جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آرمانگرايي واقع‌بينانه‌،در انديشه‌هاي مقام معظم رهبري‌

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,201 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  آرمانگرايي واقع‌بينانه‌،در انديشه‌هاي مقام معظم رهبري‌
  آرمانگرايي واقع‌بينانه‌
  آرمانگرايي واقع‌بينانه‌،در انديشه‌هاي مقام معظم رهبري‌


  در اواخر عمر پربار و گرانمايه حضرت امام (ره) آنچه در بين همه نيروهاي انقلاب نگراني‌ ايجاد مي‌كرد، شرايط و اوضاع پس از رحلت امام (ره) بود. همگان دلشوره‌ اين را داشتند كه چه كسي جايگزين عظمت، ابهت و شخصيت و فكر و رهبري تابناك و درخشان حضرت امام (ره) خواهد شد و كشتي انقلاب پس از ايشان رو به كدام سو خواهد داشت.

  بي‌گمان رحلت بنيانگذار انقلاب اسلامي حادثه‌اي سخت تكان‌دهنده و جانفرسا بود. اما آنچه سبب شد اين ضايعه بزرگ و نفس‌گير و اين تلاطم عظيم در دل و جان مردم ايران به آرامش و طمأنينه بدل شود، انتخاب عميقاً هوشمندانه و به واقع تاريخ‌سازي بود كه توسط مجلس خبرگان در آن برهه حساس صورت گرفت.

  اكنون پس از گذشت نزديك به 20 سال از آن زمان آنچه آشكار است رهبري مدبرانه، انديشه ژرف و همه‌جانبه‌گر، شخصيت متين و صبور همراه با ايمان، علم، يقين و قاطعيت رهبر فرزانه‌انقلاب بوده كه نظام جمهوري اسلامي را از گيرودار حوادث مختلفي كه هر كدام مي‌توانست يك نظام سياسي مستحكم را به شكست و ناكامي بكشاند، عبور داده و افق‌هاي روشن آينده را پيش ‌رو‌ي نظام مقدس جمهوري اسلامي و تحقق آرمان‌هاي انقلاب و امام بگشايد.

  رهبر معظم انقلاب اسلامي واجد شخصيتي چندبعدي و برجسته هستند. فقيهي زمان‌شناس و آينده‌نگر، سياست‌مداري اخلاق‌محور و هوشمند، مديري توانمند و انديشمندي فرزانه ...

  در ميان اين گستره وسيع و فراخ از خصلت‌هاي شخصيتي رهبر معظم انقلاب بيش از هر چيز خصايص انديشه‌اي و ويژگي‌هاي ايده ‌پردازانه‌ ايشان مورد غفلت واقع شده است. در واقع آن چه دردناك است و مايه دغدغه و بعضاً موجب شرمساري اين است كه شخصيت انديشمند و ابعاد گوناگون انديشه‌هاي ايشان بعضاً به شيوه‌اي خودخواهانه و نفع‌جويانه و به منظور تأمين مصالح فردي و حزبي ناديده گرفته شده يا مورد تمسك سطحي ، شعاري و ابزاري قرار گرفته است.

  موارد بسياري را مي‌توان مثال زد كه رهبر معظم انقلاب طرح نويي درافكنده‌اند و بحث تازه‌اي را افتتاح نموده‌اند كه مي‌توانسته دستمايه‌اي براي ايده‌پردازي‌هاي كلان و كاربردي قرار گيرد اما در عمل رويكردهايي از جنس آنچه در بالا آمد، سبب مي‌شود كه چنين اتفاقي نيفتد و فرصت به دست آمده به شيوه‌اي مؤثر و كارآمد مورد بهره‌برداري قرار نگيرد.

  از اين روي بي‌راهه نيست اگر ادعا كنيم كه بعد انديشه‌اي و خصلت‌هاي فكري رهبر معظم انقلاب مظلوم‌ترين بخش از ابعاد شخصيتي ايشان است و بيش‌ترين بي‌مهري را به خود ديده است. در حالي‌كه توجه شايسته به انديشه‌ها و ايده‌‌پردازي‌هاي ايشان مي‌توانست قابليت‌هاي جديدي براي حل معضلات و مشكلات جامعه فراهم آورد.

  علاوه بر رويكردهاي سياسي، سطحي، شعاري و ابزاري به انديشه‌هاي ايشان، آنچه آشكار است و موجب عدم بسط مناسب انديشه‌‌هاي رهبر معظم انقلاب شده، فقدان نگاه‌هاي روشمند، منظم و دقيق به انديشه‌هاي ايشان است.

  در رابطه با اين ضعف روش‌شناختي بنده نكاتي به ذهنم مي‌رسد كه ارائه مي‌كنم و معتقدم وظيفه پژوهشگران و انديشمندان و دلدادگان نظام و انقلاب است كه با بسط اين روشمنديهاي درست، در صدد واكاوي بيشتر انديشه‌هاي ايشان برآيند.

  نكته اول و مهم اين است كه بايد انديشه‌هاي رهبري در درون يك مجموعه و منظومه منسجم، به هم پيوسته با اركان و ابعاد مشخص و در ارتباط معني دار با هم مورد مطالعه قرار گيرد. در اين صورت است كه ارتباط مفاهيم مختلف با همديگر و نسبت و رابطه آنها مشخص مي‌شود. اگر مفاهيم و ايده‌هايي كه ايشان ارائه مي‌كنند در ارتباط با ساير ايده‌ها سنجيده نشود، آن عمق و اثربخشي كه مورد نياز است، حاصل نخواهد شد. در درون اين منظومه است كه مفاهيم همديگر را تكميل مي‌كنند، بعضي از مفاهيم و ايده‌ها، ايده‌هاي ديگر را توضيح مي‌دهند و يا عمق مي‌بخشند.

  نكته دوم در فهم انديشه‌هاي رهبر معظم انقلاب، توجه و تأمل در ماهيت جمهوري اسلامي است. اگر ما درك درستي از ماهيت و محتواي جمهوري اسلامي نداشته باشيم، انديشه‌هاي كسي را كه تلاش مي‌كند در جهت پيشبرد و بسط و شكوفايي اين نظام، استراتژي و ايده‌ها و مفاهيم لازم را توليد كند، درك نخواهيم كرد.

  در تلاش براي درك ماهيت اصلي جمهوري اسلامي بايد به اين مهم توجه كنيم كه اصولاً و در بدو امر، جمهوري اسلامي يك نظام نوبنياد و بدون الگوست و نه در جهان امروز و نه در گذشته، هيچگونه الگو و بديلي ندارد. اين نظام كه خود را در عبارت جمهوري اسلامي نيز مشخص مي‌كند از يك طرف خود را نظامي برآمده از اسلام و معارف عظيم آن دانسته و از سالهاي صدر اسلام و حكومت نبوي وعلوي هم الهام مي‌گيرد و خود را در برابر اين مباني و ريشه‌ها و آن تجربه‌‌ها متعهد مي‌داند و از سوي ديگر به سبب حضور و لزوم رشد و بالندگي در جهان كنوني، از ويژگي‌هاي تمدني جديد بهره برده و مختصات دنياي نو و مقتضيات زمانه و تحولات بشري را در همه ابعاد فكري و عيني در انديشه‌ و عمل خود لحاظ مي‌كند. انديشه مقام معظم رهبري به عنوان معيار و مبناي فكري نظام اسلامي بخوبي اين جامعيت و چند بعدي نگري را در خود آشكار مي‌سازد. تأكيد فراوان ايشان بر ارزش‌گرايي و عقلانيت همراه با اعتدال و ميانه‌روي و يا تأكيد ايشان بر جنبش نرم‌افزاري، بهره‌گيري از انديشه‌هاي ديگران در عين عدم تقليد و توجه به نوآوري يا نفي اصولگرايي يكجانبه و هشدار به اصولگرايان براي لحاظ كردن تحول، تحرك و پيشرفت و پويايي و نفي اصلاح‌طلبي بدون اصول و توجه دادن به مباني انقلاب و نظام در اصلاح‌طلبي و تأكيد ايشان بر مردم‌سالاري ديني، از اين سنخ انديشه‌هاست كه صرفاً با درك ماهيت نظام جمهوري اسلامي قابل درك است.

  نكته سوم در درك انديشه‌هاي رهبري، توجه به اين نكته است كه ايشان درك عميق و كاملي از انديشه‌ها و آرمان‌هاي امام دارند و سعي بليغ دارند كه نظام جمهوري اسلامي پس از حضرت امام (ره)، كاملاً در راستاي انديشه‌ها و آرمان‌هاي امام (ره) تداوم داشته باشد.

  حال اگر با درك اين روشمندي‌ها به انديشه‌هاي مقام معظم رهبري نگاهي بيافكنيم چه حاصل خواهد آمد.
  دامـــــــــــــــه دارد...

  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۰۸/۰۸ در ساعت ۱۵:۵۸
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,201 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13  آرمانگرايي واقع بينانه‌
  رويكرد مقام معظم رهبري نسبت به مسائل گوناگون را مي‌توان تحت عنوان كلي «آرمان‌گرايي واقع‌بينانه» درك و تبيين نمود.

  رهبر معظم انقلاب از يك سوي در همه حوزه‌ها، ذره‌اي از آرمان‌هاي اصيل اسلامي و انقلابي كوتاه نمي‌آيند و از سوي ديگر اين آرمان‌ها را در حوزه واقعيت‌ها و با توجه و شناخت دقيق واقعيت‌هاي عيني، به شيوه‌اي عقلاني و معتدل پي‌گيري مي‌كنند. درك اين نكته در انديشه‌هاي ايشان بسيار حياتي است چرا كه نظام ما از سوي انديشه‌ها و اعمال آرمان‌گرايانه غيرواقع‌بين و واقع‌گرايي غيرآرماني، مورد تهديد است.

  آرمانگرا اگر واقعيت‌ها را درك و فهم نكند با توجه به خصلت صلب و غيرمطلوب بسياري از واقعيت‌ها در دام رويكرد غيرمنطقي و افراطي فرو مي‌غلتد و واقع‌بيني اگر به واقع‌گرايي تبديل شود و آرمان‌ها فراموش شوند، آنچه حاصل مي‌شود انفعال و سازش با واقعيت‌ها و انديشه و تصميم و عمل در چارچوب تنگ اين واقعيت‌ها خواهد بود.

  در اينجا توجه به تمايزي كه ميان واقع‌بيني و واقع‌نگري وجود دارد مهم است. بر اين مبنا، مقام معظم رهبري واقع‌بين است نه واقع‌گرا.

  واقع‌گرايي پذيرش و سازش با واقعيت‌‌هاست، تسليم شرايط و وضعيت موجود شدن است و در موضعي انفعالي نسبت به وضع موجود تصميم گرفتن و عمل كردن. اما در واقع‌بيني، شاهد نوع خاصي از حكمت هستيم. لحاظ كردن شرايط موقعيتي در تصميم‌گيري‌ها در عين التزام به اصول اساسي و بنيادين كه به طور خلاصه مي‌توان آن را تركيب شرايط نامعين با اصول معين دانست. نوع انديشه‌ورزي مقام معظم رهبري بيشترين تقارن را با اين تعريف دارد. نظام جمهوري اسلامي هم اگر ذره‌‌اي از آرمان‌گرايي واقع‌بينانه فاصله بگيرد دچار خسران خواهد شد.

  دومين حاصلي كه از كاوش روشمند در انديشه‌هاي رهبري حاصل مي‌شود، درك انقلاب اسلامي به‌مثابه پويشي براي شكل دادن به تمدن ايراني- اسلامي است.

  در اين نگاه، هدف از انقلاب اسلامي و شكل‌گيري نظام جمهوري اسلامي، سامان دادن و فراهم آوردن يك زندگي مادي و معنوي مؤمنانه و پيشرفته و توسعه‌يافته است و زندگي فردي و اجتماعي شكوفا مبتني بر هويت اصيل اسلامي و ايراني.

  در راستاي نيل به اين تمدن اسلامي- ايراني است كه مقام معظم رهبري بر پي‌گيري توسعه، تأكيد وافر دارند و البته هميشه گوشزد مي‌كنند كه اين توسعه بايد كاملاً مبتني بر الگويي باشد كه مختص خود ماست و از الگوهاي ديگر كشورها تقليد نشده باشد.

  به‌زعم بنده دغدغه محوري ذهن مقام معظم رهبري در شرايط فعلي توسعه كشور است اما توسعه‌اي مبتني بر هويت و ارزشهاي ديني و ملي. توسعه‌اي كه برآمده از متن و بطن جامعه خودمان باشد و با شرايط و نيازهاي مردم و كشور ما هماهنگ باشد.

  اين امر از يك طرف نشان از همان رويكرد آرمان‌گرايي واقع‌بينانه دارد و از طرف ديگر مبين درك عميق ايشان از مفهوم توسعه است.

  زماني بود كه نظريه‌پردازان توسعه در غرب توصيه مي‌كردند كشورهاي ديگر از الگوهاي غربي تبعيت كنند. از نظر آنان، راه توسعه يكي است و آن هم تبديل شدن كشورهاي توسعه‌يافته به شكل و شمايل كشورهاي غربي است اما پس از تجربيات بسيار در حوزه نظر و عمل، اكنون بسياري از اين نظريه‌پردازان معتقدند كه هر كشوري بايد الگوي خاص خودش را با توجه به ارزشها و نيازهايش تدوين نمايد.

  بهره‌گيري از تجربيات موفق و درست ديگران امري است كه كاملاً مورد تأييد رهبري است اما تقليد از الگوهاي ديگران مورد نكوهش ايشان:

  «ما دنبال چه نوع توسعه‌يي هستيم؟ اين نكته اساسي، در بحثهاي اقتصادي و غيراقتصادي جاري است. كساني دنبال اين هستند كه حرفي را پرتاب كنند و ذهن مردم را از مسائل اصلي دور نگه دارند: مدل چيني، مدل ژاپني، مدل فلان. مدل توسعه در جمهوري اسلامي، به اقتضاي شرايط فرهنگي، تاريخي، مواريث و اعتقادات و ايمان اين مردم، يك مدل كاملاً بومي و مختص به خود ملت ايران است؛ از هيچ‌جا نبايد تقليد كرد؛ نه از بانك جهاني، نه از صندوق بين‌المللي پول، نه از فلان كشور چپ، نه از فلان كشور راست. هرجا اقتضايي دارد. فرق است بين استفاده كردن از تجربيات ديگران، با پيروي از مدلهاي تحميلي و القايي و غالباً هم منسوخ. بنده مي‌بينم گاهي بعضي از شيوه‌هايي كه در زمينه‌هاي اقتصادي و فرهنگي و غيره پيشنهاد مي‌شود، از ديگران گرفته شده - فلان متفكر فرنگي اين‌طوري گفته، فلان متفكر كجايي اين‌طوري گفته - مثل اين‌كه به آيات قرآن استناد مي‌شود! خيلي از شيوه‌ها منسوخ است؛ سي سال پيش، چهل سال پيش، پنجاه سال پيش تجربه شده، بعد يك روش بهتر آورده‌اند؛ ولي ما الان مي‌خواهيم از روش منسوخ آنها در آموزش و پرورش، در مسائل علمي، در كارهاي دانشگاهي، در كارهاي اقتصادي و در برنامه‌ريزي و بودجه‌بندي استفاده كنيم؛ نه، اين درست نيست. از تجربه‌ها و دانشها بايد استفاده كرد، اما الگو و شيوه و مدل را بايد كاملاً بومي و خودي انتخاب كرد» (ديدار نمايندگان هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي،‌27 /3/83)

  از ديدگاه ايشان اتكا بر توان و نيروي بومي منافاتي با استفاده از تجربيات ديگران در اين زمينه ندارد:

  «تمدّن واقعي براي مردم ما تمدّن ايراني است؛ تمدني است كه متعلّق به خود ماست؛ از استعدادهاي ما جوشيده وبا شرايط زندگي ما در هم آميخته و چفت شده است.

  راه حلّ حقيقي، راه حلّ بومي است. بايد بذر سالمِ خودمان را بپاشيم و مراقبت كنيم تا سبز شود؛ دنبال تقليد از اين و آن نباشيم؛ دنبال سخن گفتن با زبان و لغت بيگانه و عاريه گرفتن از تجربه‌هاي دست چندم آنها نباشيم. نه اين‌كه از فرآورده‌هاي علمي ديگران بهره نبريم؛ چرا،صددرصد معتقدم كه بايد از همه تجربه‌هاي علميِ بشري بهره برد. پنجره‌ها را نمي‌بنديم؛ هركس كه در دنيا كار خوبي كرده، آن را انتخاب مي‌كنيم.» (بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاي رشت، 12 /2/80)

  براي جمع بين توسعه بومي و بهره‌گيري از تجربيات ديگران، آنچه مورد نياز است تقويت روحيه خودباوري و اميد بر آينده است: «استعدادها را بايد پرورش بدهيم. همه كس - چه اهل علم، چه اهل تكنولوژي، چه اه ل ابتكار، چه اهل مسائل فني در هر سطحي - بايد احساس بكنند كه بار سازندگي كشور بر دوش آنهاست. ما خودمان بايد كشور را بسازيم؛ كسي كشور را براي ما آن‌چنان كه مورد نياز ماست، نخواهد ساخت. ما خودمان هستيم كه خانه خودمان را برطبق نيازهاي خودمان مي‌سازيم .» (ديدار مردمي، 12/9/70)
  درادامه به بازخوانی ارکان مبانی
  توسعه‌گرايي مقام معظم رهبري می پردازیم...

  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۰۸/۰۸ در ساعت ۱۶:۱۱
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تحمل درد و صدمه براي زيبايي اشكال شرعي داره ؟
  توسط ْآلاله در انجمن ساير موارد
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۷/۳۰, ۱۳:۵۶
 2. آشنايي با اسوه ها ▐*▐*▐*▐ حجربن عدي ▐*▐*▐*▐
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن افلاکیان خاک نشین
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۷/۱۲, ۱۴:۰۸
 3. آشنايي با اسوه ها ▐*▐*▐*▐ حبيب بن مظاهر ▐*▐*▐*▐
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن افلاکیان خاک نشین
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۷/۱۲, ۰۲:۴۴
 4. پاسخ: 116
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۶/۲۷, ۱۷:۳۱
 5. زندگی نامه شهيد ناصر آقايي
  توسط گل نرگس در انجمن برگی از دفتر زندگی ( زندگی نامه و خاطرات شهدا)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۱/۲۶, ۱۴:۲۵

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود