صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حال روحی ما چگونه است؟

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

عصبانی حال روحی ما چگونه است؟

حال روحی ما چگونه است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

از کجا بفهمیم که در مسیر سیر و سلوک در حال پیشرفت هستیم یا پس رفت؟

تو سلسله دروس طهارت حضرت استاد صمدی در این رابطه به صورت شایسته بحث میکنند اما بنده هم با الهام از صحبت های این بزرگوار مطالبی و خدمتتون تقدیم میکنم.

به سوال فوق میشه از جنبه های زیادی پاسخ داد اما من تصمیم دارم از جنبه ای که مسلما همه شما دوستان میپسندید به اون جواب بدم.

یکی از مراتب نفس انسان قوه ی خیال نام داره. کار قوه خیال عکس برداری از محیط بیرونه.

ما هر کاری که میخوایم در طول روز انجام بدیم با استفاده از قوه خیال انجام میدیم.

مثلا صبح پا میشیم و تصمیم میگیریم بریم دانشگاه. تو قوه خیال شخص خودمون و دانشگاه و همچنین مسیر بین خونه و دانشگاه رو تصویر میکنیم بعدش راه میوفتیم و میریم .میبینید که همه افعال ما توسط قوه خیال انجام میشه. این قوه خیال به عنوان واسطه بین قوه عقل و عوالم مورد استفاده قرار میگیره.

یکی از مراحلی که تو مسیر سیر و سلوک باید طی کنیم طهارت قوه خیاله.

اگه قوه خیال تطهیر بشه دیگه تقریبا میشه گفت مشکل اصلی حل شده و دروازه عالم ملکوت به روی آدم باز میشه(به شرطها و شروطها). انشا الله تو مباحث طهارت خودتون میرید و میخونید.

تمام خواب هایی که ما در طول شب میبینیم زیر سر قوه خیاله.

شاید همه شما ها خواب های صادقه دیده باشید. انسان ها شکار چی هستند و باید حقایق نظام هستی و شکار کنند. تور شکار انسان ها قوه ی خیال انسانه.

انسان وقتی جانش به عالم بالا متصل میشه یک سری حقایق و دریافت میکنه و قوه خیال اون حقایق و به صورت اشکال و صور به انسان نشون میده.

مثلا شاید تو خواب ببینید دارید شیر میخورید. در علم التعبیر اومده شیر در خواب به معنی علم و دانشه. پس اگه خواب دیدید دارید شیر میخورید یعنی اینکه حقایق و علوم داره به شما رو میاره.

این کار قوه خیاله که اون حقیقت علم رو به شکل شیر تصویر میکنه.

با مراقبت و کشیک نفس کشیدن و اجتناب از معاصی میشه قوه خیال رو طاهر کرد

اگه قوه خیال طاهر و پاک باشه حقایق و بدون بازیگری و شیطنت تصویر میکنه اما اگه قوه خیال ما پاک نباشه اون حقایق عالم ملکوت رو به شکل درستی نمیتونه تصویر کنه.

رو همین حساب به خواب هایی که آشفته هست میگن اضغاث احلام.قوه خیال نا پاک حقایق عالم ملکوت رو نمیتونه به شکل شایسته ای در بیاره و از پیش خودش اون حقایق و به اشکال نا مربوط و پراکنده نشون میده.

ممکنه تو خواب شکل های گوناگونی ببینیم مثلا الان اینجاییم یک دقیقه بعد تو کلاس درس باشیم و چند ثانیه بعد تو یه مهمونی باشیم و اصلا خوابمون سر و ته نداشته باشه. این نشون میده که سالک تو مسیر سیر و سلوک زیاد وضع خوبی نداره.

اگه همین شخصی که خواب های آشفته داره یه مدت کشیک نفس بکشه میبینه که خواب هاش کمتر شده و خواب هایی که میبینه صادق تر در میاد.

اگه میخوایید ببینید تو مسیر به جلو حرکت میکنید یا نه به خواب هاتون دقت کنید.

اگه خواب های شما آشفتست بدونید که تو مسیر اونطوری که باید قرار ندارید و اگه خواب کم میبینید و خواب های صادق میبینید بدونید که تو مسیر دارید حرکت میکنید.

یه قاعده کلی وجود داره:

سالک تو ابتدای سیر و سلوک خواب زیاد میبینه و خوابهاش غالبا آشفتست. اما بعد از یه مدت که کشیک نفس میکشه مثلا با 40 روز مراقبت میبینه که خواب دیدنش کم و کمتر میشه. این کم شدن خواب ادامه پیدا میکنه و احیانا خواب های خوش و صادق هم میبینه. بعد از اینکه جلوتر رفت دیگه همه خواب هاش روحانی میشه و به جایی میرسه که خوابش میشه تور شکار . تو خواب خدمت ائمه میرسه و به حقایق نائل میشه. سالک اگه ادامه بده به جای اینکه خواب ببینه تو بیداری اون حقایق رو میبینه و در اصطلاح میگن که صاحب مکاشفه شده. اون حقایقی و که قبلا تو خواب میدید از این به بعد تو بیداری میبینه و به اصطلاح چشم دلش باز میشه.

خوب بهتره از عرایضم یه جمع بندی داشته باشم تا مطالب به صورت اصول و کدهایی در بیاد و از این به بعد به عنوان معیار و ملاک ما قرار بگیره.

نکته اول: خواب ها ملاک و معیار خوبی برای نشان دادن وضع روحی سالک هستند.

نکته دوم: با کشیک نفس کشیدن خواب های پراکنده و مشوش کاهش پیدا میکنند.

نکته سوم: حقایق توسط تور شکار انسان به نام قوه خیال از عالم ملکوت شکار میشوند.

نکته چهارم:در طول مسیر سلوک خواب دیدن ها کاهش پیدا میکنند.

نکته پنجم:به موازات کاهش خواب ها رویاهای صادقه به انسان رو می آورند.

نکته ششم:سالک به جایی میرسد که حقایق ملکوتیه را به جای خواب در بیداری میبیند.
    نکته هفتم: با مراقبت و کشیک نفس کشیدن و اجتناب از معاصی میشه قوه خیال رو طاهر کرد

دوستان میتوانند به وبلاگهای زیر هم برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه بفرمایند

http://abdesaleh.blogfa.com/
    http://alame-hasanzade.blogfa.com/

2.  

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

هو

خوب دوستان

حال روحی شما چگونه است؟؟؟؟//؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ایا در صدد بهبود ان هستید؟؟؟؟

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست گرامی
    اگر همه موضوع درک سیر وسلوک این باشد احتمالا" فقط یک بعد قضیه است وجای بحث بسیار دارد. وخوب است ابعاد دیگر را هم مد نظر قرار داده و مطلب تکمیل تر شود

.................................................. حق یارتان...............................................

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنظر من سیر و سلوک رو با خواب و ... که بسنجیم بیراهه میریم!....چون الان هم مد شده هر کی یه کم دعا و نماز می خونه منتظره که شبش خواب ببینه!!!!!البته شاید در مراحل بالاتر بررسی این خوابها و...راهگشا باشه.
    من البته فکر کنم تو راهم ولی افتان و خیزان میروم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!امیدم هم به خدای متعال است که از راه دور نشوم

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست
    سلام دوست گرامی
    اگر همه موضوع درک سیر وسلوک این باشد احتمالا" فقط یک بعد قضیه است وجای بحث بسیار دارد. وخوب است ابعاد دیگر را هم مد نظر قرار داده و مطلب تکمیل تر شود:rose::rose::rose:

.................................................. حق یارتان...............................................
    سلام

دوست عزیز

همانطور که در متن عرض کردم :

(((((به سوال فوق میشه از جنبه های زیادی پاسخ داد اما من تصمیم دارم از جنبه ای که مسلما همه شما دوستان میپسندید به اون جواب بدم.))))))

بنده از یک جنبه به این سوال پاسخ دادم ان شا الله جنبه های دیگر طلب دوستان و به مرور مطالب را عرض خواهم کرد.

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam2 نمایش پست
    بنظر من سیر و سلوک رو با خواب و ... که بسنجیم بیراهه میریم!....چون الان هم مد شده هر کی یه کم دعا و نماز می خونه منتظره که شبش خواب ببینه!!!!!البته شاید در مراحل بالاتر بررسی این خوابها و...راهگشا باشه.
    من البته فکر کنم تو راهم ولی افتان و خیزان میروم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!امیدم هم به خدای متعال است که از راه دور نشوم:rose:

سلام علیکم

کسی سیر و سلوک را با خواب نباید بسنجد.

خواب هیچ حجیت شرعی ندارد

اما مطلب این است که خواب نمودی از یوم تبلی السرائر است و نهفته ها در خواب اشکار میشود.

این مطالبی که در مقاله فوق خدمتتان عرض کردم برای این بود که خواب های خود را خوب رصد کنیم نه اینکه خواب های خوش را هدف غایی خود قرار دهیم.

رویای صادقه یکی از اجزای نبوت است که اولین جزئی که بر رسول الله اشکار شد هین جز بود.

اما خواب نه هدف است و نه ووسیله ای برای ....

همانطور که در موضوع دیگری خدمت دوستان عرض کردم از خداوند جز خودش را نباید طلب کنیم.

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

که خواجه صفت بنده پروری دارد

به فرموده مولایم حضرت علامه حسن زاده آملی

چرا زاهد اندر هوای بهشت است چرا غافل از بهشت افرین است

ان شا الله بلند همت شویم و از او جز او را طلب نکنیم.

و من الله توفیق
    فی امان الله
    ویرایش توسط (bidel) : ۱۳۸۸/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۶:۲۶

نوشته
    4,402
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 15 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    90

حال ما خوب است خدا را شکر ملالی نیست جز دوری شما
    خدایا شرمسارم زین همه بدعهدی و بدزندگانی
    ولی دارم امید بخششت چون مهربانی

9. تشکر

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

اگه میخوایید ببینید تو مسیر به جلو حرکت میکنید یا نه به خواب هاتون دقت کنید.

ممنون . و تشکر از شما دوست عزیز m.abdangchi ...یه سوال دارم

من خیلی زیاد به درسهای حضرت علامه صمدی علاقه مندم ..

میخواستم بدونم این جمله بالایی رو خود حضرت علامه فرمودن ...

نوشته
    92
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    12

بسم رب المهدي عج
    سلام عليكم
    با تشكر از شما و پست هاي زيبايي كه از علامه حشن زاده آملي قرار دادين.
    لطف كنيد كتاب الهي نامه استاد رو ( داشتم ولي پاك شده) براي دانلود بذارين. لطفا

بحث خواب بسيار جذابه. خيلي وقت ها انسان اگه بتونه خودش رو كنترل كنه اتفاقات بسيار جالبي مي افته. در كتابي از حضرت امام ره طي درجات سلوك رو بر پايه چند اصل بيان كردند. ايشون تاكيد كردن بر سه اصل: مشارطه- مراقبه و محاسبه
    مشارطه: هرفردي وقتي از خواب بيدار ميشه بايد براي خودش شرط بذاره كه مثلا من امروز بايد فلان كار رو بكنم فلان گناه رو كه كردم تكرار نكنم و از اين قبيل شرطها
    مراقبه: كسي كه براي خودش شرط و شروط گذاشته بايد بصورت كامل از خودش براي اون شرطها مراقبت كنه و مواظب باشه اون كارهايي را كه بايد انجام بده رو بده و اونهاي يكه نبايد انجام بده رو انجام نده.
    محاسبه: اين قسمت هم كه زماني هست كه شما روزتون تموم شده و ديگه هيچ برخوردي براي كار نداري . در زمان خواب ميتونيد چند دقيقه كوتاه اختصاص بدين و اتفاقاتي كه توي روز براتون افتاده و گناه ها و ثواب هاتون رو يه جمع بندي بكنيد.
    اين كارها رو اگه انسان بتونه انجام بده مخصوصا بصورت چله (40 روزه) درجات بسيار عالي رو ميتونه ببينه و خدا رو بيشتر حس كنه. انشاءالله.

جسارت منو ببخشيد m.abdangchi
    دعا براي فرج يادتون نره- يا علي
    امسال سال فرج است اگر بخواهيم

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط عاشقة المهدي عج نمایش پست

ممنون . و تشکر از شما دوست عزیز m.abdangchi ...یه سوال دارم

من خیلی زیاد به درسهای حضرت علامه صمدی علاقه مندم ..

میخواستم بدونم این جمله بالایی رو خود حضرت علامه فرمودن ...

سلام علیکم

اخیر ببینید ان شا الله

استاد بزرگوار صمدی آملی در دروس طهارت مبسوط در این باب توضیح میدهند .
    بله جمله فوق الذکر نقل به مضمون از فرمایشات ایشان است نه عین عبارت ایشان.
    ویرایش توسط (bidel) : ۱۳۸۸/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۹:۴۶

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری