صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل صدور حکم اعدام سلمان رشدی توسط امام خمینی چه بود؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  767
  مورد تشکر
  1,425 پست
  حضور
  18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  47

  پرسش دلیل صدور حکم اعدام سلمان رشدی توسط امام خمینی چه بود؟
  دلیل صدور حکم اعدام سلمان رشدی توسط امام خمینی چه بود؟


  رمان «آیات شیطانی» نوشته ی «سلمان رشدی»، در تاریخ 28 سپتامبر 1988 در انگلستان به بازار آمد. و اعتراضاتی را در کشورهای هند و پاکستان به دنبال داشت.

  امام خمینی نیز در 25 بهمن 1367 (14 فوریه 1989)، فتوایی با بشرح زیر و دایر بر لزوم قتل سلمان رشدی و ناشران این کتاب صادر نمودند.


  انا الله و انا الیه راجعون
  به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان میرسانم مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور میخواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود شهید است. نشاء الله.
  ضمنا اگر کسی دسترسی به مولف کتاب داردولی خود قدرت اعدام آن {کذا} را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.

  روح الله الموسوی الخمینی
  1367/11/25
  12 فوریه 1989
  سوال من این است که :


  1 - دلیل صدور حکم سلمان رشدی چه بود؟
  2 - آیا کتاب «آیات شیطانی» حاوی چه مطالبی است که نویسنده ی آنرا لایق اعدام نمود؟
  3 - امام خمینی بر اساس چه قانونی، بصورت غیابی، فرد دیگری را محاکمه نمود و او را به مرگ محکوم کرد؟
  4 - آیا امام خمینی کتاب سلمان رشدی را خوانده بود؟
  5 - اگر امام خمینی قصد داشت که سلمان رشدی کشته شود، چرا برای اینکار افرادی را بی سر و صدا برای ترور وی گسیل نکرد و بجای اینکار، فتوای عمومی صادر نمود و باعث تشنج و جار و جنجال رسانه ای عظیمی در جهان گردید؟
  6 - چرا با گذشت بیش از دو دهه از صدور فتوای امام خمینی، هنوز سلمان رشدی زنده است؟ آیا مسلمانان برای ترور سلمان رشدی تلاش نکردند یا تلاششان ناموفق بود؟
  7 - چرا امروز دستگاههای اجرایی کشور، برای اجرای حکم امام خمینی، تلاش نمیکنند؟  از پاسخگویی شما به این سوالات تشکر میکنم.
  خـردبـیـن سـبـز انـدیـش. 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,501 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست  سوال من این است که :

  5 - اگر امام خمینی قصد داشت که سلمان رشدی کشته شود، چرا برای اینکار افرادی را بی سر و صدا برای ترور وی گسیل نکرد و بجای اینکار، فتوای عمومی صادر نمود و باعث تشنج و جار و جنجال رسانه ای عظیمی در جهان گردید؟  از پاسخگویی شما به این سوالات تشکر میکنم.
  خـردبـیـن سـبـز انـدیـش.
  اين حكم با ترور به طور كلي تباين دارد. اتفاقاً امام راحت مي توانست دستور ترور او را بدهد، زيرا از او محافظتی نمی شد وقتل او كار بسيار راحتی بود, ولي آيا با مرگ سلمان رشدی و بانيان نشر كتاب آيات شيطاني، ريشه توطئه بر ضداسلام و توهین به مقدس ترين اركان اسلام، مانند پيامبر خدا و جبرئيل و... كنده می شد؟
  حكم امام درباره اعدام سلمان رشدی، از آن رو بود كه مقدس ترين اعتقادات متجاوز از چند ميليارد مسلمان جهان را زير سؤال برده و هم پيامبر را استهزا كرده و هم قرآن را آيات شيطانی قلمداد نموده بود و با هماهنگي استكبار جهانی بر ضد اسلام كتابی نوشته بود تا در اذهان مردم اروپا و امريكاو شرق و غرب، آيين اسلام را برگرفته از شيطان جلوه دهد و سلمان رشدی تنها يك مرتد و محارب و مفسد في الارض نيست، بلكه وسيله ای، برای تهاجم فرهنگی آميخته با اتهامات و دروغها عليه اسلام و حضرت محمد صلی الله علیه و آله شده است.

  فتوای امام در جهت خنثی كردن يك توطئه جهانی بود كه همه آنها می خواستند كتاب را به تمامی زبان ها ترجمه كنند و به سهولت در اختيار جوان های مسلمان و كسانی كه هوادار اسلام هستند بگذارند. حكم قتل او در درجه اوّل يك حركت سياسی و تدافعی عليه استكبار بود و در درجه دوم يك حكم شرعی و در درجه بعد يك حكم اعتقادی و مذهبی و سياسی.
  حكم، هشدار و اخطاری به روشنفكران اسلامی بود كه بيدار باشيد توطئه جهانی در حال تشكل است.
  واضح است اين با دستور ترور كه يك نظر افراطی شخصی يا گروهی پنهانی است، خيلي فرق دارد و قياس اين دو با هم مانند اين است كه حكم قاضی را در مورد قتل يك نفر، ترور بدانيم !
 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,501 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  4 - آیا امام خمینی کتاب سلمان رشدی را خوانده بود؟  از پاسخگویی شما به این سوالات تشکر میکنم.
  خـردبـیـن سـبـز انـدیـش.
  حضرت امام، كانال‏های اطلاعاتی رسمی و غير رسمی متعددی داشتند كه به روز اخبار و اسناد و مدارك مسائل مهم كشوری و مسائل مربوط به جهان اسلام و ترفندهای دشمنان را بررسی می‏كردند و از طريق اين عوامل اصل كتاب و ترجمه عربی آن در اختيار ايشان قرار گرفته بود. آنگاه پس از مطالعه و آگاهی دقيق از مضامين و محتويات كتاب آيات شيطانی، حكم الهی خود را در مورد سلمان ‏رشدي، نويسنده اين كتاب صادر نمودند


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,501 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  سوال من این است که :

  6 - چرا با گذشت بیش از دو دهه از صدور فتوای امام خمینی، هنوز سلمان رشدی زنده است؟ آیا مسلمانان برای ترور سلمان رشدی تلاش نکردند یا تلاششان ناموفق بود؟
  7 - چرا امروز دستگاههای اجرایی کشور، برای اجرای حکم امام خمینی، تلاش نمیکنند؟


  از پاسخگویی شما به این سوالات تشکر میکنم.
  خـردبـیـن سـبـز انـدیـش.
  پس‌ از اعلام حكم‌ اعدام‌ سلمان‌ رشدی‌ كه‌ توسط‌ امام‌ خمينی‌(ره‌) صادر گرديد، وی‌ زندگی‌ مخفيانه‌ را شروع‌ كرد و مسلمانان‌ دسترسی‌ به‌ او را ندارند تا حكم‌ اعدامش‌ را اجرا كنند
  حكم تاريخی حضرت امام در مورد ارتداد سلمان رشدی و مهدور الدم بودن او، حمايتهای بسيار زيادی را در جهان اسلام به همراه داشت و بسياری از مؤسسات دولتی و غير دولتی كشورهای اسلامی، علمای جهان اسلام، اعم از شيعه و سنی و سازمان كنفرانس اسلامی آن را تأييد كردند.
  در سطح ملت های مسلمان نيز واكنش های بسيار زيادی به اين حكم صورت پذيرفت و در موارد بسيار زيادی تلاش شده تا به اين حكم الهی جامع عمل پوشانيده شود اما به دليل اقدامات امنيتی و حفاظتی بسيار بالای كشورهای حامی سلمان رشدی، موفق نشده اند. به عنوان نمونه می توان از شهيد «مصطفي مازح» نوجوان لبنانی نام برد كه با برنامه ريزی دقيق موفق شده بود از سد امنيتی و حفاظتی بسيار شديد پيرامون سلمان رشدی گذشته و تا ساختمان مسكونی وی پيش برود كه متأسفانه قبل از رسيدن به طبقه مورد نظر با انفجار مواد منفجره به شهادت می رسد


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,501 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  سوال من این است که :

  1 - دلیل صدور حکم سلمان رشدی چه بود؟
  2 - آیا کتاب «آیات شیطانی» حاوی چه مطالبی است که نویسنده ی آنرا لایق اعدام نمود؟

  از پاسخگویی شما به این سوالات تشکر میکنم.
  خـردبـیـن سـبـز انـدیـش.
  نام اين كتاب، اشاره به افسانه و داستان ساختگی «غرانيق» دارد. «غرانيق»، جمع غرنوق يا غرنيق است. غرنوق به معناي مرغ آبي است كه گردن بلندی دارد و سپيد يا سياهرنگ است، به معناي جوان سپيد زيباروي نيز به كار رفته است . برخي غرنوق را لك لك ، بوتيمار (غم خورك) نيز معنا كرده‏اند.{1} اعراب جاهلی گمان می‏داشتند كه بت ها، مانند پرندگان، به آسمان عروج می‏كنند و برای پرستندگان خود شفاعت می‏نمايند.{2}
  آنان كه اين افسانه واهی را نقل كرده اند، می‏گويند: در نخستين سال‏های بعثت كه آزار و اذيت مشركان نسبت به مسلمانان سخت و طاقت‏فرسا شده بود و به همين جهت عده ای از مسلمانان به حبشه مهاجرت كرده بودند،{3} پيامبر(صلی الله علیه وآله) نگران و پر دغدغه بود و انتظار داشت كه خداوند آياتی بر او فرو فرستند كه موجب نوعي نزديكی به قريش شود يا حداقل آياتي نازل نشود كه بر كدورت و دشمنی بيفزايد و به سخت‏تر شدن محيط زندگانی مسلمانان بينجامد. روزی پيامبر(صلی الله علیه وآله) وعده‏ای از مسلمانان در يكی از انجمن خانه‏های قريش دور كعبه نشسته بودند، كه پيامبر(صلی الله علیه وآله) اين آيات از سوره نجم را تلاوت كرد: «أفرأيتم اللات و العزی و مناْ الثالثه الأخری»;{4} «آيا ديديد لات و عزی را و منات را كه سومين آن دو بود؟» پيامبر(صلی الله علیه وآله) بلافاصله بعد از تلاوت آيات فوق، خواند: «تلك الغرانيق العلی و أن شفاعتهن سترتجی»؛ «اين‏ها مرغان آبي بلند پروازند كه شفاعتشان اميد است ...».{5}

  بنا به گفته نقل كنندگان افسانه غرانيق، شيطان اين جملات را بر زبان پيامبر جاری ساخت. پيامبر سپس باقی آيات را خواند و هنگامی كه به آيه سجده رسيد، خود پيامبر(صلی الله علیه وآله) و تمام حضار، اعم از مسلمان و مشرك، در برابر بت‏ها سجده كردند؛ جز وليد كه به دليل پيری موفق به سجده نشد. غلغله و شادی در مسجد بلند شد و مشركان گفتند: محمد(صلی الله علیه وآله) خدايان ما را به نيكی ياد كرده است. خبر صلح محمد(صلی الله علیه وآله) با قريش به گوش مهاجران مسلمان حبشه رسيد و صلح قريش با محمد(صلی الله علیه وآله) وسيله‏ای شد تا گروهی از مسلمانان از هجرت‏گاه خود، باز گردند؛ ولی پس از بازگشت، وضع را دو مرتبه دگرگون شده يافتند. از اين روی، وحی بر پيامبر(صلی الله علیه واله) نازل گرديد و او را بار ديگر به پيكار با مشركان مأمور ساخته، گفت: «اين دو جمله را شيطان بر زبان تو جاری ساخته است و من هرگز چنين جمله هايی نگفته بودم!» آيات و 54 - 52 سوره حج نازل گرديد.
  اين بود خلاصه ای از افسانه غرانيق، كه واهی بودن آن را به اثبات رسانيده اند كه ما در اين جا تنها به نقل خلاصه ای از اين نقدها بسنده می كنيم:
  1. افزون بر تعارض اين داستان با عصمت پيامبر(صلی الله علیه وآله) كه مورد قبول فريقين (شيعه و سنی) است، اين داستان صبر و شكيبايی پيامبر(صلی الله علیه وآله)، يعنی نخستين ويژگی اصلی همه پيامبران در راه هدايت بندگان، را مورد ترديد قرار می‏دهد؛ زيرا می‏گويد: پيامبر(صلی الله علیه وآله) از سختی و دشواری راه نگران و پر دغدغه شده بود و آرزو می‏كرد كه ای كاش آياتی نازل شود تا او را با مشركان آشتی دهد.
  2. اين داستان با نص صريح آياتی كه راهيابی هر گونه باطل و تحريفی را در قرآن، نفی می‏كند، معارض است.
  3. آياتِ قبل و بعدِ اين جمله‏های ساختگی، همگی در طرد و سرزنش خدايان مشركين است؛ آن گاه چگونه ممكن است در ميانه اين آيات، آن خدايانِ دروغين مدح گردند و بنابه فرض مذكور، چگونه ممكن است مشركانِ سخن‏شناس و فصيح و بليغ عرب متوجه اين تعارض نشوند؟
  4. اين داستان، با دعوت اساسی و اصلي پيامبر(صلی الله علیه وآله) كه مبارزه با هر نوع شرك و بت‏پرستی است، ناسازگار است. چگونه ممكن است پيامبری كه از روز نخست دعوت خويش، همواره با هر نوع شرك و بت‏پرستی مبارزه كرده است، جملاتی از سوي شيطان بر او القا شود كه تأييد بت‏پرستی است و او خود متوجه نشود؟!


  [1].اسماعيل بن حماد جوهري، الصحاح، ص 1537.
  [2].ابن الاثير، النهايه، ج 3، ص 364؛ الطريحي، مجمع البحرين، ج 5، ص 222.
  [3].سيرت رسول الله، ج 1، ص 313 - 312.
  [4].سوره النجم، آيه 20 - 19، ج 1، ص 341 - 340.
  [5].نقد توطئه آيات شيطاني، ص 54 - 53/


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  767
  مورد تشکر
  1,425 پست
  حضور
  18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  47  نقل قول نوشته اصلی توسط کلات نمایش پست

  نام اين كتاب، اشاره به افسانه و داستان ساختگی «غرانيق» دارد. «غرانيق»، جمع غرنوق يا غرنيق است. غرنوق به معناي مرغ آبي است كه گردن بلندی دارد و سپيد يا سياهرنگ است، به معناي جوان سپيد زيباروي نيز به كار رفته است . برخي غرنوق را لك لك ، بوتيمار (غم خورك) نيز معنا كرده‏اند.{1} اعراب جاهلی گمان می‏داشتند كه بت ها، مانند پرندگان، به آسمان عروج می‏كنند و برای پرستندگان خود شفاعت می‏نمايند.{2}
  .
  .
  .
  4. اين داستان، با دعوت اساسی و اصلي پيامبر(صلی الله علیه وآله) كه مبارزه با هر نوع شرك و بت‏پرستی است، ناسازگار است. چگونه ممكن است پيامبری كه از روز نخست دعوت خويش، همواره با هر نوع شرك و بت‏پرستی مبارزه كرده است، جملاتی از سوي شيطان بر او القا شود كه تأييد بت‏پرستی است و او خود متوجه نشود؟!

  1 - در مورد واقعه غرانیق: جناب کلات عزیز؛ چه خوشتان بیایید، چه نیاید، غرانیق رخ داده و هرگز افسانه نیست.
  واقعا عجیب است که با این توجیهات لوث و ضعیف (نظیر عصمت و مبارزه با شرک)، برخی متکلمین سعی کرده اند که این واقعه را بعنوان افسانه قلمداد کنند.

  آیات 52 و 53 سوره حج صراحتا اعتراف دارد که شیطان آیاتی را بر تمام پیامبران نازل میکرده و سپس خدا مجبور میشده که این اشتباهات پیامبران و القائات شیطان را نسخ نماید. دقت بفرما:


  سوره حج: و ما ارسلنا من قبلك من رسول و لا نبي الا اذا تمني القي الشيطان في امنيته فينسخ الله ما يلقي الشيطان ثم يحكم الله آياته و الله عليم حكيم(52) ليجعل ما يلقي الشيطان فتنة للذين في قلوبهم مرض و القاسية قلوبهم و ان الظالمين لفي شقاق بعيد(53)

  سوره حج: ما پيش از تو هيچ رسول يا نبيي را نفرستاديم مگر آنكه چون به خواندن آيات مشغول شد شيطان در سخن او چيزي افكند و خدا آنچه را كه شيطان افكنده بود نسخ كرد ، سپس آيات خويش را استواري بخشيد و خدا دانا و حكيم است (52) چنين شود ، تا آنچه شيطان در سخن او افكنده براي كساني كه در، قلبهايشان بيماري است و نيز سخت دلان ، آزمايشي باشد ، و ستمكاران در اختلافي بزرگ گرفتارند (53)
  فرمایش شما در مورد اینکه شیطان نمیتواند القائاتی را بر پیامبر داشته باشد، با نص صریح قرآن تناقض دارد. قرآن صراحتا میگوید که "ما پيش از تو هيچ رسول يا نبيي را نفرستاديم مگر آنكه چون به خواندن آيات مشغول شد شيطان در سخن او چيزي افكند و خدا آنچه را كه شيطان افكنده بود نسخ كرد".

  فکر نمیکنم که قرآن نمیتوانست واضحتر از این بگوید که شیطان آیاتی را بر همه پیامبران و از جمله خود پیامبر اسلام نازل کرده است. بنابراین این آیات، تمام توجیهات شما را باطل میکند. کاملا منطقی به نظر میرسد که پیامبر ابتدا برای خوش آیند قریش، سخنانی گفته باشد و سپس بعد از پیشمانی، آنها را نسخ کرده و به شیطان مربوط بکند.

  از این جهت مشخص میشود که واقعه ی غرانیق، هرگز امتناعی ندارد و هرگز توهینی به قرآن و پیامبر نیست. بلکه اساسا خود قرآن بر اصل وجود القائات شیطان بر پیامبر صحه میگذارد. پس سلمان رشدی هم توهینی نکرده است.

  اما بیایید فرض کنیم که واقعه غرانیق افسانه و ساختگی باشد.

  اکنون سوال من این است که چه رابطه منطقی میان اینکه یک نویسنده، یک رمان را بر اساس یک افسانه دینی نوشته باشد، با حکم قتل و ترور وی وجود دارد؟

  من هرچه فکر میکنم، هیچ رابطه منطقی میان یک رمان تخیلی با صدور حکم ترور نویسنده ی آن نمی یابم.
  بدترین حالت این است که سلمان رشدی، داستان خودش را از یک افسانه ی غیر واقعی الهام گرفته باشد. اما این چه مجوزی به آقای خمینی داده که وی را مهدور الدم اعلام کند؟

  من جواب خودم را در مورد سوال اول و دوم نگرفتم. 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  767
  مورد تشکر
  1,425 پست
  حضور
  18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  47  نقل قول نوشته اصلی توسط کلات نمایش پست

  حضرت امام، كانال‏های اطلاعاتی رسمی و غير رسمی متعددی داشتند كه به روز اخبار و اسناد و مدارك مسائل مهم كشوری و مسائل مربوط به جهان اسلام و ترفندهای دشمنان را بررسی می‏كردند و از طريق اين عوامل اصل كتاب و ترجمه عربی آن در اختيار ايشان قرار گرفته بود. آنگاه پس از مطالعه و آگاهی دقيق از مضامين و محتويات كتاب آيات شيطانی، حكم الهی خود را در مورد سلمان ‏رشدي، نويسنده اين كتاب صادر نمودند


  آیا شما سند و مدرکی دال بر اینکه کتاب آیات شیطانی در ظرف همان چند هفته ی اول انتشار، به زبان عربی ترجمه شده است و سریعا در اختیار آقای خمینی قرار گرفته دارید؟ یا اینکه شما بدون سند میگویید که ایشان کتاب را داشته؟

  ضمنا اصل کتاب مسلما به درد آقای خمینی نمیخورده، چون ایشان انگلیسی نمیدانسته است. و کسی هم نمیتوانسته خط به خط آنرا برای ایشان خوانده و از انگلیسی به فارسی ترجمه کند. ترجمه فارسی این کتاب هم سالها بعد انجام شد.

  بنابراین به نظر میرسد که ادعای شما در مورد اطلاع آقای خمینی از محتویات کتاب دارای سند و مدرک درستی نیست. بلکه شواهد نشان میدهد که ایشان به متن کتاب دسترسی نداشته اند و حداکثر ممکن بوده که از رسانه ها، اطلاعاتی کلی در مورد محتویات کتاب بدست آورده باشند.

  اما آیا ایشان چگونه بدون اینکه خودشان محتویات کتاب راخوانده باشند، بر اساس گزارشاتی که ممکن است تحریف شده باشند، چنین حکم مهمی را صادر کردند؟

  ضمنا سوال شماره 3 مرا جواب ندادید:

  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  3 - امام خمینی بر اساس چه قانونی، بصورت غیابی، فرد دیگری را محاکمه نمود و او را به مرگ محکوم کرد؟
  آیا برای صدور حکم ارتداد و مرگ یک نفر، نباید او را محاکمه نبود و اجازه دفاع یا توبه به او داد؟ چرا آقای خمینی بدون محاکمه، سلمان رشد و ناشران کتاب را محکوم کرد؟
  خود آقای خمینی در رساله شان دارند که برای صدور حکم اعدام یک نفر به جرم ارتداد یا توهین به پیامبر، باید به او اجازه توبه داده بشود! نه اینکه غیابا او را به مرگ محکوم نمود!

  چه جوابی دارید؟

 8. تشکرها 2


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  1,379
  مورد تشکر
  3,209 پست
  حضور
  8 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  469
  آپلود
  263
  گالری
  97  با سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  به نظر میرسد که ادعای شما در مورد اطلاع آقای خمینی از محتویات کتاب دارای سند و مدرک درستی نیست. بلکه شواهد نشان میدهد که ایشان به متن کتاب دسترسی نداشته اند و حداکثر ممکن بوده که از رسانه ها، اطلاعاتی کلی در مورد محتویات کتاب بدست آورده باشند.
  طبق کدام شواهد؟

  بر اساس چه مدرکی ادعا میکنید که امام خمینی(ره) به کتاب دسترسی نداشته؟  نقل قول نوشته اصلی توسط خردبین نمایش پست
  سوره حج: و ما ارسلنا من قبلك من رسول و لا نبي الا اذا تمني القي الشيطان في امنيته فينسخ الله ما يلقي الشيطان ثم يحكم الله آياته و الله عليم حكيم(52) ليجعل ما يلقي الشيطان فتنة للذين في قلوبهم مرض و القاسية قلوبهم و ان الظالمين لفي شقاق بعيد(53)

  سوره حج: ما پيش از تو هيچ رسول يا نبيي را نفرستاديم مگر آنكه چون به خواندن آيات مشغول شد شيطان در سخن او چيزي افكند و خدا آنچه را كه شيطان افكنده بود نسخ كرد ، سپس آيات خويش را استواري بخشيد و خدا دانا و حكيم است (52) چنين شود ، تا آنچه شيطان در سخن او افكنده براي كساني كه در، قلبهايشان بيماري است و نيز سخت دلان ، آزمايشي باشد ، و ستمكاران در اختلافي بزرگ گرفتارند (53)
  سوال:
  کلمه "آیات" را از کدام کلمه عربی ترجمه کردید؟


 10. تشکر


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  83
  مورد تشکر
  154 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2  با سلام و درد . آنطور كه من اطلاع دارم به گمونم جناب متكي !! كه معرف حضور هستند ! در صحبتهايي با انگليس ! قرار شده بيخيال اين حكم شن و دست كشيدند ازين حكم و ازين موضع عقب نشيني كرده اند !


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  458
  مورد تشکر
  261 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بر اساس چه مدرکی ادعا میکنید که امام خمینی(ره) به کتاب دسترسی نداشته؟
  شما براساس چه مدارکی ادعا میکنید که امام به کتاب دسترسی داشته؟
  تیری را به سمت یک دیوار شلیک کنید، وقتی به دیوار برخورد کرد دور آن یک خط بکشید، و بگویید "دیدید که به هدف زدم؟"

  "افسانه چیزیست که ما دین دیگری را میخوانیم، گمراه کسی است که مخالف عقاید خود را میخوانیم".

 13. تشکرها 2


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود