جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برخورد

نوشته
    49
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    10

برخورد

سلام
    با دوستاتون چه طوری برخورد می کنید؟

2.  

نوشته
    49
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    10

شما این گونه هستید

وقتى كه برادرت را اندرز مى‏دهى چه نيك و چه ناهنجار ، سخن از سر اخلاص گوى و خشم خود اندك اندك فرو خور كه من به شيرينى آن شربتى ننوشيده‏ام و پايانى گواراتر از آن نديده‏ام . با آنكه ، با تو درشتى كند ، نرمى نماى تا او نيز با تو نرمى كند . با دشمن خود احسان كن كه آن شيرينترين دو پيروزى است ، انتقام و گذشت . اگر از دوست خود گسستن خواهى ، جايى براى آشتى بگذار كه اگر روزى بازگشتن خواهد ، تواند . اگر كسى درباره تو گمان نيك برد ، تو نيز با كارهاى نيك خود گمانش را به حقيقت پيوند . به اعتمادى كه ميان شماست ، حق دوستت را ضايع مكن ، زيرا كسى كه حق او را ضايع كنى ، ديگر دوست تو نخواهد بود . با كسانت چنان كن كه بى‏بهره‏ترين مردم از تو نباشند .
    با كسى كه از تو دورى مى‏جويد ، دوستى مكن . و نبايد دوست تو در گسستن پيوند دوستى ، دليلى استوارتر از تو در پيوند دوستى داشته باشد . و نبايد انگيزه‏اش در بدى كردن به تو از نيكى كردن به تو بيشتر باشد . ستم آنكه بر تو ستم روا مى‏دارد در چشمت بزرگ نيايد ، زيرا در زيان تو و سود خود مى‏كوشد . پاداش كسى كه تو را شادمان مى‏سازد ، بدى‏كردن به او نيست .

4. تشکر

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

سعی میکنم به دردشون بخورم ... البته اگه بفهمم میخوان از رفتار خوبم سوءاستفاده کنن حالشونو میگیرم
    خیلی هم رک و راستم باهاشون، و هر چی تو دلمه به جاییکه برم پشت سرشون بگم جلو خودشون میگم
    اي منتظران گنج نهان مي آيد

آرامش جان عاشقان مي آيد

بر بام سحر طلايه داران ظهور

گفتند که صاحب الزمان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

6. تشکر

van

نوشته
    136
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

همانطوری بر خورد می کنم که دوست دارم با من برخورد کنند
    و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون

شهید
    تو بالا رفته ایی من در زمینم
    برادر روسیاهم شرمگینم

نوشته
    49
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    10

برخورد

سلام
    فکر نمی کنید باید طوری برخورد کنید که دوستتان خوشش بیاید یعنی مطابق با نظر و خواست او نه میل خودتان؟

9. تشکر

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

مطلب یک تذکر کوچک ولی مهم

نقل قول نوشته اصلی توسط van نمایش پست
    سلام
    فکر نمی کنید باید طوری برخورد کنید که دوستتان خوشش بیاید یعنی مطابق با نظر و خواست او نه میل خودتان؟

با او

سلام علیکم و رحمه الله و انواره

ضمن تشکر از تاسیس این تاپیک مفید در مورد رعایت نکات اخلاقی در برخورد با دوستان و اطرافیان باید عرض کنم که ؛

در مورد مطلب بالا که از آیدی محترم ون مطرح شده باید عرض کنم که؛ ملاک یک مسلمان شیعه در برخورد ها و قضاوت ها و تصمیم ها و برخورد هاش ، حق هست.و رضایت خدا هست. پس در روابط با دوستان و اطرافیان ملاک نه خواست خودمان هست و نه خواست و نظر دوستمان، بلکه ملاک حق و رضایت خداست.
    یعنی اگر او کار بدی کرد و یا ظلمی کرد ، چه او بخواهد و چه نخواهد و چه او خوشش بیاد و چه خوشش نیاد ، من کار اشتباه او را نقد می کنم و بهش تذکر می دم تا خودش رو اصلاح بکنه. و این وظیفه ی یک دوست حقیقی هست که ملاکش برای دوستی ، رضایت و خواست خدا و حق باشد.

برای اینکه این مطلبی که عرض کردم رو دقیق تر و بهتر درک بفرمایید ، توصیه می کنم کتاب جاذبه و دافعه ی علی (علیه السلام) از شهید مطهری رو بخوانید. اونجا ایشان به نظرم اویل کتاب بحث می کنند که جاذبه و دافعه هر دو لامزاست.و دوست حقیقی آن است که اگر دوستش اشتباه کرد ولو اینکه ناراحت شود یا حتی با او قهر کند ، ولی او برای اصلاح دوستش به او تذکر دهد و او را متوجه اشتباهش بکنه.

ان شا الله اگر توفیق شد یکی دو تا حدیث از باب صدیق(دوست) از کتب حدیث در آینده ی نزدک نقل می کنم که معصومین و امامان (ع) چه نکاتی را برای ارتابط با دوستان توصیه کرده اند.و برای دوستان نسبت به هم ، چه وظایفی رو مطرح کرده اند.

تذکر و جسارت بنده را می بخشید.

*** اما به یک تعبیر ، با تکمیل و اصلاح جمله ، فرمایش آیدی محترم ون ، درست هست.اون هم اینکه در رابطه مون از جهت حقوق و توقّعات و خطاهایی که از دوستمون نسبت به ما سر می زنه ، فقط خودمون رو در نظر نگیریم ، بلکه خودمون رو جای دوستمان بزاریم و سعی کنیم اون رو و شرایطش رو هم درک کنیم.یک طرفه و خودخواهانه به رابطه نگاه نکنیم.
    از این نظر کاملا صحیح هست.

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایه امیرالمومنین
    زیاده عرضی نیست.
    التماس دعا

طارق

اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

11. تشکر

van

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری