جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رغبت بيشتر به نماز

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما رغبت بيشتر به نماز
  علت اصلي ترک نماز در افراد ضعف اراده وتنبلي باشد .بديهي است که نمي‏توان با خواندن يك مقاله يا كتاب يا خوردن يك قرص مثلاً به يك اراده قوي دست يافت. بلكه با تلاش مستمر و بهره گرفتن از راهكارهاي عملي ، مي توان به تقويت اراده خويش پرداخت .
  شناخت كافي از نماز و آثار و فوائد آن:
  شوق به نماز در گرو احساس نياز است , همان طور كه شوق و رغبت به امور مادي از احساس نياز سرچشمه مي گيرد. امام خميني(ره) مي فرمايد: ما چون احتياج به دنيا پيدا كرديم و آن را سرمايه و سرچشمه يافتيم , در توجه به آن حاضريم و در تحصيل آن مي كوشيم . اگر ايمان به حيات آخرت پيدا كنيم و حس احتياج به زندگاني آن جا بنماييم و عبادت و خصوصاً نماز را سرمايه نفيس آن عالم و سرچشمه سعادت آن نشئه بدانيم , البته در تحصيل آن كوشش مي نماييد و در اين سعي و كوشش زحمت و رنج و تكليف در خود نمي يابيم , بلكه با كمال اشتياق وشوق دنبال تحصيل آن مي رويم و شرايط حصول و قبول آن را با جان و دل تحصيل مي كنيم .(1) با آشنايي به فلسفه نماز مي توان اين احساس نياز را قوت بخشيد.هر انسان عاقلي در جلب منفعت و دفع ضرر تلاش مي كند و اگر كسي بداند كه نماز عامل بازدارنده از زشتي ها و ريشه اصلي هر خير و سعادت و وسيلهء آمرزش گناهان و سدي استوار در برابر آلودگي ها و وسيله پرورش فضايل اخلاقي است ,قطعاً نسبت به انجام اين عبادت بزرگ كمترين ترديدي نخواهد داشت و مشتاقانه به سراغ آن خواهد رفت.
  1:آداب الصلاه، ص 45 و 46 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  نماز از منظر اسلام اهميت ويژه اي دارد؛ تا آن جا که از آن به عنوان ستون دين(1) و نور چشم پيامبر(ص) ياد شده است.(2) از سوي ديگر ترک نماز از گناهان کبيره به حساب آمده است.(3)پيامبر فرمود: « از ما نيست کسي که نماز را خوار شمارد».(4)
  ********
  1:من لا يحضره الفقيه،ج 1،ح 639
  2:مکارم الاخلاق،ج 2، ص 461
  3:گناهان کبيره،ج 2،ص 183
  4:فروع کافي،ج 3، ص269. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  بنام خدا
  یکی از عوامل مهم در تزکية روح و درون انسان نماز است و اهميت ندادن به آن به لحاظ عدم آشنايي به حقيقت آن و احساس نياز نکردن نسبت به آن، از عوامل ترک نماز و سستي در آن به شمار مي‌آيد. انسان بر اساس فطرت خود، همواره به سوي چيزي که برايش اهميت دارد، توجه و اهتمام مي‌کند. اگر براي انسان، امري مهم و ضروري جلوه کند، آن را به هر صورت ممکن انجام خواهد داد. آشنا شدن به حقيقت نماز و اين که نماز جزء نياز ما است، جزء زندگي حيات ما است و فايده و آثار نماز در دنيا و آخرت تجلّي مي‌کند، باعث مي‌شود انسان با شوق بيشتري به اقامة نماز بپردازد و از سستي در نماز و يا ترک آن خودداري نمايد. کسي که نماز را سربار خود و صرفاً يک تکليف طاقت فرسا بداند، به حقيقت آن پي نبرده و اهمتي به آن نمي‌دهد. نماز مهم‌ترين فريضه از فرايض الهي است.برپايي آن ماية سعادت و ترک آن باعث شقاوت مي‌باشد. امام‌صادق(ع) فرمود: «‌محبوب‌ترين اعمال پيش خداوند نماز است، و آخرين وصيت پيامبران الهي نماز‌است».(1) حضرت در حديث ديگر فرمود: «‌تارک الصلاة بهره‌اي از اسلام نبرده است».(2)
  *******
  1:ميزان الحکمه،ماده صلاهْ،شماره 10534
  2:بحارالانوار،ج 79، ص 232


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  تعجب
  بنام خدا
  اگر انسان به درستي فکر‌کند که خداوند چرا دستور داده که بندگانش نماز بخوانند هيچ‌گاه نماز را ترک نمي‌کند و چنان چه به هر علتي ‌نمازش ترک شود ،فوراً جبران نموده و قضا مي‌کند. قرآن مي‌فرمايد: «‌يا أيّها الناس أنتم الفقراء إلي ا‌لله و ا‌لله هو الغني‌ّ الحميد»(1) ‌اي مردم !شما همگي نيازمند خداييد، تنها خداوند است که بي نياز و شايسته هر گونه حمد و ستايش ‌است». وقتي خدا از عبادت ما سودي نمي‌برد و از طرفي نماز و ساير عبادت‌ها را واجب نموده است، ‌معلوم مي‌شود اين دستورها براي خوشبختي و سعادت خود ما است. هنگامي که از عمق جان درک کرديم که ‌نماز در تأمين خوشبختي و سعادت ما نقش اساسي و تعيين کننده دارد ،با عشق و علاقه نماز مي‌خوانيم چرا که ‌نماز محور قبولي ساير اعمال است و در قيامت اولين سؤال از نماز مي‌باشد. امام باقر(ع) فرمود: «‌أنّ أوّل ما يحاسب‌ به العبد الصلاة فإن قبلت قبل ما سواها»(2) ‌اولين محاسبة بنده در مورد نماز انجام مي‌گيرد. اگر نماز مورد قبول واقع ‌شد ،بقية اعمال هم مقبول مي‌افتد».
  **********
  1:فاطر/ 15
  2:ميزان الحکمه ماده صلاه، شماره 10570


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,334
  مورد تشکر
  3,327 پست
  حضور
  31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  57  رغبت بيشتر به نماز

  عبادت رمز كمال آدمي است و خداوند متعال شايسته عبادت است.ره يافتگان بسوي حق جز از ساييدن پيشاني بر خاك در آستانه معبود به تعالي نرسيدند و برترين آنان در عالم محمد رسول الله بود كه خدايش او را به حق بنده و رسول خويش ناميد و به يمن بندگي او مقام رسالت را به وي اعطا نمود و او را امين وحي خود دانست.
  اهميت عبادت تا بدان جاست كه حتي برترين بنده خدا نيز ملزم به انجام آن است.او چنان به عبادت مي پردازد و نماز مي خواند كه به معراج مي رود و رمز آن را گوشزد مي كند.
  نماز معراج انسان با ايمان است.عالم تسبيح گوي خداوند متعال مي باشد و سزاوار نيست كه ما چنان نباشيم.

  رغبت بيشتر به نماز


  نماز خواندن در دين اسلام از اهميت بسياري برخوردار است
  نماز انسان را از بدي ها و زشتي ها دور مي كند و بسوي اعمال نيك و خوبي ها و خوشي ها هدايت مي كند.
  نماز رمز دست يافتن به رستگاري است و اگر انسانها نماز بخوانند و به خداي يگانه ايمان بياورند خدا در هاي رحمت و بركت را از آسمانها و زمين بر آنها گشوده مي سازد.
  نماز رمز همه اين گشايش ها و بركت هاست و مددكار انسان در شرايط سخت محسوب مي شود.
  پس نماز را ياوري قدرتمند بدانيم كه نتيجه آن را در يان دنيا و در جهان آخرت خواهيم ديد.


  رغبت بيشتر به نماز

  ویرایش توسط طلوع1 : ۱۳۸۸/۰۸/۱۵ در ساعت ۲۰:۰۷
  پروردگارا به من بیاموز دوست بدارم کسانی را که دوستم ندارند...
  عشق بورزم به کسانی که عاشقم نیستند...
  بگریم برای کسانی که هرگز غمم را نخوردند...
  محبت کنم به کسانی که محبتی در حقم نکردند


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18  بنام خدا
  نماز از واجباتي است که خداوند در هيچ حالتي حتي در هنگام بيماري، ‌راضي به ترک آن نيست. تارک نماز بيشترين ظلم را نسبت به خود وا مي‌دارد و خود را از شفاعت پيامبر(ص)‌ محروم مي‌کند. آن حضرت فرمود: «هر که نماز را عمداً ترک کند ،از حمايت خدا و پناه پيغمبرش بيزاري جسته ‌است».(1) پس انساني که معتقد به خدا و قيامت است و مي‌داند هر چه از خوب و بد انجام بدهد ،نتيجه‌اش به‌خودش باز مي‌گردد ،عاشقانه به سوي نماز مي‌شتابد و آن را در اول وقت مي‌خواند. نبي گرامي اسلام(ص) ‌فرمود: «‌فضيلت اول وقت نماز بر آخر وقت مانند فضيلت آخرت بر دنيا است».(2) 2ـ شناخت پيامدهاي ترک نماز: يکي از عوامل و راهکار مهم دوباره نماز خواندن شناخت پيامدهاي منفي ترک نماز است. در قرآن بر ترک نماز وعدة عذاب داده شده است: « بهشتيان از دوزخيان مي‌پرسند: چه چيز شما را به دوزخ کشانيد، جهنميان در پاسخ گويند: ما از نمازگزاران نبوديم».(3)
  ***********
  1:آثار الصادقين، ج 1، ص 133، حديث 15796 - ح 2
  2: آثار الصادقين، ج 1،ص 110، حديث 15708، ح 2
  3:مدثر /40 ـ 41.


 7. تشکر


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  اقامه ‌نماز در اوقات‌معين‌، روح ‌انضباط‌ و تسلط‌ بر نفس‌ را در انسان ‌تقويت‌ مي‌کند.
  نمازگزار از طريق‌ نماز از قدرت‌ لايزال ‌الهي‌ مدد مي‌جويد و بر مشکلات‌فائق ‌مي‌آيد. پس در آغاز بايستي اين مجموعه شناخته شود تا نماز جايگاه خود را در ذهن و انديشه فرد باز نمايد، از اين رو شناخت صحيح و سالم و واقعي را در ذهن شخص رقم بزنيد و او را به صورت مستقيم و غير مستقيم از اين واقعيت آگاه سازيد. مانند اين که گوشزد گردد در بينش توحيدي اسلام و ديگر اديان الهي، انسان موجودي است که به سوي کمال و لقاي پروردگار در حرکت است: «إنّا لله و إنّا إليه راجعون»از خداييم و به سوي او باز مي‌گرديم». حال در اين مسير، ابزارهايي به مدد انسان مي‌آيد، تا او را از فراموش کردن مسير و هدف باز دارد که از مهم‌ترين آنها «نماز» است.

 9. تشکر


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  59
  مورد تشکر
  137 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام.
  خسته نباشید

  لطف کنید اگه میشه بیشتر ادامه بدید.ممنون میشم
  من هرچه کنند، جز در هوای تو دم نخواهم زد. اما، من به دانستن از تو نیازمندم، دریغ مکن، بگو هر لحظه کجایی چه می کنی؟ نا بدانم آن لحظه کجا باشم، چه کنم؟ ...
  « دکتر علی شریعتی »

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود