جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیت الله سيد على اکبر قرشى‏

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  4,583
  مورد تشکر
  8,378 پست
  حضور
  11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  861
  آپلود
  199
  گالری
  331

  آیت الله سيد على اکبر قرشى‏
  in the name of god

  نام : سيد على اکبر قرشى‏


  صاحب تفسیر احسن الحدیث

  محل تولد : طالقان

  تاريخ تولد: 1307 ش

  تارخ وفات-

  استادان :

  آيت ا... العظمى بروجردی و ...

  شاگردان:

  شاگردان خاصی برای ایشان نام نبرده اند .

  معرفي تفسير :

  تفسير احسن الحديث اثر سيد على اکبر قرشى، تفسير کل قرآن به زبان فارسى نگاشته شده و کتابى است ساده و روان با جهت گيرى هدايتى و تربيتى، متناسب با سطح و فهم توده‏ى مردم، که جلوه تفسير قرآن به قرآن و استفاده از روايات را در خود دارد.
  آغاز نگارش آن هشتم ذو القعده 1396 ه. ق و 1356 شمسى و بعد از 9 سال و چند ماه به سال 1365 ه. ش پايان يافت.
  نسبت به نامگذارى تفسير، مصنف مى‏فرمايد: ابتدا نامش را« تفسير ممتاز» گذاشتم ولى در ذهنم بود که اين نام، مناسب نمى‏باشد، جلد اول با همين نام چاپ شد، خيلى فکر کردم که چه نامى براى آن انتخاب نمايم، بعد از مدتى به نظرم آمد که خداوند به قرآن« احسن الحديث» فرموده است. در سوره زمر آيه 23 مى‏فرمايد: الله انزل احسن الحديث کتابا متشابها» به همين جهت اين نام را انتخاب نمودم.


  روش تفسیر :

  اين تفسير همانند بسيارى از تفاسير، مقدمه‏اى در بعضى مسائل علوم قرآنى دارد که در حقيقت جزو مبادى تفسير و آشنايى کلى با قرآن مى‏باشد. مانند: توضيح کلمه« قرآن»، سوره‏ها و آيات قرآن، مطالب قرآن، سوره‏ها و آيه‏هاى مکى و مدنى، تقسيم سوره‏ها به سالهاى قبل از هجرت و بعد از آن، اولين و آخرين سوره، ترکيب و ترتيب سوره‏هاى قرآن، نزول دفعى و تدريجى قرآن، عاصم و قرائت او، اهتمام پيامبر صلى اللّه عليه و آله و سلم به خواندن و آموختن قرآن، حکايت قرآن، قرآن و انقلاب اسلامى و توضيح سبک تفسيرى در تفسير احسن الحديث.
  نويسنده در ذيل عنوان مطالب قرآن مى‏فرمايد: لذا آيات قرآن، حدود دو هزار و صد آيه در زمينه خدا شناسى و استدلال بوجود حق تعالى از راههاى طبيعت و عقل است، همچنين در ميان صفات عاليه خداوند از قبيل علم، قدرت، حکمت، حيات رحمت، اراده، تدبير جهان و امثال آن مى‏باشد.
  حدود هزار و پانصد آيه در شرح حال پيامبران و مبارزه طرفداران حق با طرفداران باطل و جبهه گيرى اهل توحيد و طاغوتها در برابر يکديگر و پيکار قولى و عملى اين دو جناح است که به پيروزى حق و اهل حق ختم مى‏شود. حدود پانصد آيه در زمينه احکام و بقيه آيات در زمينه موعظه‏ها، تشويق به اعمال و صفات نيک، بيدارى انسانها، حالات روحى بشر و مانند آن است، بنابراين مى‏توان مطالب قرآن را در چهار کلمه خلاصه کرد: الله، معاد، دنيا و آخرت.
  روش اين تفسير در ترتيب مباحث آن است که در آغاز آياتى را که مطالب آن با يکديگر مرتبط است، بر مى‏گزيند، سپس ترجمه فارسى آن را ارائه مى‏دهند، آنگاه وارد سه بحث جداگانه خواهد شد. کلمه‏ها، شرح‏ها، نکته‏ها.
  کلمه‏ها: در اين بخش کلمات آيات از افعال و اسماء، ترجمه مى‏شود، در اين بخش احيانا وجه تسميه( مانند وجه تسميه ابليس براى شيطان آيه 24 سوره بقره ج 1 ص 90)، اختلاف معنا( مانند معناى بناء و سفک در آيه 20 و 30 سوره بقره)، مفرد کلمات، نوع کلمه مانند مشتق يا جامد بودن( مانند کلمه ملائکه در آيه 20 سوره بقره)، معناى شرعى( مانند معناى شرعى کلمه سجده در آيه 24 بقره) و وزن آنها بيان مى‏گردد. نيز گاهى لفظ عربى را در ترجمه مى‏آورد( مانند: الانهار: النهر: مجرى الماء الفائض).
  در معانى کلمات و توضيح آنها در مواردى به قبل ارجاع مى‏دهد( مانند امسکوهن) در اين بخش مطالب را از قاموس قرآن خود، مفردات راغب، تفسير مجمع البيان، اقرب الموارد، برهان قاطع( در معناى سلوى)، قاموس اللغه، صحاح و براى شاهد آوردن، به نهج البلاغه هم استناد مى‏نمايد،( مانند: يحبطه ج 1 ص 520 آيه 275 بقره و اخدود ج 12 ص 161 آيه 4 سوره بروج). هر از چندى نيز وزن کلمات را ذکر مى‏نمايد، منتهى وزن فارسى( مانند: اکل بر وزن شتر، کبر بر وزن جگر ج 1 ص 498 در آيه 295- 296 سوره بقره).
  در معناى کلمه گاهى آن را به شکل مرکب معنا مى‏نمايد( مانند شئتما ج 3 ص 384 سوره اعراف آيه 19)
  ابتداى هر سوره، کلياتى راجع به آن از قبيل مکى، مدنى بودن، تعداد آيات، چندمين سوره در نزول، قبل يا بعد بودن آن نسبت به سوره ديگر، فضائل سوره، غرض سوره و علت نامگذارى سوره مطرح مى‏شود. گاهى نيز به اختلاف نظر در آيات سوره‏ها اشاره‏اى دارد( مانند ج 12 ص 368 سوره أرأيت). به شأن نزول سوره‏ها در اين قسمت اشاره مى‏نمايد.
  در اين بخش از روايات تفسير مجمع البيان، تفسير عياشى، تفسير برهان، تفسير ابن کثير، تفسير بيضاوى، تفسير الميزان و تفسير کشاف استفاده کرده‏اند.
  شرح‏ها: در اين فراز، شروع به تفسير تک تک آيات مى‏نمايد و قبل از آن شأن نزول آيه را( در صورت موجود بودن) بيان مى‏کند، گاهى توضيح مختصرى راجع به موضوع آيات ذکر مى‏نمايد( مانند بحث تحويل قبله)، سپس خلاصه‏اى از مطالب آيات را در قالب خلاصه آيات بيان و سرانجام به تفسير تک، تک آيات مى‏پردازد.
  در اين ميان، گاه، لفظ يا معنايى از آيه را با کمک آيات ديگر توضيح مى‏دهد( مانند شرح« کذلک» با استفاده از آيات ديگر، آيه 143 سوره بقره ج 1 ص 266)، در توضيح روايات نيز بعضا نظرى به تفسيرى بودن روايت يا بيان مصداق نمودن آن دارد، ارتباط دسته آيات را در اين بخش بيان مى‏نمايد.
  در نقل اقوال تفسيرى، گاه يکى را ترجيح مى‏دهد.
  مواردى نيز در پاورقى بخش شرح‏ها، به مطالب قاموس قرآن خود، ارجاع مى‏دهد( مانند ج 1 ص 479 بحث کرسى و بحث اهل اعراف ج 3 ص 419).
  و نيز در اين پاورقى‏ها موارد اقتباس از تفاسير ديگر را ذکر مى‏نمايد( مانند ج 1 ص 478 در تفسير« لا تأخذه سنة و لا نوم»)
  نکته‏ها: نويسنده مى‏فرمايد: مطالبى که اگر در بخش شرح‏ها مى‏آورديم باعث طولانى شدن آن مى‏شد و نيز مطالبى که به عنوان برداشت‏هاى امروزين از آيات است، در اين قسمت آورده‏ايم.
  البته بخش نکته‏ها، همه دسته آيات را دربر نمى‏گيرد و مواردى را شامل نمى‏شود( مانند آيه 213 سوره بقره ج 1 ص 384، ج 2 ص 297 ذيل آيات 112 تا 117 سوره انعام و...).
  مطالبى در اين بخش مطرح شده که بيشتر حالت موضوعى دارد، مانند عالم برزخ( ذيل آيه 130- 134 سوره بقره)، زندگى مکتبى( ذيل آيه 68 سوره انعام ج 3 ص 247)، تجسم عمل( در سوره زلزال)، قصه آدم( ج 3 ص 390) در اين بخش، مطلب دکتر رشاد مصرى به نقل از مجله مکتب اسلام شماره چهارم سال 14 در جلد 3 ص 366، آورده شده است.
  ويژگى مهم اين تفسير، بيان ساده و روان آن است که استفاده آن را براى عموم فارسى زبانان سهل و آسان مى‏گرداند، و قشر جوان دبيرستانى و دانشجو به راحتى مى‏توانند از آن بهره گيرند.
  ويژگى ديگر آن پرهيز از ذکر اقوال و نظرات گوناگون است که سبب فهم سريع و راحت‏تر مطالب مى‏گردد و خواننده را دچار حيران و سرگردانى نخواهد کرد.
  در اين اثر، از تفاسير و منابع شيعه و اهل سنت استفاده وافرى شده است از جمله 1- نهج البلاغه 2- تفسير الميزان 3- تفسير مجمع البيان 4- 5- تفسير البرهان 6- تفسير عياشى 7- تفسير صافى 8- تفسير جوامع الجامع 9- تفسير آلاء الرحمن 10- اصول کافى 11- بحار الانوار 12- من لا يحضره الفقيه 13- وسائل الشيعه 14- سفينة البحار 15- تفسير کشاف 16- تفسير بيضاوى 17- تفسير نيشابورى 18- تفسير المنار و..

  آثار مفسر:

  ايشان تأليفات گرانقدرى در معارف اسلامى و قرآنى، ارائه داده‏اند از جمله:
  1- قاموس قرآن: اين کتاب به صورت دائرة المعارف براى قرآن تلقى مى‏شود که با 5 سال تلاش مداوم انجام گرفت.
  2- تفسير احسن الحديث: کتاب مورد بحث مقاله‏
  3- نگاهى به قرآن
  4- المعجم المفهرس لالفاظ الصحيفه السجادية.
  5- خاندان وحى( شرح حال 14 معصوم« عليهم السلام»)
  6- سيرى در عالم برزخ‏
  7- مرد ما فوق انسان( شخصيت امام حسين( ع))
  8- اتفاق در مهدى موعود« عج»
  9- مفردات نهج البلاغه‏
  10- سيرى در اسلام‏
  11- معاد در اسلام‏
  12- شخصيت امام حسن« عليه السلام»

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  5,067
  صلوات
  20000
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  28,242 پست
  حضور
  133 روز 6 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  24
  آپلود
  41
  گالری
  2534

  خاطرات آیت الله سید علی اكبر قرشی
  خاطرات آیت الله سید علی اكبر قرشی

  آیت الله سيد على اکبر قرشى‏ تدوین: مركز اسناد انقلاب اسلامی

  تاریخ انتشار: تیر 1388
  تعداد صفحات: 236
  شابک: 978-964-419-348-4
  نوبت چاپ: اول ، بهار 1388
  قیمت: 2,300 تومان
  شمارگان: 2000

  معرفی کتاب:

  از اهداف مهم مركز اسناد انقلاب اسلامی، تدوین تاریخ انقلاب اسلامی، تبیین ریشه‌های آن و روشن ساختن زوایای تاریك تاریخ پرفراز و نشیب نهضت اسلامی در دوران مبارزه و استقرار نظام مترقی جمهوری اسلامی ایران است. یكی از روش‌های مهم نگارش تاریخ، تبیین زوایا، حوادث و علل وقایع تاریخی، نقل و تنظیم خاطرات سیاسی و اجتماعی كسانی است كه در این مسیر گام‌هایی برداشته و در صف مبارزان، مجاهدان و فداكاران جنبش اسلامی ایران به رهبری امام خمینی قرار گرفته‌اند و یا از اوایل دوران پهلوی به هر حال از دور و نزدیك دستی بر آتش داشته‌اند. خاطرات این شخصیت‌های روحانی، علمی و سیاسی ریشه‌های نهضت اسلامی را آشكار می‌كند.

  پژوهشگر اندیشمند، عالم، مفسر و نویسنده‌ی پرتلاش، آیت‌الله سیدعلی‌اكبر قُرشی یكی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی كشورمان در پنجاه سال اخیر هستند. ایشان در سال 1307 در شهر بناب (آذربایجان شرقی) متولد و پس از تكمیل تحصیلات عالیه در حوزه‌ی علمیه‌ی قم، در استان آذربایجان غربی و مركز آن (شهر ارومیه) اقامت گزیده و در كنار تدریس، تحقیق و تألیف نیز به ارشاد مردم و تبلیغ رسالت خدایی و روحانی خویش اشتغال داشته است. بعد از قیام امام خمینی (ره) در سال 1342 به صف نهضت پیوسته و در طول سال‌های مبارزه، ممنوع‌المنبر و تبعید گردید. بعد از انقلاب اسلامی به نمایندگی استان مزبور در خبرگان قانون اساسی انتخاب شده و از سال 1361 تاكنون در تمام دوره‌های چهارگانه‌ی خبرگان رهبری، نماینده‌ی استان خویش بوده است.

  آیت‌الله علی‌اكبر قرشی از زمان امام راحل تا حال مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه ارومیه و نماینده‌ی مقام معظم رهبری در جهاد كشاورزی استان آذربایجان غربی هستند و در سال 1375 یكی از محققان برتر سال، شناخته شدند.

  خاطرات ایشان شامل حوادث و وقایعی از حوادث حوزه‌ی علمیه‌ی قم، مبارزات فدائیان اسلام، شخصیت‌های روحانی و مبارز ارومیه و رخدادهای پنجاه سال اخیر این دیار می‌شود كه در نوع خود بسیاری از حقایق تاریخی را روشن می‌كند و از این لحاظ حائز اهمیت فراوانی است.
  این كتاب نتیجه‌ی بیش از 25 جلسه گفتگو با ایشان است كه در چهار فصل تدوین شده است.
  آیت الله سيد على اکبر قرشى‏

  نمای روی جلد


 4. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود