صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩

بسم الله الرحمن الرحيم
    شايد براي شما بارها اين پرسش مطرح باشد كه دسته بندي مطالب اين سايت قرآني چگونه است بنابراين من موضوع خودم رو كجا ايجاد كنم موضوع من مربوط به كدام انجمن مي شه؟
    در اين تاپيك قصد داريم به صورت آموزشي مطالبي رو در اختيار كاربران عزيز قرار دهيم كه به شما ياد مي ده اولا به لحاظ ساختاري انجمن ها چگونه ايجاد شدند و شما موضوع مورد نظر خود را كجابايد ايجاد كنيد.

يامحمد(ص)توبگو با غم و ماتم چه کنيم
    روزخوش بي تو نديديم به عالم چه کنيم
    براي آزادي شيعيان بحرين
    وديگر مسلمانان در بند ظلم دعا کنیم

۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ .. .۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩. . . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩. . .

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

طراحي اوليه ساختارمحتوايي كانون گفتمان قرآن

طراحي اوليه ساختارمحتوايي كانون گفتمان قرآن براساس ساختاردرختي است كه توسط گروه مأخذشناسي مركز فرهنگ و معارف قرآن يعني بزرگترين مركز قرآني كشور انجام شده منتهي تعدادي از كارشناسان دورهم جمع شدند و به تناسب فضاي مجازي و تنوعي كه لازم بود در كانون گفتمان قرآن، از آن ساختار درختي را اقتباس كردند
    براي اين كه بهتر با اين موضوع آشنا شويم در پست بعدي نخست نفشه اوليه سايت رو تقديم مي كنم.
    براي آزادي شيعيان بحرين

۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ .. .۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩. . . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩ . . ۩۞۩۩۞۩ موضوع من به كدام انجمن مربوط مي شه؟۩۞۩۩۞۩. . .

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

تقسيم بندي علوم قرآن

كانون گفتمان قرآن به طور كلي به لحاظ محتوايي متشكل از مباحث علوم قرآن و معارف قرآن است
    اين دسته بندي به
    علوم قرآن
    و
    معارف قرآن
    دسته بندي استاندارد براساس محتواي قرآن كريم است كه در مركز فرهنگ و معارف قرآن كليه مباحث خود را براساس آن پايه ريزي مي كنند.
    بخش اول علوم قرآن
    براي اين بخش يك انجمن را اختصاص داديم كه نخست تقسيم بندي اصلي علوم قرآن را تقديم مي كنم بعد به تقسيم بندي انجمن علوم قرآن در كانون اشاره و توضيح خواهم داد كه چگونه و در كدام قسمت مطالب مربوطه را ايجاد كنيم.
    مباحث علوم قرآن شامل مباحث ذيل مي شود
    1. تاريخ قرآن
    2. علوم و فنون
    3. اعجاز قرآن
    4. تحريف ناپذيري
    5. اسلوب بيان
    6. ترجمه و تفسير
    7. ساير مباحث

تاريخ قرآن شامل
    وحي
    نزول
    جمع و تدوين قرآن
    علوم و فنون شامل
    قرائت
    حفظ

اعجاز شامل
    معناي اعجاز
    اثبات اعجاز
    ابعاد اعجاز
    ملحقات اعجاز
    تحدي
    ساير مباحث اعجاز
    وحي شامل
    حقيقت وحي
    امكان وحي
    لزوم وحي
    اقسام وحي
    كيفيت نزول وحي
    حالات پيامبرهنگام دريافت وحي
    حادث يا قديم بودن قرآن
    اثبات وحياني بودن قرآن
    وحي برغيرپيامبران

نزول شامل
    نزول قرآن
    نزول سايركتب آسماني
    جمع و تدوين قرآن شامل
    كتابت وحي
    كاتبان وحي
    جمع قرآن
    ترتيب قرآن
    نامگذاري
    تقسيم
    مصاحف
    قرائت قرآن شامل
    اهداف قرائت
    فضائل قرائت
    قاريان
    آموزش قرآن
    اختلاف قرائت
    اشكال قرائت
    تحريف ناپذيري شامل
    انواع تحريف
    دلائل عدم تحريف قرآن
    رابطه تحريف با كتابت قرآن
    رابطه تحريف با قرائت هاي مختلف
    اسلوب بيان شامل
    بيان واضح
    محاوره اي بودن
    تنوع آهنگ و خطاب
    قرآن و فرهنگ زمانه
    تصريف
    ارجاع زنجيره اي
    محكم و متشابه
    مقدم و مأخر
    براي سهولت دسترسي به كل تقسيمات درختي آن ها را در يك فايل وردي تقديم مي كنم
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar OLUM.rar (12.9 کیلو بایت, 106 نمايش)

ویرایش توسط مدیر سابق : ۱۳۸۸/۰۸/۲۵ در ساعت ۱۲:۰۶
    براي آزادي شيعيان بحرين

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

تقسيم فعلي انجمن علوم قرآن

ساختاري كه مشاهده كردين طي يك فرايندي متناسب با فضاي كانون گفتمان قرآن توسط تعدادي از كارشناسان تغييراتي درآن صورت گرفت و به شكل ذيل درآمد
    علوم قرآن

• كليات:

i.اصطلاحات و مفاهيم
    ii.اسماء و صفات
    iii.آمار و ارقام

• تاريخ قرآن:

i. وحي
    ii.نزول
    iii.جمع و ترتيب سور و آيات

• مهارت ها و هنرهاي قرآني:‌

i.قرائت و تجويد
    ii.حفظ
    iii.رسم الخط
    iv.نغمات
    v.ساير هنرهاي قرآني

• اعجاز و تحريف ناپذيري:

i.تحدي
    ii.جامعيت
    iii.اعجاز علمي
    iv.اعجاز هنري
    v.تحريف و تناقض
    vi.جاودانگي قرآن(قرآن و فرهنگ زمانه و ...)

• ترجمه و تفسير:

i.ترجمه(زبان قرآن)
    ii.تاويل
    iii.شآن نزول
    iv.علم تفسير
    v.هرمنوتيك

• ساير مباحث:

i.قرآن و ديگران
    ii.ناسخ و منسوخ
    iii.محكم و متشابه
    براي آزادي شيعيان بحرين

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

توضيح هريك از عناوين تقسيم

كليات
    منظوراز كليات مباحث كلي و مقدماتي است كه در علوم قرآن و كتاب هاي علوم قرآن مطرح مي شود و در هيچ يك از عناوين خاص علوم قرآن هم نمي گنجد
    اصطلاحات و مفاهيم
    مقصود از اصطلاحات و مفاهيم همان واژگان قرآني است مثل آيه، سوره ، و خود لفظ قرآن و مباحثي از اين قبيل است.
    منظور از اسما و صفات
    برخي وقتي اين واژه را مي بينند فوري تصور مي كنند حتما منظور اسما و صفات خدا است درحالي كه اين بحث اصلا ربطي به علوم قرآن ندارد بحث اسما و صفات الهي در مباحث معارف قرآني بخش اعتقادي و مبدأ شناسي و خداشناسي مطرح مي شود
    پس توجه داشته باشيد وقتي تاپيك مي خواهيد بزنيد چند اتفاق بايد بيفتد
    1. موضوع شما چيست؟
    2. در طبقه بندي چه بخشي قرار مي گيرد؟
    3. در كدام دسته از دسته بندي هاي قرآني جاي دارد؟
    4. سراغ تقسيم بندي كانون برويم
    5. در كداميك از دو بخش كانون جادارد؟ علوم قرآن يا معارف
    6. اگر علوم قرآن است كدام انجمن (البته براي علوم قرآن يك انجمن بيشتر نداريم)
    7. جزو كداميك از مباحث علوم قرآني است ؟
    8. زيرشاخه كدام بحث بايد قرار گيرد؟
    9. جستجو در زيرشاخه شايد قبلا اين موضوع ايجاد شده باشد.
    10. اگر موجود بود تنها يك پست در ادامه تاپيك و موضوع بزنيم و درصورتي كه تاپيكي نبود ايجاد تاپيك جديد.
    براي آزادي شيعيان بحرين

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

توضيح بخش كليات علوم قرآن

اما اسما و صفات مقصود چيست؟
    اين تاپيك را ببينيد
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=751
    اينجا به بحث اسما و صفات قرآن كريم اشاره شده است
    مباحث زيادي درباره اسامي قرآني وجود دارد كه مي شود در اين بخش به آن ها پرداخت
    مثلا اين كه به قرآن مي گويند : فرقان ، ذكر، كتاب و... اين ها اسامي قرآن است كه هربحثي در مورد آن ها داريم در اين بخش مطرح مي شود.
    صفات قرآن مثل هدايت گري، شفا بودن، رحمت، موعظه و....
    به نظرمن اين تاپيك مي تونه راهنماي خوبي براي شناسايي صفات و اسماي قرآن باشد و احيانا بحثي كه ممكنه كاربران عزيز درمورد آن ها دارند.
    اما آمار و ارقام
    بحث هايي درباره قرآن وجود دارد
    قديم ها نرم افزاري بود به نام zirosoft كه من لينكش رو براي شما مي گذارم اگر چه تحت DOS هست ولي شايد بتوانيد از آن استفاده كنيد
    در اين نرم افزار شما مي توانيد آمار و ارقام قرآني را اين كه تعداد حروف تعداد آيات تعداد كلمات و.... بيان شده است
    اين تاپيك را ببينيد
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=976
    دانستني هاي قرآن
    در اين تاپيك تقريبا دست شما مي آيد كه مقصود از آمار و ارقام قرآني چيست
    بنابراين اگر كسي خواست آمار و ارقام اقتصادي و مسائلي از اين قبيل را در سايت قرار دهد هرگز نبايد در اين انجمن تاپيك بزند
    چرا كه اولا ممكن است اين آمار و ارقام قرآني نباشد يعني اصلا جاي آن در كانون گفتمان قرآني نيست
    لذا گاهي كاربران اقدام به زدن چنين تاپيك هايي در سايت مي زنند و تاپيك آن ها حذف مي شود اعتراضشان بلند مي شود كه چرا مطالب من را حذف كرديد درحالي كه اصلا اين بحث ربطي به كانون گفتمان قرآن ندارد.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    براي آزادي شيعيان بحرين

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

توضيح عناوين تاريخ قرآن

بخش دوم انجمن علوم قرآن تاريخ قرآن است
    برخي از كاربران تصور مي كنند منظور از تاريخ قرآن مباحث تاريخي قرآني است درحالي كه اين مباحث معارف قرآني اهستند و ربطي به علوم قرآن ندارند
    وقتي سخن از تاريخ قران در علوم قرآن مطرح شد بايد رفت سراغ آنچه به پيدايش قرآن انجاميد
    بنابراين بحث شامل
    وحي
    نزول
    جمع و تدوين قرآن
    مي شود
    يعني كليه مباحثي كه در زمينه نزول قرآن ، گرداوري قرآن ، كاتبان وحي ، كتابت قرآن ، انواع جمع قرآن و ترتيب سوره ها و تقسيمات قرآن به جزء و حزب كه در طول تاريخ صورت گرفته را دربرمي گيرد
    اكنون براي اين كه متوجه توضيحات شده باشيم
    لازم است چند پرسش را مطرح كنم ببينم نظر شما درمورد آن ها چيست تا به ادامه توضيح عناوين بپردازم
    موضوع " مسيلمه پيامبر دروغين كه ادعا كرد وحي بر اونازل شده "
    در كدام بخش جاي مي گيرد؟
    پرسش اسامي سوره اي قرآن برچه اساسي انتخاب شدند؟ در كدام تاپيك و كدام بخش بايد باشد؟
    پرسش تقسيم قرآن به جزء و حزب و پاره بر چه مبنايي بود؟در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟
    پرسش آيا واقعا قرآن از سوي خدا برپيامبرنازل شده است؟ در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟

براي آزادي شيعيان بحرين

نوشته
    5,046
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    416 پست
    حضور
    132 روز 12 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    24
    آپلود
    41
    گالری
    2534

نقل قول نوشته اصلی توسط مدير سايت نمایش پست
    1. موضوع " مسيلمه پيامبر دروغين كه ادعا كرد وحي بر اونازل شده "
    در كدام بخش جاي مي گيرد؟
    2. پرسش اسامي سوره اي قرآن برچه اساسي انتخاب شدند؟ در كدام تاپيك و كدام بخش بايد باشد؟
    3. پرسش تقسيم قرآن به جزء و حزب و پاره بر چه مبنايي بود؟در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟
    4. پرسش آيا واقعا قرآن از سوي خدا برپيامبرنازل شده است؟ در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟

سلام
    خسته نباشید
    دو سوال داشتم :
    1. میشه تفاوت معارف قرآن رو با علوم قرآن بفرمایید؟
    2. شاید زود پرسیدم اما این بخش یعنی چی؟

iii.محكم و متشابه

نمیدونم درست ساختار بندی رو متوجه شدم یا نه چون چند باری برای ایجاد تاپیک دچار مشکل شدم و نمیدونم که دقیقا جای درستش کجاست اما..

1. موضوع اول رو بین دو گزینه "وحی" و "قرآن و دیگران " نمیدونم دقیقا کدوم رو باید انتخاب کرد.

2. اسما و صفات

3. جمع و ترتیب آیات

4. شاید بخش نزول....

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط iranproud نمایش پست
    سلام
    خسته نباشید
    دو سوال داشتم :
    1. میشه تفاوت معارف قرآن رو با علوم قرآن بفرمایید؟

بله سئوال بسيار زيبايي است اين تقسيم بندي مربوط مي شه به علومي كه درباره خود قرآن است و مباحثي كه در قرآن مطرح مي شود مباحثي كه به محتواي قرآن مي پردازد نامش معارف قرآن است ولي علوم قرآن درواقع علوم پيراموني خود قرآن هستندمثلا اين كه قرآن چگونه جمع شده؟ تحدي ، اعجاز قرآن، تقسيمات آيات به محكم و متشابه و امثال ذلك
    ولي وقتي مي گويند مباحث اخلاقي قرآن ، مباحث تاريخي قرآن ، مطالبي كه درباره زن در قرآن آمده است يا آيات الاحكام به هرحال هرچه كه مربوط مي شود به معارفي كه قرآن ارائه كرده نامش معارف قرآن است.

iii.محكم و متشابه
    محكم و متشابه ازتقسيمات آيات هست لذا از مباحث علوم قرآن است برخي از آيات از محكمات بوده ولي برخي آيات از متشابهاتند كه در جاي خود درمورد اين كه منظور از محكم و متشابه چيست بحث مي شود.

نمیدونم درست ساختار بندی رو متوجه شدم یا نه چون چند باری برای ایجاد تاپیک دچار مشکل شدم و نمیدونم که دقیقا جای درستش کجاست اما..
    هدف ما ازاين تاپيك همين امر است كه چكار كنيم تاپيك را اشتباهي نزنيم در موضوعي كه تاپيك مي خواهيم ايجاد كنيم بايد به اين طبقه بندي و تقسيم بندي و دسته بندي دقت كنيم.

1. موضوع اول رو بین دو گزینه "وحی" و "قرآن و دیگران " نمیدونم دقیقا کدوم رو باید انتخاب کرد.
    خب موضوع وحي با توضيحاتي كه دادم روشن است از كتيگوري هاي علوم قرآن به حساب مي آيد لذا بايد در علوم قرآن قرار گيرد اما كدام قسمت مي بينيم اين موضوع در زيرمجموعه تاريخ قرآن است لذا در تاريخ قرآن دنبال آن مي گرديم.

2. اسما و صفات
    موضوع اسما و صفات همانطور كه اشاره كردم دوتاست يك وقت شما درباره اسما و صفات الهي بحث داري طبعا اين يك موضوع معارفي بوده و مربوط به محتواي قرآن است وآياتي كه درباره اسما و صفات الهي بحث كرده اند اما گاهي شما درباره اسما و صفات خود قرآن بحث داري مثل آن تاپيكي كه لينك دادم كه قرآن اسامي دارد و صفاتي طبعا اين يك موضوع علوم قرآني است اما در كدام دسته از مباحث علوم قرآني قرار مي گيردبه دسته بندي كه ما داشتيم يه نگاه مي اندازيد مي بينيم در كليات كه همان مباحث مقدماتي است هستند لذا در كليات دنبال اين موضوع گشته و همانجا تاپيك مورد نظررا ايجاد مي كنيم.

3. جمع و ترتیب آیات
    موضوع جمع و ترتيب هم كه درباره چگونگي جمع و شكل گيري قرآن به اين صورت فعلي مي پردازد طبعا چون ربطي به معارف و محتواي خود قرآن ندارد مي شوديك بحث علوم قرآني بعد دوباهر بررسي مي كنيم در تقسيم بندي ها مي بينيم در بحث تاريخ قرآن اين موضوع يكي از زيرمجموعه هاي تاريخ قرآن است چرا كه نزول و وحي و جمع و نگارش و هرچه مربوط به گردآمدن قرآن به اين شكل هست به تاريخ قرآن مربوط مي شود لذا بحث تاريخ قرآني است.

4. شاید بخش نزول....
    بخش نزول يكي از بحث هاي مشابه و سخت هست چرا كه از طرفي در خود محتوا و معارف قرآن بحث از نزول قرآن مطرح شده اين كه قرآن در شب قدر نازل شده يا در مبعث رسول گرامي بحث معارفي مي تواند باشد از سوي ديگر در مباحث تفسير موضوعي هم مي گنجد از سوي ديگر در مباحث علوم قرآني كه همان علوم پيراموني قرآن باشد هم مي گنجد اينجا از مواردي است كه ممكن است كاربربه اشتباه بيفتد لذا نقش مديرعلمي بيشتر روشنگرخواهد بود مديرعلمي اين ويژگي را بايد دارا باشد كه ببيند بحثي كه مطرح شده بيشتر كدام جنبه اش مدنظر است بررسي مي شود مثلا مي بيند كاربري سئوالي را درباره آيه اي مطرح كرده و تفسيرآن را خواسته طبعا بايد اين تاپيك را به مباحث تفسيرموضوعي كه معارفي است منتقل كند
    البته در مباحث تفسير هم بحث خواهم كرد يك وقت درباره خود تفسير قرآن بحث مي شود يك باردرباره تفسيرآيات قرآن و محتواي معارفي آن كه درجاي خود توضيح خواهم داد.
    در صورتي كه موضوع درباره اصل نزول قرآن باشد و تكيه بحث بر آن است طبعا در مباحث علوم قرآني در تاريخ قرآن مطرح خواهد شد. گاهي ممكن است به تناسب بحث نزول قرآن در مقصد شناسي و موضوع بعثت پيامبراسلام هم مطرح شود كه اين بستگي به تكيه بحث دارد و تشخيصش با مديرعلمي بحث خواهد بود.
    براي آزادي شيعيان بحرين

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

پاسخ دهيد

نقل قول نوشته اصلی توسط مدير سايت نمایش پست
    اكنون براي اين كه متوجه توضيحات شده باشيم
    لازم است چند پرسش را مطرح كنم ببينم نظر شما درمورد آن ها چيست تا به ادامه توضيح عناوين بپردازم
    موضوع " مسيلمه پيامبر دروغين كه ادعا كرد وحي بر اونازل شده "
    در كدام بخش جاي مي گيرد؟
    پرسش اسامي سوره اي قرآن برچه اساسي انتخاب شدند؟ در كدام تاپيك و كدام بخش بايد باشد؟
    پرسش تقسيم قرآن به جزء و حزب و پاره بر چه مبنايي بود؟در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟
    پرسش آيا واقعا قرآن از سوي خدا برپيامبرنازل شده است؟ در كدام بخش و تاپيك بايد باشد؟
    :moshtagh:
    پاسخ اين پرسش ها فراموش نشود من همچنان منتظرم تا بحث را ادامه بدهم.
    براي آزادي شيعيان بحرين

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری