جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسي رياضي يك حديث(مقام شهید)

نوشته
    2,758
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    10 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    64
    آپلود
    0
    گالری
    255

مقام شهید

مقام شهــــــــــــــــــــید

هر مومن که شهید می شود در بهشت قصری انتظارش را می کشد که در ان قصر70حجره استو هر حجره دارای 70 تخت است و بر هر تختی 70 فرش گسترانده اند و بر هر فرشی 70 حوری نشسته و انتظار ان شهید کشته شده در راه اسلام را می کشد.

ویرایش توسط parvaz : ۱۳۸۸/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۵:۴۹

http://www.askquran.ir/image...zbknnl8215.gif

آسمان ذهن کبوتر آبیست

2.  

نوشته
    827
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    208
    آپلود
    7
    گالری
    71

ضمن تشکر از سرکارماه نوش

به نظر من ، ذکر اين اعداد و ارقام در احاديث ، صرفا به جهت نشون دادن عمق فضيلت اين اعمال حسنه است و براي مشخص کردن ارزش و تواب بيش از حد اين اعمال به کار برده ميشه.
    تا اونجايي که اطلاع دارم در زبان عربي هر زمان که قصد بيان کثرت چيزي باشه از اين گونه مثلها زده ميشه و براي مثال ، تعداد پيامبران الهي هم که 124 هزار عدد ذکر شده فقط براي نشون دادن زيادي اونهاست نه اينکه دقيقا اين تعداد رسول الهي وجود داشته.

اما اينکه به قول حضرتعالي برخي سايتها و گروههاي مغرض با اين گونه محاسبات و ايجاد شبهه ها قصد زير سوال بردن فضيلت اعمال و احاديث رو دارند ، امري آشکاره و بر هيچکس پوشيده نيست که چه هدفي رو دنبال مي کنن...

سپاس

نوشته
    1,045
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    191
    آپلود
    52
    گالری
    45

با تشکر از کاربر گرامی
    در مورد مقام شهید
    «عن النبی صلی‌الله علیه و آله و سلم فی فضل الفزاء فی سبیل‌الله و قال اذا زال الشهید عن فرسه بطغته او ضربه لم یصل الی الارض حتی بعث الله زوجته من الحور العین فتبشره بما اعدالله له من الکرامه فاذا وصل الی الارض تقول مرحبا بالروح الطیبه التی اخرجت من البدن الطیب ابشر فان لک ما لا اذن سمعت و لا خطر علی قلب بشر»
    پیغمبر اکرم (ص) درباره‌ی ثواب مبارزین راه خدا فرمود: وقتی که مجاهد فی‌سبیل‌الله بر اثر تیر دشمن از اسب بر زمین افتد، هنوز پیکر پاکش نقش بر زمین نشده که خداوند متعال فرشته‌ای را به استقبال روحش می‌فرستد و او را به بهشت و نعمت‌ها و کرامت‌هایی که برایش مهیا شده است بشارت می‌دهد. وقتی که پیکر پاکش نقش بر زمین شد فرشته الهی به او می‌گوید آفرین بر تو ای روح پاک که از بدن پاک خارج شدی، برای تو مقام و منزلتی است که هرگز چشمی آن را ندیده و گوشی آن را نشنیده و به قلب کسی خطور نکرده است. (سفینه البحار، جلد1، ماده شهد، خصال شیخ‌صدوق، ص‌156، حدیث 196)
    منبع:فرهنگ ایثار

Online + mp3

انجمن گفتگوی دینی
    www.askdin.com

نوشته
    1,045
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    191
    آپلود
    52
    گالری
    45

هل حديث درمورد شهيد وشهادت

چهل حديث درمورد شهيد وشهادت
    تهيه وتنظيم :محمد خردمندي
    1- بالاترين نيکيها : قال رسول الله صلي الله عليه و آله : فوق کل ذي بر بر حتي يقتل في سبيل الله فاذا قتل في سبيل الله فليس فوقه بر. بالاتر از هر کار خيري، خير و نيکي ديگري است تا آنکه فردي در راه خدا کشته شود، وبالاتر ازکشته شدن در راه خدا خير و نيکي نيست. ( وسائل الشيعه، ج11،ص10، حديث 21 )
    2- برترين مرگها : قال رسول الله صلي الله عليه و آله : اشرف الموت قتل الشهاده ( شهادت برترين مرگهاست. (بحارالانوار، ج67، ص8، حديث4 )
    3- مرگ برتر: قال امير المومنين عليه السلام :ان الموت طالب حثيت لايفوته المقيم و لا يعجزه الهارب ان اکرم الموت القتل. مرگ، با شتاب و تعقيب کننده است((همه را دريابد)) نه ماندگان از دست برهند و نه فراريان او را بازدارند، گرامي ترين مرگ، کشته شدن است. ( نهج البلاغه، خطبه123 )
    4- برترين قتل شهادت است: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : اشرف القتل قتل الشهدآء
    . والاترين قتل، کشته شدن شهيدان است. ( نهج الفصاحه، ص668 )
    5- هزار ضربه شمشير به از مرگ در بستر: قال امير المومنين عليه السلام :و الذي نفس ابن ابي ابيطالب بيده لالف ضربه بالسيف اهون علي من ميته علي الفراش. قسم به کسيکه جان فرزند ابيطالب در دست اوست، هزار ضربه شمشير بر من آسانتر از مرگ در بستر است ( بحار الانوار، ج97، ص40، حديث44 )
    6- شهادت، نه مرگ در بستر: قال امير المومنين عليه السلام : ايها الناس ان الموت لا يفوته المقيم و لايعجزه الهارب ليس عن الموت محيص و من لم يمت يقتل و ان افضل الموت القتل، والذي نفسي بيده لالف ضربه بالسيف اهون علي من ميته علي فراش اي مردم همانا ايستادگان و فراريان را از مرگ گريزي نيست و هر کس به مرگ طبيعي نميرد کشته مي شود و شهادت بهترين مرگ است و سوگند به خدايي که جانم در دست اوست، هزار ضربه شمشير آسانتر است بر من از مرگ در بستر. وسائل الشيعه، ( ج11، ص8، حديث12 )
    7- شهادت کرامت است: قال السجاد عليه السلام :القتل لنا عاده و کرامتنا الشهاده. کشته شدن عادت ما و شهادت کرامت ماست ) بحار الانوار، ج45، حديث118 )
    8- شهادت آرزوي اولياء: قال رسول الله صلي الله عليه و آله :والذي نفسي بيده ((لولا ان رجالا من المومنين لاتطيب انفسهم)) لوددت اني اقتل في سبيل الله، ثم احيا ثم اقتل ثم احيا ثم اقتل، ثم احيا ثم اقتل. قسم به آنکه جانم به دست اوست((اگر نبود اينکه جمعي از مومنين خوش ندارند)) دوست داشتم که در راه خدا نه يکبار و دوبار، که چندين بار زنده گشته و بار ديگر کشته گردم. (صحيح بخاري، ج4، ص21، باب تمني الشهاده(
    9- روزي شهادت: قال امير المومنين عليه السلام : من دعائه عليه السلام لمّا عزم علي لقا القوم بصفّين :اللّهم ربّ السّقف المرفوع … ان اظهرتنا علي عدونا فجنّبنا البغي و سدّدنا للحق و ان اظهرتهم علينا فارزقنا الشَّهاده و اعصمنا الفتنه. خدايا، اي پروردگار آسمان برافراشته … اگر ما را بر دشمنان پيروز گرداندي، از ستم و تجاوز دورمان دار و بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پيروز شدند، شهادت را روزيمان فرما و از فتنه بازمان دار. ( نهج البلاغه، خطبه170 )
    10- فرجام سعادت و شهادت: عن امير المونين عليه السلام :و انا اسال الله بسعه رحمته و عظيم قدرته علي اعطاء کل رغبه … ان يختم لي و لک بالّسعاده و الشّهاده. حضرت علي عليه السلام در پايان عهدنامه خود به مالک اشتر نوشت : من از خدا به گشايش رحمت و بزرگي قدرتش(بر آنکه هر چه بخواهد عطا مي کند) مي خواهم که پايان زندگي من و تو را به نيکبختي و شهادت قرار دهد. ( نهج البلاغه نامه53 (
    11- شهادت در راه خدا: دعا امير المومنين عليه السلام لهاشم بن عتبه فقال :اللّهم ارزقه الشّهاده في سبيلک و المرافقه لنبيّک. حضرت علي عليه السلام در دعاي خود به هاشم بن عتبه فرمودند : خداوندا، شهادت در راهت را و همراهي با پيامبرت را به او روزي کن. ( نهج السّعاده، ج2، ص108 )
    12- همسايگي با شهدا: قال امير المومنين عليه السلام : نسال الله منازل الشهداء و معايشه السّعداء و مرافقه الانبياء. از خداوند جايگاه شهيدان و زندگي با سعادتمندان و همراهي با پيامبران را طلب مي کنم. ( نهج البلاغه، خطبه23)
    13- عشق به شهادت: قال امير المومنين عليه السلام : وفو الله اني لعلي الحق. و اني للشّهاده لمحبّ. حضرت اميرالمومنين عليه السلام فرمود :پس به خدا قسم من بر حقّم و دوستدار شهادت.(نهج البلاغه، ج6، ص99 و 100)
    14- اميد شهادت در جبهه: قال امير المومنين عليه السلام :و الله لولا رجائي الشّهاده عند لقائي العدوّ لوقد حمّ لي لقاءه لقرّبت رکابي، ثمّ شخصت عنکم فلا اطلبکم ما اختلف جنوب و شمال. به خدا قسم اگر آرزوي شهادت را در پيکار با دشمن نمي داشتم،(که اي کاش زودتر فراهم آيد) بر مرکب خود سوار مي شدم و از ميان شما کوچ مي کردم و تا باد شمال و جنوب بوزد (براي هميشه) در جستجوي شما نمي پرداختم.
    (نهج البلاغه، ج7، ص285، خطبه118)
    15- در رديف شهيدان: قال السّجاد عليه السلام : حمدا نسعدبه في السّعداء من اوليائه و نصير به في نظم الشّهداء بسيوف اعدائه. سپاس خداي را، سپاسي که بدان در زمره اولياء نيکبختي قرار گيريم و بواسطه آن در رديف شهيدان با شمشير دشمنانش در آئيم. ( صحيفه سجّاديه، ج41، دعاء1)
    16- شهادت طلبي: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : من طلب الشّهاده صادقا اعطيها و لولم تصبه. پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود : هر کس از روي صدق شهادت را طلب کند، خداوند به او( ثواب)آن را عطا خواهد کرد، هر چند به شهادت نرسد. ( کنز المعال، ج4، ص421، حديث11210)
    17- تبريک به شهيدان: قال امير المومنين عليه السلام : انّ الله کتب القتل علي قوم و الموت علي آخرين و کلّ آتيه منيّته کما کتب الله له فطوبي للمجاهدين في سبيل الله و المقتولين في طاعته. خداوند براي گروهي کشته شدن و براي گروهي ديگر مرگ را مقرّر نموده و هر کدام به اجل معين خود آنسان که او مقدّر کرده است مي رسند، پس خوشا به حال مجاهدان راه خدا و کشتگان راه اطاعت او. ( نهج السعاده، ج2، ص107)
    18- خون شهيد: انّ عليّ ابن الحسين عليه السلام کان يقول : قال رسول الله صلي الله عليه و آله : ما من قطره احبّ الي الله عزّوجلّ من قطره دمٍ في سبيل الله. امام زين العابدين عليه السلام پيوسته از قول رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمود:هيچ قطره اي در نزد خداوند دوست داشتني تر از قطره خوني که در راه خدا ريخته مي شود نيست. ( وسائل الشيعه، ج11، ص8، حديث11)
    19- شهيد درد جراحت را احساس نمي کند: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : الشّهيد لايجد الم القتل الّا کما يجد احدکم مسّ القرصه. شهيد درد کشته شدن را احساس نمي کند، مگر در حدّي که يکي از شما پوست دست خود را بين دو انگشت فشار دهد. ( کنز المعال، ج4، ص398، حديث11103)
    20- آمرزش گناهان شهيد: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : للشّهيد سبع خصال من الله اوّل قطره من دمه مغفور له کلّ ذنب. به شهيد هفت امتياز از طرف خداوند عطا مي شود، اولين آنها بخشيدن تمام گناهان اوست بواسطه اولين قطره خونش. ( وسائل الشيعه، ج11، ص9، حديث20)
    21- شهادت، کفّاره گناهان: قال الباقر عليه السلام :اوّل قطره من دم الشّهيد کفّاره لذنوبه الّا الدَّين فانّ کفّارته قضاءه. اولين قطره خون شهيد کفاره گناهان اوست مگر بدهيها، که کفاره آن اداي آن است. ( وسائل الشيعه، ج13، ص85، حديث5)
    22- موجب آمرزش گناهان: قال الصادق عليه السلام :من قتل في سبيل الله، لم يعرّفه الله شيئاً من سيئاته. کسي که در راه خدا کشته شود، خداوند هيچ يک ازگناهان او را به روي اونميآورد.( وسائل الشيعه، ج11، ص9، حديث19)
    23- شهيد غسل و کفن ندارد: قال النّبي صلي الله عليه و آله : في شهداء احد :زمّلوهم بدمائهم و ثيابهم. پيامبراکرم درباره شهداي اُحُد فرمودند :آنها را با همان خونهايشان ولباس هاي خودشان دفن کنيد). وسائل الشيعه، ج2، ص701، حديث11)
    24- دفن با جامه خونين: عن امير المومنين عليه السلام قال : لمّا کان يوم بدرٍ، فاُصيب من اصيب من المسلمين، امر رسول الله بدفنهم في ثيابهم، و ان ينزع عنهم الفراء، و صليّ عليهم. در روز بدر، پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله نسبت به کساني که از مسلمانان به شهادت رسيده بودند، دستور داد که آنها را با لباسهايشان دفن کنند، و تنها لباسهاي چرمين را از تنشان بيرون آوردند، و سپس بر آنها نماز خواند. ( بحار الانوار، ج82، ص6، حديث 5)
    25- گلگون کفنان:عن اسماعيل بن جابر و زُراره عن ابي جعفر عليه السلام :قال : قلت له کيف رايت الشّهيد يدفن بدمائه؟ قال : نعم في ثيابه بدمائه و لا يحنّط و لا يغسّل و يدفن کما هو.... از اسماعيل بن جابر و زراره نقل شده است که : از امام صادق سوال کردم، نظر شما در اين باره چيست که شهيد با بدن خون آلود دفن شود؟ حضرت فرمود : آري شهيد بدون غسل و حنوط، در لباس خونين خود همانگونه که هست دفن مي شود ( وسائل الشيعه، ج2، ص700، حديث8)
    26- شهيد سوال قبر ندارد: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : من لقي العدوّ فصبر حتّي يقتل او يغلب لم يفتن في قبره. هر کس رو در روي دشمن قرار گرفت((با دشمن درگير شد)) و استقامت کرد تا کشته و يا پيروز شد، در قبر مورد آزمايش قرار نمي گيرد((از او سوال نمي شود)) ( کنز المعال، ج4، ص313، حديث10662)
    27- آثار شهادت: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : يعطي الشّهيد ستّ خصال عند اوّل قطره من دمه : يکفّر عنه کلّ خطيئه ويري مقعده من الجنه و يزوّج من حور العين و يؤمّن من الفزع الاکبر و من عذاب القبر و يحلّي حلّه الايمان.
    1/ با اولين قطره خون او تمام گناهانش بخشيده مي شود.
    2/ جايگاه خود را در بهشت مي بيند.
    3/ از حوريان با او ازدواج مي کنند.
    4/ از وحشت بزرگ روز قيامت در امان مي باشد.
    5/ از عذاب قبر ايمن است.
    6/ به زيور ايمان آراسته مي گردد. ( کنز المعال، ج4، ص410، حديث1152)
    28- معافيت از سوال قبر: سُئل النّبي صلي الله عليه و آله : مابال المومنين يفتنون في قبورهم الّا الشّهيد؟ فقال : کفي ببارقه السّيوف علي راسه فتنهً. از پيامبر اکرم سوال شد : چگونه است که همه مومنين در قبر مورد سوال و امتحان قرار مي گيرند مگر شهيد؟ حضرت فرمود : امتحاني که در زير برق شمشير داده است، براي او کافي است. ( کنز المعال، ج4،ص407، حديث11138 و ص595، حديث11741)
    29- شفاعت شهيد: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : يشفع الشّهيد في سبعين من اهله شهيد هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت مي کند. ( کنز المعال، ج4، ص401، حديث 11119)
    30- مقام شفاعت: عن الصّادق عليه السلام عن آبائه عليه السلام انّ رسول الله قال : ثلاثه يشفعون الي الله يوم القيامه فيشفّعهم : الانبياء ثمّ العلماء ثمّ الشّهداء. امام صادق عليه السلام از پدران خود از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله نقل فرمود : سه گروهند که روز قيامت شفاعت مي کنند و شفاعت آنها مورد پذيرش خداوند قرار مي گيرد، انبياء و علما و شهداء. ( بحار الانوار، ج97، ص14، حديث24 )
    31- اول کسي که وارد بهشت مي شود: عن الرّضاء عليه السلام عن آبائه عليه السلام، قال، قال رسول الله صلي الله عليه و آله : افضل الاعمال عند الله ايمان لا شکّ فيه و غزو لاغلول فيه و حجّ مبرور و اوّل من يدخل الجنّه شهيد. امام رضا عليه السلام از پدران خود عليه السلام از قول پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله نقل کرده که آن حضرت فرمود :برترين اعمال نزد خداوند، ايماني است که در آن ترديدي نباشد و رزم و پيکاري که در آن خيانت در ((غنيمت)) نباشد و حج مقبول . و اولين کسي که وارد بهشت مي شود شهيد است ( بحار الانوار، ج66، ص393، حديث75)
    32- آرزوي شهيد: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : ما من احدٍ يدخل الجنّه يحبّ ان يرجع الي الدّنيا و له ما علي الارض من شييءٍ الّا الشّهيد. فانّه يتمنّي ان يرجع الي الدّنيا فيقتل عشر مرّاتٍ لما يري من الکرامه. پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود :از افرادي که وارد بهشت مي شوند هيچکس آرزوي بازگشت به دنيا را ندارد گر چه تمام آنچه در زمين است از آنِ وي شود، مگر شهيد که او به سبب کرامتي که در شهادت مي بيند آرزو مي کند به دنيا برگردد و دهها مرتبه در راه خدا کشته شود. (صحيح بخاري، ج4، ص26 )
    33- برترين شهدا: قال رسول الله صلي الله عليه و آله :افضل الشّهداء الّذين يقاتولن في الصّف الاوّل فلا يلفتون وجوههم حتّي يقتلوا، اولئک يتلبّطون في الغرف العلي من الجنّه يضحک اليهم ربّک فاذا ضحک ربّک الي عبدٍ في موطن فلا حساب عليه. برترين شهيدان کساني هستند که در صف اول((خط مقدم)) پيکار مي کنند و روي بر نمي گردانند تا کشته شود، اينها هستند که جايگاه آنان غرفه هاي عالي بهشت است، و خداوند بر آنها متبسّم است و اگر خداوند بر بنده اي تبسّم کند((خشنود شود)) هيچ حسابي بر او نيست. ( کنز المعال، ج4، ص401، حديث11120)
    34- شهيد دريا: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : شهيد البحر مثل شهيد البرّ …و انّ الله عزّوجلّ وکّل ملک الموت بقبض الارواح الّا شهيد البحر فانّه يتولّي قبض ارواحهم. شهيد در جنگ دريايي مثل شهيد در جنگ و جهاد در خشکي اجر دارد و خداوند ملک الموت را براي قبض روح همه افراد مامور ساخته است، مگر شهيدان جنگ دريايي که آنقدر مقام و فضيلت دارند که خداوند، خودش ارواح آنها را قبضه مي کند. ( سنن ابن ماجه، ج2، ص928، حديث 2778)
    35- خانواده شهيد: قال علي عليه السلام عن قول رسول الله صلي الله عليه و آله : و يقول الله عزّوجلّ انا خليفته في اهله و من ارضاهم فقد ارضاني و من اسخطهم فقد اسخطني. حضرت امير عليه السلام در ادامه حديثي مفصّل که در باب مقام شهيد از قول رسول خدا بيان داشته اند مي فرمايد :خداوند مي فرمايد من جانشين شهيد در خانواده او هستم، هر کس رضايت آنها را جلب کند رضايت مرا جلب کرده و هر کس آنها را به خشم آورد مرا به خشم آورده است.
    36- ديگرشهيدان: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : من اريد ماله بغير حقّ فقاتل فهو شهيد.ئ
    هر کس مالش مورد سوء قصد قرار گيرد و براي دفاع از آن مبارزه کند و کشته شود شهيد است. (کنز المعال، ج4، ص429، حديث11201)
    37- شهيدان دفاع: قال رسول الله صلي الله عليه و آله : من قاتل دون نفسه حتّي يقتل فهو شهيد و من قتل دون ماله فهو شهيد و من قاتل دون اهله حتّي يقتل فهو شهيد و من قتل في جنب الله فهو شهيد. هر کس براي دفاع از جان و مال اهل و عيال خود پيکار کند و کشته شود شهيد است و کسي که در راه قُرب به خدا کشته شود شهيد است. ( کنز المعال، ج4، ص420، حديث11236)
    38- دفاع از مال: عن عليّ بن الحسين عليه السلام : من اعتدي عليه في صدقه ماله فقاتل فقتل فهو شهيد. هر کس به ظلم اموالش مورد تجاوز قرار گيرد و در برابر آن پيکار کند تا کشته شود شهيد است. (وسائل الشيعه، ج11، ص93، حديث11)
    39- کشته راه خدا: عن ابي عبدالله عليه السلام، قال : قال رسول الله صلي الله عليه و آله : من قتل دون عياله فهو شهيد. ازامام صادق عليه السلام نقل شده است که پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله فرمودند هر کس در راه دفاع از بستگان خود کشته شود شهيد است. ( وسائل الشيعه، ج11، ص91، حديث5)
    40- در رکاب امام: عن الرّضا عليه السلام في کتابه الي المامون : الجهاد واجب مع امام عادل و من قاتل فقتل دون ماله و رحله و نفسه فهو شهيد. امام رضا عليه السلام در نامه خود به مامون نوشت : جهاد همراه امام عادل واجب است و هر کس پيکار کند و در راه دفاع از مال و ره توشه و جان خويش کشته شود شهيد است . ( وسائل الشيعه، ج11، ص35، حديث10، تحف العقول، ص102)
    اداره کل تبليغات اسلامي استان مازندران – دفتر پژوهش
    Online + mp3

انجمن گفتگوی دینی
    www.askdin.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)