جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال های مهم من

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال های مهم من

سلام

چند تا سوال داشتم

یکی اینکه کسی که حدود 20 سال نماز قضا داشته باشه چه جوری باید اونها رو به جا بیاره؟

می گن که بر حسب توان هر روز مقداریشو بخونه حالا اومدیم اون شخص برحسب توان نخوند و حالا مثلا چند رکعتی رو در روز یا هفته اختصاص داد به خوندن که فکر کنم اینجوری سالیان سال طول بکشه و عمرش کفاف نداد بعد چی میشه؟

آیا این شخص می تونه شروع کنه نماز شب هم بخونه یا بهتره به جای نماز شب بره و همون نماز قضاهاشو بخونه ؟

یک سوال هم در مورد آرایش داشتم شاید نباید تو این قسمت مطرح میشد ولی ببخشید به هر حال.

اینکه شخص به میزان خیلی کمی آرایش داشته باشه آیا اشکال داره؟ آخه میگن سرمه کشیدن اشکال نداره.

منتظر جواب های تخصصیتون هستم.

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

اینکه کسی که حدود 20 سال نماز قضا داشته باشه چه جوری باید اونها رو به جا بیاره؟
    به نظر من باید هر روز وقتی نماز صبح رو میخونه در کنارش هم 2 رکعت قضا به جا بیاره .. و به همین ترتیب

می گن که بر حسب توان هر روز مقداریشو بخونه حالا اومدیم اون شخص برحسب توان نخوند و حالا مثلا چند رکعتی رو در روز یا هفته اختصاص داد به خوندن که فکر کنم اینجوری سالیان سال طول بکشه و عمرش کفاف نداد بعد چی میشه؟
    خب اینم فکر نمیکنم خداوند گناهش رو بگیره اخه وقتی انسانی نیت خواندن رو کرده ولی عمرش کفاف نداده
    دیگه گناهی نداره ...پس نیت مهم بوده ..

آیا این شخص می تونه شروع کنه نماز شب هم بخونه یا بهتره به جای نماز شب بره و همون نماز قضاهاشو بخونه ؟
    به نظر من به نماز های قضاش برسه مهمتره ..

منتظر کارشناسان پاسخگو باشید ...

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط m_m نمایش پست
    یکی اینکه کسی که حدود 20 سال نماز قضا داشته باشه چه جوری باید اونها رو به جا بیاره؟ می گن که بر حسب توان هر روز مقداریشو بخونه حالا اومدیم اون شخص برحسب توان نخوند و حالا مثلا چند رکعتی رو در روز یا هفته اختصاص داد به خوندن که فکر کنم اینجوری سالیان سال طول بکشه و عمرش کفاف نداد بعد چی میشه؟
    با سلام
    اگر یقین دارد که 20 سال نماز قضا داره ، این بدان معنی است که خواندن 20 سال نماز قضا به گردن اوست وباید تا پایان عمرش آنها را بخواند.حالا سؤال این است که چگونه این همه نماز بخواند؟
    بله باید در شبانه روز در کنار برنامه زندگی اش برنامه ای هم برای خواند نماز قضا بگذارد وهر چقدر می تواند در شبانه روز نماز قضا بخواند...حال اگر عمرش کفاف نداد که قضای تمام نمازها را بخواند، بعد از او اگر پسر بزرگ دارد ، اوباید بقیه را بخواند واگر پسر بزرگ ویا کسی که قضای نمازها را بخواند ندارد بخشی از اموال او را که به جای گذاشته ، برای اجیر کردن کسی که این نمازها را بخواند ،باید صرف کنند.

اگر وقتی به غیر از این وقت نماز شب برای خواندن نماز قضا ندارد ، بهتراست دربه جای نماز شب نماز قضا بخواند واگر علاوه براین وقت، وقت دیگری را نیز برای قضای نماز اختصاص داده ،خواند نماز شب هم ایرادی ندارد...هرچنددر هر صورت قضای نماز در اولویت است...
    اینکه شخص به میزان خیلی کمی آرایش داشته باشه آیا اشکال داره؟ آخه میگن سرمه کشیدن اشکال نداره.
    آرایش کردن برای نامحرم در هر صورتش اشکال دارد وکم وزیاد ندارد.
    التماس دعا

6. تشکرها 3

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام

با تشکر از جناب عسکری، در ادامه فرمایش ایشون عرض کنم که اگر کسی در تعداد نمازهای قضا شک داشته باشد، چنانچه مقدار كمتر را بخواند كافى هست. یعنی اگر فرضا شک داره 10 سال نماز قضا به عهده اش هست یا 5 سال، همون 5 سال کافیست.

و اما در نحوه ادای اونها هم جناب عسکری فرمودند. سعی کنه تا جایی که براش مقدور هست کم کم اونها رو بجا بیاره و اگر هم عمرش کفاف نداد، اگر مرد بود، وظیفه پسر بزرگ هست که به مقداری که میت یقین داشته، اونها رو ادا کنه.

اگر هم پسر نداشت و یا میت زن بود، و مقدار یقینی قضا رو در وصیت نوشته باشه، وارثین موظف هستند قبل از تقسیم ارث به عنوان دیون و بدهی میت، اجرت ادای اون نماز (یا روزه ها) رو همانند دیگر دیون وی از اموالش جدا کرده و بعد تقسیم ارث کنند.

و اگر یقین نداشته باشه و همینطوری محض احتیاط خواسته باشه چند سال نماز یا روزه قضا براش بگیرند، ثلث اموال میت در اختیار خود او هست.

استفتائات مقام معظم رهبری را در این باره میتونید در اینجا ببینید:
    http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=3&tid=16

بقیه مراجع معظم تقلید هم در رساله شان، بخشی را به این موضوع اختصاص داده اند.

.
    ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۸/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۷:۳۴
    دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

8. تشکرها 2

نوشته
    964
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

چند تا سوال داشتم

منتظر جواب های تخصصیتون هستم.
    سلام علیکم
    البته اساتیدبزرگوارپاسخهای کامل را ذکرفرمودند و بنده هم جوابم تخصصی بمعنایی که شمامیخواهید شایدنباشد اما فکرمیکنم نکته ی مفیدی است:

درمورد سرمه و هرنوع زینتی میفرمایند اگر جزء زینت ظاهرباشد اشکال دارد درمورد سرمه راه امتحانش اینست که بایددید آیا بعدازکشیدن سرمه ،اگر چشمهاراروی هم بگذارید اثر سرمه دیده میشود یاخیر اگر دیده شود زینت ظاهر بوده و اشکال دارد.که معمولا دیده میشود!

10. تشکر

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از توضیحات کاملتون ممنونم

دست همتون درد نکنه

در پناه خدای مهربان

12. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری