صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کتمان سر یکی از واجبات سیر و سلوک ( مهم بخولنید)

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

کتمان سر یکی از واجبات سیر و سلوک ( مهم بخولنید)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

کتمان سر:

حضرت علامه حسن زاده آملی روحی فداه در جایی فرمودند که : آقای عزیز انسان آن است که با عالم قدس انس دارد. وگرنه چو بهائم به چرا آمده است.

هدف همه ما از سیر و سلوک الی الله این است که با عالم قدس انس بگیریم و به اصلاح ملکوتی بشویم انشا الله.

باید در مسیر بود و به پیش رفت و خود را به آداب ملائک الهی مودب نمود.

اما در مسیر خود سازی و تزکیه نفس هدایایی از عالم ملکوت به سالک اهدا میشود. به قول مولای مکرمم و سرور بزرگوارم حضرت مولی حسن زاده آملی در مسیر خود سازی شکار هایی در خواب و بیداری نصیب افرادی میشود.

سوال مهمی که پیش می آید این است که آیا اجازه داریم که این حالات و تمثلات روحانی را برای دیگران بازگو کنیم یا اینکه باید کتوم بود و لب فرو بست.

استاد بزرگوار حضرت آیت الله صمدی آملی در یکی از جلسات درس مثال جالبی در مورد این مساله زدند بنده هم با اندکی تغییر همان را برایتان نقل میکنم.

((ایشان میفرمودند که حقایقی که به انسان رو می آورد مانند راز میماند که از کانال وجودی خود شخص نصیب او میگردد. حال اگر ما این راز را افشا کنیم نفس با ما قهر میکند و دیگر اسرار خود را با ما در میان نمیگذارد. اما اگر ما آن راز را به محرم راز خود بگوییم نفس میبیند که ان شخص با او نیز محرم است از این رو از این افشا گری ناراحت نمیشود.))

سوالی دیگر که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که چه افرادی محرم راز ما هستند؟ پاسخ روشن است استاد راه ان شیخ کامل و مکمل و در اصطلاح ان خضر راه محرم اسرار شاگردانش است و همچنین آن رفیق راهی که با او دست بیعت داده اید و با هم عهد کردید که با هم در مسیر انسان شدن گام بردارید نیز محرم شما است.

آقایان میفرمایند : اول رفیق ثم الطریق. برای گام نهادن در این مسیر پر پیچ و خم احتیاج به یک همسفر است که دوشادوش انسان راه بیاید و در فراز و نشیب این راه دور و تاریک او را یار و یاور باشد.

عمدتا حالات و تمثلات و حقایقی که به سالک در ابتدای سلوک رخ مینماید به صورت خواب های خوش است. و رفته رفته که جان قوی تر و کانال وجودی انسان صافی تر میشود این خواب های خوش به صورت حالات و جذبه های خوش در حین عبادات روی مینتماید. و رفته رفته به صورت تمثلات و مکاشفات در میاید. در ابتدا به صورت صور و تمثلات با مثال و رفته رفته ممکن است تمثلات بی مثال به شخص روی بیاورد که آن تمثلات آنقدر سنگین و جان کاه است که امکان دارد جان انسان از بدنش مفارقت کند.

((حضرت علامه در مورد یکی از این تمثلات سنگین که کوه را خورد میکند میفرمایند که 2 ماه مفاصل بدنم به واسطه ان تمثل بی مثال درد میکرد و در ادامه میفرمایند این مطلب که برایتان بازگو کردم عین حقیقت است حال تو میخواهی باور کن یا انکه ان را رد کن البته این حالت در حدود 30 یا 40 سال پیش برای اقا رخ داد. اقا در این اواخر میفرمودند که تمثلات بی مثال برایم به صورت ملکه در آمده است.سبحان الله))

دوستان عزیز بی استاد راه در این مسیر گام بر ندارید که بسیار انسانهایی بودند که در اواسط راه به صورت مجانین و دیوانگان در امدند و بسیاری بودند که راه کفر و دشمنی با خدا ر ا در پیش گرفتند و بسیاری بودند که بر اثر آن حالات و تمثلات سنگین روحشان از بدنشان خارج شد و ...

طی این مرحله بی همرهی خضر مکن ظلمات است بترس از خطر گمراهی

دوستان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاد راه و عرفان نظری و عملی و ... به ارشیو موضوعی وبلاگ مراجعه کنید.

پس افشای اسرار و بازگو کردن حالات و مکاشفات و خواب های روحانی برای نامحرمان باعث میشود که این حالات رفته رفته کمتر شود و خدای ناکرده دروازه عالم قدس به روی انسان بسته شود.

اما از سوی دیگر دلیل دیگری نیز برای کتمان سر وجود دارد و ان ترس از جاهلان و عوام الناس است. در این مورد چه بگویم که متاسفانه مساله انقدر آشکار است که احتیاج به توضیحی تکمیلی ندارد.

دل عرفا از دست این جاهلان خون شد و دل ما نیز از غم و غصه آن بزرگان به درد امده است. اللهم اهدنی لمختلف فیه من الحق باذنک. الهی آمین

امثال حضرت ایت الله بهجت و حضرت علامه حسن زاده آملی و علامه بزرگوار طباطبایی و اقا سید علی قاضی و ... چه زخم زبانها و مشکلاتی در این مسیر کشیدند الله اعلم.

افسوس که مردم جاهل قدر ندانستند و ندانستیم.

دوست داشتم که به عنوان نمونه برخی از آن مصایبی را که برای حضرت ایت الله بهجت و حضرت علامه حسن زاده املی و ... در این مسیر پیش امد را بازگو کنم اما ترس از ان است که از موضوع این مطلب منحرف شویم.

آری ان بزرگان که به کتوم بودن شهره خاص و عام بودند اینچنین از این جاهلان زخم دیدند حال شما خود تکلیف خود را میتوانید از داستان زندگی ان بزرگواران به سادگی در یابید.

حضرت علامه با آنکه از دست این جاهلان آن همه سختی ها دیدند با این حال میفرمایند:

بدان را هست بر ما حق بسیار به سان مردم پاکیزه کردار

نکته ای را از قلم انداختم که لازم است برای دوستان عزیز بنگارم.

اگر دقت کرده باشید عرفا در برخی از شرایط تعدادی از حالات خود را برای دیگران بازگو میکنند. مانند کتاب انسان در عرف عرفان حضرت علامه حسن زاده آملی و اشعار عرفانی بزرگان از قبیل حافظ و مولانا و ... و کتب بزرگانی چون ابن عربی و سید ابن طاووس و غیره . شاید به نظر شما دوستان نقل این مطالب توسط این بزرگان با مطالبی که در مورد کتمان سر گفتیم منافات داشته باشد. اما لازم به توضیح است که عارفان بالله در مورد دست تصرف دراز کردن و همچنین بازگو کردن حالاتش با سه حالت روبرو است.

یا به آنها امر میشود که دست تصرف دراز کنند یا اینکه بعضی از مکاشفات خود را نقل کنند و ... که در این شرایط آنها چاره ای جز اطاعت ندارند.

در بعضی از شرایط از جانب حضرت حق فرمان نهی می آید و عارف در این حالت نیز موظف به اطاعت از فرمان مولی است.

در برخی از مواقع خداوند عارف را مخیر میکند . در این شرایط نه امری در کار است و نه نهی. اینجا عارف مخیر است که ان مکاشفه را بازگو کند یا کتمان کند و یا اینکه دست تصرف دراز کند و یا نکند.

البته در مواقعی که عارف مخیر میشود عرفا تقسیم بندی میشوند. عارف ها ممکن است که دست تصرف دراز کنند اما عارف کامل و همچنین عارف کامل و مکمل در اصلاح (کملین) در مواقع اختیار هیچ تصرفی نمیکنند و ادب مع الله را مراعات میکنند و از خود اراده ای نشان نمیدهند . چون به مقامات فوق فنا رسیدند و منی برایشان باقی نمانده که اختیاری باقی بماند.

پس اگر دیدید که عارفی برخی از مکاشفات خود را به صورت عمومی در غالب کتاب یا سخنرانی مطرح کرده است بدانید که یا در این کار از جانب حق مخیر است یا اینکه به او امر شده است.

حضرت علامه پس از نقل چند مکاشفه در دفتر دل میفرمایند:

مرا زین گونه حالات است بسیار نیارم گفتنش از بیم جاهل

به کتمانی نهان تر از نهانی به سر آورده ام طی منازل

در مورد کیفیت و چگونگی امر و نهی به عارف از جانب حق هم شایسته است که عرایضی را عرض کنم که به دلیل طولانی شدن مطلب میگذرم و این مطلب را به آینده موکول میکنم انشا الله.

دوستان عزیزم. دو صد گفته چون نیم کردار نیست. حرف زدن آسان است اما عمل کردن بسیار مشکل میباشد.بیایید از امروز تصمیم بگیریم که زبان در کام بکشیم و راز خود را با نامحرمان بازگو نکنیم که مفاسد بسیار در پی خواهد داشت.

همتی کنید و در مسیر انسان شدن گام بردارید و به شوق کرامات و مکاشفات عبادت نکنید بلکه عبادات خود را فقط برای او قرار دهید.

حضرت علامه میفرمایند :

چرا زاهد اندر هوای بهشت است چرا غافل از بهشت افرین است.

الهی اگر بهشت شیرین است بهشت آفرین شیرین تر است.( الهی نامه )

در آخر باید عرض کنم که به سختی و دشواری و طولانی بودن مسیر ننگرید که با عشق این مسیر آسان و کوتاه خواهد شد .

(((همت کنید توکل کنید و استقامت داشته باشید))).

گرچه منزل بس خطرناک است و مقصد ناپدید

هیچ راهی نیست کانرا نیست پایان غم مخور.

والسلام علی من اتبع الهدی
    ویرایش توسط كبوتر دل : ۱۳۹۰/۰۸/۳۰ در ساعت ۱۹:۳۴

2.  

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

هو

به راستی تا الان چقدر راز دار بوده ایم؟؟؟؟؟؟؟؟

به عقب برگردید ببینید ایا شده خواب خوشی ببینید و ان را برای نامحرمان بازگو کرده باشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ایا واقعا اسرار را میشود با هر کسی گفت؟؟؟؟؟؟/

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

هو

اقایان میفرمایند حقیقت نظام هستی ابتدا سالک را ازمایش میکند.

او را میسنجد تا ببیند ایا او راز نگه دار است یا نه؟ ایا او اسرار نظام هستی و اسرار دیگران را برای نا محرم افشا میکند یا نه؟

اگر او را ستار یافت انگاه درهایی به رویش میگشاید.

ان گاه چشم دل به او میدهد.

انگاه او را محرم میکند

تا نگردی اشنا زین پرده رمزی نشنوی

گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش

فی امان الله

نوشته
    79
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    277
    آپلود
    0
    گالری
    0

من یه چیزایی رو که دیدم برای کسی که قرار بود با ایشون ازدواج کنم و اتفاقا مربوط به همین بهم خوردن قضیه ی ازدواجمون بود!گفتم و از اون به بعد دیگه ندیدم!حتی دیگه زیاد خواب هم نمی بینم! آخه نمی دونستم اون زیاد آدم مومنی نیست!حالا باید چه خاکی به سرم بریزم؟برم منت کشی نفس با من آشتی می کنه؟
    (محمدطه)

دلداری خدا رو ببین:
    "فلا یحزنک قولهم انانعلم ما یسرون و ما یعلنون"
    (یس)
    آیا باز هم غمگینی!؟

نوشته
    79
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    277
    آپلود
    0
    گالری
    0

الان مثلا کسی منو توی سایت نمیشناسه برای همین راحت از تجربه هام در مورد چیزایی که دیدم حرف میزنم و شما هم که منو نمیشناسین آیا اینگونه هم نباید بگم؟یعنی بازم نفس قهر میکنه؟
    (محمدطه)

دلداری خدا رو ببین:
    (یس)
    آیا باز هم غمگینی!؟

7. تشکر

نوشته
    1,016
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    28
    گالری
    42

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad taha نمایش پست
    من یه چیزایی رو که دیدم برای کسی که قرار بود با ایشون ازدواج کنم و اتفاقا مربوط به همین بهم خوردن قضیه ی ازدواجمون بود!گفتم و از اون به بعد دیگه ندیدم!حتی دیگه زیاد خواب هم نمی بینم! آخه نمی دونستم اون زیاد آدم مومنی نیست!حالا باید چه خاکی به سرم بریزم؟برم منت کشی نفس با من آشتی می کنه؟
    نخیر برو منت کشی خدا
    آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
    حضرت امام خامنه ای

اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
    آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

9. تشکرها 2

نوشته
    1,016
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    28
    گالری
    42

الان مثلا کسی منو توی سایت نمیشناسه برای همین راحت از تجربه هام در مورد چیزایی که دیدم حرف میزنم و شما هم که منو نمیشناسین آیا اینگونه هم نباید بگم؟یعنی بازم نفس قهر میکنه؟
    آقا لبّ کلام یه بیت شعر:
    حدیث دوست نگویم مگر به حضرت دوست
    که آشنا سخن آشنا نگه دارد

آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
    حضرت امام خامنه ای

اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
    آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

11. تشکرها 2

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

هو

سلام علیکم

در زیر جملاتی چون قهر کردن نفس و امثالهم اسراری نهفته است. نباید در ظاهرش بمانید. فتدبر فافهم.

سالک باید دهانش را بسته دارد.

به قول حضرت علامه حسن زاده :

دلا باید دهان را بسته داری

دلا باید تنت را خسته داری

که سالک را دهان بسته باید

تن خسته دل بشکسته باید

و....

شما با مدعی مگو اسرار را ان شا الله دری از ان سمت به رویتان گشوده خواهد شد.

البته عرض کردم مدعی نه محرم. به محرم اسرار میتوان راز ها را گفت اما امان از نا محرم.

فی امان الله

13. تشکر

نوشته
    79
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    277
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام،

جواب این سوال برای من خیلی مهمه!

من قبلا خوابهایی میدیدم که از آینده خبر می دادن یا خوابهای خوب دیگه. ولی بعد خودم فکر میکنم به دلیل غفلت و انجام برخی اعمال از من گرفته شد.بعدش توبه کردم و مدتی بعد از اون دوباره دیدن چنین خوابهایی شروع شد و ادامه پیدا کرد تا سال قبل حدودا همین روزا که دیگه از اون به بعد هیچی.البته یه خوابهایی بودن که خودم فکر میکنم الکی بودن( یعنی اضغاث میگن چی میگن همون)واقعا فکر می کنم نمی دونم دلیلش چیه که دیگه خبری نیست!چرا از من گرفته شد
    به هر حال میخوام بدونم چه بلایی سرم اومده؟من که توبه کردم!آیا توبه ام پذیرفته نشده؟قضیه چیه؟!
    خیلی میترسم تورو خدا هر کی میدونه کمکم کنه!

ویرایش توسط mohammad taha : ۱۳۸۸/۰۸/۲۱ در ساعت ۱۳:۱۱ دلیل: نقص
    (محمدطه)

دلداری خدا رو ببین:
    (یس)
    آیا باز هم غمگینی!؟

15. تشکر

نوشته
    500
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام،

جواب این سوال برای من خیلی مهمه!

من قبلا خوابهایی میدیدم که از آینده خبر می دادن یا خوابهای خوب دیگه. ولی بعد خودم فکر میکنم به دلیل غفلت و انجام برخی اعمال از من گرفته شد.بعدش توبه کردم و مدتی بعد از اون دوباره دیدن چنین خوابهایی شروع شد و ادامه پیدا کرد تا سال قبل حدودا همین روزا که دیگه از اون به بعد هیچی.البته یه خوابهایی بودن که خودم فکر میکنم الکی بودن( یعنی اضغاث میگن چی میگن همون)واقعا فکر می کنم نمی دونم دلیلش چیه که دیگه خبری نیست!چرا از من گرفته شد
    به هر حال میخوام بدونم چه بلایی سرم اومده؟من که توبه کردم!آیا توبه ام پذیرفته نشده؟قضیه چیه؟!
    خیلی میترسم تورو خدا هر کی میدونه کمکم کنه!:ghamgin:

سلام علیکم

قوه خیال شخص تور شکار اوست. روح حقایق را از عالم ملکوت میگیرد و قوه خیال ان را به صورت اشکال متمثل میکند.

توبه کردن خود مبحثی است گسترده که واردش نمیشوم.

اما برای به دست اوردن حالات روحانی و خواب های رحمانی و مکاشفات عرفانی باید نکاتی را سر لوحه خود قرار دهید.

1) صمت و سکوت

2) داشتن خلوت و ذکر

3) تفکر در پاره ای از شب

4) دور کردن اشتغالات ذهنی

5) داشتن هم واحد و پرهیز از پراکندگی قلب

6) مهمتر از همه فعل واجبات و ترک محرمات

نکات مذکور در این باب اعجاز میکند. به شرط عمل کردن.

شما مطالب فوق را چند صباحی سر لوحه خود قرار دهید به یقین فرجی حاصل میشود.

هر چند عبادت و ریاضت بایدبرای او باشد نه برای خواب. فتدبر فافهم
    ویرایش توسط (bidel) : ۱۳۸۸/۰۸/۲۲ در ساعت ۱۳:۵۲

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری