صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا مخاطب سوره توحید در نماز خداست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  767
  مورد تشکر
  1,425 پست
  حضور
  18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  47

  پرسش آیا مخاطب سوره توحید در نماز خداست؟

  چرا مسلمانان در نماز خودشان به خدا دستور میدهند که "بگو خدا یکتاست" ؟!
  مطلبی را در سایت خانم «
  اعظم کم گویان» عزیز میخواندم که به نکته ی جالبی اشاره کرده بود و بهتر دیدم در مورد آن از خود مسلمانان سوال کنم و ببینم که نظر شما در مورد آن چیست.

  میدانیم که نماز گفتگو با خداست؛ همچنانکه گفته میشود "اگر میخواهید خدا با شما سخن بگوید، قرآن بخوانید و اگر میخواهید شما با خدا سخن بگویید، نماز بخوانید". و گفته میشود که همواره در نماز، خدا را در برابر خودتان حاضر بدانید.

  اذکار رایج و واجب در نماز عموما جنبه ی حمد و تسبیح خدا و یا بیان شهادتین دارند که به لحاظ خطابی ایرادی ندارند. یعنی یک مسلمان در برابر خدای خود می ایستد و مثلا با خواندن سوره حمد، خدایش را ستایش میکند و با گفتن شهادتین، گواهی به یکتایی خدا و حقانیت پیامبرش میدهد.

  اما اولین آیه سوره ی اخلاص و احیانا تمام سوره اخلاص که مسلمانان آنرا در نمازهای یومیه خودشان میخوانند، به نظر میرسد که یک ایراد در مقام خطاب به خدا داشته باشد!(هر چند که خواندن سوره ی اخلاص مستحب است، اما خواندن آن کاملا عمومیت دارد)

  • آیه اول سوره اخلاص، جمله ای امری است. "قل هو الله احد" ( بگو :خدا یکتاست ).


  معنای جمله واضح است. در این آیه خدا به انسانها دستور میدهد که انسانها بر یکتایی او گواهی بدهند. و آنان را امر میکند که بگویند "خدا یکتاست".


  البته میتوان هر چهار آیه سوره اخلاص را به قرینه ی فعل امری "قـل" در ابتدای سوره امری دانست و گفت که "قل" به قرینه از ابتدای سه آیه بعدی حذف شده است. در اینحالت معنای سوره چنین میشود:

  قل هو الله احد
  بگو : اوست خداي يكتا ،

  الله الصمد
  {بگو:} خدا بی نیاز است ،

  لم يلد و لم يولد
  {بگو: خدا} نه زاده است و نه زاده شده ،

  و لم يكن له كفوا احد
  {و بگو:} و هيچ كس همتاي او نیست.


  اما سوال اینجاست که چرا مسلمانان در نماز و زمانی که روبروی خدا ایستاده اند تا با او سخن بگویند، به خدا دستور میدهند و به او امر میکنند که "بگو خدا یکتاست ...

  خدا این آیه (و کل سوره) را با فعل امری خطاب به انسانها نازل کرده، اکنون چه دلیل و توجیهی وجود دارد که مسلمانان هر روز روبروی خدا می ایستند و مجددا عینا همین دستور را به خود خدا میدهند؟!

  مسلما خدا خودش به یکتایی و بی نیازی و بی همتایی خودش آگاه است، و نیازی نیست که مسلمانان به او و با جمله ی امری همینها را تذکر بدهند.

  اساسا اینکه مسلمانان به خدا دستور میدهند که بگوید خدا یکتاست، چه توجیه و معنایی دارد؟
  آیا بیان چنین جمله ای نوعی بی حرمتی به خدا و نشناختن مقام مخاطب در نماز نیست؟

  اینکار مسلمانان آیا شبیه به این نیست که مثلا یک پدر یکبار به فرزندش دستور بدهد که "برو مشق هایت را بنویس" بعد آن بچه هر روز چندین مرتبه در برابر پدر خودش بایستد و عینا همان جمله را خطاب به پدرش تکرار کند و به او دستور بدهد که " برو مشق هایت را بنویس!"؟! (آیا اینکار بی معنا نیست)

  پاسخ و نظر شما در اینمورد چیست؟
  در اینمورد تک تک مسلمانان میتوانند (
  و باید) اندیشیده و نظر بدهند و توجیه و تبیین عقل پسندی در مورد آن داشته باشند، چرا که آنان هر روز بارها همین خطاب دستوری و امری را در برابر خدا دارند، باید توجیهی برای اینکار داشته باشند.

  و سوالی دیگر: آیا اساسا مسلمانان به معنای آنچه که در نماز میگویند واقف هستند؟ یا صرفا بعنوان جملاتی عربی که حفظ کرده اند بطور «ماشین وار» و بدون توجه به معنای آن تکرار میکنند؟
  آیا خود شما بعنوان یک مسلمان که هر روز همین سوره را در نمازتان خطاب به خدا میخوانید، تا کنون توجه داشتید که خطاب امری شما به خدا چه تبیینی دارد؟


  با احترام.
  خردبین سبز اندیش.

  ویرایش توسط خردبین : ۱۳۸۸/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۶:۱۴ دلیل: ویرایش محتوایی-تغییر عنوان طی هماهنگی با مدیر محترم


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  31
  مورد تشکر
  83 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  چه سوال چرتی!!!اصلا حتی نمیخواستم بخونمش چه برسه به اینکه جواب بدم ولی خواستم که بدونین اینا بیشتر شبیه سفسطه است تا پرسش.....لطفا از حاشیه تشریف بیارین متن.....در مقام سوره ی اخلاص همین بس که یک سوم قرآن محسوب میشه حالا شما هی بشین برا اینم تاپیک بذار که مثلا شبهه ایجاد کنی....قرآن به پیامبر عظیم الشان اسلام وحی شده و در این آیه از این سوره به ایشون و ما مسلمونا دعوت به گفتن یکتایی خداوند کرده نه اینکه به خدا دستور بدیم ...و همینطور که در "اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم" آیا مقصود امر به خداست که یعنی من به خدا دستور میدم سلام بفرسته؟!؟!؟!....میتونم تاپیکهای بعدیتونو حدس بزنم:: در آیه ی "الله الصمد" که یعنی خدا بی نیازه چه نیازی به نمازخوندن ما داره؟....شایداینم تاپیک بعدیتونه....


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  108
  مورد تشکر
  154 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  من فکر می کردم قرآن کلام خدا باشه ها...هوم؟!
  آخه تو نماز ما با خدا صحبت میکنیم نه اینکه ما بگیم خدا خبر دار وایسته گوش کنه...
  قرائتش کلام خداست و اذکارش از جانب ماست
  اگر بد می گم بگو بد میگی
  باز هم مرغ سحر، بر سر منبر گل
  دم‌به‌دم می‌خواند، شعر جان‌پرور گل
  باز از مسجد شهر، صوت قرآن آيد
  با نسيم سحری، عطر ايمان آيد
  كودكان خوش‌سخن، شب فراری شده باز
  ديده را باز كنيد، شده هنگام نماز
  باز خورشيد قشنگ، آمد از راه دراز
  باز در دشت و دمن، چشم نرگس شده باز


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  348
  مورد تشکر
  1,054 پست
  حضور
  8 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  9  جناب خرد بین اگر ما قل را از اول سوره حذف می کردیم موجب تحریف قران میشد
  ثانیا قرآن همونطوری که نازل شده باید تلاوت بشه ثالثا ما تو سطح جامعه هم اگر بخواهیم یه مطلبی را از بزرگی نقل بکنیم عین مطلب همون را می آوریم هر چند او خطاب به ما یه حرفی را گفته باشه ما برای دیگران هم که می خواهیم نقل کنیم عین همون مطلب را می آوریم.

  حدیث قدسی
  عبدی اطعنی اجعلک مثلی
  بنده من تو مرا عبادت کن من تو را مثل خودم قرار می دهم.
  عبد وافعی شدی قدرت خدایی پیدا می کنی

  آي دي من در ياهو مسنجر unas120@yahoo.com


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  47
  مورد تشکر
  110 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  9  بسم الله الرحمن الرحیم
  بارها شده است که ما به خودمان دستور می دهیم وحتی آن را بلند بیان می کنیم که این امر نه تنها نشان دهنده دستور ما به دیگری نیست بلکه بر گرفته از اهمیت موضوع است .
  به نظر من وقتی ما در نماز سوره ی توحید می خوانیم در واقع به تک تک جوارح وحتی سلول ها و روح و نفس و ....خودمان تاکید می کنیم که خدایی جز الله نیست پس تنها با یک خدا و برای یک خدا یعنی الله جل جلاله زندگی کن ،کار کن ،نفس بکش و....


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  1,268
  مورد تشکر
  5,198 پست
  حضور
  4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام برهمگی

  برای رسیدن به پاسخ باید ابتدا تفاوت سوره ی توحید با کل قران را بدانید
  وببینید دلیل اینکه چرا خواندن سوره ی نوحید حداقل در یک رکعت نماز توصیه شده؟

  لطفا"پاسخ علمی اساتیدرا بفرمایید. تا ما هم یاد بگیریم .

  ..................................... حق یارتان ........................................

 7. تشکرها 3


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  204
  مورد تشکر
  132 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با درود
  اشاره به دو مطلب ضروری می باشد:

  الف)احکام دین دو دسته می باشند:
  1.فلسفه و حکمت آن را می دانیم یعنی در قرآن ذکر شده است شاید جزء آیات محکم باشند.

  2.فلسفه و حکمت آن را نمی دانیم یعنی در قرآن ذکر نشده است ودر روایات می باشند و شاید جزءحدیث قدسی.

  ب)وجود قل در سوره اخلاص و ذکر آن در نماز:
  1.برای جلوگیری از تحریف قرآن و بیان نص آن،مجبور به ذکر آن هستیم.یعنی همان طور که پیامبر به مسلمانان ارائه داد یعنی امانت داری.

  2.آیاتی در قرآن وجود دارند که انگشت اشاره آن به طرف خود پیامبر است و برخی دیگر اشاره به عام می باشد،در واقع به نوعی خود را ملزم به انجام آن بدانیم.در واقع امتحان الله از بندگان می باشد.

  این عبارات را زمانی قدیم در کتابی با عنوان فلسفه نماز خوانده بودم که البته تا جایی که حافظه ام یاری کرد برایتان نقل کردم.

  نکته:اگر مسلمان خوب هستید آن را قبول می کنید و اگر غیر مسلمان خوب باشید آن را منطقی نمی دانید.اما در آخر همه خوب هستند.

  آرام و پرتوان باشید.

  دستینه: 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18  بنام خدا
  1:ذكر كلمه «قل » در آيات قرآن كريم ، براى حفظ اصالت قرآن و نقل عين كلماتى است كه بر پيامبر اكرم (ص)وحى شده است ، به عبارت ديگر ، نشان مى دهد كه حضرت هيچ گونه تغييرى در الفاظى كه برايشان وحى شده ، نمى دادند و حتى كلمه «قل » را كه خطاب پروردگار متعال به او است ، عيناً ذكر مى كردند و به همين دليل نيز كلمه «قل » جزء آيه محسوب مى شود .
  2: خطابات قرآن كريم ، هر چند در ظاهر ، متوجه پيامبر اكرم(ص) است ، ولى مفهوم عامى دارد كه شامل همه مسلمان ها مى شود جز موارد معدودى كه دليل بر اختصاص آن به حضرت وجود داردو به آن ها ياد مى دهد كه چگونه به وظايف خود عمل نمايند .
  بنابراين كلمه «قل » در نماز خطاب به هيچ كس نيست ; زيرا گوينده و نمازگزار از اين كلمه قصد «انشاء» و يا «اخبار» ندارد ، و در جايى مخاطب لازم است ، كه چنين قصدى در كار باشد ; بر اين اساسى كلمه «قل » صرفًا به عنوان قرائت ـ كه از واجبات نماز است ـ گفته مى شود(البته همراه با حضور قلب و توجه به معانى ) . 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18  آن چه در نماز بعد از حمد به عنوان سوره مي خوانيم، در قالب خطاب مستقيم با خداي متعال نيست، بلکه از باب ورود و تعبد است که در قالب نماز به اين صورت در آمده است. در نماز مکلفيم بعد از حمد يکي از سوره هاي قرآن را بخوانيم، حال چه مفاد اين سوره خطاب مستقيم باشد يا نباشد.

  قصد ما اين است قالب نماز را که به اين شکل بيان شده ، حفظ کنيم.
  البته آن چه در سوره حمد در نماز بيان مي شود، در قالب مخاطبه و گفتگوي انسان با خدا است که با آن چه بعد از حمد به عنوان سوره ادا مي شود، تضادي ندارد و موجب ايرادي نخواهد شد، زيرا هر آيه اي از آيات الهي داراي شأن نزول خاصي است . بنا نيست در نماز همه آن چه خوانده مي شود، در شکل و قالب خطاب مستقيم باشد، مثلا در ذکر رکوع و سجود، مخاطب ذکر اگرچه خدا است، اما اين خطاب به صورت مستقيم نيست و ما به ستايش پررودگار مي پردازيم ، يا در ذكر تشهد شهادتين را بر زبان جاري مي كنيم.
  در سوره توحيد (اخلاص) همان گونه كه خداوند به پيامبر و به هر انساني فرمان مي دهد كه خدا را به يكتايي ياد كنند (قل هو الله احد) ، ما نيز با خواندن اين سوره ، چه در نماز يا غير نماز خداوند را به يكتايي و بي نيازي و.... ياد مي كنيم. 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  1,268
  مورد تشکر
  5,198 پست
  حضور
  4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  [QUOTE=خردبین;20
  اما سوال اینجاست که چرا مسلمانان در نماز و زمانی که روبروی خدا ایستاده اند تا با او سخن بگویند، به خدا دستور میدهند و به او امر میکنند که "[COLOR=red]بگو خدا یکتاست ... [/COLOR]"؟خدا این آیه (و کل سوره) را با فعل امری خطاب به انسانها نازل کرده، اکنون چه دلیل و توجیهی وجود دارد که مسلمانان هر روز روبروی خدا می ایستند و مجددا عینا همین دستور را به خود خدا میگویند

  باسلام وعرض ادب

  چرا خداوند برای نماز در این قسمت تغییری نداد تا در گفتگوی روزانه ی بندگان باخدا از فعل امر قل استفاده نشود میدانیم خدا حکیم است وتمامی کارهایش از روی حکمت است کار دین شناسان نیز فهم وتحقیق در باره ی همین اصو ل اولیه ی دین شناسی است تا
  بتواند فهم دین را در جامعه ترویج نماید البته بنده اصلا"قصد جسارت ندارم فقط میخو اهم به عنوان یک همیشه دانشجو ازمسایل دینی ام
  تاحد امکان قانع شوم حکمت وجود فعل امر قل وویزگی متمایز سوره ی توحید لطفا"!

  .................................................. . حق یارتان .................................................


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود