صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امر به معروف و نهی ازمنکر سطحی در جامعه

نوشته
    209
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امر به معروف و نهی ازمنکر سطحی در جامعه

سلام
    چندین ماه است که برخوردهای در سطح شهر به اسم مبارزه بامظاهر بد حجابی و برخورد با روابط دختر و پسر شاهد هستیم . متوقف کردن، دادن تذکر ،یا منتقل کردن به اداره منکرات و ...... آیا اینها موثر است ؟آیا آموزش روابط با نامحرم را بصورت عملی در تلویزیون نمی بینم ؟ در دانشگاهها ،مدارس و محل کار و ... نمی بینیم ؟ آیا این روابط از یک ناهنجار در جامعه اسلامی به یک هنجار در جامعه اسلامی ما تبدیل نشده است ؟ آیا در این چند سال اخیر با رواج بیش از حد این روابط بنیان خانواده سست نشده است ؟ آیا جو بی اعتمادی و شک داشتن به یکدیگر در جامعه رواج پیدا نکرده است ؟ به نظر شما برای برخورد صحیح و کار آمد با این معضل چه کار باید کرد ؟ :salavat:

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    1,188
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بله جناب طاها
    ما عادتمونه هر دفعه از یه طرف بوم بیفتیم
    نه به اون بگیر بگیر سالهای قبل از ریاست اقای خاتمی
    نه به دوران بعد از اون
    بابا از قدیم گفتن نه به اون شوری شور نه به این بی نمکی
    حالا نمیشه این همه بیپردگی و بیحجابی و قیافه های مریخی دختران وپسران رو به همین راحتی جمع کرد
    گیریم از تو خیابون جمع شدن تو خونه ها چی اینش که خیلی بدتره
    به قول شما همه ی اینا تقصیر خودمونه
    از ماست که بر ماست
    برای اینه که خودمون حرف و عملمون یکی نبوده
    درسته که ما کشور اسلامی هستیم اما سیاست کشورمون اسلامی نیست
    سیاستمون هم مریخیه
    اگه همه چیزمون واقعا اسلامی بود همه جذبش میشدن و ازش فرار نمیکردن حالا هم با بگیر و ببند دختر وپسر مردم وضع خیلی تغییر نمیکنه
    از انقلاب به اینورو یه نگاه بندازید ببینید هر نسلی چقدر از نسل قبلش بی اعتقادتره
    ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    چیکار کردیم که کار به اینجا رسید اونو باید درست کنیم
    هی الکی قصه خون دل خوردن انقلابیا رو دهه ی فجر به دهه ی فجر پخش میکنیم که چی
    امام خمینی این همه خون دل خوردن که حالا جوونای ما رو انقدر از اسلام بترسونن وفراری بدن که این وضع جامعه مون باشه؟؟

5. تشکرها 3

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

بله!
    موفقم!
    این کار (مبارزه مستقیم) نه تنها کاره فرهنگی نیست بلکه کاملا هم کاری ضد دین است.اصلا می تونم بگم با توجه به شرایط موجود غیر منطقی ترین کاره ممکنه...اما چاره ی کار چیه؟
    اگر نگیریم که روز به روز بدتر می شه!
    اگر بگیریم هم که فساد می شه زیر زمینی و دیگه هیچ رقمه نمی شه جمعش کرد!
    اگر نگیریم هر روز جوونای بیشتری به این قافله می پیوندن چون هم شبیه این طور آدما بودن خیلی راحته و هم خاستگاهه اجتماعی داره!
    اگر بگیریم از دین زده می شن و ممکنه دیگه هیچ وقت نتونیم برشون گردونیم.
    بگیریم؟
    نگیریم؟
    موندم! خیلی سخته تصمیم گیری در این شرایط.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

7. تشکرها 3

نوشته
    197
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

متاسفانه هرکس کلمه امر به معروف و نهی از منکر بشنود اولین چیزی که به خاطرش میرسد" گشت ارشاد" است.
    این گشتها نه تنها کمکی نمی کنند بلکه بسیار برای وجهه اسلام مضرند.
    به نظر من بهتر این است این سازمانها بیشتر روی عملکرد خواص جامعه نظارت دقیق کنند تا عوام.چون خواص مومن خود بهترین امر کننده به خیر هستند.بهترین جامعه اسلامی طبق گفته شهید مطری جامعه های با خواص مومن(عاشق) و عوام داناست.
    متاسفانه کار فرهنگ ما از پایبست ویران است و نیاز به بازسازی اساسی دارد.که با کارهای فرهنگی در حال انجام باید منتظر وضع بددتری برای جامعه باشیم.
    اگر خود امرکننده و نهی کننده ها عامل به دین و گفتار خود در گستره ای وسیع تر باشند مطمئنا مردم و عوام جامعه از آنها پیروی می کنند چون در قران هم آمده است که وای به حال متذکر شوندگانی که خود عامل نیستند.
    باید فرهنگ اسلامی و دانایی عوام را بالا برد و خواص را اصلاح کرد.
    به ما سر بزنید

بی قیمتم جز تو خریدار ندارم
    گیرم نخرندم به کسی کار ندارم
    گیرم نپسندد دو جهانم، تو پسندی
    من در دو جهان غیر تو غمخوار ندارم

يــــــــــا علـــــــــــــــــــــــ ــــــی

9. تشکر

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

گشت ارشاد نه تنها كاري فرهنگي نيست بلكه كاملا هم غير فرهنگي و اشتباه است...همه ما به اين موضوع اذعان داريم...اما مشكل ما و هدف ما در اين تاپيك اينه كه ببينيم واقعا چه كار مي شه كرد...حالا كه گشت ارشاد جواب نمب ده...حالا كه جووناي ما جريح شدن...حالا كه ديد همه منفي شده....چطور مي تونيم در اين شرايط مسير درست رو انتخاب كنيم.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    197
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدمتتون عرض کردم باید چی کار کرد.
    به نظر من باید فرهنگ اسلامی و دانایی عوام را بالا برد و خواص را اصلاح کرد.
    این یک راه.البته خیلی سخته و راههای زیادی داره که بیشتر کار کسایی که به خواص دسنرسی دارن.ما فقط میتونیم تا جایی که از دستمون بر میاد عوام رو داناتر کنیم به دینشون و دنیای اطرافشون
    راه بعدی رو شما بفرمائید
    به ما سر بزنید

بی قیمتم جز تو خریدار ندارم
    گیرم نخرندم به کسی کار ندارم
    گیرم نپسندد دو جهانم، تو پسندی
    من در دو جهان غیر تو غمخوار ندارم

يــــــــــا علـــــــــــــــــــــــ ــــــی

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

می دونید جا انداختن فرهنگ پوشش یعنی چی؟!
    می دونید اصلا راهکارش چیه؟!
    من که نمی تونم اصلا در مورد جا انداختن فرهنگ پوشش هیچ راهکاری ارائه بدم...
    می دونید؟!
    عقب کسیدن روسری ها خیلی راحته...خیلی خیلی راحت..با به تحریک درستمی شه.
    ولی می دونید جلو کشیدن یه سانت روسری یعنی چی؟

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قیمت انسان
    انسان های بلند همت ،هیچ گاه خودشان را ارزان نمی فروشند.آنان که در مقابل یک چشمک وناز وخنده ووعده ،خلع سلاح می شوند وسپر می اندازندو دامن اختیار از دست می دهند ،قیمت خود را نمی دانند واز نرخ "بازار ارزشها"بی خبرند.
    اگر دل به چیزی می بندی ،به چیزی ببند که بیارزد اگر عشق می ورزی،عاشق چیزی شوکه تورا هم قیمتی کند ،نه آنکه تورا ازارزش بیندازد.
    حیف است که دلها بی درودروازه باشند وعشقها بی هویت وبی شناسنامه.
    کاش انسانها،به اندازه کالایی که می خرند،در دل بستن ها ومحبت پیداکردن ها هم حوصله ووسواس به خرج دهند.
    کاش عشقها این قدر حراج وبی قیمت وکوچه بازاری ودست مالی شده نبود.
    راستی...ارزش خود را می دانی؟
    ویرایش توسط ساعی : ۱۳۸۷/۱۰/۲۵ در ساعت ۱۱:۳۱

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام بر دوستان
    در جا انداختن فرهنگ هر کاری، بهترین راه شروع از خود هست.

در مورد بحث رعایت حجاب هم همینطوره!
    یکی از بهترین کارهایی که خواهران متدین و مذهبی میتونند انجام بدن، اینه که خودشون جلوه رعایت حجاب باشند. اگر اینطوری شد اونوقت این شخص خودش میشه نماد امر به معروف و نهی از منکر.

حتی نه تنها خود، بلکه در حد توان سعی کنیم اطرافیانمون رو هم تشویق به این کار کنیم.

بذارید یه مثال بزنم.

یادمه دخترم حدود 7 سالش بود و طبعا رعایت حجاب بر او لازم و واجب نبود.
    اما ایشون به خاطر جو خانواده و اطرافیان و فامیل و مخصوصا همسر گرامیم، ناخوداگاه خودش از همون کودکی به چادر علاقه داشت. بدون اینکه اصلا الزام و اجباری در کار باشه.

یه روز در جمع مهمانی فامیلی، یکی از بستگان از من پرسید: خب آخه شما چرا این دختر معصوم و بی گناه رو اجبار کردید چادر سر کنه. تو این هوای گرم تابستان، واقعا این درسته؟ بچه تو این سن باید آزاد باشه و رها...! هرطور خواست لباس بپوشه، هر طور خواست بچرخه و...

من به ایشون عرض کردم که:
    اولا اینکه ما اصلا چادر رو به دخترم اجبار نکردیم. جو خانواده و محیط و مخصوصا رعایت عملی مادرش، ناخواگاه او رو اینطوری بار آورده.
    ثانیا، شما میفرمایید حجاب برای او لازم و واجب نیست. قبول! ولی همین دختر وقتی به سن تکلیف رسید، اون وقت اگر یکباره با وجوب حجاب در مقابل نامحرم مواجه بشه، آیا براش سخت نیست؟ آیا اگر از همین الان تمرین این واجب رو بکنه، هنگام تکلیف رسیدن براش راحت تر و قابل قبول تر نیست؟

متاسفانه یکی از اشکالات مردم و حتی برخی از مذهبی ها و متدین ها اینه که میگن: بابا حالا که تکلیف نرسیده، برا چی بهش سخت بگیریم؟ برا چی نماز بخونه؟ حجاب بگیره؟ و...!!
    دیگه این عزیزان توجه ندارند که یکی از بزرگترین فایده هاش اینه که باعث تمرین و عادت کودک میشه.
    دختر خانم یا آقا پسری که بخواد در هنگام تکلیف رسیدن تازه رعایت واجبات دینش رو شروع کنه، مسلم هست که از دین بدش میاد. از دین گریزان میشه...!!

یه نکته دیگه ای هم به این فامیلمون گفتم.

به ایشون عرض کردم: یکی از دلایل دیگه کار ما هم امر به معروف و نهی از منکر هست.
    ایشون گفت: یعنی چی؟
    گفتم: نگاه کنید، مگر امر به معروف و نهی از منکر بر ما واجب نیست؟ مگر فرضا وقتی با خانمی که حجاب اسلامی رو رعایت نمیکنه مواجه شدیم، بر ما واجب نیست در صوروت امکان او را امر به معروف کنیم؟
    ایشون گفت: چرا. واجبه. البته به شرطی که شرایطش مهیا باشه و مفسده نداشته باشه و...

گفتم: احسنت!! یکی از دلایل کار ما هم همین هست. چون خیلی وقتا در کوچه و خیابان در بین مردم خانم هایی رو میبینیم که حجاب مناسبی ندارند. آیا من عملا من میتونم تک تک برم با اونها بحث کنم که خانم محترم اینطوری و اونطوری؟ خب مسلم هست که نمیشه و ممکن نیست.
    اما وقتی این دختر خانم محجبه و چادری همراهمون هست، خودش بهترین امر به معروف و نهی از منکر هست.

خدا شاهده بارها و بارها در برخی محافل و مجالس و معابر دیدم که خانم هایی حجاب مناسبی نداشتند ولی حجاب این دختر رو تحسین میکردند. و با دیدن اون خودشون هم بیشتر رعایت میکردند.

این یعنی یکی از راه های امر به معروف و نهی از منکر عملی که گاهی از ده ها ساعت صحبت و پند و موعظه کاربردی تر و مفید تر هست.

خلاصه اینکه:

همیشه سعی کنیم در کارها اول از خود شروع کنیم بعد به دیگران تذکر بدیم.
    مردم هم همینطورند.
    یعنی وقتی ببینند خود گوینده رعایت میکنه، بیشتر حرفش رو قبول دارند.
    حتی گاهی اصلا نیاز به سخن گفتن هم نیست...
    اما برعکس!
    اگر ببینند گوینده خودش به حرفش معتقد نیست، معمولا این حرف اثر چندانی در مخاطب نداره!

نکته دیگر:

هیچ وقت سلایق شخصیمون رو در دین دخالت ندیم.
    نه الکی زیاد سخت بگیریم و نه از اونطرف، سهل انگار باشیم.

دین خدا شفاف هست و احکامش روشن.
    هرجا هم چیزی برامون مبهم بود میتونیم از اهلش بپرسیم.

سختگیری بیجا هم میتونه باعث دین گریزی بشه و در امر به معروف و نهی از منکر نتیجه عکس بده.

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

15. تشکر

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:montazer:. نمایش پست
    می دونید جا انداختن فرهنگ پوشش یعنی چی؟!
    می دونید اصلا راهکارش چیه؟!
    من که نمی تونم اصلا در مورد جا انداختن فرهنگ پوشش هیچ راهکاری ارائه بدم...
    می دونید؟!
    عقب کسیدن روسری ها خیلی راحته...خیلی خیلی راحت..با به تحریک درستمی شه.
    ولی می دونید جلو کشیدن یه سانت روسری یعنی چی؟
    تا وقتی با این تفکر برین جلو که یک روسری باید عقب کشیده بشه یا باید جلو کشیده بشه وضع همینه! هیچ وقت اجبار به دین و پرتاب زورگی ادما به بهشت و بالعکس نهی اونها از دین و .. جواب نداده و نمیده! نمونه ی بارزشم تو دین اجباری کشور خودمون و بیدینی اجباری بعضی کشورهای دیگه دیدیم که هر دو باعث ازار مردم شده!
    اینها چیزهای شخصیه و به کسی هیچ ربطی نداره! این جز اختیارات ادمهاست که میتونن حجاب داشته باشن یا نه! میتونن مسلمون باشن یا نه! میخوان دین داشته باشن یا نه و...!
    شما هیچ حقی ندارین که بخواین یک سانت روسری سر یکی و جلو بکشین یا عقب بکشین!نهی به معروف و نهی از منکر اموزشه! شما میتونیدادمارو راهنمایی کنید ولی حق ندارین کسی رو مجبور کنید! اگه خیلی مردین بیاین جواب همین چراهارو بدین! هر وقت تونستین جواب اینهارو بدین خود به خود خیلیها مثل من مشکلشون حل میشه!و بدون نیاز به هیچ حرفی خودشون رعایت میکنن.
    و بازم میگم اجبار در اعتقادات و رفتار همیشه نتیجه ی معکوس میده!
    پس اگه میخواین این وضع عوض شه اول طرز فکرتون رو عوض کنید!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری