صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

شاد ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

سلام به همه دوستان كانوني

هدف
    اين تاپيك بالا بردن اطلاعات شما در زمينه مطالعه ودرس خواندن و نيز يادآوري روشهاي صحيح مطالعه مي باشد.

ان شاالله كه مورد استفاده قرار گيرد .

هستی در آنجاست که مردمان نیستی می انگارند...!
    شهید آوینی
    ما عاقلانه فكر مي كنيم وعاشقانه عمل مي كنيم
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6083
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

2.  

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

بخش اول

همه چیز در مورد فنون مطالعه و موفقیت تحصیلی

توصیه های کلی و تجربه ها قبل از شروع این مطالب دو چیز رو بگم:

مطالب این پست مفصله، ولی توصیه میشه دقیقا بخونید. ارزشش رو داره، ضمن این که اگر این جوری یاد نگیرید، با آزمون و خطا باید یاد بگیرید که براتون گرون تموم میشه.

1. مهم ترین توصیه: ابتدا خواندن واجبات و بعد مستحبات!

متاسفانه انقدر که من دیدم همه توی این قضیه اشتباه می کنند، تو هیچ چیز دیگه ندیدم! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

به وفور دیدم که دانشجویان درگیر درس خوندن احساسی میشن، یعنی مثلا در 3 ماه ابتدایی ترم 6 تا کتاب گنده 2000 صفحه ای انگلیسی زیر بغل شونه!
    یواش یواش آخر ترم که نزدیک میشه، می بینند که ای بابا فقط یک درصد مباحث رو تونستن بخونن، و رو میارند به کتاب های 500 صفحه ای فارسی و شب امتحان هم که نزدیک میشه فقط ده درصد مباحث خونده شده که اکثرا هم فراموش شده! بنابراین از ترس حمله می کنند به خلاصه ترین جزوه ها که حتی شاید نمره خوبی هم نیارند! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

بنابراین به خاطر داشته باشیم: اگر دنبال موفقیت توی درس هستیم همیشه باید اول اون چیزی که ضروری و واجبه (چیزی که ترم بالایی ها توصیه می کنند - چیزی که حجم منطقی و قابل خوندن داره و سواد یا نمره میاره) رو باید خوند و
    فقط و فقط اگر چند دور واجبات رو خوندیم و مرور کردیم و وقت اضافه داشتیم میریم سراغ اون چیزی که بچه ها میگن: "بخونی بدک نیست" (یعنی مستحبات)!

2. اهمیت فوق العاده مرور مطالب

حافظه آدمیزاد یه طوریه که برای به خاطر سپردن مطالب نیاز به تکرار اونها داره. بنابراین اگر زمان خاصی رو برای مطالعه یه درس در نظر گرفتید حتما حتما طوری برنامه ریزی کنید که دو الی سه دور کل مطالب رو بخونید، چون اگر به یک دور اکتفا کنید وقتی به تهش می رسید سرش رو کاملا فراموش کردید. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***
    توضیح بیشتر رو همین پایین بخونید (برنامه ریزی).

3. برنامه زمانی درستی برای مطالعه داشته باشید

هر چند به ندرت من دیدم بدون برنامه هم کسی موفق بشه، ولی اکثرا کسایی توی یه امتحان موفق میشن که با برنامه جلو میرن.

اگر برای خوندن یه مبحث مدت زمان خاصی رو وقت دارید سعی کنید طوری زمان تون رو تنظیم کنید که 3-2 دور مطالب رو بخونید. به عنوان نمونه:

مثال:
    فرض کنید 500 صفحه جزوه رو باید برای امتحانی بخونید و یک هفته هم وقت دارید. چه جوری میشه این وقت رو استفاده کرد:

الف- روش بسیار غلط و بسیار شایع: روز اول 10 صفحه می خونید، روز دوم 20 تا، روز سوم 25 تا و ...، شب امتحان که می رسه می بینید که شما موندید و 300 صفحه جزوه نخونده و با سرعت نور سعی می کنید بخونیدش. نتیجه اش هم اینه که اگه خیلی شانس بیارید یه دهی می گیرید! که البته به احتمال زیاد هم این طور نیست و...

ب- روش غلط دیگه: 500 صفحه رو تقسیم بر 7 روز می کنید، می افته حدودا روزی 70 صفحه، شروع می کنید روزی 70 صفحه خوندن، ولی روز امتحان می بینید بیشتر مطالبی که اول خونده بودید رو یادتون نمیاد!
    نتیجه باز هم خوب نیست و ممکنه حتی به زور بتونید پاس کنید.

ج- روش صحیح: طوری تنظیم می کنید که 3-2 دور مطالب خونده بشه. مثلا در ابتدا روزی 120 صفحه مطالعه می کنید، که حدودا در چهار روز دور اول تموم میشه. دور دوم روزی 250 صفحه و 2 روزه، دور سوم شب امتحان از مطالب سخت تر + نمونه سوال زدن.
    نتیجه تضمینی عالیه، اگر بد بود بنده همین جا هستم، می تونید تشریف بیارید مجازات کنید! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

حالا ممکنه این سوال پیش بیاد که چطور میشه تو یه روز مثلا 120 صفحه درس خوند؟ این طوری:

تنظیم بندی زمان درس خوندن:
    مکررا دیدم که افراد موفق حتی زمان یک روزشون رو هم تقسیم بندی می کنند. یعنی مثلا میگن من اگر امروز 10 ساعت مفید دارم و می خوام 120 صفحه بخونم می افته ساعتی 12 صفحه، یعنی هر 5 دقیقه یک صفحه.
    حتی می تونید روی صفحه های جزوه تون تایم بنویسید
    (روش بسیار مورد علاقه خودم). مثلا روی صفحه 1 بنویسید 8:05 و روی صفحه دو 8:10 و الی آخر، و بعد خودتون رو مقید کنید که باید تا ساعت 8:05 صفحه یک تموم بشه و تا 8:10 صفحه دو و ...
    این روش باعث میشه که حواس تون بسیار به درس جمع بشه و از حواس پرتی و عدم تمرکز نجات تون میده. به شدت هم توصیه میشه.

4. همین امروز استارت بزنید و منتظر یه زمان دیگه نباشید

خیلی بچه ها هستند که دائم به خودشون میگن: من از اول برج بعد شروع می کنم. وقتی روز موعود رسید می بینند حسش نیست (****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***) و میگن من از دهم شروع می کنم و بعد هم دهم میشه بیستم و ...! چشم هم که به هم می زنند می بینند وقت امتحان رسید!
    برای استارت زدن منتظر معجزه نباشید! فردا هم یه روزیه درست مثل امروز! اگر امروز استارت زدن سخته فردا هم سخته. پس همین امروز شروع کنید. یه مطلب مهم دیگه:
    برای استارت زدن منتظر کشف بهترین روش مطالعه نمونید
    یه مشکل شایع دیگه اینه که عده زیادی از بچه ها ابتدا دو ماه در مورد روش درس خوندن تحقیق می کنند و می ترسند که اگر به روش بدی شروع کنند نتیجه نگیرند.
    این اشتباهه، چون باعث اتلاف وقت شما میشه. اگر شما برای یه امتحان مثل کنکور مثلا 8 ماه بخواید زمان بذارید،همیشه در عمل این طوریه که 2 ماه اول رو به یه روش میرید، بعد یه روش دیگه کشف می کنید و دو ماه اون طوری میرید و بعد باز هم یه روش دیگه رو امتحان می کنید. پس استارت خودتون رو با یه روش معمولی بزنید و بعد بذارید به مرور تجربه به سمت روش های بهتر هدایت تون کنه. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

5. راه حل مشکل اعتیاد به کامپیوتر، اینترنت، سی دی، شو، فیلم، عکس، و ...
    خوب! شما به کامپیوتر معتادید؟ اگه دو روز اینترنت نیایید مریض میشید؟ به پی اف اعتیاد دارید؟

خیلی خوش وقتم! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***
    بنده ده برابر شما به همه اینا معتادم!

ولی با این وجود توی اکثر امتحان های مهم زندگیم هم تا حالا موفق بودم و نذاشتم این چیزا خرابم کنه!
    چطوری؟ با برنامه ریزی و حساب کتاب و پناهنده شدن به کتابخونه!

شما در یک شبانه روز 24 ساعت وقت دارید. خیلی بخواید زیاد بخوابید 8 ساعتش با خواب میره و می مونه 16 ساعت دیگه! فرض کنید برای یه امتحان مهم دارید به شدت می خونید، می تونید 13-12 ساعت از روز رو به درس بگذرونید که 10 ساعتش مفید باشه و 3 ساعتش هم مثلا استراحت کوتاه وسط ساعات درس.

می مونه 3 ساعت دیگه! 3ساعت واقعا برای هر تفریحی که دل تون بخواد کافیه! اینترنت، رفیق بازی، فیلم و موسیقی و گیم و هر چیز دیگه!

حتی برای یه امتحان جامع مهم که نیاز به درس خوندن طولانی داره، اگر برنامه ریزی درستی داشته باشید می تونید هفته ای یک روز مثلا جمعه ها رو به خودتون استراحت کامل بدید (البته سلیقه ای است و من خودم این کار رو می کنم، ولی خیلی ها این کار رو نمی کنند).

البته سعی کنید طوری مدیریت کنید که این تفریح جلوی درس خوندن تون رو نگیره! مثلا اگر علاقمند به باشگاه رزمی هستید، اگر ساعت 8 صبح بخواید برید بقیه روز از خستگی نمی تونید درس بخونید، بنابراین بهتره چنین تفریحی رو برای شب بذارید.

تبصره: اگر شما هم مثل بنده هستید که حریف خودتون نمی شید، و در صورت نشستن پای کامپیوتر (یا هر تفریح دیگه ای) می خواید 14 ساعت بعد بلند شید، باز هم نگران نباشید، راه حل داره! پناه ببرید به کتابخونه ها! روزی 13-12 ساعت توی کتابخونه باشید که 10 ساعت مفید از توش در بیاد. بعد هم که برگشتید خونه تا موقع خواب هر چقدر دل تون خواست به تفریح مورد علاقه بپردازید. پس بنابراین مورد بعدی یعنی عدم ترک زندگی قبلی رو می نویسم:

6. نیازی به ترک کردن همه عادات زندگی قبلی نیست!

چند بار تا به حال دیدید که توی همین پی تی خودمون بچه ها می نویسند که من امتحان دارم و تا 6 ماه دیگه آنلاین نمیشم؟! به نظرتون آیا این کار درستیه که آدم موقعی که می خواد برای یه امتحان مهم درس بخونه همه چیز زندگی قبلی رو کنار بگذاره؟
    به نظر من: نه!

آدم ها به این راحتی نمی تونند همه عادات و روتین های زندگی قبلی خودشون رو کنار بذارن!

اگر شما در این مورد بخواید احساسی عمل کنید و بگید حالا که درس دارم همه چیز رو می ذارم کنار، به احتمال زیاد یک ماه دیگه می برید و اصلا کلا درس رو ول می کنید (مکرر دیدم همچین موردی رو)! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***
    ضمن این که این کار باعث میشه استارت زدن شما سخت تر بشه! چون همه اش با خودتون فکر می کنید که اگه بخوام شروع کنم باید همه چی رو ول کنم و ناخودآگاه از شروع کردن می ترسید!

پس بنابراین می بینید که کسایی که میگن من امتحان دارم و شش ماه نمیام پی تی خطا می کنند، ولی اونایی که میگن من امتحان دارم و تا شش ماه فقط شب ها میام بهتر عمل می کنند. قبول دارید؟

7. در درس خوندن نه افراط کنید و نه تفریط

مثل خیلی چیزهای دیگه زندگی، درس خوندن هم نیاز به اعتدال داره:

تفریط: خیلی ها کمتر از اون چیزی که باید بخونند درس می خونند. مثلا توی فصل امتحان روزی 3 ساعت با زور میرن کتابخونه و می خونند!

یا بدتر از اون، بعضی ها هستند که خودشون رو قانع می کنند که من باید بخونم، عادت می کنند به رفتن به کتابخونه، روزی 14 ساعت هم اونجا می مونند، ولی از این 14 ساعت 5 ساعتش به خواب، 4 ساعت به بحث با دوستان در مورد روش های مطالعه (****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***)، یکی دو ساعت به سیگار کشیدن و علافی، و یه یکی دو ساعت هم اگه وقتی اون ته مه ها موند، به درس خوندن زورکی می گذره!

دقت کنید که نباید خودتون رو گول بزنید! سعی کنید در فصل امتحانات، یا وقتی که می خواید برای یه امتحان مهم بخونید، روزی حداقل 10 ساعت
    مفید برای خوندن بذارید.

افراط: متاسفانه این هم مشکل شایعیه! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***
    خیلی ها هستند که برای درس روزی 18 ساعت برنامه ریزی می کنند! یعنی فقط روزی 6 ساعت خواب و بقیه درس! بدون هیچ تفریحی! تمام عادات زندگی قبلی رو کنار می ذارن! از صبح تا شب می چسبند به کتابخونه و ...

البته اگر راستش رو بگم مواردی رو هم دیدم که کسی از همچین روشی جواب بگیره، ولی متاسفانه در اکثر موارد این کار باعث بریدن افراد میشه و اصلا طرف بعد یه مدت حالش به هم می خوره و چند ماه درس رو می ذاره کنار!

موقعی که می خواستم کنکور بدم هر هفته مجله پیک سنجش رو می خوندم، و یه قسمتی برای مصاحبه با رتبه های یک تا ده کنکور توش بود.
    از هر کدوم از رتبه های برتر که می پرسیدند شما روزی چند ساعت می خوندید همین حدود روزی 12-10 ساعت رو می گفتند و حتی یادمه از چند تا شون پرسیده بودند که نظرتون در مورد کسایی که روزی 18 ساعت می خونند چیه، همه گفته بودند که آخه مگه میشه؟ و این جوری آدم نمی کشونه (واقعا توی دنیای واقعی هم هیچ کدوم شون روزی 18 ساعت نمی خونند).

پس بنابراین سعی کنیم منطقی باشیم و قهرمان بازی رو کنار بذاریم!

8. به کم قانع نباشید، و همیشه تصور کنید بهترین نتیجه رو می گیرید
    یه جمله معروف هست که میگه: دنیا همیشه همون قدری به شما میده که شما ازش می خواید!

اگر شما مثلا توی کنکور با خودتون فکر می کنید که: "من که نمی تونم هیچ درسی رو بالای 50 بزنم! بذار همون یه فوق دیپلم قبول شم کافیه"، نتیجه شما هیچ وقت رتبه عالی نخواهد بود، حتی اگه روزی 20 ساعت بخونید...

وقتی شما رتبه عالی میارید که با خودتون تصور کنید که هیچ کس به خوبی شما نیست، و هیچ دلیلی نداره که بخواید بیشتر از یکی دو سوال رو در هر درسی غلط بزنید! بارها دیدم که این تصور + درس خوندن کافی معجزه می کنه! حتی برای بچه هایی که از لحاظ هوشی معمولی هستند.

بنابراین به کم قانع نباشید، تا زیادتر به دست بیارید.

سعی کنید خودتون رو همیشه به عنوان یه عنوان یه فرد موفق مجسم کنید.مثلا اگر دلتون می خواد توی امتحان فوق، صنعتی شریف قبول شید باید همیشه خودتون رو به عنوان یه دانشجوی فوق شریف مجسم کنید و این تصور رو در ذهن تون ایجاد کنید و به کمتر هم قانع نباشید. این طوریه که نتایج فوق العاده به بار میاد...

یادمه یک بار توی یکی از برنامه های تلویزیون می گفت که این روش، همیشه روش بزرگترین نوابغ دنیا برای رسیدن به موفقیت بوده، ولی به طرز عجیبی همه شون از بیان (و لو دادن) این روش دریغ می کردند! پس از این تکنیک غافل نشید.

9. از افراد انرژی منفی ضربه نخورید

متاسفانه در جمع افراد محصل همیشه پر بوده از این جور آدم ها!

آدم هایی که خودشون از صبح تا شب توی کتابخونه ها وقت می گذرونند، ولی دائم در مورد مضرات درس خوندن توی گوش دیگران می خونند! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***
    آدم هایی که خودشون به شدت دنبال موفقیت تحصیلی هستند، ولی دائم به دیگران میگن که این همه درس آخرش چه فایده ای داره؟ درآمد آدم از یه تاجر کمتره!
    افرادی که خودشون روزی N ساعت درس می خونند، ولی دائم بچه های دیگه رو مسخره می کنند که تو خرخونی! تو بچه مثبتی!
    کسایی که بین بچه های دیگه شایعات عجیب و غریب برای تضعیف روحیه می اندازن، ولی در همون حال خودشون با قدرت و سرعت جلو میرن.
    و...

اگر تا به حال فکر می کردید که این کارها از سر نادانیه، باید بگم که اتفاقا در خیلی از موارد اینها از من و شما بسیار زیرک تر هستند!

به دنیای رقابت خوش اومدید! وقتی قراره مثلا از بین هر 100 نفر یه نفر پیشرفت تحصیلی پیدا کنه، طرف علاوه بر این که دنبال ارتقای وضعیت خودش میره، سعی می کنه وضعیت دیگران رو هم خراب کنه تا بتونه توی رقابت بهترین باشه!
    حتی توی یه امتحان سراسری مثل فوق یا کنکور، طرف با این که هزاران رقیب داره، باز این بلا رو سر اطرافیانش میاره، چون حس رقابت و حسادت اجازه نمیده که ببینه شما دارید به خوبی جلو میرید و ممکنه از خودش بهتر نتیجه بگیرید.

پس:
    با قدرت تمام و بی توجه به همه این حاشیه ها جلو برید و بعد از موفقیت با لذت تمام به ریش این جور آدم ها بخندید! کیفش رو فقط وقتی تجربه کردید می فهمید، چون وصف ناشدنیه! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

10. از شایعات ضربه نخورید
    همونطور که گفتم یه عده ای از آدم های مریض که دنبال تضعیف رقبا و بچه های دیگه هستند، خصوصا توی امتحانات جامع و مهم بسیار به شایعه انداختن بین بچه ها متوسل میشن!

دو ماه مونده به امتحان شایعه می اندازن که قراره امسال اصلا دانشجوی آزاد نگیرند، و فقط سهمیه ای قبول کنند! از بین هزار نفر که این شایعه رو می شنوند 100 نفر باور می کنند، ناامید می شند، و توی کوران شب امتحان درس خوندن رو می ذارن کنار! 100 تا رقیب کم میشه به همین راحتی!

بین بچه ها شایعه می اندازن که فلان استاد طراح سواله! خیلی ها وقتی می شنوند فکر می کنند که چون پیش اون استاد نرفتند یا جزوه های دیگه ای رو خوندن، کلی ضرر می کنند و روحیه شون خراب میشه! یا می شینند به خوندن منابع اون استاد و برنامه شون به هم می ریزه!

بچه ها ممکنه اگر این چیزها رو تا حالا نشنیدید به نظرتون عجیب بیاد، ولی من به عینه این رو می دونم که عده زیادی به این روش ها تمایل دارند و به عمد این کارها رو می کنند، پس سعی کنید تحت تاثیر این چیزها قرار نگیرید و کار خودتون رو بکنید.

11. اصلاح مشکلات طبی و بیماری ها قبل از شروع

اگر بیماری خاصی دارید که ممکنه توی درس خوندن تون اثر منفی بذاره، سعی کنید قبل از شروع درس خوندن برای یه امتحان مهم برطرفش کنید.

مهم ترین مثال در این مورد اشکالات بینایی و اصلاح دید است. چون اگر شما نمره عینک تون صحیح نباشه چشم تون موقع مطالعه مجبوره تطابق زیادی بکنه، که خیلی زود باعث خستگی مغزی و حتی سردرد میشه.

البته خیلی بیماری ها هستند که در صورت عدم اصلاح ممکنه قابلیت تمرکز کردن روی درسی که آدم مطالعه می کنه رو از آدم می گیرند، پس سعی کنید همزمان با شروع درس خوندن دنبال اصلاح این مشکلات باشید.

البته اینم بگم که خیلی بیماری ها درمان شون زمان بره، پس باید یاد بگیرید باهاشون بسازید و منتظر درمان کامل شون برای شروع نباشید.

12. از خریدن و تل انبار کردن کتاب و جزوه های غیرضروری خودداری کنید
    خیلی ها هستند که این کار رو می کنند! برای یه درس خود کتاب اصلی رو به اضافه سه تا کتاب تست و چهار تا کتاب خلاصه می خرند و آخرش هم هیچ کدومش رو نمی رسند درست بخونند!

یه بدی دیگه این کار اینه که وقتی آدم حجم وحشتناک کتاب ها و جزوه هایی رو که خونده نشده می بینه، ناخودآگاه روحیه اش شدیدا ضعیف میشه و فکر می کنه که باید همه اینا رو می خوند، و چقدر از درس هاش عقب افتاده!

یادتون باشه که برای هر درسی معمولا چند بار مرور یه کتاب یا یه جزوه، به مراتب بهتر از خوندن نصفه نیمه سه تا کتاب و سه تا جزوه است! پس یه منبع رو بخونید، و اون هم بهترین منبع رو! مورد بعدی رو به همین مطلب اختصاص میدم:

13. دقت در انتخاب منابع درسی
    برای انتخاب این که چی بخونید بهترین کار استفاده از تجربیات افرادیه که قبلا در جایگاه شما بودند (مثلا سال قبل فوق دادند).

اگر مثلا یه عده از بچه ها جزوه های X و یه عده جزوه های Y رو توصیه می کنند سعی کنید با توجه به شرایط خودتون یکی شون رو انتخاب کنید و با اون جلو برید. بعیده ضرر بزرگی از انتخاب تون در منبع درسی یی که قبلا خوب جواب داده بکنید. معمولا اشتباهات بزرگ جای دیگه ای هستند! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

سعی کنید فقط یه منبع رو (یا حداکثر برای دروس مهم دو منبع رو) به طور کامل بخونید و چند بار مرور کنید.

خیلی دنبال روش های عجیب و غریب درس خوندن، مثل ضبط کردن صدای خودتون، یا سی دی و نوار و ... نرید. هر چند این ها در کنار درس خوندن مفید هستند، ولی تجربه نشون داده هیچ چیز جای کتاب و جزوه رو نمی گیره. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

به هیچ وجه توی این چیز ها خسیس نباشید. از الآن تا آخر عمر یادتون باشه که اگر برای یه کتاب 50 هزار تومن پول بدید، ولی فقط یه صفحه اش هم به دردتون بخوره باز هم برد کردید.

مثال - فرض کنید برای یه درس دو کتاب زیر براتون موجوده:
    الف: کتاب چاپ امسال یه موسسه معروف و مهم که به احتمال 95 درصد جواب میده به قیمت 50 هزار تومن
    ب: کتاب سال قبل یه موسسه خوب که به احتمال 90 درصد جواب میده به قیمت 10 هزار تومن
    در این شرایط شما باید
    فقط کتاب اولی رو بخرید و اصلا به تفاوت قیمتش فکر هم نکنید! اون 40 تومن رو اگه پول کتاب ندید باید خرج پیتزا یا رخت خواب جدید یا کارت گرافیک کنید!
    چه خرجی از ارتقای تحصیلی برای آدم مهمتر و بهتره؟ پس خساست رو برای جاهای دیگه بذارید. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

14. شرایط، محیط، موقعیت و زمان مطالعه

خیلی ها اهمیت این قضیه رو بیش از حد جدی می گیرند، ولی واقعیت اینه که من به تعداد آدم های درس خون، تنوع توی این جور چیزها دیدم!

اکثرا توصیه میشه که روی میز و در حالت نشسته درس بخونید، البته من کسایی رو هم دیدم که طبق عادت در حالت دمر درس می خونند و واقعا موفق هم هستند .

اکثرا میگن استفاده از نور طبیعی (آفتاب) موقع مطالعه بهتره، ولی خوب خیلی ها هم با مطالعه با نور لامپ یا چراغ مطالعه هیچ مشکلی ندارند.

اکثر ما عادت داریم در طی روز درس بخونیم، ولی من خودم بارها مطالعه در طول شب رو تجربه کردم، و بهترین نتایج ممکن رو گرفتم (محیط ساکته - آمادگی مغزی خیلی ها توی شب بیشتره - کسی مزاحم آدم نمیشه - زنگ و SMS ندارید - محیط بیرون جذابیتی براتون نداره که بخواید وقت تون رو تلف کنید).

سعی کنید حدودا بعد از هر یک ساعت و نیم مطالعه 15 - 10 دقیقه استراحت کنید. یه کم قدم بزنید، یا یه چیز سبک بخورید، یا یه تفریح کوتاه مدت داشته باشید.

سعی کنید از خوردن غذاهای سنگین و چرب، مثل برنج و خورش یا فست فود سنگین در وعده ناهار و شام خودداری کنید.
    بعد از خوردن یه غذای چرب، تمام خون بدن برای کمک به هضم غذا به سمت دستگاه گوارش میره و چیزی برای مغز نمی مونه، و یه دفعه می بینید مغز اصلا جواب نمیده و چند ساعته که یا نیمه خواب هستید یا فقط دارید به کتاب نگاه می کنید! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

اگر بتونید عادت کنید به جای سه وعده غذای مفصل، روزی 5-4 وعده غذای سبک تر بخورید که دیگه عالی میشه. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

اگر هم براتون این کار مشکله، حداقل به خوردن گوشت سفید (مرغ - ماهی - جوجه - ...)عادت کنید که یه مقدار سبک تره و زیاد اذیت نمی کنه.

15. دوست جنس مخالف
    در این مورد هم واقعا نه میشه تایید کرد، نه میشه رد کرد.

از طرفی من کسی رو دیدم که چند تا دوست دختر داره، و تمام وقت و انرژیش رو صرف روابط دوستیش می کنه و واقعا داره ضربه می خوره از این قضایا و وقتی براش نمی مونه!

ولی واقعا با توجه به این که این قضایا حداقل برای آقایون مستلزم صرف انرژی و وقت زیادیه که در بیشتر مواقع باعث ضرر و زیان میشه، توصیه ام اینه که اگر می خواید مثلا چندین ماه رو برای یه امتحان مهم به طور سنگین درس بخونید قید این قضایا رو برای یه مدت بزنید تا بتونید انرژی تون رو بیشتر روی مسائل درسی معطوف کنید. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

16. خیلی دنبال دوپینگ و دارو و این چیزها نباشید
    بعضی از بچه ها برای افزایش شانس موفقیت خودشون در امتحانات دنبال داروهایی می گردند که قابلیت های مغزی شون رو افزایش بده!

من در این مورد اطلاعات نسبتا جامعی دارم و با اطمینان می تونم بهتون بگم که روی این جور چیزها خیلی حساب نکنید.

اکثر داروهایی که اینها استفاده می کنند داروهای قوی و پرعارضه روانپزشکی هستند که واقعا اگر یه جا رو درست کنند شش جا رو خراب می کنند! تازه خود روانپزشک ها هم تا موقعی که مجبور نباشند و بیماری جدی نباشه این دارو ها رو تجویز نمی کنند، اون وقت یه عده مثل نقل و نبات از این چیزا می خورند و پیش خودشون فکر می کنند خیلی زرنگ و باهوش شدند! ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

بنابراین شدیدا توصیه می کنم که دنبال فریب دادن خودتون با این چرت و پرت ها نباشید و فقط از عرق جبین و دود شمع خوردن تون انتظار نتیجه داشته باشید، نه چیز دیگه.

بین تمام مسائل دارویی چیزایی که توصیه میشه، یکی واکسن آنفولانزا است که هر سال پاییز میاد و حدود 10 تومن پولش است. اگر بزنید اون سال رو آنفولانزا نمی گیرید (آنفولانزا مریضی بدیه و یه هفته می خوابوندتون ).
    اگر هم سردرد داشتید یه قرص سردرد استفاده کنید و درس خوندن تون رو ادامه بدید.
    برای هر مشکلی هم دکتر رفتید بگید دارم درس می خونم و خواهش کنید داروی خواب آور نده.

بقیه چیزایی که می شنوید رو هم فراموش کنید.

17.نذارید دوره های افت روحیه تون رو ضعیف کنه

یه اتفاق خیلی شایعی که برای همه افراد، حتی بهترین ها می افته، اینه که گاهی وسط زمان درس خوندن شون یه دفعه دو سه روز متوالی درس رو قطع می کنند، یا کم درس می خونند، یا مثلا در طول یک هفته فقط نصف هفته قبل درس می خونند.

بعضی وقت ها بچه ها نسبت به این قضیه یه عکس العمل شدید و غیرمنطقی نشون میدن! فکر می کنند آسمون به زمین اومده، و کلی از برنامه شون عقب افتادند و روحیه شون رو از دست می دند، و بعضی وقت ها حتی میگن من دیگه کم آوردم و برای مدتی درس خوندن رو کنار می ذارند!

دقت کنید که این مساله بدون استثنا برای همه افراد اتفاق می افته، و باعث میشه یه کم از برنامه تون عقب بیافتید، ولی این انقدرها مهم نیست، بهتره سعی کنید زودتر به حالت عادی برگردید و کارتون رو ادامه بدید.

برنامه ریخته شده تون هم وحی منزل نیست که بخواید 100 درصد طبق اون جلو برید که! حالا فوقش توی چند ماه یه دو روز هم جلو عقب بشه (اصلا باید پیش بینی این عوامل تاخیر رو از قبل توی برنامه تون بکنید: اومدیم و چند روز مریض شدید! اومدیم و یه کار ضروری پیش اومد! و ...)

18. قبول نشدن در امتحان رو برای خودتون به یک آبروریزی تبدیل کنید

یادمه موقعی که کنکور داشتم یکی از بچه ها بود که با وجود IQ بالا خوب درس نمی خوند. یه بار یکی از معلم ها ازش پرسید چرا خوب نمی خونی؟ ایشون جواب عجیب و غریبی دادند، گفتند که:
    اگر من درس نخونم و قبول نشم، همه میگن پسره قبول نشد، چون درس نمی خوند! ولی اگه بخونم و خدای نکرده قبول نشم همه میگن آی کیوش پایین بود و نکشوند! پس بذار نخونم که حداقل نگن خنگ بود!!

چقدر حرف مسخره ای است نه؟ چقدر نشان دهنده شخصیت ضعیف است اینطور نیست؟!

نه خیر اصلا این طور نیست!
    همه ما کم و بیش به نظر دیگران راجع به خودمون اهمیت می دیم و بعضی ها بیشتر این خصلت رو دارند. مثل همین دوست بنده و خیلی از اطرافیان من و شما.

حالا چطور میشه از این صفت ضربه نخورد؟ چطور میشه حتی ازش بهره برداری کرد؟ خیلی ساده:

به جای این که فکر کنیم ما قبول نمی شیم پس درس نخونیم، برعکس عمل می کنیم، یعنی به شدت درس می خونیم و همه جا رو هم پر می کنیم که من دارم برای امتحانم می خونم.
    نتیجه چیه؟ اگر یه روز خسته شدیم و خواستیم درس خوندن رو کنار بذاریم، فکر این که دیگران همه منتظر دیدن نتیجه کار ما هستند انقدر عذاب آوره که فوری دوباره می چسبیم به درس مون!
    این برای اون دسته از آدم ها که روی نظر دیگران و آبروی تحصیلی خودشون حساس هستند یه تکنیک فوق العاده است و واقعا توصیه میشه.

19. از همین الآن تصمیم بگیرید که در بقیه زمان زندگی راحت "نه" بگید!
    اگر آدمی باشید که "نه" گفتن به درخواست های دیگران براتون سخت باشه، نه فقط توی مسائل تحصیلی، بلکه توی همه چیز زندگی تون به شدت ضربه می خورید!

متاسفانه اطراف ما پر از آدم های نادان یا مغرض است!

اگر در کوران درس شما دوستی زنگ زده و اصرار می کنه که بیا بریم شمال، اگه پسرعمو تون زنگ زده و میگه بیا خونه ما کامپیوتر من رو درست کن، یا اگه دوست تون میگه بیا با هم بریم بیرون، جواب همه اینها یک "نه" گنده است، و اگر بخواید رو در بایستی به خرج بدین ممکنه طرف دست از سرتون بر نداره و حتی خودتون هم یواش یواش وسوسه بشید و به ضرر تون تموم بشه.

حتی اگر طرف کسیه که می دونه شما دارید درس می خونید و ازتون این خواهش رو می کنه، می تونید باهاش با دلخوری صحبت کنید، که مگه تو نمی دونی من درس دارم که به من زنگ زدی؟

20. مشخص کردن مطالب مهم
    اگر قصد دارید مطالبی رو برای یک امتحان چند دور بخونید، بد نیست که مطالب مهم رو مشخص و مارکه کنید تا در دفعات بعد دقت بیشتری روش بشه. برای این کار چندین روش هست:

-می تونید از ماژیک های Highlighter استفاده کنید. من خودم همیشه مطالبی که کمی مهم ترند با ماژیک زرد، مطالب مهم تر از اون رو با ماژیک سبز، و اون هایی که به شدت مهم و کلیدی هستند رو با ماژیک قرمز علامت گذاری می کنم و در دور دوم و سوم اونهایی که مارکه اند، خصوصا به رنگ سبز یا قرمز هستند رو قشنگ حفظ می کنم.

- می تونید برای سرعت بیشتر با خودکار زیر مطالب مهم رو خط کشی کنید، و مثلا مطالبی که خیلی مهم ترند رو دورشون دایره بکشید.

- دقت کنید که کلا خط کشی و مارکه کردن، هر چند به طور گسترده استفاده میشه، ولی در کتاب های روش مطالعه توصیه نشده، و به جاش میگن توی این کتاب ها نوشته شده که بهتره خلاصه برداری انجام بشه (یعنی خلاصه مطالب رو بنویسید و شب امتحان فقط خلاصه ها تون رو بخونید).
    به نظر من خلاصه برداری اگر چه روش خوبیه، ولی بسیار وقت گیره و فقط برای مواقعی خوبه که حجم مطالب کم یا وقت شما بسیار زیاد باشه.
    البته اگر دوست یا دوستانی دارید که بسیار دقیق هستند، می تونید با هم قرار بذارید که مثلا هر کدوم تون نیمی از مطالب رو با خط کاملا خوانا خلاصه نویسی کنید و بعد خلاصه هاتون رو در اختیار هم بذارید. این روش هم در مواردی که هر دو نفر (یا چند نفر) افراد دقیقی باشند جواب عالی یی میده!

21. اهمیت شب امتحان
    یه اشتباه شایع دیگه بعضی ها اینه که مثلا وقتی 500 صفحه کتاب دارند که 300 صفحه اش رو قبلا یک بار مثلا در طول ترم خوندن، میگن که ما فقط باید 200 صفحه دیگه رو بخونیم و زیاد کار سختی برای شب امتحان نداریم. در صورتی که این فکر ممکنه به قیمت افتادن شما تموم بشه!

مطالبی که شما در نزدیکی امتحان مرور نکرده باشید، به احتمال زیاد توی امتحان به شما بی وفایی می کنند و از اون ته مه های حافظه بیرون نمیاند! بنابراین یادتون باشه که زحمت شب امتحان اگر نباشه، ابو علی سینا هم نمی تونه امتحانش رو درست و حسابی بده!

برای امتحانات جامع و بزرگ مثل کنکور، فوق، دستیاری و امثالهم در واقع 15 روز آخر برای شما حکم شب امتحان رو دارند. برای همین باید تلاش شما در این جهت باشه که بتونید انقدر در طول چند ماه درس خوندن به مطالب مسلط بشید که بتونید در دو هفته آخر یک دور تمام مطالب رو مرور کنید (این وقتی امکان داره که قبلا تمام مطالب رو 3-2 دور خونده باشید و 15 روز آخر در حکم دور سوم - چهارم شما باشه، نه دور اول و دوم).

22. حتما از نمونه سوال امتحانات قبلی استفاده کنید

واقعا برای گرفتن نمره خوب در هر امتحانی، نمونه سوال زدن شرطه.

حتی توی بهترین و استاندارد ترین امتحانات هم سوالات تکراری یا سوالاتی که فرمول مشابهی دارند به وفور دیده می شند، بنابراین برای امتحانی مثل کنکور یا فوق، حتما باید تست های سال های قبل (ترجیحا با پاسخ تشریحی) مطالعه بشن، و برای امتحاناتی مثل امتحان آخر ترم هم باید سوالات ترم های قبل رو گیر بیارید و بعد ترجیحا با دوستان چند نفری بشینید بزنید و روشون بحث کنید تا بهشون مسلط بشید.

تفاوت نتیجه بچه هایی که این کار رو انجام دادند با کسایی که این کار رو نکردند، بعضی وقت ها از زمین تا آسمونه! خصوصا با این امتحانات غیراستانداردی که بعضی وقت ها دیده میشه، و طراح سوال حوصله نداشته، نشسته 80 درصد سوالات رو تکراری ترم های قبل داده!
    اون وقت حتی ممکنه یکی که 10 دور خونده، ولی سوال نزده نمره اش کمتر از کسی بشه که فقط نمونه سوال زده!

توصیه نهایی:
    در انتها این مطلب رو هم اضافه کنم که لزومی نداره شما تمام این توصیه هایی که نوشته شده رو به کار بگیرید! ممکنه بعضی از این ها به درد یکی بخوره و بعضی دیگه اش به درد یکی دیگه! بنابراین سعی کنید اون هایی رو به کار ببرید که حس می کنید با سلیقه و شرایط شما بیشتر جور در میاد.

------------------------------------
    امیدوارم ارزشش رو داشته باشه و مطالب به دردتون بخوره. ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

ممنون از توجه تون.
    منتظر نکات تکمیلی شما هستیم.

نکته : این پست کاملا برگرفته از فروم پرشین تولز هست ولی چون من دیدم کاربردی و بدرد بخور هست اون را اینجا اوردم تا دوستان استفاده بکنند..

ادامه دارد...

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی ممنون سرکار سلیا این تاپیک یک تلنگری بود که بریم درس بخونیم

بنده هم چند تا تجربه شخصی در این مورد دارم که تقدیم می کنم : ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

1- برای رها شدن از فصل اول و صفحه اول باید چیکار کرد؟ هنگامی که یک کتاب یا جزوه را در دست می گیری اولین کاری که باید بکنی اینه که فهرستشو دقیق نه گذرا مطالعه کنی، بعد در فهرست هر موضوعی که نظرت رو جلب کرد و عشقت کشید و دوست داشتی مطالعه کنی، می ری و مطالعه رو از اونجا شروع می کنی. (این تجربه بعد از مدتها انتظار در صفحه اول و فصل اول به دست آمده است :biggrin: لطفا قدرش را بدانید)

2- بعد که رفتی سراغ فصل مورد نظر چیکار باید بکنی؟ بعد از اینکه به فصلی که نظرت رو جهت مطالعه جلب کرد ، رفتی ، فصل رو بررسی می کنی به این صورت که بخشها و موضوعاتی که در آن فصل قرار گرفته اند را تیتروار می خونی به این میگن فصل شناسی و در ذهنت نسبت به آن فصل شناخت کلی پیدا می کنی.

3- همیشه سوالاتی را در کنار خود داشته باش! همیشه در هنگام مطالعه سوالاتی را در کنار کتاب مورد نظر داشته باش، چون مطالعه همراه با سوال باعث میشه که مطلب در ذهن بیشتر بمونه. اگر سوال نداشتی خودت سوال مطرح کن.

4- مطالعه مقایسه ای : این هم از اکتشافات خودم هست و روش به این صورت هست که مثلا تو یک نظریه ای را از یک نفر می خونی بعد می ری همون نظریه را که کس دیگه ای به صورت دیگه مطرح کرده است را می خونی و دو نظریه را با هم مقایسه می کنی مقایسه باعث می شود که مطلب درذهن جایگیری کند. یا مثلا یک فرمول را می خونی بعد این فرمول را با فرمول مشابه مقایسه می کنی که در اینصورت هر دو فرمول در ذهن شما تکلیفش روشن می شود.
    به مثال زیر توجه کنید این در مورد لغت هست:
    Nail ناخن
    Neill پوچ
    quiet ساکت
    quit کامل
    خداوندا مرا آن ده که آن به

Map showing the Muslim population of the world as a percentage of each country

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحيم
    با سلام مجدد

اسرا جون ممنونم از اينكه تجربيات خوب و آموزندت رو تو اين تاپيك قرار داديد.
    بسيار جالب بود بنده كه به شخصه خيلي استفاده كردم.
    بازم از اين پست ها بديد خوشحال ميشيم

===========================

خب حالا ادامه بحث

مديريت زمان

چكيده:يكي از اصول مهم مديريت زمان اصل 20-80 است ،يعني از 20% زمان انجام 80%كارهايت استفاده كن
    موفقيت در مديريت صحيح زمان وابسته به تشخيص كارهاي مهم است.
    دراين مقاله قصد داريم تا تعدادي از راهكار هاي مديريت ززمان را به شما معرفي كنيمژاز نظر مديريت زمان كارها چند دسته تقسيم مي شوند:

1- كارهاي مهم و فوري:اين كارها خود به خود انجام مي گيرند.

2-كارهاي مهم و غير فوري:اين دسته از كارهايي هستند كه افراد موفق وناموفق را از هم جدا مي كندو معمولا افراد ناموفق آن را به تعويق مي اندازند.

3-كارهاي فوري و غير مهم:اين كارها در جهت اهداف انسان نيستند ولي انجام مي شوند.

4-كارهاي كم اهميت و غي رضروري:بعضي افراد به دل خاطر ناتواني در انجام كارهاي مهم و فوري(گاهي براي تفنن و گاهي براي فرار از تمركز حواس)خود را به اين كارها سرگرم مي كنند.

موفقيت در مديريت زمان وابسته به انتخاب بين مارهاي مهم و غير مهم است،پس براي موفقيت تحصيلي :

1- از كارهاي غير مهم سصرف نظر كنيد.

2- كارها را اولويت بندي كنيد.

3-راهزنان وقت را بشناسيد.

4-راههاي ايجاد وقت را بشناسيد

راهزنان وقت:

1-صحبت هاي كم اهميت
    2- مهمان ناخوانده
    3-مطالعه مطالب كم اهميت و غير ضروري
    4- روشهاي غير صحيح و عادت نادرست مطالعه
    5-تلفن هاي مزاحم و غير ضروري
    6-نداشتن انضباط كاري
    7-سستي و بي ارادگي درتصميم گيري
    8-دوباره كاري
    9- ناتواني نه گفتن به خواسته هاي نابجا
    10-نداشتن تمركز حواس
    11-عادت امروز و فردا كردن
    12-ترس از شكست

راههاي ايجاد وقت:

1-زنده كردن وقت مرده(مثل زمانهاي كه در انتظار هستيم،زماني كه در اتوبوس مي گذردو...)
    2-انجام كارها به طور همزمان
    3-تنظيم كردن وقت خواب
    4-كنترل بيشتر روي وقت تفريح
    5-نه گفتن به درخواست هاي غير مهم
    6- عقب انداختن كارهاي غير مهم

اميدوارم استفاده لازم رو ببريد

وبا بهره گيري از راهكارها بتونيم خودمون رو فردي مفيد براي جامعه امام زمان(عج) بساز
    يم

ادامه دارد
    شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

دست شما درد نکنه . خیلی عالی بود.
    فقط اینکه مطالب رو اگه تقسیم میکردین و تو چندین پست مینوشتین بهتربود. هم خسته کننده نمیشد همه تعداد بیشتری از افراد بازدید میکردند.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۸۸/۰۸/۲۹ در ساعت ۰۹:۱۹
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

قسمت اول:

اهداف پيشرفت تحصيلي

هدف
    اصلي شما از درس خواندن چيست؟
    روانشناس ها مي گويند جواب به اين سؤال ميتواند
    ميزان پيشرفت تحصيلي راپيش بيني کند
    علم بهتراست يانمره؟

رضا قربان جهرمي
    براي بعضي ها آموختن دانش،زمستان وتابستان وجمعه وشنبه ندارد. كساني كه هدفشان ازدرس خواندن ماهرترشدن ومتبحرتر شدن درموضوع درس است. اينجا مي خواهييم درباره همين موضوع حرف بزنيم.
    درباره هدفي که هرکسي از باز کردن کتاب درسي جلو چشم و احتمالا بالاتر بردن نمره عينکش دارد. روانشناس ها خيلي منظم درباره اين هدفها مطالعه کرده اند و دسته بندي جالبي از آدم ها وهدف هاي پيشرفتشان دارند. آدمهايي که به خاطر نفس دانش درس مي خوانند ، آدم هايي که براي باهوش جلوه دادن درس ميخوانند و آدم هايي که براي خنگ جلوه ندادن درس ميخوانند ! جالب است که اين 2 دسته آخري باهم فرق دارند !
    ما هم يک تست معتبر گذاشته ايم کنار مطلب تا هم خودتان ، خودتان رابسنجيد وهم اگر در طول کل متن گيج مي زديد ، دم آخري با زدن تست دستتان بيايد که داشتيم درباره چه چيزي فسفر حرام ميکرديم ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***.

هدف هاي پيشرفت: انواع واقسام

بعضی از روانشناس هایی که زوم کرده اند روي هدفهايي که موقع درسخواندن ، درذهن يک دانش آموز يا دانشجوست ، ميگويند (هدفهاي پيشرفت) يعني چرايي درس خواندن و بعضي ها می گویند نه ، هدفهاي پيشرفت اتفاقا چگونگي درسخواندن را نشان ميدهند.
    حالا ازاين قيل وقالهاي مدرسه اي که بگذريم ، به هرحال با احترام به هر 2 گروه، 3نوع هدفي که آنها معمولا درتقسيم بندي هايشان ازآن استفاده ميکنند را رديف مي کنيم:

1 _هدف هاي تبحرمحور

بعضي ها درس ميخوانند که چيزي به دانش و مهارتشان افزوده شود. آنها به اصطلاح ميخواهند(متبحر)شوند. آنها اگربخواهند موضوع يک پروژه را انتخاب کنند ، مي روند سراغ موضوعي که هم به اندازه کافي سخت و چالش برانگيز باشد وهم به خاطر انجامش مجبورباشند چيزي به دانسته هايشان بيفزايند.
    دانش آموزها ودانشجوهايي که هدف هاي تبحرمحوردارند ، خود دانستن را به هرچيزي ترجيح ميدهند. براي همين ممکن است وقتي که نه امتحان ميان ترمي است، نه امتحان پايان ترم ونه کنکوري نزديک است ، يک دفعه يک(تبحرمحو) راببينيد که نشسته و دارد با لذت تمام يک کتاب درسي را مي خورد.
    اين آدم ها به اصطلاح انگيزه هاي دروني براي درس خواندن دارند ونه انگيزه هاي بيروني . جالب اينجاست که ممکن است درکوتاه مدت اين گروه خيلي نمره هاي تاپي هم نگيرند اما درطولاني مدت همين گروه هستند که بهترين استفاده را از زندگي تحصيلي شان ميکنند.

2_هدف هاي اجتناب محور

جالب است! بعضي ها فقط به اين خاطردرس مي خوانند که ديگران(نگويند) فلاني باهوش نيست يا فلاني نمي تواند نمره بياورد يا نمي تواند يک پروژه درسي را انجام دهد . البته شايد درقالب يک نظريه اين نادرباشد اما وقتي دوروبرمانرانگاه کنيم ، مي بينيم که اين نگرش مخصوصا درجامعه مدرک محورخيلي فراگيراست.
    افراد اين دسته درس مي خوانند چون نمي خواهند کم بياورند ، مدرک مي گيرند چون نمي خواهند کم بياورند ومدرکشان را ارتقا مي دهند چون نمي خواهند کم بياورند. دانش آموزها و دانشجوهايي که اجتناب محورند ،اتفاقا هميشه ترس ازشکست وترس ازقضاوتهاي منفي ديگران رامثل يک سايه دنبال خودشان مي کشند واگرهدفشان را عوض نکنند ، سرامتحان ها بد جورمضطرب مي شوند.

3 _هدف هاي عملکرد محور

کساني که هدفهاي عملکرد محوردارند،دوست دارند که ديگران آنها را آدم هاي درسخواني بدانند. آنها(دانشمند نما) هستند. آنها ترجيح ميدهند که ويترين خوشگل تري داشته باشند . ويتريني پرازنمره هاي خوب،پراز(آفرين! چه دانشجوي باهوشي) و پرازعدد. براي آنها تعداد مقاله هايي که نوشته اند ، تعداد سمينارها وکارگاه هايي که رفته اند وتعداد آدم هايي که برايش کف زده اند،خيلي مهمترازدانشي است که آموخته اند .
    آدم هاي
    عملکرد محور، راندمان کاربرايشان مهم است. چيزي که بشود تبديلش کرد به ستونهاي آماري وبه خاطرش فخرفروخت.عملکرد محورها عاشق سمبل کاري هستند . وقتي که بشود باکمترين تلاش بهترين نمره را آورد چرا که نه؟ ممکن است اين انگيزه هاي به شدت بيروني،در جاهايي که چشم برعقل حکومت ميکند ،جواب دهد اما وقتي که پاي استفاده ازدرسهاي خوانده
    شده وسط مي آيد،اين دسته به شدت لنگ ميزنند.

کلا
    وقتي که نظرديگران وسط مي آيد ، هميشه بايد جايي هم براي احتمال اضطراب در نظرگرفت.يعني کساني که عملکرد محورترند مضطربتر ازتبحرمحورها هستند.

تست
    اهداف پيشرفت

واسه چي درس مي خوني؟

خب ديگر! حالا که اين قدر درباره هدف هايي که يک آدم ممکن است براي انجام يک پروژه تحصيلي ساده داشته باشد حرف زديم ، وقتش است که خودمان برويم وسط ماجرا وببينيم واقعا هدفمان از درسخواندن چيست؟
    کافي است که هرکدام ازعبارتها را بخوانيد و ببينيد که واقعا چقدر درباره شما صدق مي کند. يادتان باشد که هيچ کدام از اين سؤال ها درست ياغلط نيستند. سؤالهايي هستند که براي هرکسي جواب متفاوتي دارند .
    ضمنا يادتان باشد که خودتان دست آخر ميخواهيد نمره گذاري را انجام دهيد. پس لطفا دقت کنيد ، باصداقت جواب دهيد و
    خودتان را دور نزنيد!****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

1.دوست دارم به استادان خود نشان دهم که از ديگر دانشجويان کلاس زرنگترم.
    کاملاموافقمo موافقمo نظري ندارمo مخالفمo کاملامخالفمo
    2.برايم مهم است که همکلاسي هايم فکر کنند در درس خواندن خوب هستم.
    3.برايم مهم است که در مقايسه با ديگر همکلاسي هايم زرنگ به نظر برسم.
    4. برتر بودن از ديگر دانشجويان برايم مهم است.
    5.براي تسلط بر مفاهيم درسي ، تمرينهايي اضافه بر تمرينهاي کتاب حل مي کنم.
    6. تکاليف درسي اي را دوست دارم که واقعا مرا به فکر کردن وا دارد.
    7. يکي از اهداف من در کلاس درس اين است که تا آنجا که مي توانم مطالب جديد ياد بگيرم.
    8. آن دسته از تکاليف درسي را دوست دارم که تا اندازه اي سخت باشند تا بتوانم از آنها چيزي ياد بگيرم.
    9.هدف من در کلاس درس اين است که مفاهيم درسي را به طورعميق ياد بگيرم.
    10 . يک دليل مهم من براي انجام تکاليف درسي اين است که همکلاسي هايم فکر نکنند دراين درس ضعيف هستم .
    11 .يکي از اهداف من در کلاس درس اين است که در برابر ديگران ضعيف جلوه نکنم .
    12 . يک دليل مهم من براي انجام تکاليف درسي اين است که استاد فکر نکند من از ديگران کمتر ميدانم.

نمره
    گذاري:

کافي است براي هرکدام ازگزينه ها به صورت زيرعمل کنيد :
    کاملا موافقم= 5 موافقم=4 نظري ندارم =3 مخالفم= 2کاملا مخالفم=1
    حالا نمره هاي عبارتهاي 1 و 2 و 3 و 4 راجداگانه، 5 و 6 و 7 و 8 و 9 راجداگانه و 10 و 11 و 12 راهم جداگانه جمع بزنيد.

تفسير
    :

سؤالهاي 1 تا 4 مي خواهند اين را بسنجند که شما چقدر براي درس خواندنتان به انگيزه هاي بيروني معتقديد؛يعني هرکس که دراين سؤاله انمره بالاتري بياورد ، معلوم است که ويترين کارت آفرينهايش را بيشتراز خود دانستن دوست دارد.
    جمع نمره هاي اين سؤالها بين 4 و 20 است. نمره 16 به بالا نشان ميدهد که شما براي درس خواندن هدفي جز نمره آوردن وبيشترنمره آوردن نداريد . پاس کنيد وخوش باشيد فعلا !

سؤال
    هاي 5 تا 9 ميخواهند بسنجند که آيا هدف شما براي درس خواندن کسب مهارت و تبحراست يا نه. جواب اين سؤال ها نمره اي بين 5 تا 25 خواهد بود . نمره 20 به بالا نشان ميدهد که شما واقعا پيرو نظريه علم براي علم هستيد! يعني تکليف هايي را ترجيح ميدهيد که چيزي به دانشتان بيفزايد نه اينکه به راحتي بشود آنها را سمبل کرد.
    سؤالهاي 10 تا 12 ازهمه جالب ترند. اين سؤالها مخصوص کساني است که درس خواندن برايشان اجتنابي است. آنها کلا درس ميخوانند به اين خاطر که درس نخواندن
    جلوه بدي دارد ! هم وغم اين آدمها اجتناب ازهمين بد جلوه کردن است. جواب به اين سؤال ها نمرهاي بين 3 تا 15 خواهد داشت.
    اگر 12 به بالا بگيريد ، احتمالا هميشه دم امتحانها زيادي مضطربيد و به همين خاطر هم که شده بهتر است دستي به سر و روي هدف هايتان بکشيد !

نکته:

خيلي از آدمها درهيچکدام ازاين 3دسته نمره ، نمره بالاترازحد نصاب را نمي آورند . همان طور که بعضي از نظريه پردازهاي اهداف پيشرفت هم گفته اند اين کاملا طبيعي است. درس خواندن براي نفس دانستن و درسخواندن به خاطر نمود بيروني ، 2 طرف يک طيف هستند و بيشتر آدمها جايي وسط اين 2 طيف هستند. اگربابينابين بودن حال مي کنيد که فبها وگرنه هرچه تبحرمحورترشويد بهتر!

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

مهندسي معكوس در تست زني ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه *** ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه *** ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه *** نوشته شده توسط مديريت رازدانش چهارشنبه ، 9 ارديبهشت 1388 ، 19:10 در این مقاله ما قصد داریم با استفاده از اصول مهندسی معکوس و استفاده از ابزارهای قدرتمند آمار و احتمالات و بحث های روان‌شناسی نحوه‌ی کاهش تردید بین جواب‌های چهارگزینه‌ای به سه‌گزینه‌ای و در نهایت تک‌گزینه‌ای و کشف گزینه‌ی صحیح با درصد احتمال صحت بالا را برای شما تشریح کنیم. کارآیی خارق‌العاده‌ی این روش‌ها هنگامی آشکار‏ می‏شود که شما نتایج آن را روی کنکورهای برگزار شده‌ی دوره‌های قبل تست و ارزیابی کنید.
    کشورهای ضعیف وقتی‏می‏خواهند تکنولوژی ساخت یک محصول پیشرفته را به دست آورند ، از مجموعه روش هایی استفاده‏می‏کنند که تحت نام دانش مهندسی معکوس دسته بندی‏می‏شوند. مثلا اگر بخواهند دانش ساخت و تولید یک مدل تلویزیون دیجیتالی جدید را پیدا کنند ، ابتدا با حسابگری و دقت بی نظیر از تک تک اجزای تلویزیون اطلاعات برداری‏می‏کنند و به تدریج شروع به دمونتاژ یا باز کردن تک تک واحدها و نهایتا تک تک عناصر سازنده واحدها‏می‏کنند و از این مسیر و با کمک آزمایشات متعدد سعی‏می‏کنند مسیر طی شده توسط سازنده اصلی برای رسیدن به این محصول پیشرفته ( در مثال ما تلویزیون دیجیتالی) را کشف کنند.
    با کمی حوصله و پشتکار و دقت متوجه خواهید شد که دیگر نیم ساعت آخر جلسات آزمون کنکور سراسری برای شما نیم ساعت ناامیدی نیست ، بلکه نیم ساعتی است که‏می‏تواند سرنوشت قبولی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و جایگاه و رتبه علمی شما را تا حد خارق العاده ای جابجا کند. در زمانی که فقط با زدن دوعدد تست بیشتر دانشگاه محل تحصیل و رشته و مقطع تحصیلی شما تعیین‏ می‏شود ، بدیهی است که اگر روشی بتواند رسیدن به بیش از ده تست صحیح را تضمین کند، ارزشی هم سنگ طلا خواهد داشت. این درحالی است که هیچ کس حاضر نیست کارآیی و اثر بخشی این روشها را بپذیرد و براساس آنها اقدام به زدن گزینه ها نماید.
    قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم لازم است نخست روی چند نکته اساسی با هم به توافق برسیم. تنها به این شرط است که ادامه مطالب زیر معنا دار‏می‏شود و‏می‏تواند منجر به نتیجه گردد:
    نکته اساسی ۱: روش مهندس معکوس زمانی جواب‏می‏دهد که فرد حداقل دانش مهندسی مورد نیاز برای تکنولوژی مورد نظر را در اختیار داشته باشد. هر چه دانش فرد از موضوع بیشتر باشد ، احتمال خطای او کمتر و امکان توفیق او در رسیدن به نتیجه مطلوب بیشتر‏می‏شود. به همین دلیل هر چه دایره اطلاعات درسی شما وسیع تر و تسلط شما به مفاهیم بنیادی دروس بیشتر باشد، میزان اثر بخشی این روشها بیشتر است. بنابراین در نظر داشته باشید که این روش شبیه اسلحه ای است که شما هر چه ورزیده تر باشید بیشتر به کمک شما‏می‏آید و و در کارزارها و میدان های آزمون بیشتر به دردتان‏می‏خورد. بنابراین تا آخرین لحظه باید سعی کنید بیشترین حجم اطلاعات ممکن رادر ذهن خود جای دهید. دربخش مربوط به یادگیری در این رابطه بحث شده است.
    نکته اساسی ۲: وقتی بحث احتمالات به میان‏می‏آید هرگز نباید روی اطلاعات مقطعی و موضعی نتیجه گیری کرد. بلکه باید دیدی کل نگر داشت و نتیجه نهایی را مد نظر قرار داد. برای مثال وقتی‏می‏گوئیم احتمال عبور ماشین های قرمزرنگی که در هر ساعت از خیابان خاصی‏می‏گذرند ۳۰ درصد است. منظور این نیست که ۳۰ اتومبیل قرمز رنگ حتما پشت سر هم و به صورت قطاری از این خیابان عبور‏می‏کنند. بلکه منظور این است که در هر ساعت از هر صد عدد ماشین ، به احتمال قوی ۳۰ تای آنها قرمز‏می‏باشند. به همین ترتیب وقتی ادعا می‏کنیم که با این روش شما‏می‏توانید نسبت به کسی که از این روش هیچ نمی داند، ۳۰ درصد بیشترجواب درست بزنید، الزاما به این معنا نیست که حتما و دقیقا ۳۰ تای این تست ها درست و بقیه نادرست خواهند بود. چه بسا تعداد جوابهای درست شما بیشتر از ۳۰ تا بشود و این بستگی به دقت و شانس و احتمالات دارد. اما نکته مهم این است که شما حتما بیشتر از بقیه امتیاز خواهید آورد و عدد تضمینی برای توفیق شما در جوابدهی به این تست ها (نسبت به فردی که از آنها بی اطلاع است )حداقل ۳۰ درصد بالاتر است.
    نکته اساسی ۳: اگر فقط یک روز به آزمون باقی مانده است ، هرگز نگوئید مطالعه دیگر بی فایده است و شما شانسی برای قبولی در آزمون ندارید. فراموش نکنید که اگر قرار باشد همه سوالات درست جواب داده شوند و همه شرکت کنندگان زمان کافی برای جوابدهی به سوالات در اختیار داشته باشند ، دیگر کنکور و مبارزه معنای خود را از دست‏می‏دهد . در حقیقت باید زمان کنکور بسیار کمتر از زمان لازم برای پاسخگویی به همه سوالات باشد و سختی و مشکل بودن برخی از سوالات بسیار بیشتر از حدی باشد که بتوان همه آنها را در مدت تعیین شده جوا ب داد. در حقیقت در آزمون های استاندارد همگانی مانند کنکور سراسری ، طراحان سوال سعی‏می‏کنند بیشترین تعداد سوالات ممکن را در حداقل زمان ارائه دهند تا مسابقه معنای واقعی خود را پیدا کند. در این حالت دیگر استفاده از واژه ” بی فایده” برای مطالعه بی معناست ، چرا که حتی یک نیم نگاه به یک صفحه کتاب‏می‏تواند در رساندن شما به جواب یک تست تعیین کننده باشد.
    نکته اساسی ۴: ما خیلی وقتها مطالعه نمی کنیم که چیزی را یاد بگیریم، بلکه بسیاری اوقات مطالعه‏می‏کنیم تا چیزهایی را فراموش کنیم. به عبارت دیگر شاید مطالعه بیشتر و وقت گذاشتن برای مرور سریع مطالب باعث نشود که ما مطلب جدیدی را یاد نگیریم ، اما لااقل این فایده را دارد که به ما‏می‏آموزد مطلب و گزینه نادرست کدام است. همچنانکه در ادامه خواهید دید ، همین که شما بدانید کدام گزینه نادرست است‏می‏تواند کمک بسیار زیادی برای رساندن شما به گزینه درست باشد. به این بیاندیشید که در بین چهار گزینه ارائه شده فقط یکی از گزینه ها درست است. و سه تای دیگر نادرست‏می‏باشند. شاید تشخیص جواب درست زیاد هم ساده نباشد ، اما بسیاری اوقات تشخیص جواب نادرست بسیار راحت تر است و شما‏می‏توانید با استفاده از دانش “نادرست شناسی” به راحتی روی گزینه درست فرود آئید و آن را در جا و بدون اینکه دلیل درستی اش را بدانید! شکار کنید. این در حالی است که با کمک روش مهندسی معکوس، همین دانستن جوابهای نادرست هم خود یک راهنمای بزرگ برای رساندن شما به گزینه درست محسوب‏می‏شود. از این به بعد هر وقت خواستید درسی را بخوانید و وقت کافی برای یادگیری مباحث اصلی در اختیار نداشتید، بلافاصله میدان را واگذار نکنید. به خاطر داشته باشید که هدف از مطالعه فقط یادگیری نیست و بسیاری اوقات ما مطالعه‏می‏کنیم تا افکار و ایده های انحرافی و نادرست را فراموش کنیم !
    نکته اساسی ۵: گول ایده های آرمانی و صفات توافقی بهترین و بالاترین و باهوش ترین را نخورید و هرگز تصور نکنید که دنیا بر اساس اصل درست و نادرست و یا همه چیز یا هیچ چیز آفریده شده است! به بیان دیگر گمان نکنید که برای تسلط به یک کتاب درسی مثلا ریاضی یا زیست شناسی یا عربی باید حتما از اول تا آخر آن را کاملا مسلط باشید و تمام نکات و جزئیات آن را به طور دقیق مطالعه و تمرین کرده باشید. بر خلاف ایده های آرمان گرایانه و مطلق نگر ، دنیا به جای تقسیم شدن به درست و نادرست ، از اتفاقاتی پر شده است که معمولا ” کمی درست ” و ” تا حدودی نادرست ” و ….‏می‏باشند. به عبارت دیگر این تصور که چون مدرسه خوبی نداشته‏اید و یا در زمان دبیرستان خوب درس نخوانده اید پس نمی توانید هم پای شاگردان ممتاز وارد میدان رقابت شوید و به ناچار باید میدان را واگذار کنید ، تصوری موهومی و باطل است که اگر همین الآن آن را از مخیله خود خارج نسازید برای همیشه و در تمام صحنه های زندگی شما را وادار به عقب نشینی و زمین گیر شدن‏می‏نماید. همیشه با خود بگو ئید که شاگردممتازها و محصلین مدارس نمونه ای “کمی تا حدودی بیشتر از شما مسلط”اند و این مقدارتفاوت نسبی با کمی تلاش و پشتکار از سوی شما به راحتی قابل حصول است.
    خوب توجه کنید که به هیچ وجه در تله آرمان گرایی و مطلق نگری و طلب همه چیز یا هیچ چیز نیافتید و بی جهت میدان مبارزه فعلی را به امید میدان مبارزه بعدی و اگذار نکنید. هر صحنه کارزار و هر کنکوری و هر آزمونی را یک چالش جدی برای عرض اندام و ارزیابی خود و توانایی های خود تصور کنید و سعی کنید حتی پیشرفت های کوچک را بها دهید و برای رسیدن به این تفاوت های به ظاهر ناچیز از تمام وجود خود مایه بگذارید. بنابراین هر چند مطمئن اید که در کنکور امسال امتیاز شایسته خود را بدست نخواهید آورد اما نه الآن و نه در اثنای برگزاری کنکور میدان را خالی نکنید و با پررویی و غرور تمام و در کمال اعتماد به نفس برای بدست آوردن حتی یک امتیاز مثبت از تمام هوش و دقت و انرژی روحی و جسمی خود کمک بگیرید. فراموش نکنید که انسانهای برتر همیشه با انسان های عادی اندکی تفاوت دارند. و همین تفاوت اندک است که باعث‏می‏شود آنها در قیاس با افراد عادی جایگاه و رتبه ای عالی و جهش وار بدست آورند.
    نکته اساسی ۶: اینکه فقط بتوان با یک انبر دست معمولی موتور یک اتومبیل را تعمیر کرد و یا فقط با یک فاز متر بتوان یک تلویزیون خراب را تعمیر نمود، این تصوری اشتباه است که با آن اتومبیل و تلویزیون نمی توان تعمیر کرد. به خاطر داشته باشید که برای هر کارمهندسی شما به یک “جعبه ابزار” احتیاج دارید. و “جعبه ابزار” یک “مهندس معکوس تست های استاندارد کنکور” مجموعه ای است از چندین ابزار کلیدی که هر کدام باید به موقع و د رکنار هم مورد استفاده قرار گیرد. به بیان ساده تر برای رسیدن به جواب گزینه درست در روش مهندسی معکوس ، شما باید ضمن آنکه هنر و مهارت نگریستن به جوابهای بعدی وقبلی را بلد باشید، در عین حال باید بتوانید گزینه های نادرست را حتی الامکان تشخیص دهید و با کمک روشهای مختلف از جمله برهان خلف و استقرا و تکنیک های روانشناسی و انحرافی مورد استفاده طراحان ، گزینه های تردیدی را از چهار گزینه به سه گزینه یا در صورت امکان به دو گزینه کاهش دهید. همزمان با آن باید به تکنیک های شناسایی گزینه های متضاد و مشابه و نیز تکنیک های شناسایی گزینه های انحرافی مسلط باشید. در عین حال باید سعی کنید به جای صرف وقت برای علامت زنی بی هدف گزینه ها فقط بر مبنای احتمال و حدس ، ابتدا به صورت یورشی و تهاجمی به شکار گزینه های ساده در کل سوالات بروید و این شکارهای پر ارزش و در عین حال ساده و سهل الوصول را بی جهت از دست ندهید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که داشتن این جعبه ابزار جدید باعث نمی شود که شما فرصت های راحت را از دست بدهید. به خاطر داشته باشید که کارآیی این جعبه ابزار عملا آخر کار ظاهر‏می‏شود. یعنی لحظه ای که شما دیگر از رسیدن به جواب درست در زمان باقیمانده ناامید شده اید و تصمیم گرفته اید که به جای واگذار کردن میدان و علامت نزدن جوابهای تردیدی به هر قیمتی که هست از این گزینه ها امتیاز بگیرید. به هیچ وجه از همان ابتدای کار از این جعبه ابزار استفاده نکنید و بدون مطالعه به سراغ روشهای احتمالاتی نروید. به یاد داشته باشید که کم نیستند تعداد انسان های عادی هم سطح شما که فاقد این جعبه ابزار معجزه آفرین اند و در نتیجه لااقل به جوابهای ساده هر درس که همیشه در هر درسی تعدادی از آنها وجود دارد جواب درست داده اند. استفاده تلفیقی از ابزارهای ارائه شده در این روش در زمان درست و با ریسک پذیری حساب شده ‏می‏تواند افزایش خارق العاده امتیازات شما را تضمین کند. و برعکس امید بستن بی دلیل و بیش از حد به این روشها بدون رساندن خود به شرایط اولیه‏می‏تواند شما را حداکثر در همان جایی که همین الآن هستید، قرار دهد!
    نکته اساسی۷: سر جلسات امتحان و اصولا در تمام صحنه های بحرانی زندگی (چه شغلی و چه تحصیلی ) این ضمیر ناخودآگاه انسان است که کنترل اوضاع را در دست‏می‏گیرد. برای بدست آوردن حداکثر بهره وری کافی است به این سیستم اعتماد کنید.به عبارت روشن تر سر جلسه آزمون این شما نیستید که امتحان‏می‏دهید ، بلکه این سیستم حافظه و سیستم روحی و جسمی شماست که در صورت هماهنگ بودن عملیات تست زنی و جوابدهی سوالات را راهبری‏می‏کند. شما باید از هر نوع اعمال فشار روی فکر و ذهن خود هنگام امتحان دادن پرهیز کنید و به جای مضطرب و دستپاچه شدن ، باید به ضمیر و جسم و ذهن خود اعتماد کنید و اجازه دهید ضمیر آنچه را که در خود دارد را به صورتی که صلاح‏می‏داند روی کاغذ بیاورد. فراموش نکنید که شما قبلا بسیاری از مباحث مطرح در سر جلسه کنکور را در ایام دبیرستان و پیش دانشگاهی خوانده اید. سر جلسه آزمون کافی است با آرام سازی روح و جسم خود و اعتماد به نفس و ضمیرو توانایی های خود به این سیستم حافظه و ذهن خود فرصت دهید تا کار خود را انجام دهد. نظام های یادگیری و یادسپاری و یادآوری انسان یک نظام عجیب و خارق العاده است که توانایی هایش حد و مرزی ندارد. اگر شخص بتواند به هماهنگی و آرامش لازم برسد‏می‏تواند در عرض فقط یک شبانه روز تمام خاطرات ایام دبستان وتمام درس هایی را که در کل عمر خوانده را به یاد آورد ! فرد‏می‏تواند به جای خواندن ۲۵۰ کلمه در دقیقه متعارف سرعت خواندن خود را تا ۲۴۰۰۰ کلمه در دقیقه افزایش دهد! و کاری را که بقیه در طی دو سال انجام‏می‏دهند را در عرض چند روز انجام دهد. تنها کافی است دست از سر ضمیر ناخودآگاه خود بردارید و به جای شک کردن در توانایی های حافظه و سیستم یادگیری و یادآوری و یاد سپاری خود ، به آنها اعتماد کنید و فقط تا‏می‏توانید با مرور و تند خوانی و تند یادگیری سعی کنید بیشترین حجم اطلاعات ممکن را وارد ضمیر خود سازید.
    نکته اساسی۸: همه آنها که شب های امتحان ناگهان غیرتی شده اندو تا آخرین لحظه دست از مطالعه و تلاش برنداشته اند، به خوبی‏می‏دانند که در ساعات آخر نزدیک به امتحان ، ناگهان کارآیی آنها به حد خارق العاده ای بالا رفته است و درسی را که در طول یک ترم به زحمت یاد‏می‏گرفتند را یکشبه کاملا مسلط شده اند. اما جالب ترین نکته این است که همه اشخاصی که با جدیت و پشتکار و اطمینان و امید خود را برای امتحان آماده‏می‏کنند، از یک جور نیروی الهام و استعداد درونی بهره مند‏می‏شوند که با کمک آن‏می‏توانند با اطمینانی درونی سوالات امتحان را حدس بزنند. این مساله برای بسیاری از افرادی که وارد میدان عمل نمی شوند قابل هضم نیست و یک جور باور خرافی محسوب‏می‏شود، اما آنها که در عمل جنگاور بوده اند و به توانایی های خود شک نکرده اند، خوب‏می‏دانند که این نیروی الهام چیست و تا چه اندازه قوی و قدرتمند است . هر چند عجیب و باور نکردنی به نظر‏می‏رسد ، ولی وقتی شما در زندگی به طور جدی تصمیم خود برای جنگیدن ‏می‏گیرید و حاضر‏می‏شوید با تمام وجود برای رسیدن به یک هدف تلاش کنید، ناگهان نیروهایی غیبی در کنار شما قرار‏می‏گیرند و استعدادها و توانمندی های شما را چند صد برابر‏می‏کنند. حضور این نیروهای غیبی فقط توسط خود شخص حس‏می‏شوند و بقیه که بیرون وجود شخص قرار دارند گمان‏می‏کنندکه این خود فرد است که این توانایی ها را دارا‏می‏باشد. بنا براین به کسانی که این نیروهای غیبی را انکار‏می‏کنند ، اصلا توجهی نکنید. با گرفتن یک تصمیم جدی و ابلاغ این تصمیم به کل وجود خویش ناگهان حضور این نیروهای غیبی را درکنار خود حس خواهید کرد و در خواهید یافت که به کمک این نیروها قدرت انجام هر معجزه ای را دارا‏می‏باشید.
    ****بچه درس خونا اينجا فراموش نشه ***

اگر شما طراح سوال بودید!
    آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر شما طراح سوالات کنکور بودید، سوالات را چگونه طراحی‏می‏کردید!؟ آیا‏می‏دانید که طراحان سوالات آزمون های سراسری و همگانی برای اینکه امکان ورود و امتیاز گیری شانسی را به حداقل برسانند ، مجبورند از یک سری قوانین و قواعد ثابت و مشخص تبعیت کنند و حق ندارند هر جور دلشان خواست سوال طرح کنند و هر جور دلشان خواست سوالات را بین گزینه های الف و ب و ج و د توزیع کنند؟ بدیهی است که اگر شما این قوانین را بدانید به پنجره و دیدگاه طراح سوال نزدیک تر‏می‏شوید و بهتر‏می‏توانید حرکات و حقه های او را حدس بزنید و از این طریق گزینه های درست و نادرست را از یکدیگر تشخیص دهید. بیائید با هم این قوانین و قواعد اجباری را مرور کنیم:
    قاعده اول :طراحان سوالات کنکور های همگانی ملزم ‏می‏باشند که پاسخ ها را به طور یکسان بین گزینه های الف و ب وج ود توزیع کنند و حق ندارند سنگینی پاسخ ها را روی یک گزینه خاص بیاندازند و یا سنگینی را از یک گزینه خاص بیش از حد دور کنند.
    فرض کنید در امتحان کنکور یکصد سوال وجود دارد . بدیهی است که جواب این سوالات باید بین چهار گزینه الف و ب و ج و د توزیع شود. با توجه به اینکه به ازای هر سه پاسخ نادرست یکی از پاسخ های درست حذف‏می‏شود ، پس طراح سوال حق ندارد روی یکی از گزینه ها مثلا ( گزینه ج) بیشتر تمرکز کند و جوابهای بیشتری را روی گزینه ج قرار دهد. چرا که اگر چنین کند. یکی از داوطلبان زیرک‏می‏تواند با درک سریع این موضوع از روی تصویر گرافیکی پاسخنامه فورا کلید را کشف کند و با علامت زدن همه جوابهای ج بدون اینکه جواب را بداند امتیاز بگیرد!
    طراح سوال مجبور است برای خلاصی از دردسرهای بعدی جواب صد سوال کنکور را بین گزینه های الف و ب و ج ود به تساوی تقسیم کند. برای اینکه این حقیقت را شخصا کشف کنید، کافی است پاسخنامه سوالات کنکورهای چند سال اخیر را مورد بررسی قرار دهید و در هر پاسخنامه تعداد گزینه های الف را بشمارید و این عدد را به کل تعداد سوالات تقسیم کنید . به عددی حدود ۲۵ درصد دست خواهید یافت.عین همین واقعیت برای گزینه های ب و ج ود نیز صادق‏می‏باشد. به عبارتی اگر یک داوطلب همینطور تمام گزینه های الف کنکور را بزند. نهایتا موفق‏می‏شود ۲۵ درصد نمره را بیاورد اما در عین حال ۷۵ درصد جوابها را غلط‏می‏زند که چون به ازای هر سه جواب غلط یک جواب درست صفر‏می‏شود پس نهایتا امتیاز این فرد چیزی در حدود صفر خواهد بود.
    حال بیائید از منظری دیگر به این قاعده نگاه کنیم: حالت ایده آلی را در نظر بگیرید که داوطلب به دلیل تسلط علمی موفق شده است ۷۵ سوال را جواب دهد و بعد در کمال تعجب دریافته است که جواب این ۷۵ سوال همگی بین گزینه هایالف و ب و ج بوده است. به نظر شما او اگر فرصت و دانش کافی برای جوابدهی به بقیه سوالات را نداشته باشد،و تنها ده دقیقه به پایان وقت آزمون باقی مانده باشد ، آیا بهتر نیست که بقیه سوالات را از ترس نمره منفی همینطوری به حال خود رها نکند؟! و هر چه گزینه “د” است را علامت بزند؟!
    فراموش نکنید که طبق قاعده حفظ تعادل گزینه ها و نکشاندن مرکز ثقل جوابها روی یک گزینه خاص ، طراح سوال مجبور است ۲۵ درصد پاسخ ها را هم از بین گزینه های “د” انتخاب کند و چون تا این لحظه گزینه‏های “د” انتخاب نشده اند پس به احتمال بالای ۹۰ درصد انتخاب گزینه های “د”‏می‏تواند امتیاز بسیار زیادی برای شخص به همراه داشته باشد. در حالت ایده آل این امتیاز ۲۵ است .
    تعدادی از تکنیک هایی که در رساندن شما به گزینه درست ‏می‏تواند بسیار کمک کند در زیر آمده است:
    شک بین دو گزینه: اگر در تستی بین دو گزینه شک کردید، حتما از خیر آن تست نگذرید. حنی اگر با روش مهندسی معکوس مبتنی بر توزیع نرمال هم نتوانستید از روی پاسخ های طرفین گزینه درست را حدس بزنید، بازهم از خیر تست های دو گزینه تردیدی به راحتی نگذرید. دلیل آن هم بسیار راحت است:”احتمال درست بودن یکی از گزینه ها بر اساس احتمالات ۵۰ درصد است.” فرض کنید در کل سوالات کنکور ، ۲۰ سوال دارای چنین حالتی باشد. دو داوطلب را در نظر بگیرید. داوطلب اول به هیچ کدام از این ۲۰ تست پاسخ نمی دهد، در نتیجه نمره او برای این ۲۰ سوال صفر درصد خواهد بود.
    فرد دوم ، اما به همه این سوالات با شک و تردید جواب‏می‏دهد. بر طبق قانون احتمالات از این ۲۰ تست ، ده تا درست و ده تا غلط خواهند بود. پس نمره داوطلب با فرض سه امتیاز منفی مساوی یک امتیاز مثبت برابر است با: درصد ۳۳=۳*۲۰: ۱۰-(۳*۱۰). یعنی نمره فرد برای این ۲۰ تست ، ۳۳ درصد خواهد بود و این در مقایسه با نمره فرد اول ، یعنی صفردرصد، نمره بالا و سرنوشت سازی است.
    هماهنگی جواب سوال با خود سوال از لحاظ دستوری: پاسخ هایی که از نظر قواعد دستوری ، باسوال هماهنگی ندارند، غالبا(به احتمال ۹۰ درصد) غلط هستند. مثلا صورت مساله به صورت جای خالی است و از شما خواسته‏می‏شود ، جاهای خالی را با جواب درست پرکنید و یکی از گزینه ها اصلا مناسب آن جای خالی نیست.چرا که از لحاظ گرامری جایش آنجا نیست.
    وجود دو گزینه متناقض در یک تست: اگر در تستی دو گزینه کاملا متناقض وجود داشته باشند، به احتمال ۸۰ درصد جواب یکی از این دو گزینه است. و نیازی نیست که روی دو گزینه دیگر وقت بگذارید.
    وجود دو گزینه مشابه در یک تست: اگر دو گزینه یک تست کاملا مشابه هم باشند، و یا هر دو یک معنا را برسانند، به احتمال ۱۰۰ درصد هیچ کدام جواب تست نخواهند بود.چرا که یک تست، یک جو.اب بیشتر ندارد.
    حساس بودن به خطای چشمی هنگام مطالعه گزینه ها: ۲ و ۳ در فارسی خیلی به هم شبیه هستند. بسیاری از طراحان سعی‏می‏کنند با تزریق پاسخ های شبیه از لحاظ شکل ظاهر کاری کنند تا داوطلب عجول گول بخورد و جواب صحیح را نبیند. به جملات و فعل های منفی و مثبت و علائم و شکل اعداد خوب دقت کنید. به احتمال ۷۰ درصد گزینه درست معمولا در لابلای جوابهای از لحاظ شکلی شبیه هم ‏می‏باشند.
    تست های جستجو کردنی: در این تست ها لازمه یافتن جواب این است که هر ۴ گزینه را جستجو کرده و جو اب صحیح را پیدا کنیم. در چنین تست هایی سعی کنید که برای جستجو همیشه از گزینه ج و د شروع کنید چرا که معمولا یکی از این دو گزینه صحیح‏می‏باشد. همچنین مواظب باشید که انتخاب گزینه الف به عنوان جواب درست باید با وسواس و احتیاط زیاد و بعد از اینکه مطمئن شدید گزینه های ب و ج و د درست نیستند صورت گیرد. همچنین سعی کنید که از گزینه های طولانی فرار نکنید. گزینه ای که بررسی آن به ظاهر مشکل تر است خیلی اوقات در تست های جستجو کردنی همان گزینه جواب است.
    عدم نیاز به دانستن همه مطالب یک تست: برای پاسخ دادن به بعضی از تست ها ، نیاز به دانستن همه مطالب مورد نظر طراح نیست. و فقط با دانستن بخشی از تست‏می‏توانید گزینه های نادرست را از درست جدا و خود را به جواب صحیح برسانید.
    عدم نیاز به حل طولانی: معمولا سوالات کنکور در دروس فیزیک و شیمی و ریاضی که به صورت مساله‏می‏باشند، راه حل های طولانی ندارندو عمدتا یک یا دو نکته خاص مورد نظر طراح‏می‏باشند. بنابراین هنگام حل این تست ها اگر دیدید که به محاسبات طولانی و استفاده از فرمولهای زیاد نیاز است، بلافاصله بفهمید که ازنکته مورد نظر طراح دور افتاده اید و یا در جایی اشتباه کرده اید. در بسیاری موارد نیز شکل کشیدن و یا عدد گذاری در سوالات ریاضی در رسیدن به جواب صحیح کمک زیادی می کند.
    عدم احاله جواب به بعد: وقتی روی یک تست انرژی گذاشتید و برای یافتن جواب فکر کردید و نهایتا به دو گزینه تردیدی رسیدید . با خود نگوئید که بعدا اگر به سراغ آن بیائید شاید راه بهتری به ذهنتان برسد. بلافاصله جواب را همان موقع انتخاب کرده و به احساس اولیه خود در مورد جواب عمل کنید. رد شدن از تست و بازگشت دوباره مستلزم صرف وقت اضافی و بررسی دوباره تست است،بدون اینکه اطلاعات اضافه تری به شما بدهد و یا شک شما را برطرف سازد.
    قیدهای تاکید و نفی بیانگر جواب غلط اند: گزینه هایی که دارای لغاتی مانند همیشه ، هرگز ، حتما و از این قبیل هستند، اصولا صحیح نمی باشند. در حالی که گزینه هایی دارای کلماتی مانند ممکن است ، احتمالا و مانند اینها ، معمولا صحیح‏می‏باشند.
    تست جواب های محاسباتی : بعضی اوقات از شما خواسته‏می‏شود درستی یک جواب را در چهار فرمول داده شده چک کنید. به جای حل کامل محاسبه جواب کافی است ، جواب داده شده را در فرمول قرار داده و ببینید آیا تساوی داده شده برقرار‏می‏شود یا خیر.
    چند توصیه:
    تغییر فضای فکری هنگام قفل کردن روی چند تست پیاپی: اگر هنگام حل چند تست پیاپی چیزی به ذهنتان نرسید. سریعا متوقف شوید و با تنفس عمیق و تمرینات تن آرامی و در صورت امکان خوردن کیک و بیسکویت و کشمش و تنقلات دقیقه ای استراحت سعی کنید. به مغز خود اکسیژن و به بدن خود قند کافی برسانید.
    اولویت بندی دروس اختصاصی: بعد از اینکه تمام سوالات ساده همه درس ها را جواب دادید و مطمئن شدید که دیگر سوال ساده ای برای جواب دادن وجود ندارد و قبل از اینکه به سراغ روش مهندسی معکوس بروید. مدت مشخصی را بسته به زمان باقیمانده (مثلا نیم ساعت) را برای درسهای با ضریب بالاتر (درس های ضریب ۴ کنار بگذارید ) و سعی کنید سوالات بیشتری از آن درس ها را تا حد امکان جواب دهید.
    درس های با انحراف معیار منفی بالا: درس هایی که خیلی ها از آنها بیزارند و اصلا در کنکور به آنها اعتنایی نمی کنند.‏می‏توانند برای شما الهه شانس باشند. مثلا در رشته انسانی داوطلبان از تست های ریاضی بیزارند. در رشته تجربی درس های ریاضی و فیزیک کمتر طرفدار دارد. در رشته ریاضی نیز درس شیمی دچار نفرت شده است. حال آنکه ارزش واقعی یک تست از یک درس مشخص بعد از کنکور مشخص‏می‏شود. یعنی زمانی که معلوم شود چند نفر به این درس پاسخگو بوده اند. به عبارتی امتیاز سوالات درسی که عده کمی به آن پاسخ صحیح داده اند، مانند ریاضی در رشته تجربی و یا شیمی در رشته ریاضی و فیزیک به مراتب ارزش بالاتری از سوالات درسی دارد که عده زیادی به آن پاسخ‏می‏گویند و اینکه بگوییم در رشته تجربی فیزیک ضریب ۲ دارد و ریاضیات هم ضریب ۲، پس ارزش تستی این دو درس با هم برابر است کاملا غلط ‏می‏باشد.
    مهاجر
    الهی العفو...

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

این مطلب رو واسه این میزنم که خودم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنم و همیشه به دنبال راهی برای کاهش اون هستم هر چند امتحانای این ترم گذشت ولی هم کنکور ارشد و هم امتحانای دیگه درپیشه پس میشه استفاده کرد:

اضطراب امتحان و راههای کاهش آن
    مقدمه

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا از امتحان می‌ترسید؟
    آیا تابحال به صورت عمیق به این موضوع فکر کرده‌اید که چه عواملی در ترس و اضطراب نسبت به امتحان مؤثر بوده‌اند؟
    آیا در زندگی تحصیلی راههایی برای کاهش این نوع اضطراب یافته‌اید؟

بدون تردید ترس از امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان تقریبا همه گیر و رایج است و می‌توان گفت مهمترین علت این موضوع ، نتیجه‌ای است که از امتحان بدست می‌آید. نتیجه‌ای که مدرک قبولی یا مردودی محسوب گردیده و باعث ارتقاء ، تهدید ، تشویق و یا تنبیه می‌گردد. گاهی اوقات این نتیجه می‌تواند سرنوشت را نیز رقم زند. به همین علت هر چه نتیجه ، حساسیت و اهمیت بیشتری داشته باشد، به همان نسبت می‌تواند اضطراب و ترس از امتحان گردد، که برخی از آنها عبارتند از:

ترس از فراموش کردن مطالب خوانده شده.
    سختگیری مدرسین در طی سال تحصیلی.
    انتظار بیش از حد والدین.
    عدم وجود خود باوری در فرد.
    نامشخص بودن سؤالات.

اکنون که برخی از عوامل ایجاد کننده ترس از امتحان مشخص شدند، لازم است عوامل کاهش دهنده این نوع ترس را نیز بدانیم. در خصوص روشهای کاهش ترس از امتحان نظرات مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشند:
    ایجاد محیطی آرام و به دور از تشنج
    علاوه بر تلاش والدین برای ایجاد چنین محیطی برای مطالعه فرزندان ، فرزندان نیز بایستی کوشش نمایند.

تنظیم برنامه خواب و استراحت
    برخی با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلا نباید خوابید و یا خیلی کم خوابید ، خود باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر در مطالب خوانده شده می‌گردند. کاهش زمان خواب در حد متعادل مطلوب است، اما افراط در آن هرگز مفید نخواهد بود.

پرهیز از کاهش تغذیه
    افراط و تفریط در تغذیه اثرات نامطلوبی در بر خواهد داشت. بایستی با خواب و استراحت کافی و نیز تغذیه مناسب ، از لحاظ روحی و جسمی ، خود را آماده امتحان کرد.

آماده شدن برای امتحان
    داشتن برنامه ریزی صحیح جهت مطالعه در طول سال تحصیلی و رعایت روشهای صحیح مطالعه.

مطالب درسی را بتدریج و در طول زمان مرور کنید، نه اینکه در آخرین دقایق قبل از امتحان به مطالعه فشرده بپردازید.
    از یادداشتهای خود ، یادداشتهای فشرده‌ای بردارید، تا بازسازی ذهنی ، رمز گردانی و مرور مطالب برایتان مفید واقع شود.
    سعی کنید به نوع آزمون پی ببرید، تا بتوانید مطالعه خود را متناسب با آن پیش ببرید.
    پرهیز از فشرده خوانی
    فشرده خوانی با مرور کردن مطالب متفاوت است. فشرده خوانی متضمن کوششی است برای یادگیری مطالب تازه بلافاصله قبل از شروع امتحان. و یا به عبارتی آخرین کوششهای شخص در آخرین لحظات قبل از امتحان.

تأکید بیشتر بر مطالبی که انتظار دارید جزء سؤالات امتحانی باشد.
    می‌توانید محدوده سؤالاتی را که در امتحان مطرح خواهد شد، حدس زده و بیشتر به آنها پرداخته شود. برای این منظور سؤالات امتحانی سالهای گذشته کمک خواهند کرد. همچنین توجه به مطالب و موضوعاتی که استاد و یا معلم در کلاس درس بیشتر روی آنها تکیه می‌کند.

شرکت در جلسات آخر درس
    حتما در جلسات آخر درس پیش از امتحان در کلاس شرکت کنید. زیرا اغلب ، مطالب مهمی را احتمال بیشتری در طرح سؤالات دارند، در جلسات آخر مرور و توضیح داده می‌شوند.

پرهیز از اضطرابهای متفرقه
    مثلا شب امتحان مسابقات فوتبال را دنبال نکنید. اگر امتحان قبلی رضایت بخش نبوده است، به آن نیندیشید و تحلیل امتحان قبلی را به فرصت مناسب خودش موکول کنید.

داشتن تصور ذهنی مثبت از خود
    بجای پرداختن به جنبه‌های منفی ، همواره یک تصویرز ذهنی مثبت از خودتان داشته باشید و پس از تلاش کافی جهت مطالعه مطالب به موفقیت خود امیدوار باشید.

حال که برخی از عوامل کاهش ترس از امتحان مطرح شدند، بایستی مواردی را در جریان امتحانات و هنگام پاسخگویی به سؤالات مد نظرمان باشد، که رعایت این موارد می‌تواند در موفقیت بیشتر و کاهش اضطراب نسبت به امتحان مؤثر باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

به موقع و سر وقت به جلسه امتحان بروید و پیش از آغاز امتحان با خاطری آسوده در جای خود مستقر شوید.

کلیه وسایل و ابزارهایی که در امتحان مورد نیاز است همراه خود به جلسه ببرید.

دستورالعملها را با دقت بخوانید و اگر دستورات شفاهی است، با توجه و التفات کامل به آن گوش دهید و عینا همان کاری را که از شما می‌خواهند انجام دهید. در مورد سؤالات تستی ، اگر نمره منفی داشته باشند، حدس زدن کار عاقلانه‌ای نیست.

به زمان بندی سؤالات دقت کنید، تا با مشکل کمبود وقت مواجه نشوید.

اگر زودتر از زمان تعیین شده سؤالات را پاسخ دادید، عجله نکنید و مجددا مروری داشته باشید.

خود را برای پاسخ گویی به هر گونه سؤالی آماده سازید، اما نه با این برداشت که باید صد درصد سؤالات را جواب دهید. برای پاسخگویی به سؤالات به طرح چهار مرحله‌ای زیر دقت کنید:

ورقه سؤالات را نسبتا با سرعت بخوانید و به تمام سؤالات که پاسخ آنها برایتان روشن است جواب بدهید. برای این مرحله حداقل نیمی از وقت امتحان را در نظر بگیرید.

دوباره ورقه را بخوانید و به تمام سؤالات که تا آن موقع پاسخشان به یادتان آمده است پاسخ دهید.
    در نوبت سوم باید به تمام سؤالاتی که باقی مانده پاسخ دهید.
    در نوبت چهارم یکبار دیگر نیز کنترل کرده و ببینید که آیا سؤالات را همانگونه که می‌خواستیم پاسخ داده‌ایم.
    برای پاسخ گویی به آزمون تشریحی پیشنهاد می‌شود، موضوع را بطور کامل یاد گرفته و پرسش را به دقت بخوانید. و قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، پاسخ خود را سازمان بندی کنید.

برای پاسخگویی به آزمون تستی پیشنهاد می‌شود:

سؤالات ساده را جواب داده و از سختها بگذرید.
    وقتی به سؤالات نیمه مشکل رسیدید، مقابل آن علامت (+) (در پاسخ نامه) به معنای قابل حل و در مقابل سوالات مشکل علامت (-) به معنای غیر قابل حل بگذارید.

وقتی تمام سؤالات در یک درس خاص را پاسخ دادید، به سراغ سؤالاتی بروید که جلوی آنها علامت (+) گذاشته‌اید و سپس به سؤالاتی که علامت (-) دارند، پرداخته شود.

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    1,016
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    28
    گالری
    42

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته
    خوشبختانه یا متاسفانه بنده از این گزینه یعنی «اضطراب» فارغم!!!!!
    شاید به چند دلیل:
    1- اصلا درس رو بلد نیستم!(خوب این که ناراحتی نداره ترم بعد!)
    2- حوصله خوندن ندارم! (بازم اشکال نداره ! خود کرده را تدبیر نیست!)
    3- معدل شدیدا پایین اومده! (آب که از سر گذشت چه یک وجب چه یک دریا!)

ولی یه دلیلی هم باعث میشه که آدم اضطراب نداشته باشه تو هیچ زمینه ای (البته مال آدم خوباست):
    باور این نکته که همه امور عالم بدست خداست...
    آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
    حضرت امام خامنه ای

اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
    آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب

نوشته
    215
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

من که دیگه امتحانام تموم شد
    از اظطراب که خبری نبود ولی کند زدم
    نمی دونم چه مرگم شده این ترم،اصلا حوصله خوندن نداشتم
    فکر کنم از درس خوندن خسته شدم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری