جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حریم خصوصی از نظر شرع چیست؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    29
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حریم خصوصی از نظر شرع چیست؟

با سلام
    میخواستم بدونم آیا شرع برای حریم خصوصی تعریفی داره
    آیا تجسس در حریم خصوصی جایز
    جلوی خونه آدم هم جز حریم خصوصی حساب میشه؟

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

در قرآن کريم يکي از گناهان بزرگ تجسس در امور ديگران به شمار مي رود..

البته لازم به ذکر است مراد از تجسس کشف عيوب ديگران است../

آيه 11 سوره حجرات يکي از اخلاقي ترين آيات قرآن در اين رابطه به شمار مي رود که در اين آيه خداوند انسان ها را از تجسس در امور يکديگر نهي کرده است.

در تفسير اين آيه نوشته اند:

در زمان خليفه دوم گزارشي داده شد که فردي شب ها با عده يي ميگساري مي کند. خليفه فردي را مامور مي کند که از صحت و سقم ماجرا کسب اطلاع کند. مامور شب از ديوار خانه آن شخص بالا مي رود و بي اجازه وارد منزل او مي شود و صاحبخانه را با عده يي در حال شرب خمر مي بيند. پس از اينکه مرد را به جرم شرب خمر به محکمه احضار کردند، مرد گفت؛ شما که به عنوان مامور وارد خانه من شديد چهار خطا مرتکب شديد؛

اول اينکه از راه ديوار وارد منزل من شديد که اين خلاف گفته قرآن است چرا که در آيه 189 سوره بقره آمده است ولا تأتوالبيوت من ظهورها و لکن البر من اتقي أتواالبيوت من ابوابها.

دوم اينکه بدون اذن صاحبخانه داخل شديد که اين خلاف آن چيزي است که در قرآن آمده است چرا که در آيه 27 سوره نور آمده است ولا تدخلوا بيوتا غيربيوتکم حتي تستأنسوا.

گناه سوم نيز اين است که هنگام وارد شدن سلام نکرديد. در سوره نور آمده است و سلموا علي اهلها.

گناه چهارم نيز اين است که زندگي شخصي مرا مورد تفتيش قرار داديد که در آيه 11 سوره حجرات به اين مورد به وضوح اشاره شده است. در تفسير اين داستان آمده است در نهايت خليفه از اين شهروند عذرخواهي مي کند.

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

همچنين پيامبر اسلام به ابوذر فرمود؛ «افشاي اسرار ديگران خيانت است و از آن اجتناب کن

امام علي(ع) نيز در همين رابطه فرمودند؛ «تفتيش در امور ديگران از بدترين گناهان است، پس از آن اجتناب کن.»

همچنين علي (ع) در نامه معروف خود به مالک اشتر فرمود؛

«فإن في الناس عيوباً الوالي احق من سترها....» ترجمه فارسي اين متن يعني در مردم عيوبي است که حاکم در پوشاندن آن سزاوارتر است، به عبارت ديگر يعني تو به عنوان والي مردم به دنبال عيوب شان نباش.

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

خداوند خطاب به مؤمنان می‌فرمايد:
    يَـََّأَيُّهَا الَّذِين‌َ ءَامَنُواْ اجْتَنِبُواْ كَثِيرًا مِّن‌َ الظَّن‌ِّ إِن‌َّ بَعْض‌َ الظَّن‌ِّ إِثْم‌ٌ وَ لاَ تَجَسَّسُوا...;(حجرات‌،12)
    ای كساني كه ايمان آورده‌ايد، از بسياری از گمان‌ها بپرهيزيد، زيرا بعضی از گمان‌ها گناه است‌، و هرگز دركار ديگران تجسّس نكنيد...
    حرمت تجسّس مربوط به زندگی شخصی و خصوصی افراد است‌. و در زندگی اجتماعی تا آن جا كه تأثيری در سرنوشت جامعه نداشته باشد نيز اين حكم صادق است‌.

بنابراين در امور شخصی و خصوصی افراد كه هيچ گونه ارتباطی به كيان جامعه ندارد و بيم توطئه بر ضد امنيت اجتماعی نمی‌رود، تجسّس جايز نيست‌; بر همين اساس است كه در اصل 25 قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌خوانيم‌: (بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش كردن مكالمات تلفن‌، افشای مخابرات تلگرافی و تلكس‌، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آن‌ها، استراق سمع و هر گونه تجسس ممنوع است مگر به حكم قانون‌).
    پس جلوی درب خانه اشخاص جزء حریم خصوصی افراد محسوب نمی شود.

ر.ك‌: تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازی و ديگران‌، ج 22، ص 187ـ188.

شروع کننده موضوع

نوشته
    29
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشكر از همه دوستانى كه در اين بحث شركت كردند
    آيا ايميل يا
    پيام خصوصى اشخاص هم جز حريم خصوصى محسوب مى شود يا نه؟

8. تشکرها 2

نوشته
    3,440
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    29 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    49
    آپلود
    5
    گالری
    76

بله دوست عزیز
    ایمیل و پیام خصوصی هم جزء هریم خصوصی افراد به حساب میاد.
    فکر می کنم در کتاب های مذهبی به دلیل زمان نشر آن به طور خاص به این موارد اشاره نشده اما از کلیات میشه این برداشت رو کرد که هر چیزی که مختص به یک نفر باشه،جزء هریم خصوصی افراد به حساب میاد.
    اما در برخی مواقع افرادی این کار رو می کنند که به گفته ی خودشون بر اساس مصلحته اما به نظرم این هم اشتباست

10. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    29
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جديدا ماشين ها رو شيشه مات مى كنند وقتى ازشون سوال ميشه كه جرا شيشه ماشين ها رو مات كردين؟
    جواب ميدن كه حريم خصوصيه؟
    دلم ميخواد هر كارى مى كنم!!!!
    آيا اين از نظر قانون جمهورى اسلامى (ايرانى) درسته؟؟؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری