- عقل و علم انسان در هیچ بعد از ابعاد انسان به کمال نرسیده است، اما خداوند چون خالق انسان است به عمق جسم و روح انسان احاطه علمی دارد و از این جهت با علم انسان قابل قیاس نیست.

3- لذا اگر قانونی برای بشر تبیین کرده باشد مطابق با نیازهای روحی و جسمی مخلوقش میباشد.

از شما میخواهم فقط یک جمله را فرض کنید:

قرآن کلام خداست.

یعنی اگر قرآن کلام خدا باشد، چرا ادعا میکنید میتوانید با عقل خودتان خیر و شر کلام خدا را بفهمید.
    آیا تناقض این کلامتان را متوجه نمیشوید؟!
    با مرور نوشته جات شما توقع دیگه ای داشتم.

لازم به ذکر است در هیچ جای قرآن از مردم نخواسته در تمامی احکام و مسائل قرآن به عقل خودشان رجوع کنند، بلکه در عرض قرآن اطاعت از اشخاصی که عقل و علم آنان مورد تأیید است را مورد تأکید قرار داده است.
    یعنی فقط آنان میتوانند مواردی که عقل ما به آنها دسترسی ندارد را با کمک همین قرآن روشن سازند
    ویرایش توسط سيد حسين : ۱۳۸۸/۰۶/۱۵ در ساعت ۲۱:۵۲

13. تشکر

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب سيد حسن
    من اصلا نمي تونم قبول كنم كه چون عقل انسان محدود است پس از اون استفاده نكنه و هر چي قران ميگه چشم و گوش بسته قبول كنه.
    درسته عقل انسان محدوده
    درسته علم كامل نيست
    ولي حالا بايد ببينيم چه ابزاري جلو تر از همين عقل محدود و علم ناقص داريم
    والله هيچي
    اگر خدا و اسلام و ... رو هم بخوايم قبول كنيم اولش بايد از همين ابزارهاي ناقص استفاده كنيم
    من كتاب توحيد آقاي مطهري رو مي خوندم ايشون خيلي جاها به همين علم استناد مي كردند براي اثبات خدا يعني يكي از 3 روش پي بردن به وجود خدا مي دونه.
    Love Is Blind

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری