جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آنفولانزا بیماری شایع فصل تهدیدی برای سلامتی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  44
  مورد تشکر
  147 پست
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مطلب آنفولانزا بیماری شایع فصل تهدیدی برای سلامتی
  آنفولانزا بیماری شایع فصل تهدیدی برای سلامتی


  آنفولانزا چیست؟
  آنفولانزا، بیماری تنفسی حاد است که عامل آن ویروس آنفولانزا است. این ویروس انواع مختلفی دارد که دایماً تغییر شکل می دهد و به همین دلیل است که ساخت واکسن برای آن آسان نیست. تغییرات ویروسی آنفولانزا به ویژه هنگامی خطرناک تر می شوند که دو ویروس مختلف با یکدیگر ترکیب شوند و یک ویروس جدید را به وجود آورند که با ویروس های قبلی متفاوت است. ویروس آنفولانزا از طریق ترشحات تنفسی هنگام عطسه یا سرفه و حتی از طریق دست آلوده منتقل می شود. آنفولانزا و عوارض آن سالیانه باعث مرگ و میر هزاران نفر در سراسر جهان می شود. هر چند سال یکبار نوع جدیدی از آنفولانزا پیدا می شود و چنان به سرعت انتشار جهانی می یابد که زندگی میلیونها نفر را به خاطر می اندازد، وحشتناکترین همه گیری جهانی آنفولانزا در قرن بیستم مربوط به سال 1918 میلادی بود که حدود 40 میلیون نفر یعنی بیش از آمار کل کشته شدگان جنگ جهانی اول را به کشتن داد. این بیماری تقریباً هر زمستان با وسعت و شدت های مختلفی شایع می شود.
  علایم این بیماری چگونه است؟
  خیلی ا زمردم در تشخیص آنفولانزا و سرما خوردگی دچار اشتباه می شوند. با اینکه این دو بیماری دارای تشباهاتی با هم هستند اما تفاوت هایی بارز با هم دارند. علایم شایع این بیماری عبارتند از: دوره های تب و لرز ـ سردرد و درد عضلانی ـ ضعف و بیحالی و سپس علایم سرما خوردگی مثل سرفه و گلو درد، پس از بروز علایم فوق اتفاق می افتد د رحالی که در سرما خوردگی معمولی تنها احساس ناخوشی و خشونت صدا و کمی گلو درد داریم و گاهی هم آبریزش یا گرفتکی بینی دیده می شود.
  آنفولانزا برعکس سرما خوردگی ناگهانی شروع شده و حدود 6ـ 5 روز طول کشیده و سپس بهبود می یابد. گاهی به دنبال ابتلا به آنفولانزا عارضه ای بنام ذات الریه یا همان عفونت ریه ها پیش می آید که این بیماری در اثر همان ویروس یا به دنبال ضعف سیستم ایمنی بدن توسط عوامل میکروبی دیگر ایجاد می گردد. افرادی که دچار بیماری های مزمن قبلی ـ عروقی و ریوی باشند بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرند.
  سرما خوردگی، آلرژی، آنفولانزا ؟
  دانستن تفاوت اساسی این سه بیماری برای مقابله با این بیماری ها بسیار مفید است. بر خلاف باور بسیاری از مردم، هوای سرد تاثیری بر سرما خوردگی ندارد، حقیقت امر این است که در طول فصل های سرد اغلب مردم اوقات خود را در محیط های سرپوشیده و بسته می گذرانند. در نتیجه شانس و فرصت پخش شدن ویروس به طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر افزایش می یابد.
  ویروس ها از دو طریق انتقال می یابند. اول از طریق ذرات تنفسی حاصل از ترشحات عطسه و سرفه پخش شده در هوا و دوم از طریق لمس اشیاء آلوده به ویروس مانند دستگیره ی در، دست دادن و لمس متقابل صورت.
  ترشحات بینی و گلو یکی از سدهای دفاعی بدن در مقابل ورود ویروس ها است که در هوای سرد به دلیل کاهش رطوبت این سد طبیعی دچار اختلال می گردد. بیماری سرما خوردگی به آسانی قابل درمان است و در بدترین حالت امکان دارد به عفونت ثانویه باکتریایی منجر شود که آنهم به وسیله مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است. ولی آنفولانزا بیماری خطرناکی است که هر ساله جان تعدادی از مردم را می گیرد. سرماخوردگی معمولاً با گلو درد همراه با عطسه، آبریزش یا گرفتگی بینی شروع می شود. تب یکی از علایم معمول برای سرماخوردگی معمولی نیست. سردرد یا دردهای عضلانی هم رابطه مستقیمی با سرما خوردگی ندارند. نشانه های آنفولانزا از قبیل سردرد، سرفه های خشک، تب و لرز و درد عمومی از مهمترین نشانه های آنفولانزا است. آلرژی هم دارای نشانه هایی متفاوت از این دو بیماری می باشد. گرچه سرماخوردگی و آلرژی دارای علایم مشابهی از قبیل: گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی، آبریزش چشم و گاهی سردرد می باشند اما علایم سرماخوردگی یکی یکی ظاهر می شوند اما در آلرژی تمام علایم با هم و در یک زمان ظاهر می گردند. عطسه های پیاپی نشانه آلرژی و تک عطسه نشانه سرماخوردگی است. در سرماخوردگی ترشحات بینی عموماً زرد رنگ می شوند در حالیکه د رآلرژی این ترشحات رقیق و بی رنگ می باشد. به طور کلی زنان بیش از مردان دچار سرماخوردگی می شوند و این به دلیل ضعف سیستم ایمنی در بدن آنها نیست بلکه به دلیل ارتباط بیشتر زنان با کودکانی که دچار سرماخوردگی شده اند می باشد.
  معولاً از روز دوم تا چهارم سرماخوردگی شمارش ویروس ها در ترشحات بینی به حد زیادی می رسد. از این زمان است که شخص بیشتری قابلیت انتقال بیماری را به افراد دیگر دارد.
  راه های پیشگیری چیست؟
  مهمترین راه پیشگیری از آنفولانزا، استفاده از واکسن آنفولانزا است. واکسیناسیون در همه افراد بزرگتر از 6 ماه که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا و عوارض آن هستند اهمیت دارد. واکسن باید در اوایل پائیز یعنی قبل از شیوع آنفولانزا تجویز شده و هر سال تکرار شود چرا که یکبار استفاده از آن مصونیت دائم نمی دهد.
  راه درمان آنفولانزا کدام است؟
  هیچ درمان خاصی به جز چند داروی ضد ویروس خاص برای آنفولانزا و حتی سرماخوردگی وجود ندارد. و تنها گذشت دوره بیماری و کارایی سیستم دفاعی بدن بهترین راه حل و درمان است، اگر چه تعدادی از افراد با دیدن علایم سرماخودگی یا آنفولانزا شروع به خوردن آنتی بیوتیک می کنند. این آنتی بیوتیک ها معمولاً از نسخه های قبلی و یا از طریق دوستان و آشنایان است و یا خرید با قیمت های پائین از بازار آزاد است که این گروه را معمولاً افراد بی بضاعت و افراد بدون پوشش بیمه ایی تشکیل می دهند. مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک بدون مشورت با پزشک باعث به وجود آمدن انواع جدیدی از باکتری ها می شودکه نسبت به آنتی بیوتیک مقاومت دارند و این امر برای پزشکان مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.
  بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف زیاد ویتامین C باعث جلوگیری از سرما خوردگی شده یا نشانه های آن را کاهش می دهد اما هنوز دلیل قانع کننده علمی برای این موضع پیدا نشده است. از آنجایی که درمان خاصی برای این بیماری ها وجود ندارد بهترین راه جلوگیری است شستن دست ها و لمس نکردن صورت راه هایی ساده اما موثر برای جلوگیری می باشد. یکی از عادات اشتباهی که مردم دارند این است که در هنگام سرما خوردگی یا آنفولانزا دستمالی را که برای عطسه یا سرفه استفاده کرده اند د رجیب یا دست خود نگه می دارند که باعث انتقال مجدد بیماری به بدن و تشدید آن می شود. یک اشتباه معمول دیگر آن است که با فشار، بینی خود را در یک دستمال تمیز می کنند. فشار هوا باعث می شود که مقداری از ترشحات ویروسی یا میکروبی بینی به سینوس های زیر چشم انتقال یافته و باعث عفونت سینوسی (سینوزیت ) شود. بهترین راه درمان استراحت و نوشیدن مایعات فراوان می باشد. مصرف سیگار موجب شدید شدن علایم بیماری آنفولانزا می شود و باید از آن احتراز گردد. بیماران دچار تب بالا و درد عضلانی باید در بستر استراحت کنند. این کار نه تنها سبب بهبود علایم آنها می شود بلکه از انتشار بیماری هم جلوگیری می نماید.
  افراد حائز شرایط برای دریافت واکسن چه کسانی هستند؟
  1ـ افرادی که احتمال درگیری بیشتری با عوراض ناشی از آنفولانزا را دارند که شامل:
  ـ افراد بالای 65 سال
  ـ افرادی که در خانه های سالمندان، مراکز خدمات بهزیستی یا مراکز نگهداری بیمارن خاص به طور بلند مدت زندگی می کنند.
  ـ بزرگسالان و کودکان بالای شش ماه که مبتلا به بیماری های مزمن قلب و ریه و آسم هستند.
  بزرگسالان و کودکان بالای شش ماه که به طور منظم نیازمند اقدامات پزشکی هستند یا در طول سال گذشته به علت بیماری هایی مثل دیابت، کلیوی یا ضعف سیستم ایمنی (شیمی درمانی ـ ایدز ـ سرطان ) در بیمارستان بستری بوده اند.
  ـ کودکان 6 تا 18 ماهه که به طور مداوم تحت درمان با آسپرین هستند.
  ـ خانم هایی که در فصول شایع سرماخوردگی، حامله می شوند.
  ـ تمام شیرخواران 6 تا 23 ماهه.
  2ـ افراد بین 50 تا 64 سال در زیر گروه اول برای واکسیناسیون قرار دارند.
  3ـ افرادی که ممکن است بیماری را به افراد پر خطر منتقل کنند، مانند کارمندان سازمان های بهداشت و سلامت، پرستاران کودک و افرادی که در تماس نزدیک با سالمندان بالای 65 سال قرار دارند.
  واکسن آنفولانزا بصورت مایع بوده و داخل عضله تزریق می شود. بهترین زمان واکسیناسیون ماه های آبان و آذر هر سال است. واکسن باید هر ساله تزریق شود و تزریق یک تا چند بار برای تمام عمر کفایت نمی کند.


  سوتیتر
  بر خلاف باور بسیاری از مردم، هوای سرد تاثیری بر سرما خوردگی ندارد، حقیقت امر این است که در طول فصل های سرد اغلب مردم اوقات خود را در محیط های سرپوشیده و بسته می گذرانند. در نتیجه شانس و فرصت پخش شدن ویروس به طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر افزایش می یابد

  به طور کلی زنان بیش از مردان دچار سرماخوردگی می شوند و این به دلیل ضعف سیستم ایمنی در بدن آنها نیست بلکه به دلیل ارتباط بیشتر زنان با کودکانی که دچار سرماخوردگی شده اند می باشد

  مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک بدون مشورت با پزشک باعث به وجود آمدن انواع جدیدی از باکتری ها می شودکه نسبت به آنتی بیوتیک مقاومت دارند و این امر برای پزشکان مشکلات بسیاری را به وجود آورده است
  ویرایش توسط DR.MOHSEN1363 : ۱۳۸۸/۰۸/۲۲ در ساعت ۱۹:۰۴

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود