صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چندین سوال در مورد دین اسلام

نوشته
    203
    مورد تشکر
    407 در 149 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

چندین سوال در مورد دین اسلام

دیدگاهی که من از دین اسلام دارم اینه که این دین هم به درد دنیا میخوره و هم به درد آخرت. ولی متاسفانه حس میکنم از بچه گی به ما اون چیزی که در مورد دین اسلام باید یاد میدادن رو یاد ندادن و به خاطر همینه که الان جای هزار تا شبه و سوال بی جواب تو ذهن جوونایی مثل من هست ... جوری به ما اسلام رو یاد دادن که انگار در دنیا اصلا به درد ما نمیخوره و وقتی مردیم و خاکمون کردن از اون به بعده که این دین به فریاد ما میرسه !! خب خیلی ها با خودشون الان این فکر رو میکنن و میگن پس ما سراغ دینی میریم که بتونیم باهاش تو دنیا پیشرفت کنیم نه دینی که فقط به درد بعد از مرگمون بخوره. خدا به ما عقل و فکر و قدرت تصمیم گیری و اراده داده تا ازش استفاده کنیم ولی با توجه به مسائل امروزی و اجبار بودن داشتن یه مرجع تقلید و عمل به دستورات اون به نظر من این قدرت تصمیم گیری تا حد زیادی از ما گرفته میشه و باید جوری در دنیا زندگی کنیم که دوست نداریم !!

- سوال اول من ... از بچه گی با زور به ما نماز رو یاد دادن و نزاشتن که خودمون به نماز علاقه پیدا کنیم و بخونیم !! (البته همه رو جمع نمیبندم) و بهمون چند تا جمله ی عربی و حرکت به ما یاد دادن تا هر روز اونا رو چندین بار تکرار کنیم در صورتی که واقعا هیچ توجهی به خدا نداریم و این نماز خوندمون مارو از هیچ گناهی باز نمیداره !! و به طور کلی بگم که تاثیری نداره و خیلی ها که میبینن تو زندگیشون نماز تاثیری نمیزاره ترک نماز میکنن ... بزارید با هم رو راست باشیم، خیلی از این کساییکه من میبینم تو مسجد دعا و نماز میخونن واقعا نمیفهمن که دارن به خدا چی میگن !
    حالا سوال برای من پیش میاد که چرا منی که زبان مادریم فارسیه و دوست دارم با خدای خودم به فارسی راز و نیاز کنم تا بفهمم و درک کنم که چی میگم باید به زبان عربی با خدا سخن بگم ؟ مگه فقط خدا زبان عربی رو میفهمه ؟!! چرا وقتی تو قنوت نمازم میخوام دعا کنم باید به عربی دعا کنم تا باعث بشه یه چیزی واسه خودم بگم به طوری که حواسم یه جا دیگه س ؟!
    جالب اینجاس که میگن تو نمازای واجب نمیشه تو قنوت فارسی دعا کرد ولی تو نماز های مستحبی میشه !! خب این دو تا چه فرقی با هم دارن مگه هر دوشون عبادت با خدا نیست ؟! آیا واقعا اگه ما نمازمون رو فارسی بخونیم به زبانی که میفهمیم چی داریم میگم تاثیر اون بیشتر نیست ؟! و سوال آخر ... نماز خوندن ما سودی برای دنیامون هم داره یا همه ی این هارو میخونیم تا خودمون رو گول بزنیم که داریم صواب میکنیم و بریم بهشت ؟! میدونید چرا میگم خودمون رو داریم گول میزنیم ؟! چون نماز ما نماز نیست !!

از اینکه همه رو جمع بستم معذرت میخوام و لطفا ناراحت نشید و به دل نگیرید ...

اي منتظران گنج نهان مي آيد

آرامش جان عاشقان مي آيد

بر بام سحر طلايه داران ظهور

گفتند که صاحب الزمان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

2. تشكرها 2

3.  

نوشته
    240
    مورد تشکر
    586 در 177 پست
    حضور
    6 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

در مورد خواندن نماز به زبان عربی در همین سایت قبلا صحبت شده، آنها را مطالعه نمایید سپس اگر ابهامی بود در خدمتتان هستم.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=16295

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,163 در 563 پست
    حضور
    10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

سلام به آقا مجید بزرگوار

در مورد دغدغه ای که داری کاملا بهت حق میدم و ازت تشکر می کنم که به راحتی اومدی و به دنبال حقیقت مطلب برای درست فهمیدن دینت هستی. اتفاقا اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام هم به شدت پیروان خودشون رو ترغیب به این مطلب می کردند که برید و دین خودتون رو به صورت عمیق یاد بگیرید. به این روایت توجه کنید:

عَنْ مُحَمَّدٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ وَ أَبُو جَعْفَرٍ عَلَيْهِمَا السَّلَامُ لَوْ أُتِيتُ بِشَابٍّ مِنْ شَبَابِ الشِّيعَةِ لَا يَتَفَقَّهُ لَأَدَّبْتُهُ. از امام باقر و امام صادق عليهما السلام نقل شده که فرموده اند:
    «اگر جواني از جوانان شيعه را نزد من مي آوردند که دين شناسي نمي نمود، او را تاديب مي نمايم.»
    ( در مورد اهمیت این مطلب توی این لینک مطالبی هست که دیدنش براتون ضرر نداره. اگر فرصت کردید یه سری به اون بزنید:

پس تبریک مرا در مورد این همتتون پذیرا باشید.

اما جواب سوالات شما:

قبلا برخی دوستان در همین زمینه سوالی خاص داشته اند خوبه به مباحث اونها هم یه سری بزنی بعد اگر دوست داشتی و مطلبی براتون باقی مونده بود همین سوال رو توی یکی از اون تاپیکها و یا در همین تاپیک دنبال کنی. آدرس اون تاپیک ها این ها هستند:

البته تاپیک دوم در ضمن تاپیک اول هم مطرح شده که احتمالا نیازی به تکرارش نباشه مگر در نوع بیان و استفاده های جزیی دیگر از آن.

پس یه سری به این تاپیک بزنید تا ادامه ی بحث.

سر بلند باشید

لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,163 در 563 پست
    حضور
    10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

ببخشید من وقتی پست خود را ارسال کردم متوجه شدم که استاد بزرگوار جناب معظم همین مطلب رو براتون ارسال کرده بودند ولی چون دو لینک دیگه براتون گذاشته بودم اون رو حذف نکردم.

7. تشكرها 2

نوشته
    958
    مورد تشکر
    672 در 404 پست
    حضور
    2 روز 12 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    وبلاگ
    81

نقل قول نوشته اصلی توسط 3dmajid نمایش پست
    دیدگاهی که من از دین اسلام دارم اینه که این دین هم به درد دنیا میخوره و هم به درد آخرت. ولی متاسفانه حس میکنم از بچه گی به ما اون چیزی که در مورد دین اسلام باید یاد میدادن رو یاد ندادن و به خاطر همینه که الان جای هزار تا شبه و سوال بی جواب تو ذهن جوونایی مثل من هست ... جوری به ما اسلام رو یاد دادن که انگار در دنیا اصلا به درد ما نمیخوره و وقتی مردیم و خاکمون کردن از اون به بعده که این دین به فریاد ما میرسه !! خب خیلی ها با خودشون الان این فکر رو میکنن و میگن پس ما سراغ دینی میریم که بتونیم باهاش تو دنیا پیشرفت کنیم نه دینی که فقط به درد بعد از مرگمون بخوره. خدا به ما عقل و فکر و قدرت تصمیم گیری و اراده داده تا ازش استفاده کنیم ولی با توجه به مسائل امروزی و اجبار بودن داشتن یه مرجع تقلید و عمل به دستورات اون به نظر من این قدرت تصمیم گیری تا حد زیادی از ما گرفته میشه و باید جوری در دنیا زندگی کنیم که دوست نداریم !!

- سوال اول من ... از بچه گی با زور به ما نماز رو یاد دادن و نزاشتن که خودمون به نماز علاقه پیدا کنیم و بخونیم !! (البته همه رو جمع نمیبندم) و بهمون چند تا جمله ی عربی و حرکت به ما یاد دادن تا هر روز اونا رو چندین بار تکرار کنیم در صورتی که واقعا هیچ توجهی به خدا نداریم و این نماز خوندمون مارو از هیچ گناهی باز نمیداره !! و به طور کلی بگم که تاثیری نداره و خیلی ها که میبینن تو زندگیشون نماز تاثیری نمیزاره ترک نماز میکنن ... بزارید با هم رو راست باشیم، خیلی از این کساییکه من میبینم تو مسجد دعا و نماز میخونن واقعا نمیفهمن که دارن به خدا چی میگن !
    حالا سوال برای من پیش میاد که چرا منی که زبان مادریم فارسیه و دوست دارم با خدای خودم به فارسی راز و نیاز کنم تا بفهمم و درک کنم که چی میگم باید به زبان عربی با خدا سخن بگم ؟ مگه فقط خدا زبان عربی رو میفهمه ؟!! چرا وقتی تو قنوت نمازم میخوام دعا کنم باید به عربی دعا کنم تا باعث بشه یه چیزی واسه خودم بگم به طوری که حواسم یه جا دیگه س ؟!
    جالب اینجاس که میگن تو نمازای واجب نمیشه تو قنوت فارسی دعا کرد ولی تو نماز های مستحبی میشه !! خب این دو تا چه فرقی با هم دارن مگه هر دوشون عبادت با خدا نیست ؟! آیا واقعا اگه ما نمازمون رو فارسی بخونیم به زبانی که میفهمیم چی داریم میگم تاثیر اون بیشتر نیست ؟! و سوال آخر ... نماز خوندن ما سودی برای دنیامون هم داره یا همه ی این هارو میخونیم تا خودمون رو گول بزنیم که داریم صواب میکنیم و بریم بهشت ؟! میدونید چرا میگم خودمون رو داریم گول میزنیم ؟! چون نماز ما نماز نیست !!

از اینکه همه رو جمع بستم معذرت میخوام و لطفا ناراحت نشید و به دل نگیرید ...
    با اهداء سلام
    دوست عزیز از اینکه افکارت را نوشتی تشکر می کنم لازم است به عرض شما برسانم که ایمان داشتن به دین اسلام و قبول داشتن خدا و قران برای انسان هویت ایجاد می کند این هویت میتواند در روح و جسم شما اثر مفیدی داشته باشه که خیر ان به شما و از طریق شما به جامعه سرایت کند
    حالا چه فرقی می کنه ما به عربی بگیم یا به فارسی
    اما یه فرق اساسی وجود داره و ان این است که جملات ی که در نماز استفاده می شود بیشترش ایات قران است و ایات قران کلام خداست
    من شخصا خوشحالم که کتاب قران وجود دارد البته بسیار دوست دارم که قران به زبان فارسی را هم داشته باشم ببینم خدا کلمات فارسی را چگونه ترکیب می کند و چشمم به این جملات روشن شود
    اما راضیم به رضای خدا
    شما لازم نیست در قالب افکار دیگران کاری را انجام دهید اگر خدا از افکار ت راضی باشه همین کافیه روز قیامت حکومت خاص خداست خداست که محاکمه می کنه ما باید با خدای حود رو زاست باشیم
    اما یک مثال برات می زنم در خیابان همه اتومبیلها از راست میروند و در بعضی از کشورها از چپ چه فرقی می کنه ولی نظم داشتن و هماهنگ بودن بهتر از بی نظمی هست فکر کنم این دلیل خوبی باشه که به عربی نماز بخونیم ضرری هم به جایی نداره
    ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ ﴿۱﴾ مَا أَنتَ بِنِعْمَةِ رَبِّكَ بِمَجْنُونٍ ﴿۲﴾ وَإِنَّ لَكَ لَأَجْرًا غَيْرَ مَمْنُونٍ ﴿۳﴾

وَكَذَلِكَ أَنزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ وَاقٍ ﴿۳۷﴾

9. تشكر

نوشته
    203
    مورد تشکر
    407 در 149 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

از کمکتون ممنونم.
    من تاپیک هارو با دقت خوندم و مطالبی که از نظرم مهم بود و کپی کردم تا جواب بدم بهشون و نظر شما رو بدونم.

وقتی خدا یک عملی را واجب کرده و فرموده هر روز پنج مرتبه این کار را انجام بده و هر وقت هم خواستی با این عمل با من حرف بزنی، با زبان عربی حرف بزن؛ یعنی خداوند این گونه حرف زدن در نماز را از بنده اش دوست دارد؛ لذا اگر حکمت و دلیل آن هم برای ما مشخص نشود ما آنچه را خدا دوست دارد و از ما خواسته انجام میدهیم.
    عاشق تابع میل معشوق است.
    سوال من اینه که آیا خداوند واقعا این گونه حرف زدن در نماز رو از بنده اش دوست داره ؟!
    یعنی حرف زدنی که اصلا بنده اش متوجه نمیشه که چی میگه !! و حواصش جای دیگه س .
    شما فرض کنید دارید با دوستتون حرف میزنید و یه جوری باهاش حرف میزنید که خودتونم نمیفهمید چی میگید ... شما از این حرف زدن لذت میبرید یا دوستتون ؟
    آخه به نظر من اگه ما نماز رو به زبان فارسی بخونیم حواسمون جمع تره چون میفهمیم داریم چی میگیم ولی وقتی به زبان عربی میگیم چون نمیفهمیم چی میگیم حواسمون پرت میشه.

1:به عربى خواندن نماز يكى از نشانه هاى جهانى بودن دين اسلام است كه همه انسان ها بايد در پيشگاه خداوند متعال با يك زبان تكلم كنند و اين رمز وحدت و نشانه يگانگى مسلمانان است
    2: خواندن نماز به يك صورت معين ، آن را از خطر تحريف و آميخته شدن به خرافات و مطالب بى اساس ـ كه بر اثر مداخله افراد غير متخصص به هنگام ترجمه آن به زبان هاى ديگر رخ مى دهد ـ نگاه مى دارد و به اين وسيله روح اين عبادت محفوظ مى ماند .(1)
    این نکته هارو میدونستم و باهاش موافقم ولی بیشتر مربوط به خواندن نمازهای دست جمعی مثل نماز جماعته که وحدت توش معنی پیدا میکنه نه نماز فرادی که آدم با خدای خودش خلوت میکنه.

یک داستانی هم بود که نتیجه ش این میشد : ما چون نماز رو به طور کامل نمیتونیم ترجمه کنیم پس نباید به فارسی بخونیم !!
    پس این ترجمه هایی که تو قرآنه همه شون ناقصه ؟
    ترجمه با تفسیر فرق داره ... این که ما بیایم مثلا به طور کامل بررسی کنیم که الرحمن یعنی چی که تفسیر میشه. ما همین ترجمه ی نماز رو بخونیم بهتر میفهمیم داریم چی میگیم یا اینکه به عربی بخونیم ؟!

در کل برداشت من اینه که نماز رو باید عربی خوند و اون کسی که میخواد لذت بیشتری از نماز ببره میتونه ترجمه ی آیات رو هم به یادش بیاره تا بفهمه داره به خدای خودش چی میگه ولی اگه یکی هم بین خودش و خدا خواست یکی دوبار نماز رو فارسی بخونه مشکلی نداره و خدا از این کارش ناراحت نمیشه ... در کل با کلمات حرام است، جایز نیست و ... تو این زمینه مشکل دارم چون این با مهربونی خدا جور در نمیاد.

راستی به موضوع اصلی سوال من لطفا توجه کنید که پرسیدم : نماز خواندن در دنیا چه قایده ای داره ؟
    ویرایش توسط دل شکسته : 1388/08/30 در ساعت 00:54

آرامش جان عاشقان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

11. تشكرها 2

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,163 در 563 پست
    حضور
    10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

سلام مجدد به آقا مجید گرامی

تشکر از لطفت که با دقت به تاپیکهای مورد نظر سری زدی.

مجید جان؛ من از جانب خودم با شما صحبت می کنم و نوع استدلال دوستان رو توی مباحثی که ارائه کرده اند و نوع نتیجه گیری اون عزیزان رو به خودشون واگذار می کنم که نکنه به اشتباه حرف اونها رو خراب کنم. پس به قسمتهایی از سوالاتت پاسخ می دم که مرتبط با بحث من باشه.

خوبه سوالهایی رو که از هر پستی که داری توی همون تاپیک اصلیش هم برای خود نویسنده ی پست مورد سوالت با نقل قول از خودش ( با اسم آیدی ای که داره ) بیاری تا بتونی زودتر به جواب خود نویسنده واقف بشی.

اما بریم سراغ بحث:

نقل قول نوشته اصلی توسط 3Dmajid نمایش پست
    آخه به نظر من اگه ما نماز رو به زبان فارسی بخونیم حواسمون جمع تره چون میفهمیم داریم چی میگیم ولی وقتی به زبان عربی میگیم چون نمیفهمیم چی میگیم حواسمون پرت میشه.
    آقا مجید گل؛ فکر می کنی که همه ی عربها وقتی دارن نماز می خونن، با حواس جمع نمازشون رو می خونن؟ به نظرت نمیاد کاری که تکراری بشه اگر کسی واقعا انگیزه ی انجامش رو نداشته باشه، بدون توجه با اون برخورد می کنه؟

مثلا توی همین فارسی خودمون، ما وقتی به هم می رسیم بعد از سلام از هم سوالهایی می کنیم مثل اینکه خوبی؟ چه خبر؟ و این طور چیزها. به نظرت همه ی ما واقعا داریم این سوالها رو از طرف مقابل می پرسیم؟ من که گمانم چیز دیگه ایه.

یا یه مثال دیگه: یادت میاد وقتی توی کلاسهای درس مدارس ابتدایی یا راهنمایی بودیم وقتی معلم میومد توی کلاس پا می شدیم و یه شعری چیزی به عنوان خوش آمد گویی به معلم می گفتیم؟ یا اینکه توی صفهای مدرسه وقتی می گفتند از جلو نظام، با شدت می گفتیم الله اکبر و وقتی می گفتن خبر دار یه چیزهای دیگه می گفتیم؟

آیا واقعا توی اون گفتنهامون به صورت واقعی و با فهم دقیق مطلب رو دنبال می کردیم؟ یا اینکه از سر عادت این کارها رو می کرده و می کنیم؟ نمی خوام بگم همه این طوری هستند ها بلکه می خوام این رو بگم که می شه بعضی چیزها رو هم با زبونی بگیم که واقعا می فهمیم یعنی چی ولی معنی اون رو به هیچ وجه الانی که داریم استفاده اش می کنیم اراده نکرده ایم. یه مثال دیگه ی این موارد وقتیه که توی ختم به دیگری می گیم غم آخرتون باشه. و یا هر تعارف دیگه ای که ماها توی خودمون داریم.

خلاصه اینکه توی تمرکز حواس عربی بودن و فارسی بودن نقش اصلی رو بازی نمی کنن. بله زبان مورد شناخت ما می تونه بیشتر کمک کنه نه اینکه همه ی مشکل حواس پرتی ما به خاطر این باشه که نمازمون رو عربی می خونیم.

ادامه دارد ....

نوشته
    203
    مورد تشکر
    407 در 149 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی ممنون ... جواب منطقی دادین.

لطفا هر کسی جواب این سوال منو میدونه بهم جواب بده :

نماز خواندن در دنیا چه قایده ای داره ؟

سوال بعدی من در مورد خواندن قرآنه ... برخلاف اون چیزی که به من یاد دادن و گفتن قرائت قرآن خیلی صواب داره من فکر میکنم مهمتر درک و فهم قرآن باشه. و منظور خدا از قرائت قرآن خوندن و فهمیدن اونه. من بعضی وقتا یه صفحه قرآن به عربی میخونم ولی بعد از اینکه تموم میشه حس میکنم چیزی گیرم نیومد (البته بگذریم از مسائلی مثل اینکه میگن نگاه کردن به صفحه های قرآن نور چشم و دل رو روشن میکنه و ... که توش شکی نیست) و خدا این رو از من نمیخواد، خدا میخواد من قرآن رو بخونم و بفهمم که بهم چی میگه. وقتی یه صفحه از قرآن رو با معانی فارسی میخونم
    خیلی بیشتر لذت میبرم و جواب خیلی از سوالامو میگیرم و خیلی وقت ها هم سوالای جدید واسه م پیش میاد که میرم میپرسم.
    حالا گذشته از حرف هایی مثل صواب دارد و ... آیا خواندن ترجمه ی قرآن تو زندگی دنیا بیشتر به درد ما نمیخوره ؟
    چون مطمئنم اگه تو زندگی دنیا ازش استفاده ی مثبت کنیم، اون استفاده ی مثبت یه جایگاهی پیش خدا داره و همین باعث میشه واسه آخرتمون هم چیزی داشته باشیم.

از این حرف مزمل هم خیلی خوشم اومد :

من شخصا خوشحالم که کتاب قران وجود دارد البته بسیار دوست دارم که قران به زبان فارسی را هم داشته باشم ببینم خدا کلمات فارسی را چگونه ترکیب می کند و چشمم به این جملات روشن شود

آرامش جان عاشقان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

14. تشكرها 3

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,163 در 563 پست
    حضور
    10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

ولی اگه یکی هم بین خودش و خدا خواست یکی دوبار نماز رو فارسی بخونه مشکلی نداره و خدا از این کارش ناراحت نمیشه ... در کل با کلمات حرام است، جایز نیست و ... تو این زمینه مشکل دارم چون این با مهربونی خدا جور در نمیاد.
    خب این یه بحث تخصصی می شه که می ره توی عالم فقه.

توی علم فقه ما به دنبال این هستیم که خدای متعال _ که برای ما در علوم دیگه ثابت شد _ از بنده ی خودش چه چیزهایی خواسته؟

اون رو به چه کیفیتی خواسته؟

آیا تغییر دادن عمدی کیفیت مطالبه شده باعث بطلان اون عمل ما و در نتیجه عدم انجام وظیفه ای که خدا از ما خواسته می شه یا نه؟

و نتیجه ی این بحث اینکه:

اگر کسی اون کیفیت رو انجام نداد آیا می تونه پیش خودش با خیال راحت زندگی کنه و بگه خدا که خیلی مهربونه پس همون روشی رو که من انجام دادم از من می پذیره؟

پس این قضیه می شه یه امر تخصصی و نیاز به بررسی ادله ی شرعی قضیه داره. هیچ مجتهدی حتی برای راحتی خودش هم که شده دوست نداره کار خودش رو توی تکالیف سخت کنه و اون هم یه انسانه مثل ما. تا جایی که بتونه به دنبال راهی برای حل مساله به گونه ایه که خودش و فامیل و فرزندانش به صورت عالی بتونن با فهم کامل مطالب اسلام رو استفاده کنن و به سعادت دنیا و آخرت برسن.

ولی آیا مجتهد می تونه از خودش حکمی صادر کنه؟ یا اینکه برای رسیدن به حکم شرعی ( مثل همین بحثی که ما داریم که عبارت است از اینکه « آیا می شه نماز رو به فارسی خوند؟ » باید بره سراغ دلیلهایی که می تونه کمکش کنه و از اون حکم شرعی رو استنباط کنه؟

قطعا راهی جز رجوع به ادله نداره. ما قبلا با دوستان بسیار دقیق و هوشمندی از سایت بعضی مباحث در مورد اجتهاد و چگونگی اون رو داشتیم اگر دوست داشتی به این لینک هم یه سری بزن و مطالبی از اون رو که به دردت می خوره رو بررسی کن:

خب مجتهد وقتی به ادله ی این بحث ( بحث کیفیت خواندن نماز ) می رسه می بینه مثلا توی اون ادله گفته اند برای ورود به نماز باید تکبیر گفت و سوره ی حمد را خواند و .... . دقت کنید گفته سوره ی حمد را و نگفته مفهوم سوره ی حمد را و یا ترجمه ی آن را به زبانی که می دانید. خب شما اگر مجتهد بودی و وظیفه ی فتوا دادن به مقلدین رو داشتی و پیش خودت و خدای خودت مسئول بودی که چیزی از خودت به دین اضافه نکنی بلکه خود اون چیزی رو که دین برای مردم آورده رو بگی، خدا وکیلی اگر شک می کردی که آیا با خواندن ترجمه ی سوره ی حمد همون تکلیفی رو که خدا از ما خواسته واقعا انجام شده یا نه؟ چه حکمی می دادی؟

دقت کن. باید چیزی گفت که از دین باشد نه سلیقه ی شخصی و نه آنچه که دیگران رو خوشنود کنه. چرا که اگر اشتباه باشه حتما باعث به انحراف کشیده شدن عمل تمام مقلدان خواهد شد. پس عقل حکم می کنه یا مجتهد نشو و یا اگر شدی مواظب حرف زدنت باش.

اگر خدا بخواد بعدا ادامه خواهد داشت .....

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,163 در 563 پست
    حضور
    10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

خیلی ممنون ... جواب منطقی دادین.

لطفا هر کسی جواب این سوال منو میدونه بهم جواب بده :

نماز خواندن در دنیا چه قایده ای داره ؟
    خب خدا رو شکر. پس من اون بحث رو توی همین جا ختمش می کنم و دیگه ادامه نمی دم. جون خودت رو نجات دادی و الا کسی نمی تونست جلوی فک منه بگیره. تشکر از حق پذیریتون.

سر بلند باشید

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع